Predikbeurten Burgemeester Cremers aanvaardde schenking van schilderijen aan de gemeente Kort en Bondig ZATERDAG 3 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jan Musch veroverde Haarlemse schooljeugd Vracht was te hoog om onder viaduct te rijden Koninklijke felicitatie voor honderdjarige Haarlemse Professor F. L. Kidner over het Amerikaanse onderwijs Volledige subsidiëring der bijzondere kleuterscholen Een militaire colonne heeft voorrang in het verkeer Steun aan kunstenaars Haarlemse Damesbeurs trok ruim 36.000 bezoekers Aan de gevolgen overleden Haarlemmermeer Halfweg Heemstede Bennebroek Katholieke Arbeidersbeweging hield jaarvergadering Bloemendaal Zandvoort Voor buitenkerkelijken Bekend Zandvoorts aannemer ten grave gedragen Lisse Raadsvergadering 3 Gisteravond heeft de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, een heel bijzondere tentoonstelling geopend. Het betrof de uit ongeveer honderd werken be staande collectie van mevrouw G. Wall- brink—Oud, die door de eigenares aan de gemeente Haarlem ten geschenke is ge geven. Mr. Cremers wilde géén woord van kunstcritiek uiten. Dit blijk van burgerzin van mevrouw Wallbrink verdient alleréérst, aldus de spreker, een woord van innige dank. De schenkster was niet aanwezig en onttrok zich aldus aan elke huldigings poging, waartoe haar daad aanleiding zou hebben gegeven. Mevrouw WallbrinkOud heeft reeds veel kunstenaars over een crisis in hun carrière heengeholpen. De burge meester citeerde ten slotte de woorden van Horatius, dat de lauweren van een Mae cenas, van een kunstbeschermer, nooit zullen verwelken. Het talrijke publiek drukte in een hartelijk applaus zijn instem ming uit met de hier zo hartelijk geformu leerde dank. De catologus bevat de volgende namen Chris Beekman, J. Bendien, H. F. Boot, Paul Citroen, A. Colnot, Emile Deké, Aart van Dobbenburgh, Piet van Egmond, An neke van der Feer, Ger Gerrits, A. J. Groo- tens, Nola Hattermon, Piet van Heerden, H. A. Henriët, Otto de Kat, J. Kirxken- baum, P. C. Kloes, Albert Loots, Georges Rober, Charles Roelofs, Frits Sieger, Wim Stein, E. Verboog, Kees Verwey en Janus Wagemaker. Het zijn dus niet allen in Haarlem geboren of in Haarlem wonende kunstenaars. Mevrouw WallbrinkOud heeft deze aankopen met grote zekerheid verricht: het is een mooie verzameüng geworden. Inte ressant zijn de vele portretten, die de schil ders van elkaar maakten. Onder de hoogte punten van deze collectie rekenenwe de „Man met de gele muts" van H. F. Boot, een ingetogen vrouwenportret van Anneke van der Feer. een landschap van Kees Ver wey, het charmante „Wiener Wald" van Paul Citroen. Verrassend waren de blijken van artistieke verwantschap tussen Janus Wagemaker en Piet van Egmond. Overigens komen wij op de artistieke waarde "van deze collectie, die de grondslag zal vormen voor een op te richten Haar lems museum voor moderne kunst, in een wat meer gedétailleerde beschouwing terug. H. S.-D. Onder auspiciën van de Haarlemse Boek verkopers Vereniging en bij wijze van slot manifestatie van de Boekenweek 1951 heeft Jan Musch gisteravond een voordracht avond gegeven en daarmee stormenderhand de middelbare schooljeugd, voor wie dit evenement in de eerste plaats bedoeld was, veroverd. Reeds lang vóór achten was de grote zaal van gebouw St. Bavo tot de laatste plaats bezet met druk pratende en luid ruchtig elkaar begroetende jongelui, maar nauwelijks had Jan Musch hen met de eer ste strofen van een Lucifer-fragment op zijn gramme Beëlzebub en een extatische Apollyon onthaald of gans het jeugdig audi torium verstomde tót een ademloze aan dacht, waarin zelfs de meegebrachte bon bonzakjes vergeten werden. Opmerkelijk was daarbij dat de machtige slotrei uit Lucifer, I, Hooft's précieuze minnedichtjes en Huygens' forse „Scheepspraet" nauwe lijks minder geestdriftige reacties uitlok ten dan bijvoorbeeld een boerte van Bre- dero of Poe's beklemmende thriller „Het hart dat zichzelf verried", hetgeen bij dit prille publiek wellicht minder op volledig begrip van onze vaderlandse klassieken dan op bewondering van Musch' duivels kunsten van uitbeelding en dictie berust zal hebben. En terecht, want wat deze altijd jonge nestor van ons toneel ook nu weer met een enkel accent, een simpel handge baar of een lichte stembuiging aan stem mingen en typeringen