Babgfc Kon Nieuw-Zeelands immigratie-plan beleefde goede start in Nederland 0LIEST00K INSTALLATIES Radio geeft Woensdag Jo van Ammers-Küller voor de rechter 'MORRIST PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Q Wereldnieuws Voor vlijtige handen GROEN Co. Arnhem krijgt 30 jaar voor dekking Mijlpaal-tekort Kermis Edam—Volendam wordt gesplitst Zij sou het verbod van de Centrale Ereraad voor de Kunsthaar beroep als schrijfster uit te oefe nen, hebben overtreden Duizend gulden boete geëist 'n kwaliteitsproduct Tentoonstelling van werk van Prinses Wühelmina Extra voeding voor tuberculoselijders Monument voor slachtoffers van Bezuidenhout-bombardement Jhr. R. Wittert van Hoogland bij de Luchtmachtstaf Vleesoorlog in Groningen geëindigd Visa voor Australië worden voortaan kosteloos verstrekt Jachtopziener schoot op mollenvanger In Korea overleden K.L.M. redde hartpatiënt het leven DINSDAG 6 MAART 1951 F-Tpf nÏA!i\X7c» immitsra+ia.nlr,*« "KTiI,7 Het nieuwe immigratie-plan van Nieuw- Zeeland, dat voorziet in subsidie in de kosten van de overtocht voor ongehuwden van IS tot 35 jaar, heeft een goed begin gehad. Vijf en vijftig jongelui, die in De cember per vliegtuig als eerste groep on der deze voorwaarden vertrokken, hebben zich nu in hun nieuwe omgeving' geves tigd. Zij vonden werk in de zuivelindustrie. Een tweede groep van ruim zestig jonge mannen en vrouwen is in Februari met de Groote Beer vertrokken. In Maart zullen ongeveer 100 emigranten met de Johan van O^denbarnevelt de overtocht maken. De aanmelding staat neg open. Voor in lichtingen kan men zich wenden tot de particuliere emigratie-organisaties en tot de arbeidsbureaux. Voor dit jaar voorziet het schema in toelating in Nieuw-Zeeland van 2000 personen: 1200 mannen en 800 vrouwen. Het gaat hier om ongeschoolde arbeiders voor zwaar werk, timmerlieden, schilders en stucadoors, ketelmakers, bank werkers en draaiers, smeden, plaatwerkers en bosarbeiders, houtzagerij-arbeiders, er varen landbouwkrachten en arbeiders voor de zuivelindustrie. Voor vróuwen kunnen de volgende beroepen worden genoemd: huishoudelijk personeel voor ziekenhuizen, ■hotels en pensions, fabrieksarbeidsters en ervaren verpleegsters. Emigranten in wier overtochtskosten door de Nieuw-Zeelandse regering wordt gesubsidieerd dienen zich tevoren bereid te verklaren gedurende twee jaar werk zaam te blijven in het door hen opgegeven Uit een prae-advies van B. en W. van Arnhem aan de gemeenteraad kan thans nadere mededeling worden gedaan over de wijze waarop Arnhem het Mijlpaal-tekort denkt te dekken. Men is daarbij uitgegaan van het door de raad toegestane crediet van f 550.000,Deze raming wex-d aanmerke lijk overschreden. Tot 31 Januari 1951 werd blijkens speci ficatie uitgegeven f 648.106,80. Tot deze datum werd hiervan gedekt door netto ont vangsten f 93.548,74, zodat tot dusverre uit hoofde van het verleende crediet f 554.558,06 uit de gemeentekas is betaald. Tegenover het crediet van f 550.000, komt een uitgaventotaal te staan van f 598.061,03. Door gemeentebedrijven en diensten zijn verschillende werkzaamhe,defi geboekt ten laste van de tentoonstelling tot een totaal van f211.609,91. Het totaal Mijlpaal-tekort wordt gesteld op f 809.670.94. B. en W. gaan nader in op de oorzaken van dit tekort, waarbij zij weer naar voren brengen dat er een ge brek aan tijd was en dat de tentoonstel ling veel te onaantrekkelijk was opgezet. Uit een onderhoud met de minister-pre sident is op zijn advies een bespreking ge volgd met de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Financiën. In Arnhem werd meegedeeld dat men uit de beschikbare middelen voor de dienst 1950 niet veel meer dan rond f 110.000,kon opbrengen. Het tekort van f 809.670,94 zal dan voor een bedrag van f 70.658.54 worden gedekt uit posten van de bedrijven en diensten uit door de begrotingspost gedekte sala rissen van ambtenaren die tijdelijk gede tacheerd waren op de tentoonstelling en uit de post onvoorziene