BAARS Haarlems financiële toestand Wees er als de kippen bij... Het woningtekort te Haarlem TAXI 18000 PEERLESS TON TH0OLEN Grote groepen Haarlemmers zullen dit jaar weer voor doorlichting in aanmerking komen Haarlemse politie schreef in 1950 bijna dertienduizend processen-verbaal Tevredenheid over de N.Z.H. s Radio Moors SLEUTEL WEG3 ZATERDAG 3 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Begrotingstekort voor 1951 is gestegen tot f548.500 Het Haarlemse haven en industrieterrein Amsterdammer pleegde een inbraak in Overveen Als er werkloosheid mocht komen De toonkamer van het Energie bedrijf te Haarlem De gasdruk in Haarlem Welke plannen de gemeente heeft i wie verder denkt Het bioscoopbezoek in Haarlem Geen burgerdag te Haarlem 0NDULATION PERMANENTE De sociograaf Versterking van het wegdek Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianotransporten - Bergplaats v. inboedels Albert de Klerk leidde een H.O.V.-concert Toeslag op pensioenen bij de N.Z.H. Heden verscheen de memorie van ant woord van B. en W. op het verslag der af delingen van de Haarlemse gemeenteraad, waarin de begroting voor 1951 besproken lS'ln dit stuk staat nog niet het belangrijk ste nieuws over de financiële toestand van Haarlem, namelijk dat het tekort dat B. en \V. aanvankelijk voor 1951 geraamd had den, sinds de ontwerp-begroting gepubli ceerd is, gestegen is van 437,500 tot 548.500. B. en W. zullen dus voor dat bedrag een buitengewone bijzondere uit kering uit het Gemeentefonds vragen. Deze verhoging is een gevolg van het lelt, dat het winstsaldo van het Energie bedrijf verlaagd moet worden, omdat de gasprijsverhoging van cent per m3 lang niet voldoende is om de hogere uitgaven die het gas- en het electriciteitsbedrijf zich moeten getroosten voor de steenkolen, die sterk in prijs gestegen zijn, te dekken. B. en W. zullen over deze wijziging nog een nota aan de Raad zenden. Er is voorts in de afdelingen veel gespro ken over de financiële toestand der ge meente. Ook B. en W. doen dit in hun antwoord. B. en W. sluiten zich aan bij de protesten die geuit zijn in de vergadering van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten over het feit, dat het rijk de gel den die in het Gemeentefonds aanwezig zijn, niet volledig aan de gemeenten uit keert. B. en W. schrijven: „Het ingediende wetsontwerp tot verlenging van de be staande noodregeling financiële verhouding, waarbij zelfs wettelijk verkregen rechten dreigen te worden aangetast, heeft „wel de deur dicht gedaan". Het „wet is wet" ziet men als „een man een man, een woord een woord". „Waarom nog spreken over de zelfstandigheid van de gemeenten wanneer de practijk slechts gaat in de richting van het onder voogdij stellen?" Dit is wat men hoort wanneer men spreekt met mensen waarvan onomstotelijk vaststaat, dat zij èn het landsbelang èn het gemeentebelang willen dienen. Wij erkennen, dat dit harde en ook ongebruikelijke woorden van ons college zijn bij de besprekingen over de financiële positie van de gemeente, maar het heeft geen zin de werkelijkheid door een minder positieve uitspraak te verbloe men. Met erkenning van de vele moeilijk heden, waarvoor de regering zich ziet ge plaatst, dient het recht van de gemeenten om, binnen het kader van de bestaande weiten, de tot hun taak en bevoegdheid behorende werkzaamheden uit te oefenen en uit te voeren, te worden erkend." Ook: „Door de stijging van inkomsten van dit Gemeentefonds, hebben de gemeen ten recht op uitkering." Wij tekenen hierbij aan dat wij indertijd reeds medegedeeld hebben dat als Haarlem de uitkeringen uit het fonds kreeg waarop zij aanspraak kan maken, dit een bedrag van 4V-z millioen gulden zou bedragen, waardoor het geheel overbodig werd om een verhoging van de bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds te vragen om het tekort op de begroting te dekken. De moeilijkheden zouden