Indeling der gemeenten vijf klassen in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Formatie Franse „veldslag om de kieswet" bedreigt kabinet én democratie De Britse regering capituleert voor alle eisen der spoormannen Zal mr. Steenberghe zijn opdracht tot kabinetsformatie teruggeven Het is VANDAAG precies een maand geleden dat de kabinetscrisis intrad. Belast met de derde opdracht, sindsdien door de Koningin gegeven, is rar. M. P. L. Steenberghe druk bezig. Hij tracht een kabinet op zo breed mogelijke basis te formeren. Hoe breed die ook moge worden, er bestaat de verwachting dat hij in zijn formatie zal slagen. Als ook deze formateur zijn opdracht onverrichterzake zou moeten teruggeven zou dat een bedenkelijk effect maken, zowel in ons land als daarbuiten, pat ook in het buitenland belangstelling voor de Nederlandse kabinetscrisis bestaat kwam deze week o.a. tot uiting in een korte „leader" van de statige Times, waarin deze Britse „nationale instelling" de aan dacht vestigde op de nadelen, die dit soort vertraging in internationale zin meebrengt en de hoop uitte, dat een spoedige oplossing zou worden gevonden. Vrij sombere vooruitzichten voor export naar Duitsland Brand in Rio Afschaffing der classificatie en nivellering der regionale lonen zou onrechtvaardig zijn Hevige strijd om de stad Hoengsong Het woord is aan Wanneer regering valt, ontstaat ernstige crisis Volle pond van gevraagde loonsverhoging toegestaan Twee Nederlanders in Canada verongelukt Britse regering lijdt technische nederlaag HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g5e JAARGANG No 194 ïfc Hoofdkantoor Grote Houtstraat 98, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 47 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.£0, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Commissie-Kruyt adviseert: Als de formateur er niet in zou slagen, overeenstemming op de breedst mogelijke basis op zijn program te verkrijgen, zou dat ongetwijfeld teleurstelling wekken. Het is duidelijk dat Nederland er economisch slecht voorstaat en dat krasse maatregelen öp til zijn om, bij aanzienlijk stijgende uit gaven voor defensie, de volkshuishouding in sociaal-economisch evenwicht te houden. Het is een schrale troost dat wij niet de enigen zijn die in zulke perikelen verkeren en dat vooral de Engelsen zich bezorgd zit ten af te vragen, hoe zij het geweldige gat in hun staatsbegroting zullen moeten dich ten. Straks zullen wellicht ook zij, nadat de Labour-regering nu al een jaar lang met haar nietige meerderheid in labiel even wicht heeft verkeerd, tot de vorming van een nationale regering moeten besluiten. Al komt men daar in Engeland buiten oorlogstijd niet licht toe. De huidige toe stand eist evenwel de concentratie van alle nationale la-achten. Dat is ook in ons land het geval; er is dus alle aanleiding om een kabinet te vormen dat de beste krachten uit de vijf partijen, die bij „zo breed mo gelijke basis" betrokken zouden worden, verenigt. Die vijf partijen bezetten 89 van de 100 Kamerzetels. Het zijn de K.V.P. met 32, de P.v.d.A. met 27, de A.R. met 13, de C.H.U. met 9 en de V.V.D. met 8 zetels. De drie laatstgenoemde partijen worden steeds vaker als „de derde macht" aangeduid. Het is een betiteling die door de fractieleider van de V.V.D., mr. Oud, is gelanceerd zon der dat zijn suggesties in dergelijke richting tot enige bepaalde overeenkomst tussen het drietal hebben geleid. Hij heeft latei- de mening geuit dat in een te vormen kabinet drie ongeveer gelijke krachten: K.V.P. met 32, P.v.d.A. met 27 en „derde macht" met 30 zetels elk vijf minister-zetels zouden krijgen. Tegen die verhouding 555 zijn andere politici zich al gaan verzetten; prof. Romme heeft 654 voorgesteld en Trouw is het voor de aardigheid precies gaan uit rekenen in 4.61 ministers en zo. Het is niet nodig aan