Van Duivenboden Akkertje EDEGO DUREX 5% korting De radio geeft Zaterdag DD Een 75-jarige RIJWIELEN Nederlandse „kinderen" emigreren naar alle delen van de wereld PANDA EN DE MEESTER-OÜDHEIDKUNBIGE Q Wereldnieuws VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederlandse industrie gaf blijk van verbeeldingskracht IN ONZE ZAAK Zeepost voor Oost en West Wollen Wilton Salontapijten Wollen Marok* kaanse tapijtjes Peignó Wiltons TAPIJTHUIS INEKE SCHACCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang) tel 14762-19202 HAARLEM UTRECHT Damstad heeft nu 70.000,— bijeen Drie gedetineerden ontvlucht te Amsterdam S L A P GRIEP? Tien minuten-vergadering van Kamer van Koophandel Lusteloos en gaan nog steeds aan de spits. Molukse studenten scharen zich achter dr. Nikijuluw 2 Het klinkt enigszins ongewoon voor een beschaafd land als het onze, maar het is een feit dat maandelijks grote aantallen pasgeboren babies, compleet met geboorte bewijs en alle andere paperassen, naar het buitenland worden verzonden waar zij door hun jonge pleegmoeders met open armen ontvangen worden. Zij gaan naar de Scan dinavische landen, naar Engeland, naar Canada en naar Amerika en wanneer men de rapporten beziet die over hunne gedra gingen daar in den vreemde tekst en uitleg geven, blijkt dat zij zich uitstekend gedi-a- gen, geen teleurstellingen opleveren en, behalve een ontstellend aantal natte luiers, slechts vreugde en gezelligheid bezorgen aan het gezin waarin zij liefderijk worden opgenomen. Wij zouden deze mededelingen nog met enkele alinea's kunnen uitbreiden in dezelf de geest, ware het gevaar niet groot dat ongeruste lezers verbijsterd zouden gaan informeren bij allerlei instanties die zich met het Nederlandse kind bezig houden, of een dergelijke „emigratie bij de bron" niet strijdig moet worden geacht met de moraal. Daarom zij hier meieen bij gezegd, dat het geen echte babies betreft, tenminste: geen mensenkinderen van vlees en bloed, maar bijna-echte babies van duurzame, buig zame en vlezig-aanvoelend plastic, poppen die een zo grote illusie van echtheid wek ken, dat de Nederlandse en buitenlandse poppenmoedertjes verzot zijn op dit origi nele voortbrengsel der Nederlandse speel goed-industrie. Bijna echt Sinds enige tijd levert een Nederlandse poppenfabriek een type pop af, die alle eigenschappen bezit welke de poppen- moedertjes tot voor kort alleen maar in haar fantasie bij haar poppen wisten te ontdekken. De grote ontwikkeling die zich in het algemeen manifesteert op het gebied der speelgoed-industrie zie de „was echte" treinen, auto's, vliegmachines, enzo voort heeft op het gebied der poppen- kinderen door een Nederlandse vinding een wel zeer grote sprong gemaakt. Het plastic materiaal leent zich bij uitstek om een pop te vervaardigen, die door haar grote duur zaamheid en haar uiterlijk beantwoordt aan het ideaal van de spelende kinderen. Maar de Nederlandse fabrikanten hebben het niet bij dat uiterlijk alleen gelaten. Zij gaven deze pop eigenschappen, die de illu§ie nog groter maakten en het kind de mogelijkheid verleenden om het spel. met de pop uit te breiden tot al die huishoude lijke. genoegens, waarvan echte moeders met kleine kinderen nu en. dan wel eens beu worden: de fles geven, aan- en uitkle den, luiers wassen en strijken, bedjes ver schonen. enzovoort. Deze Nederlandse plastic-pop heeft een ware triomftocht over de wereld gemaakt. De Nederlandse industrie verraste het bui tenland niet weinig met dit product dat de èxport van een eigenlijk wel zeer on- ADVERTENTIE Tijdens de Voorjaars-Damesbeurs als EXTRA ATTRACTIE BIJ ELKE AANKOOP (Uitgezonderd prijzen). OP ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN fabrieks- vastgestelde ;!i INSTALLATIE-CLIëNTEN WACHT EEN EXTRA VERRASSING WONINGINRICHTING GED. OUDE GRACHT 108—110 Haarlem Telefoon 17165. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.40 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.40 Instrumentaal kwin tet. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Metropole-orkest. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport, 16.50 Philharmonisch orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.30 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma, 21.15 Tiroler muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Instrumen taal sextet. 22.25 Hoorspel. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusements-muziek. 23.40— 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Sopraan en piano. 11.35 Amuse mentsmuziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kamei-koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mando line. 13.45 Platen. 14.00 Tuinbouwpraatje. 14.15 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Philhar monisch sextet. 15.35 Platen. 15.40 Voor dracht. 16.00 Strijkkwartet. 16.30 Volks melodieën. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Friese causerie. 17.45 Platen. 18.00 In dienst van het vaderland. 18.10 Gemengd koor. 18.30 Causerie. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzeftding. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Klein koor. 20.20 Instrumentaal septet. 20.40 Causerie. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Causerie. 22.15 Omroeporkest. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmu ziek. 23.50—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 14.45 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziekkroniek. 18.10 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Nederlands uitvoerartikel als speelgoed ten zeerste bevorderde. Iedereen die kinderen heeft en zich interesseert voor hun spel, zal beseffen dat een paedagogisch en de kin- dernatuur aansprekend stuk speelgoed wat duurder mag zijn dan een speeltuig, dat de goede eigenschappen van het kind niet zou ontwikkelen. De waarde van goed speel goed mag niet worden onderschat, en de ouders, die er toe overgingen om zulk een plastic „piaspop" aan hun dochtertjes ca deau te geven, zullen in die overweging wellicht over het bezwaar van de hoge kos ten zijn heengestapt. In Haarlem geboren Dit bezwaar van kostbaarheid geldt na tuurlijk niet voor een groot deel van het buitenland, doch het is enigszins pijnlijk te moeten constateren dat een goed product van Nederlandse bodem voor een groot deel van de Nederlandse gezinnen onbereikbaar is wegens de hoge aanschaffingsprijs. De fabrikanten hebben dat thans blijkbaar ook beseft, want zij zijn er, blijkens een gebeur tenis die zich vanmiddag in Haarlem heeft afgespeeld, toe overgegaan om de pop een broertje te bezorgen van geringer af metingen, dat voor een lagere prijs ter be schikking van de Nederlandse markt komt. Die gebeurtenis in Haarlem is natuurlijk geënsceneerd om de illusie voor de kinderen dat zij een „echte baby" als pop kunnen krijgen, te vergroten: Het broertje van de oudere plastic-pop is ten aanschouwe van een grote groep schoolkinderen door een verpleegster uit het St. Elisabeths Gasthuis gedragen, waar het plastickind zogenaamd het levenslicht zag en werd daarop per taxi naar de Damesbeurs gebracht, waar het audiëntie verleent gedurende de dagen dat de beurs geopend zal zijn. De schoolkinderen die deze gebeurtenis bijwoonden aan de ingang van het gasthuis, werden niet vergeten. Onder hen werden enige plastic-poppen verloot en enkelen van hen gingen zeer gelukkig met hun nieuwe aanwinst naar huis, waar zij onge twijfeld meteen begonnen zijn om hun „kind" de fles te geven, in de hoop dat het plastic jongetje niet zou nalaten onmiddel lijk een droge luier noodzakelijk te maken. Het opmerkelijke is dat de fabrikanten van deze pop er blijkbaar in geslaagd zijn het probleem om een werkelijk onbreek bare pop te maken, op te lossen. Dat is natuurlijk voor het.spelende kind een grote uitbreiding van de manupilaties, die het zich tegenover zijn speelgoed veroorloven kan. Het kapotgaan van speelgoed is niet alleen voor de kinderen, maar vooral voor de ouders sinds onheuglijke tijden een doorn in het oog gèweést. Wie zal de tra- gedieën beschrijven die door alle tijden heen in alle kinderrijke gezinnen zijn ge beurd op het moment dat een inniggeliefde pop het leven liet doordat haar porceleinen hoofd in scherven viel of haar innerlijk mechanisme het langer vertikte om