ook verdwenen zijn indien het rijk over 1951 niet 125 van het basisbedrag der Fondsuitkeringen aan de gemeente deed, maar 135 Tenzij het rijk dan geen nieuwe lasten aan de gemeenten gaat opleggen. Het is bijvoor beeld nog niet bekend welke rijksuitkering zal staan tegenover de door de regeripg aangekondigde halvering der schoolgelden. B. en W. stellen verder in het licht dat zowel de algemene financiële toestand als de moeilijkheden bij het opnemen van kas geld en leningen, dwingen tot het betrach ten van de uiterste zuinigheid. Als de be- ADVERTENTIE er zijn weer stallingplaatsen vrij. En U weetstallingklanten hebben altijd een streepje voor bij Autogarages Olicslagerslaan 36 - Koninginneweg 112 Tel. 10570, bü geen gehoor 12403 - 13441 Verbetering der wegen B. en W. van Haarlem schrijven in de Memorie van Antwoord: Met het te verbeteren gedeelte van de Oude Weg en de herstelde Waarderweg zullen de gemeentelijke wegen in het in dustrieterrein in behoorlijke staat zijn. De weg naar de bedrijven van Figee en Hila- fius is een polderweg, welke in slechte staat verkeert. Aangezien het polder bestuur niet bereid is de weg op behoorlijk Peil te brengen, geschikt voor fabrieks- verkeer, zal op andere wijze naar verbete ring dienen te worden gestreefd. Dezer dagen vervoegde zich des morgens vroeg aan het bureau van politie te Bloe- mendaal een bewoner uit Overveen, die mededeelde, dat er bij hem was ingebro ken. De recherche trok op onderzoek uit en in de loop van de morgen kwam een bericht binnen van de Amsterdamse politie, dat er een man was aangehouden die ver moedelijk in Overveen had ingebroken. De Amsterdamse recherche was op de morgen, waarop aangifte van de inbraak werd gedaan, op zoek naar de twee-en- twintigjarige Amsterdammer W. M. in een logement. Toen zij in diens kamer kwam vluchtte de jongeman. Drie rechercheurs jjmgen hem achterna en overmeesterden nem op straat. De aangehoudene wilde geen verklaring geven van zijn vlucht en daarom ging de recherche huiszoeking doen. Zij vond een hoeveelheid tafelzilver dn een fototoestel en was van mening, dat de goederen afkomstig moesten zijn van een Overveense familie. Overleg werd ge- P eegd met de Bloemendaalse politie en het bleek, dat de goederen gestolen waren in Dverveen. W. M. is naar Bloemendaal over- georacht en hij bekende de goederen en een nets te hebben gestolen. Vanmorgen is de man voor de officier van justitie geleid. groting in de Raad behandeld wordt, zul- i J ?n W- een ove«icht geven van de vlottende schuld die de gemeente heeft. „De stijging van de voor 1951 geraamde kapitaals!asten en gewone uitgaven is in derdaad verontrustend en indien geen in grijpende wijziging zal worden aangebracht in de bestaande mogelijkheden voor de ge meenten, zullen de gevolgen van de aan zienlijke kapitaalsuitgaven, mede in ver band met het normale accres vafi de ge wone uitgaven, op den duur niet door de gewone dienst kunnen worden gedragen. De situatie is in feite nog ernstiger, omdat Haarlem reeds enkele jaren een groot aan tal in de toekomst noodzakelijke kapitaals uitgaven heeft moeten uitstellen." B. en W. schrijven in antwoord op een opmerking uit de afdelingen, dat ook zij met bezorgdheid de voortdurende stijging van de subsidies zien. Maar er wordt ge vreesd dat verlaging der subsidies tot ge volg zou hebben dat het werk, dat de ge subsidieerde instellingen doen, zou komen stil te liggen, waardoor de gemeente ge dwongen zou worden het over te nemen. De politiekosten over het jaar 1948 zijn volledig vergoed. Er is zelfs een klein voor delig verschil 6752). Het nadelig ver schil voor de gemeente bedraagt over het jaar 1949 76.023 en over de jaren 1950 en 1951 (naar schatting) respectievelijk 166.921 en 219.534. B. en W. hebben gegronde verwachting, dat de voor 1951 geraamde bijdrage zal worden ontvangen. Bovendien hebben zij de hoop nog niet op