dit punt, dat de kern van de kwestie niet raakt, ernstig aandacht te besteden. Het zou droevig zijn als zulk een geschilletje tenslotte een overeenstemming op brede basis verhinderde; men mag ver wachten dat zoiets zal worden vermeden. Het door de formateur voorgelegde pro gram blijkt de geraadpleegde vijf fracties nogal wat hoofdbrekens te bezorgen; de jongste mededelingen van onze parlemen taire redacteur bewijzen dat duidelijk ge noeg. In breder kring wacht men nu niet bepaald met vreugde op de publicatie van dat program; het zal zonder twijfel voor de al zo zwaarbeproefde belastingbetaler een nieuwe verhoging van lasten in uitzicht stellen en tot versobering nopen. Tot het zelfde dus, waaraan de Engelsen al sinds jaren gewend zijn onder de bij hen gebrui kelijke term „austerity". Maar hoe dan ook. v/ij zullen er ons in moeten schikken. Of het een kabinet-Steenberghe of een ander wordt, op brede of minder brede basis, het gaat die richting uit. Het valt daarbij niet te ontkennen dat wij, volgens na-oorlogse begrippen en in verhouding tot de meeste andere landen, als volk in de laatste jaren geen lage levensstandaard hebben gehad. Zover was deze beschouwing gevorderd toen onze parlementaire redacteur ons deed weten, dat de formateur blijkbaar min of meer is vastgelopen in zijn taak. Na zijn gesprek van gisteren met de démissionaire minister-president, dr. Drees, wiens per soonlijke deelneming aan zijn kabinet hij noodzakelijk acht, heeft hij niemand meer geraadpleegd. Als hij vanmiddag naar de Koningin zou gaan zou dat zoal niet een teruggeven van zijn opdracht, dan toch een mededeling, dat hij op dit moment niet ge slaagd is, betekenen zo werd ons van middag om twaalf uur bericht. Zou het weer mis gaan? Dat zou inderdaad ernstige moeilijkheden veroorzaken. Ten aanzien van de indruk die het zou wekken verwijs ik naar het bovenstaande. Het zou grote teleurstelling in den lande wekken als het na lange crisis nog niet tot een samenwer king kwam, waartoe men binnenkort toch genoopt zal zijn. K- P- BONN (Reuter). De handelspartners van West-Duitsland wachten met enige ongerustheid af, welke stappen de bonds regering thans zal nemen na de tijdelijke stopzetting van de geliberaliseerde invoer uit de Marshall-landen. De handels attachés bij de Nedex-landse, Deense en Italiaanse missies te Bonn hebben inlich tingen gevraagd aan het West-Duitse ministerie van economische zaken en wachten thans af, of minister Erhard bin nen tien dagen zijn nieuwe, beperkte lijst van vrije importgoederen zal bekend ma ken, zoals is toegezegd, en welke artikelen deze lijst zal bevatten. Een functionaris van de Nederlandse missie deelde mede, dat het nog niet duidelijk is, in hoeverre de lijst van goed ex-en als groenten, eieren en andere agrarische producten, die tot dusverre vrij mochten worden ingevoerd, zal worden beperkt. Dat de voox-genomen wijziging van deze lijst niet in ons voor deel zal zijn, staat in ieder geval vast, zo zeide hij. Volgens vertegenwoordigers van de Duit se buitenlandse handel zal de herziening van de lijsten van vrije importgoederen waarschijnlijk enige weken in beslag ne- men, zo deelt het Duitse nieuwsbureau mede. In het centrum van Rio de Janeiro is ten gevolge van een ontploffing in een gasoven brand uitgebroken. Twee x-estau- x-ants, een bioscoop en verscheidene kanto ren werden vernield. Een geheel huizen blok werd beschadigd. Zoals exxkele dagen geleden werd medegedeeld, heeft de Commissie- Kruyt haar rapport inzake de ge meente-classificatie aan de minister van Sociale Zaken uitgebracht. Een der belangrijkste conclusies van dit rapport is, dat totale nivellering van de x-egionale lonen en daarmede totale afschaffing van de classificatie onrechtvaardig zou zijn. Wel zijn de relatieve loonverschillen tussen stad en platteland nu veel kleiner dan vroeger