Chefarine 4 De Stille Wens ■Clowntje Rick Chefarine „4" doet wonderen. ORGANON-OSS Kort en Bondig WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Lis se Vrijdag vergadert de gemeenteraad Verkoop van grond Hillegom Nog maar drie dagen duurt de boekenweek! Comité „Verzetsmonument" vergaderde gisteren Industrie-uitbreidingsplan ter tafel Santpoort Aanbesteding sloop en herbouw Adolf van Nassauschool Toen Over-Grootma 's avonds nog de kaarsen snoot Ja, toen aten wij al Franken's Brood! Voor de kinderen Zartdvoort Cricket Engeland klopt Australië SCHEEPVAART FEUILLETON De raad van Lisse houdt Vrijdag een openbare vergadering des avonds om 3 uur. Behandeld zullen worden de navolgende voorstellen: voorlopige vaststelling ge meente-rekening 1948; voorlopige vaststel ling rekening gasr en waterbedrijf 1949; voorstel inzake verlening crediet en aan koop grond voor verbreding Delfweg; voor stel inzake tegemoetkoming reiskosten voor het buitengewoon lager-onderwijs; voorstel inzake het verlenen van een crediet voor aanlegging van de Grevelingstraat (eerste gedeelte); voorstel tot het verlenen van een crediet voor doortrekking van de Hyacin tenstraat (gedeelte tussen Gladiolenstraat en de Broekweg); voorstel tot het aangaan van een regeling met de heer Mastenbroek in verband met de verbreding van de Gladiolenstraat; voorstel inzake een adres van de onderwijzersorganisaties met be trekking tot toekenning van Smartegeld voorstel tot verkoop van grond aan de Wagenstraat; voorstel tot het verlenen van bouwcredieten; voorstel tot wijziging van een grondtransactie; voorstel tot her nieuwde vaststelling van de verordening op de haven- en kadegelden; voorstel tot wij ziging van de verordening voor de straat belasting; voorstel tot wijziging van de begroting 1949; id. van 1951; voorstel tot ruiling van grond met de heer Boerendans; voorstel inzake beperking kapitaalsuit gaven; voorstel tot wijziging grondverkoop Oranjelaan; voorstel inzake rekening courant crediet. Aanleg van straten De bestaande Grachtweg, vanaf het ge bouw Openbare Werken, zal door de aan leg van de Gladiolenstraat worden afge sloten. Mede door de verkoop van grond daar ter plaatse, zowel als voor uitbreiding van de terreinen voor Openbare Werken, stellen B. en W. voor om tot de recon structie van dit weggedeelte, thans Greve lingstraat genaamd, over te gaan, waarvan de kosten worden geschat op 41000,in totaal Door de aanleg van de Gladiolenstraat acht het college het thans ook noodzakelijk om de Hyacintenstraat door te trekken tot aan de Gladiolenstraat. De kosten van dit weggedeelte worden geraamd op 25.000. Voorts zal het noodzakelijk zijn om met de heer B. Mastenbroek in de toekomst een grondruiling aan te gaan waarvoor B. en W. voorstellen om een verbintenis aan te gaan en hierop de goedkeuring van Gede puteerde Staten aan te vragen. Een gelijke grondruiling zal plaats hebben met de heer Boerendans. B. en W. stellen de raad voor om aan een achttal personen een strookje bouwgrond te verkopen van ongeveer 187 Ms voor het bouwen van een eigen huis. Voorts stellen zij voor tot wijziging van verkoop van grond aan de N.V. Bemez Fabrieken en wel in die zin dat thans onge veer 3000 M2 grond wordt verkocht in plaats van 700 M2 en dat er ongeveer 1750 in plaats van 600 M2 wordt verhuurd. Afscheid mej. Rietkerk Dinsdagmiddag nam mejuffrouw A. Riet kerk in „Patrimonium" afscheid als hoofd van de Gereformeerde Kleuterschool. De kinderen voerden een alleraardigst kabouterspelletje op en het hoogtepunt van de middag was de bruidsstoet die tot in onderdelen compleet de zaal binnenreed. Namens de kinderen werden fraaie ge schenken aangeboden en bij monde van de heer T. Lodewijk ontving mejuffrouw- Rietkerk de hartelijke gelukwensen van de ouders en hun dank voor alles wat zij voor de kinderen was geweest. Ook deze gelukwens ging van een fraai