Herziening van het hoger onderwijs De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws MAANDAG 5 MAART 1951 2 Rapport van de staatscommissie-Van der Pot thans verschenen Echtpaar verongelukt op de huwelijksreis V.A.R.A. acht nieuwe zender voor wereldomroep onnodig Apeldoorn op de bres voor Duitse vluchtelingen Oud-directeur Nederlandse Heide Maatschappij overleden m Grens liberalisatie bereikt -bed is pok voor U ideaal! Lekker warm ën volkomen geruisloze vering. Allerhande lichte muziek op Melodisten-festival Uitspraak in kort geding over kogelvulpennen Onze puzzle Drama in Bergen op Zoom opcehelderd Partijraad van de V.V.D. keurt houding van Kamerfractie goed Handelaar in effecten aangehouden Verloofd paar verdronken Russische steun voor eisen van „Wereldvredesraad" Roofmoorden op Java Bradley wil spoedig troepen naar Europa zenden PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Heringa Wathrich Agenda voor Haarlem De commissie voor hoger onderwijswet- geving, ingesteld bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen van 18 Mei 1949, is gereed gekomen met haar rapporti De commissie bestond uit prof. mr. C. W. van der Pot, voorzitter, prol', mr. A. M. Donner en prof. dr. F. L. R. Sassen, die tot opdracht kregen een nieuwe wet op het hoger onderwijs en de voornaamste regelingen tot uitvoering dier wet te ontwerpen. De voornaamste wijzigingen, welke het ontwerp beoogt, zijn: de ruimere doelstel ling van het hoger onderwijs; de instelling van de Hoge Academische Raad; de wijzi ging van het bestuur der rijksuniversiteiten en der Technische Hogeschool te Delft en de toekenning van rechtspersoonlijkheid aan de rijksuniversiteiten en de Technische Hogeschool met de mogelijkheid van haar verdere zelfstandigverklaring. Plet ontwerp gaat vergezeld van een toelichting van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Commissie beveelt de instelling aan van een Hoge Academische Raad, een overkoepelend inter-universitair orgaan, waardoor de universiteiten minder onaf hankelijk van elkaar zullen werken en minder uitsluitend voor eigen bloei en groei zullen opkomen. Deze raad zou een uitsluitend adviserende taak moeten heb ben. Voorgesteldwordt het docerend perso neel invloed te doen uitoefenen op het be heer der universiteit. Ook heeft, de com missie gedacht aan de vorming van een Raad van Afgestudeerden, die in het uni- versiteitsbestuur vertegenwoordigd zou kunnen zijn. In dit bestuur zal ook de re gering vertegenwoordigd moeten zijn. De commissie is van oordeel dat een openbare universiteit zelfstandig moet kun nen worden verklaard, dat zij eigen rechts persoonlijkheid verkrijgt en haar bestuur ruimere bevoegdheden worden verleend zowel op financieel gebied als ten aanzien van de benoeming der docenten. Volgens de minister kan door instelling van sub-faculteiten en interfaculteiten aan de bezwaren tegen het beperkt aantal faculteiten tegemoet worden gekomen. Hij kan zich niet verenigen met het voorstel der commissie aan de bestaande faculteiten die der tandheelkunde toe te voegen. De meerderheid der commissie wenst een rectoraat voor de tijd van vijf jaren met de mogelijkheid van verlenging met vijf jaar. De minister is het niet eens met het stand punt der commissie, dat een rector vijf jaar eerder moet aftreden dan hij ontslagen moet worden als hoogleraar. In de geldende wet wordt het latijn de voertaal van het onderwijs genoemd. De commissie meent dat dit overblijfsel uit het verleden thans wel kan vervallen. Afschaffing van collegegelden of invoe ring van een progressieve collegegeldrege ling wordt onaanvaardbaar geacht. Wei wordt voorgesteld het inschrijvingsgeld te laten vervallen. Voorgesteld wordt het getuigschrift van baccalaureus in te stellen, dat na een ver korte academische studie kan worden ver kregen. Het is gebleken dat in tal van sec toren van het maatschappelijk leven be hoefte bestaat aan personen, die een be perkte, maar wetenschappelijke opleiding aan een universiteit hebben genoten. De commissie stelt voorts bepalingen voor ter bescherming van de titel hoog leraar. Zij wil ook ingaan tegen de door sommige gepromoveerde juristen aangeno men gewoonte, mr. dr. voor hun naam te zetten in plaats van dr. mr., waardoor zij zich niet onderscheiden van diegenen voor wie mr. dr. de aanduiding is dat zij twee ADVERTENTIE Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast. Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. doctoraten hebben verkregen. De commis sie pleit ervoor, dat aan ieder die met goed gevolg een doctoraal examen heeft afge legd, de.mogelijkheid wordt gegeven, dit in een titel te doen uitkomen. Tegen het offi cieel erkennen van de aanduiding doc torandus heeft de commissie bezwaar. Zij stelt de titel magister voor, afgekort mg. Minderheidsrapport Prof. mr. A. M. Donner heeft aan het rapport een minderheidsnota toegevoegd. Hij heeft in de eerste plaats bezwaaï tegen het zelfstandig verklaren van rijksuniver siteiten en de Technische Hogeschool. Prof. Donner heeft voorts bezwaren tegen de combinatie van het hoogleraarschap en het lidmaatschap van het universiteits- of hogeschoolbestuur. In de derde plaats meent hij, dat de voorgestelde nieuwe fi- •guur van toegevoegd hoogleraar onjuist is. Zondagmorgen omstreeeks half twaalf reed op de Rijksweg onder Herten (L.) een auto tegen een boom. In de wagen waren gezeten de heer en mevrouw Spa- renburgh, die Zaterdag waren gehuwd. De auto reed door onbekende oorzaak plotse ling van de weg en botste tegen een boom. Door de kracht van de botsing werd de heer S. uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote werd zeer ernstig gewond en is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Roermond overge bracht. Het echtpaar was op de huwelijks reis. De lieer S. was afkomstig uit Naarden, zijn vrouw uit Den Haag. Per 15 Maart zou het echtpaar het hotel Stendal te Bussum betrekken, dat de heer S. pas had overge nomen. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. De banden van de auto waren na het ongeluk intact. Het hoofdbestuur van de VARA heeft er bij de regering op aangedrongen, de op dracht aan de Nozema voor de bouw van een 100 kW-zender voor de Wereld omroep in te trekken. De investerings kosten zullen 3.500.000,bedragen en de jaarlijkse exploitatiekosten 800.000, die ten laste komen van de luisterbijdrage. De VARA meent, dat de tegenwoordige technische uitrusting ten behoeve van de wereldomroep, hoewel niet ideaal, toch wel voldoende kan worden geacht, zodat de nieuwe zender stellig niet noodzakelijk is. Een Apeldoorns comité, bestaande uit vertegenwoordigers van enige sociale or ganisaties, heeft een inzameling gehouden voor Duitse vluchtelingen in een aantal dorpen in de provincie Oldenburg. Het resultaat van deze actie was dat dezer dagen ongeveer 25 ton kleding, schoeisel en speelgoed naar Duitsland kon worden vervoerd. De goederen zullen Worden ver deeld over de vluchtelingenkampen in de dorpen Rodenkirchen, Langwarden, Tos- sens en Abberhausen. Te Arnhem is overleden ir. J. P. Lonk- huyzen, oud directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij. Op 1 September 1899 trad hij in dienst van de Nederlandse Heide Maatschappij, waar hij werd aangesteld als tijdelijk ad junct-houtvester. In 1910 volgde zijn be noeming tot directeur, welke functie hij tot zijn pensioengerechtigde leeftijd in 1936 vervulde. In 1937 werd hij wederom in functie geroepen en wel als waarnemend directeur. Na zijn aftreden als waarnemend direc teur werd hij gekozen als voorzitter van de hoofdafdeling Zoetwatervisserij, waar door hij als vertegenwoordiger van deze hoofdafdeling lid werd van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Heide Maat schappij, welke functie hij tot aan zijn dood vervulde. ADVERTENTÏE m Niet wij moeten U zeggen, hoe de Boston is. Uw eigen reactie? na eens 'n Boston geprobeerd te hebben, is: BOSTON, de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid.^g|jp •i" PARIJS. (Reuter). Volgens kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Organi satie voor Europese Samenwerking, heb ben de landen van het plan-Marshall in West-Europa vermoedelijk de „feitelijke limiet" bereikt van hun programma tot vrijmaking van de handel. Zij achten een grotere liberalisatie dan 75 procent van de handel onwaarschijnlijk, hoewel men po gingen zal blijven doen te komen tot de oprichting van een enkele Europese markt voor bepaalde goederen. De heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-raissie in Nederland, heeft bij Gerzon in de Kalverstraat te Amsterdam de ten toonstelling „Het Marshallplan en u" ge opend. De expositie toont, hoe de Marshall- gelden zijn gebruikt en wat het Marshall plan mogelijk maakte in Nederland. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Clavecimbel. 11.30 Voor zieken. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel week overzicht. 13.30 Concert. 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Piano. 15.00 Platen. 15.30 Onze Ameri kaanse buren. 16.00 Musette '6.3Q Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.2' ^'aten. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.45 Kunst en bedrijf. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20,15 Ge varieerd programma. 21.15 De antwoord man. 21.35 Opera. 22.00 Causerie. 22.15 Strijk kwartet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Sym- phonette-orkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Omroeporkest. 15.15 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Platen. 18.15 Politiekapel. 18.48 Sport, Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.24 Pianoduo. 19.35 Lichte muziek. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.30 Lijdensmedita tie. 21.30 Kamermuziek. 22.10 Bariton en orgel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Cello. 16.00 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Opera. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Koor. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 83.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Het bestuur van de Haarlemse Amuse- mentsvereniging „De Melodisten" behoefde niet te klagen over een tekort aan deel neming aan het derde festival, clat Zater dagavond in de Haarlemse Concertzaal werd gehouden. Niet minder clan twintig solisten en ensembles hadden zich opgege ven voor dit festijn, dat het karakter van een wedstrijd kreeg, waarop alleen macr „vrije nummers" werden uitgevoerd. Er was een jury invde zaal, die van acht uur tot omstreeks middernacht heel wat te doen had met het beoordelen van de uit eenlopende prestaties. En de vrij talrijke toehoorders mochten door middel van stembiljetten eveneens hun mening hier over kenbaar maken. Leonard Costongs uit Maastricht opende de rij van mededingers. Hij zong onder meer cle ontboezeming „My foolish heart" in croon-stijl. In hoeverre hier inderdaad sprake was van dwaasheid des harten werd niet duidelijk, omdat de zanger vrij onverstaanbaar was. Het dansorkest „De Narren" begon in een wat pessimistische bui met „It is too late", maar gaf een aanvaardbaar antwoord op de vraag „What is this thing called love?" Engelse titels en teksten waren schering en inslag op deze avond: een onmiskenbaar bewijs voor de Engels-Amerikaanse annexatie van de amusementsmuziek hier te lande. Janny Sleeking uit Amersfoort had de moed om een, Nederlands liedje te zingen, maar zij kon dit nog niet voldoende „brengen". Het sprookjes-eiland Hawaii is nog steeds in trek als exportgebied van zwoele- klanken. Drie importeurs kwamen op het podium. „The royal Hawaiians" uit Haar lem troffen het niet met de geluidsinstal latie Ook de Hawaiians van Eddy Hordijk uit Dordrecht konden om dezelfde reden niet tot een goede klankverhouding komen. Wat dit betreft waren de H.V.V. Hawaiians uit Haarlem er beter aan toe. Hun spel gaf al dt^ verleidelijke klankstrelingen, die men van Iiawai-muziek verwacht. Een sympathieke indruk maakte de zanger Jan Hasebos uit Amersfoort met een paar Italiaanse liederen. Rinske Wal stra uit Leeuwarden, die de aria van Mimi uit „La Bohème" voordroeg, heeft goede stemmiddelen, maar zij had met haar keuze wel wat hoog gegrepen. Texas-cowboys kwamen tot vermaak van het publiek de