Ontwerp voor nieuwe Kieswet Wordt U gekweld rHoe is het ontstaand Een Eeuw Celeden r 3 Het stemmen in een andere gemeente en bij volmacht wordt vergemakkelijkt Kiezersregister en een Kiesraad Agenda voor Haarlem De Johannes-Passion in de Immanuelkerk Recital'Clara Haskil Verbeterde aspecten voor genezing bij t.b.c. Weldadigheid naar Vermogen Emmabloem-collecte Meer dan 3.000 Haarlemmers volgden ontwikkelingswerk Prof. dr. J. H. Gunning overleden Dil woord: BRUIDEGOM BMHC verloor in Den Haag van TOGO met 4—1 Dames van BGV werden kampioen zonder te spelen Sport in 't kort DWR boekte overwinning HSG afdelingskampioen Bij de Tweede Kamer is het ontwerp van een' nieuwe Kieswet ingediend. De thans geldende Kieswet dateert van 1896 en is sindsdien twee-en-twintig keer ge wijzigd. hetgeen de duidelijkheid en over zichtelijkheid niet ten goede is gekomen. Hoewel de regering demissionnair is, heeft zij het ontwerp voor een nieuwe wet thans ingediend, teneinde het mogelijk te maken, dat het volgend jaar te houden verkie zingen volgens de nieuwe Kieswet kunnen geschieden. In de Memorie van Toelichting deelt de minister van Binnenlandse Zaken mede dat hij aan de besturen der politieke partijen en aan een groot aantal bestuurscolleges, alsmede aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de vraag heeft voorgelegd, of het hun gewenst voorkwam het bestaande stelsel van de enkelvoudige voorkeur te vervangen door dat van de facultatieve meervoudige voorkeur, zoals het Centraal Stembureau had voorgesteld. De vraag werd bijna unaniem in ont kennende zin beantwoord. De minister heeft daarom de desbetreffende voorstellen van het Centraal Stembureau niet over genomen. Uit de practijk is gebleken, dat de Nederlandse kiezer overwegend op num mer 1 van de door hem begeerde lijst stemt, zodat aangenomen moet worden, dat er over het algemeen geen behoefte bestaat van een afwijkende voorkeur blijk te geven. Ook de door het Centraal Stembureau voorgestelde indeling van de wetsstof in hoofdzaken en uitwerkingen, waarvan dan de hoofdzaken in de wet en de uitwer kingen in wetskracht bezittende regelingen worden opgenomen, heeft de minister niet overgenomen. Ten aanzien van "de verkiezing voor de Eerste Kamer wordt de mogelijkheid van het indienen van lijsten, waarop de can- didaten niet in volgorde van voorkeur, maar in alphabetische volgorde zijn ge plaatst, geschrapt. Van deze bepaling is nimmer gebruik gemaakt. De minister mei-kt op dat ook de bepalingen, welke met de eenvoudige voorkeur bij de verkie zing voor de Eerste Kamer in verband staan, overbodig zijn, aangezien in de prac tijk door geen van de leden van de Pro vinciale Staten van deze wijze van stemmen gebruik is gemaakt. Kiezersregister De minister acht de bezwaren tegen de bestaande voorschriften met betrekking tot de Kiezerslijst van zodanig gewicht, dat het hem gerechtvaardigd voorkomt af te stappen van het telkenjare vaststellen van de kiezerslijst en er een kiezersregister voor in de plaats te stellen, dat zal worden bij gehouden op dezelfde wijze als het bevol kingsregister. In het kiezersregister worden van dag tot dag de wijzigingen bijgehouden. Het zal bij dit steltfél nimmer mogelijk zijn allen, die op de stemdag de drie-en- twintig jarige leeftijd zullen hebben be reikt, aan de stemming te doen deelnemen. Om deze reden heeft de minister in het ontwerp voorgesteld het kiesrecht toe te kennen aan al degenen, die op de dag der candidaatstelling, het begin van iedere ver kiezing, aan de reeds bestaande eisen vol doen. Elders stemmen Het is thans zo dat een kiezer bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten in plaats van in de gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, in een andere ge meente aan de stemming kan deelnemen. Heeft hij deze bevoegdheid gekregen, dan is het hem niet meer toegestaan om in de gemeente, o^ welker kiezerslijst hij voor komt. aan de stemming deel te nemen, ook niet indien achteraf blijkt, dat hij toch op de dag