souvenir ver- gezeld. Mejuffrouw Rietkerk dankte voor het vertrouwen dat zij van de ouders had ont vangen en hoopte dat haar opvolgster dit in gelijke mate mocht genieten. Daarna werden de kinderen met tractatie en poppenkast bezig gehouden. Opening Floralla-tentoonstelling Donderdagmiddag 3 uur zal in „Sister mans" de huisbroeitentoonstelling van „Floralia" worden geopend. Behalve de huisbroei-inzendingen der kinderen zullen ter opluistering ook inzendingen amaryllis en bloembindwerk getoond worden. De opening zal bij ontstentenis van de burgemeester geschieden door wethouder W. F. van Dam. Uitvoering Alliance De toneelclub „Alliance" heeft zich ge associeerd met het departement Hillegom van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en het resultaat was voor „Alliance" niet ongunstig, want de zaal van „Sister mans" was geheel gevuld toen regisseur Paling het openingswooi-d sprak. Op de planken werd gebracht een als blijspel aangekondigd stuk van Terlingen- Grishomme" „Om der wille van de smeer", een nogal hybridisch geval met een wrang smaakje. De psychologische tekening dei- figuren laat nogal iets te wensen over en het bleek dat de spelers daarmee dan ook wel wat moeite hadden. De erepalm ging echter zonder discussie naar de heer J. Bijlo, die de rol van de oude jichtige ren tenier brillant speelde. Daarnaast had Ans Boef veel succes met haar creatie van de oude jongejuffrouw, die vecht voor haar pensioentje. Van de overige medespelenden moet nog de heer C. de Graaff genoemd worden voor een alleszins aanvaardbare uitbeel ding van de goedbloedige Jozef, terwijl Nelly Paling zijn eminente tegenspeelster was. Over het algemeen voldeed de opvoering goed en het publiek stak zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken. ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde ge* neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. VIERVOUDIGE WERKING TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 ADVERTENTIE Hebt U al een boek gekocht HET GESCHENK ligt voor U klaar! Boekhandel V E K O Zijlstraat 96—98 - Te. 11706 Coöp. Raiffeisenbank Onder leiding van dr. A. J. Verhage werd de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Raiffeisenbank „Hillegom". Uit het jaarverslag bleek dat de omzet over 1950 bedroeg 89.305.230,78 en de winst over dat jaar 17.821,91. Het bedrag aan beleggingen was per 31 December 1950 4.980.273,54. DAMCLUB „HILLEGOM" Onder leiding van de heer Seysener hield de damclub Hillegom haar jaarver gadering. De heer J. v. d. Loo bracht een uitvoe rig jaarverslag uit, waaruit de grote activi teit van de vereniging bleek. De heer L. v. d. Reep deelde in zijn financieel over zicht mee, dat de vereniging wel kan rondkomen. Voor nieuw materiaal is ech ter een bedrag van f 200,nodig. Daarom besloot men tot extra steun van het klok- kenfonds, opdat de vereniging niet uit sluitend op de contributies is aangewezen. De heer A. van Steyn ontving de prijs als clubkampioen, de heren J. v. d. Loo en A. van Horick werden geprezen als topscorers en de heer C. der Nederlanden als nieuweling. Twee leden zullen met hun dames deel nemen aan de damdag van de Nederlandse Dambond te Amsterdam. Stille Omgang In „Flora" hield het Genootschap van de Stille Omgang te Hillegom zijn 35ste jaar vergadering. Mededelingen werden gedaan omtrent de Stille Omgang waaraan de Hil- legommers Zaterdag aanstaande zullen deelnemen en waarbij de H. Mis zal wor den opgedragen in de Boomkex-k aan de Admii-aal de Ruyterweg. Men zal de tocht per bus maken tot Halfweg en vandaar te voet. Rector L. P. M. Vester sprak vervolgens over de Schoonheid van de H. Eucharistie. Het zangkoor der St. Joseph-parochie, onder leiding van de heer L. de Vx-eeze, zofgde voor de muzikale omlijsting, onder andere door het zingen van het Mirakel lied. De heer Q. J. Smit werd als bestuurslid herbenoemd, tot