Ckefarine „4" In Februari daalde hetaanta werklozen iot beneden 100.000 PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Belastinggeld als wapen in het conflict tussen veehouderscoöperatie en particuliere bedrijven Radio geeft Donderdag Wereldnieuws 2 Misbruik van toeslagregeling geeft aanleiding tot veel critiek Viervoudigezéér krachtige werking. H. DE GRAAFF Twee aanvullings-eenheden deze maand naar Korea Heringa Wuthrich Inbrekers stalen 12.000 Ontsnapte gevangenen terug in de cel Weekstaat Nederlandse Bank Mr. N. H: Muller griffier der Staten van Gelderland Nijmeegse winkel uitgebrand Waarschijnlijk toch twee Utrechtse lustrumspelen [Snuif en wrijf 1 Jaarvergadering „De Hollandsche Molen" WOENSDAG 7 MAART 1951 DE HAARLEMSE MELK VOORZIENING Op 24 April zal de Haarlemse melkfabriek „De Landbouw", die op het ogenblik ge heel gemoderniseerd wordt, weer in ge bruik worden genomen. Zij zal zich dan voornamelijk toeleggen op de fabricage van boter en daarnaast zogenaamde aanvullingsmelk en taptemelk en gros leveren aan condensfabrieken en dergelijke. De datum van 24 April is niet toevallig: dan begint het nieuwe „melkjaar". Tussen de grondstoffenleveranciers (de veehou ders) en de grossiers-standaardisatiebedrij- ven zullen binnenkort de onderhandelingen over de leveringscontracten beginnen. De latente strijd tussen de Melkinkoopvereni- ging (M.I.V.), de organisatie der particu liere bedrijven, en de boerencoöperatie C.M.C., die in Haarlem een jaar geleden in scherpe vorm aan het licht kwam, zal dan tot nieuwe verwikkelingen kunnen leiden, tenzij de partijen tot een pacificatie kunnen besluiten. Men weet, dat „De Landbouw", sedert zij voor het grootste deel in handen raakte van de veehouderscoöperatie C.M.C., geen melk meer levert aan de Haarlemse melk- slijters. De Haarlemse melkhandelaren, die stevig georganiseerd zijn, hebben.namelijk in een reeks contracten vastgelegd, dat de ver schillende taken in de melkvoorziening stfeng gescheiden zullen blijven: de vee houders mogen slechts een verkoopcombi natie vormen, de standaardisatiebedrijven moeten zich beperken tot de verwerking van melk en geen détailbedrijven er op na houden, zodat uitsluitend de melkslijters belast zouden zijn met de verkoop aan par ticulieren. Nooit meer melkoorlog Men is tot deze taakverdeling gekomen, omdat met name de melkhandel schoon genoeg had van alle „melkoorlogen" die in het nabije verleden een gezonde bedrijfs voering in de weg hebben gestaan. Nu is het zo, dat de stabilisatie in de toestanden van de Haarlemse melkhandel ongeveer samenviel met de structuurwijzi ging in de melkvoorziening in het alge meen. Immers, het standaardisatiebesluit van 24 November 1940 had tot gevolg, dat de drieduizend afnemers van de twaalfduizend veehouders in het Westen van het land ineen schrompelden tot ongeveer tachtig bedrijven met een standaardisatievergun ning. Dat wil dus zeggen, dat de boer in een heel wat zwakkere positie kwam te ver keren en uit die situatie werd de eerste C.M.C. (consumptiemelkeentrale) een melkverkoopcombinatie geboren. Na de oorlog werd de tweede C.M.C. (coöperatieve melkcentrale) gesticht, doch de doeleinden daarvan strekken veel ver der. Vrijzinnig coöperatief Deze C.M.C. beweegt zich namelijk ook op het terrein van de melkverwerkende in dustrie, daarbij gesteund door een zeer doeltreffende financiële politiek, zodat men ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier verschillende genees middelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen (aalden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7,50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 30.30 De antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Platen. 11.45 Voordracht. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel.' 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 U kunt het geloven of niet. 33.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Cello en piano. 15.00 Voor zie ken. 16.00 Opera. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Concert. 19.00 Gesprek met de brandweerman. 19.10 Gevarieerde muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De groe ten van Nuchteren. 20.20 Philharmonisch orkest. 21.15 Hoorspel. 21.50 Musette. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Om roeporkest. 11.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 PlaJ>n. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Omroep orkest. 17.50 Platen. 18.00 Gewijde muziek. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het Vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdeniking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.45 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Mededelingen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Ver zoekprogramma. 20.30 Klankbeeld. 21.30 Piano. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet en zang. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.30—24.00 Platen. nu reeds over een kapitaal van acht mil- lioen beschikt, dat belegd is in allerlei fabrieken en bedrijven, waarmee men be- langen-gemeenschappen heeft aangegaan. In de slijterscontracten nu hebben de Haarlemse melkhandelaren een waarborg willen scheppen, dat ieder op „eigen ter rein" zal blijven dat staat ook met zoveel woorden omschreven en toen dan ook bleek, dat „De Landbouw" in handen van de C.M.C. was geraakt, heeft een arbitrage commissie met bindende bevoegdheid onder voorzitterschap van mr. A. Bruch beslist, dat „De Landbouw" niet meer tot de in het slijterscontract erkende bedrijven zou behoren. Nu stelt de C.M.C. het gewoonlijk zo voor, dat het voornamelijk ..De Sierkan" is, die belang bij de uitsluiting van „De Landbouw" heeft. Dit wordt bestreden. Van de oude afnemers van „De Landbouw" is nog niet de helft overgegaan naar „De Sierkan", de anderen kwamen terecht bij Slooten in Vijfhuizen of Mariënbosch in Aerdenhout. Tot zover zou men dit alles nog als een min of meer interne kwestie van de melk handel kunnen beschouwen, ware het niet, dat ook de consument ten nauwste hij dit conflict betrokken is. Als melkgebruiker kan hij er geen belang bij hebben, dat slijters en standaardisatie- bedrijven buiten hem om beslissen over uitsluiting van een melkfabriek: als belas tingbetaler moet hij het onvoorwaardelijk afkeuren, dat de overheid de concurrentie strijd tussen twee „machtsblokken" in de melkvoorziening financiert. Bij de huidige toeslagregeling kunnen de veehouders en hun verkoopcombinatie de melk daar leveren waar ze willen en dat zal uiteraard daar zijn waar zij het best betaald wordt, namelijk bij de industrie. Het gevolg daarvan is, dat er bij de standaardisatiebedrijven tekorten ontstaan, die aangevuld moeten worden door melk- levering uit verder gelegen gebieden, bij voorbeeld uit Overijsel. De extra-kosten, door vervoer en andere speciale voorzie ningen ontstaan, worden gecompenseerd door een door het Bedrijfschao Zuivel uit te keren toeslag, die wordt berekend op basis van het gemiddelde tekort aan boe- renmelk bij de-gezamenlijke standaardisa tiebedrijven per district. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad Uw matrassenreparatie zonder prijsverhoging 's morgens gehaald, 's avonds gebracht. HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 bedrijven die thans een veel groter tekort dan dat gemiddelde hebben, omdat de C.M.C. de vroeger aan „De Landbouw" ge leverde melk weigert over te hevelen naar de bedrijven die daaraan door een gestegen omzet behoefte hebben, zodat die verliezen lijden. Volgens de tegenstanders van de C.M.C. heeft deze coöperatie bovendien met som mige door haar volledig bevoorrade fabrie ken een contract lopen, dat zij de helft van de winst, die deze door de toeslag maken, toucheert. In de tweede plaats komt het voor, dat de C.M.C. zelf schaarste in het Westen schept door melk naar de industrie te sturen. Nu is het zo, dat ook zonder het huidige conflict aanvullingsmelk uit het Oosten naar het Westen vervoerd zou moeten worden. Daar is dus altijd belastinggeld mee gemoeid. Maar het is een misstand, dat deze toe slagregeling op het ogenblik wordt gebruikt als een wapen in de strijd tussen twee partijen, die beide belang hebben bij de leveranties aan het Haarlemse consumptie- melk-ressort. De samenstelling van het aanvullings- en aflossingsdetachement voor het Neder lands Detachement Verenigde Naties is thans zover gevorderd, dat op 8 Maart een vliegtuig zal vertrekken met een twintig tal officieren, onderofficieren en soldaten, bedoeld als eerste aanvulling voor het detachement. Ds. Meerburg, de opvolger van wijlen ds. Timens, zal ook met dit vliegtuig naar Korea vertrekken. Bij het corps Commandotroepen te Roo sendaal is een. detachement van ongeveer 200 vrijwilligers ingedeeld dat op 19 Maart per schip naar Korea zal vertrekken. Na de vorming van dit detachement zal men verder gaan met het aannemen van vrij willigers, zulks in verband met het feit dat de vrijwilligers, die zich thans in Korea bevinden, een verbintenis hebben aange gaan voor de duur van één jaar, om welke reden omstreeks October 1951 al len, die naar Nederland wensen terug te keren, dienen te zijn vervangen. Voor dit aflossingdetachement kunnen zich ook melden diegenen die nog geen werkelijke dienst hebben verricht. Vóór hun uitzending zullen zij een mi litaire opleiding krijgen. Onjuiste toepassingen Deze regeling maakt twee onjuiste toe passingen mogelijk. In de eerste plaats zijn er in Haarlem In het Nederlandse Openluchtmuseum te Arnhem, dat met Pasen weer geopend zal worden, is de „voorjaarsschoonmaak" in volle gang. De schilders hebben een belang rijk aandeel in deze taak. Op de achtergrond de bekende „Zaanse Buurt". Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jacobus van Heerden, schilder, wonende te Haarlem, Spijkermanslaan 21. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cura tor: mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur te Haarlem. Cornelis Jan van Gaaien, aannemer, wo nende te Haarlemmerliede, gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Rotteweg 1. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambon net. Curator: mr. E. M. J. Minderop, advo caat te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal. J. Froom, mandenmaker, wonende te Haarlem, Van Marumstraat 36. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cura tor: mr. dr. A. F. H. Sohreurs, advocaat en procureur te Haarlem. G. van der Wiele, fabrikant, wonende te Assendelft, Dorpsstraat 1049 b. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cura tor: mr. H. M. C. Dekhuyzen, advocaat en procureur te Zaandam. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 28 Februari is in staat van faillissement verklaard: J. G. Beers, koopman, wonende te Haar lem, Tuinlaantje 2 k. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: W. C. Groffen, metaalgieter, wonende te Haarlem, Rustenburgerlaan 75. G. Dekker, handelende onder de naam „Moffelinrichting Unicum", wonende te Haarlem, Jansstraat 42. Na gedaan verzet is vernietigd het fail lissement van: Cornelis Helder, kruidenier, wonende te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Kastanjelaan 4. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 21 Februari is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de ar rondissementsrechtbank te Haarlem d.d. 23 Januari 1951, waarbij Hendrikus G. M. Sieverding, bouwondernemer, wonende te Haarlem, mr. Gerlingstraat 10 rood, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. L. Ali Cohen, advocaat en procureur, tot curator. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: Carel Marinus Gottmer, ar beider, wonende te Driehuis-Westerveld, gemeente Velsen, Marnixlaan 13. W. M. Rooyers Jr., vertegenwoordiger, wonende te Heemstede, Heemsteedse Dreef 39. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Personeel Film- en Theaterbedrijf De hoofdbesturen van de A.B.B.-A.B.T. en de P.F.T., (samen een belangrijk deel van het Nederlandse bioscoop-personeel omvattende) hebben in een gecombineerde vergadering in principe besloten tot het stichten van één organisatie, genaamd: De Algemene Bond van Personeel werkzaam in het Film- en Theaterbedrijf „A.B.F.T.", welke nieuwe organisatie een onderdeel zal vormen van het N.V.V. Uit beide hoofdbesturen is een fusie commissie gevormd, die de opdracht heeft op korte termijn alles te doen wat nood zakelijk is om beide organisaties tot één geheel te maken. Overeenkomstig de verwachting daalde het aantal werkloze mannen in Februari 1951 van 110.905 tot 99.045, te weten 6i.617 geheel werklozen (vorige maand 77.420), 36.562 D.U.W.-arbeiders (31.754) en 866 wachtgelders (1.731). Vorig jaar stonden eind Februari 101.762 werklozen genoteerd. De daling van de werkloosheid kwam in alle bedrijfstakken tot uiting, maar wel het sterkst bij de bouwvakarbeiders (van 20.390 tot 16.031), de landarbeiders (van 22.601 tot 19.997) en de losse arbeiders (van 16.577 tot 14.709). WERKLOZEN IN NEDERLAND Febr.'51 C=DJdn.'51 Febf'5D Het aantal bij de arbeidsbureaux inge schreven gedemobilseerden daalde van 2300 tot 2003. Deze ingeschrevenen genieten voorrang bij de arbeidsbemiddeling. Het aantal deelnemers aan de cursussen op de rijkswerkplaatsen voor vakontwik keling steeg van 3.491 tot 3.777, waar onder 2.038 gedemobiliseerden. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 15.149 tot 16.408. De werkloosheid was het hoogst in Dren te met 95, Groningen met 61 en Friesland met 52 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Voor geheel Neder land bedroeg dit cijfer 32. De werkloosheid was het laagst in Over ijsel met 15 en Limburg met 18 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5820 tot 5149. De vraag naar vrouwe lijk personeel steeg van 15.837 tot 16.984. Tijdens de afgelopen nacht is ingebroken in een winkelmagazijn aan de Groene- straat in Nijmegen. De bewoners waren af wezig. Toen zij vanmorgen vroeg thuis kwamen bleek de winkel overhoop te zijn gehaald. Er wordt 12.000 vermist. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Sjefke Demmers, een 62-jarige Brabant se recidivist, die op 9 Februari door het Amsterdams gerechtshof tot drie-en-een- half jaar werd veroordeeld wegens een poging tot het forceren van de kluis in het gebouw van de gemeente-ontvanger te Velsen, zit opnieuw achter slot en gren del, nadat hij veertien dagen geleden met twee andere gevangenen had weten uit te breken uit het Huis van Bewaring aan de Levantkade te Amsterdam. Een van hen meldde zich reeds de volgende morgen bij de portier. Dezer dagen stapte de tweede binnen bij de politie te Nieuwerkerk aan de IJsel en tenslotte is gistermorgen Sjefke, die van zijn 62 jaren er 26 in de cel heeft doorgebracht, weer in handen van de politie gevallen. Hij werd in Utrecht gearresteerd en is op transport ge steld naar Amsterdam. Tegenwaarderekening ƒ60 millioen hoger Een der voornaamste kenmerken van de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 5 Maart is