vergeleken met 1939 zijn zij tot op minder den 1/3 teruggebracht maar het is de vraag, of gelijke nominale lonen voor gelijke arbeid en gelijke prestatie in alle gemeenten ook werke lijk gelijke reële lonen zijn. Kort samengevat zijn de resultaten van deze onderzoekingen naar de regionale vex-schillen in de kosten van levensonder houd de volgende: Steden en industriegebieden hebben (voor wat betreft de vóór 1945 gebouwde woningen) hogere huren dan het platte land. Het uiterste verschil komt op f3, per week (f 3,45 na de algemene huurver- hoging). Verwarming en verlichting zijn in het algemeen iets duurder op het platteland, echter niet veel. Ook de druk der personele belasting is op het platteland iets hoger, maar het ver schil is uiterst miniem. Het regionale prijsverschil met betrek king tot het standaard- en voedingsmidde lenpakket is uitermate gering, de zg. eigen productie (het eigen tuintje e:x het houden van klein vee) niet meegerekend. De gezinsontspanning brengt in grote steden meer kosten met zich mede. De verschillende soorten van consumptie- stimulering waaraan de commissie uit voerige beschouwingen wijdt treden sterker in de grote steden en industriege bieden naar voren en maken daar het leven duurder. Ten aanzien van verkeerskosten (winke len, ziekenhuisbezoek, specialistenbezoek, onderwijs, ontwikkeling) is het platteland daarentegen in het nadeel. Daar op de balans van dit alles de grote centra meer in he* nadeel zijn dan het platteland, is de eerste belangrijke con clusie van dit rapport, dat totale nivellering van de regionale lonen en daax-mede totale afschaffing van de classificatie onrecht- vaax-dig zou zijn. Splitst men echter de kos ten van levensonderhoud in primaire en secundaire uitgaven, dan blijkt het platte land goedkoper te zijn ten aanzien van de eerste (door de lagere huren) maar duur der voor de tweede (vooral omdat haar meer verkeerskosten mede gepaard gaan). Daar bij lage inkomens primaire, bij hogere inkomens secundaire uitgaven overwegen, beveelt de commissie het beginsel aan van een loonaftrek die geringer is naarmate het inkomen hoger is. Dit beginsel wordt nu reeds toegepast in de x-ichtlijnen voor loonovereenkomsten, gehanteex-d door de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. De commissie beveelt aan een uur- loonverschil van gemiddeld 10 cent tussen de hoog- en laag geclasseerde gemeenten in het algemeen als nox-- maal te aanvaarden. Hoewel een indeling in drie klassen het logisch minimum is, meent de com missie voorts, dat een indeling in vijf klassen onder de gegeven omstandig heden in het algemeen de voorkeur verdient. De commissie heeft dit verder uitgewerkt in een bijlage, die uiteraard slechts als suggestie is bedoeld, omdat de commissie niet gedetailleerd in het loonbeleid wil tx-eden. Deze suggestie houdt in een aftrek van de basis-lonen van 10, 7, 5 en 3 cent per uur respectievelijk voor de 5e, 4e, 3e en 2e klasse en overeenkomstige bedragen voor de lagere maandsalarissen. Geleidelijk aan wordt de aftrek minder: voor de hogere salarissen boven de f4500,is zij tot 0 gereduceerd. De commissie geeft tenslotte geen con crete indeling van alle gemeenten in de verschillende klassen. Dit behoorde niet tot haar opdracht en zou bovendien voorbaxdg zijn, omdat eerst de voorstellen van de com missie moeten worden beoordeeld. Wel geeft de commissie richtlijnen voor een later vast te stellen indeling. Met de traditionele litteraire feestavond werd gisteren in de Amsterdamse Stads schouwburg de Boekenweek 1951 ingeluid. Het gezelschap van Wim Sonneveld voerde het cabaretprogramma Een bloemlezing in prachtband" uit. De voorstelling werd bijgewoond door Koningin Juliana, die piaats nam in een der gewone loges, daar het bezoek een onofficieel karakter droeg. Verliezen van de vijand zijn zwaar KOREA, 24 Februari (United