Haarlem en RCH moeten winnen om kampioenskans te behouden Nieuwe streep door onze herstel-rekening -Clowntje Riek Bentveld kan bogen op historie van eeuwen Onze puzzle Ontwerp voor nieuwe kieswet is gereed 4 Sport op Zondag Voetbalelftallen Heringa Wuthrich Paastournooi te Den Haag Strijd om het kampioenschap van Haarlem begint weer Biljarten Kampioenschap eerste klasse Van moeras tot villapark Tot I860: op de schaats naar Zandvoort Om de Nobelsbeker Effecten- en Geldmarkt Voor de kinderen met MOLENDIJK'S PERMANENT ZATERDAG 3 MAART 1951 Voor RCH en Haarlem zijn thuiswedstrij den vastgesteld. In het Heemsteedse Sport park komt VSV op bezoek. Tot nu toe zijn de resultaten van de IJmuidenaren niet bijzon der goed geweest, doch zij zullen zich wel handhaven in de eerste klasse. Voor de Racing staat er nog veel op het spel, want als Blauw Wit enkele malen verliest dan kan de Amsterdamse club ingehaald worden. Blauw Wit moet nog een bezoek aan Heem stede brengen. Te verwachten is dus, dat de Haarlemmers zich tegen VSV extra zullen inspannen om de zege te behalen. Gelet op de resultaten ziet het er uit, dat de kansen voor Haarlem nog gunstiger zijn dan voor RCH. Morgen is DWV de tegen partij. Hoewel de Haarlemmers hun taak niet te licht moeten aanpakken kan een zege verwacht worden. Voor Blauw Wit staat een wedstrijd in het Olympisch Stadion tegen SVV op het pro gramma. Hermes krijgt bezoek van EDO. Wij ver moeden, dat het resultaat een gelijk spel zal worden. HFC trekt naar Scheveningen, om de club van deze naam te ontmoeten. De Schevenin- gers hebben een goede kans kampioen te worden en zullen daarom alle krachten in spannen om te winnen. Na vier weken speelt Schoten weer een thuiswedstrijd en wel tegen WA. De Haar lemmers hebben een moeilijke taak, doch er is toch wel een kans op een overwinning. Stormvogels hoopt, dat OSV morgen op eigen terrein weer een zege behaalt en wel op HVC. Winnen de IJmuidenaren in Velsen van Vriendenschaar dan stijgen de kansen weer. Op 11 Maart wordt immers Storm vogelsHVC gespeeld. In de derde klasse A van district 2 zijn vastgesteld WP—TYBB, Zandvoortmeeuwen —Blauw Zwart, HillinenDIO en Laakkwar tier— HBC. Geen herstel van Sport Vereent te verwachten. Sport Vereent brengt in de korfbalcompe titie een bezoek aan het sterke DED, dat zijn kampioenskansen niet door de Santpoortena ren zal laten verstoren. Groen Geel ontvangt Oosterkwartier. In deze ontmoeting hebben de Haarlemmers de beste kansen. Aurora speelt Zaterdag tegen Altius en kan winnen, omdat de Hilversummers zeer zwak zijn. Daarentegen zal Aurora 2 vermoedelijk van Archipel 2 verliezen. De kansen op Haarlemse overwinningen van Oosterkwartier 2 en Oosterkwartier 3 respectievelijk tegen SVK 2 en BEP 2 zijn zeer goed. Concordia (heren) speelt be slissende wedstrijd. Voor Zondag staan er belangrijke handbal wedstrijden op het programma. In de eerste plaats is er de wedstrijd in de eerste klas tussen Concordia en Aalsmeer op het terrein aan de Van Oosten de Bruyn straat. Zowel voor Concordia als voor Aalsmeer staat er veel op het spel. Wint Concordia of behaalt het een gelijk spel, dan is het bijna kam pioen. Bij verlies echter moet het de kans aan Aalsmeer afgeven. De dames van Concordia moeten voor de hoofdklasse naar Vlugheid en Kracht. In deze wedstrijd kan het