gegeven, dat de Vereniging van Nederland se Gemeenten er in zal slagen de regering ervan te overtuigen, dat de thans geldende normen onvoldoende zijn. Van bezuiniging op de uitgaven van de politiekosten verwachten B. en W. niet veel. Wat de H.O.V. betreft schrijven B. en W.: „Gaarne sluiten wij ons aan bij de waar dering die in de afdelingen is uitgesproken voor de H.O.V. en bij de hoop, dat het be stuur van de H.O.V. wegen zal vinden om, met de hulp van de bevolking, de finan ciële moeilijkheden te boven te komen." ADVERTENTIE De originele matrassen koopt U in Haarlem-Noord bij de bedden-speciaalzaak (tefajJ&tlUUKtt Rijksstraatweg 71 Tel. 23809 Traditionele passage De traditionele passage over het Hilde- brand-monument ontbreekt ook dit jaar niet in de Memorie van Antwoord. B. en W. antwoorden de raad thans: De besprekingen over de plaatsing van het Hildebrand-monument zijn nog niet ge ëindigd. De grote uitgaven, welke voor die plaatsing nodig zijn, bemoeilijken onder de tegenwoordige omstandigheden het be reiken van een bevredigend resultaat ten zeerste. Haarlem heeft werkobjecten Er zijn zo schrijven B. en W. van Haarlem aan de Raad voldoende plan nen beschikbaar om bij een plotselinge toeneming van het aantal werklozen een deel hiervan op korte termijn te werk te kunnen stellen. Genoemd kunnen worden: a. het centraal rioleringsplan. Verschil-; lende delen van het leidingnnet zijn besteksklaar; b. aanleg van sportterreinen. Plannen zijn beschikbaar voor de voltooiing van de sportparken aan de Schalkwijkerweg en Noord-Akendam. Ook met de aanleg van de sportterreinen ten Noorden van de Orionweg, ten Westen van de Delft kan begonnen worden, zodra de gronden daarvoor in het bezit van de gemeente komen, wat op korte termijn het geval zal zijn. Raadsleden over de Volksgezondheid Verschillende Haarlemse raadsleden vroegen hoe het staat met de doorlichting der bevolking. B. en W. hebben regelmatig contact met de plaatselijke vereniging tot bestrijding der tuberculose over deze kwestie. Tijdens de besprekingen heeft de regering een ont werp van wet ingediend, waarbij de bevol kingsdoorlichting zal worden geregeld. Het ligt in het voornemen af te wachten of dit ontwerp tot wet zal worden verheven. In tussen blijven'B. en W. doorgaan met het periodiek doorlichten van bevolkingsgroe pen, t.w. het gemeentepersoneel met huis genoten, het onderwijzend personeel van alle lagere scholen en de leraren en leer lingen van de middelbare scholen. Deze groepen zullen in 1951 weer worden door gelicht. Naar B. en W. is gebleken worden de bij de gemeentelijke geneeskundige- 'en ge zondheidsdienst te Amsterdam verkregen resultaten van inenting met B.C.G. tegen tuberculose gunstig beoordeeld. Het College onderzoekt of het wenselijk is een aanvang te maken met deze inenting bij leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. De plannen voor een nieuw consultatie bureau verkeren in een ver gevorderd sta dium van voorbereiding. Het is echter nog niet te zeggen, wanneer met de bouw wordt begonnen. Eerste vijf jaar zeker geen nieuw ziekenhuis Wat betreft de ziekenhuisruimte: B. en W. denken niet aan vernieuwing of uitbrei ding van het St. Elisabethsgasthuis, omdat het gebouw daar toch al te oud voor is. Plannen voor een nieuw ziekenhuis wer den reeds vaak overwogen, maar de eerste vijf jaar behoeft op de medewerking van het rijk daartoe niet gerekend te worden. Kwalijke lucht Aan de klachten over de schadelijke gas sen van de olieraffinaderij aan de Spaarn- damseweg is tegemoet gekomen, maar het zal vermoedelijk practisch ondoenlijk zijn maatregelen te treffen om de klachten over onwelriekende gassen van de N.V. Chemi sche Fabriek RIDS in de Waarder polder te voorkomen. Deze fabriek werkt veelal voor regeringsopdrachten. Een hinderwetsver gunning is nog steeds niet aangevraagd, omdat geregeld wijzigingen in de fabriek