armen en benen bijeen te houden? De kleine poppenmoedertjes van Neder land en het buitenland mogen de Neder landse industrie wel dankbaar zijn voor het feit, dat er nu eindelijk eens een si,uk speel goed gemaakt is dat deze tragedie uit de wereld helpt. Want de verbeeldingskracht waarvan de uitvinders der plastic-pop blijk gegeven hebben, vindt men zelden bi; grote mensen, die zich bezig houden met dingen te maken waar het kind bij betrokken is. Dat feit en de zakelijke kant want ex port is nog steeds een algemeen Nederlands belang tezamen gaven aanleiding om eens wat uitvoeriger in te gaan op eer. aan gelegenheid die in deze wereld van belang rijke gebeurtenissen meestal in het niet valt: de geboorte van een pop. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van hat schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Mataran" (6 Maart); naar Nieuw Guinea: m.s. „Mataran" (6 Maart); naai de Nederlandse Antillen s.s. „Breda" (3 Maart) en naar Suriname: m.s. „Bonaire" (7 Maart). Met ingang van 16 Maart is de tijdelijke rang van commandeur toegekend aan kapi tein-luitenant ter zee G. Koudijs, voor zolang hij belast zal zijn met de functie van plaats vervangend chef van de marinestaf bij het ministerie van Marine. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. 140 x 200 cm 79.- 170 x 240 cm 110— 125 x 180 cm 75— zeer exclusieve tapijten 225.-, 395.- ƒ475.-, ƒ575- JMfr h Iedere dag geopend 4 I O1 2 e n 26 uur Rechtbank zal beslissen over verlenging der surséance Voor de civiele kamer van de Amster damse rechtbank is een vergadering ge houden van de crediteuren van de slich ting „Vijf eeuwen Kalverstraat" (Dam stad), ter bespreking van een eventuele verlenging der surséance van betaling. De bewindvoerder, mr. H. W. Vliegen, deelde mede, dat de vele vergaderingen van het bestuur aanvankelijk een mager resultaat hadden opgeleverd, mede omdat bekend is, dat de crediteuren geen genoe gen zullen nemen met een gering percen tage. Er was een bedrag van 30.000 bij eengebracht (het tekort is drie ton) en het zag er naar uit, dat het tot een faillissement van de stichting zou komen. Toen heeft de stichting zich tot de burgemeester van de hoofdstad gewend en deze bleek bereid, zijn goede diensten te willen verlenen, maar dan moest van bestuurszijde ook een daad worden gesteld. Het gevolg was, dat, dank zij de bemiddeling van burgemeester d'Ailly, toezeggingen werden gedaan voor een bedrag van 40.000, waarmede dus het totaal op 70.000 is gekomen. Enkele crediteuren stemden voor ver lenging der surséance, maar voor niet lan ger dan een half jaar. Mr. H. Boekei, op tredende namens een aantal crediteuren, zeide weinig vertrouwen te hebben in al de gedane toezeggingen. De raadsman van de stichting, mr. A. C. G. van Proosdij, wees op de vele moeilijk heden, die er zijn. Eén daarvan is de prijs vraag ten bate van dc kankerbestrijding. Er zijn 20.000 inzendingen, maar er moet nog een jury worden benoemd, die onge veer één maand nodig zal hebben om haar werk te verrichten. De rechtbank zal op 27 Februari haar beslissing inzake de verlenging der sur séance bekend maken. Bij het afscheid van mr. dr. F. S. Witteveen Donderdag vond het afscheid plaats van mr. dr. F. S. Witteveen als secretaris van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs in de gemeente Haarlem; een functie, die hij sinds 1 Juli 1929 vervulde en die 1 Maart in andere handen zal overgaan. Achtereenvolgens voerden het woord de heer ir. G. A. Rosenthal, voorzitter van ge noemde commissie, wethouder D. J. A. Geluk, de heer K. Gorter namens het college van directeuren bij het Openbaar en Bijzonder Middelbaar Onderwijs in Haarlem en mej. J. Berdenis van Berlekom, oud-directrice der Middelbare school voor meisjes. In deze toespraken kwam de grote waar dering tot uitdrukking voor de wijze, waarop de heer Witteveen zijn functie vervulde en voor de warme belangstelling, die hij altijd voor het middelbaar onderwijs toonde. Een van hen kwam de volgende morgen terug Woensdagmiddag hebben drie gede tineerden kans gezien uit het Huis van Bewaring aan de Levantkade te Am sterdam. te. ontsnappen. Een