In Januari waren er in ons land honderdelfduizend werklozen Subsidie aan algemene ziekenfondsen ten behoeve der vrijwillige verzekering Kort en Bondig Op 31 December 1950 bedroeg het aantal vreemdelingen in loondienst hier te lande 39.336 De Haarlemse Kiezerslijst Feest voor „De Tweede Jeugd" Wereldbevolking en voedseltekort Haarlems Motetgezelschap onder Dolf Hendrikse Goederen gestolen uit auto's van Van Gend en Loos Illegale papierophalers betrapt Grotere mate van autonomie voor de fondsen, die onder meer zelf de premie mogen vaststellen Toen Haarlem 's avonds nog zyn poorten sloot Ja, toen aten wij al Franken's Brood! Strijd in België over vijf Duitse trawlers Stassen geeft recept voor overwinning zonder oorlog Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 Engelse ambassadeur in Washington naar Londen DOODT DE HOUTWORM met Lincol Was Schacht in Parijs ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD Het was te verwachten, dat de werk loosheidscijfers in het vierde kwartaal ven 1950 ten gevolge van het winterseizoen zouden oplopen zo deelt het ministerie van Sociale Zaken mede. Het aantal werkloze mannen steeg van 49.122 aan het eind van het derde kwartaal tot 102.888 op 31 De cember 1950. Deze vermeerdering was aanmerkelijk groter dan in 1949, omdat toen het grootste aantal personen pas na December als werkloos werd ingeschre ven. Nu trad de vorst reeds aan het einde van het vierde kwartaal op. Deze seizoenwerkloosheid liet zich het sterkst gevoelen voor de landarbeiders, de bouwvakarbeiders, de losse arbeiders, de veenarbeiders en de arbeiders uit de aardewerk- en steenindustrie. De top van de seizoenwerkloosheid is in Januari bereikt met een aantal van 110.905 werklozen. Wegens het einde van het win terseizoen kan een vermindering van het aantal werklozen in Maart worden tege moet gezien. De totale stijging der werk loosheidscijfers over de maanden Decem ber 1950 en Januari 1951 bedroeg ruim 38.000 tegen ruim 41.000 over dezelfde maanden van de vorige winter. In October, November en December lie ten zich 4933 gedemobiliseerden bij de ar- beidsbureaux inschrijven. Geplaatst wer den er 2247 en afgevoerd 2857, o.a. we gens plaatsing op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling. Aan het begin van het vierde kwartaal 1950 stonden 2988 gedemobiliseerden ingeschreven, zodat op 31 December nog 2817 ingeschrevenen resteerden. In het vierde kwartaal 1950 werden 34ö personen ingeschreven, die door inkrim ping of opheffing van overheidsdiensten werkloos waren geworden. Het aantal van deze personen steeg hierdoor tot 2930. Per 31 December stonden 2046 van deze werk zoekenden ingeschreven, waarvan 1804 ge heel werkloos. Het aantal ingeschreven minder-valide mannen steeg in dit kwartaal van 6230 tot 7164; het aantal vrouwen steeg van 244 tot 255. Van de mannen konden er 2480 ge- plaats worden (1154 voor vast werk) en van de vrouwen 122 (119) voor vast werk). Gerepatrieerden De bemiddeling voor gerepatrieerde mannen verloopt moeilijker dan van de gedemobilseerde militaren. De oorzaak hiervan is dat zij in Indonesië over het algemeen werkzaam waren in leidingge vende functies, veelal op administratief ge bied. Herplaatsing der gerepatrieerde vrouwen ondervindt iets minder moeilijk heden. Het aantal ingeschreven gerepa- treerde mannen steeg van 688 tot 1111, waarvan 1057 werkloos. Er werden 186 Vermoedelijk 98.500 kiezers B. en W. van Haarlem hebben de kie zerslijst vastgesteld voor het jaarl951-1952. De lijst is ter secretarie, afdeling Bevolking en Verkiezingen, voor een ieder ter inzage gelegd. Tot en met 9 Maart is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daar op voorkomt, niet voorkomt, niet behoor lijk voorkomt of al dan niet voor enige ver kiezing is aangewezen als bevoegd bij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. De kiezerslijst voor 19501951 bevatte de namen van 97.607 kiezers. Het aantal van de nieuwe lijst is nog niet geteld, maar kan geschat worden op 98.500. '„De Tweede Jeugd" telt weliswaar een beperkt aantal leden, dat regelmatig aan voetbalwedstrijden deelneemt, doch de club beschikt over een groot aantal vrienden. Dat bleek Vrijdag op de feestavond in de Kroon zaal van restaurant Brinkmann, waar velen bijeen waren gekomen om het vijf en twin tigjarig bestaan te vieren. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Boot, heette de gasten welkom, waarna begonnen werd aan de afwerking van een programma. André Meurs (humorist), Louk Norell (cabaretière), Gerry en Ferry (aangekon digd als twee dwazen met veel herrie) en Lajos Heros (xylophoon) waren de mede werkenden van het goed verzorgde program ma. Na afloop volgde een bal, waarbij „De Witte Kraaien" onder leiding van Han Krab voor muziek zorgde. Piet Kraak zong enkele liedjes. Voor de vereniging Nederland-Indonesië heeft dr. W. J. Jong gisteravond in Brink mann een lezing gehouden over wereldbe volking en voedseltekort, een lezing die met lichtbeelden en een veelheid van historische en geologische gegevens werd geïllustreerd. Nadat de spreker had dui delijk gemaakt welk een klein deel van de aardoppervlakte werkelijk goede landbouwgrond is en er op had gewezen, dat daarvan weer slechts een deel voor verbouw van tax-we geschikt is, besteedde hij de meeste aandacht aan de grootste vijand der agrarische productiviteit, de erosie van landbouwgronden, een vijand die snel en meedogenloos te werk gaat, wanneer men niet voortdui'end waakzaam is en tegenmaatregelen treft. Verkeerd ploegen, ondeskundige watei-afvoer, on voldoende irrigatie, onvoldoende tegengaan van verstuiving, het zijn maar een paar van de factoren die voorheen goede land bouwgrond teloor kunnen doen gaan, een verlies dat, gezien de huidige bevolkings toename, de wereld zich niet zal kunnen pei'mitteren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Februari 1951 BEVALLEN van een zoon: 22 Febr., A. A. BrinkhusBijl; H. E. M. SchutEngfer; 23 Febr., B. Wijtkampvan Kleef. BEVALLEN van een dochter: 22 Febr., W. H. ReitsmaMolenaar; H. W. Klootvan Attekum; C. H. Schaefervan Schaik; 23 Febr., J. C. Snippevan der Knijff OVERLEDEN: 20 Febr., J. Vermeulen, 82 j., Deckerstraat; W. Huizinga, 79 j., de Wit- straat; 21 Febr., S. de VriesHaringa, 78 j., Duvenvoordestraat; 22 Febr., F. W. Melis sant, 3 d„ Rollandslaan; A. G. Geerts, 79 j., Vredenrijkstraat; C. C. Visser. 74 j., Taan- plaats; G. Pel, 54 j., Gasthuisvest; M. Zwart- Nieuwenhuizen, 71 j., Borneostraat; A. Heemskerk—van Vark, 60 j., Aelbertsberg- straat. mannen geplaatst en 509 om diverse rede nen afgevoerd, o.a. wegens plaatsing op de rijkswerkplaatsen. Het aantal vrouwen steeg van 112 tot 215. Geplaatst werden 114 vrouwen en uit de administratie afge voerd 113, wegens het zelf vinden van werk. Vreemdelingen In de loop van 1950 werden in Neder land 2172 mannelijke en 993 vrouwelijke vreemdelingen toegelaten voor werkzaam heden in verschillende bedrijfstakken. Op 31 December 1950 waren 26.875 man nelijke en 12.461 vrouwelijke vreemdelin gen in Nedex-land in loondienst werkzaam. Ten opzichte van 1949 betekent dit een vex-mindering van het aantal mannen met 2885 en een vermeex-dering van het aantal vrouwen met 477. Onder deze vreemdelingen bevonden zich 4084 gx-ensarbeiders (1949: 6088) en 4910 grensarbeidsters (1949: 4487). Rijkswerkplaatsen In het vierde kwartaal van 1950 ver minderde het aantal cursisten op de rijks- wex-kplaatsen voor vakontwikkeling van 3922 tot 3840. Onder deze 3840 personen bevonden zich 2492 gedemobiliseerden. Met enige kerkmuziek-avonden hebben de organisten Dolf Hendx-ikse, Jan Boeke en Maarten Kooy aangetoond, dat de Pro testantse kerkmuziek, in het bijzonder de kerkzang, him zeer ter hax-te gaat. Zij voi'm- den een „Centrum voor de Protestantse kerkzang", waarin zij een middel vonden om hun persoonlijke idealen inzake de muziek als element van de ex-edienst te propageren. Gisteren werd in de Waalse kex-k weder om door dit Centrum een uitvoering ge geven, die gevolgd wex-d door een kox'te godsdienstoefening, waarin