he/pt/ iscoveru Het Hek van de Dam. Stand 6 De Haarlemse boekverkopers wekken interesse van het publiek voor de bergsport RHEUMIN DAM PO H. J. MAERTENS N.V. HAARLEMS DAGBIAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Bui genieester Cremers betuigde zijn hoogachting Agenda voor Haarlem Kou Op de bor si Twintigduizendste bezoekster op Damesvoorjaarsbeurs Echtpaar Sepers—Turnhout vandaag 50 jaar getrouwd De Anti-Revolutionnairen en de gemeentepolitiek Hoofdambtenaren van het P.W.N. namen afscheid UALITY... Een sigaret van superieure Amerikaanse tabakken Maatje voor maatje Voetje voor voetje Lans voor Annie In de hoofdstad uit Beethoven-cyclus met nieuwe solisten VOORJAARSBEURS 1951 Veel vertier bij opening van Zandvoortse seizoen Reorganisatie Bond van Goochelaars De sinaasappelen smaken honderdjarige nog best Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, heeft gisteravond in de Stadsschouwburg voor de vertoning van het toneelstuk „Mattérhorn" door de letter lievende vereniging „J. J. Cremer" ter gelegenheid van de Boekenweek 1951 een korte toespraak gehouden. In het begin hiervan werd eraan herinnerd dat zo'n boekenweek eigenlijk een zuiver commer ciële instelling is, gericht op de propagan da van een bepaald artikel gedurende een bepaalde periode. „Maar als dat alles was en u hoort mij op Dinsdag zeggen: koopt een boek", aldus ging spreker verder, „dan zoudt u mogen verwachten dat ik Woens dag kom verklaren: eet meer fruit, Don derdag dat vis zo gezond is en Vrijdag dat het bier heus niet zo slecht is". Voor het boek mag echter toch een uitzondering worden gemaakt omdat het een factor kan zijn voor de culturele verheffing van de mens. De burgemeester betuigde vervolgens zijn hoogachting voor het ambt van boekver koper, zowel chef als winkelbediende, want daarvoor is nodig niet alleen warenkennis, maar ook mensenkennis. Een boek kan prachtig, nuttig, maar ook verderfelijk zijn. Men dient clan ook zijn boekhandelaar nog zorgvuldiger te kiezen dan zijn wijnleve rancier of modiste. Wat de boeken zo duur maakt is naar sprekers mening niet de betrekkelijk ge ringe prijsstijging, doch de tijd die men moet besteden om ze degelijk door te ne men en mee te beleven. Hij zei daarom: „Leest wat u wilt, als het maar niet is om de tijd te doden". Tenslotte sprak de bur gemeester er zijn vreugde over uit dat in Haarlem de boekenweek in het teken van de bergsport staat, niet alleen omdat hij zelf een verwoed alpinist was geweest, maar omdat hij hoopte dat vele mensen hierdoor tot het inzicht van de zuiverende werking der natuur zouden komen. De heer Jaap Buys Jr. hield daarna een vlotte causerie over het onderwerp „Ber gen en boeken". In de oudheid hadden de bergen een plaats in de Goddelijke orde: Sinaï en Olympus. Eigenlijk bracht pas de filosofische zienswijze van Rousseau de rust van het landschap onder de aandacht der mensen. Onuitputtelijk noemde spre ker de lectuur, waarin romantische verha len zich afspelen tegen het indrukwekken de bergdécor. Hij gaf talrijke voorbeelden, van Daudets „Tartarin de Tarascon" tot „De grote verwildering" van Den Doolaard, tevens wijzend buiten het gebied der eigen lijke letterkunde op de vele uitstekende technische werken, beschrijvingen en spor tieve handleidingen. Toneelstuk „Mattérhorn" Dit alles diende ter inleiding van de ver toning van het door de Haarlemse boek handelaar Johan van Doom in samenwer king met de regisseur Henk Bakker ge schreven spel „Mattérhorn". De handeling voltrekt zich in een klein berghötel in de Italiaanse