vaandrig wex-d benoemd de heer A. J. Prins. De waai-nemend directeur van het ge nootschap, kapelaan Suyker, hield de slot toespraak. Loslopende honden Nu de gewassen boven de grond komen richten loslopende honden veel schade aan. Daarom zal de Hillegomse politie hiertegen optreden, door de eigenaai-s te verbalisei-en. Het comité „Verzetsmonument Zand- voort" kwam Dinsdag onder voorzitter schap van burgemeester mr. H. M. van Fenema in vei-gadering bijeen. Het comité keurde de aangekochte natuursteen uit een mergelgroeve in Limburg, waarvan een monster ter vergadei-ing aanwezig was, eenparig goed. Een bijzonder aan- ti-ekkelijke aanbieding van de firma Bei'khout voor de vervaardiging van het monument werd door het comité in grote dank aanvaard. Men kwam overeen, de onthulling te doen plaats hebben op de Nationale herdenkingsdag, 4 Mei en deze te doen aansluiten op het tijdstip van het ingaan van de voorgeschreven „stilte", dus om 8 uur. Over de wijze van onthulling zal eerst overleg worden gepleegd met het Zand- voortse comité „Nationale herdenkings dag" dat elk jaar de „Stille tocht" ï-egelt. Men hoopt met deze commissie op 6 Maart opixieuw te vei-gaderen. Het monu ment zal komen op de plaats, waar nu het herdenkingskruis in het Vijverpark staat. Dit kruis zal enkele meters achter het monument opnieuw worden opgesteld. Een eenvoudig plantsoen zal rondom het ge heel worden aangelegd. Raad van Velsen De bestemming van oud-IJmuiden heeft gisteravond de Velsense gemeenteraad een belangwekkende avond en het college van burgemeester en wethouders een kleine nederlaag bezorgd: het plan tot de bouw van fabriekshallen in de omgeving van de nieuw-geprojecteerde Oranjestraat is wel iswaar door de raad geaccepteerd, maar niet nadat er in de voi-m van een amende ment de nadrukkelijke voorwaarde aan verbonden was, dat deze industriehallen zich tot het Westelijk deel van oud-IJmui den zouden beperken: ten Oosten van de Oranjestraat komt met andere woox-den geen ruimte voor de industrie. Deze prin cipiële beslissing vloeide voort uit een amendement van de heer Tonino (Kath.), dat de steun van haast de hele raad ver wierf op slechts een lid van de Arbeid- fractie, de communisten en de vier wet houders na, zodat de stemmenvex-houding 16-9 ten gunste van het amendement wex-d. Wethouder Visser (Arbeid) werd alzo door haast zijn hele fractie in de steek gelaten. Het geamendeerde en daax-mee feitelijk ingetoomde voorstel van het college kreeg vervolgens vlot het fiat van de raad met alleen de stem van het WD-lid, de heer Gualthérie van Weezei, tegen. Kousen en verzorging De aanvraag van de Haarlemse kousen- fabriek Hin, om aan de Kalverstraat te IJmuiden grond te mogen kopen voor de bouw van een nieuw atelier-, bracht het Katholieke lid de heer Van Leeuwen op de vraag, of met deze gx-ondverkoop geen inbreuk werd gemaakt op het prin cipe, dat in dit deel van het nieuwe IJmui den slechts verzorgende bedrijven zouden komen „Of een dameskous dan geen ver zorgd uiterlijk met zich bracht" werd er gevraagd, maar zo bleek de heer Van Leeuwen het niet te bedoelen: wethouder Visser hielp hem uit de droom met de geruststelling dat dit stuk grond nu juist nietvoor verzorgende- maar voor klein- industrie bestemd is. De verkoop ging des niettemin vlot doox*. ADVERTENTIE .v....... m Collecte Zonnestraal Ook in Bloemendaal en Heemstede zal op Zaterdag 10 Maart een collecte wor den gehouden ten bate van Zonnestraal en het t.b.c.