OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse crisis Franse regering ten val gebracht door de kieswet-hervorming West-Duitsiands nadelig saldo bereikt verontrustende omvang Generaal Modder voert het bevel op de Koreaanse slagvelden Nederlandse straaljager neergestort in de Betuwe De Koningin decoreerde 1 40 Nederlanders DONDERDAG 1 MAART 1951 Pleven wilde Kamer-ontbinding vermijden Ernstiq ongeval op de Dreef te Haarlem Piloot omgekomen; boerderij liep schade op Prof. dr. ir. F. A. Venïng Meinesz nam afscheid van het K.N.M.I. Het woord is aan Gedetineerde uit Norg ontvluchtte per auto Invoerbeperkingen vrijwel zeker geacht Vroege regenval verandert wegen in slijkpoelen en verhindert opmars DE KABINETSCRISIS Prof. Romme legt ontwerp van regeringsprogram voor „Het kan ook een heldendaad zijn het gewone leven weer op te nemen" HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 198 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 51 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per Wartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NEDERLANDSE kabinetscrisis is, zoals al sinds een paar weken voorzien werd, gevolgd door een Franse. Het kabi- net-René Pleven is gisterenavond afgetre den na een stemming, die het met een ver schil van zestien (311295) versloeg. Het resultaat doet denken aan de kleine ver schillen waarmee de Britse regeringspartij tegenwoordig haar benauwde meerder heden in het Lagerhuis behaalt. Alleen zijn die meestal nog kleiner. Tenslotte, als er wat veel zieken bij de Labour Party mochten zijn, die hun bed zelfs niet voor een paar uur kunnen verlaten en de gehele Conservatieve Partij toevallig gezond is, zal het kabinet-Attlee wellicht met zulk een verschilletje gewipt worden.' En dan zal Groot-Brittannië ook zijn crisis hebben. Inzet van het Franse dispuut is een kiesrecht-hervorming. Eerst heeft de Na tionale Vergadering met grote meerderheid de wenselijkheid van zulk een hervorming aanvaard, maar zonder zich uit te spreken over de wijze waarop zij geschieden moest. Daarna is het geschil tussen de partijen ontstaan, ongelukkigerwijze ook tussen partijen die deel uit maken van de rege ring. Men heeft daarbij veel over principes gesproken, maar ge kunt u wel voorstellen waar de werkelijke moeilijkheid schuilt: elke partij rekent uit, bij welk stelsel zij de meeste stemmen zal halen en deze bereke ningen leiden tot verschillende uitkomsten. Niet alle partijen voorzien winst, bij enig stelsel, maar diegene die in de dalende lijn verkeren zijn er op gebrand, zich minstens te handhaven. Rémy Roure heeft in het dagblad Le Monde niet zonder bit terheid gevraagd: „Maar wie bekommert zich, behalve om hun stemmen in te reke nen, om de kiezers?" Rémy Roure heeft het niet bij deze vraag gelaten en zijn be schouwing besloten met deze waarschu wende woorden: „De onverschilligheid van het publiek tegenover de komedie, opge voerd door een Assemblée en door partijen, die zich alleen te doen stellen, stand te houden, is slechts schijnbaar. Laat men daar zeker van zijn. Iedereen weet wat hij wil: een eenvoudig, helder en begrijpelijk kiesstelsel, dat zijn vrije keuze uit de ver schillende opvattingen en ook uit de per sonen. die ze vertegenwoordigen, mogelijk maakt". Eenvoudig, helder en begrijpelijk is het geenszins geworden. Ik zal u niet vermoeien met een technische uiteenzetting van de twee methoden, die tenslotte in stemming zijn gebracht. Slechts weinig mensen in ons land zijn in staat ons eigen kiesstelsel aan iemand uit te leggen. De in Frankrijk in stemming gebrachte stelsels zijn trou wens beide verworpen en nu is men vast gelopen. De President der Republiek, Vincent Auriol, heeft nog gepoogd de toe stand te bezweren door op verzoening tus sen de partijen aan te dringen, maar is daar niet in geslaagd. Hij zelf dreigt door de loop van zaken m niet geringe onge legenheid gebracht te worden, want over veertien dagen moet hij naar de Verenigde Staten vertrekken om een officieel bezoek