bezetten van de onderste plaats beslist worden. De dames van HOC spelen thuis tegen de vermoedelijke kampioen der eerste klas, Sagitta. Toch menen wij, dat Sagitta het lang niet gemakkelijk zal krijgen en een verras sing is dan ook niet uitgesloten. Voorts komt Achilles bij de heren van HOC op bezoek, die hierdoor voor een zeer zware taak ge plaatst zullen worden. De tweede klasser Rapiditas heeft een uitstekende kans tegen Tonido, die het niet voorbij mag laten gadn. Bij de dames heeft Gita de beste kansen tegen OSS. Bato krijgt het moeilijker tegen HAV, dat de laatste weken goed op dreef was. Hockeywedstrijden In de eerste klasse gaan de heren \^an BMHC naar Den Haag, waar TOGO er wel voor zal zorgen niet weer een nederlaag te moeten incasseren, zoals verleden week tegen Hilversum. Bij de dames wordt Zondag niet gespeeld, zodat de plaatselijke clubs BDHC en Rood Wit een vrije. Zondag hebben. Aanleiding hiertoe zijn de districtswedstrijden, die Zon dag op het terrein van Hilversum worden gespeeld. In het Westelijk elftal zullen de dames M. Francken, J. Jurrissen. M. Wijn stroom (allen BDHC) en T. Goeting (Rood Wit) een of meer wedstrijden meespelen. Het programma van de heren promotie- klassers dit is enigszins anders dan in „Hockeysport" staat vermeldt vermeldt de ontmoeting van HBS en Alkmaar in Bloe mendaal en Alliance gaat bij Rijswijk op bezoek. Strawberries doet dit bij WV. Om half drie kunnen hockeyliefhebbers het tweede en derde elftal van BMHC in een vriendschappelijke wedstrijd in Bloemendaal zien spelen. Bij de dames ontvangt HBS het Amster- HAARLEM—DWV. De thuisclub komt uit met: doel: Snijders; achter: Van Gooi en Odenthal; midden: Meertens. De Voogd en Barends; voor: Van der Linden, Van Duin, Roozen, Boeree en Groeneveld. RCH—VSV. RCH verschijnt in de vol gende opstelling: doel: Wille; achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Van den Brink, De Vos en Lasschuit; voor: Koster, De Wette, Van Braam, Bouma en Couwen- hoven. HDVSEDO. De opstelling van EDO is: doel: Van den Berg; achter: Dweelaart en Bax; midden: Karpes, Schijvenaar en Evers; voor: Verdam, Koning, Roodselaar, Bouma en Steen-dam. ZwaluwenRode Duivels Voor de op Woensdag 14 Maart te Rotter dam te spelen wedstrijd tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels zijn de volgende spelers voor het Zwaluwen team uitgenodigd: Doel: Saris (BW); achter: Busschers (Enschede) en Odenthal (Haarlem); midden: Klaassens (WV), Möring (Enschede), Dijk graaf (AGOW)voor: J. van der Gijp (Emma), Snoek (Eindhoven). Van de Weerd (Wageningen), Kuneman (HBS), Groeneveld (Haarlem). Reserves zijn: Koers (Hengelo), Van Ree- nen (RCH), Kroon (Feijenoord) en W. Zwarts (Scheveningen). Gymnastiek Districtswedstrijden Gymnastiek Verbond Zondag zullen in Amsterdam de districts wedstrijden van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond worden gehouden. De turners en turnsters welke bij deze wed strijd 70 van het te behalen aantal punten verwerven komen in aanmerking om deel te nemen aan de nationale kampioenschappen, welke voor de dames op 8 April te Haarlem zeilen worden gehouden. Van de G.V. Bato zullen aan deze wed strijden deelnemen:in de jeugdgroepen: mej. J. Hogewey en de heren H. Mok, B. Roose en C. de Wolf; bij de dames: Tr. Cornelese de Wit en M. C. A. v. d. Hurk