Prof. Mr. P. Lieftinck over de financiële moeilijkheden PAS OP UW KEEL ABDUSIROOP Van Dam kreeg na 38 seconden de beslissende klap van Turpin Suikerbietenteelt wordt uitgebreid A.R.-begmselpolitiek in de smeltkroes Radio geeft Donderdag PANDA EN DE MEESTER*OUDHEIDKUNDIGE Wereldnieuws} WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 „Alles waf nief in een directe nood voorziet zal voorlopig achterwege moeten blijven" VOOR ONS JONGELUI is een klein sigaart je je dat 't Is eens wat anders staat zo vlot smaakt fijn ruikt zo lekker! En véél gezonderIk hoef niet meer te inhaleren om er echt van te genieten! Een klein sigaartje is óók een sigaar en mijn vader zegt altijd: is toch maar je ware! Neptunus—HVGB 1—5 Uw matrassenreparatie zonder prijsverhoging H. DE GRAAFF Damstad krijgt een jaar uitstel van betaling Twee doden bij mijnongeluk Haarlemmer aangezien voor Manus Oly.... Heringa Wathrich Bankbiljettenomloop is weer gestegen Onze lezers zullen zich herinneren dat Woensdag 24 Januari (juist op de dag waarop het kabinet zijn ontslag vroeg) door de Minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, in een vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Utrecht een rede is gehouden over de financiële toestand van Nederland. De op zet van deze bijeenkomst was de colleges van Gedeputeerde Staten der provincies en de colleges van B. en W. van de gemeenten een inzicht te geven in de bestaande moei lijkheden en voorts aller medewerking te vragen om die zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden. Aanvankelijk was het niet de bedoeling over deze vergadering publicaties in de pers te geven. Later werd volstaan met een kort communiqué. Thans vinden wij in het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een stenografisch verslag. Daardoor zijn wij in staat alsnog op de be langrijkste verklaringen van prof. mr. Lief tinck nader in te gaan. De betalingsbalans over 1948 had een te kort van 947 millioen gulden. 1949 bracht een grote verbetering, want toen was het gedaald tot 239 millioen. Daarna is even wel een ongunstige wending gekomen, zo dat voor 1950 een tekort van 1.200 millioen wordt verwacht. Aan Marshall-hulp werd in 1950 door Nederland eveneens 1.200 millioen gulden ontvangen. Aan dit even wicht is het te danken dat er dat jaar geen monetaire spanningen ontstaan zijn. Nu is het anders. Aanvankelijk zou de Marshall-hulp aflopen tegen het eind van 1952, maar nu is ons duidelijk gemaakt dat wij na het midden van dit. jaar niet meer kunnen rekenen op hulp voor civiele doel einden. Voorzover er nog Marshall-dollars beschikbaar komen, zullen die alleen be stemd kunnen worden voor aanschaffing van grondstoffen voor militaire productie. Dat betekent dat wij moeten rekening houden met het wegvallen van een der pijlers van het in Nederland, vergeleken met de ons omringende landen, hoge inves- terings- en consumptysysteem en dat wij ons aan deze nieuwe toestand ten spoedig ste moeten aanpassen. Nederland is arm aan grondstoffen, met name aan grondstoffen voor militaire doel einden. Voorzover wij die niet cadeau krij gen, zijn wij aangewezen op aankoop in het buitenland. Vandaar, dat de vergrote defensie-eisen in het bijzonder voor Neder land, vergeleken met andere landen, zulke ernstige problemen doen rijzen èn terzake van de handhaving van het monetaire evenwicht èn ter zake van het in evenwicht brengen van onze betalingsbalans. De investeringen in Nederland liepen van 4670 millioen in 1949 op tot 5770 millioen in 1950. Een stijging dus van 1.100 millioen. Dit was mogelijk dank zij de Marshallhulp. Ook in de toekomst zullen investeringen nodig zijn, o.a. voor scholenbouw. Dit jaar moet gerekend worden met het feit dat het aantal kinderen dat in de eerste klas dei- lagere school geplaatst moet worden met 210.000 stijgt en in 1952 zelfs met 280.000. De