aan President Truman te brengen. De agenda's van staatshoofden plegen der mate volgeboekt te zijn, dat men zo'n be zoek van enige dagen maar niet eens even verzetten kan. En de President der Repu bliek kan niet op reis gaan zolang hij een van zijn zeldzame feitelijke bevoegdheden, de aanwijzing van kabinets-formateurs, moet uitoefenen. In deze omstandigheden is het Franse staatshoofd tot haast geneigd en hij heeft dan ook doen weten, dat hij vandaag nog een formateur denkt aan te wijzen. Maar evenmin als bij ons, in onze kabinetscrisis, behoeft de snelle aanwijzing van een for mateur tevens een snelle oplossing te be tekenen. Onze Parijse correspondent acht het heel wel denkbaar dat bijvoorbeeld de heren Ramadier (socialistisch oud-pre mier), Bidault (Katholiek oud-premier) en René Mayer (vrijzinnig-democratisch oud-minister) elk op hun beurt met for maties belast zullen worden, die niet zullen slagen, waarna men zich weer zal wenden tot René Pleven, de zojuist afgetreden rege ringsleider. Met, zijn Bretonse voorzich tigheid en zijn politiek van nuances heeft hij zich weinig tegenstanders gemaakt. Zo zou het kunnen gaan. Maar de kans bestaat ook dat het op Kamerontbinding uitloopt dat de Assemblée niet alleen het kabinet maar tevens zichzelf blijkt te hebben gewipt. Dit zal voor de partijen, die van kiesrecht-hervorming haar heil verwachtten, een waar schrikbeeld zijn. Als zij, om het te ontgaan, water in hun wijn gaan doen en in de een of andere formatie toestemmen zal het nieuwe be wind weer in zwakke positie komen. U ziet dat de vorm van menselijke comedie, die zich op het ogenblik in de Franse po litiek doet gelden, verward en bovendien allesbehalve fraai is.- Hetgeen gebeurt wordt ongetwijfeld beïnvloed door andere moeilijkheden dan die van het kiesstelsel, zoals hier al eerder is betoogd. De belangrijkheid van het kiesstelsel zij niet onderschat: het is in ieder land de grondslag van de werking der democratie. Maar andere vraagstukken doen zich gel den. Zij betreffen de verplichte nieuwe bewapening onder het Atlantisch Pact, de daaruit volgende ontwrichting van de staatsfinanciën, de vraag hoe men met de sociale voorzieningen moet handelen en of nieuwe versobering nodig zal zijn. In het algemeen (men moet niet naar het van vreemdelingen wemelende Parijs of naar de Rivièra oordelen) is de Franse levens standaard laag: lager dan de onze. Dus valt er ook minder aan af te breken. Nadat onze crisis op het chapiter Nieuw Guinea begonnen was bleek zij in werke lijkheid die andere vraagstukken te betref fen. Hetzelfde zou in Frankrijk spoedig aan den dag kunnen treden. In elk geval doet het ook daar zijn invloed gelden en heeft het de stemming van onrust en onbehagen gewekt, waaruit crises ontstaan. Het is op vallend dat „Le Monde" van gisterenavond, nevens een uiteenzetting van de Franse Politieke crisis, zijn nummer opent met een artikel onder de titel „Les difficultés hollandaises" De Hollandse moeilijk heden waarin het blad een heldere uit eenzetting van onze crisis geeft. Gij ziet het opnieuw: wij kunnen elkaar niet meer veronachtzamen; wij kunnen de werkelijke problemen niet meer alleen op lossen. Maar niettemin: wij blijven doen alsof dat wel kan. R. P- PARIJS (Reuter) Het kabinet- Pleven is gisteravond gestruikeld over de kieswethervorming. Reeds eergisteren hing haar bestaan aan een zijden draad, toen Pleven het ontslag van zijn kabinet aanbood, een ontslag dat door president Auriol niet werd aanvaard. Gisteren ging het over een voorstel tot het aannemen van een systeem met één kiesronde, dat een alternatief vormde op het regerings voorstel van een twee ronden-systeem. Het voorstel werd door de Nationale Vergadering met 311. tegen 295 stem men verworpen. Het kabinet trok zich daarna gedurende een uur terug, maar er kwam geen com promis tussen de Katholieke MRP en de radicalen, die respectievelijk een één en een twee ronden-systeem wensen. De MRP- ministers hadden al de portefeuille-kwestie gesteld en zo viel