en de heren: P. J. Luiting, W. J. de Wolf en A. J. Castens. damse Pinoké en naar Amsterdam BDHC III. gaan de Strawberries II. Aeolus ontvangt Propaganda-wandeltocbten Vandaag en Zondag houdt de Nederlandse Wandelsport Bond, afdeling Noordholland, de eerste wandeltochten van dit jaar. Zoals altijd is de belangstelling in Haarlem zeer groot, de afstanden van 10 en 20 km. zijn zodanig dat iedereen kan deelnemen. Gestart wordt op Zaterdag van twee tot drie uur en Zondags van tien uur tot half één, van ge bouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat alhier. Het parcours van de 10 km. is als volgt: Van de Hoofmanstraat langs Houtvaart naar Vlaamse weg, dan door Elswout naar Aer denhout, vervolgens langs de Duinlustweg en Kraantje Lek weer terug. Het parcours van de 20 km.: Van de Hoof manstraat via Gasthuislaan en v. Oosten de Bruynstraat naar de Wagenweg via Emaus- laan naar de Crayenestersingel om dan 't bos Groenendaal te bereiken. Langs het Manpad naar de Vogelenzangseweg en vervolgens langs de mooie lanen van Aerdenhout naar de Duinlustweg en langs Kraantje Lek weer terug. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Hockey Het internationale hockey-tournooi dat de vier Haagse eerste klasse clubs HDM, HHIJC, HOC en TOGO eens in de twee jaar met Pasen plegen te organiseren, (na de oorlog 1947 en 1949) belooft ook dit jaar weer een aantrekkelijk sportgebeuren te worden. Reeds zijn definitieve toezeggingen tot deelname binnengekomen uit Ierland, Enge land (Cambridge-University), Frankrijk (Bordeaux) en zelfs uit Noord-Afrika (Al giers), Finland (Helsinki), Oostenrijk (Wenen). Behalve de eerste heren-elftallen van de vier Haagse verenigingen, zal ook een sterk elftal van de Batavieren aan deze internatio nale krachtmeting deel nemen. De wedstrijden worden eerste en tweede Paasdag op de velden van Klein Zwitserland gehouden. Het tournooi wordt geopend met een gala-avond op het bekende Kasteel Oud- Wassenaar. Schaken De maatregelen, welke de Haarlemse Schaakkring dit jaar heeft getroffen om een goed verloop te bevorderen van de wedstrij den om het persoonlijk schaakkampioen schap van Haarlem hoofd-, eerste-, tweede en derde klasse, hebben het vertrouwen van de Haarlemse schakers gewonnen. Een flink aantal inschrijvingen was het gevolg, waar door twee en zestig schakers voor de titel strijd werden ingedeeld. Hoofdklasse: twin tig deelnemers in vier groepen van vijf spe lers; eerste klasse: vijftien deelnemers in drie groepen van vijf; tweede klasse: vijftien deelnemers in drie groepen van vijf; derde klasse: twaalf deelnemers in twee groepen van zes. In de hoofdklasse gaat iedere groepswin naar over naar de finale, waaraan toegevoegd zullen worden G. Kroone en F. A. Spinhoven (beiden HSG), die recht hebben in de finale uit te komen. In de eerste en tweede klasse komen van elke groep de nummers een en twee in de finale. In de derde klasse zullen van elke groep drie spelers de eindstrijd aanbinden. Zaterdagmiddag 10 Maart beginnen de wedstrijden in de Schaaksociëteit, restau rant Munniks. Gr. Markt 10. Op de Donder dagavond daarvóór zullen echter reeds par tijen gespeeld worden door hen, die op Za terdagmiddag verhinderd zijn. Na indeling en loting werden de groepen in de hoofdklasse: A: 1. J. de Vries (HSG); 2. J. Wijker (Haarlem); 3. F. Abspoel (Het Oosten); 4. E. J. de Ree (HWP); 5. J. Verleur (Heemstede). B: 1. A. Herfst (Het Oosten); 2. H. H! Groeneweg (Rolland); 3. P. Verdonck (HSG); 4. J. Blokker (Haarlem); 5. J. E. Strengers (Haarlem). C: 1. G. B. v. d. Velde (Haarlem); 2. S. Herfst (Rolland); 3. J. v. d. Moot (Het Oos ten); 4. W. Geuzenbroek (Haarlem); 5. L. Biesheuvel (HSG). D: 1. C. Boutelier (Bloemendaal); 2. C. Hovingh (Het Oosten); 3. A. Haitsma (Haar lem); 4. B. Hagenaar (HSG); 5. A. Schnei ders (Haarlem). Boksen Besprekingen over een revanche Turpin—Van Dam Na de wedstrijd Randolph TurpinLuc van Dam zijn besprekingen begonnen over een revanche. Mochten de onderhandelingen slagen dan zal de revanche in de loop van Juli in Nederland in de openlucht worden gebokst. Turpin heeft zich bereid verklaard om bij die gelegenheid de Europese titel, wanneer de titel dan nog in zijn bezit is hij komt binnenkort tegen Jean Stock uit op het spel te zetten. Van der Veldt (130).. 96 35 14 2,74 J. Doves (130) 130 35 23 3,71 Tooien (135) 135 39 16 3,46 v. d. Eem (135) 82 39 10 2,10 Van Wunnik (90) 90 36 17 2,50 De Groot (110) 77 36 12 2,13 Nobels (250) 250 29 25 8,62 J. Doves (250) 155 29 31 5,34 Wagenvoort (70) 47 36 8 1,30 Giebels (60) 60 36 5 1,66 Loerakker (100) 100 41 9 2,43 Verdam (110) 86 41 11 2,09 De uitslagen der wedstrijden om het eerste klas kampioenschap van het district Haarlem van de NBB in het café Engwerda, Lange Wagenaar Engwerda G. A. v. d. Haak J. v. d. Linden R. v. d. Putten H. Dijkstra 163 43 3,79 24 200 43 4,65 32 44 14 3,14 19 200 14 14,28 52 175 32 5.46 17 200 32 6,25 22 Vandaag en morgen worden de laatste partijen gespeeld. De eerste nederlaagwedstrijd van de bil jartclub „Hof van Holland" om de Nobels beker is in gelijke stand (1212) geëindigd. Vriendenkring 2 was op bezoek. Woensdag behaalden de gasten een voorsprong van 84, doch gisteravond verloren zij met deze cijfers, waardoor de eindstand 1212 werd. De uitslagen van Vrijdag waren: Over veertien dagen worden de wedstrij den voortgezet. Van Woensdag aanstaande tot en met Zondag 11 Maart worden in hotel „Hof van Holland" de wedstrijden om de „Hof van Hollandbeker" gespeeld. Een stemmig hoekje van de oude hofstede Groot-Bentveld, een voorbeeld van een oude duinboerderij. Wie tegenwoordig wandelt door Zand- voorts prachtige omgeving en daarbij in de buurtschap Bentveld belandt, zal nauwe lijks kunnen vermoeden, dat in, vroeger eeuwen deze plaatsen omgeven waren door onbegaanbare moerassen en dat, waar nu een villawijk verrijst, eens geschiedenis werd gemaakt. In het oude Bentveld heeft de jachthoorn geschald ten tijde van Graaf In de botanische tuin in Bronx Park te New York wordt een bloemententoonstelling gehouden onder de naam „Holland in tulpentijd". Twee —r:-'<rs tonen de Nederlandse consul, dr. J. W. A. van Hattum, een der fraaie tulpenperken. Men ontkomt in deze tijd niet aan de indruk dat terwijl de raadslieden theore tiseren, confereren en adviseren, de ont wikkeling van het economisch leven aan zich zelf wordt overgelaten en er geen maatregelen worden getroffen om uit de moeilijkheden te geraken, welke van alle kanten worden gesignaleerd. Het voortdu ren van de kabinetscrisis is er een symp toom van, dat men wel unaniem de noodzaak van drastische maatregelen be seft, maar dat men