plaats hebben en de vergunning dus steeds achter de werkelijke toestand aanloopt. De directie zal echter nogmaals op dit ver zuim worden attent gemaakt en vóórdat de vergunning wordt verleend zullen de no dige adviezen worden ingewonnen ten ein de na te gaan of het mogelijk is aan de klachten tegemoet te komen. Rapport voor de sport In de Memorie van Antwoord delen B. en W. voorts mee, dat opdracht is gegeven tot het samenstellen van een rapport over de situatie op het gebied van de lichame lijke opvoeding, de sport en de jeugdzorg in deze gemeente, zodra de hiervoor nood- ADVERTENTIE Vlotte modellen Marnixstraat 119 - Telef. 23138 Uit een becijfering, die B. en W. van Haarlem aan de Raad overleggen, blijkt dat de uitgaven van de toonzaal van het energiebedrijf in de Grote Houtstraat voor 1951 geraamd zijn op f 251.078 en de in komsten op f 206.200, zodat de exploitatie aan de gemeente dus f 44.878 zal kosten. Het huurcontract eindigt op 30 April 1952. De précaire kolenpositie bij het gemeen telijk energiebedrijf te Haarlem is aanlei ding geworden om in de avonduren, als het verbruik het grootst is, de gasdruk enigszins te verlagen. zakelijke gegevens zijn verzameld. Het ligt in de bedoeling van B. en W. nog dit jaar te komen tot een contactorgaan, samengesteld uit: vertegenwoordigers van de Haarlemse sport, vertegenwoordigers van de raad en vooraanstaande personen van wie verwacht kan worden, dat zij het werk van dit contactorgaan kunnen bevorderen. De sintelbaan Uiteraard heeft ook de sintelbaan enige raadsleden bezig gehouden. Dat het ont breken van zo'n baan een groot gemis is wordt grif toegestemd door B. en W„ die toezeggen dat onderzocht zal worden hoe op eenvoudige wijze een dergelijke baan gemaakt kan worden. Ernstig wordt over wogen dit niet op het terrein van de tegen woordige ijsbaan aan de Kleverlaan te doen, maar ten Zuiden van de Kleverlaan langs de spoorlijn. In ieder geval zal de sintelbaan met een sport-, waarschijnlijk een hockeyveld worden gecombineerd, waardoor „Ever Swift" ook geholpen kan worden. Wat tenslotte het zwembad in Oost en het badhuis in Noord betreft: het eerste moet wachten tot het Burgemeester Rei- naldapark wordt aangelegd en voor het tweede is een plan in de maak, maar B. en W. betwijfelen op grond van een en quête of de behoefte aan een badhuis ten Noorden van de Jan Gijzenkade inder daad wel deze uitgave wettigt. Natuurlijk is ook de woningbouw breed voerig in de afdelingen van de Haarlemse Raad besproken. B. en W. delen in antwoord op vragen mede Een definitief woningbouwprogramma voor de jaren 1951, 1952 en 1953 is nog niet gereed. Wel kan worden medegedeeld, dat in deze 3 jaren voor de woningwetbouw in aanmerking komen de terreinen gelegen aan het eind van de Duncklerstraat, die ten Zuiden van de Amsterdamsevaart, die in de hoek VondelwegRijksstraatweg en die ten Noorden van de Schipholweg. Zodra een definitief programma is opgesteld zul len B. en W. dit ter kennis van de Raad brengen. Het is de bedoeling de woning- bouwcorpoi-aties voor de bouw of het be heer van nieuwe complexen woningwet woningen in te schakelen. Betreffende de te volgen rangorde kunnen nog geen mede delingen worden gedaan. Een gemeentelijk woningbouwprogram ma voor een langere tijd is thans bezwaar lijk op te stellen, daar hierbij te veel on zekere factoren in het geding zijn, als toe wijzing bouwvolume, particuliere bouw, e.a. In 1950 zijn 301 arbeiderswoningen en 141 middenstandswoningen voltooid. Te zamen dus 442. De woningen zijn gedeel telijk uit het bouwvolume voor 1949 en 1950 gebouwd. Op 1 Januari 1951 waren sinds de oorlog voltooid of in uitvoering 1508 woningen, waarvan 1212 woningwetwoningen, 230 woningen met financiering en 66 woningen in de vrije sector, dat wil zeggen ongeveer 80 arbeiderswoningen en pl.m. 20 andere woningen. In het rapport van de commisise ad hoe werd