Alpen. Over het algemeen zijn de détails veel beter geslaagd dan de wat al te zeer verwikkelde hoofdzaken. De ty peringen van de internationale bevolking van het kleine touristencentrum zou men zelfs verdienstelijk mogen noemen, als de auteurs er niet zo'n onwaarschijnlijk onder onsje van hadden gemaakt. Talrijke grap pige vondsten en komische overdrijvingen bezorgden niettemin de toeschouwers menig vrolijk ogenblik. In de eerste twee bedrijven van het stuk kon men bovendien waardering hebben voor de expositie van de door afgunst en bekrompenheid gevoede conflictstof tus sen de beide gidsen, ook al was het vervolg gemakkelijk te voorspellen. Alles wat er gebeurt is nogal schematisch, doch in ieder geval niet onzuiver. Het mag dan niet erg spannend of boeiend zijn, doordat er teveel korte draden door elkaar geweven worden, de afwisseling zorgt voor vergoeding van het daaraan ontbrekende. Maar in het vijf de tafereel gaat het toch werkelijk mis, speciaal van het moment af waarop de ge wonde Marino op een baar wordt binnen gedragen. De dan nog volgende epiloog is totaal overbodig. De voornaamste fout van het stuk schuilt mijns inziens hierin, dat aan de bijfiguren te zelfstandig-actieve rollen zijn toebe deeld, zodat ze als het ware hun eigen dra ma's opvoeren ten koste van de voornaam ste intrige, die nu tussen al deze bedrijven door kromlijnig ontwikkeld wordt. En juist hierdoor komt het melodramatische element, dat de schrijvers ten onrechte wilden vermijden, plotseling veel sterker naar boven dan de fundamenten dragen kunnen. Zowel Johan van Doorn als Henk Bakker hebben wel eens betere prestaties geleverd. ADVERTENTIE 20 tabletten 45 ets WOENSDAG 28 FEBRUARI Gebouw Cultura: Ned. Vereniging van Spi ritisten „Harmonia", 8 uur. Wijkgcbouw Getl. Oude Gracht: mr. A. Bouman „Waarom zo veel echtscheidingen in deze tijl". 8.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw 10—5, 7—11 uur. Kunstzalen Frans Heerkens Thüssen: Maristentoonstelling, 10—5 uur, (tot 11 Maart). Kunsthandel Leffelaar, Wa genweg: Expositie Waalko Dingemans, 10-5 u. (tot 3 Maart). Frans Hals: „The big clock", 18 j., 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Haven- Marie", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: "Gung Ho!", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lu.xor: „Zo jongzo slecht", 18 j., 2, 4.15, en 9,15 uur. City: „Misdaad achter het voet licht", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Klopjacht", „Rodeo in Texas", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 MAART Dreefzicht: Reisbureau „Cebuto", Franse lilm- en kunstavond, 8 uur. Nassauplein 8: Be Tempelbouwers, bijeenkomst, 2.30 uur. De Nyverheid: Ned. vereniging voor sexuele hervorming, openbare lezing, 8 uur. Zuider kapel: spreker J. "A. Bruyn, 8 uur. Grote Houtstraat 119: Arbeid Adelt, ledenvergade ring, 4 uur. Westerhoutpark 1 A: ds. A. R. de Jong, „Oud geloof, ongeloof, nieuw ge loof", 8 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 5 en 711 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Bij deze stand van zaken was er voor de optredenden niet zo bijzonder veel eer te behalen. Des te meer bewondering moet men hebben voor de als gast medewerken de Ane Mourik, die van de gevaarlijk sto kende berggids Mauro een volstrekt levend wezen wist te maken. Hij speelde het zelfs klaar met een gebrekkige tekst zijn inner lijke omkeer aanvaardbaar voor ie stellen door een kleine verandering in zijn mar kante houding. Ook Aad Stroman mag wel geprezen worden als de jongere