30 GEB J. FORTGENS BOEKENWEEK met Lincol Polish UICTPICITÏIT Amsterdamse Beurs BOEKENWEEK Kort en Bondig VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vereniging tot bevordering der absolute kunst Ko Arnoldi zit in Rotterdam voor grote moeilijkheden U koopt H toch ook een boek? CENTRALE BOEKHANDEL Republic Steel Samenwerking tussen overheid en sport HOUTEN TRAPPEN STRIJKPLANKEN OPZEELAND Schaken Het laatste woord is aan de arbiters Vijfde testmatch Voetbal R.C.H. naar Engeland Nasleep van Genneps stadsfeesten Boekhandel VEKO Russisch-Amerikaanse twist over leen- en pacht-transacties Velsen blijft sport en cultuur stevig steunen Heemstede Zandvoort -Stand 88- „SUPRA" Haarlemmermeer POLIJST DE METALEN SCHEEPVAART CNÉP&IG 7 In Daarlerveen bij Almelo moest een kerk gebouwd worden. Er bleek echter 3000 gulden te weinig te zijn om het gebouw te laten optrekken. Na vele besprekingen kwam ds. J. van Loo toen op het denkbeeld, zelf hamer en zaag ter hand te nemen ,en aldus het tekort uit te sparen. Dominee toog aan het werk en na een jaar van noeste arbeid is het kerkje thans gereed gekomen. Ds. J. van Loo (rechts) toont met gerechtvaardigde trots „zijn" kerk. De jonge „Vereniging tot bevordering der absolute Kunst" houdt van 17 Februari tot 11 Maart twee gelijktijdige tentoon stellingen: één in Museum Fodor te Am sterdam en een andere in „Het Venster" te Rotterdam. Bovendien yerscheen het eerste nummer van een eigen orgaan, ge titeld „Creatie", waarin veertien uitnemen de illustraties èn een beginselverklaring zijn te vinden. De benaming „absolute" kunst is niet gelukkig gekozen: Kunst is misschien wel de bakermat van het rela tivisme. Abstracte kunst of purisme zijn termen die bij een bezoek aan Fodor tel kens voor de geest komen. Zestien leden telt deze vereniging: Willy Boers, Klaas Boonstra, Eugène Brands, Simon Erb, Ger Gerrits, Hans Ittmann, Kees Keus, Mark Kolthoff, Jules Neumann, Anton Rooskens, Jaap Stellaart, Wim Strij- bosch. Piet van Stuyvenberg, Emil Voeten, André van der Vossen en Andor Weininger. En zo is Amsterdam weer een van die kleine schilderclubs rijker, waarin door onderlinge waardering vaak tot iets goeds gestimuleerd wordt. Deze zogenaamde ab solute kunst vertoont 'nog sterke invloeden van buitenlandse voorgangers. Willy Boers moet wel veel van Kandinsky houden. Kees Keus combineert Kandinsky met aan zijn ijzerconstructies ontleende motieven, waardoor een fris geheel ontstaat. Eugène Brands en Simon Erb tasten in de richting van Paul Klee en Klaas Boonstra, een knap colorist, doet aan Theo van Doesburg en Fernand Léger denken. Andor Weiningers figuren zijn eigenlijk uit het onderbewust zijn gevoed surrealisme, in de trant van Hans Arp. De houten plastiek van Ittmann is beter dan zijn gouache. Een bezwaar van deze „absolute" kunst is dat er tevéél aan het initiatief èn aan de intuïtie van de beschouwer wordt overge laten. Daarom is het te begrijpen dat deze jonge vereniging een prijsvraag uitschreef voor het beste artikel dat over het streven van deze absolute kunst in dagblad of periodiek gepubliceerd wordt. Inderdaad is dit de zwakke kant van deze overigens sympathieke kunstrichting: zij biedt te weinig houvast voor de beschouwer. H. SCHMIDT DEGENER Het bestuur van d Rotterdamse Kunst stichting heeft Ko Arnoldi de opdracht ge geven om voor het volgende seizoen een nieuwe troep samen te stellen. De acteur en regisseur Richard Flink zal geen deel meer uitmaken van de leiding van het Rotter dams Toneel. Reeds lang wordt de bezetting van het Rotterdams Toneel, dat zo goed als alle belangrijke acteurs en actrices, die er aan vankelijk aan verbonden waren, naar elders zag vertrekken, in hoge mate onbe vredigend genoemd. De moeilijkheid om krachten van formaat te engageren heeft als voornaamste oorzaken de onwil van de meeste tonelisten om in de Maasstad te gaan wonen en de nogal hevige bezwaren tegen de leiding van de heer Arnoldi. Hedenmorgen lanceerde het Algemeen Dagblad de mogelijkheid van