van hen heeft zich de volgende morgen om - kwart voor vijf bij de hoofdportier aangemeld. Woensdagmiddag omstreeks drie uur waren de drie mannen, de 22-jarige kleer maker M., de 38-jarige monteur H. en de 61-jarige bankwerker D. werkzaam in een aparte kamer, die ingericht is als kleer makerij. Zij stonden onder toezicht van een bewaarder, die tevens een oogje moest houden op gedetineerden, die zich baad den in een nabij gelegen badkamer. Uit het onderzoek, dat onmiddellijk na de ontvluchting is ingesteld, is gebleken, dat een van de drie mannen, vermoedelijk de bankwerker D., in het bezit moet zijn geweest van een ijzerzaagje. Gedurende de tien minuten dat de bewaarder in de bad- Jcamer was, zag D. kans een ijzeren tralie door te zagen. De mannen wrongen zich door de nauwe opening en kwamen zo in de tuin, die ligt tussen het Huis van Be waring en het vroegere quarantaine-ge bouw, dat thans in gebruik is bij een der Amsterdamse scheepvaartmaatschappijen. Deze tuin is afgesloten door een tweetal lage gebouwen aan de straatzijde en de achterzijde, die grenst aan het spoorweg emplacement. Een bewaker, die voor het raam stond op de eerste verdieping van het Huis van Bewaring, zag de drie mannen in de tuin aanvankelijk voor bootwerkers aan. Daar bootwerkers in de tuin niets te maken hebben, ging de bewaker naar be neden om te melden wat hij gezien had. Ook de bewaker bij de badkamer had toen al gemerkt dat zijn drie „kleermakers" verdwenen waren. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd. De drie vluchtelingen hadden intussen kans gezien op het ran geerterrein van de spoorwegen te komen. Tussen de vele spoorwagons door wisten zij te ontsnappen. Een van hen, M. bleek echter niet zo gesteld te zijn op zijn vrijheid. Donderdag morgen meldde hij zich bij de hoofdportier. De politie zoekt nog naar de anderen. ADVERTENTIE Het is de opbouwende kracht van Sanatogen die een blijvende verbetering in uw gezond heid teweegbrengt Wordt weer gezond en begin nog heden Sanatogen te gebruiken. 9&/ genums/erlcende Voedsel t Het openbare gedeelte van de vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, die gisteravond werd gehouden, duurde op de kop af tien minuten. Daarin deed de voorzitter, de heer J. J. Swens, mededeling van negen ingekomen stukken en van negentien feiten die op de activiteit van het bureau van de Kamer betrekking hadden. In elf gevallen betrof dat vertegenwoordigingen op recepties, bij jubilea, verzonden felicitaties en dergelijke. Aan B. en W. van Bennebroek werd een advies verstrekt over de winkelsluiting van kruideniers en melkhandelaren. Aan de stichting „Haarlems Bloei" werd meegedeeld, dat niet- kan worden voldaan aan het verzoek om de zomeruitverkoop met het oog op de Bloemenweek naar een ander tijdstip te verschuiven. De heer Ch. E. Visser zal in 1951 als plaatsvervangend voorzitter optreden. Bij de rondvraag zei iedereen „Dank U", behalve de heer D. Verbaan, die de geluk wensen van de voorzitter bij het gouden jubileum van de Haarlemse Bestuurders- bond beantwoordde. ADVERTENTIE Neem 'n 5. „Ik verveel me!", zei Panda. „Ik had echt gehoopt, dat die bezoeker nu eens een kennis van me was of zoMaar Jol- liepop schudde het hoofd. „Onmogelijk!", zei hij. „Dergelijke personen kunnen wij onmogelijk kennen! In onze omstandig heden is iedere omgang met een dergelijk soort individuen geheel, uitgesloten Maar inmiddels had Joris Goedbloed nu d°or et venst'eT na<*r binnen gekeken, en Platen! 19.50"voordradrt. 20.00 Causerie. 20J5 I een zachte kreet van verrassing ontsnapte Symphonie orkest. 22.00 Nieuws. 