gids en min naar. Hij was althans veel beter dan in vorige rollen. De hoteldirecteur werd door Johan van Doorn met innemende bedrijvig heid uitgebeeld. Ans Drenth suggereerde als het verliefde meisje te weinig innerlijke spanning, maar zij was niet onvoldoende, evenmin als Anneke de Wilde als de ver loofde van de door Wim Rijke vertolkte tuberculose-patiënt. Na een zwak begin kwam Agnes Koorenblik Voortreffelijk op de proppen als de niet gauw tevreden ge stelde vrouw en moeder. De regie was op zijn minst genomen ac ceptabel, behalve in het derde tafereel met die veel te lang gerekte begrafenis. De talrijke stoplappen konden niet of nauwe lijks worden verbloemd. Hulde tenslotte voor het uitstekende décor. Taltijke autoriteiten, onder wie de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland en vertegenwoordigers van de besturen der omliggende gemeenten, woonden deze avond bij. DAVID KONING ADVERTENTIE De conférencier Frans du Mee heeft gisteren de twintigduizendste bezoekster van de Damesvoorjaarsbeurs in het Kre lagehuis in het zonnetje en de bloemetjes gezet. Als souvenir aan dat mooie getal ontving zij bovendien een damesarmband horloge. Verder werd gisteren van nog vijf andere bezoekers het entreegeld meer dan gecompenseerd, omdat op het nummer van hun toegangsbewijzen respectievelijk twee gascomforen, een radio, een stofzui ger en een eetservies werden uitgereikt. Vanmorgen was. het bezoekcijfer de 23.000 genaderd. Vandaag wordt de feestbazuin gestoken op Kleverparkweg 83. En dat is geen won der, want de heer en mevrouw W. Sepers- Turnhout herdenken daar de dag waarop zij een halve eeuw geleden in Nijmegen in de echt werden verbonden. En een feestelijke bijzonderheid is dat de jongste zoon van het gouden echtpaar vandaag de grote stap gaat wagen. De heer Sepers, die de zeven kruisjes al heeft gepasseerd, trok zich enkele jaren geleden uit het zakenleven terug en brengt zowat de hele dag door met het oplossen van allerlei puzzles. Daar is hij een ware matador in. En andere liefhebberij van deze vitale jubilaris is fietsen. Een maand of wat geleden peddelde hij naar Vught, bij Den Bosch, om daar een paar van zijn kinderen met een bezoekje te verrassen. „Dat was ongeveer 130 km. trappen. Hoe veel precies, weet ik niet, maar och, ik kijk nog niet op een kilometertje". Het echtpaar Sepers heeft negen kinde ren groot gebracht, waarvan er nog zeven in leven zijn. En dan zijn daar nog twintig klein- en twee achterkleinkinderen. Mag de gouden bruidegom dan als een vitale man door het leven gaan, zijn vrouw doet in geen enkel opzicht voor hem onder. Zij wast en stoft en doet de kamers alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Dat zij 69 is, zou men haar zeker niet aanzien. Dinsdagavond hield wethouder W. C. Bakker voor de A.R. Kiesverenigingen „Dr. Kuyper" en „Dr. Colijn" te Haarlem een rede over „Verantwoord Gemeentebeleid". Spreker gaf eerst een overzicht over het werk van de Anti Revolutionnaire raads fractie. Hij besprak daai'bij de totstand koming van een Prot. Chr. School voor Buitengewoon L.O. Met genoegen memo-i reerde hij de medewerking van de ge- gemeente. Mede daardoor is het mogelijk dat de lessen in September a.s. kunnen aanvangen in het schoolgebouw aan de W ilhelminastraat. Eveneens kan met dankbaarheid worden gewezen op de uitbreiding van de subsidie aan het bijzonder kleuteronderwijs. De verkregen medewerking aan de tot standkoming van een Gereformeerde School aan het Jephtaplein na aanvanke lijke moeilijkheden, was mede te danken aan de