der stemming in die gemeente aan wezig zal zijn. Deze gevallen blijken zich herhaaldelijk voor te doen en geven tot verlies van stemmen aanleiding. De minister wil thans aan de kie zers op hun verzoek toe staan hetzij in de gemeente, in welker -kiezers register zij op de dag der candidaat stelling zijn opgenomen, hetzij in een door hen aan te wijzen gemeente aan de stemming deel te nemen. Stemmen bü volmacht Ook het stelsel van het stemmen bij vol macht is in herziening. De minister heeft er geen bezwaar te gen degenen, die aan alle eisen voldoen, de gelegenheid te bieden bij volmacht te stemmen, wanneer vaststaat, dat zij an ders het hun toekomende recht niet kun nen uitoefenen. Hij denkt in de eerste plaats aan de kiezers, die ten gevolge van hun lichamelijke toestand niet aan de stemming kunnen deelnemen, doch tevens aan hen, die op de dag der stemming bui ten de gemeente, in welker kiezersregis ter ziin zijn opgenomen, zullen vertoe ven. Vele van de kiezers, die onder de laatste categorie vallen, zullen bij Tweede Kamer-verkiezingen ook gebruik kunnen maken van de bevoegdheid om in een andere gemeente te stemmen. Bij een ge meenteraadsverkiezing is dit niet moge- ADVERTENTIE <ioor rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Tógal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.83, ƒ2.08, 7.94. DINSDAG 6 MAART Frans Halsmuseum: Trio 1948, 8 uur. Stads schouwburg: Mevrouw Warren's bedrijf (Haagse Comedie), 8 uur. Kunstzalen Frans Heerkens Thyssen: Marislen'toonstelling. 10- 5 uur (tot 11 Maart). Rembrandt: „De vader van de bruid", alle leeft., 2, 4,15. 7 en 9,15 u. Palace: „Verdwenen vx-ouw", 18 j., 2, 4,Id,.7 en 9.15 uur. Luxor: „Zo jong.... zo slecht 18 j„ 2, 4,15, 7 en 9,15 u. City: „Paul Vlaan deren'. 14 j„ 2,15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Cassidy's offer", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bob Hope in de knoop 14 2,30, 7 en 9.15 uur (Dinsdag 2.30 en 8 uur) WOENSDAG 7 MAART Brinkmann: Prof. Ivo Lapenna uit Zagreb spreekt in het Esperanto over Joegosl»vie, 8 uur. Bioscopen: middag en avondvoor stellingen. lijk. Het staat hun dan nog vrij hun stem bij volmacht uit te brengen. Instelling van een Kiesraad De minister wenst een permanent ad viescollege in te stellen, dat met de naam Kiesraad zal worden aangeduid. Hierdoor zal een einde komen aan een bron van misverstand, gelegen in de omstandigheid, dat niet minder dan drie instanties te s-Gravenhage met de naam Centraal Stembureau worden aangeduid. De Kiesraad dient naast zijn taak als adviserend orgaan de functie van Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Generaal te blijven ver vullen. Rekening is gehouden met de wens om de verkiezingen niet in de vacantie te doen vallen. Voorgesteld wordt de dag der candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad met een maand te vervroegen. Voorgesteld wordt het bedrag van de waarborgsom voor can- cndatenlijsten tot 500 te verhogen, waar door dit bedrag wordt aangepast bij de algemene stijging van het prijspeil. De waarborgsom zal worden teruggegeven, indien de candidatenlijst in haar geheel ongeldig is verklaard. Voorgesteld wordt de stemming voor de Provinciale Staten, zowel als voor de ge meenteraden op een in de wet vastgestel de dag te doen plaats vinden. De stem ming zal, als gevolg van de bepaling, dat zij op de drie-en-veertigste dag na de candidaatstelling plaats vindt, steeds op een Woensdag vallen. Stemhokjes afgesloten In het ontwerp wordt ook de afsluiting der stemhokjes nader geregeld, omdat naar de mening van de minister het stern- De verbindingstroepen van de UNO-strijd- krachten werken onder vaak uiterst moei lijke omstandigheden. Hier is een telefonist bezig met het herstellen van een telefoon verbinding in de bergenvan Centraal-Korea geheim bij de bestaande toestand niet vol doende gewaarborgd wordt. Voor de in het stemlokaal aanwezigen is het vrij ge makkelijk na te gaan of een kiezer links of rechts op het stembiljet zijn