opriep, dat zal 'zijn jeugdig auditorium Vondel even nabij ge bracht hebben als Edgar Allan Poe, Ada- ma van Scheltema, Gezelle of Andersen, in wiens Sprookjes Musch' ongeëvenaarde voordrachtskunst ook nu weer haar toppunt bereikte. Vrijdagmiddag om half drie reed een Bloemendaler met een vrachtauto, waarop een grote betonmolen was geplaatst, op de Julianalaan in de richting O verveen. Bij het viaduct van de lijn Haarlem-Zanüvoort stonden twee agenten van politie die de bestuurder waarschuwden, dat het niet mogelijk was onder het viaduct door te rijden. Deze kon echter niet meer stoppen. De betonmolen kwam in aanraking met het viaduct en viel van de auto. De molen is zwaar beschadigd en het viaduct liep schade op. Mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, Haarlems oudste inwoonster, die gisteren onder zo grote belangstelling haar hon derdste verjaardag vierde, ontving een brief van Koningin Juliana waarin deze haar feliciteerde en de hoop uitsprak, dat mevrouw Krouwels in goede gezondheid deze voor haar zo heugelijke dag mocht doorbrengen. De schenking van een grote collectie schil derijen aan de gemeente Haarlem werd gisteravond in het Frans Halsmuseum aan vaard door burgemeester Cremersdie men hier ziet tijdens een rondgang over de expositie bij een stilleven van J. Wagema ker, geflankeerd door wethouder D. J. A. Geluk en de heer H. P. Baard. Voor het genootschap Nederland-Enge- land heeft professor F. L. Kidner gister- a\ond in Brinkmann een lezing gehouden over het Amerikaanse onderwijs. De spre ker, die hoogleraar is aan de universiteit van Californië, vestigde er de aandacht op, dat men over dit onderwijs niet kan gene raliseren, aangezien het in alle staten ver schillend is. In het algemeen kan men echter zeggen dat de voor-universitaire op leiding circa 12 jaar duurt. Er gaat daarna een aanzienlijk groter aantal jonge men sen naar de universiteit dan in Europa, een te groot aantal zelfs, ware het niet dat men uitgaat van het principe, dat men beter 10 mensen kan hebben, die de studie latei- moeten opgeven, dan er één te missen, die wèl de capaciteiten heeft. Hij vertelde dat men op de Amerikaanse universiteiten streeft naar een synthese tussen spreiding en concentratie van de be langstelling der studenten en de verschil lende vakken. De spreiding, die algemene belangstelling moet wekken, kenmerkt vooral de eerste twee jaren. Het richten op specialisatie geschiedt later. Hoewel de vrijheid van keuze, die de studenten ten aanzien van de te bestuderen vakken heb ben, groter is dan in Europa, hoeft men er allerminst uit af te leiden, dat deze onbe perkt zou zijn. Integendeel. Wat de sociale activiteiten op de univer siteiten aangaat, zei professor Kidner, dat er geen onderscheid bestaat in acceptabel heid tussen de grote groep die de studie zelf geheel of gedeeltelijk bekostigt en de anderen, die er niet voor hoeven te wer ken. Op onze desbetreffende vraag zei pro fessor Kidner, dat hij de rassen-discrimi natie, die in sommige staten ook bij het onderwijs geldt, ten zeerste betreurt en afkeurt. Hij noemde echter enige voorbeel den, die op een verbetering in deze toe stand wijzen. Voorts antwoordde professor Kidner ons, dat het onderzoek naar „on Amerikaanse activiteiten" een onderzoek, dat hij in het algemeen als „dwaas maar niet kwaadaardig bedoeld" qualificeerde, inderdaad gevaren in zich herbergt. Hij had echter voldoende vertrouwen in de geestelijke integriteit der Amerikaanse hoge scholen om er zeker van te zijn, dat deze practijken op de lange duur de vrij heid van onderwijs geen schade zullen doen. Ter illustratie vertelde hij, dat de ganse staf van zijn universiteit zeer beslist heeft geweigerd de „beledigende eed" af te leggen, dat men geen communist is. Universiteiten uit het gehele land betuig den hun sympathie met deze houding. B. en W. van Haarlem hebben aan de raad meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnenkort aan de raad een voorstel te doen om de zeven thans gedeeltelijk ge subsidieerde bijzondere kleuterscholen het volle subsidie toe te kennen. Het aantal leerlingen bij het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs verhoudt zich thans als 1 tot 2.53. De politie deelt ons mede: Gedurende laatste tijd marcheren vrij wel iedere Zaterdagochtend de militairen van de