Press en Reuter)De strijd in Korea concentreert zich op enkele punten, waaronder het front van Hoengsong wel het voornaamste is. Hoengson is een belangrijk wegenknoop punt Noordelijk van Wonjoe aan het cen trale front. De stad werd 12 Februari bij het plotselinge offensief der Noordelijken door de vijand ingenomen. Thans wordt vermoed dat de hoofdmacht der Noord- Korcancn en Chinezen zich in en om Hoengsong bevindt. De stad wordt hevig bestookt door artillerie en luchtmacht, ter wijl de verbonden troepen in de omgeving van de stad felle gevechten leveren om het bezit van belangrijke heuvels, die de stad beheersen. Volgens de laatste berichten van United Press zouden grote aantallen Chinezen uit de stad wegtrekken naar het Noorden, terwijl Hoengsong aan alle zijden brandt tengevolge van bombardementen en beschietingen. Een tweede brandpunt van de strijd ligt bij Seoel, waar artillerie- en mortierduels plaats hebben. Tanks van de Noordelijken trachten de opmars der verbonden troepen naar de stad tegen te houden door uitval len, waarbij de vijand zelfs trachtte over de Han te komen. Vliegtuigen der UNO wierpen de afgelopen nacht lichtfakkels uii om dit gebied te verlichten teneinde het Verdi: Als de kunst tot wetenschap wordt komt er iets baroks uit voort dat kunst noch wetenschap meer is. directe spervuur der artillerie gelegenheid te geven de troepen van de vijand te be letten over de rivier te komen. Van de overige delen van het front komt weinig nieuws, behalve de mededeling van zware bombardementen op door de vijand bezette steden en dorpen. UNO-commissie bezig Een woordvoerder voor Nasrollah Ente- zam van Perzië, voorzitter van de commis sie voor goede diensten der UNO inzake Korea, heeft Vrijdag bevestigd, dat ae commissie getracht heeft met Peking in contact te komen met het oog op een moge lijke vreedzame regeling in Korea. Er is tot nog toe geen antwoord ontvangen. Verliezen Volgens een Vrijdagavond door het Ame rikaanse ministerie van Defensie gepubli ceerde vex-klaring hebben de Chinezen en Noord-Koreanen tot 20 Februari in totaal 624.000 man in Korea verlox-en. De Chine zen alleen zouden reeds 206.000 doden en gewonden hebben. Het verliescijfer der Noord-Koreaanse strijdkrachten bedroeg sedert 25 Juni in totaal 418.000. waaronder 136.000 krijgsgevangenen. Het aantal Chi nese kx-ijgsgevangenen is niet genoemd. De bloemenexporteur W. Tuning te Aalsmeer heeft de vererende opdracht gekregen de verzending te verzorgen van vijf bijzondere orchideeënmanden. Deze vormen een geschenk van de Agha Khan aan de Keizerin van Perzië, de Keizerin- Moeder Prinses Achraf, Prinses Chans en Prinses Fatimah. Bloem voor bloem wordt de zending, die een waarde van duizenden guldens vertegenwoordigt, voor de luchtreis ingepakt. (Van onze correspondent te Parijs). Dezer dagen is de periode aangevangen, die door de politieke waarnemers algemeen reeds als „de veldslag om de kieswet" wordt aangeduid. Voor die slag is voorlopig een goede week uitgetrokken. Daarna zal men weten, of deze netelige kwestie einde lijk is opgelost maar niemand ziet nog hoe ofwel dat de regering haar bestaan er bij heeft ingeschoten. In dat geval dreigt een crisis, die voor het moment onoplos baar lijkt. Opnieuw zal dan kamerontbin ding aan de orde zijn gesteld. En een nieuw paiiement zou gekozen moeten wox'den vol gens een systeem, dat slechts een overwin ning van Gaullisten en communisten op zal kunnen leveren. Het parlementaire stelsel zal dan zijn eigen einde hebben voox-bex-eid. Maar laten wij ons voor het moment nog niet te veel met deze bange toekomstmoge lijkheden bezig houden en in het kort liever de situatie bezien, waartoe zich de politieke tegenstellingen tlxans ontwikkeld hebben. Vertrouwenskwestie Men herinnert zich, dat de huidige pre mier de kieswethervorming als een essen tieel punt in