goede verhoudingen in de Raad. Vervolgens besprak de heer Bakker het wetsontwerp over- de financiële vei-houding tussen Rijk en gemeenten en de gevolgen daarvan voor de gemeentefinanciën. Een verantwoord beleid is geboden. Het tekort van 437.500, is sinds het verschijnen van de Haarlemse begroting 1951 (door ver hoging van kolenpi-ijs en berekening van Omzetbelasting, die, ondanks gasprijsver- hoging een vermindering van inkomsten uit de bedrijven betekenen) gestegen tot 548.500. Voor dit bedrag hoopt de ge meente een extra-bijzondere bijdrage van het Rijk te ontvangen. Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland Dinsdag hebben dr. ir. C. A. H. von Wol- zogen Kühr, hoofd van de scheikundig- bacteriologische dienst en de heer E. Voge lenzang, hoofd van de dienst der terreinen, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord holland. Tijdens een bijeenkomst van het perso neel in het gebouw van de P.WN. te Bloe- mendaal spi-ak ir. S. Kramer, adjunct directeur, wegens verhindering door ziekte van de directeur, ir. B. F. van Nievelt, de heer J. de Haan, namens het jubileumfonds die geschenken aanbood; ir. K. W. H. Leef- lang, hoofdingenieur; ir. J. G. Jelles (de ADVERTENTIE Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk speldt de heer E. Vogelenzang, die benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau, de versierselen verbonden aan deze onder- scheiding op de borst. Links op de foto dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr. opvolger van de heer Vogelenzang) en de heer L. S. van der Vlugt, chef van het laboratorium. Leden van het personeel voerden enkele toneelstukjes op, betrekking hebbende op de werkzaamheden van de scheidende ambtenaren. Koninklijke onderscheiding Des middags is in de Statenzaal van de Provinciale Griffie een afscheidsreceptie gehouden. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin, richtte zich eerst tot dr. ir. Von Wolzogen Kühr en herinnerde aan de loopbaan en het vele wetenschappelijke werk dat deze verricht heeft. Van dit laatste heeft de provincie de voordelen getrokken tijdens zijn ai'beid bij het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. Met leedwezen ziet het Provin ciaal bestuur dr. ir. Von Wolzogen Kühr het bedrijf verlaten. Spreker dankte hem voor hetgeen de scheidende ambtenaar gedu rende een reeks van jaren heeft gedaan en hoopte, dat deze zijn wetenschappelijk werk zal voortzetten. Zich tot de heer Vogelenzang richtend, zeide de Commissaris der Koningin, dat deze ambtenaar snel carrière heeft gemaakt bij de Nederlandse Heide Maatschappij. Van 1920 af is hij bij de provincie Noord- holland aangesteld door de aankoop van de duintei'reinen bij Bakkum. Deze terreinen waren primair bestemd voor de watervoor ziening, maar verder ook voor natuurbe- scherming en recreatie. In de loop der jaren werd het duingebied steeds groter door aankoop van gronden bij Bergen, Wijk aan Zee, Egmond en Castricum. De heer Vogelenzang was de rentmeester van het duingebied, dat van 980 ha tot ruim 4800 ha is uitgebreid. Spreker sprak woor den van dank en deelde mee, dat de Ko ningin de heer Vogelenzang had benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De heer A. B. J. Prakke, voorzitter van de raad van toezicht op de Provinciale be drijven, dankte de ambtenaren voor hun arbeid. Hij wenste dr. ir. Von Wolzogen Kühr toe, dat hij zijn wetenschappelijk werk voortzette. Velen maakten hierna van de gelegen heid gebruik afscheid van dr. ir. Von Wol zogen Kühr en de heer Vogelenzang te