ABdüsïroOP Het Hek van de Dam „Mannen", opmerkelijke film R 12 Pronkjuweel van Haarlems brandweer SLEUTEL WEG 2 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe autospuil voorzien van tal van snufjes Aanrijding met dodelijke afloop in Haarlem-Noord „Trio 1948" bestendigt zijn goede reputatie Gedeputeerde Staten keuren Heemsteeds plan goed Dit jaar nog tweede apotheek ten Noorden Jan Gijzenvaart Haarlemse Volksuniversiteit heeft meer dan duizend leden Plechtigheid aan de Dreef POSTSCRIPTUM VAN DE OORLOG Van Vrijdag af in Luxor fFilnri Agenda voor Haarlem Alleen voor auteurs Drift en bezinning Aardig voor de kinderen Wij vonden het niet zo'n leuke dag. In de hoofdstad uit Sintelbaan komt in de toekomst ten Noorden van de Kleverlaan Twee kinderen zwierven een week door Amsterdam Vier Indonesische schepelingen door kolendamp omgekomen Aanrijding met dodelijke afloop bij vliegveld Ypenburg 3 Het wagenpark van de Haarlemse brand weer is sinds enige dagen verrijkt met een pronkjuweel van een autospuit. Het is de 5, tot de aanschaffing waarvan reeds enige jaren geleden werd besloten. Uiter lijk komt de nieuwe motorspuit het meest overeen met de door de Duitsers achter gelaten AS 3. De aanwinst is evenwel veel fraaie van vorm en werd uiteraard van tal van nuttige snufjes voorzien. In de cabine kunnen behalve de chauf feur, zes brandweerlieden ruim zitten. De capaciteit van de pomp beloopt 2500 liter per minuut bij een druk van acht atmos feren. Er kan via zes slangen met een lengte van vijfhonderd meter water wor den gegeven, waarbij in vergelijking met het oude materiaal de „aanvalstijd" be langrijk bekort kon worden doordat de pomp tegelijk met de standpijp kan worden aangesloten. Bij brand kan dat kostbare minuten schelen. De aan de zijkanten van de wagen aan- De achterzijde van de nieuwe autospuit. Boven de meters van de motorpomp bevindt zich het kastje, waarin de op de reserve tank aangesloten slang met straal- pijp zijn opgeborgen. Aan weerszijden van de carrosserie ziet men de uitklapbare haspels, die een aanmerkelijke verkorting van de „aanvalstijd" mogelijk maken. gebrachte haspels maken bovendien een belangrijke tijdsbesparing mogelijk. Maar dat is niet de enige verbetering: in de wagen werd bovendien een reservetank met een inhoud van 320 liter aangebracht, die eveneens op de pomp is aangesloten, en waardoor het mogelijk is in afwachting van het slaan van de standpijp onmiddellijk water te geven. In de praktijk zal blijken, dat vele branden op deze wijze in de kiem kunnen worden gesmoord. De hoeveelheid water in de reservetank is voldoende om gedurende zeven tot acht minuten te blus sen. De druk is ruimschoots voldoende om zelfs op de derde verdieping van een huis nog voldoende aanvalski-acht te ontwik kelen. Op het dak zijn drie verschillende ladders Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Maart 1951 ONDERTROUWD: 6 Mrt, J. v. Leuven en M. R. v. Gerwen; T. Gaartman en W. v. Drunen. GETROUWD: 6 Mrt, P. Bos en A. Sedel. BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt. C. M. v. DeijzenWagemaker; 4 Mrt, P. Leising Pennink; 5 Mrt, A. M. MensCiecholewski; 6 Mrt. C. van WortOerlemans. BEVALLEN' van een dochter: 4 Mrt, H. R. H. Gaijaard—de Haas: 5 Mrt, H. Lourenburg- Tierie; 6 Mrt, C. H. van Wonderen—van Deursen; M. J. van Kimmenaede—van Eeken; C. A. 't HartSeysener. OVERLEDEN: 2 Mrt, A. M. D. Bergmans, 92 j., Hagestraat; 3 Mrt, J. H. Jansen, 79 j., Paul Krugerstraat; M. C. Paap—ten Bosch, 82 j., Pijnboomstraat; C. van Zanten Schuurman, 72 j., Kruistochtstraat; 4 Mrt, W. K. Bertram, 64 j., Spaarnhovenstraat; J. C. Tierie, 81 j., Jansstraat; J. van Dijk— Locht, 82 jVosmaerstraait; H. Komduur, 73 j., Eikenstraat; 5 Mrt, G. v. d. Buut, 60 j„ Westergracht; G. P. van Vladeracken, 77 j., Julianastraat. ADVERTENTIE ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkers abdijsiroop- dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. 's WerQl&s /boste- Hoèststroo, 2» gemonteerd, die goede diensten kunnen doen bij branden op bovenverdiepingen. Voorts valt het op hoe werkelijk ieder hoekje en gaatje als bergruimte voor los materiaal als zuurstofmaskers, verdeel- stukken, straalpijpen en wat er al verder De AS 5 van op zij gezien. bij de brandbestrijding te pas kan komen, is gebruikt. Binnenkort zal de technicus van de Haarlemse brandweer, adjunct-hoofd brandmeester J. W. Hoffmann, met zijn mannen voor het voltallige corps en auto riteiten de veelzijdige geheimen van het voertuig onthullen. Zesjarig jongetje stak spelend de straat over Gistermiddag om kwart voor een is op liet einde van de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord een tragisch verkeersongeval gebeurd dat aan de zesjarige Frits J. Enge- man het leven heeft gekost. Het