ds. G. J. Waar denburg, Nederlands Hervormd predikant, voorging. Al stond de uitvoering echter op zich zelf, de muziek bleef, vooral die van de door het Haaxdems Motet-gezelschap gezongen koralen van Melchior Vulpius, het motet „Herr unser Gott" van Ernst Pepping (geboren 1901) en de „Kleine Geistliche Abendmusik" van Hugo Distier, haar dienend karakter behouden. Het meest zelfstandig klonk het Praeludium en Fuga in A voor orgel van de achttiende-eeuwse Zuid-Nederlandse organist Abraham Kerckhoven. Dolf Hendrikse speelde het werk klaar van klank, met pux-iteinse strak heid van tempo en i-egistratie. In dezelfde geest vertolkte de organist de prachtige reeks koraalvariaties, verenigd in de Par tita „Meinem Jesum lass ich nicht" van Johann Walther (1684-1748) en de moderne Partita „Christ der du bist der helle Tag" van Hugo Distier. De variatievorm bracht Dolf Hendrikse er toe meer klankverschei denheid toe te passen. En hiermede kon hij weer eens de aandacht vestigen op de fraaie kwaliteiten van het orgel der Waalse kerk en bovendien op zijn bekwaamheid als organist. Dolf Hendrikse leidde dit keer het Haar lems Motetgezelschap in plaats van Maar ten Kooy, die door vertrek naar eldex-s zijn functie als dirigent moest opgeven. Voor het koor betekende dit nauwelijks een verandering, omdat Hendrikse en Kooy beiden hetzelfde uitvoeringsprincipe hul digen, dat wil zeggen: streven naar strakke, uiterlijk onbewogen klank en het vex-mij- den van elke emotie-verradende nuance ring. Ook bij deze uitvoering klonk het zingen als het uitspreken van een gebeds formule, waarbij de betekenis innerlijk aanvaai'd en dooxdeefd moet worden. Bij een dergelijke interpretatie is er slechts één plaats voor de kerkzang: niet als een zelfstandige uitvoering in kerk of concert zaal, maar uitsluitend in de eredienst. Het Haarlems Motetgezelschap zong de dx-ie Koralen van Vulpius voortreffelijk. Ook voor de uitvoering van de nieuwere muziek van Peppings Motet kon men respect krij gen. Met de klankencombinaties van het koorwerk van Distier zullen de zangeressen en zangers nog meer vertrouwd moeten raken om een gave vertolking tot stand te brengen. De muziek is het meer dan waard. Dat werd door de best geslaagde gedeelten nadrukkelijk bewezen. P. ZWAANSWIJK. In de loop van de laatste maanden zijn in Haaxdem, Amsterdam en andere plaat sen goederen gestolen uit wagens van Van Gend en Loos. De Amsterdamse politie heeft gisteren als verdacht van deze dief stallen twee Haarlemmers aangehouden. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij in een auto wagens van Van Gend en Loos volgden. Stond een wagen onbeheerd, dan werden er goederen gestolen. De waarde van de gestolen goederen loopt in de dui zenden. Studenten van de Universiteit van Bristol hebben ter gelegenheid van de ontgroe- ningsweek, welke op 28 Februari begint, een robot vervaardigd, die kan fietsen. Het lichaam van de robot Dynamo Joe ge naamd bestaat uit een oliedrum; het hoofd uit een melkblik en de benen en armen uit strippen metaal. Drie electromo- toren van een halve PK elk, stellen een ingewikkeld raderwerk in beweging, dat Joe kan laten fietsen (zowel voor- als achteruit)zijn hoofd draaien en met een haiid kan laten wuiven. Draadloze besturing zorgt er voor, dat Joe kan uitwijken. Door de oplettendheid en activiteit van twee leden van ons personeel is de Haar lemse recherche gisteren in staat geweest twee lieden die zich bezighielden met het weghalen van oud papier, zonder dat zü daartoe gerechtigd waren, aan te houden. De twee mannen vervoegden zich aan een van onze loketten met het verzoek hun de sleutels van het papierhok te verstrek ken, omdat zij voor de fix-ma die gewoonlijk het oud papier koopt, de bergplaats kwa men leeghalen. Daar reeds meermalen oud papier uit het hok is verdwenen, werd de mannen verzocht zich te legitimeren. Aan dat ver zoek konden zij niet voldoen en toen zij zagen dat men de genoemde firma ging opbellen, maakten ze dat ze wegkwamen. Een ander lid van