-fonds van het NVV. Zij die in Bloemendaal medewex-king willen ver- lenen bij het collectereir kunnen zich in verbinding stellen met de heer P. Schip pers Sx\, Kinheixnweg 83 te Bloemendaal. Voor Heemstede luidt het adres: mevrouw E. van den BergVan Veldhuysen, Javalaan 4 aldaar Gisteren is de dix-ecteur van Openbare Wex-ken in Velsen ovex-gegaan tot het openen van de inschrijvingsbiljetten voor de aan neming van het slopen van het oude gedeelte van de Adolf van Nassauschool aan de Burg. Enschedélaan te Santpoort, het aanbouwen van 3 nieuwe leslokalen en een gymnastiek zaal met kleed- en wasruimten. Er waren 38 inschrijvingen. De firma J. H. A. Winnubst uit Driehuis, schx-eef in voor een bedrag van f 106.600; H. J. Vessies en A. Wiex-da, IJmuiden-O., voor f107.215; W. A. Rolvink, IJmuiden-O., voor f 108.200; M J. Rolvink, IJmuiden-O., voor f 111.000; J. v. d. Wal, Amsterdam, voor f 113.200; N.V. Koster, Haarlem, voor f 113.500; C. van Diepen, Santpoort, voor f 114.200; fa. Gebr. Heidoorn, Beverwijk, voor f 115.000; Aann.bedrijf A. Klomp, Beverwijk, voor f 115.700; Aann.bedrijf Gebr. Strijk, Oegstgeest, voor f 115.860; Burgerlijke en Utiliteitsbouw, Leeuwarden, voor f 115.982; A. Breed, Hoogwoud, voor f116.200; B. Flinke, Zaandijk, voor f117.200; L. A. van Straaten, Leiden, voor f117.350; fa. Holle man en Zn., Santpoort, voor f 117.400; M. Zwaan, Amsterdam, voor f 117.981; Aann. Mij. „Velsen" N.V., LJmuiden-O., f 118.180; C. Hertog, Zaandijk, voor f 118.200; Th. Veul. 't Zand, voor f118.200; C. de Feber, IJmui den-O., voor f 118.200: fa. J. Wittebrood, Beemster, voor f 118.200; H. M. Koning, Sant poort, voor f 118.700; S. Tromp, Alphen a/d. Rijn, voor f119.600; W. van Heijst, Driehuis, voor f 120.000; Th. Spijker, Heemskerk, voor f121.350; G. Feerenstra, Beverwijk, voor f 121.400; fa. R. K. Koppen en Zn., Den Hel der, voor f 122.700; A. P. Koomen, Zaandam, voor f 123.900; J. Botman, Wervershoof, voor f 124.080; J. P. Grimm, Zaandam, voor f124.200; Chr. Slicker, Heemstede, voor f 124.535; fa. F. de Boer, Driehuis, voor f125.000; Gebr. Vriendjes, Den Helder, voor f126.200; J. H. Baggerman, Bloemendaal, voor f 127.190; K. Melk, Zaandijk, voor f 127.200; Th. P. Vertelman, Wervershoof, voor f 128.000; fa G. Vertelman, Wervers- hoof, voor f 130.000; Bakker's Aann.bedrijf Heemstede, voor f 134.200. De gunning is aangehouden. HAARLEM EN OMGEVING Het Haarlems Symphonie-Orkest „Euterpe", dirigent J. Laax-yeld, geeft 1 Maart een concert in 't Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort voor verpleegden en pex-soneel. Op 15 Maart volgt een concert in de kerk van de Stichting „Vogelenzang" te Benne- broek. Benoemd zijn tot adjunct-accountant le klasse bij de Rijksaccountantsdienst: J. Spa en R. A. Veenstra te Haarlem, voordien adjunct-accountant. De heer L. E. Wynberg te Amsterdam is benoemd tot onderwijzer der Chr. school te Rijk, Haarlemmermeer, waarvan hoofd de heer v d. Brink. Het meisjeskoor van het Eerste Christe lijk Lyceum in Haarlem heeft voor zijn prestaties tijdens het HaaiTemse Interscho- lair Jeugdtournooi een zilveren legpenning ontvangen. (Verbeterd bericht). De echtgenote van dr. Van Roycn, de Nedei'landse ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft in Aalsmeer honderd takken seringen besteld, die per vliegtuig van de K. L. M. zullen worden vervoerd naar de Ameri kaanse hospitalen in Korea. Een aantal Am sterdamse industriëlen heeft eveneens in Aalsmeer bloemen besteld met dezelfde be stemming. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 Februari 1951 ONDERTROUWD: 27 Febr., F. Engel en E. A. Beugeling. BEVALLEN van een zoon: 26 Febr., C. M. KloosSlobbe; M. E. MeirmansRoozen- daal. BEVALLEN van een dochter: 24 Febr., M. E. MooijGx-oot. OVERLEDEN: 24 Febr., H. J. C. Heese mans, 23 m„ Vondelweg; 25 Febr., A. F. M. de Reus. 71 j., Jan .Steenstraat; J. S. Nieu- wenhof—Favre, 79 j., Madoerastraat; W. S. H. Schul, 65 j., Gasthuisvest; 26 Febr., J. H. Scholten'lo, 4 d., Gasthuisvest. ADVERTENTIE OUDER-AVOND MULO SCHOOL De oudercommissie van de MULO school heeft een ouder-avond aangekondigd op Dinsdag 6 Maart in hotel Keur. Het programma vermeldt behalve films, een bestuursverkiezing door het aftreden van de heren W. G. Gebe en J. Paap. Het hoofd der