samenwer king met de Nederlandse Comedie, het ge zelschap onder leiding van Johan de Mees ter, Han Bentz van den Berg en Guus Oster. Laatstgenoemde deelde ons mede, dat daar echter geen sprake van is, zeker niet bij de bestaande verhoudingen. Ook dé suggestie van het Algemeen Dagblad, dat er daardoor een einde zou komen aan het subsidieloze bestaan van de Nederlandse Comedie, mocht geen gewicht in de schaal leggen. »Wij redden ons best", aldus de heer Oster. ADVERTENTIE 24 FEBRUARI TOT 3 MAART Geschenk „De Porseleintafel", novelle. Prijsvraag: Wie is de auteur van deze novelle? Jeugd-uitgave: „De Muze op Zee". v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 65, Haarlem Telef. 10305 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Ned. 1947 96% gl 96% A. K. U 175 gl 175 Lever Brothers 231% 231 Philips Gloeü. 251% 250 Kon. Petroleum 309% 309% A-'dam Rubber 125 124% Holl. Amer. Lijn 188 188 Nad. Scheepv.Unie 167% 168% H. V. A 112% 113% Deli Mij 104 102% Amsterd. Batik 177% 178 Rotterd. Bank 174 gb 174 Fwentse Bank 178% 178 Anaconda Copper 48% gl 48% Bethlehem Steel 62 62 51% 51%. Shell Union 62% 62% Tidewater 38% 38% S. Steel 49% 49% Op een bijeenkomst van jeugdleiders van de aangesloten verenigingen bij de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft de heer S. Heijers jr., chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Haarlem Donderdagavond in restaurant Brinkman. Plein, gesproken over „Sport en overheid". In zijn inleiding merkte spreker op, dat de overheid de sport moet steunen. Daarbij moet niet gedacht worden aan bepaalde takken van sport. Het moet er in de eerste plaats om gaan uit welke geestesgesteldheid de sport beoefend wordt. Indien men op een sportveld is en aan de een of andere tak van sport deel neemt, dan betekent dat nog niet, dat men aan sport doet. Op de voorgrond dienen ge steld té worden recreatie en. vrije tijdsbeste ding. Het prestatie-element is volgens spre ker een belangrijk kenmerk in de sport. Sommigen willen geen wedstrijden laten houden, omdat het wel eens gebeurt, dat spelers gewond raken. Dezen begrijpen niet veel van de sport. De prestaties zijn van belang, om vergelijkingen te treffen. Om tot goede prestaties te komen is het noodzakelijk te oefenen en dit wilde spreker niet ver waarloosd zien. Het belangrijkste in de sport is toch het gedrag op het veld of in de zaal. Een winnaar van een partij mag zich ver heugen over zijn zege, maar niet over de nederlaag van de tegenpartij. Ook achtte spreker het van belang ouderdagen te houden. De heer Heijers vervolgde, dat als de over heid een taak heeft ten aanzien van de sport, zij moet meewerken, dat de sport de zelf standigheid bewaart in het karakter van de bemoeiing van de overheid. Op het ogen blik stelt de overheid grote bedragen be schikbaar voor de aanleg van sportvelden en de bouw van sportzalen. Men vraagt zich wel eens af of het wel verantwoord is zo veel uit te geven. Niet iedereen neemt im mers aan de sport deel. Spreker was van mening, dat als de overheid gelden beschik baar stelt de sportbeweging daarbij een be paalde verantwoording draagt. Er moet een samenwerking ontstaan tussen overheid en sport. Het is noodzakelijk, dat de overheid op snelle wijze geadviseerd wordt om vraag stukken op te lossen. Indien er bepaalde commissies bestaan dan is dat mogelijk. Spreker was bijvoorbeeld van mening, dat het instellen van een contactorgaan van groot belang kan zijn. In dat orgaan zouden zitting moeten hebben vertegenwoordigers van plaatselijke sportbonden, van de geeste lijke stromingen, van de gemeenteraad en eventueel een arts. een predikant, een pastoor, een journalist en een architect. Uit dit college moet een dagelijks bestuur wor den samengesteld. Dat orgaan stelt een aantal werkcommissies samen (bijvoorbeeld voor verdeling van sportvelden, voor bouw van sportzalen en aanleg van velden, voor net oplossen van eventuele conflicten, voor het organiseren van wedstrijden of mani festaties bij feestelijke