industrialisatie is op gang gekomen. De energiebedrijven voeren een wedloop uit om het productie-apparaat tijdig te ver sterken. Aan de investeringen in de ener giebedrijven zal de regering een hoge prio riteit moeten geven. Het totaal bedrag der investeringen moet evenwel sterk worden verminderd. De landsregering is daarbijreeds voorgegaan en de provincies en gemeenten moeten volgen. In 1949 is 250 millioen gulden in de woningbouw geïnvesteerd, in 1950 300 millioen. Onze nationale besparingen waren on voldoende om deze investeringen mogelijk te maken. Wij hebben dit gedaan op basis ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe- van de besparingen van het Amerikaanse volk, want daarop komt de Marshall-hulp neer. Nu die ophoudt moeten wij investeren op basis van onze eigen besparingen. Nu zo vervolgde prof. mr. Lieftinck zal men misschien vragen: hebben wij dan niet nog buitenlandse beleggingen die wij kunnen aantrekken? Tot mijn leedwezen moet ik mededelen, dat deze als het ware verhypothekeerd zijn voor de grote lenin gen, welke wij in het buitenland hebben aangegaan. Wij hebben ons met name jegens de Verenigde Staten verplicht voor bepaalde bedragen aan buitenlandse effec ten aan te houden, om te allen tijde te kunnenvoldoen aan onze verplichtingen, voortvloeiende uit de dienst van de aldaar opgenomen leningen. Het is dus een illusie, dat wij in onze Amerikaanse beleggingen nog een appeltje voor de dorst zouden heb ben, dat wij nu wel zouden kunnen aan spreken. Vervolgens zette spreker uiteen hoe de spanningen op de geld- en kapitaalmarkt toenemen. Doordat het steeds moeilijker wordt leningen te sluiten, neemt de vlot tende schuld der gemeenten toe. Vooral van kleinere gemeenten. De vlottende schuld der gemeenten steeg van 467 millioen in 1948 tot 557 millioen in 1950. Dit wordt be denkelijk omdat er geen behoorlijke con- solidatiemogelijkheid bestaat. Verhoging van de rente-standaard zou niet tengevol ge hebben dat er gemakkelijker leningen gesloten kunnen worden, want er is geen geld daarvoor beschikbaar. Het rijk kan de gemeenten ook niet te hulp komen, want zij is niet bereid daar voor de bankbiljettenpers te laten draaien. Het investeringsniveau moet dus naar be neden. Voor het in evenwicht brengen van de betalingsbalans is het ook nodig de aan koop van goederen in het buitenland te be perken. Voor woningbouw moet reeds 25 °/o van het uit te geven bedrag in het buiten land besteed worden. „Alles wat niet in een directe nood voor ziet zal voorlopig achterwege moeten blij ven. Zelfs ten aanzien van de woningbouw zal het onvermijdelijk zijn een zekere be perking aan te brengen. Dit zal uiteraard in overleg gebeuren met de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat deze een geringer bouwvolume beschik baar zal stellen en zijn controle over de ADVERTENTIE thans vrije sector weer zal moeten hervat ten." Prof. Lieftinck vervolgde dat hij met zijn ambtsgenoot van Binnenlandse Zaken was overeengekomen richtlijnen vast te stellen voor de investeringen der provincies en gemeenten. De colleges van Gedeputeerde Staten kunnen dan aanwijzingen aan de gemeentebesturen geven. Tot zover dit verslag. De richtlijnen voor Ged. Staten zijn zo vernemen wij op dit moment nog niet verzonden. ADVERTENTIE ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AKKER/S HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel, viool en tenor. 11.45 Voordracht. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.45 U kunt het ge loven of niet. 13.50 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Fluit en piano. 15.00 Voor zie ken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor zei lers. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.05 Reportage. 19.15 Platen. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De groeten van Nuchteren. 20.15 Omroeporkest. 21.00 Hoorspel. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30— 24.00 Operette. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Piano 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor 'de .jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Tussen Dollard en Schelde. 18.00 Kinderkoor. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pas toraal antwoord. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Viool. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weer berichten. 12.33 Voor boeren. 12.40 Dans muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Kamerorkest. 14.25 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Pla ten. 18.25 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. Prof. dr. S. U. Zuidema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft voor de Centrale A.R. Kiesvereniging te Rotterdam een lezing gehouden, waarin hij critiek oefende op de A.R.-beginsel- politiek. Prof. Zuidema sprak volgens het verslag in Trouw over Calvinistische hei ligenverering en verafgoding van tegen woordige en vooral van vroegere leiders, wier uitspraken als het einde van alle denken worden beschouwd. Prpf. Zuidema zeide voorts, dat alles voor beginsel wordt uitgemaakt, waardoor men- het echte be ginsel kwijt raakt. Beginselen zijn niet voor alle streken van de aardbodem en niet voor alle tijden. De toespitsing van politieke idealen moet volgens prof. Zuidema telkens op nieuw bekeken worden. Er moet worden gevraagd, of zij misschien ongerechtvaar digd is, wanneer het peil van de bescha vingsontwikkeling gestegen of gedaald is. Prof. Zuidema wilde niet zeggen dat men zijn roeping aan de tijd en de tijdgeest zou moeten ontlenen; men moet een be ginsel op de tijd laten inwerken. Een an der gevaar van het traditionalisme noem de prof. Zuidema het bijna identificeren van Schrift en historie. Hij waarschuwde tegen verstarring in het geloofsélan. Ver starring in het geloofsleven brengt ver starring op het politiek terrein mee. Die verstarring treedt onmiddellijk in wan neer men de politieke beginselen gaat ver- intellectualiseren. „We willen graag alles bewijzen en in een sluitend systeem op sluiten en straks komt er nog een auto maat uit Amerika, waaruit we zo maar even de A.R.-beginselen te voorschijn laten komen", zo riep ,prof. Zuidema uit. Hij bestreed ook het beginsel-absolutisme. Men moet zich wachten voor het negati visme, dat klaar staat met alles af te keu ren zonder een hand uit te steken. Daar om wekte prof. Zuidema op te waken te gen een afzijdige houding ten aanzien van een eventuele deelneming aan de rege ring. Volgens prof. Zuidema levert het wer pen van de beginselpolitiek in de smelt kroes als winst op: het inzicht dat de Bijbel en politieke beginselen niet dezelf de zijn en dat men met Bijbelteksten geen politieke kwesties oplost. Tenslotte behandelde prof. Zuidema het vraagstuk van de souvereiniteit en de verhouding tussen de overheden van ver schillende landen, welke aan de orde komt bij het federalisme. „Bij deze dingen", zo besloot prof. Zui dema, „moeten we als Chr. beginselpartij ons betrekken en liefst in de voorste gele deren gaan staan. In onze tijd is het zo nodig de beginselen uit te dragen, die gelden voor het internationale leven. Er is een roep om begrenzing van de souve reiniteit der overheden door de gerechtig heid, die niet uit di.e souvereiniteit op komt. Een roep om een beschavingsont wikkeling, waar men die gerechtigheid lief heeft boven de zelfzucht en1 de egoïs tische nationale belangen. Hier geldt de norm yan de goddelijke gerechtigheid: Hebt uws naasten land lief als uw eigen. Met minder kunnen we niet toe. Dat moe ten we uitroepen in Nederland, opdat dit land door een levènd Calvinisme niet achteraan kome, maar vooraan sta in de roep om internationale rechtsverhoudin gen". (Van onze correspondent in Londen) Onze