Koudenhornkazerne, voorafgegaan door de militaire band door de gemeente, hetgeen ongetwijfeld medehelpt de stad wat op te vrolijken. Uiteraard heeft dit tot gevolg, dat hier en daar het verkeer en dus ook de voetgangers enkele ogenblikken moeten wachten. Van militaire zijde wordt echter geklaagd dat de medewerking van het publiek in dit opzicht zeer gering is en vooral de voet gangers in plaats van even te wachten de militaire gelederen doorbreken. Zelfs komt het voor dat auto's gebruik maken van een kleine opening in de colonne om daardoor te glippen. De Commandant van de Koudenhorn kazerne vraagt nu het publiek wat meer begrip te tonen en derhalve niet meer door de gelederen van een dergelijke mars colonne te breken. Van de zijde van de politie kan hieraan worden toegevoegd, dat het politieperso neel opdracht heeft gekregen tegen dit euvel op te treden; niet alleen is dit een kwestie van fatsoen doch het hinderen of belemmeren van een marscolonne is boven dien strafbaar. Er dient dan ook rekening mede gehouden te worden, dat, zo nodig, zal worden overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal tegen overtreders. In 1950 werden door de gemeente Haar lem van 9 kunstenaars in totaal 52 werken aangekocht voor een totaal bedrag van f 10.620, waarin door het Rijk voor 75 pro cent werd deelgenomen. Thans profiteren zes kunstenaars van de regeling Sociaal- economische hulpverlening aan beeldende kunstenaars. Toen gisteravond om elf uur mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay de groene vlag van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen in de hal van het Krelagehuis deed strijken ten teken dat de Negende Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw was geëindigd, hadden in totaal 36.173 bezoekers de kassa gepasseerd. Op de laat ste avond werden nog tweeduizend be langstellenden geregistreerd. Door de uitgegeven voorrangsbewijzen aan de bezoekers uit de wijde omgeving van de Spaarnestad kon men vaststellen, dat tenminste zestienduizend personen van buiten de beurs hadden bezocht. Het totale bezoekcijfer ligt niet ver on der dat van verleden jaar, toen er 37.143 entréekaartjes werden verkocht. Ten besluite van dit jaarlijkse vrouwen festijn bleven de organisatoren, de stand houders en het personeel nog geruime tijd in genoegelijke stemming in „Brinkmann" bijeen. De negentienjarige A. T. te Heemstede die Donderdagmorgen op de Haarlemse Dreef bij het oversteken van de weg door een auto werd aangereden, is Vrijdag aan de gevolgen van dit ongeval overleden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag a.s. zijn als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoeve dorp: dr. Sabel. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 4 Maart a.s. voor Halfweg, Zwanenburg en omliggende polders waargenomen door dr. Hoekstra. Kerkhoflaan 87 te Zwanenburg. Tel. K 2907 454. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Alida Gerarda, d. van P. A. Kroon en C. M. v. d. Raadt; Sytske Anne Maria. d. van K. v. d. Bos en C. E. M. Korte- GETROUWD: D. C. Lodder, 42 j. en W. Jager, 31 j.; J. H. Blonkewater. 25 j. en J. G. Dekker, 24 j. DAMCLUB HALFWEG Het tweede tiental van de damclub ..Half weg" heeft zijn eerste promotiewedstrijd voor een plaats in de tweede klasse van district Kennemerland tegen het Haarlemse Hin I met 119 gewonnen. Hedenmiddag wordt te Haarlem de tweede wedstrijd gespeeld. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen op 4 Maart door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaaij 117, tel. 28573. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Vrijdagavond hield de afdeling Benne broek van de Katholieke Arbeidersbewe ging een jaarvergadering in het R.K. Ver enigingsgebouw onder leiding van de heer R. B. Lommer se. Na het vaststellen der jaarverslagen was het woord aan districtsbestuurder G. de Vos die opmerkte dat de arbeider van heden in een geestelijke noodtoestand ver keert. Vaak is hij zich daarvan niet be wust. Was het werk van de vakbeweging in de eerste helft van deze eeuw het op heffen van de materiële nood, het pro bleem van thans is nog moeilijker. Bij het punt bestuursverkiezing bracht de voorzitter dank aan het aftredende be stuurslid de heer M. Otte die vele jaren zijn krachten heeft gegeven om de belan gen van afdeling en leden te dienen. De overige aftredende heren M. Lammers, C. v. Deutekom en H. de Wit werden bij acclamatie herkozen en als nieuwe be stuursleden werden gekozen de heren M. v. Staveren en M. J. v. Bakel. Nadat de geestelijke adviseur, kapelaan J. Loerakker gesproken had over de nood zakelijkheid van het onderhouden van de vastenvoorschriften, sloot de voorzitter de vergadering. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 4 Maart waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. Politie en brandweer: tel. K 2502 203. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De arts S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185, zal van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur de artsendienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp waarnemen. Voor de apotheken voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt de apothekersdienst van hedenavond 6.30 uur tot Zaterdag 10 Maart aanstaande verzorgd dooi de Bloemendaalse apotheek (Mej. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 22181. De Nederlandse Christen Gemeenschaps- bond te Zandvoort belegt bijzondere mid dag- en avondsamenkomsten in gebouw „Ons Huis" op Maandag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 Maart. 's Middags zal op die dagen door ver schillende sprekers het onderwerp worden behandeld: „De roeping van Gods kinde ren" en 's avonds wordt gesproken over: „Wat zal de toekomst brengen?" Als sprekers treden op de evangelisten G. van de Weg, J. Dammuller, Joh. H..van Oostveen, J. W. van Zeijl en P. D. Bar- delmeijer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Hendrikus, z. van J. H. P. Scholtenlo en- M. van Duivenboven; Ferdinand Odon Robbert, z. van E. F. Chris- toffel en H. A. Weise. ONDERTROUWD: T. Engberink en E. J. Po1- - i GETROUWD: J. van Vliet en M. D. Beek man. OVERLEDEN: P. J. Luijendijk, oud 60 3-. e. van A. Dalman. Onder grote belangstelling had Vrijdag middag op de begraafplaats te Zandvoort de ter aarde bestelling plaats van de heer P. J. Luyendijk, die Dinsdagmorgen na een langdurig lijden overleed. De heer Luyendijk was in Zandvoort een bekende figuur, vooral in de bouw nijverheid. Als firmant van de firma Luyendijk Bisenberger bouwde hij de herenhuizen aan Wilhelmina-, Emma- en Regentesseweg, terwijl ook vele villa's in Zandvoort en omgeving door hem werden opgetrokken. De thans overledene was jaren lang opzichter (vroeger rentmeester) van de maatschappij „Zandvoorts Duin" en volgde als zodanig zijn vader op, die eveneens vele jaren eerst voor de familie De Favauge en later voor de familie Quarles van Ufford werkzaam was. De heer Luyendijk weigerde in de be zettingstijd pertinent voor de Duitsers te werken, niettegenstaande hem vele aan lokkelijke aanbiedingen voor bunkerbouw en afbraak werden gedaan. Zijn hardnek kig verzet hiertegen bracht hem menig maal in grote moeilijkheden, waarvan hij de consequenties ten volle aanvaardde. Een schat van bloemen dekte de baar, toen deze Vrijdagmiddag ten grave werd gedragen, waar jhr. P. Quarles van Ufford in een treffende toespraak de thans ont slapene schetste als een man uit één stuk, die rond voor zijn mening uitkwam en op voortreffelijke wijze sprekers belangen had behartigd. De heer W. Paap sprak namens de Zandvoortse makelaars. Ds. E. Saraber Jr. besloot de plechtig heid met Bijbellezing en troostwoorden tot de nabestaanden. De vader van de bruid (Rembrandt). Vaders van huwbare dochters, neemt de wijze lessen ter harte van Spencer Tracy, de hoofdpersoon in deze allergenoeglijkste film, die gemaakt is naar een boek van Edward Streeter dat in Amerika enorme opgang heeft gemaakt. Of beter gezegd, pro beer die lessen ter harte te nemen, want het zal u, evenals Spencer Tracy, niet gemakke lijk vallen, de wil van twee vrouwen uw vrouw en uw dochter te weerstreven. Spencer Tracy tracht dat te doen; hij heeft overal bezwaar tegen, hij vindt de uitver korene van zijn dochter maar zo-zo, hij wil een sobere bruiloftviering zonder feesttaart, zonder veel gasten, zonder drukte. U moet beslist gaan zien hoe hij evenwel overrompeld wordt door de storm van ge beurtenissen vóór, tijdens en na de huwe lijksplechtigheid. -Het merkwaardige is, dat het eigenlijk helemaal geen ongewone voor vallen zijn, die hem zo uit zijn gewone doen brengen. En tenslotte aanvaardt