boel op stelten zetten. Min der uitbundig, maar niettemin vlot, waren „The Western four cowboys" uit Haarlem, op deze avond tot drie gereduceerd. Drie mondorgel-virtuozen, beter nog mond orgel-acrobaten („The Chromatica's" uit Amsterdam) verbluften de zaal met haast onnavolgbare toeren. Van de anderen, die verder optraden willen we noemen Anna Palmen uit Beverwijk, die er wel slag van heeft om het de liefhebbers van „croonen" naar de zin te maken, ook nog de aardige „Alpenmadel" met haar vriendelijke Zwit serse liedjes en ten slotte zeer in het bij zonder het Nieuwe Niedorps Amusements orkest, dat onder de pittige leiding van de heer B. Persijn op dit festival het meest de naam van de muziek hoog hield. Het zuivere, rhythmische, kernachtige samen spel van dit amateur-ensemble bij het uit voeren der Walsen van Strauss, Waldteufel en anderen, werkte als een ware verkwik king. P. Z. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat een handelmaatschappij in Uruguay aanhangig had gemaakt tegen twee Neder landse firma's, die naar haar mening in breuk maakten op een octrooi voor kogel vulpennen. De president heeft-de Uruguese maatschappij in het gelijk gesteld en de Nederlandse firma's het recht ontzegd der gelijke kogelvulpenhouders te vervaardi gen, in de handel te brengen en te ver- kopen. Bij overtreding zal een dwangsom van 25.000,ineens of 100,per ver kochte vulpen worden opgelegd. Beide ge daagden werden tevens veroordeeld in de kosten van het kort geding. Door een vergissing op de zetterij is in de puzzle van Zatz.Uag een fout geslapen. In het figuur moeten 14 woorden inge vuld worden. Er werden evenwel slechts 13 omschrijvingen gegeven. De 14e is weg gevallen. Deze ir: laaghartige verklikkerij. Tachtigjarige man vier-en-een- haif iaar geleden vermoord De Bergen op Zoomse recherche heeft een drama opgehelderd dat zich ruim vier en een half jaar geleden in Bergen op Zoom afspeelde. Toen verdween de 80-jarige Zeeuwse boer K. Schreurs uit Wolphaarts- dijk, die al enige jaren in het Sint Catha- rinagesticht aldaar als geëvacueerde woon de, spoorloos. Hij zou op zijn tachtigste verjaardag, 26 Augustus 1946, een uitstap je met een kennis naar Goes maken, maar hij is daar nooit aangekomen. Met de oplossing van dit drama is ook een einde gekomen aan de geruchten die de laatste weken in Bergen op Zoom de ronde deden en volgens welke het stoffelijk overschot van de heer S. en enige skeletten zouden zijn gevonden in een woning aan de Lieve Vrouwenstraat, waar S. vaak bij een zekere mevrouw G. kwam. De politie stelde een onderzoek in, dat echter geen re sultaat opleverde. Afgelopen Donderdag had men meer succes. De politie was tot de ontdekking gekomen dat zich achter de woning een beerput bevond, welke onmid dellijk aan een onderzoek werd onderwor pen: er kwamen gedeelten van een skelet naar boven. De politie arresteerde daarop de inmiddels weduwe geworden vrouw, die sinds enige maanden in Zierikzee woont. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd, waarbij het volgende is komen vast te staan: De 80-jarige S. was op 26 Augustus 1946 bij mevrouw G. op bezoek gekomen om nieuwe schoenen en een broek te halen die zij voor hem zou kopen en waarvoor hij haar 100 had gegeven. Toen de man zich bukte om de schoenen te passen gaf zij hem met de gummistok van haar man een klap in de nek. De man viel voorover en was op slag dood. Toen kort daarna haar man, de wachtmeester G., thuis kwam hebben zij samen het stoffelijk overschot in de beerput achter de woning geworpen. De vrouw zal vandaag voor de officier van justitie te Breda worden geleid. De partijraad van de V.V.D. heeft Zater dag te Amsterdam vergaderd. Besproken werden het concept-reglement op de can- didaatstelling voor leden van de Tweede Kamer en het concept-werkprogramma van de V.V.D. met de daarop door de afge vaardigden ingediende amendementen. Mr. P. J. Oud hield een uitvoerige rede, waarin hij het ontstaan en het verloop van de kabinetscrisis uiteenzette. De par tijraad betuigde zijn instemming met de houding, welke de Tweede Kamerfractie