gelegenheden, voor schoolsport en sportuitwisseling). Over de werkzaamheden van deze commissie gaf de heer Heijer een nadere toelichting en hij besloot met de wens uit te spreken, dat er een goede samenwerking zal ontstaan tussen de sport en de overheid. Wethouder D. J. A. Geuk woonde de bij eenkomst bij en werd in het bijzonder wel kom geheten door de voorzitter der ver gadering, de heer H. W. van Turnhout, die de wethouder dank bracht voor het vele, dat deze gedaan heeft voor aanleg en herstel van de sportvelden. ADVERTENTIE Artistieke DAMES- EN HERENPORTRETTEN RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat Telefoon 13472 ADVERTENTIE Voor SOLIDE en andere houtwaren gaat men naar ZIJLSTRAAT 24—30 HAARLEM Hoewel alle wedstrijden in de eerste klasse A van de Noordhollandse Schaakbond ge speeld zijn. is nog niet bekend of H.S.G. II dan wel Het Oosten zich kampioen van deze afdeling mag noemen. Want dat een van deze clubs naar de Overgangsklasse zal promoveren is wel zeker, nu Haarlem II definitief uitgeschakeld werd door de neder laag van 64, welke het in de laatste ronde leed tegen Het Oosten. H.S.G. II staat met 42 voor tegen Weenink en is zeker van de winst. Van belang is, hoe groot de definitieve voorsprong zijn zal. want de bordpunten zijn voor het kampioenschap van doorslag gevende betekenis. Ook dienen nog vier partijen uit de wedstrijd H.S.G. IIBloemen- daal, (voorlopig 33) gearbitreerd tc wor den. Scoort H.S.G. II uit de acht afgebroken partijen zes punten, dan is het kampioen. Worden vijf winstpunten genoteerd, dan komt Het Oosten in het bezit van de beker. Tenslotte is een beslissingswedstrijd tussen de favorieten niet ondenkbaar. In ieder geval is het gewenst, dat de arbitrage vlot wordt afgewerkt, want eerst dan zal de balans opgemaakt kunnen worden. Bloemendaal is zeker van de winst tegen Santpoort (voor lopig 54); de afgebroken partij staat voor Bloemendaal gunstig. Dit resultaat stempelt Santpoort tevens tot degradatiecandidaat. want zou Weenink I de afgebroken partij tegen Haarlem II (voorlopig 4L4%) win nen, dan spelen ook hier de bordpunten een beslissende rol. In de tweede klasse C was een wel heel erg gehavend Haarlem IV kansloos tegen Aalsmeer II. Enkele verrassende uitslagen brachten nieuwe spanning. Het Oosten IV verloor na drie overwinningen in successie, verrassend met 73 van Heemstede IV. Toch verdwenen hierdoor de kampioenskansen niet, want niet minder verrassend was de nederlaag van 6%3welke H.W.P. II leed tegen een ge laden S.S.C.H. De laatste ronde zal niet alleen beslissen ten aanzien van de bovenste plaats, ook de degradatiecandidaten zijn nog niet bekend. Zeker is, dat Zandvoort, dat nu weer verloor van Kennemerland II (voorlo pig 53) een der slachtoffers is. S.S.C.H. heeft echter zijn lot te elfder ure weer in eigen handen genomen en winst in de laat ste ronde zou redding betekenen.... ten koste van Kennemerland II. Heemstede IV kan zich wel veilig achten. De definitieve uitslag Zandvoort I—H.W.P. II werd lVi—8%. Op de eerste dag van de testmatch Austra liëEngeland scoorden de Australiërs 206 runs voor het verlies van 8 wickets. Hassett was topscorer met 92. De voetbalclub R.C.H. is ter gelegenheid van het Festival of Britain uitgenodigd drie wedstrijden te spelen en wel op 7 Mei tegen Walsall, op 12 Mei tegen Leyton Orient en op 14 Mei tegen Bristol Rovers. Het feest van de viering van Genneps duizendjarige stadsrechten in de afgelopen zomer heeft een naspel voor de Venlose kantonrechter gekregen. Eiser was de Eindhovense houthandel Van der Hurk die de tribune heeft geleverd, welke onder meer bij de voetbalwedstrijd Limburgia Feyenoord gebruikt is. Van de kosten die 2200 bedroegen, is nog niets betaald, met als gevolg, dat een vordering is ingesteld tegen de acht leden van het feestcomité. De gedaagden waren niet verschenen, doch lieten zich vertegenwoordigen door een gevolmachtigd advocaat, die om zes weken uitstel van de behandeling verzocht. Een der gedaagden, J. van der