OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een Film Twee schipperskinderen gered uit kajuit van gekapseisd schip Amerika wil verboden industrieën in West-Duitsland doen herrijzen Churchill is verontwaardigd over benoeming Amerikaanse admiraal Er moest een gat in de scheepsbodem worden gebrand om hen te bevrijden Bevin zou aftreden Geallieerd offensief wordt vertraagd door slecht weer Spoorstaking in Engeland Ontploffing in ketel op Brits schip Het woord is aan Lustrumspelen in Utrecht „Wij hoeven niet zó diep te zinken in nederigheid" Truman wenst vrije hand bij tariefsverlagingen Postambtenaar overmeesterde indringer, die ƒ2000.— eiste Clementis in Russische handen? Premie voor vrijwillige verzekering wordt hoger Formateur Steenberghe wil snel voortmaken HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 1 g5e JAARGANG No 193 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, 'Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 46 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.£0, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er draait EEN FILM in sommige steden niet in Haarlem die „Ulti matum" heet. Het is een Engelse en de oorspronkelijke titel is „Seven days to noon". Ofschoon Winston Churchill de Labour-regering pas weer verweten heeft, dat Engeland geen atoombommen maakt, heeft de schepper van dit scenario voor zijn dramatische doeleinden verondersteld, dat het dat wel doet. (Denkt u nou niet, dat het zo is, want als het zo was zou iedereen het allang weten; zoiets is niet geheim te houden.) Prof. Willingdon, atoomgeleerde, zoals dat tegenwoordig gemakshalve heet, schrijft een brief aan de premier, waarin hij hem een ultimatum stelt: als de regering de fabricage van atoombommen niet stop zet binnen zeven dagen zal hij na afloop van die termijn, op Zondagmiddag om twaalf uur, een bom tot ontploffing bren gen die Londen verwoesten zal. Prof. Wil- lingdon heeft immer gewerkt in de over tuiging, dat de wetenschap en dus ook zijn arbeid tot heil der mensheid strekte. Hij is evenwel, in een tijd van toenemende inner lijke spanning, door de aard van zijn taak in deze overtuiging geschokt. Tevens in zijn geestvermogens, want hij meent dat hij als de regering weigert door Londen te verwoesten de wereld een waarschuwing zal geven, die afdoende uitwerking zal heb ben. Dit is een vreemde redenering, want dit soort waarschuwing is immers al ge geven door de bommen op Hirosjima en Nagasaki en die hebben de actieve aan maak en ook de „verbetering" van het product niet belet. Noch in Amerika, noch in Rusland. Maar prof. Willingdon is dan ook gek. Als Scotland Yard een onderzoek instelt blijkt hij spoorloos verdwenen te zijn met medeneming van één bom in het soort tasje dat vroeger een city-bag heette. Dan begint de jacht op de professor. Het is heel spannend en de film is knap gemaakt, met medewerking trouwens van Scotland Yard, regerings-departementen en het leger. De ontstelde bioscoopbezoeker ver gezelt bij afwisseling de speurders van „the Yard" en de professor met zijn ver fomfaaide city-bag op hun zwerftochten. Natuurlijk heeft de politie aanvankelijk geen succes. Zij doet ook een keer erg dom, want als zij het huis ontdekt heeft waarin Willingdon een kamer heeft gehuurd, zet zij er een auto met het woord „Police" erop en enige geuniformde agenten voor, zodat de professor, als hij om een straathoek komt, meteen gewaarschuwd is, haastig op zijn schreden terugkeei-t en opnieuw on vindbaar wordt. De regering besluit ten slotte de bevolking in te lichten en haai de stad te doen verlaten. Deze geweldige evacuatie wordt prompt uitgevoerd. Zij is indrukwekkend. In de verlaten stad rest dan op Zondagmorgen, enkele uren voordat Big Ben de fatale twaalf slagen zal doen horen, het leger. Het kamt, in