de stijging van de bijzondere rekening (tegenwaarderekening) van 1325 tot 1385 millioen gulden. Blijkbaar betreft het hier een overschrijving uit de andere saldo's (waarvan de tussenrekening der Marshall-hulp een onderdeel vormt), die met ongeveer eenzelfde bedrag is vermin derd. De gehele maand Februari was de bijzondere rekening gehandhaafd gebleven op 1325 millioen gulden. De daling der circulatie is van geen be tekenis. De biljettenomloop beweegt zich nog steeds boven de 2800 millioen en is slechts met 2 millioen verminderd. Ver wacht wordt, dat de bankstaat van de vol gende week de eerste belangrijke onttrek king van bankbiljetten aan de circulatie zal vertonen. Overigens zijn de veranderingen op deze balans niet bijzonder groot. Naar de reke ning van de schatkist zijn middelen terug gevloeid tot een bedrag van 40 millioen. De deviezenreserve is gedaald van 301 tot 246 millioen. Onder de posten, die hiertoe hebben bijgedragen, kunnen ge noemd worden de saldo's uit betalingsac- coorden en het schatkistpapier waarin gul denssaldo uit betalingsaccoorden zijn belegd. Op 1 Maart ontstond plotseling een geld- vei'krapping, die thaixs nog voortduurt cn ten dele wordt toegeschreven aan het feit, dat tot dusver deze maand slechts weinig schatkistpapier kwam te vervallen. Er ver valt deze maand voor 300 millioen aan schatkistpapier, zodat uit dien hoofde de middelen ruimer kunnen vloeien. In de vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland is mr. N. H. Muller, griffier van de Provinciale Staten van Fi-iesland, tot griffier benoemd. Mr. Muller is opvolger van mr. J. J. L. van Heest, aan wie per 1 September eervol ontslag is ver leend. De Koningin heeft mr. Van Heest benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. De benoeming van mr. Muller geschiedde met 34 tegen 23 stemmen. De K.V.P.-fractie had verklaax-d, op de tweede candidaat van de voordracht, mr. H. van der Kallen, hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Economische Zaken, te zul len stemmen. Een woox-dvoerder vap de K.V.P.-fractie zeide, dat er geen enkele katholiek in de leiding van de Provinciale Griffie en van de Provinciale Waterstaat is, hoewel van het aantal inwoners der pro vincie ongeveer veertig procent katholiek is. Namens de P. v. d. A.-fractie werd be toogd, dat men onafhankelijk van partij of politiek de beste man moest benoemen. Gisteravond ongeveer zes uur brak brand uit in een vex-fwinkel aan de Bloe- menstraat te Nijmegen. Een klant kwam gasoline bestellen. Hij had een brandende sigaret in de mond. Terwijl de winkelier de gasoline ovex-tapte in een fles, vloog de vloeistof plotseling in bi-and. In een mini mum van tijd stond de hele verfwinkel in lichterlaaie. Grote spiegelruiten van tegen over liggende winkels spx-ongen. De brand weer die binnen enkele minuten aanwezig was wist de brand tot de winkel en het bovenhuis te beperken. Het vuur in de winkel was vrijwel onblusbaar door de vele synthetische verven en grote voorra den papier die er wai-en opgeslagen. In een te Utrecht gehouden algemene vergadering van de katholieke studenten vereniging „Veritas" is besloten „met alle middelen, welke stroken met de belangen van de universitaire gemeenschap, de ver toning van het spel „Isola Bella" tijdens de lustrumweek van 2 tot 7 Juli doorgang te doen vinden", zo deelt het bestuur ons mede. De vergadering was van mening, dat „Veritas" deel uitmaakt van de universi taire gemeenschap en daax-om actief be hoort bij te dragen aan de viering van het lustrum. Het prijsgeven van het door „Ve ritas" geprojecteerde openluchtspel „Isola Bell^" ten gunste van het openluchtspel „Dsjengish Khan" werd in strijd geacht met de oorspronkelijke afspraken. Wan neer de plannen van „Veritas" tot uitvoe ring komen een terrein voor de opvoe ring is nog niet definitief ter beschikking zullen er in de lustrumweek dus vier uitvoeringen van een openluchtspel wor den gegeven, namelijk twee van „Dsjen gish Khan" en twee van „Isola Bella". 