het personeel volgde hen een eindweegs en zag hoe zij in de kelder van het bijkantoor van het dagblad „Trouw" verdwenen en daaruit te voox-- schijn kwamen met een flinke vracht oud papier. Daarop waarschuwde hij een agent die het tweetal met hun bakfiets heeft aan gehouden. De oudpapierhandel heeft zijn cliënten voor dit soort praktijken gewaarschuwd, want het is hem al meer gebeurd, dat de af te halen vrachten verdwenen voordat zij door zijn eigen personeel konden wor den vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. „SOCIALE ZEKERHEID" De Vereniging van Raden van Arbeid heeft de negende druk van „Sociale zekexheid" een kleine gids voor de Nederlandse sociale verzekering uitgegeven. In het boekje wor den de voornaamste bepalingen behandeld van de Ongevallenwet, Land- en Tuinbouw- ongevallenwet. Zeeongevallenwet, Ziektewet, Kinderbijslagwet, Invaliditeitswet, Ouder domswet en Noodwet Ouderdomsvoorziening. Het is bedoeld om degenen die met de sociale verzekeringswetten te maken hebben, een inzicht in de wetgeving te geven. Zoals reeds is medegedeeld heeft het overleg tussen de regering, de Ziekenfonds raad en de ox*ganisaties van algemene zie kenfondsen inzake de financiële toestand van de vrijwillige verzekering geleid tot het resultaat, dat de regering bereid is een subsidie te verlenen ten behoeve van de kosten der vrijwillige vex-zekering over 1951. De Ziekenfondsraad heeft zich op ver zoek van de regering beraden over de vraag, op welke wijze dit subsidiebedrag, na de totstandkoming van de desbetreffen de wettelijke voox-ziening, onder de fondsen dient te worden verdeeld, alsmede over de aan de subsidiëring te verbinden voox-waar- den. Naar het oox-deel van de Ziekenfondsi-aad, waarmede de regering zich kan verenigen, moet de verdeling geschieden door uitke ring van een gelijk bedrag aan de fondsen op basis van het aantal bij elk fonds inge schreven vrijwillig verzekerden. Eveneens naar het eenstemmig oordeel van regering en ziekenfondsraad moeten de fondsen, ten einde voor deze subsidiering in aanmex-king te komen, aan de volgende voorwaarden voldoen: Aan personen, die op 1 Januari 1951 vrijwillig verzekex-d wax-en en op 4 Maart 1951 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of overschreden, wordt met ingang van laatstgenoemde datum een reductie op de normale premie vex-leend ten bedrage van 30 cent per week. De reductie geldt niet voor jongere echtgenoten van personen van 65 jaar of ouder. De aandacht woxdt er op gevestigd, dat de aan deze ouden van dagen verleende reductie een belangrijk deel van de totale normale px-emie uitmaakt. Personen, die uit de verplichte vex-zeke ring moeten worden afgevoerd ande#s dan wegens ovex-schrijding van de loongrens, worden zonder wachttijd of aan hun ge zondheidstoestand ontleende beperkende bepalingen ingeschreven in de vrijwillige verzekering, indien zij daartoe onverwijld de wens te kennen geven en zij, hetzij ge durende het laatstverlopen half jaar onaf gebroken verplicht verzekerd zijn geweest of onmiddellijk vóór het begin der ver plichte vex-zekering reeds vrijwillig verze kerd waren. Naar het oordeel van de x-egering is het voorts in het belang van de volksgezond heid dringend gewenst, de verstrekkingen Officiële ontvangst Burgemeester en wethouders van Haar lem zullen op Maandag 21 Mei des na middags 5 uur officieel ten Stadhuize ont vangen de afgevaardigden naar het op 21 en 22 Mei 1951 in Haarlem te houden con gres van de Algemene R.K. Ambtenax-en Vereniging. Wegens de moeilijkheden, welke zich bij de voorziening van zwavel-, koper- en D.D.T.