talloze pa trouilles, de geweldige huizenzee uit. Maar een van die patrouilles geeft het trappen- klimmen juist op het critieke punt op, en de professor ontsnapt. Hij bereikt met zijn bom St. Stephen's Church, Westminster. Daar zet hij om kwart voor twaalf de tijd- ontsteking van zijn bom, die op vijftien minuten berekend is, in werking. En daar vindt men hem, air nog maar enkele minu ten van de „seven u..ys to noon" over zijn. Hij rent de kerk uit, maar een soldaat schiet hem neer. En zijn door Scotland Yard meegeno men assistent slaagt er nog juist bijtijds in, de vertraagde ontsteking van de bom bui ten werking te stellen. Terwijl hij bezig is tonen „close-ups" de zweetdroppels, die op de gelaten der aanwezigen parelen. Dan boemt Big Ben zijn twaalf slagen en het signaal „all clear" alles veilig zingt over het stille Londen. Zij is een eerste rangs „thriller", deze film. Zij is niet alleen spannend maar ook beklemmend. Ik weet niet of men er meer mee bedoeld heeft. Of men er een waar schuwing mee heeft willen geven in ver standiger uiting dan die, beraamd door prof. Willingdon, Als die beoogd mocht zijn zal zij weinig uitwerken, even weinig als de anti-oorlogs films na de eerste wereld oorlog hebben bereikt. Met de mensen te laten griezelen komt men er niet. Ook kan oorlog niet worden voorkomen door alleen de atoombom uit te schakelen. En er zijn meer moderne wapens, al genieten die minder publiciteit en aandacht dan de gruwelijke prima-donna op het wapen- toneel: de bom. Er zij nog eens aan herin nerd dat men de tweede wereldoorlog ge voerd heeft zonder het gifgas, dat men al sinds 1916 kende, in de eerste wereldoorlog en in Abessinië en Spanje had gebruikt en in de vier-en-twintig jaar sinds zijn eerste toepassing ook belangrijk had „verbeterd". Het is niet alleen denkbaar maar lijkt zelfs waarschijnlijk dat een derde wereldoorlog, als die zou komen, zonder gifgas en zonder atoombom zou worden gevoerd. Als men de vrede wil behouden moet positief werk daarvoor gedaan worden. Ik heb juist van een andere Engelse uiting dan de film „Seven days to noon" genoten. Die film had mij benauwd; van deze uiting heb ik genoten. Zij is slechts in een ingezonden stuk in de Manchester Guardian versche nen. De schrijver, N. S. Power te Bir mingham, geeft daarin een antwoord aan het parlementslid Randolph Churchill, zoon van Winston. Hij schrijft: „Het is duidelijk dat de bedreiging van de vrede in hoge mate veroorzaakt wordt door Rus- land's vrees en achterdocht jegens het Westen en door onze vrees en achterdocht jegens Rusland. Tenzij wij iets kunnen doen om de daardoor veroorzaakte span ning te verminderen, is oorlog onvermijde lijk. Als deze diagnose onjuist is moet men haar verbeteren. Als zij juist is moet men er naar handelen, of dat onaangenaam is of niet. Mr. Randolph Churchill ontkent niet dat een bewapcnings-wedstrijd alleen tot oorlog kan leiden. Hij vergenoegt er zich mee te zeggen dat wij die zouden „winnen". Ik geloof ook dat wij hem zouden winnen. Ik geloof eveneens dat de Koreaanse oor log zal worden „gewonnen". Maar in mijn gedachten zie ik voor mij het beeld (mij medegedeeld door een ooggetuige) van een Zuid-Koreaanse moeder, staande in een brandend dorp, met één afgeschoten arm en haar dode baby in de andere. Zij schijnt niet met een vlag te zwaaien. Het is dit beeld, in geweldige mate vermenigvuldigd, dat ik vrees. Het communisme zou erger of minder erg kunnen zijn; dat weet ik niet. Maar het is zeker gekkenwerk om niet naar een andere oplossing dan de verschrikkin- In Rotterdam zijn, zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is gemeld, Donderdag twee kinderen gered uit een gekapseisd en gezonken schip. Dit 103 ton metende schip, het binnen vaartuig „Pax" uit Renkum, was met een lading oud ijzer onderweg