landgenoot Luc van Dam is gister avond te Londen in zijn ontmoeting om het Europese kampioenschap middengewicht, tegen de Engelsman Randolph Turpin zeer onfortuinlijk geweest. De strijd duurde kor ter dan het opschrijven van de eerste regels van dit verslag, want na 38 seconden had de Engelsman zijn tegenstander de beslissende slag op de kin gegeven. Van Dam stortte voorover op de grond, wentelde zich op de rug en bleef liggen. Hij werd weggedragen en pas lange, tijd later stond hij in de kleed kamer weer op. Dit abrupte einde van het. gevecht, nog vóór het publiek zich eigenlijk gerealiseerd had dat de match was begonnen, vormde de grote sensatie van deze avond. Doordat het voorprogramma lang' was, kondigden pas om halftien (Engelse tijd) de fanfares het grote ogenblik aan. Meer dan 10.000 mensen vulden de grote Harringay arena tot aan de nok. Het leek er op dat Van Dam, die iets langer is dan Turpin. de aanval zou openen, maar hij had nauwelijks gelegenheid om zijn juiste tactiek te bepalen. Turpin herhaalde het plan, dat hij onlangs met succes tegen de Span jaard Edouardo Lopez had toegepast, name lijk zijn tegenstander te treffen voordat deze in de hitte van het gevecht op dreef gekomen is. Turpin lanceerde van een afstand van niet meer dan 30 cm. een geweldige rechtse stoot op de kaak van Luc van Dam, waarna onze landgenoot viel. Turpin week naar achteren en met een lange, bliksemsnelle uit haal bracht hij Van Dam op diens kin de genadestoot toe. Er werd tot tien geteld en de strijd was afgelopen. Van Dam was knock out na 48 seconden. Twee opeenvolgende stoten van deze aard behoren tot de hoge uitzonderingen in de boksgeschiedends. Van Dam was niet gewond, maar wel was hij een ogenblik buiten be wustzijn. Doktoren en mevrouw Van Dam, die tevens zijn manager is, snelden onmid dellijk toe. De twee en twintig-jarige Turpin, acht jaar jonger dan Van Dam, heeft zich in korte tijd tot een van de beste Engelse boksers ont wikkeld. Hij beschikt over een flitsende snelheid, grote kracht en uithoudingsver mogen. In lange tijd heeft Engeland niet een bokser van een dergelijk formaat opgeleverd. Turpin heeft met deze overwinning de eerste stap gezet op de weg, welke kan leiden tot het wereldkampioenschap. Zijn ervaring is echter nog te gering om hem reeds thans voor een dergelijke strijd in aanmerking te doen komen. De laatste maanden heeft Tur pin, met slechts een enkele uitzondering, de ené buitenlander na de andere verslagen. In de kleedkamer werd Turpin een grote bloemenkrans aangeboden. Van Dam kreeg een kleinere krans. „Turpin slaat harder dan Robinson", zei Van Dam. Van Dam verklaarde dat Turpin harder slaat dan Robinson en dat hij de punch, die het begin van het einde inluidde, niet had Waterpolo Voor de tweede ronde van de bekercompe titie speelde HVGB in Arnhem tegen Nep tunus. Direct na de aanvang waren de Haarlemmers in de aanval en Rol en Hoge- land maakten het de verdediging van Neptunus zeer moeilijk. Voor de rust brach ten zij de stand op 0—3, waarna Van Setten voor Arnhem met een achterwaarts schot de reserve-doelman A. Donker passeerde (13). In de tweede helft begon Neptunus met enige aanvallen, doch HVGB bleef in de meerderheid en drukte het overwicht uit in doelpunten van Hogeland en Nater (15). Nadat aan beide kanten een speler het water had moeten verlaten volgde het einde van deze goede wedstrijd. De uitslagen van de Dinsdagavond, voor de derde klasse competitie heren, in het Sport- fondsenbad gespeelde waterpolowedstrijden zijn: HVGB 5—Haarlem 5 6—0; HVGB 4— Haarlem 4 24. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad 's morgens gehaald, 's avonds gebracht HAARLEMS MATRASSENHUIS Gr. Houtstraat 103 - Haarlem - Tel. 11485 De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de surséance van de stich ting Vijf Eeuwen Kalverstraat (Damstad) met een jaar verlengd. Op 2 Augustus van het vorig jaar kreeg de stichting uitstel van betaling voor een half jaar. Het ver lengde uitstel loopt tot 2 Februari 1952. De Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken vergroten ook de capaciteit Op een in Hoofddorp gehouden pers conferentie deelde de voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken, de heer J. M. v. Bommel v. Vloten, mede dat de fabrieken te Dinteloord, Zeven bergen en Roosendaal belangrijk zullen worden uitgebreid. In 1947 werden per dag 8.700 ton bieten verwerkt, in 1950 10.250 ton en in 1951 hoopt men totaal 11.000 ton te kunnen ver werken. Tenslotte wordt gestreefd naar een dagcapaciteit van 12.000 ton. In Nederland werden in 1946 46.000 ha land met suikerbieten beplant, in 1949 67.000 ha (met een opbrengst van 3.000.000 ton suiker) en in 1950 69.000 ha (met een opbrengst van 2.900.000 ton suiker). Mo menteel bedraagt het suikerverbruik on geveer 36 kg per hoofd der bevolking. De suikerproductie is juist voldoende om het dagelijks suikerverbruik te dekken. De suikerverwerkende exporterende industrie moet echter worden voorzien van suiker welke hoofdzakelijk uit Cuba wordt inge voerd. Ter besparing van deviezen streeft de regering er naar de teelt der bieten op te voeren tot 75.000 ha. Nieuwe fabrieken bouwen zou te kostbaar zijn en daarom is de enige mogelijkheid de bestaande fabrie ken uit te breiden. De laatste suikerbieten campagne is van te lange duur geweest, hetgeen schadelijk is voor de productie, hetgeen schadelijk is voor de productie. Dit jaar werd 106 dagen gewerkt, tegen 70 in de voorgaande jaren. Uit de Haarlemmermeer werden op de fabrieken van de V.C.S. dit jaar 42.000 ton aangevoerd. De veronderstelling dat het vervoer naar fabrieken op grote afstand gelegen vele vrachtkosten met zich mede brengt, werd ontkennend beantwoord, daar het vervoer in grote hoeveelheden ge schiedt. Van het aandelenkapitaal be staande uit 18.000 aandelen is ongeveer 15 in handen van landbouwers geves tigd in Haarlemmermeer en omgeving. zien komen. Hij verontschuldigde zich over zijn snelle nederlaag tegenover promotor Jack Solomons die hem in de kleedkamer kwam opzoeken. „Toen die eerste linkse mij had getroffen kon ik niet veel meer doen", zei onze landgenoot. „Turpin is een snel en hardslaand bokser die mij geen tijd gaf om op mijn verhaal te komen". Turpin van zijn kant zeide dat hij van het begin af aan vol vertrouwen was geweest dat hij zou winnen. Hij had echter niet ge dacht dat de partij zo kort zou duren. Turpin hoopt thans dat hij ook van Dave Sands zal winnen, waarna hij voor de wereldtitel tegenover Robinson uitkomt. ADVERTENTIE N.V. GLIM FA B R I EK OVERSCH In de Domaniale Mijn te Kerkrade ge raakten Dinsdag twee mijnwerkers, de 28-jarige houwer J. Dirks en de 31-jarige hulphouwer J. G. van Hout, beiden uit Bleijerheide, onder een partij kolen bedol ven, tengevolge waarvan zij om het leven zijn gekomen. Beiden waren gehuwd en laten respectievelijk één en twee kinderen achter. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. Helder, kruidenier, wonende te Zwa nenburg, gemeente Haarlemmermeer, Kas- tanjelaan 4. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem. Angstig avontuur voor groentenman in Noord De nog steeds voortvluchtige in- en uit breker Manus Oly heeft een Haarlemse groentenhandelaar, de heer R. F. Wigchert uit de Drususstraat 9 in Noord menig be nauwd ogenblikje bezorgd. De auto van de heer Wigchert voert namelijk hetzelfde nummer als die waarin Manus Oly onlangs gesignaleerd zou zijn, hetgeen tot gevolg had, dat allerlei waakzame politiedienaren in de afgelopen week de Haarlemse burger met zijn auto om het hardst achtervolgd, voorgeleid en natuurlijk ook weer vrijge laten hebben, want de eerzame groenteman had uiteraai'd niets met de hele Oly-zaak van doen. Om van verdere avonturen in