school, de heer A. J. van der Waals, zal een slotwoord spreken. Zo verlieten ze 'de vriendelijke kampeerder; ze stapten het bos in. Toen ze omkeken stond Pippel voor de tent en zwaaide vrolijk met zijn muts; ze wuifden nog terug, zolang ze de tent konden zien. „Wat 'n aardige kerel is dat, liè?", zei Rick. „Nouwe hebben 'n echt gezellige middag gehadal regende het!" Het rook heerlijk fris in het bos, na die buien. Aan de takken en bladeren hingen nog druppels, die glinsterden in de zon. Ook lagen er grote plassen, waar ze omheen moesten lopen. Maar als die plassen niet al te groot waren, sprongen ze er ook wel overheenEn ze hadden schik, als een van hen z'n aanloop te klein genomen had en 'n paar natte voeten haalde. „Ik heb nog boterhammen in de rugzak!", zei Bunkie. „Wanneer moeten we die opeten?" „Nou, om je de waarheid te zeggenik heb zóveel thee gedronken en koekjes gegeten, dat ik heus nog geen trek heb!", moest Rick bekennen. „Dan eten we vanavond die laatste boterhammen nog wel op", zei Oepoetie. MELBOURNE, (ANP). Voor het eerst sedert 13 jaar heeft Australië in een test- wedstrijd van Engeland verloren. De vijfde tevens laatste testmatch in deze reeks, die gisteren te Melbourne eindigde leverde een overwinning op voor het Engelse elftal met 8 wickets. Toen de Engelsen op de laatste dag aan bat gingen, stonden ze voor de taak om 95 runs te scoren in ongeveer dx-ie uur. Ze slaagden daar gemakkelijk in voor het verlies van 2 wickets. De eindstand luidt: Australië 217 en 197, Engeland 320 en 95 voor 2. Australië behoudt evenwel de „Ashes", omdat het de eerste vier ontmoetingen in deze serie won. De laatste maal, dat de Australische ploeg een nederlaag kreeg te incasseren was. in 1938 op de Oval te Londen. De cijfers waren: Australië le innings 217, Engeland eerste innings 320. Australië 2de innings: Morx-is lbw b. Bed- ser 4; Burke c. Hutton b. Bedser 1; Hassett b. Wright 48; Harvey lbw b. Wright 52; Miller c. en b. Bx-own 0; Hole b. Bailey 63; Johnson c. Brown b. Wright 0; Lindwall b. Bedser 14; Tallon n. o. 2; Johnston b. Bed ser 1; Ivex-son b. Bedser 0; extra's 12. Totaal 197. Het vijfde wicket viel op 142. het zesde op 142, het .7de op 192, het 8ste op 196 en het negende en tiende op 197. Bowling-analyse: Bailey 1 voor 32; Bedser 5 voor 59; Wright 3 voor 56; Brown 1 v. 32. Engeland 2de innings: Hutton n. o. 60; Washbrook c. Lindwall b. Johnston 7; Simp son run out 15; Compton n. o. 11; extra's 2. Totaal voor 2 wickets 95. Val der wickets: 32 en 62. Bowling-analyse: Johnston 1 voor 36. Albireo, pass. 26 St. Paulsrocks. Alcyone, 26 v. Suez n. Karachi. Alkaid, 26 v. Salvador n. Cabodelo. Arendskerk, 26 v. Marseille n. Duinkerken. Atlantis (rep.), 26 425 m. W. Siberoet n. R'dam. Aldabi, 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alpherat, 24 te Durban. Alwaki, 26 te Buenos Aires v. New York. A verdijk, 26 v. New York te Boston. Aldegonda (t), 27 te Bangkok v. Pladjoe. Amstelpark, 26 te Khorramshar. Antonia, 26 v. Pladjoe n. Saigon. Armilla (t), 27 verw. Pladjoe. Amsteldijk, verw. 28 v. Le Havre. Arendsdijk, 27 15 u. verw. voorgaats v. Bremen. Arundo, 26 400 m. NW Flores. Akkrumdijk, pass. 27 Djeddah. Almdijk, 27 v. R'dam n. Mobile. Almkerk, 27 v. Aden n. Singapore. Aludra, pass. 27 Turks eil. Ampenan, pass. 27 Gibraltar n. Genua. Amstelstad, pass. 27 Messina n. Port Said. Annenkerk, 27 te Genua. Arnedijk, 27 v. Antwerpen n. Houston. Alhena, 24 te Buenos Aires v. R'dam. Aardijk. 27 te Houston. Abbedijk, 27 te Norfolk. Ariadne, 27 v. Lissabon n. Tunis. Arkeldijk, 26 te Vera Cruz v. R'dam. Bengkalis, 26 te R'dam v. Norfolk. Boschfontein, 26 te Zanzibar. Britsum, pass. 26 Gibraltar. Barendrecht, pass. 27 Victoria. Bantam, 26 v. Suez n. Port Said. Baud, 27 te Singapore v. Belawan. Bennekom, 26 450 m. WtZ Ouessant. Blijdendijk, 26 500 m. NtO Flores. Bacchus. 