uitgaven. Uit de be spreking kwam verder naar voren, dat door de regering geen bezwaar zal worden gemaakt indien de gemeente ten aanzien van het ongedekte bedrag van f700.000, de zelfde gedragslijn volgt als voor dè dek king van oude tekorten tot en met het jaar 1947. Voor deze tekorten zijn bijdragen van de Kapitaaldienst aan de gewone dienst verleend tot dekking van het be trokken dienstjaar, de kapitaalpost plus rente moet vervolgens in 30 jaarlijkse ter mijnen uit de gewone dienst worden af gelost. In feiten kom dit dus neer op een verhoging van de afwikkeling van de ge wone tekorten. ADVERTENTIE Veel innemen maakt de maag van «reek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst ea rug. De pappleisterwerking en de dampen hel pen meestal in één nacht. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio Volks Universiteit. 19.00 Causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Amusementsmuziek. 20.40 Hoorspel. 22.10 Piano. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Niéüws. 8.13 Gewijde muziek. 8.45 Platen, 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Hoorspel. 11.55 Platen. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Zigeunerkwintet. 13.40 Pla ten. 14.00 Klein strijkorkest. 14.30 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Amuse mentsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws.. 20.05 Commentaar familiecompeti tie. 20.15 Negro-Spirituals. 20.30 Lijdensover- deniking. 21.00 Strijkkwartet. 21.25 Platen. 21.35 Salonorkest. 22.10 Piano. 22.25 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.32 Causerie. 12.35 Opera. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 14.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Kamerorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Twee piano's. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23,05—24.00 Verzoekprogramma. beroep. Een bepaalde werkgever wordt hun dus nipt aangewezen én wanneer eventueel in het eigen beroep geen ...plaats open is, kimne.n zij ander passend werk aanvaarden. Onder bepaalde voorwaarden wordt sub sidie verleend, hetzij door Nieuw-Zeeland of door Nederland, hetzij door beide lan den. Nederland subsidieert echter geen per sonen uit de bouwvakken, of de metaal industrie, de houtindustrie en evenmin fa- briekarbeidsters en verpleegsters. Deze personen kunnen uiteraard wel emigreren indien zij de passagekosten zelf betalen eventueel met subsidie van Nieuw-Zeeland. Personen die niet onder dit plan vallen kunnen in sommige gevallen toch naar Nieuw-Zeeland emigreren. Ook hierover kunnen de arbeidsbureaux en de particu liere emigratie-organisaties inlichtingen geven. Dr. 3. H. Holwerda overleden Te Nijmegen is op 78-jarige leeftijd over leden dr. J. H. Holwei-da, oud-directeur van het Rijksmuseum voor Oudheidkunde te Leiden en oud-directeur van het Rijks museum Kam te Nijmegen. Dr. Holwerda is een der baanbrekers geweest van het oudheidkundig onderzoek op vaderlandse bodem. Hij heeft onder meer in Nijmegen bij opgravingen de grondlagen van de oude Bataafse vesting en van de grote Romeinse legerplaats van het tiende legioen op de Hünnerberg blootgelegd. Bovendien heeft hij ten Zuiden van Nijmegen een der oudste Bataafse dorpen blootgelegd en de Ro meinse steenovens en pottenbakkerijen on der Berg en Dal ontgraven. Protesten naar Gedeputeerde Staten Namens 210 industrieën en midden- standsbedrijven heeft de Vereniging ter Be vordering van Handel en Nijverheid in de gemeente Edam een adres gericht tot Ge deputeerde Staten van Noordholland, waarin zij protesteert tegen het enige weken geleden genomen raadsbesluit de kermis van EdamVolendam te splitsen en deze te houden met drie dagen tussen ruimte, waarbij Volendam het eerst aan de beurt is. De kermis te Volendam en Edam was vroeger het gesprek van de dag, zij is het nu weer. Vroeger om de vrolijkheid, die er op die dagen in Volendam en Edam heers te. nu om de strijd die is ontbrand in deze gemeente, waar één