stem uit brengt. De minister zal daarom bij algemene maatregel van bestuur bepalen, dat de bovenste helft van de ingang der stem hokjes met een gordijntje dient te worden afgesloten. Vandaag is het een kwart eeuw gele den, dat Eduard Flipse voor het eerst net Rotterdams Philharmonisch Orkest diri geerde. Binnenkort zal dit jubileum offi ciéél gevierd worden. Evenals verleden jaar gaf de „Kenne- mer Oratorium-vereniging'' met mede werking van solisten en van het dilettanten- symphonie-orkest „Haerlem" onder leiding van Piet Halsema een uitvoering van de „Johannes-Passion" van Bach. Dit keer echter niet in de Nieuwe Kerk, maar in de Immanuëlkerk aan de Van Egmond- straat te Haarlem-Noord, een ruil die acoustisch geen voordeel bracht voor koor en orkest. En wat het orgel betreft (waar aan de continuo-partij nu volledig was toevertrouwd), dit blijft wegens de grote afstand die het scheidt van dirigent en ensemble namelijk de hele lengte van het gebouw al even onpractisch voor het samenspel als in de Nieuwe Kerk, ter wijl bovendien zijn klankkarakter weinig bevrediging schenkt. Het is nu eenmaal een feit dat een der gelijke uitvoering de ondernemers ervan voor een heleboel problemen stelt, artis tieke en andere. Ën zo men daar zwaar tillend tegenover ging staan, dan zou het best kunnen gebeuren dat er van de hele uitvoering niets terecht zou komen. Maar Halsema is niet zwaartillend, dat heeft hij al meer dan eens bewezen. En daaraan danken de leden van zijn koor en orkest het genot mee te mogen aanzitten aan de rijke tafel van zo'n Bach-festijn. Want voor hen vooral moet het een feest zijn telkens weer op een repetitie en zeker op een uitvoering door te dringen in déze won derlijke kunst en er de vertolkers van te mogen zijn. Er is een geloof dat bergen verzet en daarvan bezit Halsema een be hoorlijke portie; maar men moet hem toch zo nu en dan eens remmen door hem te wijzen op het hachelijke van sommige pro blemen. Daar is bijvoorbeeld de kwestie der viole d'amore en der luit, instrumenten die moeilijk te bezetten zijn en waar de dirigent dan maar een- surrogaat voor zoekt. Doch wanneer dit lapmiddel niet voldoet wat heden maar al te zeer bleek dan dient hij daaruit onzes inziens de consequentie te trekken deze nummers liever weg te laten. Jammer voor de mooie aria's van bas en tenor, die daardoor moe ten vervallen maar beter niet dan on voldoende. De vrouwelijke bezetting van de Kenne- en ook accuraat. De herenafdeling is van minder gehalte, vooral de bassen; deze zin gen te ..kelig" en moeten doorgaans geleide lijk op dreef komen. Toch werd een van de moeilijkste koorgedeelten, het chromati sche „Wir dürfen niemand toten", zeer goed gezongen; ook „Wir haben ein Gesetz" kreeg een stevige vertolking en de koor epiloog „Ruht wohl" klonk zowel vocaal als instumentaal voortreffelijk. De koralen waren naar onze smaak over het algemeen te hard. Gunstige uitzondering vormden no. 15 en de tweede helft van no. 52. Het strijkers-ensemble klonk over het geheel minder zuiver dan verleden jaar; vooral bij de zachte begeleidingen, zoals bij de tenor-aria „Ach mein Sinn", was de stemming zeer onzeker. Alleen wanneer men flink kon doorstrijken was het resul taat goed te noemen. De slappe rhythmiek van sommige obligaatspelers maakte het de solisten nogal eens lastig; de alt Colly van Meurs, een mooie stem, maar zelf niet erg stevig op stuk van rhythmiek, had ei wel het meest last van. Ankie van Wickevoort Crommelin was de sopraansoliste: zij maakte haar beste beurt met „Ich folge dir gleichfalls", vlot gesecondeerd door de solofluitist, die foo ter niet best stuwde met het orgel. Han le Fèvre was zeer goed als Evangelist en ook de tenor Reinhard van Randwijck, die de felle dramatische aria's te vertolken had, liet zich als een volbloed zanger ken nen. Hij moge er echter op letten dat in de zevende maat van de zangpartij van Erwage", op de eerste lettergreep van 'allen" een a staat, waar hij tot tweemaal toe as zong. De bas Jan