15. Niet lang na de gebeurtenissen, die wij tot nu toe beschreven hebben, stond dan de Oudheidkundige Expeditie van pro fessor doctor baron Goedbloed van Malper- tus gereed voor het vertrek naar Ezels- brugge-aan-ae-Aa. De auto, waarvan de onderneming zich zou bedienen, was er een van een stevig, hecht model, en hij was voorzien van alles wat oudheidkundi gen maar nodig kunnen hebben. Panda was uitgelaten van opwinding en vreugde toen hij en Joris zich op weg zouden be geven, en hij riep: „Het is net echt!" Maar het is echt, makkertje!", sprak Joris Goed bloed nadrukkelijk. „Even echt als de oude bouwvallen, die wij aan het slijk der ver getelheid zullen gaan ontrukken......". Veroorloof mij nog een enkele opmer king!", sprak nu Jolliepop, die hen uitge leide deed. „Het blijkt mij, dat professor Delver Delfgauw het bestaan van Romein se bouwvallen te Ezelsbrugge-aan-de-Aa voor volkomen uitgesloten houdt, en het leek mij niet ondienstig u hierop opmerk zaam te maken!" „Hè?", vroeg Joris. „Kom nu, mijn waarde, zeur mij niet met uw amateuristische bedenkingen om het hoofd! Wie is nu weer deze Delversgrauw?" „Maar dat dient gij toch te weten!", kreet Jollie pop ontzet. „Professor Delver Delfgauw was de geleerde, die het vorige jaar de Nobel-prijs voor Oudheidkunde heeft ge kregen!" „Aha! Thans vat ik u!", knikte Joris. „Maar kenschetst het niet de ama teur, dat gij u op deze Delversman be roept? Kom nu toch! Requiescat in pacem! zoals onze klassieke leermeesters elkan der toevoegden wanneer zij wilden zeg gen; kalm een beetje! Ik heb inderdaad het vorige jaar de Nobel-prijs aan die Del- veraar laten geven, om hem wat te troos ten voor zijn vele mislukkingen en vergis singen! Ja, ja! Ik kon alleen niet zo gauw begrijpen, dat ge hem bedoeldet Geheim. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren voor het eerst van een diplomatiek ge.! heinx gehoord, dat bekend was bij alle Britse diplomaten in binnen- en buiten, land en aan alle employés van legaties en ambassades, behalve aan hem. Ieder lid van de buitenlandse dienst, van de Britse ambassadeur te Washington tot de kantooi-bediende in Lima heeft een kwartje gegeven voor een verjaardags, geschenk voor minister Bevin. Op deze wijze zijn 150 pond (ongeveer 1500 gul, den) bijeengebracht. Gisteren heeft men de minister gevraagd wat men er voor zou kopen. Vermoedelijk zal Bevin een bureau of een ander kantoormeubel vragen. Wantrouwig. Het Peronistische Argentijnse blad „Democracia" schx-ijft in zijn hoofdartikel over de conferentie der plaatsvex-vangers in Parijs: „Geen der vier mogendheden spreekt de waarheid. Geen handelt te goeder trouw. Het gaat hier om twee partijen, twee tegenover elkaar staande imperialistische stelsels, waarvan geen van beide wil erkennen waar het in feite om gaat". Helgolandvaarders. De zeven communis, tische Helgolandvaarders zijn door een geallieerd gerechtshof veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zes van hen werden met een termijn van een jaar voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hun advocaat verklaarde dat het ver bod voor onbevoegden om Helgoland te betreden tegen het volkenrecht was. Het gerechtsgebouw werd door een sterke politiemacht bewaakt. Verantwoordelijkheid. Admiraal Sherman, chef voor de operaties der Amerikaanse marine, heeft voor zijn vertrek naar de Middellandse Zee- verklaard, dat de Amerikaanse marine geen „verantwoor. delijkheden in de strijdmacht van het Atlantisch pact wenst, die haar niet