er niets meer aan te ver helpen. Frankriiks vijftiende na-oorlogse kabinet kwam daarmee ten val. Na de bijeenkomst van het kabinet, kon digde Pleven het ontslag in het parlement aan. Vervolgens verliet hij met zijn mede ministers het gebouw om zich naar presi dent Auriol te begeven. Ditmaal accepteer de Frankrijks president het ontslag. Twee uur na het aftreden van de regering begon Auriol al zijn besprekingen over de vor ming van een nieuw kabinet. Hij ontving de voorzitters van de Senaat en de Natio nale Vergadering. Vreemde procedure Onze Parijse correspondent telefoneerde ons heden: Gisteren is met het aftreden van het kabinet-Pleven de 15de regeringscrisis van de vierde republiek ontketend. Het is een gecompliceerde crisis, die naar men vreest van lange duur zal zijn. De gebeurtenissen hebben zich als volgt voltrokken: gistermiddag werd een voorstel voor één-ronde-stelsel verworpen. Doch in plaats van nu 't tweede ronden systeem aan de orde te stellen, zoals het scenario voor schreef, verhief zich de premier met een bezorgd gezicht achter zijn regeringstafel, verliet met enkele passen van zijn lange benen de zaal. om zoals wij later vernamen, per telefoon met president Auriol de stand van zaken te bespreken. Om 6 uur werd op de perstribune het gerucht bevestigd, dat Pleven de president had weten te overtuigen van de noodzaak zijn ontslag te aanvaarden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de vierde repu bliek was zo een regering afgetreden zon der naar de letter de constitutionele voor schriften gevolgd te hebben. Want een vertrouwens-votum tegen het kabinet is gisteren niet in stemming ge bracht en evenmin verworpen Op de hoek van de Hazepaterslaan en de Dreef heeft zich vanmorgen een ern stig ongeval voorgedaan, waarbij een 19- jarige wielrijdster door een auto werd aangereden en ernstig gewond. Het meisje reed op de Dreef en wilde aldus een ooggetuige links-af de Hazepaterslaan indraaien. Zij stak de weg over en werd door de personenwagen gegrepen. Aange zien het meisje, dat een zware hoofdwonde heeft, vanochtend nog steeds buiten kennis was, was het de politie nog niet mogelijk de ganse toedracht vast te stellen. De reden voor deze afwijkende proce dure is duidelijk. Pleven en Auriol hebben de tegenstellingen tussen de meerderheids partijen niet toe willen spitsen en aldus hopen zij de kansen van een opvolger te vergemakkelijken. Bovendien wordt voor het moment door een crisis onder deze om standigheden Kamer-ontbinding met alle mogelijke gevaren van dien uitgesloten. De perspectieven blijven niettemin in hoge mate duister. Als aspirant-formateurs werden gisteravond de namen van de socialist Ramadier, de katholiek Bidault, de radicaal René Mayer, en vooral van de demissionnaire premier Pleven. Over het algemeen gelooft men dat de laatste, die met zijn Bretonse voorzichtigheid een politiek van nunances heeft gevoerd en daardoor weinig tegenstanders maakte, nog wel de meeste kansen maakt om een op lossing van de crisis te bereiken. Maar waarschijnlijk komen eerst de anderen aan de beurt. De partijen hebben hun aanhang in den lande doen weten, dat zij 't uiterste deden om hun principiële doeleinden te bereiken. Men denkt, dat zo de atmosfeer gunstig is voor een compromis, waarschijnlijk ten voordele van het door de katholieken ge- eiste één-ronde-stelsel, doch optimistisch over de duur van het proces kan niemand zich tonen. Men verwacht ten hoogste, dat de nieuwe regering op poten zal moeten staan, wanneer president Auriol 15 Maart naar Amerika vertrekt. In het dorpje Bovenleeuwen, gemeente Wamel, tussen Nijmegen en Druten is Woensdagmiddag een Meteor straal jager van de Nederlandse luchtmacht neergestort. Het toestel, dat deelnam aan een oefening, geraakte in een vrille en viel in de slotgracht van een oud kasteel. De bestuurder kwam om het leven. Het slachtoffer is de sergeant-vlieger E. B. Kraayo. Hij werd op 24 October 1929 in Eindhoven geboren. Op 5 Oc tober 1948 kwam hij bij de luchtstrijd