jongetje stak voetballend de Rijks straatweg over en lette niet op het verkeer. De bestuurder van een personenauto kon de spelende knaap niet meer ontwijken, met als gevolg dat de jongen een klap kreeg van het rechtervoorspatbord van de auto. Hij werd enkele meters meegesleurd. Met enige bloedende hoofdwonden en een schedelbasisfractuur werd hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. Ongeveer een uur na de aanrijding is hij overleden. Eventuele getuigen van dit ongeluk wor den verzocht zich bij de Verkeerspolitie in de Smedestraat te melden. Muziek Het Trio 1948, bestaande uit Carolien van der Heide en Norbert Visser (viool) en Peter Hansen (piano), gaf Dinsdag avond voor de derde keer een recital in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum. Hierbij zij echter opgemerkt, dat de pianist een nieuwe kracht in het ensem- bje is, die we nu voor het eerst erbij hoor den. Bij de vorige concerten te Haarlem hebben wij over dit ernstig strevende trio steeds gunstig kunnen oordelen en eris geen reden om het dit keer anders te doen. Integendeel, het leek ons dat het samen spel nog hechter, nog geraffineerder ge worden is. Direct al bij het Concert in a van Vivaldi viel in het eerste Allegro het gespierde spel van de beide violisten op, zonder dat het de toonkwaliteit hinderde. Het Larghetto vormde daarmee een sterk contrast, door de heerlijke rust die van deze nobele melodie uitging. In de Sonate in A dur van Haydn dreigde het energieke spel van Caroline van der Heide een ogen blik naar het pathetische door te slaan. Veel was er echter te genieten van de stoere fuga, die de finale van het werk vormt. In de tien duo's voor twee violen van Bartok, op Hongaarse en Roemeense volks motieven, wisten de beide violisten de karakteristieke eigenaardigheden dezer muziek krachtig en kleurig te doen spreken. In de Trio-sonate van Darius Milhaud kon nu ook de pianist Peter Hansen een inte ressant aandeel leveren. Het werk werd zeer klaar en doorzichtig in mooi afgewogen samenspel vertolkt. Zeer opvallend was de tere Raveliaanse sfeer van het middendeel. Tot slot werd uitgevoerd een trio-sonate van de Tsjechische componist Bohuslav Martinu, die de nationale tendenz van zijn muziek een moderne tiat leerde geven bij Albert Roussel te Parijs. Maar ze verloor er haar zelfstandigheid niet door; het bleef een levendige, spontane muziek, nu en dan van een vrij ruwe populariteit, die alles behalve Frans aandoet. Het stuk werd bril- lant gespeeld. Het ensemble moge in deze bezetting bestendigd blijven. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" De bouw van het Studenten Sanatorium te Laren vordert goed. Het exterieur van het fraaie gebouw. Woningbouw in vrije sector Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten hun goedkeuring gehecht aan het in November 1950 door de gemeenteraad van Heemstede genomen besluit tot de bouw van vijftig woningen zonder rijkssteun aan de Johan Verhulstlaan, de Diepenbrock- laan en de Van Breclaan. Zoals men zich zal herinneren, heeft de gemeenteraad dit project, waarmee ruim twee ton uit de gemeentelijke kas is gemoeid, vooral aanvaard omdat het enigs zins voorziet in het grote gebrek aan mid denstandswoningen, terwijl aan de andere kant het toegewezen bouwvolume vrijwel geheel gebruikt moet worden voor arbei derswoningbouw. Intussen is het nog niet zeker of de vijf tig geprojecteerde woningen (het totale plan omvat 98 woningen, doch de resteren de 48 zouden wèl met subsidie gebouwd moeten worden) wel alle kunnen worden gebouwd, gezien de in de laatste maanden weer sterk gestegen kosten van materialen en lonen. Natuurlijk is het ook mogelijk, dat de gemeenteraad te zijner tijd besluit een extra crediet beschikbaar te stellen. Inmiddels is men reeds op de aangewe zen terreinen met het grondwerk begonnen. Wanneer dit over enkele maanden gereed is, zullen de woningen worden aanbesteed. De oplevering van het complex is zeker niet voor het voorjaar van 1952 te ver wachten. Naar wij vernemen zal nog dit jaar in het gedeelte van Haarlem-Noord ten Noor den van de Jan Gijzenvaart een tweede apotheek worden gevestigd. Zoals men weet leeft deze wens reeds geruime tijd in het dichtbevolkte Vondel kwartier, de Rivieren- en de Vogelenbuurt, waarvan de bewoners nu nog verplicht zijn, wanneer de Noorderapotheek geen nachtdienst heeft, naar de Schoterbos-, de Frans Hals- of zelfs naar de Klever park-apotheek te gaan. Het wijkcomité heeft ook reeds aandacht aan dit probleem geschonken. Naar ons is meegedeeld, zou de nieuwe apotheek, waarvoor de landelijke organi satie der Nederlandse apothekers reeds een verklaring van geen bezwaar heeft verstrekt, worden gevestigd op de hoek van de Vei'gierdeweg en de Eksterstraat. De voorzitter van de