deze geest verschoond te blijven heeft de heer Wigchert nu maar het grote bord dat men op de foto ziet aan zijn auto beves tigd, maar veel heeft ook dat tot nog toe niet geholpen, want sindsdien is hij tijdens een rit naar Den Haag alweer het onder werp geweest van een politieële achter volging. „Vandaag of morgen gaan ze nog op mij schieten", verzucht de veel-geplaag- de groentenleverancier. ADVERTENTIE Ambtsduur. Nu Nevada als 36ste Ameri kaanse staat Het amendement op de Amerikaanse grondwet heeft geratifi ceerd, waarbij de president niet meer dan twee ambtstermijnen worden toe gestaan, wordt deze bepaling automa tisch van kracht. Zij is echter nog niet van toepassing op de huidige president, Truman. Blokkade. In Buenos Aires is het Dinsdag tot een rel gekomen, waarbij één per soon gedood werd en een aantal gewon den vielen. Ongeveer 1000 employés van het "onafhankelijke blad „La Prensa" trachtten door een cordon van posters te bx-eken, die reeds een maand verhin derd hebben, dat het werk op het blad verricht wordt. Tenminste vijf vracht auto's van de krant werden beschadigd door de posters. De posters behoren tot het vakvei-bond van krantenventers, die een aandeel in advertentie winst eisen en voorts tegenstander zijn van het rechtstreekse verzenden aan abonnés. Geen onderscheid. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Indonesische pai-lement, Tambunan, heeft verklaard dat de onafhankelijk- heidspolitiek van Indonesië dit land ver. bood onderscheid tussen de vei-schillen. de landen te maken ten aanzien van de verkoop van de belangrijkste grondstof fen. Hij heeft hieraan toegevoegd, dat indien communistisch China in Indone sië rubber wenste te kopen, niemand dit zou kunnen verhinderen. Mening. Palmiro Togliatti, leider der Ita liaanse communistische partij, heeft Dinsdag in een interview met het com munistische blad „Unita" over het uit treden van Cucchi en Magnani ver klaard: „De partij kan zich slechts ver sterken door zich van twee van zulke mensen te ontdoen. Men kan altijd twee of drie luizen in de manen van het edelste ï-aspaard vinden." Hij zei, dat hij in de Sovjet-Unie het meest was getrof fen door de mensen, „een mensheid, die een nieuwe communistische wereld op bouwt. Het contact met deze mensen is voldoende om de misdadigheid te ont hullen van diegenen, die beweren, dat van de zijde van de Sovjet-Unie een bedreiging van de wereldvrede zou komen." Opgelicht. De Belgische recherche heeft enkele dagen geleden de 70-jarige Theo- dosius de Nemeth aangehouden, die zich uitgaf voor. aartsbisschop van de Hon gaarse orthodoxe kerk in Amerika. On geveer een maand geleden was hij naar België gekomen, waar hij geld inzamel de om de reiskosten te dekken voor zijn deelneming aan een zogenaamd congres van vertegenwoordigers van alle gods diensten te Montevideo. Hij was steeds vergezeld van een dame, die hij als zijn zuster voorstelde, doch die niemand anders was dan zijn 50-jarige echtge note. Verscheidene Belgen werden door De Nemeth voor aanzienlijke bedragen opgelicht. Verhouding. Paul Henri Spaak, voorzitter van de consultatieve vergadering van de Europese Raad, heeft aan een diner van het Amerikaans comité voor een Verenigd Europa te New York verklaard dat „de slechte betrekkingen tussen de Verenigde Staten en democratisch Europa op het ogenblik het gevaarlijk ste probleem voor de democratische we reld betekenen." De slechte betrekkin gen zijn te wijten aan misverstanden over ieders aandeel bij het herstel van de oorlogsschade en de voorbereiding van de verdediging. De Verenigde Sta ten dienden de zekerheid te verschaf fen, dat zij ingeval van een oorlog Europa niet eerst zouden laten bezetten, doch van het begin af aan zouden hel pen bij de verdediging. Democratisering. Dwangarbeid in Joego slavië is sinds gisteren afgeschaft door eenstemmige goedkeuring van een