krachten in dienst en behaalde in Maart 1950 zijn militair brevet. Op 3 April 1950 werd hij geplaatst op de jachtvliegschool in Twente en in Oc tober van dat jaar gedetacheerd bij het 323e squadron op het vliegveld Twente. Hij was ongehuwd. Het vliegtuig is neergestort in de berm langs de slotgracht. Het drong ongeveer acht meter in de grond en het hierdoor ont stane gat liep terstond vol water. Een grote hoeveelheid klei werd de lucht inge- slingerd en stortte neer op de boerderij van de landbouwer Jeuken, welke op vijf meter afstand van de gracht staat. Het woonhuis, de schuren en de stallen liepen grote schade op. De landbouwer en zijn huishoudster dachten aanvankelijk dat het huis door bommen getroffen was. Acht perebomen, die naast de boerderij stonden, werden met wortel en al uit de grond gescheurd. Meters verder kwamen ze weer rechtop neer. Het vee kreeg geen letsel. Tien kippen werden gedood. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz heeft Woensdagmiddag afscheid genomen als hoofddirecteur van het Koninklijk Neder lands Metereologisch Instituut te De Bilt. Hij is toegespreken door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. W. G. Spit zen, door de voorzitter van het college van curatoren, prof. dr J. D. van der Waals, en namens de directie door dr. J. Veldkamp, directeur der seismologische afdeling. Uit het water van de De Wittenkade te Amsterdam is opgehaald het stoffelijk over schot van de sinds 2 Februari van dit jaar vermiste postbeambte V. M. De politie neemt aan, dat hem een ongeluk is verkamen. G u i z o t De behoefte die wij hebben aan de toegevendheid van anderen moest ons zelf toegevender maken. Een gedetineerde van de strafgestiehten te Norg, die zich vermoedelijk heeft laten insluiten in de garage, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag gevlucht met een nieuwe dienstauto. De auto is Donderdag op de afsluitdijk teruggevonden. Van de vluchteling was evenwel geen spoor te be kennen. BONN (Reuter). Heden heeft een spe ciale kabinetscommissie de financiële moeilijkheden van West-Duitsland bespro ken. Deze commissie bestaat uit de vice- kanselier tevens minister voor de Marshall hulp, Franz Blücher, en de ministers van economische zaken, financiën en landbouw. Zij zal morgen aan het voltallige kabinet rapport uitbrengen. Een Britse economische functionaris ver klaarde met betrekking tot de moeilijk heden, dat tegen het einde van het vorige jaar, vóór de Europese Betalings Unie een speciaal crediet van 180 millloen dollars toestond, eenzelfde toestand Ontstond. Naar hij zeide zullen de Duitsers in samenwer king met de E.B.U. een rapport moeten opstellen over hun toekomstige invoer programma. Hij geloofde, dat vermindering van de vrije invoer er het gevolg van zou zijn, maar niet het opgeven van de liberali satie. Hij gaf toe, dat de positie van West- Duitsland waarschijnlijk beter zou zijn ge weest, wanneer Frankrijk en het Sterling- gebied meer in Duitsland hadden gekocht. Uit Parijs wordt gemeld, dat het conser vatieve blad „Le Monde" critiek oefent op de Europese en Amerikaanse autoriteiten en ze gebrek aan energie verwijt, toen in November de E.B.U. aan West-Duitsland een aanvullend crediet toestond. Volgens het blad zou de E.B.U., wanneer West- Duitsland op de huidige weg voortgaat, verplicht zijn Bonn onder haar financiële en economische voogdij te plaatsen en ga ranties te verlangen. „Le Monde" schrijft verder, dat een dergelijk besluit zeer grote politieke moeilijkheden zou doen ontstaan. De nadelige saldi van Bonn hebben een „verontrustende omvang" bereikt voor de toekomst van de Betalings Unie en van de crediteurstaten. Een woordvoerder van de Europese Be- KOREA, (United Press). De vroege voorjaarsregens in Korea hebben de rivie ren losgemaakt waardoor deze veranderd zijn in woeste bergstromen met ijsschotsen. Door het geweld van het water worden bruggen en pontons meegesleurd, waar door de overschrijding van rivieren nage noeg onmogelijk is geworden. De