nemen. Hebben wij de vorige week het zoge naamde voetbal aan een dooi-wrochte beschouwing onderworpen, ditkeer wil len wij uw aandacht richten op het zeker niet minder enerverende schrij versbal. Zoveel hebben wij er wel van begrepen dat dit levendige spel beoefend wordt door twee partijen, mannen tegen vrouwen, of zo u wilt dames tegen heren, op een dansvloer zonder vaste begrenzingen. Nu moet men niet denken dat deze ploegen elkaar om de haver klap een schrijversbal toewiei-pen, zoals de naam van deze sport zou doen ver moeden, want niets is minder waar. Waar zou men zo'n ding vandaan moe ten halen? De enige schrijversbal die wij kennen, is de kale knikker van de dich ter Jan H. de Groot en die paste er wel voor om zijn hoofd te verliezen. Daar is zijn baardje hem veel te kostbaar voor. Trouwens, hij was er niet eens. Intussen zult u wel begrepen hebben dat wij hier verslag uitbrengen van het jaarlijkse feest waai-mee in Amsterdam de Boekenweek altoos begint. Dit had oudergewoonte plaats op drie verdiepin gen in de Stadsschouwburg en duurde tot het krieken van de morgen. Helaas was iedereen toen zo in een waas van geluk gehuld, dat niemand dit krieken precies heeft kunnen waarnemen, hoe wel het een belangwekkend natuurver schijnsel moet zijn. Wij veronderstellen echter dat daaronder verstaan moet worden het geluid dat de wielen van de matineuze melkwagens voortbrengen. Vandaar dat men in deftige kringen ook wel spreekt van het kraken van de mor gen. Alles was hier geoorloofd, behalve het zich buiten de perken begeven. Dit laat ste mocht nauwelijks als een belemme ring van de vreugde gelden, want men kan in de doolhof van dit theater welis waar de wonderlijkste zaken vinden, doch perken zijn er zeer beslist niet. Aanvankelijk verkeerden wij in de me ning dat een schrijversbal een soort stoelendans zou zijn om de ereplaatsen in het pantheon der schone letteren, ge volgd door vrolijk pandverbeuren (ter ere van Vondel) en gezamenlijk uitslie pen der critici. Dat dit laatste niet ge schiedde, voor zover wij dat althans in de chaos konden waarnemen, moet ge weten worden aan het feit dat in ons land alle schrijvers hier of daar zelf cri- tieken publiceren. Het waren echt alle maal vriendjes onder elkaar. Metten Koornstra had met een uitge lezen schare medewerkers voor de ver siering van de diverse foyers gezorgd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de wanden te behangen met de bonte stijl bloempjes ,die zo welig tieren in de Nederlandse taaltuin, doch tenslotte gaf men in een vlaag van duistere symbo liek de voorkeur aan netten met exoti sche vissen en poppen met enge gezich ten. Bovendien hingen er allerlei spreu ken, zoals „Na 't Reve komt zonne schijn" of met een toespeling op één dei- propagandisten van het boek, die voor dit feest verantwoordelijk waren: „Bie- rens de Haan is weer best". De betekenis van „Hoornik zien en zwijgen" begreep men pas bij het aanbreken van de ochtendschemel-, teen er overigens rede nen genoeg bestonden om de discretie ook tot andere letterkundigen uit te breiden. Gerard den Brabander bij voor beeld bracht aan één der buffetten een nieuwe vertaling van „Measure for measure" van Shakespeare in practijk, thans niet meer onder de titel „Leer om leer" maar letterlijk onder het devies „Maatje voor maatje". Aardig vonden wij ook de onschuldige slagzinnen „Laat Bloem uw Kelk zijn" en „De bezige Vestdijk". Toen iemand wilde weten waar die Vestdijk op dat moment nu eigenlijk mee bezig was, hoorden wij iemand zeggen: „O, die is terug naar Ina