hij alles dan ook maar gelaten. Het spel van Spencer Tracy, Joan Bennett en Elisabeth Taylor, en de geestige dialogen in deze kostelijke film ontketenen ware lachorkanen. En als men goed luistert naar de philosofische bespiegelingen van de vader van de bruid kan men ook nog wat levens wijsheid opdoen. s. K. „Paul Vlaanderen en het „Z"-mysterie (City). Voor de radio-avonturen van Paul Vlaanderen (in Engeland is de hoofd persoon mr. Temple) bestaat hier te lande grote belangstelling. De geschiedenissen zijn eenvoudig, maar brengen veel spanning. Nu is een van deze „thrillers" ook verfilmd en liefhebbers van deze detective-avonturen kunnen hun hart daaraan in het City-theater ophalen. Een professor wordt ontvoerd, zijn dochter die pogingen in het werk stelt hem te helpen, wordt vennoord en er doen zich bovendien nog vele andere spannende ge beurtenissen voor, maar Paul Vlaanderen lost alle mysteries tenslotte natuurlijk op. Dinah Sheridan en John Bentley zorgen er voor, dat er van het begin tot het einde spanning is. A. O. Humor en spanning (Spaarne). Dat motto zou men kunnen gebruiken voor het programma, dat deze week in het theater aan de Kleine Houtstraat wordt vertoond. De humor nemen Stan Laurel en Oliver Hardy voor hun rekening in een aaneenscha keling van avonturen bij het puzzelen, het houtzagen en het schoorsteenvegen. Al be reikt deze combinatie nooit de finesse van bijvoorbeeld de Marx-brothers (om van Chaplin maar te zwijgen), de pointes na de onvermijdelijke valpartijen en begripsver- wai-ringen zijn altijd even kostelijk. De tweede film is ..Cassidy's offer" („Border- ground"), een „Western" van het geijkte en bij velen zo geliefde type. j. H. B. Bob Hope in de knoop (Frans Hals). Zoals immer beschaamt ook thans Hope de hoop niet van degenen die rekenen op de altoos lachwekkende capaciteit van deze grapjas, die in deze rolprent evolueert van kinderfotograaf tot detective. De natuur lijke sympathie die ieder redelijk mens voor deze redelijke bloodaard moet voelen, schept altijd de basis voor een warme be langstelling in zijn avonturen, waarin hij zoals gewoonlijk wordt gelokt door zijn even warme belangstelling in Dorothy Lamoux. En natuurlijk komt Bing Crosby, zijn eeuwige antagonist, op het allerlaatst om het hoekje kijken, maar dit maal om de teleurstelling van zijn leven te ondergaan. Want Bing is de beul die de ter dood ver oordeelde Bob het hoekje om mag helpen, maar tot zijn schrikbarende droefenis op het laatste nippertje verneemt, dat de executie niet doorgaat. W. L. B. „Zo jong.... zo slecht" (Luxor). Ook deze week wordt de film „Zo jongzo slecht" vertoond. „Verdwenen vrouw" (Cinema Pal ace). Ofschoon men deze Amerikaanse rolprent niet kan vrijpleiten van geforceerde drama tiek, is het tragische gegeven zo vaardig en met begrip voor aangrijpende effecten ver werkt, dat zij van begin tot eind gekenmerkt wordt door een soms tot het ondragelijke stijgende spanning. De vorm waarin de belevenissen van de „verdwenen vrouw" zijn verteld werkt boeiend en meeslepend, vooral door het aanknopen bij een vooraf weergegeven sensationele gebeurtenis, die aanvankelijk haar draagwijdte niet ver raadt. Een in razende vaart langs een holle kronkelweg snellende auto met een vrouw achter het stuur stort met de brokstukken van een stukgereden brugleuning in de diepte van een rivier op de achtergrond geeft de stem van de verongelukte enkele vage onthullingen over de tragedie waarvan zij het slachtoffer is geworden. Een film die aldus begint suggereert het fatale einde, doch de compositie van het verhaal weet deze suggestie om te buigen tot een uiter mate spannend avontuur, waarvan het auto- ongeluk later het begin blijkt te zijn ge weest. Het is een knappe film, hier en daar wat overdreven in haar intrige, doch vooral ook door de begaafde Ida Lupino ten volle het aanzien waard. Het voorprogramma geeft een interessante documentaire over de beste vriend der mensen, de hond. J. L. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad van Lisse in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van mr. Th. M. J. de Graaf. De gemeenterekening over 1948 werd voorlopig vastgesteld met een saldo van 116.182 op de kapitaaldienst en een na delig saldo van 6453.op de gewone dienst. De rekening 1949 van het Gas- en Waterleidingbedrijf sluit met een nadelig saldo. Vervolgens werd het plan verbre ding van de Delfweg gehandhaafd. Goed gekeurd werd een voorstel over tegemoet koming in de reiskosten ten behoeve van het buitengewoon lager onderwijs. Beslo ten werd tot beperking der kapitaalsuit gaven. De voorzitter merkte op dat de mo netaire en economische toestand van ons land van die aard is dat alleen urgente plannen uitgevoerd zullen worden. De ver lichting aan de Spekkelaan waarvan de kosten 57000.bedragen en die niet noodzakelijk is, zal moeten vervallen. Het voorstel van B. en W. over de aanleg van het eerste gedeelte van de Grevelingstraat gaf aanleiding tot een discussie. Gevraagd werd of dit werk urgent is. Tenslotte ging de raad accoord met het voorstel. De aan- legkosten bedragen 41.000. Ook werd be sloten tot doortrekking van de Hyacinten straat in hetzelfde gedeelte; kosten 25.000. Op advies van B. en W. werd een ver zoek om toekenning van zogenaamd smar- tegeld voor onderwijzend personeel afge wezen. Nadat de raad in een geheime zitting jvan een half uur de 2 punten over verkoop van grond aan de Wagenstraat en het ver lenen van gemeentelijk bouwcrediet aan een achttal personen voor de bouw van particuliere woningen had besproken, werd na heropening daartoe besloten. De raad besloot tot wijziging van het be sluit inzake verkoop van grond aan de Bemex fabrieken N.V.. In plaats van 700 m2 zal 3000 m2 verkocht worden en in plaats van 600 m2 zal 1750 m2 'verhuurd worden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adrianus Martinus, z. van W. Verkerk en M. H. Kleijn; Neeltje Adriana, d. va-n J. Kamerman en G. W. Smits. ONDERTROUWD: D. Smit en 3, C. Riet kerk. OVERLEDEN: Elisabeth Piekaar—Bekooij, oud 68 j.; Dietje Maria v. Halen, wed. van L. van Biezen, oud 70 j.; Antonius van Wa- veren, oud 68 j. CHRISTELIJKE BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL In de zaal Rijkers hield de afdeling Lisse van de Christelijke Bond van Overheids personeel haar jaarvergadering onder lei ding van de heer J. Willemsen. Het leden aantal is gestegen tot 42. Het financieel verslag sloot met een batig saldo. De af tredende bestuursleden de heren J. Wil- lemse, J. v. d. Laan en G. v. d. Werken werden bij acclamatie herkozen. Het lid van het hoofdbestuur de heer Hofman gaf een overzicht over het werk van de bond. SCHAAKKAMPIOENSCHAP De jaaiTijkse schaakwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Lisse, welke uitgeschreven worden door de schaakclubs „De Zwarte Pion" en de schaakclub „Lisse" zullen op 29 Maart be ginnen. Gespeeld wordt in drie klassen, behalve de wisselbeker voor de kampioen zijn nog vele fraaie prijzen ter beschikking gesteld. GESLAAGD VOOR TYPIST (E) Te 's-Gravenhage slaagden voor het di ploma typist(e) J. Koppenaal, S. de Jeu, J. Straatshof, Joke de Graaf en J. Nieu- wenhuis. ZONDAG 4 MAART 1951 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. F. R. A. Henkels, Avond gebed in de Consistoriekamer. Zondag. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 4: Liturgische Dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. 7: Ds. B. v. Gelder, Jeugd dienst. Organist Egbert Vos. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest. Noorderkerk. Zat. 4-5: Bidst. in de Gerfkam. Zond. 10.45: Ds. J. C. Drost, Aerdenhout. 6.45: Zangdienst. 7: Ds. E. Pot. Oosterkerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Kapel Sarepta. 9.30: Mej. J. B. van Seyder- veld, Kinderkerk. 10.45: Dr. A. J, Rasker. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. A. J. van Hou- welingen Rijkhoek, Kinderkerk. Diaconessen- huis. 4.30: Ds. W. J van Elden. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost. 10: Dhr. A. Zonnevylle. Centrum. 10: Dhr. J. Jongkind. West. 10: Dhr. J. Vermeer (Jeugdouderling) Ver. van Vrjjz. Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Donderdag 9: Avond wijding. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Ven- dredi 9 mars a 19 h. 45: le pr. Masceaux, sur: Les oeuvres missionnaires en Belgique. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. Zandt. Delft. Vrijz. Prot. Jeugd huis, Ged, Oude Gracht 47. 4.30: Ds. J. Hei dinga. Stads Evangelisatie. Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: G. v. d. Weg, Drieber gen. Woensdag 8: I. P Wester, Haarlem. Vrij dag 8: Bijbellezen. Züiderkapel, Zuiderstraat 10: Pred. W. Dubbeldam, Rotterdam. 