burgervader de touw tjes in handen houdt en waar de geloofs- tegenstellingen scherp liggen. Volendam met 7000 inwoners is ovérwegend katho liek, Edam met 4000 zielen is overwegend protestant. In het adres van de Vereniging van Han del en-Nijverheid staat: „Door het geno men raadsbesluit is de kermis te Edam door de Volendammer raadsleden ver moord en vele neringdoenden in Edam zijn van een belangrijke bron van inkomsten beroofd". De Bond van caféhouders te Edam heeft reeds besloten de zaken 's avonds om 8 uur te sluiten als hel kermis in Edam wordt. Bij Edammer raadsleden bestaat het plan eveneens een protest naar Gede puteerde Staten te zenden. Ook zouden kermisvakgenoten en de middenstandsver eniging „De Hanze" protesten verzenden. De buitengewone Kamer van de Amsterdamse rechtbank, gepresideerd door mr. L. Loeff. heeft Maandag de zaak behandeld tegen de 56-jarige Nederlandse schrijfster mevrouw J. van AmmersKüller. Haar was ten laste gelegd, dat zij een roman, getiteld „Dorstig Paradijs" zou hebben geschre ven en later uitgegeven, hoewel de Centrale Ereraad voor de Kunst in Maart 1947 haar het uitoefenen van haar beroep had verboden tot 1 Juni 1950. „Dorstig Paradijs" werd door de uit geverij Strengholt gedrukt. Voor de naam van de auteur was het pseudo niem Adriaan Hulshof gebruikt. Het boek behandelt familietoestanden qp Curasao en heeft daar veel stof doen op waaien. De verdachte erkende van November 1947 tot April 1948 in Curasao te zijn ge weest waar haar zoon gouvernements ambtenaar is. Zij ontkende pogingen te hebben gedaan medewerkster te worden aan een weekblad aldaar. Op 14 April ADVERTENTIE in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei. ADVERTENTIE De burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, opende Zaterdag in de kunstzaal Van Lier aan het Rokin te Am sterdam een expositie van schilderijen en tekeningen door Prinses Wilhelmina. De opbrengst der toegangsbewijzen komt ge heel ten bate van het Nederlands Steun comité voor beeldende kunstenaars. Het tentoongestelde is niet te koop. De bur gemeester wees er op hoezeer het Neder landse volk het waardeerde dat het een blik in het privé-leven van Prinsés Wil helmina mag slaan. De spreker wenste géén aesthetische waardering van het ge- bodene te geven, maar stelde voor om H. K. H. tot Ere-j offer te benoemen van de bekende schilderessengroep der „Am sterdamse Joffers". Het talrijke publiek betuigde door luid applaus zijn instem ming. Deze expositie, die tot 24 Maart duurt, bevat een keur van 45 werken, voorname lijk schilderijen. Het zijn alle landschap pen: de Veluwe, Soestdijk, de duinen bij Wassenaar, Zwitserland, Noorwegen, Zwe den, Beieren en Oostenrijk. Door de een voudige maar sterke toon verschilt dit werk, wat Zwitserland betreft, van de traditionele Alpenkalender-romantiek. Ner gens een mens, nergens een zon of een maan, maar overal een zacht, enigszins melancholiek licht, dat nergens vandaan komt en toch de verbeelding overal héén leidt. De door de mist verdoezelde bomen langs de IJssel, herinneren aan de herfst- nevels uit het werk van de Chinese dich ter Li-Tai-Po. Een Zweeds dal („Lappor ten") met sombere groen-grijzen verrast door enige lichtblauwe reflexen in de wa terplassen: een gedurfde maar uiterst ge slaagde combinatie. Soms wordt de trant losser, vooral «wanneer er bruin op het rossige van verdorde bladeren aan het palet wordt toegevoegd. De majesteit van de besneeuwde Alpentoppen stijgt hoog uit boven het schaduwrijke dal met zijn in de schemering veilig weggescholen huisjes. Er zit romantiek in dit werk, maar een beheerste edele romantiek. Soms (Abisko in Lappland) ontstaat een waar kleurfestijn. De stukken zijn alle gesigneerd met W. èn een datum: het deed genoegen te con stateren dat er ook werk van 1949 aan wezig was. We kunnen dus nog véél ver wachten. De tekenigen zijn krachtig en accentueren steeds het essentiële. De bedoeling van deze tentoonstelling is niet om uitsluitend aan