Damman". De grootste aantrekkelijkheid van het schrijversbal lag voor ons hierin, dat wij nu eindelijk eens kennis konden maken met scheppende kunstenaars. Wij vermochten evenwel niet nauwkeurig te constateren wat zij aan het scheppen waren, doch het zal wel in hoofdzaak behagen zijn geweest. Om u een indruk te geven van de uit deze bezigheid voort vloeiende conversatie herinneren wij aan een door een zekere Elisabeth Che valier afgeluisterd gesprek, waarin een vermaarde auteur minzaam tegen een kunstbroeder zei: „Wij hebben nu al twee uur over mij gesproken. Laten we het nu eens over jou hebben. Wat vond je van mijn laatste boek?" Het was er al met al enorm druk. De gehele letterkundige wereld was een dansfeest, zou Arthur van Schendel hebben gezegd. Overal werd gedanst, voetje voor voetje, in de foyers en op de gangen, zelfs op de treden van de trap. In de rotonde speelde een orkest met een accordeonvirtuoos wiens gezicht één perpetuum immobile was. Geen spiertje bewoog, geen lachje kon er af. Elders speelde onze vriend Max Woiski, die voor de nodige muzikale letteroefenin gen zorgde met het ontroerende gezang „Bé bé met r, dat is bruine bonen met rijst!" Maar het was er niet alleen druk, het bleef voortdurend gezellig. En nu we het dan toch over Gezelle hebben: dank zij hem zijn wij er eindelijk in geslaagd het verschil vast te stellen tussen een schrijver en een schrijverke (gyrinus natans). Een schrijverke is namelijk volgens deze Vlaamse meester „een klinklende winklende waterdüig met een zwart kabotseken aan". Tot deze cate gorie behoorden dus op grond van deze overbekende uitspraak alle lieden in avondkleding, die klinklend op eikaars gezondheid dronken. De echte schrij vers, zoals Theun de Vries en Elias bij voorbeeld, gingen gewoon in 't grijs ge kleed. Hoe meesterlijk heeft Gezelle destijds al de bedrijvigheid op zo'n schrijvers bal voorvoeld en tot in de kleinste dé tails beschreven: „Gij leeft en gij roert en gij loopt zo snel, al zie 'k u noch ar- rem noch been, gij wendt en gij weet uwen weg zoo wel, al zie 'k u geen ooge, geen één". Ja waarlijk, Gezelle moet als in een visioen dit litteraire feest hebben aanschouwd, want zelfs de eerder ge noemde wandversiering vindt men reeds in zijn dichtregels voorspeld: „Wat zijt gij toch, blinkende knopkes fijn, die nimmer van schrijven zijt moe?" (Tus sen twee haakjes: dit slaat op Rein Bijl stra, die na de oorlog ten minste een dozijn romans en verhalenbundels uit zijn duim zoog). „O schrijverkes, schrij- verkes, zegt mij dan, met twintigen zijt gij en meer? Wat schrijft en wat schrijft gij zoo zeer? Zijn 't visselkes daar ge van schrijven moet? Zijn 't kruidekens daar ge van schrijft?" De laatste zin wijst op de stijlbloempjes, die men bij nader inzien achterwege heeft gelaten, zoals wij reeds opmerkten. Wat het aan tal schrijvers betreft verkeerde Gezelle in het ongewisse. Maar het waren er veel meer dan twintig. Want het is met schrijvers als met poesjes: die en zijnder geen gebrek. De enigen die wel eens ontbreken zijn de lezers. Zo zouden wij nog een hele tijd kun nen doorgaan, want zelfs Viruly was er met een zwart kabotseken aan, doch dan zoudt u de witte strook onder aan deze pagina moeten missen. Daarom volstaan wij met het navertellen van een verhaal, dat wij door een uitgever hoorden op dissen. Die uitgever was eens op een bij eenkomst geweest van een vereniging tot verdieping van het kunstgenot of iets dergelijks. Daar had een gevierde schrij ver zojuist in bewogen termen de in houd van zijn nieuwste