K., ver scheen echter tijdens de zitting alsnog en verklaarde dat hij niet zou betalen voordat de gemeente Gennep aan haar verplich tingen zou hebben voldaan. De gemeente zou volgens hem van elke zitplaats 0,50 afdragen, wat niet is gebeurd, ofschoon 1620 zitplaatsen waren bezet. Van der K., die een café exploiteert, verkreeg bij de organisatie der feestelijkheden die hij hoofdzakelijk op zich heeft genomen, van gemeentewege bepaalde garanties, welke echter niet zouden zijn vervuld. Hij be weerde een verlies van 5000 geleden te hebben. Na ampele beraadslaging werd de zaak voor zes weken aangehouden. MORGEN begint de Een rijke sortering boeken wacht op Uw bezoek. Voor ieder die min stens voor 3,50 boeken koopt, ligt een exemplaar gereed van HET GESCHENK, de voortreffelijke kleine roman „De Porseleintafel". ZDLSTRAAT 96-98 Tel.. 11706 2de huis vanaf 't Stadhuis WASHINGTON (Reuter) Tijdens de besprekingen, die thans te Washington door Russische en Amerikaanse onderhandelaars worden gevoerd over het afwikkelen van de transacties, die de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in de afgelopen oorlog in het kader van de Amerikaanse leen- en pachtwet hebben gesloten, hebben de Rus sen opnieuw het verzoek gedaan 87 koop vaardijschepen en een aantal kleine oor logsschepen, die de Verenigde Staten tijde lijk ter beschikking van de Sovjet-Unie hebben gesteld, te mogen kopent. De Ame rikanen hebben dit verzoek afgewezen. Zij deelden de Russen mede dat de schepen niet te koop zijn en zonder uitstel aan de Verenigde Staten terug moeten worden ge geven. Het gaat hier om in totaal 672 schepen. De Russen houden staande dat de Ameri kanen twee jaar geleden hebben toegezegd de schepen onvoorwaardelijk te zullen ver kopen. Het Amerikaanse antwoord luidt dat dit aanbod slechts van kracht is, indien de Sovjet-Unie onverwijld overgaat tot betaling van de 10.800 millioen dollar, die zij, ingevolge leen-en-pachtwetleveringen de Verénigde Staten nog verschuldigd is. De Russen bièden thans een betaling van 24 millioen dollar aan. De Amerikanen zijn gezakt tot acht honderd millioen dollar. De subsidie, die uit gemeentefondsen aan sportverenigingen gegeven zal worden en de overige kosten voor lichamelijke opvoe ding zullen blijkens de begroting 1951 aan zienlijk hoger zijn dan voor het vorige jaar werd geraamd. De voorgaande begro ting vermeldde namelijk 25.855.voor dit doel, op deze komt 34.715.voor. Een volledig overzicht van balen en lasten der lichamelijke opvoeding en sport is in middels nog niet te geven, daar uitgaven voor de sportvelden in Velsen-Noord en Santpoort nog niet bekend zijn. Hier staan slechts 16.536 aan inkom sten tegenover, waarvan de bespelende clubs Stormvogels, V.S.V. en V.V.IJ. het leeuwendeel leveren. Ter stimulering van het culturele werk in Velsen is 14.000.uitgetrokken (vorig jaar maar 5000.en in de toelichting wordt meegedeeld, dat B. en W. 10.000. nodig achten \©or subsidie aan zang en muziek en voor het culturele werk in het algemeen; 4000.zal worden verstrekt aan verenigingen voor het huren van schoollokalen. De vrije tijdsbesteding van de jeugd in en buiten schoolverband zal vermoedelijk 7500.vragen en aan de kapitaaldienst wordt wegens deelneming in het „Studie fonds van de gemeente Velsen" 5000. overgedragen. Een nieuwe subsidie is die van 300.aan de Stichting voor voort gezet economisch onderwijs te Haarlem. Vergadering R.K. Middenstand Drs. Jos. v. Campcn hield een lezing over Emigratie voor de R.K. Middenstand te Heemstede. De bijeenkomst was niet bijster druk bezocht, wat de voorzitter, de heer A. Verdonschot, de opmerking ontlokte dat het vraagstuk van emigratie voor Heemstede niet belangrijk schijnt te zijn. In de vergadering werd de aandacht ge vestigd op het feit dat verschillende reken- plichtige instellingen hun inkopen niet bij de Katholieke middenstand doen. doch alleen bij grote concerns. Aan de leden werd ver zocht, alle gevallen ter kennis van het be stuur te brengen, zodat dit zich tot de be voegde autoriteiten kan wenden. In verband met het feit dat de kas een feestelijke herdenking van het 40-jarig be staan van de afdeling niet mogelijk maakt, wordt van de leden een feestgave gevraagd. Er zal worden getracht te bereiken dat de autobusdienst die om het half uur naar de Glip rijdt, doorgaat naar Bennebroek, zodat men daar gelegenheid krijgt om naar Heemstede en Haarlem te trekken. Het gemeentebestuur van Heemstede verleent hierbij medewerking. Op 21 Maart zal in een ledenvergadering als spreker optreden het lid der Tweede Kamer de heer Th. Hooij. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. Kooren en H. Griek- spoor. T. va_n Gelder en E. M. Hagen. M. B. van der Ham en D. van Olst. C. J. Weidema en A. H. van Houtum. J. P. Liberg en E. Kesseler. GEHUWD: J. Wigchert en M. van Steijn. B. Keers en A. M. Geissler. OVERLEDEN: J. F. van Galen, 81 j., Kerk- laan 85. A. F. A. van Zijl de Jong, 71 j., Vondelkade 5. P. G. J. Passer, 67 j., Juliana- pléin 15. J. M. Langeveld, 85 j., Rijnstraat 42. GEBOREN: Wopkc Pieter, z. v. H. v. d. Veen en J. R. Jongbloed, Jan v. d. Berg- straat 78. Anthonij Laurens, z. v. L. D. Pels Rijcken en L. C. Gobius, Marisplein 4. Nigel John, z. v. Ch. A. Ashcroft en P. Dooley Ivonne, d. v. R. J. Bruseker en J. M. Dinger- dis. Leendert Anthonius, z. v. M. Spierenburg en M. de Weers. Gerrie Johanna, d. v. J. W. de Graaf en G. Ver koutér. ADVERTENTIE de enige goede, goedkope MATRAS VOOR DE JEUGD 3-delig gebloemd damast met 2 ponds Java-kapok kussens 80/190 90/190 2-persoons 59.75 63.75. 87.75 Deze prijzen blijven nog slechts tijdelijk gehandhaafd. JANSWEG t/o Station BEDDEN-SPECIAALZAAK BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Franciscus Maria, z. v. F. Lucke en J. G. Nibbering. Renee Maria, z. v. J. Homan en F. M. van Hateren. Maarten Jacob, z. v. H. Buwalda en J. Kaak. Theodorus Wouter, z. v. A. v. d. Veen en P. v. d. Zun- dert. Lena, d v. A. A. van Woerden en C. A. Geertzema. Elsje, d. v. A. C. Dolieslager en M. E. van Egmond. Marijke Catharina Mag- dalena, d. v. A. v. d. Mooren en H. P. v. d. Mije. Jacobus, z. v. J. Guldemeester en K. Griekspoor. Marianne Engeline, d. v. L. W. van 't Hof en S. Poldervaart. Johannes Leo- nardus, z. v. H. P. Lamboo en M. J Trompert. Pieter, z. v. T. W. Kinkel en N. P. H. de Geus. Geertruida Adriana Maria, d. v. C. L. v. d. Salm en J. C. M. Bontje. Simone Rosalie, d. v. M. M. de Jong en A. Goedemoed. Sophia Trijntje, d. v. W. A. v. d. Pol en A. J. Arens- man. Levensloos kind van A. Weerman en D. C. Middelkoop. Levenloos kind van G. J. L. Brink en S. Loosbroek. ONDERTROUWD: Roelof Thomas Bakker en Hendrica Huis. Pieter de Haan en Riemkje Versteeg. Adrianus de Vreede en Christina Kardol. Arie van den Bos en Alida Stuiver. GETROUWD: Jan Duijster en Louisa Her- mina Flora Plempcr. Jan Kooi en Anna Ma ria van de Graaf. Stephanus van Es en Metje Suzanna de Jong. Willem Jacob Jan Hein Haveman en Lena Klootwijk. Willem van 't Hof en Niesje van Vught. OVERLEDEN: Elizabeth Dina Catharina Wilhelmina, 6 j.. d. v. A. Hoevers en D. C. van Dijk. Jacob Jan van Rossum, 34 j., echtg. v. G. Stam. Barbera Rijsdam, 65 j., echtg. v. D. Nelemans. BEDANKT ALS RAADSLID De heer D. Roemers heeft bedankt als lid van de gemeenteraad van Haarlem mermeer. De heer Roemers was factielei der van de Partij v. d. Arbeid. HERDENKINGSSFEL Door de openbare lagere school uit Bad hoevedorp werd in het gymnastieklokaal te Hoofddorp gisteravond onder leiding van de heer De Waard een opvoering ge geven van het herdenkingsspel over de Haarlemmermeer „Goud uit schuim". Het spel geeft een beschrijving van het pionierswerk van mr. Van Amersfoort, een der grondleggers van de landbouw-ont- wikkeling in de Haarlemmermeer. Na de pauze werd door leerlingen van de lagere school te Hoofddorp een spel opgevoerd door hen zelf geschreven naar een idee van correspondentie-vriendjes uit Buffalo in Amerika. Voor beide scho len was het succes deze avond groot. On der de aanwezigen