zijn regeringsprogramma had opgenomen. Pleven is zeker niet bereid deze belofte weer in te slikken. Daarom heeft hij gisteren ook de vertrouwenskwes tie gesteld. Tot uitstel wenst hij zich even min verder meer te lenen. Voor Vincent Auriol de volgende maand naar Amerika vertrekt de president zit thans elke dag al enkele uren voor zijn dictafoon om zo veel woorden Engels te leren, dat hij de beginzinnen van zijn circa dertig toespra ken althans iix het Engels uit zal kunnen spreken wil Pleven wat klaarheid in de wel zeer duistere situatie hebben gescha pen. Niet alleen met het oog op de viërkie- zingen, die op zijn laatst in het najaar ge houden worden, moet die wet zijn aange nomen, doch ook omdat Pleven de behan deling van alle hangende kwesties pas na de onderhavige debatten aan de orde stel- LONDEN (United Press). De genatio naliseerde Bx-itse spoorwegen hebben gis teravond toegegeven aan een verzoek vaxx de vakbond om hogere lonen, waarmee in totaal 12 millioen pond per jaar gemoeid zijn. Op deze manier heeft men een staking van een half millioeix spoorwegarbeiders weten te voorkomen. Deze regeling' wex-d getroffen toen reeds 5400 man staakten en 20.000 anderen be- gonnen waren aan een langzaam-aan- tactiek overal in het land. Men vx-eesde dat het spoorwegverkeer in geheel Enge land gedurexxde het weekeinde zou komen stil te liggen. De regering heeft voor de eisen van de drie spoorwegvakboxxdeix gecapituleerd, nadat reeds Maandag besprekingen waren begonnen, die echter in de loop van de week vastliepen. De Britse minister van ax'beid, Aneurin Bevan, bracht de beide partijen gisteren weer bijeen met de waarschuwing, dat men zich ten volle moest realiseren wat het be lang van het land is. Om 7 uur 's avonds werd een regeling bekend gemaakt waarbij feitelijk aan vele spoorwegarbeiders in En geland een loonsverhoging wordt gegeven v^n 7% percent met terugwerkende kracht tot 1 Januari. De huidige loonschaal loopt van ongeveer 5 pond per week voor de lagex~e klassen tot ongeveer 9 poxid voor machinisten. Eexi hof van onderzoek had een jaarlijk se verhoging van 7 millioen pond aanbevo len, maar de vakbondexx weigerden dit en weigerden eveneens een aanbod van de re gering om een loonsverhoging waarmee jaarlijks 9.250.000 pond zou zijn gemoeid. Zij hielden vast aan hun eis van 12 mil lioen pond en gisteravond maakte John Elliot, voorzitter van de Britse raad voor de spoorwegen, bekend, dat eexx loonsver- hoging tot in totaal dat bedrag was goed gekeurd. Toen de onderhandelingen begonnen te mislukken, begon men in Manchester te staken, welk voox-beeld spoedig door ande ren wex-d gevolgd. Anderen begonnen zich strikt aan alle voorschriften te houden waardoor vertraging kwam. Het spoorwegverkeer werd nergens xxog ernstig belemmerd, maar voor het week einde stonden grootscheepse stakingen op het program. Daar de voorraad industrie steenkolen een gevaarlijk laagtepunt heb ben bereikt, zou een algemexxe spoorweg staking een ernstige klap zijn geweest voor de gehele industrie. len wil. En er hangen zo nog enige pro blemen Twee ronden? In grove lijnen draaien die discussies om de volgende punten: het proportionele stel sel, dat thans in de constitutie is vastge legd, dient vervangen te worden door een meerderheidssysteem, zoals dat onder meer ook in Engeland wordt gevolgd. Slechts met zo'n stelsel zal, onder de actuele krachtsvex-houdingen, een parlementaire basis voor eexx democratische regering ge vormd kunnen wox-den. De huidige rege ringspartijen: socialistexx, radicalen en zelfs Katholieken, zijn het daar althans nu wel over eens. Waar de schoen echter wringt, is het punt of dit meerderheidssysteem aan een stelsel van een of van twee ronden met daartussen ballotage-mogelijkheden gekoppeld dient te worden. De Katholieken blijven halsstarrig weigeren een „twee ron den-stelsel" te