22.1524.C Opera. hem. Beiloriep hij uit. „Maar de hier gehuisveste millionnair is niemand anders dan mijn makkertje, Panda! Wel, thans kan ik het weerzien waarachtig niet langer uitstellen!" En meteen voegde hij de daad bij het woord door het venster van buiten af open te schuiven en behendig de kamer in te stappen. „Dd-d-d-d-daar is hij weer!", riep Jolliepop verschrikt. „Vergun mij dat wij brute kracht gebruiken tegen deze inbreker, mijnheerehPanda!" Hoe groot was echter zijn ontsteltenis, toen Panda niet eens naar hem luisterde doch inplaats daarvan met een juichkreet op sprong en riep: „Joris! Dat is Joris!" Een ontroerende verrassing, nietwaar? Hoe vaart ge, manneke?" vroeg Joris, terwijl zij elkaar hartelijk de hand schudden. Dit toneel was de waardige Jolliepop te mach tig. Naar adem snakkend zonk hij ter aarde. „Dit moet een boos droombeeld zijn!", mompelde de goede bediende. „Zulke afschuwelijkheden komen in het echt niet voor.Mijn meester, handenschuddend met een inbreker....". Het was echter, zoals verstandige lezers zullen opmerken, maar dl te waar. De blaffende protesten zijn in die tijd nooit verstomd In 1876 dus nu 75 jaar geleden is in Haarlem de hondenbelasting ingevoerd. Aanvankelijk moest 3 gulden voor een hond betaald worden. Er waren in de raadszitting van 16 Februari raadsleden die er 5 gulden van wilden maken, maar de meerderheid der vroede vaderen vond 3 gulden voldoende. Dit is vele jaren zo gebleven. Pas enkele tientallen jaren geleden is het tarief ver hoogd. Nu wordt er betaald naar het in komen van de eigenaar, het varieert van 7,50 tot 30. Op de begroting voor 1951 is nu een post van niet minder dan 80.000 gulden uitgetrokken als ontvangst der hondenbelasting. De belasting werd indertijd ingevoerd met een dubbele bedoeling. Allereerst om geld in de gemeentelijke schatkist te krij gen, maar daarnaast gold toch ook de overweging dat het gewenst was „paal en perk te stellen" aan het grote (zelfs te groot geachte) aantal viervoeters. Er wa ren toen blijkbaar vrij veel zwervers; honden die geen eigenaar hadden, of een die zich heel weinig om het dier bekom merde. Die zwervende honden gaven na tuurlijk veel overlast. Men ging er van uit dat als iemand 3 gulden voor zijn hond betalen moest, hii ook wel bereid was een behoorlijke verzorging op zich te nemen. Vroeger moeten er veel meer honden in Haarlem hebben rondgewandeld dan thans. In de Grote Kerk is een Honden slagerskapel. Natuurlijk kan daaruit niet worden afgeleid, dat er in vroeger eeuwen hondenvlees door mensen gegeten werd. De verklaring die er van gegeven wordt is, dat er vroeger opzichters in de kerk waren die moesten letten op loslopende honden. Zagen zij die dan werd er jacht op gemaakt. Het waren dus mensen die naar honden sloegen. In die 75 jaar dat de hondenbelasting ge- ind wordt is het protest er tegen nooit verstomd. Af en toe staat er iemand op die er voor pleit om de belasting af te schaffen omdat zij die niet gemotiveerd vinden. Waarom zo wordt dan dikwijls opgemerkt heft de gemeente dan ook geen belasting op katten? Ongeveer 50 jaar geleden liep ér in Haarlem een politieagent die de opdracht had in het bijzonder te letten op honden waarvoor geen belasting betaald werd. Het was soms moeilijk om zo'n hond te pakken te krijgen, opdat die kon worden opgesloten om de eigenaar te dwingen de verschuldigde belasting te betalen. Soms moest er een stukje leverworst aan te pas komen! Het is de beurtvaart thans toegestaan boven het geldende maximumtarief een toe van 5 pet. in rekening te brengen. Minder uit. In de Londense pers wordt opgemerkt, dat Prinses Margaret, thans twintig jaar oud, sedert enkele maan den niet meer in nachtclubs of restau rants gezien is, ofschoon zij tevoren dergelijke gelegenheden veelvuldig placht te bezoeken. Koning George zou zijn jongste dochter alleen nog maar op besloten partijen willen laten ver schijnen. Personeel van Buckingham Palace gaf geen rechtstreekse commen taar doch wel een opsomming van een hele serie officiële plichten, die de Prinses thans zou moeten waarnemen. In hofkringen heeft men vorig jaar er gernis doen blijken over de soort publi citeit, welke Prinses Margaret ten deel viel en in het bijzonder over een be richt, volgens hetwelk zij op een partij in de Amerikaanse ambassade de can can gedanst zou hebben. Rusland af. Het elfduizend inwoners tel lende Zuid-Belgische mijnstadje Roux bezat een communistische burgemeester en van de vijf wethouders waren drie communisten en twee socialisten. Het stond in België als „Klein-Rusland" bekend. Doch dit „Klein-Rusland" functionneert thans niet meer. Nadat eerst, de twee socialistische