roman uiteen gezet. Alle dames waren zo onder de in druk dat ze tranen met tuiten huilden alle dames behalve één. Onze zegs man was toen naar die ene dame gegaan om haar te vragen of zij het niet mooi had gevonden. „Jawel" zei die dame, „maar ik ben nog geen lid van deze club". Tenslotte zouden wij nog een lans wil len breken voor Annie Schmidt, die er ook was en die zulke kostelijke bijdra gen heeft geleverd tot verrijking van de veel te schaarse humor in ons land. Maar wij hebben helemaal geen lans. En als wij er wel één hadden, wat zou Annie Schmidt dan nog met die gebro ken helften moeten doen? BQEDA Hedenavond geeft Comedia in het\ Centraal Theater de laatste voorstel ling van „De eerbiedige lichtekooi" van Sartre, thans met Enny Meunier in de hoofdrol als plaatsvervangster van Myra Ward, die rust moet hou den. Morgen begint het Vrije Toneel onder leiding van Cor en Anton Ruys een serie vertoningen van het spel van de marine „Meeuwen boven Sorrento" door Hugh Hastings, een stuk met alleen mannen. In het Leidseplein Theater komt Donderdag het A.B.C.-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk terug, met Sophie Stein, Pam Henning, Johan Elsensohn en anderen. Aan de vleu gel zit Cor Lemaire. Het gezelschap blijft er de gehele maand. In Carré kan men nog tot 4 Maart het laatste programma van circus Strassburger bewonderen. Daarna komt het negerballet van Berto Pasuka. De Kleine Komedie aan de Amstel verleent weer gastvrijheid aan de Nederlandse Coinedie. Dit ejiseinble geeft een korte serie opvoeringen van „Vreemd Tussenspel" door Eugene O'Neill onder regie van Johan de Meester en met Ank van der Moer in de hoofdrol. Het Amsterdams Toneelgezelschap brengt hedenavond een reprise van „Dodendans" door August Strindberg (officiële volksvoorstelling) met re gisseur Albert van Dalsum in de hoofdrol. Verder werken mede: Char lotte Köhler en Johan Schmitz. De Nederlandse Opera komt Don derdagavond op de planken van de Stadsschouwburg met *,,Manon" van Jules Massenet (met Louise de Vries en Frans Vroons) en Vrijdagavond met „Madame Butterfly"van Puccini. Het Concertgebouw Orkest geeft vandaag en morgen abonnements concerten onder leiding van Jean Fournet met de pianist Geza Anda als solist. Uitgevoerd worden de ouverture „La dame blanche" van Boieldieu, het Eerste Pianoconcert van Chopin en de Symphonic Fan- tastique van Hector Berlioz. Vrijdag avond is er een jeugdconcert onder directie van Hein Jordans. Het pro gramma vermeldt de Kuhnau-varia- ties van Hendrik Andriessen en de Vijfde Symphonie van Tsjaikofski. In de kleine zaal van het Concertge bouw geeft de sopraan Irmgard See- Iried met medewerking van de pianist George van Renesse op Donderdag avond een liederen-recital (Schubert, Wolf, Mozart en Brahms). Vrijdag avond speelt het Amsterdams Ka- mermuziek-gezelschap voor de Inter nationale vereniging voor hedendaag se muziek. Muziek Het ziet er naar uit dat de H.O.V. een traditie gaat maken van de Beethoven- cyclus in het voorjaar. Op vier Dinsdagen in April en één in Mei worden ook in 1951 concerten gegeven die geheel gewijd zijn aan het werk van deze grootmeester. Het eerste'van deze reeks heeft plaats op 3 April en bevat de ouverture „Egmont", het Derde Pianoconcert en de Derde Sym phonie (Eroica). Solist is de Tsjechische pianist Rudolf Firkusny, die men bij die gelegenheid voor het eerst in Haarlem zal horen. Hij woont in de Verenigde Staten. Ook op het concert van 10 April zal men een nieuw geluid kunnen beluisteren, te weten het pianospel van Annie