Hulsbos bleef niet steeds zich zelf gelijk; maar soms was hij heel goed. Zeer voornaam was het zingen van de bas Henri Welboren, die de Jesus- partij vertolkte. Bets Nederkoorh vervulde een zware taak aan het orgel. En Piet Halsema diri geerde met vaste hand. De belangstelling voor deze uitvoering was zeer groot. JOS. DE KLERK. Twee actrices en een regisseur gaan „Cornedia" verlaten Behalve Jan Teulings zullen ook Joekie Broedelet en Yda Aiidrea uit eigen be weging de toneelgroep Cornedia verlaten. Laatstgenoemde zal gedurende het vol gende seizoen deel uilmaken van het Vrije Toneel onder leiding van Cor en Anton Ruys. Jan Teulings houdt zich beschikbaar voor regie-opdrachten. bereikte hoogtepunt met Sonate in Bes van Schubert Edele eenvoud was het kenmerk van het programma, dat de Roemeense pianiste Clara Haskil had samengesteld voor haar klavieravond, gisteren in de Haarlemse Concertzaal gegeven. Geen schittering van uiterlijke effecten, geen imponerend bra- vour-spel waren voor deze avond bedoeld en waarschijnlijk zal men dergelijke op pervlakkigheden bij een pianovoordracht van Clara Haskil nimmer kunnen ver wachten. Want dit zou een verloochening worden van haar diepste wezen, dat zich ook dit keer het overtuigendst kon uit spreken in een buitengewoon verinnerlijkt spel. Maar daarbij ontmoette men ook de kunstenares, die het wonder van de zuiver muzikale schoonheid sterk ondergaat en tot uitdrukking kon brengen. Deze beide factoren van haar kunstenaarschap waren echter niet steeds voor elke vertolkte compositie in evenwichtige verhouding aanwezig. Voor de Toccata in e van Joh. Seb. Bach, waarmede de piéfniste haar recital"begon, zou een grotere concentratie op het mu zikale element en een minder op de voor grond plaatsen van een meditatieve ex pressie gewenst zijn geWeest. Maar zelden zal men een uitvoering horen van de Sonate in Es opus 31 nr. 3 van Beethoven, zoals Clara Haskil er van gaf. Alle anti- muzikale begrippen, die zich in de loop der tijden omtrent Beethovens muziek ge vormd hebben, waren uit deze vertolking gebannen. Geen der toehoorders behoefde deze muziek te gaan „begrijpen" om haar mooi te vinden. Zij werd ons geschonken in ongerepte eenvoud met een eerlijks overtuiging en wij hebben haar dankbaar aanvaard. De „Waldszerien" opus 82, die de pianiste op Beethovens Sonate liet volgen, behoren niet tot het belangrijkste werk van Ro bert Schumann. Enkele fragmenten als „Einsame Blumen", verder „Vogel als Prophet" en „Abschied" treffen door hun poëtische stemmingen en het was vooral met deze gedeelten dat de voordracht van Clara Haskil een hoogtepunt kon ver krijgen. Het schoonste wat Clara Haskil op deze avond kon bieden kwam echter na de pauze met de uitvoering van de Sonate in Bes van Franz Schubert. Hierin openbaar de zich een volmaakte vereenzelviging van de verte kster met de geest van de mu ziek, die twee maanden voor het overlij den van de componist geschreven, de diep ste gedachten tot uitdrukking bracht van de door veel leed en teleurstelling getrof fen jonge meester. Deze voordracht was meer dan een herschepping. Zij was als een persoonlijk getuigenis, dat in Schu berts muziek een uitdrukkingsmiddel vond. Langdurig applaus onderbrak het myste rieuze contact, dat Clara Haskil door haar meesterlijk spel met de toehoorders tot stand had gebracht. Het werd weer her steld door een toegift: Schubert's Im promptu opus 90 nr. 3 in Ges. P. ZWAANSWIJK Wachtlijsten voor sanatoria zijn verminderd In het orgaan der Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, schrijft dok ter S. J. van Sloten, directeur van het Con sultatiebureau, over de aspecten bij de tuberculosebestrijding. Wij ontlenen daaraan: Middelen als streptomycine en als het para-amino-salicylzuur, het P.A.S., bleken van enorm grote waarde in de behande ling der tuberculose en op dit gebied wor den nog steeds nieuwe ontdekkingen ge daan, zodat de golven der hooggespannen verwachtingen nog lang niet zijn vervlakt, al is hier