-houdende middelen tot bestrijding van plantenziekten voordoen, heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening tot nader order de uitvoer van deze producten verboden. Het uitvoerverbod geldt eveneens voor technische D.D.T. Het verbod heeft geen betrekking op de landen van de Belgisch-Luxemburgse economische unie. ADVERTENTIE aan de vrijwillig vex-zekex-den te handhaven op het bestaande peil. De regex-jng heeft aan de Ziekenfondsraad, die van hetzelfde gevoelen is, verzocht zich bij de uitoefening van zijn toezicht op de x-egeling van de rechten en vex-plichtingen der vrijwillig verzekerden door dit beginsel te laten lei den. De fondsen mogen, vooruitlopende op de aangevraagde goedkeuring, met ingang van 4 Maart 1951 tot premiewijziging overgaan. De totstandgekomen i-egeling houdt een grotere mate van autonomie voor de alge mene ziekenfondsen in. Dit wil zeggen dat de fondsen een eigen financieel beheer van de vrijwillige vei-zekering hebben en zelf, onder goedkeuring van de Ziekenfondsraad en de px-ijsbeheersing. de premie vaststellen. HOOFD BRITSE VISSERIJ-INSPECTIE BEZOEKT ONS LAND Van 1 tot 6 Maart zal het Britse visserij- politievaartuig „Cygnet" een bezoek bren gen aan Amsterdam. Aan boord bevond zich kapitein ter zee E. H. Thomas, hoofd van de Britse visserij-inspectie. BRUSSEL (AN.P.) In België is reeds gex-uime tijd in visserijkringen een strijd aan de gang over vijf grote trawlers die vroeger aan Duitsland hebben behoord. Naar het Belgische blad „Het Volk" thans uit Oostende vex-neemt, zijn de vijf schepen nu verkocht voor de som van 35 millioen frank aan een Nederlandse makelaar. Deze verkoop is geschied op voorwaarde, dat de trawlers niet door de Nederlandse vissers vloot zouden worden geëxploiteerd, doch aan Duitse rederijen zouden worden ovex-- gegeven. Belgische makelaars zouden tot 20 mil lioen fx-ank geboden hebben, daarbij de verzekering gevende, dat de trawlers in België gemoderniseerd en met Belgische motoren uitgerust zouden worden. De vroegere republikeinse gouverneur van Minnesota, Harold Stassen, heeft Vrij dag voor de senaatscommissie voor het leger verklaard, dat de Verenigde Staten, wanneer zij het door Eisenhower aange vangen werk niet volledig zouden steunen, van de West-Europese landen geen werke lijke herbewapening te verwachten zouden hebben. Stassen, wiens inzichten over de Amerikaanse bijdrage tot de Europese ver dediging verschillen met die van andere republikeinen als Hoover en Taft, ver klaarde verdex-, dat een overwinning zon der oorlog alleen door de Amerikanen be reikt kon worden wanneer zij de volgende maatregelen zouden treffen: De vorming van een Amerikaans luchtwapen, dat in staat is het gehele Russische oorlogs-poten- tieel te vernietigen als de Sovjet-Unie een wereldoorlog mocht ontketenen. Deze strijdkrachten moeten hun steunpunten op strategische plaatsen hebben, die te land verdedigd en uit de lucht bevoorraad kon den worden. Verder: de vorming van een stex"k leger in West-Eui-opa, dat de com munistische stormloop zou kunnen weer staan. Daarbij: steun aan de millioenen mensen, die in de communistische landen verdrukt worden. Ten vierde: Verbetering van de levensvoorwaarden der niet-com- munistische bevolking in Azië en Afrika. En tenslotte: gezonde en zeer sterke Ame rikaanse economie. Met „Haven-Marie" (Rembrandt) is Marcel Carné uit het halfduister in het licht getreden. Geen blinkende rails meer onder lichtende treinen, geen grijze huizenblokken der Parijse voorsteden, ook niet het ver trouwde „Canal Saint-Martin" met zijn sluizen en bruggen of de buurtcafeetjes waar de zwervers aan de toog leunen. Integendeel: alles speelt zich in een helder, soms bijna koud licht af. En al evenzeer is er geen maatschappelijk probleem in deze eenvoudige intrige van Georges Simenon. Chatelard (Jean Gabin) is een kerngezonde, niet onsympathieke, maar van ieder idealis me gespeende eigenaar van een groot café annex bioscoop in Chex'bourg. Hij woont sa men met een vrouw (Blanchette Brunoy), voor wie de eerste tedere gevoelens al weer zijn geweken. Bij toeval leert hij haar zusje Marie (Nicole Courcel) kennen: een grillig en origineel ding, dat in het vissersplaatsje Fort-en-Bessin werkt. De verovering van Marie, die zelf de enigszins weke hofmakerij van een schaapachtige jongen al meer dan beu is, vergt geen bijzondere moeite. Toch gebeurt wat gebeuren moet pas aan het eind De Nederlandse spcelgoedindustrie