sneeuw op de bergen is aan het smelten. De wegen zijn veranderd in moerassen en de haar speldbochten die de oevers van een rivier volgen zijn weggevaagd. De vliegvelden zijn veranderd in kleine meren. „Generaal Modder" is thans een machti ger vijand dan de Noordelijke legers en zal nog wel een maand in Korea het bevel voeren aangezien men erop moet rekenen dat spoedig de lenteregens in volle maat zullen losbarsten. Eiland veroverd Bijgestaan door Amerikaanse oorlogs schepen wisten Zuid-Koreaanse troepen zich meester te maken van het eiland Hwangto-Do, gelegen aan de Koreaanse Oostkust ter hoogte van Wonsan. Het is het vijfde eiland dat in het havengebied van Wonsan in handen van de Zuid-Koreanen valt. Zwaar geschut De Chinezen trachtten de opmars der ge allieerden te stuiten met zwaar artillerie vuur, dat van batterijen 155 mm geschut. Dat betekent dat de Chinezen zwaardere artillerie dan tevoren in de huidige oorlog hebben aangevoerd. De vijand heeft een nieuwe defensielinie opgeworpen op 48 kilometer ten Zuiden van de 38e breedtegraad. Die linie wordt thans bedreigd door de geallieerden die in het verloop van de strijd aan het 225 kilo meter brede front streefden en streven naar verovering van sleutelstellingen die zij nodig hebben voor een offensief tegen de vijandelijke linie. Oostelijk van de gemenebestbrigade wa ren Amerikaanse mariniers-patrouilles zeer actief bij Hoengsong. Ten Oosten van Hoengsong verdreven Zuid-Koreaanse troepen de vijand uit hooggelegen stellingen nabij Seamal en Hamhoeng. Aan het Westelijk deel van het front trokken geallieerde patrouilles over de Han en drongen in Seoel door. Slechts een dier patrouilles ontmoette geringe tegen stand. Amerikaanse verliezen Van Juni tot 23 Februax-i hebben de Amerikanexx in Korea 8.612 man aan doden verloren. Als vermist zijn 8.471 man opge geven. Het totale aantal vei-liezen (ook aan gewonden) bedraagt 50.675, aldus het Amerikaanse departement van Defensie. Volgens de republikeinse senator Hicken- looper heeft de Amerikaanse deelneming aan de Koreaanse campagne tot nu toe een bedrag van om en nabij 14.000.000.000 dol lar gekost. Vluchtelingenlced De marine van de verbonden troepen op Korea brengt met spoed voedsel en me dicamenten naar 30.000 Zuid-Koreaanse vluchtelingen op twee eilandjes ter hoogte van Intsjon aan de Koreaanse Westkust. Deze mensen zouden vele dagen lang uit sluitend van wortels hebben geleefd, die zij uit de bevroren grond opgx-oeven. In het vluchtelingenkamp Poesan in het Zuiden zijn gevallen vaxx typhus eix pokken geconstateerd. talings Unie heeft Woensdag in Parijs ver klaard, dat het nadelige saldo van West- Duitsland in de E.B.U. sedert 31 Januari jl., toen het 78 millioen dollars bedroeg (bui ten het reeds uitgeputte crediet van 320 millioen dollars) nog is toegenomen. Een Duitse autoriteit heeft medegedeeld, dat de West-Duitse minister van economi sche zaken, prof. Ludwig Erhard, tegen einde Maart per vliegtuig naar Washington zal vertrekken, teneinde zoals reeds ge meld economische vraagstukken te be spreken met de Amerikaanse autoriteiten en met zakenlieden. Hij voegde hiex-aan toe, dat het bericht, dat de minister binnen enkele dagen naar Washington zou vertrekken om te trachten een lening te vex-kx-ijgen, niet op waarheid berust. In economische kringen te Frankfort heeft men met betrekking tot de tijdelijke stopzetting van de West-Duitse invoer uit de landen van de Europese Betalings Unie de hoop uitgesproken, dat deze stopzetting slechts van korte duur zal zijn. In die kringen wenst men, dat het ministerie van economische zaken op 10 Maart, de dag, waarop de nieuwe vrije lijst voor de invoer zal worden gepubliceerd, ook het invoer verbod zal opheffen aangezien een langere duur van het invoerverbod zich ook bij de export zou kunnen doen gevoelen. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. C. P. M. Romme, die opdracht heeft ontvangen te informeren welke mo gelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet, heeft Woensdag de stukken be studeerd, hem door zijn voorgangers in deze kabinetscrisis nagelaten. Prof. Romme heeft hierin aanleiding ge vonden met de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt een informa tieve bespreking te houden over verschil lende zakelijke punten. Men mag aannemen, dat deze bespreking geen slecht resultaat heeft opgeleverd, want het is wel duidelijk dat de informateur op het ogenblik verdere mogelijkheden be speurt. Dit valt op te maken uit het feit, dat hij deze ochtend een onderhoud met verschillende fractieleiders heeft gehad, onder meer met mr. Burger (P.v.d.A.) en de heer Tilanus (C.H.). Wellicht is bij het onderhoud met de vier genoemde ministers het misverstand tussen de ex-formateur mr. Steenberghe en de dx*ie socialistische voormannen uit de weg geruimd. De informateur prof. Romme zal in ieder geval kennis hebben genomen van het rapport dat zijn voorganger mr. Steen- berghe aan de Koningin moet hebben uit gebracht; in welk rappoi-t ook, naar men mag aannemen, een verslag van het Zater dag-met mr. Bux-ger, minister Lieftinck en minister Mansholt gevoerde gesprek moet voorkomen. Ook mag men wel aannemen, dat prof. Romme en de vier ministers gisteren over meer dan alleen dat misvei-stand en wat er mee kan samenhangen hebben gesproken. Er zal wel zijn nagegaan hoe dergelijke overeenstemming omtrent het financieel- ecorxomisehe programma te bereiken is. Onze parlementaire redacteur telefoneerde ons hedenmiddag, dat prof. Romme na zijn bespx-eking met de ministers Dx-ees, Lief tinck, Van den Brink en Mansholt een ontwerp-x-egei-ingsprogramma heeft opge steld, dat hij heden in een bijeenkomst met vijf voorzitters van Tweede Kamerfrac ties, de heren Oud (V.V.D.), Schouten (A.R.), Tilanus (C.H.), Burger (P.v.d.A.) en Stokman (K.V.P.) aan dezen ter hand heeft gesteld. Hondex-dveertig Nederlan ders hebben gisteren ixx het paleis op de Dam te Amsterdam uit handen van de Koningin militaire dap perheidsonderscheidingen ontvangen. Onder hen be vond zich mevrouw B. J. Fick-Gemmeke uit Wasse naar, die als tweede vrouw na Prinses Wilhelmina met de militaire Willemsorde is onderscheiden. Prinses Wilhelmina woonde de plechtigheid in de burger zaal van het paleis bij. Voordat de Koningin tot uitreiking der Onderschei dingen overging, hield zij een toespraak: „Als u straks van alle zij den zult worden gefelici teerd is het goed u er re kenschap van te geven wat de achtergrond is van de vreugde, die er aan ten grondslag ligt. U wordt ge feliciteerd voor de erken ning van uitstekende da- De Koningin geeft de Ridderslag aan mevrouw B. J. Ficl den, waarvoor uw familie Gemmeke. trots op u zal zijn, waar voor ons land trots is zulke zonen en dochters in zijn midden te hebben. En voor u zelf" aldus de Koningin „zal dit wel een dag van gemengde gevoelens zijn, zult u misschien heimwee hebben naar de dagen, waarop u deze daden hebt volbracht. En het zal moeilijk voor u zijn ei-kenning te krijgen te midden van een wereld, van mensen, die dingen niet zo gezien hebben als u ze gezien hebt, en toch geloof ik niet, dat het goed is heim wee te hebben naar die dagen van avon tuur. Het dagelijks leven is alleen maar saai als men zelf saai is. Het kan een hel dendaad zijn op zichzelf het gewone leven weer op te nemen". Deze toespraak van de Koningin, die zij geheel improviseerde en die op alle toe hoorders een grote indruk maakte, was de inleiding tot de protocolaire plechtigheid van het uitreiken der onderscheidingen. De Militaire Willemsorde der vierde klasse werd toegekend aan mevrouw B. J. Fick- Gemmeke uit Wassenaar, die zich gedu rende de oorlog een staat van dienst heeft verworven, waarop slechts weinige Ne derlandse vx-ouwen, zelfs weinig Neder landse mannen kunnen bogen. Als contact agente en later als agente en verbindings officier van het bureau Bijzondere Op drachten te Londen heeft zij uiterst be langrijke diensten bewezen aan de ge allieerde oorlogsvoering en de Nederland se regering Een harer grootste