het niet eens kan wor den over de vraag welke die maatregelen moeten zijn. Ook in het rapport van de onlangs ingestelde Sociaal-Economische Raad wordt van de economische en finan ciële situatie, waarin ons land verkeert, een interessante en goed gedocumenteerde analyse gegeven, maar de conclusies blij ven betrekkelijk vaag en zijn bovendien allesbehalve nieuw, evenmin als de midde len welke door professor mr. F. Lieftinck in zijn merkwaardige brochure voor de economische rehabilitatie van Nederland v/orden aangegeven. Het is zelfs zo, dat de aanbevolen mid delen om uit de huidige impase te geraken," in bepaalde opzichten tegenstrijdig zijn. Want zowel de genoemde raad als prof. Lieftinck is van oordeel dat behalve een vermindering van het verbruik, een ver hoging van de arbeidsproductiviteit en een beperking van de investeringen nodig zijn. De Sociaal Economische Raad gaat er van uit dat de arbeidsproductiviteit, welke in 1950 tot 99 pet. van het basiscijfer voor 1938 is gestegen, in het lopende jaar met 4% pet. zal kunnen stijgen, maar dat een Daar stond Bunkie, met grote ogen. „Ik zal maar binnenkomen, hè?", zei 't negertje. „Ken je me niet?" „N-n-neestotterde Bunkie. „Nou, Tripje kent me heel goed, hoor!", lachte de ander. „Ik ben Plop!" „Plop???", mompelde Bunkie. En toen, opeens, ging hem 'n licht op. Plopja, warempel, natuurlijkdaar had hij wel van gehoord; Oepoetie had wel eens over hem verteld. Juup en Plop! Bunkie begon nu ook te lachen. „Weet je 't al?", vroeg Plop. „Ja, hoorkom maar gauw binnen", zei Bunkie. „Wat dom van me, dat ik 't niet ineens begreep!" Toen liepen ze naar boven en daar stonden ze nu allemaal, vrolijk en druk pratend, bij elkaar. Wat moesten ze erom lachen, dat Bunkie zo raar had staan kijken! Ze zaten samen in de kamer en er was heel wat te praten extra-vergroting met 7 pet. nodig is om het gewenste resultaat te bereiken. Dit laatste acht hij echter niet mogelijk, omdat voor de militaire inspanning arbeidskrach ten aan het bedrijfsleven worden onttrok ken, drastische vereenvoudiging van pro ductie en producten eerst op lange termijn effect kan sorteren en tenslotte ook de grondstoffenschaarste remmend zal werken. Zij had daar echter aan moeten toevoegen dat rationalisatie en efficiency in de bedrij ven niet mogelijk zijn zonder nieuwe inves teringen en dat wanneer deze moeten wor den beperkt, dit zonder twijfel ook de arbeidsproductiviteit ongunstig zal beïn vloeden. Hieronder wordt verklaard dat er in 1950 betrekkelijk weinig publieke emis sies van bedrijven hebben plaats gehad en dat eerst in de tweede helft des jaars op de banken een groter beroep werd gedaan. Prof. Lieftinck ze^t dat de beperking der investeringen vooral moet worden gezocht op het gebied der niet direct productieve werken met uitzondering van hetgeen nodig is voor de versterking van de defen sie. Het is echter de vraag of deze beperking een voldoende effect zal hebben en of de noodzakelijke investering ten behoeve van de defensie dat eventueel effect niet weer zal neutraliseren. Een feit blijft dat de on voldoende arbeidsproductiviteit in ons land volgens deskundige waarnemers niet in de eerste plaats aan de arbeiders te wijten is, maar veel meer aan de veelszins nog ver ouderde outillage van de bedrijven. Het toenemend aantal kapitaalsuitgiften