van de V.V.D. heeft aangenomen. De douanerecherche te Amsterdam heeft een handelaar in effecten gearresteerd, die tot 31 December van het vorig jaar firmant van de commissionnair Van R. is geweest. Van R. werd veertien dagen geleden ge arresteerd, maar wist de volgende dag te ontsnappen. Beiden worden ervan ver dacht clandestien Nederlandse aandelen van het buitenland uit naar Nederland te hebben gebracht en op de beurs te Amster dam te hebben verhandeld. Van R. is nog voortvluchtig. CASSATIEBEROEP VAN H. KOLDERT VERWORPEN De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van H, Holdert, die door het ge rechtshof te Amsterdam tot 12 jaar gevan genisstraf was veroordeeld, verworpen. H. is lid geweest van de Waffen S.S. en heeft blijkens het vonnis het dagblad De Tele graaf dienstbaar- trachten te maken aan de verbreiding van nationaal socialistische beginselen en doeleinden. Voorts heeft hij de hoofdadministrateur van dit blad, G. J. van der Linden, blootgesteld aan vijftien maanden Duitse gevangenschap. De verwerping van het beroep geschied de overeenkomstig de conclusie van de pro cureur-fiscaal. Vrijdagavond is te Emmer-Erfscheiden- veen een tragisch ongeluk gebeurd dat aan een verloofd paar het leven heeft gekost. De 28-jarige H. W. B. uit Zwartemeer en zijn verloofde H. N. uit Oudeschans fietsten langs het kanaal A le Emmer-Erfscheiden- veen. B. en zijn meisje zijn te water ge raakt en verdronken. LONDEN (Reuter). In de Prawda, het blad van de Sovjet-Russische communisti sche partij, is een artikel verschenen, waarin verklaard wordt, dat de UNO moet kiezen tussen voldoen aan de eisen van de „wereldvredesraad", die kortelings in Oost- Berlijn geconfereerd heeft, of het lot delen van de Volkenbond door „zichzelf in ver val te laten geraken". Tegelijkertijd heeft het officiële Sovjet- Russische nieuwsbureau, Tass, in een tele gram uit Berlijn aan Moskou voor het eerst volledige bijzonderheden gemeld over een door de Wereldvredesraad aangenomen resolutie, waarin de beginselen van een campagne over de gehele wereld vervat zijn. In Londen ziet men in de gedane publi caties een mogelijke dreiging van de Sov jet-Unie de UNO te zullen verlaten, zo niet aan de eisen van de „wereldvredes raad" wordt voldaan. De Prawda wijst er op, dat de „wereld vredesraad" besloot een delegatie naar Lake Success te zenden. Deze delegatie zou de eis stellen, dat de UNO „wederom de rol opneemt, die haar door liet handvest is toebedeeld, namelijk te fungeren als een gebied van overeenstemming tussen de regeringen en niet als werktuig van een of andere overheersende groep". Vorige week zou F. N. Oleschoek, lid van het centrale comité van-de communistische partij van Rusland, in een openbare lezing te Moskou gezegd hebben, dat wanneer de UNO niet ingaat op de aanbevelingen van de wereldvredesraad, de Sovjet-Unie geen andere keuze zou hebben dan de UNO te verlaten. DJAKARTA (Aneta) De Nederlandse planters Pfefferkom en Smits zijn Vrijdag nacht op de rubberonderneming „Soember- woeloe" in het regentschap Loemadjang in Oost-Java door een roof bende bescho ten. Zij werden naar buiten gelokt met de mededeling, dat er dieven in de rubbertuin waren. Eenmaal buiten gekomen vroegen onbekende rovers de planters om geld. Toen dezen meedeelden geen geld te heb ben, opende men het vuur. Pfefferkorn werd onmiddellijk gedood, Smits werd ern stig gewond naar het Katholiek ziekenhuis te Soerabaja overgebracht. De stfif van de onderneming „Serpong" in het gebied van Tangerang deelt mede, dat W. J. Wessel door een onbekende werd neegeschoten. Dr. Van Ameide, die vorige week Dins dag het slachtoffer werd van een moord aanslag tussen Mod joker to en Soerabaja, verkeert nog steeds in levensgevaar. De Nederlander Loring te Soerabaja werd door fietsendieven in de rug gescho ten, toen hij zich verzette. Hij werd zwaar gewond in het Centraal Burgerziekenhuis opgenomen. Aan de grote weg van Padelarang en naar Tjiandjoer hebben bewoners van de desa Gantoengan Zondagochtend een on beheerde jeep aangetroffen waarvan de voorruit met een kogel doorboord was. In de greppel daarnaast vonden zij het lijk van een Europeaan. Het slachtoffer bleek J. Geerling van een rubberonderneming bij Bandjar te zijn. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. Volgens Amerikaanse Congreskringen zou generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, aange drongen hebben op snelle goedkeuring door de Senaat van het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa. De komende dertig dagen beslissende besluiten kunnen brengen over het Europese verdedigingsleger, zou Bradley verklaard hebben. 13. „Nu, goed dan," zei Joris Goedbloed, toen Panda al zijn rekeningen voor hem had betaald. „Omdat ge zo aandringt, ven tje, wil ik wel overwegen om u mee te nemen op een oudheidkundige onderzoe kingstocht. Wanneer ge dan de oogjes wak ker de kost geeft, dan kunt ge heel wat leren! In diep vertrouwen wil ik u name lijk mededelen, dat ik een zeer grote en belangrijke historische vondst op het spoor ben! Ik vermoed namelijk, dat er oude, Romeinse ruïnes te vinden zijn bij Ezels- brugge-aan-de-Aa, en die wil ik gaan opgraven. Vertel het niet verder stel eens voor dat onbevoegden er van hoorden en ons voor waren! Laat mijn woorden strikt vertrouwelijk blijven sub poena, roep ik uit, om een klassieke vorm aan onze geheimhouding te verlenen „Maar dat klinkt reusachtig avontuurlijk, Joris!", riep Panda uit. Dal lijkt me fijn! Dan ga ik je helpen graven!" Uche-uche sprak nu een bescheiden stem en daar stond Jolliepop! Panda en Joris had den helemaal niet in de gaten gehad, dat de trouwe bediende het hele gesprek ge volgd had. „Houdt mij ten goede dat ik voorstel, dat ik uw expeditie vergezel en u naar vermogen behulpzaam ben „Wat zegt ge?", riep Joris uit. „Et tu, bruut? zouden mijn klassieke leermees ters verrast uitsloten zo zij uw boute praat konden vernemenDoch hoor nu toch eens, mijn brave ik neem aan dat gij een bekwaam bellenpoetser zijt, en een vernuftig tafeldeklcer, een begaafd kleer borstelaar misschien.maar de oudheid kunde, neen! Dat gaat toch stellig boven uw zwakke vermogens...". „Niet geheel, Mijnheer de Baron!", antwoordde Jollie pop. „Ik ben namelijk gediplomeerd ere lid van de Bond van Amateur-Oudheid kundigen, en ik was het, die onlangs de Romeinse ruïnes te Kipbrugge-aan-de-Ee ontdekte„Welk een vreselijke ont dekking....", hijgde Joris gesmoord Per dievenwagen. In de kwartfinale van de competitie om de provencaalse be ker speelde Zondagmiddag de ploeg van Hateau-Gombert uit Marseille tegen het elftal van Miramas te Aix en Pro. vence. In de tweede helft ontstond een heftig handgemeen tussen de spelers van beide ploegen als gevolg van een beslissing van de scheidsrechter, en het duurde niet lang of het publiek koos partij. Men had het vooral op de scheidsrechter begrepen, die zich ge lukkig mocht prijzen dal; de politie ten tonele verscheen op het moment dat het er bedenkelijk voor hem uit begon te zien. Hij verliet het terrein tenslotte in de dievenwagen, het enige afdoende middel om hem tegen de woede van de opgewonden toeschouwers te bescher- men. Mijngas. Zaterdagmiddag' zijn in de mijn van de „Charbonnagcs du Boubier" te Chatelet in België zes mijnwerkers door mijngas om het leven gekomen. Asyl. De Tsjeehoslowaakse ambassadeur te New Delhi, dr. Kratochviz is, na ont vangst van een oproep om zich naar Praag te begeven voor besprekingen, Donderdag spoorloos verdwenen. De „Daily Graphic" meldt nu dat dr. Kra tochviz onder de naam „Smith" pas sage zou hebben geboekt aan boord van een Brits schip, waarmede hij, ver gezeld van zijn vrouw, zoon en diens gouvernante, op weg zou zijn naai' Londen. Volgens het blad zal dr. Kra tochviz alias „Smith" de Britse regering als politiek vluchteling om asyl ver zoeken. Vuurgevecht. Een Amerikaanse politiepa trouille heeft Zaterdag twee leden van de Oost-Duitse volkspolilie doodgescho ten. Het hoofdkwartier van het Euro- pese opperbevel van het Amerikaanss leger verklaart, dat de politie-agenten werden gedood in de Amerikaanse zóne, in Hessen nabij Bad Hersfeld. Gezegd wordt, dat de politie-agenten gedood werden, toen zij, na opgemerkt te zijn, in een vuurgevecht weerstand boden. Propaganda-program. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft opdracht gegeven tot een nieuw voorlichtingsprogram, dat de volken van West-Europa de noodzaak van be wapening duidelijk moet maken, zo meldt de „New York Times". Volgens het blad had een functionaris gezegd, dat de regeringen deze noodzaak vrij goed inzien, maar grote delen van de volken niet. Het was naar zijn mening geen gemakkelijke taak, maar als de kennelijke propaganda werd vermeden en verwezen werd op simpele en goed- gedocumenteerde feiten, zou het naar zijn mening wel gelukken het publiek achter het program van het Noord- Atlantisch verdrag te krijgen. Arrestatie. Volgens een bericht uit Praag is ook Ludwila Clementis, de echtge note van de vroegere Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, wieng arrestatie kortelings bekend gemaakt werd, te Praag gearresteerd. Verbazingwekkend. De Sovjet-Russischa permanente afgevaardigde bij de UNO, Jacob Malik, heeft naar aanleiding van het feit, dat John Foster Dulles, ds speciale afgezant van Truman, op een persconferentie te Washington op 28 Februari zeide te verwachten spoedig met Malik over een vredesverdrag met Japan te zullen spreken, in een verkla ring aan de Sovjet-Russische delegatie bij de UNO gezegd: „Ik acht het nodig te verklaren, dat ik geen besprekingen met Dulles voer over het vredesver drag met Japan. Zijn verklaring ten aanzien van zijn aan mij gerichte bood schap over deze kwestie en bereidheid van mijn kant om de onderhandelingen over een vredesverdrag met Japan te hervatten, is geheel ongegrond". Maliks verklaring heeft verrassing gewekt, aangezien hij en Dulles in de afgelopen zes maanden ten minste tweemaal over deze kwestie gesproken hebben. Kleppen. Een Amerikaanse universiteit maakte bekend, dat proeven zijn ge* nomen met kunstmatige hartkleppen, die waarschijnlijk ook in het menselijk lichaam aangebracht kunnen worden. In de afgelopen twee jaar hebben bij 100 honden deze hartkleppen gewerkt. Geen enkele der honden is doodgegaan en de kleppen hebben geen enkele maal geweigerd. De werking berust op het beginsel van het ventiel. Accoord. Pakistan gaat er mede accoord, dat troepen van de V. N. tijdelijk de orde in Kasjmir handhaven wanneer de Indiase en Pakistanse strijdkrachten onder toezicht van de V. N. uit dit ge bied zijn teruggetrokken, aldus heeft de Pakistanse minister van Buitenland se Zaken, Sir Mohammed Zafroellah Khan, in een interview met de radio van de V. N. verklaard. Zoals bekend is het eventueel zenden van troepen van de V. N. naar Kasjmir geopperd in het Brits-Amerikaanse voorstel aan de Vei ligheidsraad. Uitbarsting. Hedenochtend vroeg heeft de tot nu toe hevigste uitbarsting van de vulkaan Lamington, door de inboorlin gen „Berg der geesten genoemd", plaats gehad. Men is van mening, dat deze uitbarsting géén slachtoffers heeft ver oorzaakt, in tegenstelling tbt vorige, toen duizenden inheemsen en vele blan ken om het leven kwamen. Na de vo rige uitbarsting, van de tevoren als uitgedoofd beschouwde vulkaan is een gebied er omheen, met een straal van zestien kilometer ontruimd. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 5 MAART Concertgebouw Optreden van Clara Haskil, 8 uur. Immanuelkerk: Johannes Pas sion, 8 uur. Kunstzalen Frans Hcerkcns Thijssen: Maristentoonstelling, 10—5 uur (tot 11 Maart). Rembrandt: „De vader van de bruid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verdwenen vrouw", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zo jongzo slecht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ,Paul Vlaan deren", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur Spaarne: „Cassidy's offer", 14 j., 2.30, 7 en' 9.15 uur. Frans Hals: „Bob Hope in de knoop", 14 j.i 2.30, 7 en 9.15 uur (Dinsdag 2.30 en 8 uur). DINSDAG 6 MAART Frans Halsmuseum: Trio 1948, 8 uur. Stadsschouwburg: Mevrouw Warren's bedrijf (Haagse Comedie), 8 uur. Bioscopen: Mid- I ■dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2