van Den Haag naar Alblasserdam. Tijdens het watertan ken in de Rijnhaven te Rotterdam is het vaartuig plotseling gekapseisd. De 31-jarige schipper A. Derksen en zijn vrouw zagen nog kans van boord te komen, echter niet hun twee kinderen, een jonge tje van acht en een meisje van twee jaar, die zich in de roef bevonden. Het schip, dat met de kiel naar boven lag, werd naar de kant van de Rijnhaven gesleept. Iedereen was ervan overtuigd, dat de beide kinderen verdronken zouden zijn, maar toen een politieman op de naar bo ven gekeerde bodem van het schip ging luisteren, meende hij geklop te horen. Wei-klieden van een nabijgelegen fabriek begonnen terstond met snijbranders een gat in de scheepsbodem te maken. Honderden mensen langs de kant sloegen het werk gade. Toen het gat groot genoeg was liet een van de werklieden zich in het binnen ste van het vaartuig zakken. Er ging een gejuich op toen hij even later met de beide kinderen te voorschijn kwam. Zij waren ongedeerd. Schreiend van geluk kwam de moeder, die men begrijpelijkerwijze ver van de plaats van het ongeval had gehouden, toe gelopen en het was aandoenlijk te zien hoe zij haar kinderen, zo vuil en vol modder als zij waren, omhelsde. De kinderen hebben het behoud van hun leven te danken aan het feit, dat de lucht in het schip niet heeft kunnen ontsnappen en het binnendringen van het water heeft belet. Volgens het conservatieve Engelse blad „Daily Mail" heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zich thans verzoend met het feit, dat hij zijn functie niet langer kan waarnemen. Het blad houdt het voor mogelijk, dat vice- premier Herbert Morrison Bevin zal op volgen. Na hun wonderbaarlijke redding worden de kinderen van de gekapseisde schuit naar de wal gedragen. De twee geredde peuters, de schrik over het avontuur nog in de ogen, in het zie kenhuis, waar zij weer wat op verhaal kunnen komen. KOREA, 23 Febr. (Reuter). Geallieer de vliegtuigen hebben benzine, levensmid delen en ammunitie uitgeworpen voor een heden infanterie der verbondenen, die op vele plaatsen van het 96 kilometer brede front door de modder niet meer vooruit kunnen komen. Ingevallen dooi en twee dagen regen hebben de rivieren doen zwel len, waardoor bruggen zijn weggeslagen en wegen in modderstromen werden ver anderd. Geallieerde staf-officieren gaven toe, dat het tempo van de opmars vertraagd is, doch zij voegen hieraan toe, dat alle ver bonden eenheden gestadig bleven oprukken en dat zij de wig, die de vijand tussen Wonjoe en Jojoe in de gealleerde linies had gedreven, hebben veranderd in een saillant der verbondenen in de communis tische stellingen. Amerikaanse troepen hebben thans de buitenwijken van Hoengsong bereikt. Ook dwongen zij de communistische troepen rondom Wonjoe tot de terugtocht. Na de Chinese aanval op 12 Februari waarbij luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden door een hoofdschot werd gedood en enige andere leden van het detachement sneuvelden, werd een korte reorganisatie doorgevoerd. Terstond daarna werd opnieuw een stelling betrokken in de algemene defensielijn. Aldaar werd op 14 Februari door een over machtige vijand een aanval gedaan op de linkervleugel van het detachement. De daaropvolgende nacht werd door de vijand weer een aanval gedaan waarbij een heu vel in de frontlijn door de vijand werd veroverd. Deze heuvel werd door het detachement heroverd. Ondanks deze aanvallen bleef het front gehandhaafd, waarover de commandant van het Amerikaanse regiment, waaraan het detachement is toegevoegd, zijn bij zondere waardering uitsprak. Op aandrin gen van de commandant ging het detache ment daarop in rust in achterwaarts gele gen gebied. De zeer goede gevechtskwaliteiten van de Nederlandse soldaat zijn in deze uiterst moeilijke en vermoeiende omstandigheden