bevond zich ook bur gemeester Jansonius. Kamermuziek-avond De culturele kring ,,'t Helm" organiseert op Donderdag 1 Maart in „Esplanade" een kamermuziek-avond. Daaraan werken mee de Haarlemse pianiste mei. T. de Smidt, de 1ste fluitist van de H.O.V. de heer Marius Ruysink en de Zandvoortse bas Bert Bijnen. Er zullen o.m. werken worden uitge voerd van Joh. Seb. Bach, Mozart, Haydn en Debussy. De zanger zal behalve een drietal aria's uit opera's van Mözart drie Negro-spirituals ten gehore brengen. Daar dit de eerste maal is, dat in Zand voort een openbare kamermuziek-avond wordt belegd, hoopt de kring op veel be langstelling. Bij eventueel slagen van deze proefneming zal in deze geest verder wor den gewerkt. Voorts heeft men op het programma staan een lezing met lichtbeelden over Michel Angelo op 15 Maart in hotel Keur. Einde Maart wordt wederom een expo sitie gehouden van tekeningen van de le den in „Esplanade". Zandvoortse Handelsvereniging De Zandvoorts handelsvereniging hield Donderdagavond een ledenvergadering. Beraadslaagd werd over het sluiten van een collectieve ziekteverzekering. Een tweetal vertegenwoordigers van een maatschappij gaf een uiteenzetting. Ten slotte werd besloten nog van een tweede maatschappij een offerte te vragen. De winkelweek ter opening van het seizoen zal worden voorbereid door een werkcommissie, die in de eerstvolgende ledenvergadering met nader omlijnde voorstellen zal komen. Op voorstel van het bestuur werd deze commissie samengesteld uit, op een enkele uitzondering na, dezelfde personen als de commissie die vorig jaar de winkelweek voorbereidde, de heren H. Heidoorn, B. Bosman, B. Korthof, P. Waterdrinker, J. Kroon, H. Schutte en B. Suurland. Eenparig besloot men tenslotte tot een gezamenlijk bezoek aan de komende Jaarbeurs. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 128 t.o. Cornelissteeg Speciaal adres voor GOUDEN VERLOVINGSRINGEN en Keltum Pleet TAFELGEREI Reparatiën Inkoop Tel. 19980 Algenib, pass. 21 Dover. Alnati, 22 te R'dam v. Buenos Aires. Alv.aki, 21 anker rede Montevideo. Aalsdijk, 21 v. Tampico n. Tampa. Aardijk, 21 v. Havanna n. Bromsvllle. Alcyone, pass. 21 Stromboli. Alpherat, 19 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Altair, 21 te Antwerpen. Amstelvaart, 20 v. Bombay te Karachi. Appingedam,. 20 v. Cadiz n. Vigo. Arendskerk, 21 te Genua. Albireo, 21 80 m. ZO. Victoria. Alcyone, pass. 21 Napels n. Port Said. Almkerk, 22 verw. Port Said. Aludra, 21 1000 m. W.ZW. Flores. Amsteldijk, 21 540 m. O.ZO. Kp. Race. Amstelpark, 21 te Khorramshar. Aridane, pass. 21 Dover. Armilla (t), 21 v. Haiphong n. Pladju. Arundo, 21 575 m. O.NO. Bermuda. Almdijk, 21 te Hamburg v. Bremen. Akkrumdijk. pass. 22 Ras Awath. Algorab, pass. 22 Ouessant n. Hamburg. Aikaid, 22 v. Victoria n. Salvador. Ampenan, 22 v. R'dam n. Balikpapan. Alphacca, 23 te Rio de Janeiro. Alpherat. 22 v. Port Elisabeth n. Londen. Aagtedijk, 21 te Norfolk v. Baltimore. Aldabi, 23 v. Montevideo n. Santos, Amsteldiep, 23 te Houston. Axeldijk, 23 v. Montevideo te Paranagua. Averdflk, 22 te New York v. R'dam. Bloemfontein, 21 v. Durban n. East London. Barendrecht, 22 te Montevideo. Bcngkalis, 20 725 m. O. Kp. Race. Bennekom, 21 800 m. ZW. Flores. Bonaire. 21 225 m. W.NW. Finisterre. Bontekoe, 21 v. Amurang n. Menado. Britsum, pass. 21 Beachyhead. Breda, 22 te Bremen. Bantam, pass. 22 Perim. Blitar, pass. 22 Buru n. Soerabaja. Blijdendijk, pass. 22 Bishoprock. Boschfontein, 22 v. Mozambique n. Dar es Salaam Boskoop, pass. 22 Startpoint. Baarn, 22 v. Valparaiso n. San Antonio. Barendrecht, 22 pass. Kp. Santa Maria. Caltex Leiden 22 te R'dam v. Rastanura. Chama, pass. 21 eil Perim. Coryda, 18 v. San Francisco n. Japan via Oleum. Caltex The Hague (t), pass. 21 Bougaroni. Camphuys, 21 v. Soerabaja n. Ampenan. Clio, 17 v. Cristobal n. Trinidad. Caltex Nederland, 22 v. Sidon n. R'dam. Ceram, 2 v. Port Said. Cottica. 22 v. Trinidad n. Paramaribo. Dalerdijk, pass, 21 Azuera Pen n. Los Angeles. Delfshaven, pass. 21 St. Paulsrocks. Drente, 19 te Bombay. Delfland, pass. 21 Kp. San Rogue. Douro. 