als basis aange nomen 70 arbeiderswoningen en 30 middenstandswoningen. B. en W. vertrouwen, dat in Haarlem voor het bouwen van 500 a 600 woningen per jaar, waarvan een gedeelte montage- woningen voldoende ai'beidskrachten be schikbaar zijn. Het bouwen in de vrije sector zou naar de mening van B. en W. de begroting der gemeente te zwaar belasten. Dit bouwen, dat leidt tot hoge huren, moet aan het par ticulier bedrijf overgelaten worden. Of met een gemeentelijk bouwbedrijf een vlotter verloop van de totstandkoming van bouwobjecten in het algemeen en van de woningbouw in het bijzonder zou kunnen ADVERTENTIE B. en Wniet geestdriftig over de schoolradio B. en W. staan, zo blijkt uit hun ant woord aan een Haarlems raadslid dat daar over een vraag stelde, betrekkelijk scep tisch tegenover het nut van de radio-uit zendingen voor de scholen. Zij stemmen toe, dat het gebodene aan hoge eisen vol doet, doch wil men deze nieuwe werk methode in haar volledige omvang toepas sen (hetgeen inhoudt, dat behalve die van het luisteren zelf, veel tijd moet worden besteed aan voorbereiding, uitwerking en nabespreking van de lessen), dan is gevaar voor schade aan de andere vakken van onderwijs niet denkbeeldig. Overigens hangt het gebruik van radio in de school ook af van het algemene peil van de leer lingen in een school en van toepassing van andere ideeën in bepaalde scholen. Het verdient volgens B. en W. dan ook geen aanbeveling een te ruime plaats te geven aan de schoolradio. ONVEILIG VERKEER Hoewel vele leden vaït de Haarlemse raad de door de N.Z.H. gevoerde exploita tie van het stadsbusnet bevredigend vin den, bleken zij van mening, dat niet ver der gegaan moet worden met het in dienst stellen van eenmanswagens. B. en W. delen evenwel mede, zoals wij reeds geruime tijd geleden berichtten, dat op de lijnen 3, 4 en 5 geleidelijk eenmansbediening zal worden ingevoerd. Eveneens kan men in de Memorie van Antwoord de bevestiging vinden van ons bericht, dat dit jaar op twintig punten in de stad wachthuisjes zullen worden ge plaatst of halteplaatsen van een overkap ping voorzien. Het College bevestigt, dat met de invoe ring van de volledige busexploitatie een betere bediening van buitenwijken en rand gemeenten is verkregen en dat het verkeer in de binnenstad aanmerkelijk vlotter ver loopt dan met de tram het geval was. Wat betreft het effect van de nieuwe Wegenverkeerswet, schrijven B. en W. dat er geen aanleiding is aan te nemen, dat de invoering van de nieuwe verkeersvoor- schriften toeneming van het aantal ver keersongevallen tot gevolg zal hebben. Ook de afschaffing van een algemeen geldende maximum-snelheid voor de wegen binnen de bebouwde kom behoeft geen reden tot bezorgdheid te geven. Volgens de voor lopige telling bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Januari van dit jaar onge veer 130, hetgeen iets minder is dan het maandgemiddelde gedurende de laatste zes maanden van het vorige jaar; Tot nu toe bestaat er geen behoefte er gens de maximum-snelheid van vijftien kilometer per uur vast te stellen. Binnenstad het gevaarlijkst Verreweg het grootste aantal verkeers ongevallen deed zich voor in de binnenstad met inbegrip van Plein en Kennemerplein. Een belangrijk percentage hiervan was echter van geringe aard. Vele ongevallen geschiedden op het Plein, het Stationsplein en het Kennemerplein. Buiten de binnen stad zijn het de verkeersroutes, welke de meeste ongevallen opleveren, met als ge vaarlijkste punten o.a. de kruising bij de Amsterdamse Poort, de Amsterdamsevaart- Nagtzaamstraat en het Soendaplein. Plaat sen met een onevenredig groot aantal ver keersongevallen zijn echter niet aan. te wijzen. Bij besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat van 15 Januari 1951 zijn van de rijksweg HaarlemAlkmaar in Haarlem de Schoterweg, van de Joh. de Breukstraat af, het Soendaplein en de Rijksstraatweg