toe. komen." Hij voegde er aan. toe, dat het van essentieel belang is, dat er onder alle militaire machten en haar leiders wederzijdse achting en vertrouwen heersten. Sneller. De Britse minister van Luchtvaart, Arthur Henderson, heeft in het Lager- huis meegedeeld, dat Engeland spoedig een zware viermotorige straalbommen- wex'per zal hebben, die nog sneller is dan het tweemotorige straalvliegtuig Canberra, dat ruim 800 km per uur haalt. Gedisqualificeerd. De havenarbeiderssta king, die het bedrijf in vrijwel alle Nieuw-Zeelandse havens reeds sedert ruim twee weken heeft verlamd, blijft voortduxen. De arbeiders eisen hoger loon. Manschappen van het leger en de luchtmacht behandelen voedselzendin- gen voor Groot-Brittan nië te Auckland en Wellington. De minister van Arbeid, Sullivan, heeft geweigerd de voorzitter en de secretaris van de door de regering gedisqualificeerde vakvereniging van havenarbeiders, Harold Barnes en Toby Hill, een onderhoud toe te staan. Hij wilde wel met de andere leden van de afvaardiging praten, doch deze vertrok ken met Barnes en Hill. Sullivan zeide, dat deze twee functionarissen in het verleden herhaaldelijk hun woord ge broken hadden. Straf. Te Oran hebben 47 leden van de Algerijnse volkspartij vonnissen gekre gen, variërend van één tot Zes jaar ge vangenisstraf. Zij zijn er van beschul digd daden te hebben verricht tegen de buitenlandse veiligheid van de staat. Leden van de partij zongen na het uit spreken der vonnissen buiten het ge rechtsgebouw het partijlied. Zij deden dit ook voor de gevangenis. Executie. Maandag zijn zeven personen, die communisten worden genoemd, te Athene terechtgesteld. Zij waren door een militaire rechtbank veroordeeld, beschuldigd van het opnieuw oprichten van het „fronit van de pacifistische jeugd", een onwettig verklaarde organi satie. Redelijk. De Amerikaanse regering heeft alle nieuwe aankopen van tin voor de strategische voorraadvorming stopgezet, zulks in overeenstemming met de aan bevelingen van de senaatscommissie voor de militaire voorbereiding. Zij deelde mede, dat zij waarschijnlijk geen nieuwe aankopen zal verrichten, zolang de tinprijs niet een redelijker peil heeft bereikt. ADVERTENTIE Uw verkoudheid keel of borst van neus. 1 weg met B A -jr In Amsterdam hield de vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hol landsche Molen" dezer dagen haar jaar vergadering. Na de opening door de voorzitter1, mr. dr. P. J. van Tienhoven, las de secieta- resse, mejuffrouw E. F. Caro, het jaar verslag voor, waanxit bleek, dat het leden tal van 713 tot 695 is tenxggelopen. Tien tallen Nederlandse molens zijn in het af gelopen jaar hersteld. Er werden drie nieuwe molens gebouwd: in Schipluiden, in Heyer aan de Maas en in Sluis Zeeuws-Vlaanderen. De provincie Zuidholland overweegt een molenverox-dening in het leven te roepen die het afbrekexx of veranderen van wind molens zonder toestemming van Gedepu teerde Staten verbiedt. Bijna twintig molens gingen door brand, onttakeling of vervanging van schrik- molens verloren. Voox- 1950 werd op de begroting van O. K. en W. 50.000 voor molenbehoud uitgetrokken. Bleek reeds in thet voorjaar dat een terugbrengen van de verenigings subsidie voor herstel tot 25 procent van de rijkssubsidie noodzakelijk was, in het najaar kwam men tot de ontdekking dat de subsidie voor 1951 ook al zo goed als geheel zijn bestemming had gekregen. De minister van O. K. en W. heeft voorts megedeeld dat tot 1952 geen toezeggingen meer konden worden gedaan. MOL BIJ SONNEVELD De Nederlandse humoristische danser Al- bert Mol, die gedurende de laatste vijf jaar in het buitenland optrad, zal het volgend seizoen meewerken aan het cabaret van Wim Sonneveld.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2