19 v. Port au Prince n. Cristobal. Diemerdiik, pass. 22 Flores. Danae, 22 v. Rijeka te Bari. Edam, 22 te R'dam v. New York. Eendracht, 21 80 m. ZW. Ouessant. Esso Rotterdam, 22 v. R'dam n. Aruba. Farmsum, pass. 21 Kp, Spartel. Friesland, 20 te Houston. Gouwe, 21 v. Dakar n. Monrovia. Gooiland. 21 130 m. W. Finisterre. Ganymedes, 21 140 m. N.NO. Rio Grande. Gaasterkerk, pass. 22 Dover. Gordias, 23 te Antwerpen v. Malaga. Hestia, 21 175 m. W.ZW. Ouessant. Helena, 21 te A'dam v. Puerto Rico. Hermes, 21 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Heemskerk, 21 200 m. Z.ZO.' Dondrahead. Hestoia, 21 175 m. W.ZW. Ouessant. Helder, 22 verw. Talcahuano v. San Antonio. Hersilia, pass. 22 Barbados. Hos, pass. 22 San Salvador. Jagersfontein, 21 600 m. O. St. Helena. Japara (KRL), 22 verw. Bahrein. Joh. v. Oldenbarnevelt, 21 130 m. N. Perim. Java, 22 te Port Said. Kertosono, pass. 21 Billiton. Kedoe, pass. 22 Minicoy. Kieldrecht, 23 te Cochin, Kota Inten, pass. 22 Str. Soenda. Kelbergen, 23 v. R'dam n. Civita Vecchia. Klipfontein, 23 v. Southoumpton n. Kaapstad. Langkoeas, 21 te Belawan. Linge, 21 te Libreville. Laurenskerk, pass. 21 Alexandrië. Lucita (t), 20 te Gravesend. Laagkerk. pass. 22 Gibraltar. Lissekerk. 23 te Marseille. Leuvekerk. 22 v. Marseille n. Genua. Limburg, 20 v. Mobile n. New Orleans. Loosdrecht, 21 te Calcutta v. R'dam. Malvina. pass. 21 Cochin. Midas, 21 v. Eleusis n. Famagusta. Merwede, 23 verw. Le Havre v. New Orleans. Malea (t). 21 130 m. W.ZW. Azoren. Molenkerk, pass. 21 Kuria Muria. Murena (t). 21 670 m. ZW. Fayai. Musi, 21 rede Balikpapan. Marpessa (t), 21 700 m. Z.t.W. Fayal. Maaskerk, 22 v. Monrovia n. Takoradi. Mentor, 24 verw. H. v. Holland. Metula, pass. 22 Algiers. Muiderkerk, pass. 22 Mozambique. Melampus, 20 v. Djakarta n. Cheribon. Merwehaven, pass. 22 Gibraltar. Nelly (rep.), 20 v. Djakarta n. A'dam. Nieuw Amsterdam. 21 te Havanna. Noordwiik, 21 v. Melilla n. Cexita. Nieuw Holland, 21 v. Soerabaja. Odysseus, 21 v. A'dam n. Tanger. Omala (t), 21 v. Singapore n. Miri. BINNENLAND De prinsessen Margriet en Irene zijn ge ïnstalleerd tot respectievelijk kabouter ,en waterpadvindster van het Nederlands Pad- vindstersgilde. De kapitein van de ter hoogte van Zee- brugge gekapseisde Franse trawler „Duc de Normandie" is aan boord van de „Ainerican Counsellor" overleden. Het gerechtshof in Den Haag heeft het uitbrengen van een psychiatrisch rapport ge last over de 26-jarige tuinder J. B., die op 8 Juni van het vorig jaar zijn vrouw heeft vermoord. Hij is door de Haagse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Op 3 Maart zal het gemeentebestuur van 's Gravenhagc ter nagedachtenis van hen. die zijn omgekomen bij het bombardement van 3 Maart 1945 in het Bezuidenhout een bescheiden monument onthullen op de algemene begraafplaats aan de Kei'khoflaan, op het gemeenschappelijke graf van een groot aantal slachtoffers. Het Duitse motortankschip „Ostmark' waarvan men sinds Zondag geen berichten had ontvangen, is Donderdagavond in Rot terdam aangekomen. In de zaak van P. de Boer te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie invaliden. tegen de Staat der Nederlanden en de officier van justitie te Leeuwarden, heeft de president van de Leeuwarder recht bank voor de laatste maal uitstel verleend, thans van zes weken. De rechtbank te Amsterdam heeft een 25-jarige automobilist veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij, terwijl hij in staat van dron kenschap vei'keerdc, met zijn auto twee per sonen had aangereden. Zijn rijbewijs werd voor één jaar ingetrokken. Aan ieder der aangei'edcnen zal hij f 150 moeten betalen. Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft met 24 tegen 9 stemmen (C.P.N. en één lid van de Protestants-Christelijke fractie) be sloten, op voorstel van B. en W. aan Gede puteerde Staten kenbaar te maken dat naar zijn mening de jaarwedde van elk der wethouders tot f 11.000 dient te worden ver hoogd. Het bouwen van een havenloods in ge wapend beton, met een inhoud van circa 25.000 kubieke meter, met graansilo, en zakkenberging op het industrieterrein te Zutphen is na aanbesteding opgedragen aan de laagste inschrijver, G. Keyzer te Zutphen, voor f 464.700. Op 9 Maart zal in dc polder De Zee vang bij Purmex-end de beslissing vallen of men tot administratieve ruilverkaveling-van 1125 hectare grond zal overgaan. - Die dag zullen de boeren uit de polder hun stem voor of tegen deze ruilverkaveling uitbrengen. Mocht het plan worden afgestemd, dan heeft de minister de bevoegdheid de ruilverka veling toch doorgang te doen vinden. Aan de voorjaarsbeurs, die van 3 tot 12 April te Utrecht zal worden gehouden, zal Zwitserland met een collectieve inzending deelnemen. De Zwitserse horloge-industrie zal horloges exposeren en demonstreren op welke wijze deze horloges worden ver vaardigd. Tot deze collectie zal ook beho ren het v nieuwe horloge met miniatuur kogellagers. HAARLEM EN OMGEVING Rotterdams Kindertoneel geeft Zater dagmiddag in Haarlems Rembrandt-theater een vertoning voor de jeugd van „Winnetpu, het oppei-hoofd der Indianen". Aan de gemeente-universiteit in Am sterdam slaagde voor het candidaatsexamen Engels mejuffrouw E. I. Peuschgens te Heemstede. ADVERTENTIE ADVERTENTIE STAND 1951 DAMFS- ■yOORJAARSBEURS. HAARLEM Oranjestad, 22 v. Barbados n. Azoren. Oranje, pass. 22 Minicoy. Perna, pass. 21 Enggano eil. Prins Joh. W. Friso, 22 12 u. v. R'dam n. St. John Prins Willem IV. 22 v. R'dam n. Barcelona. Prins Alexander, 21 525 m. W.ZW. Finisterre, Prins Fred. Hendrik, pass. 21 Cadiz. Prins Willem v. Oranje, 21 te Bilbao. Prins Willem II, 21 315 m. NO. Tereelra. Plato, 19 te Vera Cruz v. Tampico. Poseidon, 22 verw. Santigo de Cuba v. Paöïpatar Prins Willem V, 22 v. Huil n. R'dam. Prins Maurits, 23 te R'dam v. Valencia. Ridderkerk, 21 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Riouw, 21 bij Dahlac eil. Rondo, 21 180 m. N, Kp. San Rogu. Retula (t), 22 verw. Aruba v. Huil. Radja, 23 te Aden. Roebiah, pass. 22 Algiers. Ruys, 22 v. East London n. Port Elisabeth. Rotti, 23 v. Suez n. Djeddah. Sarangan, 22 te Penang. Slamat, 22 tc Port Swettenham. Sliedrecht (t), pass. 21 Socotra. Soestdijk, 21 te Halifax. Stentor, 21 te Algiers v. Malaga. Straat Soenda, 21 v. Singapore n. Kongkong. Sumatra, 20 te Abadan. Stad Vlaardingen, 22 te R'dam v. Narvik. Salatiga. 22 te Portland. Stad Maassluis, 24 verw. IJmuiden v. Melilla. Stad Arnhem, 21 65 m. W.ZW. Ouessant. Stad Schiedam, 21 400 m. ZO. Kp. Race. Stanvac Benakat (t), pass. 21 Linga. Sunetta (t), 21 v. Singapore n Hongkong. Swartenhondt, 21 v. Menado te Makassar. Sarpedon, pass. 22 Cape Haitien. Schie, verw. 22 pass Keywest. Samarinda, 23 te Cebu. Scherpendrecht (t), 23 te Trinidad. Sibajak. 22 Point de Galle. Sloterdijk. pass. 22 Sabang. Stad Dordrecht, pass. 22 Kp. La Hague. Stad Maastricht, 22 v. Savona n. Algiers. Talisse, pass. 21 Kp. Guardafui. Tibia, pass. 21 Startpoint. Teucer, 19 te Hongkong. Taria (t), 21 900 m. NO. Sombrero. Tasman, 21 150 m. Z. Kp. Paradan. Ternate, 21 375 m. O.t.Z. Socotra. Tjisadane, 21 249 m. N.NO. Natuna eil. Trompenberg, 21 500 m. O.ZO. Bermuda. Tiberius, 22 v. Port au Prince n. Ciudad TrujlllO Trompenburgh, 21 v. Hamburg n. R'dam. Tero, 22 v. R'dam n. Buenos Aires. Teucer, 21 te Manilla v. Liverpool. Theseus. 22 v. Lissabon n. Gibraltar. Tomori, 20 te Samarang. Tamo, 23 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tero, 23 te Antwerpen. Veendam, 21 v. Havanna n. Nassau. Volendam, 22 verw. Halifax v. R'dam. Vulcanus, 22 te Pyli. Willemstad. 21 v. Madeira. Winsum, 16 v. Maracaibo te Curacao. Woensdrecht, pass. 21 Sombrero. Waikelo, 21 in Str. Banka. Wieldrecht (t). 21 375 m. W. Kangaroe eil, Waal. 23 verw. Curasao. Willem Ruys. 22 v. Port Said n. Southampton. Zonnewijk, 21 140 m. W. St. Vincent. Zonnewijk, 7 Mrt. verw. Norfolk v. Takoradi. Zaan, pass. 23 Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9