gebleken. Deze gevechten zijn tot nu toe de zwaarste geweest, welke het Nederland se Korea-detachement heeft meegemaakt, aldus de legervoorlichtingsdienst. gen van een communistische bezetting of van „de overwinning" te streven. Ge weet dat meermalen in dezelfde trant op deze plaats het betoog is gevoerd. Maar ik wou u het woord van deze man uit Birmingham ook doen horen. Er rust een zeer grote verantwoordelijkheid op de staatslieden. Als zij dat maar beseffen. R. P. LONDEN (Reuter) Het vervoer van kolen uit Zuid-Yorkshire is stilgelegd door een staking op het sleutelpunt te Wath-on- Dearne. Duizenden spoormannen te Man chester, spoorwegknooppunt van het in dustriële Lancashire, zijn in staking ge gaan waardoor het plaatselijke treinver keer gedesorganiseerd is. In enige andere spoorwegknooppunten is men tot langzaam-aan-acties overgegaan waardoor al een aanzienlijke achterstand bij het goederenvervoer is ontstaan. Vertegenwoordigers der spoorwegleiding en de vakverenigingen, die op een eerder gehouden vergadering niet tot een verge lijk konden komen, hebben besloten nieuwe besprekingen te openen. Blijkens een radioboodschap van de ka pitein van het Noorse stoomschip „Borge- stad" is een ketel van het Britse schip „Perdita" uit elkaar gesprongen. Er is verzocht om onmiddellijke sleepboothulp. De „Perdita" bevindt zich 19 mijl ten Zui den van het eiland Wight. Confucius: Het geeft mij geen zorg of ik beroemd ben, maar wel of ik ver dien beroemd te zijn. Bezwaren tegen plannen van katholieke studenten Er zijn bezwaren gerezen tegen de op voering van het spel „Isola Bella" (ge schreven door mr. Jan Derks en te regis seren door Jan Welling)' door de gezamen lijke culturele gezelschappen van de katholieke studentenvereniging „Veritas" als bijdrage aan de viering van het 63ste lustrum van de Rijksuniversiteit te Utrecht naast de vertoning van het openluchtspel „Dsjenghis Khan" door het Studentencorps. Het bestuur van „Veritas" beraadt zich thans over de gerezen moeilijkheden en heeft een algemene ledenvergadering uit geschreven. LONDEN (Reuter). Premier Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Amerikaans admiraal zal worden benoemd tot Atlantisch opperbevelhebber ter zee. Een bekendmaking wordt binnen kort verwacht, zei hij. Onder gejuich vroeg Winston Churchill: „Was er geen Britse admiraal kundig genoeg voor deze functie?" Attlee antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de Atlantische organisatie het al leenrecht heeft een benoeming te dicteren. Toen de conservatieven hierover vragen bleven stellen, zei de premier, dat men al gemeen van oordeel is, dat dit de beste be noeming is. Het is onmogelijk, aldus Attlee, dat één land aan zijn recht op een bepaalde post kan vasthouden. Churchill zei toen op scherpe toon: „Het was niet lang geleden wèl mogelijk dat één land 525 Duitse U-boten tot zinken bracht, vergeleken met 174 door de Verenigde Sta ten" Terwijl hij ging staan, voegde hij hier aan toe: „Niemand kan zeggen dat ik de Verenigde Staten vijandig gezind ben, maar ik geloof niet, dat ons land zo diep had behoeven te zinken in nederigheid". Op de vraag van Churchill of de zaak al definitief geregeld was of dat de premier de Verenigde Staten zou verzoeken de kwestie „in alle vriendschap" nog eens te bezien, antwoordde Attlee, dat de kwestie ongetwijfeld zijn aandacht had. Desgevraagd zei Attlee, dat Engeland over de benoeming is geraadpleegd. De premier gaf ondanks aandringen door de oppositie geen antwoord op de vraag van een Labour-afgevaardigde of er ook een Britse admiraal was voorgedragen. Ofschoon hij nog niet officieel benoemd is, wordt vernomen dat William Fechteler voor de functie is uitgekozen. Hij is op het ogenblik bevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot. Functionarissen