van de Nederlandse ondernemingen wijst er op dat de directies zich hiervan terdege be wust zijn en verdere kapitaalsinvesteringen nog altijd dringend noodzakelijk achten. Het moet daarom sterk worden betwij feld of een vermindering van de bruto- investeringen met ruim 20 pet, zoals door de Sociaal Economische Raad wordt nodig geacht, mogelijk zal zijn zonder de arbeids productiviteit aan te tasten. Men kan er zich over verheugen dat zo wel de genoemde Raad als prof. Lieftinck zich keert tegen het advies van het N.V.V. om de monetaire reserves verder op te souperen, daar deze in feite reeds te klein zijn en moeten dienen om alle onvoor ziene risico's en tegenslagen op te vangen. En hoe juist dit is blijkt wel weer uit de noodmaatregel, waartoe West-Duitsland is moeten overgaan om het grootste deel van zijn import stop te zetten wegens het feit dat het zijn extra-quotum bij de Beta lingsunie van 120 millioen dollar goeddeels heeft verbruikt. Dit heeft een ernstige wèerslag op de economische positie van ons land, dat zich de laatste tijd in toene mende mate op West-Duitsland heeft ge oriënteerd. Van onze totale uitvoer in 1950 ad 5.372 millioen, ging niet minder dan 1.143 millioen, d.i. bijna 25 procent naar Duitsland. We staan thans voor het fiasco van de liberalisatie en de Europese Beta lingsunie, hetgeen ons voor geheel nieuwe problemen stelt en dit vermoedelijk in nog sterkere mate tot consumptievermindering zal moeten leiden. En hier ligt ongetwijfeld ook het strui kelblok voor de vorming van het nieuwe kabinet. Floris V en het krijgsrumoer geklonken toen Witte van Haemstede oprukte tegen de Vlamingen. Want dit Bentveld, of eigenlijk de beide „Bentvelden" is als héél oud. Het dankt de naam aan het „Bend" of „Bundgras", dat men er ook nu nog aantreft en waarvan door de hoveniers en tuinders nog véél last wordt ondervonden. Op de toegangspoort van het oude buitengoed Groot-Bendveld, vinden we de naam dan ook nog met een „d" in de eeuwenoude poort ingebeiteld. Reeds in een'oorkonde van de Frankische Hofmeier Karei Martel (pl. m. 730) vinden we gegevens over „II mansa in Benetfelda" waarmede het bewijs geleverd is van een zeer vroege bewoning van het Bentveld. Ook in geschriften uit het jaar 960 ontmoe ten we de naam Bendveld meermalen In beschrijvingen van grote jachtpartijen en uit oude kronieken blijkt, dat graaf Floris V nog al eens in de oude hofstede „Groot Bendveld" logeerde en er zelfs waarschijn lijk enige tijd heeft gewoond. De vroegere hofstede Klein Bendveld werd in latere jaren bijna doorlopend bewoond door Am sterdamse families. In het jaar 1646 heet het in een transport-acte „een plaisante en vermakelijke hofstede voorzien van uiter mate weldragende en rare fruitbomen, 32 asperge-bedden, een valbrug en visrijke vijvers". Omstreeks 1850 werd deze hof stede gesloopt en slechts een tuinmanswo ning, het tegenwoordige „jachthuis" bij het Mr. Enschedépark waarin Klein Bendveld in 1910 werd herschapen, herinnert nog aan deze vergane glorie. Onenigheden Oude Zandvoortse archieven wijzen op onenigheid in oude tijden tussen de Zand- voorters en de Bentvelders De eersten vonden in de Bentvelden in het daar groei end gewas prachtig materiaal voor hun ADVERTENTIE IEDERE DAME IS VERWEND SANTPOORTERPLEIN - HAARLEM TELEFOON 19706 