materiële moei lijkheden tegemoet te komen, maar óók om er aan mede te werken aan de kunste naar ten volle de plaats te geven die hem in onze nationale samenleving toekomt, aldus schrijft Prinses Wilhelmilft. in het voox-bericht van de catalogus. A.SCHMIDT DEGENER Per week voor ƒ3.75 Er is een bedrag van 6 millioen beschik baar gesteld voor tegemoetkoming in de kosten van voeding voor tuberculoselij ders. Er is door een commissie van drie des kundigen uitgemaakt dat als extra rantsoen in een week beschikbaar gesteld dienen te worden: 4 eieren, 250 gram kaas, 3 A liter melk, 700 gram vlees en 250 gram mar garine. Daarvoor zal een vergoeding van 3,75 per week gegeven worden. Per sonen die aangesloten zijn bij een der drie vakcentrales krijgen het geld via de vak centrale. De oudste bewoonster van het eiland Ameland, mevrouw H. Visser—Dokter is Zaterdagavond in de leeftijd van 102 jaar en 7 maanden overleden. Op 3 Maart 1945 werd de gemeente Den Haag getroffen door de grootste ramp in haar geschiedenis: een geallieerde lucht aanval verwoestte het Bezuidenhout. Daar bij vei-loren 511 inwoners het leven. Er gingen 3250 woningen in vlammen op. Ter nagedachtenis van de slachfoffers van dit bombardement heeft burgemeester Schokking op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan een eenvoudig monu ment onthuld. Het monument draagt het opschrift: „Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft dit monument gesticht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het bombardement in het Bezuidenhoutkwartier op 3 Maart 1945". ADVERTENTIE Met ingang van 1 April zal jhr. mr. R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland van de KLM in militaire dienst treden bij de staf van generhal Aler. Van 1929 tot 1938 was hij vlieger bij de luchtvaartafdeling te Soesterberg. In deze periode vestigde hij een nieuw Nederlands hoogterecord. In 1938 vertrok hij voor de KNILM naar Java, waar zijn werk bij de burgerlucht vaart werd onderbroken door de oorlog met Japan. Hij heeft aan vele oorlogs- vluchten deelgenomen in het Pacificgebied als commandant van de Nederlandse oor logsbasis bij Darwin in Australië. Na af loop van de oorlog hervatte hij zijn werk zaamheden bij de KNILM, welk bedrijf werd overgenomen door de KLM in Augustus 1947. Sindsdien is jhr. Wittert hoofdinspecteur van de KLM geweest. Tijdens een Maandagavond in Gronin gen gehouden vergadering, die door bijna alle Groningse slagers werd bijgewoond, is besloten dat de Groninger slagers met ingang van Woensdag 7 Maart vlees zullen verkopen tegen lagere prijzen. De saneringscommissie van de Gronin ger slagersvereniging besloot in een in de afgelopen nacht gehouden bestuursverga dering de prijs voor de goedkopere soor ten vlees vast te stellen op 1,35 per pond. De vleesoorlog in het Noord-Oostelijk deel van de provincie Groningen en ook in enkele andere plaatsen in de provincie, deed vele inwoners van de stad Gronin gen het vlees bij „oorlogvoerende" sla gers betrekken. De slagers in de stad ver kochten de goedkopere soorten vlees niet. Deze goedkopere soorten vlees liggen in prijs ongeveer 20 a 30 cent beneden de duurdere soorten. De slagers hebben hun standpunt nu laten varen en hebben zich bereid verklaard ook de goedkopere soor ten vlees te verkopen. De vleesooxdog in het Noorden is hiermede geëindigd. Met ingang van 1 April 1951 kunnen Nederlandei-s, die in het bezit zijn van een geldig Nederlands paspoort en in Australië wensen te worden toegelaten, kosteloos een visa krijgen. Zij, die naar Austx-alië reizen met een ander doel dan voor een duurzaam verblijf, zullen de Australische visa verkrijgen geldig voor een tijdsduur van twaalf maanden en goed voor een on beperkt aantal reizen naar Australië. Anderzijds zullen met ingang van die datum onderdanen van Australië, houders van geldige Australische paspoorten, die Nederlanders wensen te bezoeken, voor een verblijf van niet meer dan di*ie maanden zonder visum in Nederland worden toege laten. De in beide landen geldende we.tten en reglementen inzake de binnenkoinst, het verblijf en het verrichten van arbeid, blij ven van kracht. Bij niet voldoen aan deze voorwaarden kan de toelating bij aankomst worden ge weigerd. 