toch ook alweer een zekere on derstroom merkbaar. Een nieuwe hoge golf, de chirurgische behandeling van de longtuberculose, spant thans onze verwachtingen weer hoog. Deze methode was in haar eenvoudigste vorm van de pneumothorax reeds jaren bekend, de methode die maakt dat de zieke long tijdelijk wordt uitgeschakeld bij de ademhaling en zodoende, door de dan ver kregen rust, gelegenheid krijgt te genezen. Maar de moderne grote longoperaties, waarbij gedeelten van de zieke leng of soms wel de gehele long wordt weggenomen, zie, dat zijn methodes waaraan men vroeger zelfs niet heeft kunnen denken en die nu mogelijk zijn geworden, dank zij de hier voor genoemde middelen als streptomycine en P.A.S. en door welke operaties even- zovele mogelijkheden zijn gekomen bij de behandeling der tuberculose. En al deze behandelingsmethoden zijn grote bondgenoten gebleken in de bestrij ding der tuberculose. Op het consultatie bureau wordt de invloed van dit alles ter dege gemerkt en wel aan het beloop van een andere golf, die vlak na de oorlog hoog steeg, maar die allengs weer gaat vervlak ken, nï. van de behoefte aan sanatorium plaatsen. Sedertdien zijn er sanatoria bijgebouwd of bestaande sanatoria uitgebreid en nam het aanbal bedden dus toe. Maar toch krijgen wij, en met ons de leiders van andere consultatiebureaux, de indruk dat de hopeloos lange wachtlijsten voor sanatoriumplaatsen op de consulta tiebureaux niet alleen zijn afgenomen door de thans meer beschikbare plaatsen. Met één uitzondering voor de groep der „kleu ters" zijn patiënten, bij wie een bepaalde vorm van longtuberculose wordt ontdekt, thans binnen redelijke tijd op te nemen, waartoe inzonderheid in Haarlem de ope ning der dependances van het St. Elisabeth's Gasthuis in Aerdenhout en Zandvoort be langrijk bijdraagt. Maar buiten dit treft het ons steeds meer, hoe patiënten thans niet meer in eerste in stantie naar een sanatorium gaan of, indien dat toch het geval is, slechts voor korte tijd, doch dat deze zieken dan in de zieken huizen worden opgenomen voor het onder gaan ener long-chirurgische behandeling. Een korte nakuur, ter aanpassing en ter verhoging van de weerstand, blijkt dan dikwijls voldoende voor uiteindelijk goed resultaat. En zo zou het wel kunnen gebeuren, dat de hoge golf van biibouw of uitbreiding van bestaande sanatoria ook weer gaat kalmeren. V/ij denken terug aan de derti ger jaren, toen in vele sanatoria, die na de oorlog 19141918 waren opgericht. Dlaat- sen leeg kwamen te staan. Een herhaling hiervan is in de toekomst zeker denkbaar. In het jaarverslag 1949/1950 van de ver eniging „Weldadigheid naar Vermogen" wordt meegedeeld, dat het aantal leden op 31 October j.l. 1070 bedroeg en het aantal begunstigers 581. De sociale werkster be handelde in het verslagjaar tal van aan vragen om steun en adviserende hulp. Het aantal bezoekerssters) op haar spreekuur neemt steeds toe. Op 31 October 1950 ston den 105 gezinnen der meest behoeftigen voor geregelde steunverlening genoteerd. Medewerking werd verleend aan de com missie voor samenwerking in bijzondere noden. In 32 gevallen stonden nog voor schotten uit. Na gemomoreerd te hebben in welke ge vallen hulp is verleend vervolgt het be stuur, dat het beseft, dat van de leden niet verwacht kan worden, dat zij particulier in zulke gevallen helpen. Maar wanneer velen die met het bestuur van mening zijn, dat toestanden, zoals die in vele gezinnen heersen, uit de wereld geholpen moeten worden, helpen met het bedrag der jaar contributie, dan wordt uit al die kleine be dragen een groot bedrag verkregen, waar mee het bestuur het werk kan verrichten. Dan hebben de leden er hun aandeel in. Met een opwekkend woord het werk te blijven steunen besluit het bestuur zijn jaarverslag. In Haarlem en Bloemendaal zal de Em- mabloemcollecte gehouden worden op Woensdag 4 April. De classis Haarlem der Gereformeerde Kerken heeft een protest aan Ged. Staten van. Noordholland verzonden tegen het ver storen van de Zondagsrust