G. N. vismandenmakerij en kwamen 's nachts om deze twijgen te stelen, hetgeen de Bent velders niet namen, zodat er nogal eens een robbertje gevochten werd. Opmerkelijk is een stuk van 1596 waarin bewoners uit de beide Bentvelden verkla ren, dat dit gebied eertijds geen land, maar een groot binnenwater was. De grond stond er in dat jaar des winters nog geheel onder water en men reed op de schaats naar Zandvoort, hetgeen trouwens in 1860 nóg voorkwam. Ook bleken daar toen vele watervogels te broeden, terwijl visserij en vogelarij door de heer van Brederode in pacht werden gegeven. Bekend is ook de „Grote Rel" in Aerdenhout, die via het Kuytegat uit het Bentveld stroomde. In 1612 werd deze Rel op de „stadighste rauwe plaatsen beleghd met houten trappen of drempels", om zandverstoppingen te voor komen. Het hoofddoel van de bewoners vormde de jacht in de bijzonder wildrijke duinen. In het jaar 1660 kwam de hofstede aan Lord Craven, baron van Hampstead. Zij wordt ons beschreven als een plaats met „Boomgaerd, bouwhuisinge, vijvers, grach ten, een valbrug en dertig morgen zaai- en weiland". De vrije visserij en vogelarij, die aan het bezit verbonden waren, werden uit geoefend op het „Grote water". De eeuwen door bleef Groot-Bendveld een kwekerij, eerst voor asperges, later voor fruit, in hoofdzaak druiven, waarvoor de kassen werden verbouwd of nieuw bijgebouwd. De tegenwoordige eigenaresse, de familie Posthuma, beoefent reeds gedurende tal van jaren in dertig grote kassen de bloe menteelt, hoofdzakelijk anjers, doch daar naast fresia's en Aaronskelken. Stoot De eerste stoot tot de opkomst van Bent veld werd gegeven door de aanleg van de straatweg van Aerdenhout naar Zandvoort, waarvoor in 1824 een commissie van grond bezitters in Aerdenhout en Bentveld het initiatief nam. De belangstelling, die door de aanleg van deze weg voor Zandvoort werd gewekt, werd mede oorzaak, dat Bentveld meer en meer tot de villawijk van Zandvoort ging behoren. Maar de aller grootste gebeurtenis voor de „ontdekking van Bentveld" als woon-oord, was de komst van de electrische tram in 1899, waarvoor mr. H. Enschedé verdienstelijk werk lever de en waardoor vele welgestelde Amster dammers zich blijvend in Bentveld kwa men vestigen. In 1928 kocht de Nederlandse Exploita tiemaatschappij het oude Groot-Bendveld en gedeeltelijk het prachtige Naaldenveld, waardoor weer een nieuwe verkaveling ontstond van wegen en villa's. De moderne uitbreiding vernielde véél van het ongerepte natuurschoon dat Bent veld in vroeger jaren bood. Toch blijven Bentvelds dreven de trots van Zandvoort. Ge moet er eens gaan dwalen door dat on volprezen domein als daar straks in het voorjaar de uitbundigheid heerst van een ontwakende natuur. Teveel nog staat Bent veld bij velen bekend als alleen maar een villawijk van Zandvoort. In onderstaande figuur dienen veertien woorden van 7 letters te worden ingevuld. Wordt dit op de juiste wijze gedaan, dan ontstaat een zinspreuk, welke iedere Ne derlander hoort te kennen, en die van boven naar onderen te lezen valt op de middelste verticale, dik omlijnde kolom. De in te vullen woorden hebben de vol gende betekenis (deze omschrijving wordt niet gegeven in de volgorde waarin de woorden moeten worden ingevuld, doch in een willekeurige volgorde): Tevreden Tafel voor bepaald spel. Bereid. Ouderwetse klok. Waarschuwing. Wat het vrijwel heel November heeft gedaan. Middel voor vermenigvuldiging van teksten Orkaan. Zangstem van bepaalde hoogte. Benaderen. Iets gewijzigde samenstelling. Handwerkgerei. Triest. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IJMUI- DEN Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit üit de oud-Javaanse geschiedenis. zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". Voor de goede oplossingen loven wij uit: één prijs van 7,50; één van 5.en één van 2,50. Oplossing van het kruiswoordraadsel van 24 Februari: Horizontaal: 1. kilt: 4. monumentaal; 13. aar; 15. peil; 16. oom; 17. nikkel; 19. et; 20. dorpen; 22. teken: 23. tred; 25. deels: 26. Orel; 27. h.a.; 28. Rau; 30. nrs.; 31. air: 32. aard; 35. R.K.; 37. ever 38. anker; 40. ge; 41. kandelaar; 44. over; 46 rage; 47. adelstand; 51. uk: 52. liaan: 56. moes; 57. te; 59. bard; 60. mot; 62. rem; 64. ree; 65. en; 66. semi; 68. tiran; 70. snor; 72. karig; 73. roeren; 74. K.P.; 75. pagode; 76. Ine; 77. deeg; 79. ren; 80. onderkennen; 81. naad. Verticaal: 1. kantoorkruk; 2. lakken; 3. takel; 5. op; 6. neer; 7. uiteraard; 8. m.l.; 9. nood; 10. toren; 11. Ampère; 12. lans: 14. ren; 18. Ier; 21. Els; 23. tarra: 24. Daan; 27. hiel; 29. Urk; 31. ave; 33. de; 34. verdedigend; 36. kaak; 37. edel; 39. rots; 40. Gent; 42. n.g.; 43. aandenken; 45. va; 48. emmer; 49. loon; 50. set; 53. ib.; 54. aar; 55. Ares; 58. bereid; 61. Verona; 62. Rio; 63. Marne; 66. sagen; 67. M.I.D.; 68. trio; 69. neer; 71. open; 72. kar; 77. de; 78. ge. Onder de goede oplossingen werden de volgende prijswinners door het lot aange wezen: le prijs 7,50): mevrouw C. Prinsen— Klaassen, v. d. Duynstraat 11 te Haarlem. 2e prijs 5): mejuffrouw M. Heynen, rusthuis de Wildert te Seppe (N. Br.). 3e prijs 2,50): F. de Boer, P. C. Hooft- laan 89 in Driehuis. De indiening van het ontwerp voor een nieuwe Kieswet bij de Tweede Kamer is zeer spoedig te verwachten. Ondanks het feit, dat de regering demissionnair is, heeft zij gemeend, nu dit ontwerp gereed is, het spoedshalve de Kamer reeds te moeten toe zenden opdat de mogelijkheid blijft be staan, dat de wet nog dit jaar in het Staats blad zal kunnen verschijnen en de Tweede Kamer-verkiezingen van 1952 volgens de nieuwe wet zullen kunnen worden ge houden. Geen zekerheid over de laatste rustplaats van luitenant-kolonel Den Ouden Naar aanleiding van geruchten als zou den de stoffelijke resten van luitenant-ko lonel Den Ouden bij Hoengsong gevonden zijn heeft een officiële woordvoerder van de Nederlandse missie te Tokio verklaard niets daarvan vernomen te hebben. Hij voegde er aan toe, dat er geen defi nitief antwoord te geven is op de vraag wat er precies met luitenant-kolonel Den Ouden is gebeurd. Volgens de ene lezing droegen de mannen zijn lijk buiten de stad waar zij het begroeven. Volgens een andere lezing was de auto waarin de dode vervoerd werd, in een hinderlaag gevallen waarbij alle in zittenden om het leven kwamen. Men zou een onderzoek ter plaatse moeten afwach ten. De „Tjerk Hiddes" overgedragen SOERABAJA, 2 Maart. (Aneta). Be torpedobootjager „Tjerk Hiddes" is heden overgedragen aan de Indonesische zee macht en herdoopt tot „Gadjah Mada". „Gadjah Mada" is een beroemde figuUJ

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6