heeft de jeugd verblijd met een nieuw en minder duur type plastic pop. Deze pop kwam Vrijdag in het Haarlemse St. Elisabethsgasthuis „ter werelden werd door een verpleegster naar zijn wiegje op de Damesbeurs gebracht. De Haarlemse jeugd was er als de kippen bij om de kleine spruit te bewonderen. van de film. Maar dan is Chatelard ook zo ver, dat hij geen overwegend bezwaar meer heeft tegen een gang naar het stadhuis. En Carné's laatste beeld: de sleutels van het café, die Marie stevig in de hand houdt ge klemd, geeft aan, dat dat meisje meer ambitie en berekening eigen zijn, dan we aanvankelijk geloofden. De fotografie van Henri Alekan vertolkt zeer schoon de werking en weerkaatsing van het licht in een havenplaats. Jean Gabin is bewonderenswaardig sober, Blanchette Bru noy van een geestelijke molligheid, Nicole Courcel moest ook eens lachen, want nu wordt haar gelaatsuitdrukking wel eens te star. De muziek vormde tot nu toe in alle Carné- films een wezenlijke bijdrage tot het succes. Eerst die van wijlen Jaubert, toen Thiriet, nu ook die van Kosma, in brede golfbewe ging zuiver aangepast aan het rhythme van de regisseur. J. H. B. „Zo jong Zo slecht?" (L u x o r) is een Amerikaanse variant op het „Madchen-in- uniform"-thema, dat in de dex*tiger jaren zo populair was. De film tekent in felle kleuren de misstanden in een verbeteringsgesticht voor meisjes, waar de jonge delinquenten op de meest wx-eedaai'dige wijze gekweld en gekastijd worden, totdat een jong psy chiater, na een verwoede strijd tegen de harteloze gestichtsdirecteur en zijn Ilse Koch-achtige assistente, aan deze praktijken een einde maakt. Het verhaal-als-zodanig bevat weinig nieuwe gezichtspunten en de wantoestanden in het gesticht (in het mid den latend of lichamelijke en geestelijke martelingen als de hier verfilmde inderdaad in dergelijke instellingen nog toegepast wor den) zijn te veel uitgesponnen terwille van de sensatie, maar het prachtige beheerste spel van de hoofdpersonen en in het bijzon der dat van Paul Henried als psychiater, vergoedt veel van wat de intrige aan oor spronkelijkheid ontbeert. H. C. Gung Ho (Palace). Ten aanzien van deze film geldt hetgeen twee weken geleden in deze rubriek is geschreven over de kunstmatigheid en onwaarachtigheid van films,, die moeten dienen om in oorlogstijd de nationale gevoelens en de bewondering voor militaire prestaties aan te wakkeren. Gung Ho is zo'n Amerikaanse oorlogsfilm, die een wel zeer gedetailleex-d beeld geeft van de overval van een daarvoor speciaal opge leide gx-oep mariniers op het door de Japan ners bezette eiland Makin in de Stille Oceaan. Men heeft niet geschroomd, het in fernale van de oorlog in vaak lugubere details tot uiting te laten komen, maar dit is op zodanige wijze geschied, dat het het de duidelijke tendenz van deze film niet verzwakt. Want, zoals de commandant van de groep mariniers na de geslaagde overval over de hoofden van zijn mannen heen tot het (Amerikaanse) publiek zegt, dit alles was nodig om een eeuwige vrede te verzekex-en. Men moet er rekening mee houden dat deze woorden geacht worden gesproken te zijn acht maanden na de Japanse aanval op Peax-1 Harbour. S. K. Misdaad achter het voetlicht. (C i t y). Het eerste wat we in deze rolprent van Mariene Dietrich, de hoofdrolvertolkster, te zien krij gen, zijn haar benen, waaraan echter in het verdere verloop van dit griezelverhaal geen aandacht meer wordt geschonken. In een luisterrijke omlijsting van fraaie décors en schelle voetlichten treedt zij 's avonds op in een revue; overdag flirt ze met een man, die zij er toe weet te brengen haar echtgenoot te vermoorden. Zodra de moord een feit is geworden gaat Marlene's vriend aan de haal. Onder valse voorwendsels wordt hij bij een kennisje, dat verliefd op hem is, verborgen gehouden. Het duurt echter niet lang of de politie zet een achtervolging in. De moorde naar weet echter telkens te ontsnappen. Het meisje dat zich als zijn beschermengel op werpt, verkeert in de veronderstelling