1948 was de verdachte teruggekeerd in Nedei-Iand. Kort daarna, zo heeft zij bij het vooi-onderzoek verklaard, kwam een dame, wier wai-e naam de verdachte niet bekend wenste te maken, haar bezoekeix. Zij noemde deze dame Annie Koster. De verdachte verklaarde, dat zij haar schoondochter in Curagao had aangemoe digd een poging te doen een boek te schrij ven. Toen „Annie Koster" bij haar kwam met het verzoek een door haar geschreven verhaal wat om te wei-ken, zag zij hierin een kans haar schoondochter aan het werk te zetten. Deze schoondochter zou toen het manuscript van „Dorstig Pai-adijs" in de zomer van 1948 hebben geschreven, daarna hebben opgestuurd aan de verdachte in Nederland die het enigszins zou hebben bij gewerkt en het daarna door Strengholt hebben laten uitgeven. De verdachte zeide Annie Koster in Engeland verzocht te hebben haar een be vestiging te geven van het ondei-houd, dat zij met haar in April 1948 in Amsterdam had gehad. Annie Koster, die aan haar verzoek had voldaan, had de brief ge antidateerd en er boven geschreven 20 Juli 1948. Drie schriftkundigen zeiden, dat deze brief niet door de verdachte was geschreven een vierde was van mening, dat dit wel het geval was. De president las een. verklaring voor, die de schoondochter van de verdachte, me vrouw B. van AmmersVoogd, heeft af gelegd toen zij in Curagao door de rechter commissaris over deze kwestie werd ge hoord. Zij ontkent daarin de roman te hebben geschreven. Wel geeft zij toe er aanvankelijk aan te hebben gewerkt. Latex- waren er zoveel veranderingen in aange- bi-acht, dat zij zich zelf niet meer als schx-ijfster van het boek kon beschouwen. De officier van justitie, jhi\ mr. A. Rei gersman hield hierna zijn reguisitoir. Hij eiste een boete van 1.000, subsidiair vier maanden hechtenis, omdat hij wettig en overtuigend bewezen achtte, dat de ver dachte door het bewei-ken en veranderen van een manuscript haar beroep van schrijfster heeft uitgeoefend en aldus in strijd heeft gehandeld met de uitspraak van de Centrale Ereraad voor de Kunst. Pleidooi van nu*. A. J. M. van Dal In een uitvoex-ig pleidooi zeide de raads man, mr. A. J. M. van Dal, onder meer, dat over de 'verdachte zeer veel was gelas terd, naar aanleiding van het feit, dat zij een passief lidmaatschap van de Neder landse Kultuurkamer en van de Neder lands-Duitse Kultuurgemeenschap had aanvaard. In de oorlog had zij één boek uitgegeven, dat door de Duitsers onmiddel lijk verboden werd wegens zijn Oranje gezindheid en anti-nationaal socialistische strekking. Na de bevrijding had zij in een opwelling een goed bedoelde, maar zeer oxxverstandige bx-ief geschreven, welke oor zaak is geworden van haar uitsluiting. Pleiter bestreed, dat zijn cliënte door het aaxxbrengen van correcties en toevoegingen het vonnis van de ereraad had overtreden. Toen in Curagao de opschudding over „Dorstig Paradijs" tot een onderzoek naar de schrijver dreigde te leiden, heeft de ver dachte uit bezorgdheid voor haar schoon dochter aan de uitgever voox-gesteld, het auteurschap voor het boek op zich te ne men en daarna getracht „Annie Koster" als autx-ice naar voren te schuiven. Volgens pleiter bestaat Annie Koster inderdaad, zij het onder andere naam. Deze Annie Koster zou volgens mr. Van Dal het stramien voor het verhaal hebben geleverd. Om redenen die met de zaak in geen enkel verband staan, zou deze vrouw haar naam en ver blijfplaats niet bekend wensen te maken. Mr. Van Dal betoogde voorts, dat voor de uitoefening van een beroep betaling een onmisbaar element is. In dit geval ontbrak betaling, zodat de verdachte haar beroep dus niet zou hebben uitgeoefend. Hij achtte het ten laste gelegde niet be wezen en vroeg vrijspraak, subsidiair ont slag van rechtsvervolging. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Een jachtopziener heeft Maandag een mollenvanger bij het Helvoirtse Bx*oek in de omgeving van Vught in het onderlijf geschoten. De xnan moest naar een zieken huis in Den Bosch worden overgebracht. De jachtopziener had gezien dat een man in het Helvoirtse Broek aan het mol- lenvangen was. Hij ging in een hinderlaag liggen en wachtte totdat de. mollenvanger voorbij kwam. Even later passeerde deze per fiets. De jachtopziener gelastte hem af te stappen; toen de man daar geen gehoor aan gaf lostte de jachtopziener enige schoten. De mollenvanger werd in het on derlijf getroffen. 14. Toen Jolliepop vertelde, dat hij ere lid van de Bond van Amateur-Oudheid kundigen was, kon Panda zijn oren niet geloven. Dat had hij nooit achter zijn be diende gezocht! „Hoe kom je daar nu bij Jolliepop?" riep hij uit. „Vergun mij op te merken, mijnheerehPanda," antwoordde Jolliepop, „dat ik de beoefe ning der oudheidkunde beschouw als een zeer geschikte en beschaafde tijdpassering voor de betere standen. Vandaar dan ook, dat ik van harte uw belangstelling voor deze hoogstaande wetenschap toejuich, en dat ik volgaarne bereid ben om mijn ken nis ter zake tot uw beschikking te stel len„Oehjuisteh jahakkelde Panda, die het, eerlijk gezegd, nu juist wel eens prettig gevonden zou hebben om er zónder Jolliepop op uit te trekken. Hij wist nu niet meer hoe hij er af moest komen, maar gelukkig kwam Joris hem te hulp door op commanderende toon te zeggen: „Neen, mijn brave! Hoe zeer het mij ook spijt u leed te moeten doen, ik roep u hier een uitdrukkelijk neen toe. Ik kan bij het hóógst weten schappelijke werk, dat ik sta te gaan ver richten, waarlijk geen amateurs gebruiken zelfs geen ere-amateurs! Neen, driewerf neen! Op dit terrein past slechts de aan wezigheid van vakgeleerden! Eens, wan neer gij groter zijt misschien! En ga nu de koffer van uw meester pakken, mijn goede, want hij dient reisvaardig te zijn!" Wel Jolliepop deed wat hem was opge dragen en pakte een koffertje voor Panda in. Maar Joris en Panda zouden verbaasd geweest zijn wanneer zij geweten hadden, wat hij nog méér deed. Al-pakkend bla derde hij in een zeer dik boek, dat over oudheidkunde handelde, en hij mompelde: „Hoogst opmerkelijk! Professor Delver Delfgauw merkt hier nadrukkelijk op, dat het bewezen is dat nimmer één Romein het plaatsje Ezelsbrugge-aan-de-Aa heeft betreden Liquidatie. Van geallieerde zijde is mede<4 gedeeld, dat de West-Duitse centrale vëi-koopsorganisatie voor kolen uit het Ruhrgebied zal worden ontbonden. Met de liquidatie zal een aanvang worden gemaakt, zodra het plan-Schuman in wex-king treedt. Men verwacht echter dat het nog enige jaren zal duren, al vorens de organisatie geheel zal zijn opgeheven. Stem. President Truman heeft het Congres verzocht het fonds voor de „Stem van Amex-ika" te vergroten met 97.500.000 dol lar. De „Stem van Amerika" is bedoeld om „verdraaiingen en onwaarheden van de communistische leiders en hun vol gelingen tegen te gaan." Beweging. Een aantal communisten heeft te Hamburg de „Duitse beweging Helgo land" gesticht, met als leider Fritz Gehrke. De beweging eist allereerst de vrijlating van de zeven communistische Helgoland-demonstranten, die acht da gen geleden werden gearresteerd. Oefeningen. Het Britse Lagerhuis heeft zonder stemming het plan van de rege ring goedgekeurd om 250.000 reservisten voor oefening met de strijdkrachten op te roepen. De oefeningen zullen aan staande zomer gehouden worden en 13 dagen duren. In het betrokken wets- ontwerp is een clausule, die het aanzet, ten tot weigering om deel te nemen strafbaar maakt. De maximum straf is twee jaar gevangenisstraf of 5000 gul den boete. Geldgebrek. Het bestuur van de internatio. nale arbeidsorganisatie (I.L.O.) komt Dinsdag voor een zitting van vijf dagen te Genève bijeen. Gesproken zal wor den over migratie van werkloze arbei- ders in Europa. In zijn rapport aan het bestuur zegt David Morse, de directeur- generaal, dat geldgebrek het migratie program vertraagt. Verwijt. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge- zegd, dat de Sovjet-regering voortdu rend heeft getracht veto-bevoegdheid te krijgen bij het voorgestelde vredesver drag met Japan, waardoor de totstand koming van het verdrag werd vertraagd. De Verenigde Staten, aldus de verkla ring, zullen naar een vredesregeling voor Japan blijven stx*even, maar staan aan niemand het recht toe inzake de vrede een veto uit te spreken. Verdrag. Het presidium van het Oost- Duitse volksparlement heeft een beroep gedaan op de regeringen van de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk, om vóór het einde van dit jaar een vredesverdrag met Duitsland te sluiten. Het vex-zoekt deze landen de kwestie op de agenda te plaatsen van de ministersconferentie, die thans te Parijs wordt voorbereid. Het verdrag dient gebaseerd te zijn op demilitarisatie, de mocratisering en unificatie van Duits land, vrije buitenlandse handel en vrije ontwikkeling van Duitslands industrie voor vreedzame doeleinden en terug trekking van alle bezettingstroepen uit Duitsland één jaar na ondertekening van het verdrag. Moord. De heer Michael Jones, een 35- jarig Amerikaans employé van de Standard Vacuum Oil, is in de haven van Djakarta door messteken gedood door een ontslagen Indonesische werk nemer bij die maatschappij. Jones heeft de dader kunnen identificeren voor hij in de ambulance, die hem naar het Tjikini-ziekenhuis vervoerde?, stierf. De heer Jones laat een vrouw achter die dezer dagen de geboorte van een kind verwacht. Bezorgdheid. Een woordvoerder van het Nedei-landse Hoge Commissariaat heeft medegedeeld, dat het Hoge Commissa riaat met grote bezorgdheid heeft ken nis genomen van de nieuwe serie moor- den en aanslagen, die in de afgelopen dagen wederom op Nederlanders zijn gepleegd. Er werd op gewezen dat de gevaren, waaraan Nederlandse levens en eigendommen in Indonesië bloot staan, niet lang geleden het onderwerp hebben uitgemaakt van een persoonlijke stap van de Nederlandse Hoge Commis saris bij de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22145 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen als gevolg van tijdens een actie in Korea opgelopen kwetsuren op 17 Fe bruari is overleden de sex-geant W. F. M. van der Sman, afkomstig uit 's-Graven- venhage. Sergeant van der Sman wex-d geboren op 11 Juli 1922. Hij diende als oorlogsvrij williger in Indonesië bij het tweede regi ment infanterie. Hij was ongehuwd. Een in levensgevaar verkerende inwo ner van Hengelo (O.), die aan rythme* stoprnis van het hart leed is gered door dat het enige geneesmiddel dat hem zou baten onmiddellijk bij een apotheek in New York werd besteld en vervolgens wet een K.L.M.-toestel naar Nederland werd gebracht. Dertien dagen lang had men alles ge probeerd om het leven van de 35-jarige Twentenaar te redden; de toestand werd echter met de dag critieker. Een collega van de behandelende geneesheei-, die juist een bezoek aan Amerika had gebracht, herinnerde zich daar van het nieuwe ge neesmiddel Pronestyl voor rythmestoornis van het hart vernomen te hebben. On middellijk werd contact met de K.L.M. op genomen en onmiddellijk zond de lucht vaartmaatschappij een telegram naar haai' vex-tegenwoordiger te New York. Het vertrek van de K.L.M-machine die daar voor de vlucht naar Amsterdam ge reed stond, vwerd uitgesteld totdat een auto met het' geneesmiddel op het vlieg veld arriveerde. Intussen hadden de Twentse en de Nederlandse Bank hulp verleend bij het overmaken van de beno digde dollars. Ook de douane op Schiphol werkte ten volle mee. Direct na aankomst op Schiphol werd het waardevolle pak ketje naar Hengelo overgebracht. Tien uur na de toediening van het geneesmid del bevond de patiënt zich reeds buiten levensgevaar, zo deelde de Hengelose arts dr. H. K. van Schothorst gisteren aan de K.L.M. medé.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2