door autoraces in Zandvoort. Haarlemse Volksuniversiteit in 1950 Ondanks de tijdsomstandigheden geeft het verslag van de Haarlemse Volksuniversi teit over het afgelopen jaar reden tot te vredenheid. Het ledental vertoonde de grootste stijging van de laatste jaren, na melijk van 755 tot 930. De samenwerking met de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het mogelijk gemaakt op enige terreinen intensiever te werken. Zo is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan om de bewoners van Haarlem-Noord tegen een kleine entrée- prijs toegang tdt ontwikkelingsavonden te geven. Deze avonden zijn boven verwach ting geslaagd, de zaal was steeds uitver kocht. Ook tot de bijzondere avonden in Haarlem-Centrum en het Comité voor jonge Toonkunstenaars strekt zich deze sa menwerking uit. De eerste helft van het jaar werd geopend met een openingsavond, tien luistercursussen, vier speciale avon den, een excursie, zeven taalcursussen; twee luistercursussen konden niet door gaan wegens gebrek aan belangstelling. 839 personen namen aan de gehouden avonden deel. Was de belangstelling, zoals gewoonlijk, in het eerste halfjaar niet zo groot, het najaar overtrof de verwachtin gen. Het programma vermeldde de ope ningsavond, elf luistercursussen, negen aparte avonden, twee excursies, veertien .taalcursussen; het gehele programma kon doorgaan, uitgezonderd drie taalcursussen t.w. Maleis, Deens, vervolgcursus en Zweeds, aanvangcursus. Deze avonden werden bezocht door 1861 personen. In het geheel werden dus in 1950 gegeven negen tien luisterciysussen met 56 avonden, achttien taalcursussen bestaande uit 212 avonden, vijftien aparte avonden, drie ex cursies en acht avonden voor de jonge toonkunstenaars, 3300 personen namen aan deze avonden deel. Vanavond houdt de Haarlemse Volksuni- vérsiteit haar jaarvergadering. de buitenwijken van Wonjoe is een der doelen door een fosforgranaat getroffen. Tegen de laaiende vlammen tekent zich de silhouet van een soldaat der UNO-strijd- krachtcn af, die met zijn geweer in de aanslag mogelijke vijanden tracht te ontdekken. Te Hilversum is Maandag in de ouder dom van 91 jaar overleden prof. dr. J. H. Gunning Wzn., oud-hoogleraar in de pae dagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Gunning werd op 13 Juli 1859 te Utrecht geboren. Na aan de gemeente universiteit te Amsterdam te hebben ge studeerd, promoveerde hij daar in 1882 tot doctor in de klassieke letteren. Hierna was hij tot 1887 leraar in de oude talen aan het gymnasium te Utrecht. Van 1888 tot 1896 was hij conrector en daarna twee jaar rector van het gymnasium te Zwolle. Op 3 Februari 1900 deed hij zijn intrede als privaatdocent in de paedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Dit is hij ge weest van 1900 tot 1904 en later weer van 1917 tot 1923. In de tussenliggende jaren was hij in dezelfde functie verbonden aan de Amsterdamse universiteit. Van 1923 tot 1929 was hij buitengewoon hoogleraar in de paedagogiek te Utrecht. Vele jaren was hij lid van het Algemeen College van Toe zicht, Bijstand en Advies voor het rijks tucht- en opvoedingswezen. Hij is van 1915 tot 1918 lid van de Provinciale Staten van Noordholland geweest en van 1925 tot 1935 lid van de gemeenteraad van Hilversum. De moeilijkheid van dit woord zit in de staart: het woord gom komt alleen in deze samenstelling voor en betekent man. De bruidegom is dus eenvoudig de man van de bruid. Een ander oud woord, dat hetzelfde betekent als man, is het woord weer. Wij kennen het nog in weerwolf. Dat is dus, volgens oud volksgeloof, een man die zich 's nachts in een wolf veranderde en dan de kud den van zijn buren aanviel. Nu wij het toch over een bruidegom hebben, moet ook het woord bruiloft even worden verklaard. Loft hangt sa men met lopen en het woord herinnert aan het oer-oude gebruik dat de aan staande man zijn bruid moest roven van haar ouders en met haar moest vluchten, achtervolgd door haar vader en broers. Werden de gelieven inge haald, dan was