tot de grens der gemeente als voorrangs wegen aangewezen Veiliger Kennemerplein Het kruispunt Kruisweg-Kennemerplein- Staten Bolwerk is in de toekomst vermoe delijk als één der eersite aan de beurt voor verkeerslichten. Verder zal worden nage gaan in hoeverre het mogelijk is op het Kennemerplein, door verdeling van de rij banen in stroken ten behoeve van het voor verschillende richtingen bestemde verkeer, een vlotter en veiliger afwikkeling van het verkeer te verkrijgen. Nu de toegelaten breedte van auto's is verhoogd van twee meter veertig tot twee meter vijftig, zal worden nagegaan in hoe verre sluiting van een enkele straat bij voorbeeld de Gierstraat voor te brede auto's gewenst is. De politie heeft in het afgelopen jaar rond 12.700 proeessen-verbaal opgemaakt, uitsluitend wegens overtreding van de ver- keersvoorschriften. Daaruit blijkt, dat in tensieve controle wordt gehouden op de naleving daarvan. Ook de achterlichten van vrachtauto's worden regelmatig, meer in het bijzonder door het personeel van de motorbrigade, gecontroleerd. Ook in de toekomst zal aan dit punt de nodige aan dacht worden besteed. Sinds enige tijd is bij wijze van proef de AN.W.B.-richtingaanwijzer op het kruis punt Nagtzaambrug-Zomervaart verlicht met behulp van een speciale lamp. Deze proef kan als geslaagd worden beschouwd. Nagegaan zal worden in hoeverre het ge wenst is enkele andere in deze gemeente aanwezige wegwijzers, welke door de nor male straatverlichting niet voldoende be licht worden, eveneens van een dergelijke armatuur te voorzien. ADVERTENTIE worden bereikt, is op het ogenblik bij B. en W. in onderzoek. De kwestie van huurcorrecties voor wo ningwetwoningen en woningen van stich tingen is op dit ogenblik nog in behande ling. Ruim 95 van de woningzoekenden, die bij het Huisvestingsbureau staan inge schreven, heeft te kennen gegeven geen hogere huur dan 400,per jaar te kun nen verwonen. In 1950 werden 43 huizen door de ge meente gevorderd. Naar de wenselijkheid van vervanging van de aan het gemeentelijk bureau voor huisvesting verbonden makelaars door ambtenaren met een volledige dagtaak, hebben B. en W. een onderzoek aangevan gen. Van de resultaten zullen zij de Raad in kennis stellen. In 1950 iets hoger dan in 1949 Verlaging van het heffingspercentage voor vermakelijkheden ligt niet in het voornemen van B. en W. van Haarlem. Een zodanig besluit zou naar de mening van het college de vereiste goedkeuring niet verkrij gen. Bovendien is men van mening, dat een verlaging van de belasting geen verlaging van de toegangsprijzen tot gevolg zou heb ben, in welk verband B. en W. er op wij zen, dat bij de invoering van een hogere heffing voor bioscoopvoorstellingen in 1948, de ondernemers de verhoogde belas ting niet mochten doorberekenen. Ook bij opheffing van de prijsbeheersing werden de toegangsprijzen practisch niet verhoogd. In 1949 werden de bioscopen bezocht door 1.852.365 personen, die daarvoor f 1.584.027 betaalden. In 1950 waren deze cijfers 1.874.293 en f 1.607.017. B. en W. van Haarlem delen in de me morie van antwoord aan de raad mede,»dat nadere overweging het college er toe ge leid heeft af te zien van het houden van een burgerdag. Dit op grond van resultaten welke elders hiermede behaald zijn. Zodra de citograph in werking is, zullen B. en W. aanvangen met het boekje „Burger schap en Burgei-zin" aan de ingezetenen op hun 23ste verjaardag toe te zenden. ADVERTENTIE 'OO0OOQ0G0OOOOOOOGGOOOGOOOGQO y.Eugène 99 Verleden jaar hadden B. en W. van Haar lem aan de Raad toegezegd, dat voorberei dende stappen gedaan zouden worden voor de benoeming van een sociograaf. Nu delen B. en W. evenwel mede dat zij in corres pondentie zijn met het Ned. Economisch Instituut te Rotterdam, dat nauw samen werkt met de Hogere Handelsschool, over de mogelijkheid de sociografische arbeid voor Haarlem aan het bureau op te dragen, omdat dit financieel voordeliger zal zijn. „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AJVIERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - Franee A. DE JONG Jacobjjnestraat 13 Telef. 