23 v. New York n. Ciudad Bolivar. Blitar, 27 v. Soerabaja n. Semarang. Borneo, 28 te Soerabaja. Bloemfontein, 25 te Kaapstad. Caltex Nederland, pass. 26 Malta. Caltex The Hague (t) pass. 26 Ouessant. Caltex Pernis (t), pass. 26 Algiers. Congostroom, 26 v. Lagos te Takoradi. Castor, 26 v. Trinidad, 27 vm. te Curacao. Chama, 27 v. Port Said n. Stanlow. Corilla (t), pass. 27 Martinique. Delfshaven, 26 v. St. Vincent n. Antwerpen. Danae, 27 v. Palermo n. Gibraltar. Delfland, pass. 27 Kp. Verde eil. Drente, 27 v. Bombay n. Karachi. Delft. 28 te Buena Vontura. Diemerdijk, 27 te Antwerpen. Esso Rotterdam, pass. 26 San Miguel. Eendracht, pass. 26 Gibraltar. Erinna (t), pass. 26 Andaman eil. Etrema (t), pass. 26 Daedalus rif. Farmsum, 26 680 m. W Madeira. Gouwe, 27 te Abidjan v. Monrovia. Grootekerk, 26 v. Mombassa n. Zanzibar. Gaasterkerk, 26 275 m. WNW Flores. Gooiland, pass. 26 Kp. Verde eil. Ganymedes, 25 te Rio de Janeiro teruggekeerd. Groote Beer, pass. 27 Kp. de Gata. Gaasterland, pass. 27 Kp. Santa Maria. Gordias, 28 te A'dam v. Spanje. Helena, pass. 26 Dover n. Barbados. Hermes, 26 v. Kingston n. Puerto Barrios. Hestia, 25 Flores. Hydra, pass. 26 Scillies. Hersilia, 26 780 m. ONO Sombrero, Hector, 27 v. A'dam n. Algiers. Ittersum, pass. 26 Ouessant. Indrapoera, 28 te Soerabaja verw. Java, 26 anker Djeddah. Joh. v. Oldenbarnevelt (rep.), 27 by Malta, Kertosono, 26 v. Singapore n. Djeddah. Kieldrecht, 27 te Karachi. Klipfontein, 26 te Teneriffe. Kota Inten, 26 525 m. ZO. Dondrahead. Keilehaven, 26 anker Bonny river. Kedoe, pass. 27 Sabang. Kelbergen, 27 Finisterre. Lemsterkerk, 27 te Damman. Leopoldskerk, pass. 26 Finisterre. Lieve Vrouwekerk, 26 v. Colombo n. Madras. Leersum, 26 v. Galveston n. Brownsville. Lombok, 23 te San Francisco. Lissekerk, pass. 26 Gibraltar. Lutterkerk, 25 n. Bushire te Lingeh. Langkoeas, 27 te Djakarta. Laui-enskerk. 27 v. Genua n. Barcelona. Leerdam, pass. 27 Wight. Limburg, pass. 28 Jamaica. Luna, 27 te Calamata. Macuba, 27 te Curasao v. A'dam. Metula, pass. 27 Oporto. Melampus, 22 te Semarang. Muiderkerlt, 24 te Mombassa v. Beira. Maaskerk, 26 te Lagos. Mariekerk, 26 v. Marseille. Midas, 26 te Haifa. m Macoma (t), 26 v. Balikpapan te Tarakan. Marpessa (t), 27 nm. verw. Gibraltar. Modjokerto, 26 bij Str. Makassar. Murena (t), 26 360 m. NO Martinique. Myonia, 26 v. Suez n. Koweit Maas, pass. 26 Jamaica. Merwehaven, oass. 26 Valancia. Mijdrecht (t),*26 175 m. N. Falkland eil. Malvina, pass. 27 Belawan. Merwede, 28 te Antwerpen. Maashaven, 25 v. Buenos Aires n. St. Nicolas. Meliskerk, 28 v. Port Swettenham. Nelly (rep.), verw. 27 bij Minicoy. Nestor, Algiers pass. 26 Oporto. Noordam, 26 250 m. W Scillies. Notos, 24 te Port au Prince. Nieuw Amsterdam, 27 v. New York n. San Juan Oberon, 27 verw. Turks eil. v. New York. Omala (t), 26 v. Miri n. Singapore. Ovula (t), 26 v. Pladjoe n, Miri. Ondina (t), 26 500 m. WtN Flores. Oranje, 27 v. Singapore. Prins Willem IV, 25 te Vigo. Papendrecht (t), pass. 26 Flores. Prins Philips Willem, 26 v. Belfast, 27 vm. te Glasgow. Prins Willem 2, 26 430 m. ZZO Kp. Race. Parkhaven, pass. 27 Kp. St. Vincent. Polyphemus. 25 v. Kozhikode. Prins Joh. W. Friso. pass. 28 Flores. Prins Willem van Oranje, 27 v. Bilbao naar Valencia. Roepat, 26 v. Djakarta n. Padang. Ruys, 26 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Rossum, pass. 26 Finisterre. Riouw, pass. 26 Kreta. Rijn, 24 v. Bathurst n. Engeland, pass. 26 Kp. Blanco. Rijnland, 26 180 m. OZO Bahia. Rufina, 24 v. Port au Prince n. Trinidad. Roebiah, 27 in Golf v. Suez. Rotti, 27 v. Aden n. Belawan. Ridderkerk, 28 te Walvisbaai v. Kaapstad. Rotula, pass. 27 Sombrero. Salawati, 26 v. Calcutta te Akyab. Singkep, 26 v. Aden n. Suez. Stad Alkmaar, 27 v. R'dam n. Narvik. Schiedijk, 24 v. Houston n. Brownsville. Sloterdijk, 25 te Belawan. Stentor, pass. 26 Gibraltar. Sabang, 27 verw. Moelmein. Scherpendrecht (t) 26 525 m. O Trinidad. Siaoe, 26 v. Kalianget n. Soerabaja. Sinabang, 26 v. Sibolga n. Sinabang. Stad. Dordrecht, pass. 26 Kp. Roca. Stanvac Benakat (t), pass. 26 Linga eil. Stanvac Djirak (t), 26 v. Palembang n. Singap. Stanvac Talang Akaï ft), 27 verw. Djakarta. Stanvac Pendopo (t) 22 te Port Swettenham. Sunetta (t), 27 te Hongkong v. Singapore. Sibajak (em.), 27 400 m. ZO. Cocos eil. Soestdijk, 27 v. Boston. Stad Schiedam, 27 v. Punta del Gada. Sumatra, 22 v. Basrah n. Khorramshar. Tabian, 26 v. New York n. Calcutta. Tamo, 23 te Buenos Aires. Theseus, pass. 26 Kp. Nao. Tjibadak, 24 te Kobe v. Kaapstad. Talisse, pass. 26 Comorin n. Belawan, Tankhaven III (t), v. Tjuban n. Soengeigerong. Tegelberg. 27 750 m. OZO Kp. Frio n. Kaapstad. Tjitjalengka, 22 te Djakarta. Tomori, 27 v. Soerabaja n. Panarukan. Tjipanas, 24 te Yokohama. Vulcanus, 26 te Carlovassi. Venus, 27 te Istanboel. Waal, 26 te Curasao v. Punta Cardon. Willemstad, 26 750 m. O.NO. Barbados. Wieldrecht. pass. 27 Christmas eil. Woensdrecht, pass. 27 Flores. Willem Ruys, pass. 27 Finisterre. IJssel, 27 nm. verw. Barahona. Zaan, pass. 26 Dover. Zeeland, 26 te Penang. Zijpenberg, pass. 28 v. Finisterre. DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels 24) Robert Duncan trok zijn wenkbrauwen op. „Stelt u een tijdslimiet aan uw werk?" „Daar praat ik liever nu niet over, mijn heer Duncan, maar ik zag Elaine graag naar school gaan." „Daar zullen wij dan nog wel eens over praten, juffrouw Granville." Hij keek naar de gordijnen en plotseling kwam iets in hem op. „Vergeeft u het mij, dat ik erover begin, maar ik meen, dat Elaine mij eens verteld heeft, dat u hier met uw twee zusters woont. Heeft een van u nu vannacht geen bed?" „Maakt u zich maar geen zorgen," ant woordde Sally. „Dat zullen wij wel op een of andere manier regelen." „Nee, daar wil ik niet van horen. Ik zal Elaine wakker maken en haar mee naar huis nemen en haar zeggen, dat u morgen weer komt." „Doet u dat liever niet," verzocht Sally woordde Anne. en plotseling merkte Anne, die nog steeds bij het raam stond, op: „Het kan uitstekend geregeld worden, mijnheer Duncan. Wij hebben hier slaap zakken. U behoeft zich werkelijk geen zor gen te maken." „Bent u daar zeker van?" „Ja, heel zeker," antwoordde Anne. „Dan wil ik u nogmaals wel bijzonder bedanken." Robert Duncan gaf Anne een hand, ter wijl Sally naar de deur liep. „Ik zal u even naar beneden brengen, mijnheer Duncan." Zij ging hem voor langs de donkere trap pen. Beneden gekomen draaide zij het licht aan en deed de voordeur open. „Juffrouw Granville, ik ben u meer dank verschuldigd, dan ik in woorden kan uit drukken." Hij schudde Sally's hand en stapte naar buiten. De chauffeur stond te wachten bij het portier. Sally wilde juist de deur dicht doen, toen Robert Duncan zich omdraaide: „Uw zuster is een erg mooi meisje." „Ja, dat is zij zeker." Zij meende, dat Robert Duncan nog meer zou zeggen, maar hij nam zwijgend zijn hoed af en liep naar de wagen. Sally rende naar hoven. „Hoe denk je over hem?", vroeg Sally nog buiten adem van het snelle trappen lopen. Hij is veel aardiger, dan ik dacht", ant- „Ja", zei Sally, „ik heb hem misschien wel wat te zwart geschilderd." „Hij is werkelijk niet onknap," merkte Anne op. „En hij vindt jou mooi," zei Sally, eraan toevoegende, „hij zei dat juist voordat hij in zijn auto stapte." Anne antwoordde niet en Sally wist niet of haar zuster dit prettig vond of niet. Op dat ogenblik kwam Marigold binnen. Zij zag er erg moe uit en gooide met een hoop lawaai haar tastje en hoed op de tafel. „Ssst", zei Sally, „wij hebben een gast." „Een gast?" Sally vertelde kort wat er die avond gebeurd was. „Robert Duncan is hier dus geweest?" Sally knikte. „Je bent hem juist misgelopen." „Dat moet mij nu weer overkomen", merkte Marigold op, „En ik wilde hem juist zo graag ontmoeten." Zij