de bruid-loop mislukt en ging het huwelijk niet door! Hockey Het nog al eens wijzigen van de voorhosde van het elftal van BMHC in de laatste weken brengt de ploeg geen voordeel. Evenals vorige weken leden de Bloemendalers afge lopen Zondag weer een nederlaag. In de eerste helft speelden de partijen een goede en snelle wedstrijd» Togo was iets ir. de meerderheid, die door rechtsbinnen D. Esser in een doelpunt uit een korte hoekslag werd uitgedrukt. Vooral in de eerste minu ten na de aanvang kwam Togo opzetten en kreeg enkele strafcorners toegewezen. Doel man Dalmeyer weerde zich hierbij uit stekend. Na rust maakte E. Tuyt er voor de Hage naars 20 van. Een kwartier voor het einde gaf Snethlage een mooie voorzet die door Hage onhoudbaar werd ingeschoten (21). Geïnspireerd door dit succes kwam BMHC meer in de aanval waarbij de haifspelers hun verdedigende taak enigszins verwaar loosden. Daardoor doelpuntte Togo kort achter elkaar door enige snelle uitvallen twee maal. De doelpunten kwamen van de sticks van Tuyt en H. van Straaten. In de tweede helft misten de Bloemen dalers enkele goede kansen, waardoor Togo deze wedstrijd wel verdiend, doch eveneens geflatteerd met 41 won. Handbal Hoewel de wedstrijd BGV—Beverwijk niet doorging zijn de dames van BGV toch kam poen der eerste klas in de afdeling Noord holland geworden. De enige ploeg, die BGV nog een spaak in het wiel had kunnen steken Rapidïtas verloor met 21 van Fo resters. waardoor BGV niet meer is in te halen. Intussen hebben de Haarlemmers gisteren in de andere klassen ook een woordje mee gesproken. Concordia heeft in de dames hoofdklasse op overtuigende wijze getoond niet van zins te zijn de plaats door degra datie te ruimen. Direct in de eerste helft verschaften de dames zich door sterker spel een voorsprong van 30. Wat Vlugheid en Kracht na d'e rust ook probeerde de verdedigster was niet te passeren. In de laatste minuut doelpuntten de gastvrouwen. Concordia staat nu met vijf punten uit acht wedstrijden heel wat veiliger dan Vlugheid en Kracht, dat nog maar twee punten uit zeven wedstrijden behaalde. De heren van Concordia (eerste districtsklsse). behaalden een zege op nummer twee van de ranglijst, Aalsmeer. Nog twee punten moeten er ver overd worden waarop tegen het zwakke APGS alle kans is voordat deze Haarlemse ploeg zich kampioen van West A kan noemen. De wedstrijd AalsmeerConcordia begon met een korte reeks aanvallen der gasten, waarna Concordia met zijn eerste gevaarlijke offensief door Duyff de leiding nam. De Jong maakte op fraaie wijze gelijk doch weer sloot Duyf een aanval met een doelpunt af. Kort voor rust volgde de gelijkmaker van Aalsmeer Na rust kwam Aalsmeer opzetten en doelpuntte. De Haarlemmers kwamen in de aanval. De buitenspeler Willinge maakte 43. Aalsmeer kon hierop nog slechts met een doelpunt antwoorden. Daarna was het initiatief vrijwel geheel in handen van Con cordia. Een toegewezen 13-m. worp werd feilloos door Duyff ingeschoten en Neder- koorn vergrootte de voorsprong tot 64, waarmede het einde kwam. Vermelding ver dient het uitstekende werk van doelverde- diger Van Arem. In dezelfde klasse speelde HOC tegen Achilles en verloor met 64. Ook hier was veel spanning. Rust ging in met 22. Het heeft er lang naar uitgezien, dat HOC een gelijk spel zou behalen, doch de grotere schotvaardigheid van Achilles gaf de door slag. Sagitta kwam, zag en overwon HOC (dames) met maar liefst 61. De Rapiditas-heren behaalden ondanks enkelè invallers een verdiende zege van 64 in Amsterdam op Tonido. De dames van Gita klommen weer een stap hogerop door OSS op eigen veld met 2—0 te verslaan. Zij handhaven hierdoor haar goede kans op de titel. In de afdeling heren behaalde IJmond een grote zege op HOC 2 (24—3). BC-V moest de eer laten aan de Concordia-reserves, die hiermede een zeer goede prestatie leverden. Bij de dames ontnam Concordia 2 een punt aan IJmond door 22 te spelen. WAGTMANS WON TE ETTEN. Te Etten werd een internationale wielercross gehouden