dat hij onschuldig is, maar als het net van be wijzen zó nauw om hem heen getrokken is dat ontkennen geen zin meer heeft, vertelt hij haar dat hij al twee moorden op zijn ge weten heeft en dat een derde hem wellicht van de strop kan redden: men zou hem dan voor krankzinnig kunnen verklaren. Het meisje slaagt er echter in hem tijdig aan de politie uit te leveren. Intussen is zij verliefd geworden op een rechercheur, die met het onderzoek van deze moord belast is en na- tuurlijk geeft dat het happy ending aan deze rolprent. In „Misdaad achter het voetlicht" zijn tal van spannende scènes te beleven, die worden afgewisseld met revue-flitsen en grappige momenten, want ook de humor ontbreekt niet in dit lugubere verhaal. L. v. B. Klopjacht (S p a a r n e). Twee met ket tingen aan elkaar geketende gevangenen weten uit een politiewagen te ontsnappen. De ene is een man, die onschuldig is aan hetgeen men hem ten laste legt, de andere een recidivist en het verschil in karakter komt duidelijk tot uiting, als zij, voortdurend opgejaagd door de politiemannen, die hen op de hielen zitten, een schuilplaats zoeken in een afgelegen hut. Na een moord op een jager kan tenslotte de onschuldig veroor deelde de spanning niet langer verdragen: hij meldt zich bij de politie aan. De recidivist weet steeds aan zijn achtervolgers te ont komen, maar het noodlot kan hij niet ont lopen: in een mijnenveld komt hij om het leven. Een andere onderhoudende film is „Rodeo in Texas", een verhaal van een cowboy, een meisje en een paard, die gedrieën vele avonturen beleven. S. K. The big clock (Frans Hals). Een ver dienstelijke „thriller" met Charles Laughton en Ray Milland in de hoofdrollen, twee be kwame acteurs, die net dat tikje méér in hun mars hebben, dat een rolprent als deze acceptabel maakt. Het gegeven is nogal spits gevonden: het gaat over een journalist (Mil land) die voor zijn detective-tijdschrift een perfecte methode heeft gevonden om mis dadigers op te sporen. Het gaat er echter zuur voor hem uitzien, wanneer hij met die methode de moordenaar op moet sporen van de maitresse van zijn directeur (Laughton), terwijl hij weet dat zijn baas de moordenaar is, maar tegelijkertijd beseft dat alle aan wijzingen tegen hemzelf gericht zijn. Het komt nochtans voor elkaar en Laughton trekt aan het kortste eind. Men heeft gepoogd de spanning te vermengen met een reeks komi sche situaties op zichzelf een lofwaardig idee maar men is er helaas niet in geslaagd spanning en humor tot een aanvaardbaar geheel te verweven. Dat is eigenlijk het zwakste punt van deze film, waar men zich overigens voortreffelijk mee amuseren kan. W. L. B. BINNENLAND Bü het lossen van waterleidingbuizen te Hansweert is de 29-jarige J. J. de Bel uit Kruiningen door een vallende buis getroffen. Hij was op slag dood. Nederlandse werkgevers zullen op be perkte schaal in de gelegenheid worden ge steld Duits en Oostenrijks huispersoneel aan te nemen. Vreemdelingendienst en arbeids- bureaux moeten voor het aangaan van ieder dienstverband toestemming verlenen. In het algemeen geldt, dat buitenlands personeel niet in Nederland kan worden tewerk ge steld. indien hierdoor Nederlandse arbeids- belangen zouden worden geschaad. Het aan tal overeenkomsten met Duitse en Oosten rijkse meisjes zal voorlopig beperkt blijven tot ongeveer honderd. In de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam kreeg een auto een defect aan de stuur inrichting. De wagen schoot daardoor het trottoir op. Een voetganger geraakte tussen de auto en de muur van een gebouw be kneld en werd zo ernstig gewond, dat hij kore tijd later in het Binnengasthuis is overleden. De grootste groep Nederlandse immi granten die ooit in Canada aan land is ge gaan, is Vrijdag per „Volendam" te Halifax aangekomen. De heer A. H. J. Lovink, de Nederlandse ambassadeur in Canada, begroette de 1400 Nederlanders. Aan twee mariniers, die zich in de Meidagen van 1940 bijzonder hebben onder scheiden bij de strijd om het bezit van de Maasbrug in Rotterdam, is