rekte zich uit. „O, wat ben ik moe!" „Een gezellige avond gehad?" „Nee, verschrikkelijk." „Maar Marigold, heb je weer ruzie ge maakt met David?" „Natuurlijk!" „Maar waarover dan?" „Moet je dat nu nog vragen? Plet oude onderwerp: of geld nu wel of niet belang rijk is. En dan te bedenken, dat ik al die woordenwisselingen met David had, ter wijl hier Robert Duncan zat!" Sally keek bedroefd. „Arme David. Waarom was je weer zo onvriendelijk?" „Hij verveelt mij verschrikkelijk! Hij is zo vreselijk degelijk. Waarom moet hij toch zo ontzettend hard werken voor zo'n klein salaris?" „Artsen werken niet om veel geld te verdienen," antwoordde Sally, „zij werken om anderen te helpen. Een goede dokter heeft een roeping, geen carrière om aan te denken." „Dat probeerde David mij ook uit te leggen," antwoordde Marigold, „maar hij deed het niet zo handig als jij. Wat zijn mannen toch dom!" Er klonk zoveel bitterheid in haar stem, dat Sally vroeg: „Kind, wat scheelt er aan?" „Niets," snauwde Marigold, „en in vre desnaam, laat mij alleen." Zij verdween achter de gordijnen. Anne en Sally keken elkaar met ver bazing aan. HOOFDSTUK IX. „De hertog zou u graag in de bibliotheek spreken, juffrouw Granville", zei Dalton, de bediende, met zijn plechtige stem. Anne keek verbaasd. „De hertog? Ik wist niet, dat hij in Lon den was." „Hij kwam gisteravond en wil u graag direct spreken." Zij had het lunch-uurtje gebruikt om een nieuwe blouse te kopen en had de laatste honderd meters hard gelopen omdat zij meende te laat te zijn. Zij had een kleur op haar wangen en het feit, dat de hertog op haar had zitten wachten, deed haar niet prettig aan. Zij volgde Dalton naar de bibliotheek. De hertog zat bij de haard en keek op, toen Anne binnenkwam. „Goeden middag, juffrouw Granville. Een heerlijke dag, nietwaar?" „Ja, het is prachtig weer", antwoordde Anne, nog steeds buiten adem van het lopen. „Wilt u niet gaan zitten?" De hertog wees naar 'n stoel tegenover hem. Anne ging zitten en realiseerde zich plotseling, dat zij een vrolijk hoedje met bloemen droeg, dat zij juist gekocht had. Zij voelde zich hiermee enigszins frivool in de statige bibliotheek. „Ik zou graag eens met u praten, juf frouw Granville." „Waarover, als ik vragen mag?" „Natuurlijk over mijn moeder. Ik maak mij enigszins bezorgd." „Bent u bezorgd over haar?", herhaalde Anne en zij vroeg zich af, wat de hertog voor kon hebben. Zijn moeder was in een uitstekende gezondheid en voor Anne ver moeiender dan ooit. „Ja," antwoordde de hertog. „Het mag u vreemd schijnen, maar ik verlang er erg naar dat zij een rustige oude dag heeft. Zij is nu wel erg rustig, maar haar buitenger wone vitaliteit kan haar er toe leiden al lerlei ongemakken te veroorzaken, juist zoals zij deed toen zij jonger was." Hij lachte eventjes. „Ja, er is vroeger heel wat voorgevallen en ik wil u hierover wel het een en ander vertellen." „Voor haar leeftijd is zij nog actief", merkte Anne op. „Zij is altijd zeer actief geweest", ver beterde de hertog haar. „Ik kan mij nog levendig herinneren, dat zij, toen ik nog een kleine jongen was, zich met alles bemoeide. Zij arrangeerde feest jes voor de meisjes, de mensen van het dorp, voor iedereen werkelijk. Niets kon er gebeuren, of zij wilde iets te zeggen hebben. Zij scheen nooit vermoeid te zijn en ik denk, dat zij minstens evenveel werk verzette als een minister. Toch had zij ty'd om altijd naar haar kinderen te luisteren. Zij was een bewonderenswaardige vrouw, zoals er in onze tijd niet veer meer te vin den zijn." „Maar waarom maakt u zich zorgen om haar?" „Ik spreek op 't ogenblik er vertrouwe lijk tot u, juffrouw Granzille, en ik weet, dat ik dat kan. Heeft mijn moeder ooit met u gesproken over haar tweede zoon, Adrian?" „Ja, natuurlijk. Werd hij niet bij een auto-ongeluk gedood?" De hertog knikte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6