te Washington hebben naar aanleiding van de verklaringen van WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft er bij de financiële commissie van de Senaat op aangedrongen om het regeringsprogramma voor het slui ten van wederkerige handelsovereenkom sten, "die voorzien in verlaging van de douanetarieven, goed te keuren zonder dé beperkingen, die het Huis van Afgevaar digden dit programma heeft opgelegd. Deze beperkingen zouden het programma onuit voerbaar maken, zo zeide hij. Zoals bekend is, heeft het Huis van Af gevaardigden de verlenging van het pro gramma voor de duur van drie jaar goed gekeurd, echter onder toevoeging van enige amendementen. Acheson heeft voorname lijk bezwaar tegen het amendement, waar bij president Truman wordt verplicht voor af het Congres in kennis te stellen, wan neer hij voornemens is een invoerrecht te verlagen tot beneden het zogenaamde „ge vaarlijke punt", dat is het punt, dat naar het oordeel van de Amerikaanse tarieven- commissie niet overschreden kan worden zonder dat het bestaan van de betrokken Amerikaanse industrie in gevaar wordt gebracht. Acheson verklaarde, dat wanneer Ame rika aan de bevriende landen onnodig de toegang tot zijn markt ontzegt, deze landen genoodzaakt zullen worden hun handel met het Sovjet-blok uit te breiden. Churchill gezegd, dat een lid van het At lantisch pact kan verzoeken om herziening van benoemingen. Dit zou evenwel de toe stemming van de 12 regeringen van het Atlantisch pact vereisen, zo voegden zij er aan toe. Tedder opperbevelhebber? De correspondent te Parijs van de „New York Times" meldt dat de besprekingen, die Donderdag zijn gehouden tussen gene raal Eisenhower en luitenant-generaal Norsiad, commandant van de Amerikaan se luchtstrijdkrachten in Europa, de be richten, volgens welke laatstgenoemde ver moedelijk zal worden benoemd tot opper bevelhebber van de Atlantische lucht macht, aan waarschijnlijkheid hebben doen winnen. De correspondent schrijft verder dat een benoeming van generaal Norstad tot op perbevelhebber der Atlantische luchtmacht tot gevolg zou hebben dat de drie hoogste functies bij de Atlantische weermacht, na melijk die van de opperbevelhebbers dei- leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten, door Amerikanen zouden worden vervuld, het geen Engeland en Frankrijk onaangenaam zou zijn. „Daarom meent men dat de Britse luchtmaarschalk Lord Tedder kans maakt tot opperbevelhebber der Atlantische strijdmacht te worden benoemd", be sluit hij. In het Twentse dorp Denekamp is een overval gepleegd op het postkantoor. Een man, die zich blijkbaar in het gebouw had schuilgehouden, kwam 's avonds om half acht te voorschijn en eiste van de enig aan wezige ambtenaar, de heer G. Böhmers, tweeduizend gulden. De heer B. weigerde, maar toen de indringer, die een op een re volver gelijkend voorwerp in de hand hield, dreigde te zullen schieten, gaf hij de man vijfhonderd gulden, die hij uit de kluis nam. De overvaller wilde de ambtenaar in de kluis opsluiten, maar dat gelukte hem niet. De heer Böhmers, menende met Manus Oly te doen te hebben, verweerde zich zo hevig, dat de rover achterover viel en zijn wapen, dat geen revolver maar een stuk ijzer bleek te zijn, liet vallen. De ambtenaar wist het te grijpen en gaf zijn tegenstander er een klap mee op het hoofd, waardoor deze versuft bleef liggen. Bovenbewoners, die het lawaai in het kantoor hadden gehoord, waren intussen naar beneden gekomen. Zij waarschuwden telefonisch de politie, die de indringer, die huilend in een hoekje zat, arresteerde. Hij bleek de 35-jarige metaalbewerker H. ter B. uit Hengelo te zijn. De man, die een vrouw en twee kinderen heeft, is nooit met de politie in aanraking geweest. Hij zeide door financiële moeilijkheden tot zijn daad gekomen te zijn. BONN (Reuter). Vladimir Clementis, de gewezen Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken over wiens verblijf men reeds geruime tijd in het duister tast, is volgens te Bonn ontvangen berichten van een anti-bolsjewistische organisatie in Sov jet-Russische handen gevallen. Volgens be richten uit Tsjechoslowakije bevindt Cle mentis zich „zeker niet in het Westen". Hij zou in Sovjet-Russische handen zijn geval len bij een mislukte poging om zich over de Tsjechoslowaakse grens te begeven. FRANKFORT, 22 Februari. (DPA). Volgens inlichtingen van het Amerikaanse Hoge Commissariaat wenst de Amerikaan se regering verzachting van de nog be staande productiebeperkingen voor de West-Duitse industrie. In het bijzonder zou de Amerikaanse regering verlangen, dat de productie van staal, synthetische olie en bepaalde chemische artikelen wordt verhoogd, en dat de productie van buna- rubber wordt hervat. Naar van Amerikaanse zijde werd ver klaard heeft Frankrijk tot dusverre niet willen toestemmen in verzachting van de productiebeperkingen op grote schaal, daar dit land eerst het toetreden van Duitsland tot het plan-Schuman wenst af te wachten. In het belang van de Weste lijke verdediging achten de Amerikanen echter meer vrijheid voor de Duitse pro ductie noodzakelijk. Zij wensen, dat de productiebeperkingen zo spoedig mogelijk worden opgeheven, daar er toch altijd nog enige tijd heengaat, alvorens de productie der thans verboden industrieën op toeren komt. Ruhr-gezag niet te handhaven In regeringskringen te Londen beseft men, aldus Reuter, dat de bestaande rege lingen voor de controle op d,e productie van kolen, cokes en staal in het Ruhr- gebied, zoals deze thans wordt uitgeoefend door het internationale gezagsorgaan voor het Rurhgebied, niet kunnen worden ge handhaafd naast de volkomen afwijkende regelingen voor de productiecontröle, die in het kader van het plan-Schuman wor den overwogen. Men ziet dan ook in, dat wanneer het plan-Schuman in werking treedt onderzocht zal moeten worden, of het internationale gezagsorgaan geheel overbodig' zal zijn geworden, dan wel dat het in gewijzigde vorm zal moeten blijven bestaan. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen heeft Frankrijk het enige lid van de Hoge Commissie, dat ook deelneemt aan de onderhandelingen over het plan-Schuman deze kwestie tot dus verre nog niet aan de regeringen van De Ziekenfondsraad heeft bepaald dat het bedrag, dat aan rijkssubsidie zal wor den uitgekeerd, aan de algemene zieken fondsen zal worden toegekend in de vorm van een uniform bedrag voor iedere bij een fonds ingeschreven vrijwillig-verze- kerde en dat de fondsen een premie reductie van 0,30 per week zullen ver lenen aan bepaalde groepen vrijwillig- verzekerden van 65 jaar en ouder. Met ingang van 4 Maart zullen de pre mies der vrijwillige verzekering, die tot dusverre in het gehele land gelijk waren, in vele gevallen worden verhoogd, zodat in de onderscheidene gedeelten des lands verschillende premies zullen worden gehe ven al naar gelang van de kosten dei- verzekering. Engeland en de Verenigde Staten voorge legd. De Engelse regering verwacht echter, zo verluidt te Londen, dat de Franse re gering te zijner tijd het vraagstuk zal wil len bespreken met de regeringen van En geland en de Verenigde Staten en ook met de regeringen der Benelux-landen, die eveneens bij deze kwestie belang hebben. De Kabinetscrisis (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag was de kabinetsfor mateur zo ver, dat hij zijn ontwerp-pro- gramma gereed had en dit ter kennis kon brengen van de voorzitters van de vijf fracties, met wie hij wilde trachten in zee te gaan, te weten de K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H. en V.V.D. Gisteren heeft mr Steenberghe langdurig eerst met prof. Romme (K.V.P.), daarna