door de Ko ningin het Bronzen Kruis toegekend. De marinier eerste klasse G. Bosma, die bij deze acties sneuvelde, ontvangt de onderscheiding posthuum. De max-inier eerste klasse E. C. Bernouw zal, tezamen met een aantal andere gedecoreerden, zijn onderscheiding op 28 Februari te Amsterdam uit handen van de Koningin ontvangen. Met het uitspreken van een rede, ge titeld „Specialisatie, integratie en interna tionale statistiek" in de grote zaal van het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam heeft dr. G. Goudswaard zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de economische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaard. Veedieven hebben dezer dagen in Bleis- wUk zes en in Roelofarendsveen vijf koeien gestolen. In de afgelopen nacht zijn in Leid- sendam zeven koeien ontvreemd ten nadele van een kleine veehouder, die door deze diefstal vrijwel geruïneerd is. HAARLEM EN OMGEVING Maandag 26 Februari is de heer M. Bloemendaal, Haemstedeplein 32, Heemstede, 25 jaar in dienst bij de firma Van Empelen en Van Dijk in Aerdenhout. ADVERTENTIE bestaande uit: Soep - Loempia - Bami of Nasigoreng - Koffie HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 De Britse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur te Washington, naar Londen is geroepen voor besprekingen. Zoals eerder gemeld wordt zijn naam vol gens de „Daily Mail" genoemd in verband met een eventuele vervanger voor Ernest Bevin. (Reuter). Een woordvoerder van het Bx-itse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Bevin de ambassadeur uit Washington had ontboden voor een alge mene bespreking van de toestand in de wereld. Hij voegde er aan toe, dat het be sluit om Sir Oliver Fx-anks te ontbieden niet ingegeven was door een of andere bijzondere overweging, maar door Bevins wens een persoonlijk onderhoud te hebben met de ambassadeur, die hij sedert de af gelopen herfst niet had gezien. Het besluit was genomen vóór Churchills opmerkingen over de benoeming van een Amerikaan als opperbevelhebber der marinestrijdkrachten van de mogendheden van het Atlantisch pact, aldus de woord voerder. Sir Oliver Franks is voornemens op 3 Maart met de „Queen Elizabeth" uit New York te vertrekken. Hij zou 22 Maart met de „Queen Mary" naar Amerika terug keren. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd verklaard, dat het bezoek van Sir Oliver Franks geenszins verband hield met de gezondheidstoestand van Bevin. Hoewel woox-dvoex-ders van de ambassade verklaax-den, niets meer te weten dan wat officieel was medegedeeld, blijven in Washington de geruchten, dat Sir Oliver Franks tot opvolger van Bevin zou kunnen worden benoemd, circuleren. ADVERTENTIE Op weg naar Brazilië? PARIJS, (Reuter). Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van Financiën, is in Parijs en zou een visum voor Brazilië willen aanvragen. Men giste, dat Schacht zal optreden als financieel adviseur van de Braziliaanse regering, in het bijzonder voor belastingkwesties. De Braziliaanse minister van Arbeid, Coelho, heeft echter de berichten tegenge sproken, als zou Schacht door president Getulio Vax'gas pex'soonlijk zijn uitgeno digd. In eerdere berichten, -die ook officieel zijn tegengesproken, werd gezegd dat Schacht was uitgenodigd op initiatief van de president van de bank van Brazilië, na overleg met de minister van Financiën. Een lid van Schachts familie heeft aan Reuter meegedeeld, dat Schacht tot 28 Fe bruari weg zou blijven. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat Schacht zich te Parijs be vindt. Hij is daar bij vrienden, in afwach ting van een visum voor Brazilië. Het communistische blad „l'Humanité" protesteert krachtig tegen de aanwezig heid van de „oorlogsmisdadiger Schacht". Schacht verklaarde tegenover een cor respondent van Reuter: „Ik breng hier een zuiver particulier bezoek". Op een vraag, of hij naar Brazilië gaat, antwoordde hij: „Ik zou graag gaan, als iemand me zou uitnodigen".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10