over 30 km. voor profs. Wagt- mans. Breda won in 1 uur 7 min. 20 sec. en Voorting (Haarlem) werd tweede. EEN OVERWINNING VAN 26—1. - Het elfde elftal van RCK behaalde Zondag een overwinning van 26—1 op DIOS III (Nieuw Vennep). KENNNEMER GOLFCLUB. De uitslag van de maandelijkse onderlinge wedstrijd, 18 holes handicap strokeplay. van de Ken- nemer Golfclub luidt: 1 Marl of Strumphler (28) met een netto-score van 60; 2. Frans van Geen (30) met een netto-score van 71, Waterpolo Voor de eerste klasse heren werd in het Sportfondsenbad de wedstrijd DWRVZV gespeeld. In de eerste speelhelft ging het spel vrijwel gelijk op, Ko Wisker deed de rust voor DWR met 1—0 ingaan. In de tweede speelhelft was DWR meer in de aanval. Uit een voorzet van Zadelhoff bracht Behle de DWR voorsprong op 20 en maakte Wisker het drietal vol. Nadat een aanvang van DWR gestopt was haalde de Velsense doelverde- diger het leder door het doel waardoor hét 40 werd. Gottmer maakte er 5—0 van en Nico Schoone profiteerde van een fdtTt ge maakt door de gsthcre (51). In de wedstrijd DWT—Haarlem 2, even eens voor de eerste klasse heren, werden de punten gedeeld. Mart. van Gemert bezorgde DWT de leiding waarna Hein IJzer de achterstand omzette in een voorsprong van 21, met welke stand de rust inging. In de tweede speelhelft maakte Fons Roozekrans voor DWT gelijk (—2). De wedstrijd VZV 2—DWT 2 werd ge speeld voor de tweede klasse heren. Met 10 voor VZV 2 ging de rust in. De wedstrijd eindigde met 31 voor DWT 2. In de derde klasse heren won HPC 3 met 70 van Watervrienden 1. Dinsdagavond worden in het Sportfond senbad de volgende waterpolocompetitie- wedstrijden gespeeld: Tweede klasse dames: HVGB 2HZV 1. Derde klasse heren: HPC 3—HZV L Schaken Het Westen won van het Haarlems Schaak- Gezelschap met 5'!416. Toch behaalde HSG het kampioenschap van zijn afdeling. De uitslagen luiden: J. Op 't Eynde—G. Kroone 01; H. Th. van Herrikhuyzen—F. A Spinhoven 01; H. de Ringh de Vries— J. de Vries 01; G. Tuilmr. G. Snoeck Henkemans Vr, D. SpelJ. J. Best 10; B. PennersA. van Sas 10; P. ReubesW. Verhoeff Jr. 0—1; J. DrostAntonisse 1—0; B. J. S. BrillemanW. J. Saeys 1—0; C. PostumaG. J. A. Wijdoogen 10. Zege voor Haarlem De Zondag te Amsterdam gespeelde com petitiewedstrijd voor de hoofdklasse KNSB tussen Utile Dulci en Haarlem eindigde in een 6li3% overwinning voor de Haar lemmers. De uitslagen luiden: W. A. Oudheusden— G. B. van der Velde 10: F. van de Rhee— A. Schneiders 0—1; M. van de Kruyf—P. A. van Driel 0—1; W. Kamp—H Schmitz 0—.1; W. H. OudheusdënJ. Wijker LVi; B. de KokW. Geuzenbroek LVi; J. C. Stronck J. Blokker 01; L. de Vries:—J. A. Doube 10; G. BoonstraA. Haitsma 01; J. Rede laarJ. H. Kruyt Vt14. Uit de Opregle Haarlemsche Courant van 6 Maart 1851 •LONDEN. Hedenochtènd tusschen elf en twaalf ure heeft de heer Charles Green uitvoering gegev en aan, zijn aan gekondigde plannen om met eene lucht ballon eene luchtreis naar het vasteland, indien mogelijk zelfs naar Duitschland, te maken. De ballon, genaamd Nassau, is in hét Hyde Park mét gaz gevuld en nadat de heer Green en zijn metgezel op dezen tocht, de gewezen Hertog van Brunswijk, in den mand hadden plaats genomen, op gestegen na het uitwerpen van met zand gevulde zakken, om het gewigt te doen afnemen De ballon nam terstond eene Zuid-Oostelijke richting en is over de graafschappen Surrey en Kent gedreven. Men denkt hier, dat de tocht wel zal ge lukken, tot des avonds laat was hier niets ongunstigs van denzelven bekend. ALKMAAR. Bij Klaas Stapel, land man te Hem in Noord-Holland, is gebo ren een welgevormd kalf, even gelijk elk ander, uitgenomen dat hetzelve heeft twee natuurlijke koppen, hebbende vier oogen, twee bekken met tong en tanden, met welke bekken het bij afwisseling zijn voedsel, bestaande uit vijf kannen melk daags, gebruikt. Dit buitengewone kalf Is voor eon ieder ter bezichtiging, alsmede uit de hand te koop bij den vorengenoemd en landman. i

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5