5: De zelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelo vigen. 8: Jeugdbij eenkomst. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Kampen. Zang door Mej. Jettie Visser, sorpaan te Hillegom. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 7: Ds. H. Schutz. Dinsdag 8: Zendings filmavond. Spr. dhr. Breeveld, Inlands pred. Suriname. Vrye Evangelische Gemeente, Ba- kenessergracht 65. 9.30 en 5: Student P. van der Vrie. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat 10.30: Prof. Dr. P. Boendermaker, van Hilversum. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Oosterbaan. Jeugddiensten. 10.30: Peuzelaarsteeg de heer R. Vroom. 17.45: Mi- nahassastraat Mej. B. Luikinga. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. Adema, van Hoogeveen. Wilhelminakerk. 10: Ds. A. Adema. 5: Ds. J. A. v. Arkel. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. J. A van Arkel. 5: Ds. L. Hoor- weg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 2.30 en 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Plaag. Biddag voor het gewas. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Woensdag 10 en 8: Ds. M Holtrop. Biddag. Leger des Heils, Schagchel. straat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openlucht- samenkomst, Ged. Oude Gracht. 8: Heils- bijeenkomst. Leider der diensten: Maj. D J. Korts. Donderdag 8: Opvoering van het Le kenspel: Waarlijk deze mens was Gods Zoon! Diensten voor de rijpere jeugd a.s. Zondag 10, 3 en 7: in het gebouw van de Haarl, Jongemannen Ver. Lange Margare- thastraat. Leider: Maj. Ph. van Dalen, van de Kweekschool. Baptiste Gemeente, Park laan 34. 9: Gemeentevergadering. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 6: Ds. J. W. Weenink, H. Av. Sportfondsenbad Frederikspark 4.30: Doop- dienst m. m. v. Gemeentekoor. Gebouw „Sa lem", Bakenessergracht 65. 8: Jeugdsamen- komst. Dinsdag 8: Bidstond. Pinkstergemeen te, Geb. Immanuël. 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Spr. E. Schuurman. Maan dag 3.30 en 7.45: Rev Alcock, Canada. Ned. Chr. Gemcenschapsbond, Linnaeuslaan 14, Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst. Opgericht is een vakgroep van pro, testants-Christelijk personeel in het hotel-' restaurant- en cafébedrijf. De vakgroep ij ondergebracht in de Nederlandse Centrale Bond van Christelijke Arbeiders in de Be drijven van Voedings- en Genotmiddelen. Met ingang van 1 Maart zijn schout br nacht J. B. Meijer en schout bij nacht F j Kist bevorderd tot vice-admiraal. HAARLEM EN OMGEVING Op de ouderavond van de Juliana van Stolbergschool, welke zich in een grote be langstelling van ouders mocht verheugen zijn in plaats van de aftredende leden der Oudercommissie mevrouw Massaro en de heer P. Visser gekozen mevrouw Prent en de heer J. Haak. De heer J. W. Groot hield een referaat over „Moeilijkheden bij de opvoeding van kinderen". De burgemeester van Heemstede is ver hinderd op Vrijdag 9 Maart zijn spreekuur te houden. Ds. C. H. Brandt, die uit Zwitserland is teruggekeerd, is voornemens op Zondag i April voor het eerst na zijn ziekte de Gods- dienstoefening te leiden in de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat, ADVERTENTIE MAISON TRIENY @3 maakt momenteel de allernieuwste gg permanent zonder toestel en zonder go kroes vanaf 8.compl. Gem. in 2 uur jj gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte of electriciteit op het hoofd. ■j Specialiteit in haarverven en blonderen H GROTE HOUTSTRAAT 26 rood H g. Ingang portiek boven Vogelzang t.o. J Anegang - Telefoon 17856 Reeds 18 jaar gevestigd (Broodbreken). Bijbellezing, Olmenstraat 71. Dinsdag 8: Jb. Klein Haneveld. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: J. Jeeninga. Gemeente van Christus, Ged Oude Gracht 47. 10.15: Avondmaal. Evan gelieprediking. 19: Evangelieprediking. Don derdag 20: Evangelieprediking. Vrijdag 4.30: Kinderklas. Kruisleger, Wolstr. 7. 10: Wij- dingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlos singssamenkomst. Donderdag 8: Grote Ver lossingssamenkomst. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Nederlandse Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoéfening Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jaeobijnéstraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas. sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Th. H. Kockx, Delft. Theologisch-^hilosofische beschou wingen met repliek, "Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds M. W. Smink, den Haag. Pinksterevangelisatie. Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Voilé Evangeliepre diking. HAARLEM-NOORD. Ncd. Herv. Kerk. Julianakerk. Zgterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. M. G. Blauw. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v d. Voet, Doopsbediening. 7: Dr, H. v. d. Loos, Bijzondere dienst. Ned. Prot, Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Hei ligingssamenkomst. 12: Zondagsschool. 5: Geen kindersamenkomst. 7.15: Openlucht samenkomst Soendaplein. 8: Verlossings samenkomst. De diensten staan onder lei ding van St. majoor J. H. Salomon, Hoofd redacteur van de Strijdkreet. Donderdag 8: Openbare heiligingssamenkomst geleid door de Gezinsbond. Alg. Chr. Jcugd-Gcmeen- schap „Gideon", Achterweg 2A. Zaterdag 2.30 geen Bijbelkring. 2.30: Kinderbond A van 6 tot 10 j. d.l.v. E. Ketellapper, 3.30: Meisjesbond B van 10 tot 14 jaar, J. v. d. Kok van Haarlem. 4.30: Jongènsbond C van 10 tot 14 jaar, Hr. C. v. Sabben, van Haarlem. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9. 10.30 en 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Prot. Bond. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hoogl., Amsterdam Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Prof. Dr. G. Ch. Aal- ders. Voorber. H.Av. 5: Dr. P. j. Richel. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. Voorber. H. Av. cn Bel. 5: Prof. Aalders. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. Voorber. H. Av. en Bel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. uit Haarlem. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Hoogleraar, Bloemen daal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf, 7: Ds. J. P. Honnef, te Leider, dorp. Jeugddienst. Geref. Kerk. 8.45 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 7: Ds. G. A. Borger, uit Zeist. Jeugddienst. Jeugdkapel. 12 e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. D. A. Vorster,, Hv. Arnhem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Vrye Katho lieke Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 12-16 j. „Irene", Els- woutslaan 1. HALFWEG. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. Tulp. Lijnden. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. A. J. Kromhout. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. J. Bos, Asperen. Geref. Kerk (Art. 31) (in Kleuter school) 10.30 en 3: Ds. J. Blokland, R'dam. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Ger. Kerk. 10 en 3: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Cand. J. Irik. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. M. C Don. Bethel Kapel. 10: Ds. M C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk 10 en 7: Ds. J. Meilink. Geloof- en Liefdelterk 10: Ds. J. Tulp. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds, P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. Doopsbediening. 6.45: Bijzon dere dienst. Ds. B van Ginkel, Amsterdam. 6.457: Zangdienst. medew. van het Goede Herder Kerkkoor. „De Toorts". 10: Ds. P. M. Mentzel, Dordrecht. „De Kapel". 5: Geen dienst. „Jeugdhuis". 10: Jonge Jeugd Kerk. Dhr. H. van der Veen, Santpoort. Medewer king van het Jeugdkerkkoor.. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost, Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 9: Ds. C. de Ru, Zandvoort. 10.30: Dezelfde. Jeugddienst. 7: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A van Besselaar, uit Am sterdam. ZANDVOORT. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. E. Saraber Jr., H. Doop. 7: Ds. C J. v. d. Sluys, van Overschie. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds, J. de Graaf, Ned. Herv. pred. te Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. Voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Paro chie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds Spaling. van Noordwjjkerhout. 5: Ds C. Jongeboer, H. Doop. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. E. L. Nauta, van Wassenaar. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31). 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10