1 8 7 3 1 Nationaal-Internationaal bekroond OOOOOO0OOOOOOOOOOOOOGOOOO0O© Nu eerst de Amsterdam- en de Nagtzaamstraat aan de beurt In het plan tot verbetering van de weg dekken door het aanbrengen van een fun dering in de straten, welke bestemd zijn voor bus- en/of intercommunaal verkeer, zijn zo schrijven B. en W. van Haarlem in de Memorie van Antwoord de Am sterdamstraat en de Nagtzaamstraat opge nomen. De keuze van de onderdelen, welke in enig jaar tot uitvoering gebracht zullen worden, hangt af van verschillende fac toren. Voor 1951 is deze keuze nog niet be paald, doch de Nagtzaamstraat dient, in verband met de vele klachten over de schade, welke de percelen aan deze straat van het verkeer ondervinden, voorrang te hebben boven de Amsterdamstraat. Het ligt in het voornemen om binnenkort de keibestrating van de Oostvest te ver vangen door klinkerkeien. Vervanging van het wegdekmateriaal van de Lange Heren- vest vraagt tevens herziening van de weg- indeling. De onzekerheid ten aanzien van het voortbestaan van de tramlijn Amster damHaarlemZandvoort vormt nog een bezwaar om op dit punt een. beslissing te nemen. „MEVROUW WARREN'S BEDRIJF" NOGMAALS IN HAARLEM Op 6 Maart geeft de Haagse Comedie in de Stadsschouwburg te Haarlem nog een voorstelling van „Mevrouw Warren's Be drijf" van G. B. Shaw met Fie Carelsen, Elisabeth Andersen, de regisseur Paul Steenbergen, Jan Retèl, Henri Eerens en Bob van Leersum. NACHTDIENST APOTHEKEN Bos en Vaart-aootheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. telefoon 10354. Noorder apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. ADVERTENTIE RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Vraagt bij ons aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. Van ouds bekend. Officieel Philips - KRUISSTRAAT 38 met medewerking van Aerdenhouts Vrouwenkoor Albert de Klerk kent men in onze stad voornamelijk als organist, componist en als koordirigent. Op het gisteravond gegeven ledenconcert der Haarlemse Orkest Ver eniging, waar hij als gastdirigent optrad, heeft men nu ook van zijn capaciteiten als leider van zelfstandige orkest-uitvoeringen in ruime mate indrukken kunnen krijgen. Als eerste werk hoorde men de Sym phonic in C van Georges Bizet, een jeugd werk dat als een late, posthume verrassing in 1935, zestig jaar na het overlijden van de componist ontdekt werd. Welke muzi kale invloeden had de 17-jarige Bizet on dergaan toen hij de symphonie ging com poneren? Ongetwijfeld is de muziek van Beethoven van grote betekenis geweest. De symphonie wijst ook op invloeden van Schumann. Maar het meest treft zij ons door de eigen taal die het werk spreekt, waaruit wij de componist van „De Parel vissers" en de toneelmuziek voor „l'Arlé- sienne" al gaan herkennen. Merkwaardig is de gemengde, onevenwichtige stijl van het Adagio, waarin de innigste opera- lyriek onderbroken wordt door de streng heid van de contrapunctiek van een fugato. Een fragment om voor op je hoede te zijn bij een uitvoering, vanwege de verrassende wending. Albert de Klerk dirigeerde het werk met levendig élan en bewaarde hiermede het typerende karakter van deze frisse Franse muziek. Gevoeliger en rijker van instrumentatie dan deze Symphonie van Bizet bleek de sluite „Pelléas et Mélisande" van Gabriël Fauré. Hiervoor zou het kunnen voldoen aan de eisen van tempo en rhythmiek alléén bij een uitvoering zeker niet het gewenste doel doen bereiken. Daarbij moet komen het vermogen tot „registreren" van de voorgeschreven klanktimbres. En hierin kooi Albert de Klerk als uiterst bekwaam organist zich volkomen laten gelden. Zo kwam na de gevoelige orkestklank van de Prélude, het klankcontrast van de