daden is geweest het ovei-brengen van microfilms van bezet gebied naar Brussel, waarbij zij vaak geallieerd en Duits vuur moest trot seren. De Koningin gaf haar de ridder slag, nadat de overwegingen die tot de onderscheiding hebben geleid, waren voor gelezen. Met haar werden nog zes Neder landers tot ridder geslagen, namelijk de reserve generaal-majoor der infanterie buiten dienst P. Scholten, die de Militaire Willemsorde kreeg voor zijn optreden tij dens de tweede politiële actie in Noord- Sumatra, de heer J. J. M. Hulspas, die als oorlogsvrijwilliger tijdens een overval in December bij Soekaboemi, ondanks opge lopen zware kwetsuren, het leven van twee zijner metgezellen wist te redden, de reserve eerste luitenant L. M Snijders, die in December 1948 als sergeant der Paratroepen een bende hielp verjagen, die bezig was een suikerfabriek bij Djokja in brand te steken en een grote vijande lijke eenheid tijdens de landingsactie te Djambi door vermetel optreden belette op te rukken, de sergeant-vliegtuigschutter P. Dourlein, wiens geschiedenis in wijde kring bekend is. Hij werd als geheim agent in Nederland uit een vliegtuig neer gelaten, werd slachtoffer van het England Spiel, ontvluchtte uit de gevangenis te Haren, en wist naar Engeland te komen, waar hij werd gearresteerd onder verden king een vijandelijke spion te zijn. Na zijn vrijlating nam hij als korporaal- vliegtuigschutter deel aan operaties tegen doelen in het door Duitsers bezette ge bied, voorts de luitenant ter zee-vlieger der eerste klasse H. V. B. Burgerhout, die van December 1941 tot December 1944 als vliegeroffieier het moreel van zijn on dergeschikten op een zeer hoog peil heeft gehouden door steeds V2n zichzelf meer te eisen dan van hen en bij alle gevaar lijke opdx-achten, zowel in de archipel als aan het Westelijk front, het spits afbeet, tenslotte mr. T. J. A. M. van Lier voor zijn medewerking aan een inlichtingen- groep van Maart 1943 tot April 1944. Vier maal poogde hij naar Engeland over te steken. Bij een dezer pogingen maakte hij zich meester van een Duitse „snelboot", doch kon de tocht niet voortzetten, omdat de motor weigerde. De in de burgerzaal aanwezige ridders van de Militaire Willemsorde, met aan het hoofd Prinses Wilhelmina, volgden de Koningin volgens traditie in het geven van de ridderslag. Behalve de zeven Militaire Willems orden reikte de Koningin 28 bronzen Leeuwen, 82 bronzen Kruisen, 2 Vlieger- kruisen en 23 Kruisen van Verdienste uit. Boven West-Europa ontwikkelde zich gisteren een gebied van hoge luchtdruk waar van het centrum vanmorgen boven België lag. Dit hoge drukgebied beheerst nu ook het weer in ons land en moet als oorzaak gezien worden van de zwakke winden en geringe bewolking, die in de afgelopen tmaart 1951 tuuR J ySJ lacht aanleiding gaven tot een aanzien lijke afkoeling. Op de meeste plaatsen in ons land daalde de temperatuur van nacht dan ook tot onder het vriespunt. Het gebied van hoge druk vertoont nog geen neiging tot afnemen en het is daarom waarschijnlijk dat ook morgen het weer in ons land er door bepaald wordt. O0NBEW0LKT LICHT BEW. 3 HALFBEW 3 ZWAAR BEW IQEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ft ONWEER I005-!S0BAAP ni/l BELANGRIJKE," NEERSLAG-* GEBIED CENTRA:; H HOGE DRUKT L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VÜSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND -, SNELHEID VAN VIJF METER PE R SECONDE' ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met nu en dan over drijvende wolkenvelden en weinig wind. Vannacht en morgenochtend op verschillende plaatsen lichte vorst en hier en daar mist Midden op de dag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 3 Maart Zon op 7-26 uur. onder 18.20 uur. Maan op 4 48 uur, onder 11 06 uur Hoog en laag water te Mmuiden: Donderdag 1 Maart Hoog water 8.45 en 21.21 uur. Laag water- 4.08 en 16.41 uur. Vrijdag 2 Maart Hoog water: 9.56 en 22.46 uur. Laag water: 5.04 en 17.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1