met mr. Burger (P.v.d.A.) gesproken. Van ochtend waren de heer Schouten (A.R.), mr. Oud (V.V.D.) en Tilanus (C.H.) aan de beurt. Bij deze besprekingen kregen de fractievoorzitters kennis van het gemaakte ontwerp en kon de formateur, die hiertoe alle tijd neemt, tevens een indruk ont vangen van de reacties die zijn ontwerp op het geerste gezicht en gehoor veroorzaakte. Hij is wel van plan zo snel mogelijk cp te schieten. Het ligt in zijn bedoeling Zater dag voor twaalf uur uitsluitsel van de 'fractievoorzitters te ontvangen, die voor 'dat tijdstip een en ander met politieke geestverwanten besproken kunnen hebben. Of er dan nog veel gelegenheid zal bestaan van alle zijden amendementen aan te dra gen om die in het ontwerp te laten ver werken, staat te bezien. Want daarvoor schijnt de formateur niet veel te voelen. Toch zal hij op zijn beurt zijn voordeel kunnen doen met de antwoorden die hij ontvangt: mogelijk is bijvoorbeeld dat hij dan tot de conclusie komt dat hetgeen even tueel met de vijf door hem uitverkoren groepen niet bereikbaar is wel met vier of drie te bereiken valt. Wij hebben de indruk dat meer dan één fractie aarzelt om zonder meer op het programma, zoals het nu luidt, het jawoord te geven. Een belangwekkend feit is nog dat er aanwijzingen bestaan dat mr. Stikker thans, alvorens Zaterdag voor een weekje naar Amerika te vertrekken, contact met zijn politieke vrienden mr. Oud c.s. wil gaan opnemen. Daardoor kan er misschien wat duidelijkheid komen, die met het oog op de kabinetsformatie natuurlijk niet overbodig was, in de verhouding tussen mr. Stikker en de fractie van de V.V.D., In parlementaire kring acht men het waarschijnlijk, dat als mr. Steenberghe slaagt, hij allerminst Buitenlandse Zaken voor zijn rekening zal willen nemen, maar als minister-president zal willen optreden, waaraan echter meteen toegevoegd dient te worden dat hij, die internationaal de kaar ten ook goed kent, ongetwijfeld veel actieve belangstelling voor het buitenlands beleid aan de dag zal leggen. Een kleine randstoring van een afnemende Noordzee-depresssie veroorzaakte giste renmiddag boven ons land nog flinke buien vergezeld van hagel, natte sneeuw en onweer. Thans neemt de buiïgheid tijdelijk af. Een nieuwe storing die zich tussen Groenland en IJsland ontwikkelde kan morgen ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. Ten Westen van Portugal bevindt zich een storing, die zich mei naar het Oosten beweegt. Boven het midden van de Oceaan is de luchtdruk sedert gisteren flink gestegen, zodat een brug van hoge luchtdmk zich nu uit strekt van de Azoren naar Groenland, waardoor de koude, aan de Oostkant van Groenland aanwezige lucht langs een meer directe baan in de richting van de Britse Eilanden kan gaan afstromen. jira*««xxocoaaxwTOxi<»-m**s»*0)OOOMOCOOO MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot zwakke wind tussen Zuid en W.est. Vannacht opklaringen met hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag weer toenemende bewolking met plaatselijk buien en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 24 Februari Zon op 7.39 uur, onder 18.09 uur. Maan op 21.43 uur, onder 8.25 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Vrijdag 23 Februari Hoog water: 4.55 en 17.03 uur. Laag water- 0.36 en 12.55 uur. Zaterdag 24 Februari Hoog water: 5.26 en 17.36 uur. Laag water: 1.08 en 13.28 uur. OONBEWOLKT LICHT 8EW. d HULP BE'vV ZWAAR BEW. .9GEHEEL BEW m mist sneeu regen: 9MOT-isGSi a :ha.gs®|p 7 SUIENp' - K ONWEÈR 72TÊMRERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST NÜSTAND'VAN DIT. TEKENDE EFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE 'OWASS'STREP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE <XXXXXXXXXXX)COCCG>OOOl

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1