hobo en de verfijnde strijkersbegeleiding van de „Fileuse". In de Siciliënne kon men de fraaie combinatie van de harp en de fluit beluisteren en bij het Molto Adagio onder de indruk komen van de elegische ex pressie van dit aangrijpende stuk. Aan het concert werkte het Aerdenhouts Vrouwenkoor (dat onder leiding van Al- bert de Klerk staat) mede en deze omstan digheid heeft de volledige uitvoering mo gelijk gemaakt van Debussy's drie-delig orkestwerk „Nocturnes". Twee delen er van „Nuages" en „Fêtes" komen wel eens op orkestprogrammas voor. Maar voor de vertolking van het derde, „Sirènes", is maar zelden een vrouwenkoor beschikbaar, dat voldoende zangcultuur bezit om zijn moei lijke taak naar behoren te vervullen. Ook bij deze uitvoering zag men de organist in de dirigent. In de rustige ontwikkeling werd de sfeer van „Nuages", dat visioenen van oneindig verre, mysterieuze hemel ruimten oproept, in de instrumentale kleur voelbaar gemaakt. In „Fêtes" trad het fan tastische elementt, gedragen en voortge stuwd door tarantella-rhythmen opvallend naar voren en in „Sirènes" was het vooral het koor, die de bekoring van het genoemde slotdeel uitmaakte. Dit concert bracht voor Haarlem nog den Vreedevorst" van Sas Bunge en „Can- twee koor-noviteiten: het „Gebed tot Jezus tique de Paques" van Arthur Honegger. Het werk van Sas Bunge was door het „Franse" karakter der muziek in het pro gramma uitstekend op zijn plaats. Het is gematigd modern van aard en het toont een hechte eenheid tussen tekstgedachte en muziek. Aerdenhouts Vrouwenkoor had zich de geest van dit koorwerk goed eigen ge maakt en kon daardoor met de uitvoering veel indruk maken. De componist, die in de zaal aanwezig was, kwam Albert de Klerk, het koor en ook het begeleidende orkest zijn dank betuigen. Tenslotte werd gezongen het uiterst persoonlijke werk van Honegger, een uiting van extase in een Voor harde klankencombinaties deinst wat afgeremde voortschrijding der muziek. Honegger niet terug. Hij bezorgt een koor, dat de uitvoering van deze Paaszang on derneemt, ongewone moeilijkheden en men mag in dit geval respect hebben voor de mate waarin het Aerdenhouts Vrouwen koor deze moeilijkheden overwinnen kon. Albert de Klerk heeft het koor en het orkest laten delen in de hartelijke waar dering, die zich tot hem richtte en die door bloemen geaccentueerd werd. P. ZWAANSWIJK De NZH heeft thans de toeslag, welke op de lopende pensioenen zal worden uit gekeerd, bekend gemaakt. De pensioenen, die verleend zijn in Januari 1946 en daar voor, worden verhoogd met 35 procent. Volgens een geleidelijk aflopende schaal, wordt dit lager, naarmate men later ge- pensionneerd is. In Januari 1953 tenslotte is de toeslag geheel verdwenen. Deze glij dende schaal houdt verband met de hoogte van de pensioengrondslagen, waarnaar de pensioenen berekend zijn. Intussen zijn over het afgelopen jaar de toeslagen reeds aan de betrokkenenuitgekeerd. ADVERTENTIE TEL. 11493 LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Tel. 14609 reparateur HAARLEM de melodische schoonheid in de zang van I Derkx, 57 Jj„ tester gr acht. Burgerlijke stand van Haarlem 2 Maart 1951 ONDERTROUWD: 2 Maart: L. C. M. Ver munt en J. P. Lotens. BEVALLEN van een zoon: 1 Maart: H. KraaijArgeloo. C. E. A. M. SchreurPieter- son. M. B. W. Weijers—Thijssen. G. E. Kra merBrakel. 2 Mrt.: H. J. ReedijkDe Klerk. H. W. de Goeij—Speicken. W. H. Prins Kroon. BEVALLEN van een dochter: 27 Febr.: M. M. de GoeijZipper. 28 Febr.: E. W. Koele- mijHommes. L. van KersenVisker. 1 Mrt.: L. J. Lagerweij—Plukker. M. H. A. Spijker- Van den Broeke. 2 Mrt.: H. H. van Stijn— Orth. C. F. SchreuderMitchell. OVERLEDEN: 27 Febr.: C. Wassenaar, 32 j., Karei van Manderstraat. 28 Febr.: A. Starre- veld, 83 j„ Zuiderstraat. D. T. J. van der Klugt, 72 j., Damiatestraat. 1 Mrt.: H, J. H.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7