aanvaax-den. Zij zijn be- vx-eesd, dat ze in dat geval ook nog het restant van hun vroegere grote aanhang, dat niet naar De Gaulle's R.P.F. is over gelopen, aan de radicalen en de socialisten zullen verliezen. In vele delen van het land, zo duchten Bidault, Schuman en hun partijgenoten zouden door de socialisten en de radicalen anti-clericale coalities gesloten kunnen worden, waardoor hun laatste posities ver pulverd dreigen te worden. Geen water iix de wijn Er is nog geen enkele aanwijzing, dat op dit cardinale punt, de Katholieke M.R.P bereid zou zijn enige water in haar wijn te doen. Daardoor is de verantwoordelijkheid der Katholieken ontstellend groot. Van alle hoeken heeft nxen compromis voorstellen uitgebroed. Wanneer we de tel niet zijn kwijt geraakt, móeten er thans negexxtien van die oplossingen bij de kamer zijn ingediend. Maar geen enkel compromis heeft in de betrokken parlementaire com missie een voldoende meerderheid gevon den. In de kamer zal zich, zo kan men vre zen, die meerderheid dus wel evenmin af kunnen tekenen. Samen mét de communis ten kunnen de Katholieken dus elk voorstel torpederen. Doen ze dat, dan dient de rege ring weer zijn eigen voox~stel meerder heidssysteem in twee ronden in. Wordt ook dit afgestemd, dan zal het kabinet af moeten tx-eden. Er zal dan een situatie zijn geschapen, die schier geen perspectieven meer biedt. Mocht de kamer dan ontbon den moeten worden, dan zal, zo schrijft de grondwet voor, een kabinet onder leiding van de kamerpresident gevormd moeten worden, waarin alle partijen, met inbegx-ip dus van de communisten, zullen moeten worden opgenomen. Het is onnodig uit te weiden over de bezwaren, die aan deze eventualiteit kleven: zoals men ziet wordt in de huidige kieswetveldslag niet slechts over het voortbestaan van het zittende kabinet beslist, doch ook over het lot van de democratie in Frankrijk. Twee Nederlanders, die in 1949 uit Ne derland zijn geëmigreex-d, zijn gisteren bij Brantford (Canada) bij een botsing op een onbewaakte overweg tussen een trein en een auto om het leven gekomen. Het wax-en de 22-jarige J. Schoenmaker en de 23-jarige H. van Bruggen. Zij waren zwagers. Beiden kwamen uit Moex-gestel. Verschenen is een Koninklijk Besluit betreffende de mogelijkheid om de pensioen- gi-pndslagen te herzien van de rijksfunctio narissen, voor wie bij de vaststelling van het pensioen de pensioengrondslag 1950 een rol speelt. (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt in het voox-nemen van de kabi netsformateur, zich heden laat in de mid dag naar de Koningin te begeven. Te duchten valt dat hij geen gunstig rapport over zijn formatiepogingen zal kunnen uit brengen. Groot schijnt zelfs de kans dat hij zal moeten mededelen, niet geslaagd te zijn, althans niet op dit ogenblik. Het is ons zeer opgevallen dat mr. Steen berghe, na gistermiddag bij dr. Drees op bezoek te zijn geweest, verder niemand meer heeft ontvangen of bezocht. Gerechtvaax-digd schijnt ons het vermoe den dat voor hem dr. Drees de centrale figuur is, met andere woorden: wij hebben de indruk dat mr. Steenbex-ghe het per se nodig acht dat de tegenwoordige minister president wellicht als ondervoorzitter van de ministerraad, minister zonder por tefeuille in de nieuwe ploeg zal optre den. Wij menen te weten dat dr. Drees hiertoe nog geheel los van het eventuele progx-am niet te vinden is, tenminste op dit ogenblik niet. Van het grootste belang zou het daarom zijn hem alsnog te kunnen bewegen, wèl in het kabinet zitting te ne men. Maar daartoe zal wel heel wat nodig zijn en de formateur zal zeker wel begrij pen dat hij dan in de eerste plaats zal moe ten zorgen dat zijn programma voor de Partij van de Arbeid aanvaardbaar is. Zonder dit kan men de kans. dr. Dx-ees over te halen, bij voorbaat uitgesloten achten. Zelfs als er zich inet betrekking tot het programma voor de Partij van de Arbeid geen onoverkomelijke bezwaren (meer) zouden voox-doen, zal er nog heel wat moeten gebeuren om dr. Drees tot een jawoord te bewegen. Vermeld zij nog dat de formateur heden middag de antwoorden van de voorzitters der vijf Kamerfracties, tot wie hij zich gewend had, heeft ontvangen en vexmoe- delijk wel bespeurd zal hebben dat de samenstelling van een ontwerp-program- ma, dat voor zulk een vijftal aanvaardbaar is, niet zo gemakkelijk blijkt te zijn. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft gisteren in het Lagerhuis met 242 tegen 234 stemmen een nederlaag ge leden bij de stemming over een door een onafhankelijk Lagerhuislid ingediend wets- I voox-stel. De uitslag heeft echter niet de val vaxx de regering tot gevolg. Het wetsontwerp betrof een wijziging in het genationaliseex'de wegvervoer. Na be kendmaking van de uitslag klonken uitroe pen als „treedt af". De regering kaïx haar nederlaag echter nog ongedaan maken, zo seint Reuter na der. Het wetsontwerp moet namelijk nog door verscheidene stadia. Het stelt meer vrijheid voor particuliere vervoerders voor Het ontwerp komt van particuliere zijde en is niet ingediend door de oppositie. Daarom is de nedex-laag slechts „tech nisch". De Koningin heeft voor de Sjah van Perzië, ter gelegenheid van diens huwelijk, bij de Porseleyne Fles te Delft een fraaie vaas laten vervaardigen met de Perzische en Nederlandse Rijkswapens versierd. Het geschenk is door Hr. Ms. gezant in Teheran, de heer A. J. Schrikkers, persoonlijk kort na de huwelijksvoltrekking aan de Sjah overhandigd. Op Donderdag 1 Maart, de oprich tingsdatum van de voormalige Tweede Divisie, zal een plechtige kranslegging ge schieden ter herdenking en huldiging van de gesneuvelden dezer divisie. Deze krans legging zal zowel te Soerabaja op het kex-k- hof Kembang Koening, als bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam ge schieden om kwart voor elf 's morgens, te Amsterdam door generaal-majoor W. J. K. Baaij, oud-commandant van de Tweede Divisie. Vannacht trok een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land. Hierin kwamen flinke opklaringen voor, zodat de temperatuur plaatselijk tot even onder het vries punt kon dalen. De rug wordt gevolgd door een zwakke depressie die over of ten Zuiden van ons land zal passeren. Mid den op de Oceaan handhaaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Langs de Oostflank hiervan transporte ren Noordelijke winden koiide lucht uit het Poolgebied in de richting van de Britse Eilanden. V.Pf I T-f O-ONBEWOLKT LICHT SEW. O HALFBEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST *- SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 7Ptemperatuus IOOS ISC8AAP BELANG RiJX NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DPUK - SCWEIDlNGSUJK'-FPONT-TUSSE-MVt&CHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST NkSTAND VAN DIT TEKEN. GEE.ET'OE WINDRICHTING AAN-'IEDERE HELE DWAPSSTREEP 15 EEN WIND SNELHEID VAN V;JE METER PEP SECONDE ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zatex-dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 1 uui Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige met hagel of sneeuw Aanvankelijk zwakke ver anderlijke wind. later matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kouder overdag. 25 Februari Zon op 7.37 uur, onder 18.11 uur. Maan op 23.08 uur, onder 8.36 uur. 26 Februari Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur. Maan op uur, onder 8.49 uur Hoog en laag water te IJmuiden; Zaterdag 24 Februari Hoog water 5.26 en 17 36 uur. Laag water- 1 08 en 13 28 uur. Zondag 25 Februari Hoog water: 5.58 en 18.13 uur. Laag water: 1.40 en 14.02 uur. Maandag 26 Februari Hoog water: 6.36 en 18.50 uur. Laag water: 2.16 en 14.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1