nieuw wetboek van strafrecht in de na tionale vergadering. Vier andere straf fen, waaronder verlies vdn staatsbur gerschap en verbanning, worden tevens afgeschaft. Het wetboek bevat een nieuw hoofdstuk, bedoeld om het indi vidu te beschermen tegen willekeur van overheidspersonen en inbreuk op zijn rechten. Rantsoenering. De Hongaarse regering heeft de rantsoenering van boter, vetten, spek en zeep weer ingevoerd in Boeda pest en elf provinciale en industriële centra. Delen van het land, die voor het mererfdeel agrarisch zijn en voor zich zelf kunnen zorgen, vallen niet onder het betrokken decreet. In het decreet wordt verklaard, dat de rantsoenering van vetten en zeep door het werkende volk was gevraagd, omdat de bevoor rading in gevaar was gebracht door hamsteren en zwarte-markt-practijken. Ontslag. Zes medewerkei-s ingenieurs, technici en bedienden van het Franse hoge commissariaat voor de atoom kracht zijn ontslagen. Zij waren ge schorst wegens deelneming aan de com munistische betoging op de Champs Elysées tegen de aanwezigheid van ge neraal Eisenhower te Parijs. „Le Mon de" meldt, dat bij het vernemen van deze maatregel de collega's van de ont slagenen geprotesteerd hebben tegen „het onwettige ontslag". Voorts eisen zij de spoedige samenstelling van een „representatieve en bevoegde commissie voor de atoomenergie". 9. Jolliepop verdween eindelijk, schoor voetend en binnensmonds mompelend. Hij had waarschijnlijk nog altijd de indruk dat Joris Goedbloed een onbetrouwbaar individu was en dat is hij, dat weten wij, die vaker met hem te doen hebben gehad), maar aan de anderen kant meende Jollie pop stellig, dat hij niet onbeleefd kon zijn nu Panda een échte baron op bezoek had. Maar hoe dan ook, Panda en Joris bleven alleen, en nu wilde Panda natuurlijk weten wat Joris tegenwoordig uitvoerde. „Wat ik uitvoer, ventje! Wel uitvoeren is een véél te gemeenzaam woord om er mijn bezigheden mee aan te duiden," verklaarde Joris. „Ik heb mij namelijk ontwikkeld tot een der meest vooruitstrevende archaeolo- gen van ons land." „Vooruitstrevende w&t?" vroeg Panda. „Erge logen? Het heeft toch niets met liegen te doen, hoop ik?" „Kom, kom, manneke houdt u niet van de onnozele!' vermaande Joris. „Een archaeo- loog is een oudheidkundige, gelijk u bekend mocht zijn! Mijn specialiteit is het opgra ven van oude mammoeten, mummies en bouwvallen, en toevallig overweeg ik juist om weer een nieuwe opgravings-expeditie uit te rusten„Maar dat lijkt me leuk!" riep Panda. Mag ik dan mee?" Gij wilt mede?", vroeg Joris verbaasd. „Wel aan, dat zou ik in overweging kunnen ne men ik ben ook de kwaadste niet., moet ge bedenken. Hoewel.ik gevoel bezwa ren! De oudheidkunde is een schone en onbezoedelde wetenschap, en ik weet niet of het met mijn vakmanseer overeen te brengen is, om u, een mïllionnair, daarbij toe te laten. Wij geleerden staan afwijzend tegenover het aardse slijk, moet ge weten Pecunia delendam esse! zo roepen wij, geleerden, eenstemmig met onze klassieke collegae uit, wanneer wij een mïllionnair ontwaren. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Uit de vei-korte balans van de Neder landse Bank per 26 Februari blijkt dat de maandwisseling ook ditmaal een zeer rus tig verloop heeft. Op de geldmarkt val len zo goed als geen spanningen waar te nemen. De biljettencirculatie is weer om hoog gegaan. De stijging bedraagt circa ƒ40 millioen, waarmede de bankbiljetten- omloop is toegenomen tot 2814 millioen. De hoogste stand van de vorige maand wisseling was 2840.6 millioen gulden- Voorschotten in rekening-courant zijn met 14 millioen toegenomen en het saldo van de schatkist is met 25 millioen ingekrom pen. De tegenwaarderekening bleef de gehele maand Februari gehandhaafd op 1325 millioen. Ook in de goud- en de viezenreserve kwam geen wijziging.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2