d'Arco, die verleden jaar met groot succes te Amsterdam optrad. Zij werd in 1920 te Marseille geboren en doorliep het Conser vatorium te Parijs, dat zij met bijzondere onderscheidingen verliet. Zij gaf recitals in geheel Frankrijk en maakte een grote Europese tournée. Op het programma staan het Vijfde Pianoconcert en de Zesde of Pastorale Symphonie. Het Eerste Pianoconcert van Beethoven wordt vertolkt door Theo van der Pas op 17 April, met de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. De andere concerten in deze cyclus worden gedirigeerd door Toon Verhey. De ouverture „Fidelio" en de Vijf de Symphonie komen op de laatstgenoemde avond eveneens tot uitvoering. De vermaarde Oostenrijkse pianist Ste- van Bergmann treedt op 24 April met het Haarlemse orkest op. Hij werkt als solist mede aan de vertolking van het Vierde Pianoconcert, voorafgegaan door de ouver ture „Leonore III" en gevolgd door de Zevende Symphonie. Op het programma voor het laatste concert (op 8 Mei) staan het Vioolconcert (met Theo Olof) en de Negende Symphonie. De bijzondere mede werkenden hieraan zijn de sopraan Corry Bijster, de alt Annie Hermes, de tenor Han le Fèvre en de bas Herman Schey. Het slotkoor wordt gezongen door het Koor Katholiek Haarlem en ingestudeerd onder leiding van Albert de Klerk. Het bijzondere concert op Vrijdag 27 April, waaraan Yehudi Menuhin zal mee werken, trekt reeds thans zoveel belang stelling dat de zaal al bijna geheel is vol geboekt. Ook dit staat onder directie van Toon Verhey. Het programma vermeldt composities van Mendelssohn en Brahms. ADVERTENTIE De speciale week ter opening van het Zandvoortse zomerseizoen zal dit jaar heel wat evenementen omvatten. In de eerste plaats zal van 2 tot en met 9 Juni de v/inkelweek worden gehouden door de Zandvoortse Handelsvereniging in samen werking met „de Hanze". De „Sportweek Zandvoort" zal hiermede worden gecombineerd. Vermoedelijk zal ook in die periode misschien iets vroeger een congres in Zandvoort worden ge houden van de Nederlandse kasteleins. Een congres van de Nederlandse loodgieters is voor die week eveneens in voorbereiding. De Vereniging tot viering van Nationale Feestdagen zal verzocht worden een vuur werk te geven. Voorts zal bijzondere aan dacht worden besteed aan illuminatie van. de winkelstraten. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Goochelaars, dat in Utrecht ver gaderde, heeft besloten de bond te liqui deren, waarna de afdelingen als aparte verenigingen, weer in federatief verband, gevormd hebben: „De Nederlandse Ma gische Unie". Zij zal in April te Zwolle haar eerste congres houden onder de nieuw benoemde president, de heer H. Vermeijden. De afdeling „Kennemerland" te Haar lem gevestigd, heet nu „Noordhollandse Broederschap van Goochelaars". Zowel beroeps- als amateur-goochelaars zijn daarin verenigd. Het bestuur bestaat uit de heren Hadé Dekema, voorzitter; A. Dolron, penningmeester en Harry Bouman, Raaks 11 te Haarlem, secretaris. Toen wij twee weken geleden bij mevrouw Krouwels-Traksel op bezoek waren om met deze Haarlemse dame, die Vrijdag haar honderdste verjaardag hoopt te vieren, een praatje te maken, vertelde zij, dat, hoewel haar gezondheid nog niet veel te wensen laat, het gure weer haar toch dwong thuis te blijven. Maar nu de lente zich onmiskenbaar heeft aangekondigd, kunnen haar buurtgenoten haar weer op haar dagelijkse wandeling ontmoeten. De krasse honderdjarige blijkt een smakelijke sinaasappel nog best te kunnen waarderen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5