wethouders waren afgetreden uit protest tegen de methoden hunner communistische col lega's, bedankten daarna successievelijk de communistische wethouders voor hun functies. Burgemeester Glineur heeft gepoogd in Roux een op het Rus sische systeem gebaseerd belastingstel sel in te voeren. Als gevolg hiervan werd Roux het recht op bijdragen ont zegd van het „gemeenschappelijke fonds van Belgische gemeenten". Atoomvliegtuig:. De pogingen van de Ame rikaanse regering om een door atoom energie voortbewogen vliegtuig te doen bouwen zijn van het stadium der theorie gekomen in dat van hqt ontwerp, zo is te Washington meegedeeld. Er werd niet aangegeven hoe lang het zal duren alvorens het volgende stadium geëindigd zal zijn, maar generaal Hoy* Vandenberg heeft onlangs verklaard dat een door atoomenergie voortbe wogen vliegtuig eerder verwezenlijkt zal zijn dan de meeste mensen denken. Gebrek. „Ten minste een millioen Indiërs zullen van gebrek omkomen als het Congres het wetsontwerp voor de schenking van twee millioen ton graan aan India niet goedkeurt", zo verklaarde de voorzitter van de vereniging van In diërs in de V.S. gisteren voor de com missie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Hij sprak de beweringen tegen, dat India geweigerd had graan van Paki stan te kopen vanwege politieke ge schillen. India voerde onderhandelingen over de levering van 350.000 ton rijst uit Pakistan. Geen succes. De Britse minister van Bin nenlandse Zaken Chuter Ede, heeft Donderdag in het Lagerhuis medege deeld, dat het optreden van de Neder landse telepaath Hurkos bij het zoeken naar de uit de Westminster Abbey ge stolen kroningssteen geen resultaten had opgeleverd, dat het de Britse be lastingbetaler echter niets had gekost en dat Scotland Yard Hurkos niet naar Engeland had uitgenodigd, maar hem v/el aanwijzingen had gegeven bij zijn pogingen. Spionnage. Een Brits militair gerechtshof te Graz (Oostenrijk) heeft de twee en dertigjarige voormalige officier van het Britse leger Napier tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het doorgeven van inlichtingen over de Britse strijdkrachten aan een persoon, die heeft bekend voor Tsjechoslowakije te hebben gespionneerd. Opluchting. De geheime blauwdrukken van een nieuwe stootbodem voor een Frans kanon, waarvan men aannam, dat zij gestolen waren, zijn teruggevonden. Zij bleken in een andere lade te zijn opgeborgen dan gewoonlijk. Telefoon. In een kraamkliniek te Cam bridge (Engeland) zal een systeem van „kussen-telefoon" worden ingevoerd, waardoor de patiënten met de dienst doende verpleegster aan haar bureau zullen kunnen spreken via een in een platte rubberhuls gevatte microfoon luidspreker-combinatie onder het hoofd kussen. Foltering. Volgens mgr. Fulton J. Sheen, directeur van het genootschap voor de voortplanting des geloofs, worden in communistisch China de Katholieken, die weigeren mee te doen aan een van com munistische zijde gevoerde campagne voor een „onafhankelijke katholieke kerk" in China, op hevige wijze ver volgd en in sommige gevallen gefolterd. Priesters en religieuzen, zowel Chinese als buitenlandse, zouden op smartelijke en onterende wijze gepijnigd worden. Muziek. Lauri Kekalainen hield erg van musiceren, maar hij koos het verkeerde tijdstip en het verkeerde instrument. Hij werd veroordeeld tot het betalen van een boete van 3.850 Finse marken om dat hij te middernacht het carillon van de kerk in Lokalahati was gaan be spelen. ADVERTENTIE Het corps van Zuid-Molukse studenten in Nederland heeft verklahrd, dat het de 'mededeling van het Bureau Zuid-Moluk- ken in Den Haag, als zouden dr. J. P. Niki juluw c.s. de Zuid-Molukken onder de rood-witte vlag willen terugvoeren en wat in deze mededeling verder wordt gezegd over de politieke gezindheid en de bedoe lingen van dr. Nikijuluw, van alle grond ontbloot acht en dat dit bericht onder zijn leden verontwaardiging heeft gewekt. Het in Den Haag gevestigde Bureau der Zui- Molukken is voor het corps volkomen on aanvaardbaar. In de gerezen kwestie schaart het corps zich achter dr. Niki juluw c.s.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2