Haarlemse Volks universiteit, de heer P. V. de Wit, heeft gisteren op de jaarvergadering meege deeld, dat het ledental de duizend over schreden heeft. Twee vacatures in het algemeen bestuur werden vervuld door de verkiezing van dr. C. Spoelder en ir. R. G. Veenenbos. De aftredende bestuursleden, mevrouw A. B. Eigeman-Roos, secretaresse, L. van Asperen, dr. A. Meesters en dr. W. G. L. Wieringa, werden herkozen. Vandaag is het zes jaar geleden, dat vijf tien Nederlanders op de Dreef te Haar lem zonder vorm van proces zijn neerge schoten. Ter herdenking van de gevallenen zijn vanmorgen het onderwijzend personeel en de leerlingen van de Christelijke school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs aan de Dreef (hoofd de heer F. van Woer den) bij het monument, dat twee jaar ge leden onthuld is, bijeengekomen. Nadat twee meisjesleerlingen een krans bij het monument hadden gelegd werd een minuut stilte betracht. Met ingang van 1 April is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan .de heer H. G. van Kempen, burgemeester van Woerden De humor wordt door du Mannenniet gemeden, maar het blijft, door hun hopeloze situatie, een schrijnende zelfspot. Tot eer van de Amerikaanse film industrie dient gezegd te worden, dat men ginds eerder en beter de noden en proble men van de soldaten in de tweede wereld oorlog heeft begrepen en op het witte doek gebracht dan waar elders ook. Zeker, maar al te dikwijls werd in de ge beurtenissen aan de fronten een gemakke lijke kapstok gevonden, waaraan een lief en altijd oud verhaaltje werd opgehangen, dat al dus gekruid cle blijkbaar nimmer te verzadigen J stroom bioscoopbezoekers opnieuw kon behagen. Dan mag men evenmin vergeten, dat de Californische droomfabrieken ook rol prenten de wereld inzonden, die „het ver haal van de soldaat" in de kern raakten en de ontstellende facetten ervan aan een vaak onwetend publiek openbaarden. Zo behandelde „De beste jaren van ons leven" het vraagstuk der gedemobiliseerden en liet „Kruisverhoor" iets zien van de lan- terfanterij, die het leven van de op hun te rugkeer naar de burgermaatschappij wach tenden verzuurt. In dezelfde sociale cate gorie vallen de films, waarin de verhou ding tussen negers en blanken aan de orde wordt gesteld, zoals „Huis der dapperen" en „Verloren grenzen". De alles beheersen de vraag van dood en leven en dejzin (of de on-zin) van het offer in een strijd, waarvan de hoge inzet allang schuil gaat achter de leuzen en het bederf, kreeg evenwel de beste vertolking in Lewis ADVERTENTIE tegen rheumatiek Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in te nemen Practisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. Het feit, dat in R 12 (Salicylamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoordelijke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar in te nemen. Kuucverpakkinginh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. WOENSDAG 7 MAART Brinkmann: Prof. Ivo Lapenna uit Zagreb spreekt in het Esperanto pver Joegoslavië 8 uur. Kunstzalen Frans Heerkens Tliijssen: Maristentoonstelling, 105 uur (tot 11 Maart). Rembrandt: „De vader van de bruid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verdwenen vrouw", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Zo jongzo slecht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Paul Vlaan deren", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy's offer", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bob Hope in de knoop", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 8 MAART Gem. Concertgebouw: Concert Theo Bruins, 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Gemeenschap, lezing F. Bordewijk, 8 uur. Nassauplein 8: De Tempelbouwers, 2.30 uur. Zuiderkapel: spreker ds. I. Vasseur, uur. O. R. G.-centrum, Westerhoutpark 1 A: dr. F. W. Zeylemans van Emmichoven over ■.Europa tussen Oost en West", 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. Jongstleden Zaterdag hebben wij op de boekenmarkt gestaan. Een zeer res pectabele boekenmarkt overigens, die zich afspeelde in de lunchroom van de Bijenkorf en de verkopers geen enkel geldelijk gewin opleverde. De winst was bestemd voor het steunfonds van de Vereniging van Letterkundigen, waartoe de auteurs die hier boeken verkochten, niet behoorden. Anton van Duinkerken betitelde ons dan ook fijntjes als „boe- kenschrijvers" De organisatoren zeiden het nog subtieler, want zij noemden onze markt „Aspecten van de wereld". Wij willen u wel verzekeren dat men zich zó als eendaags-aspect van de wereld niet gering voelt. En nóg hoger steeg onze eigenwaan toen wij even naar het toilet moesten en daar een deur zagen, waar met hele grote letters opstond „Alleen voor auteurs". Wij zijn daar ingegaan met een deftig gevoel. Klokslag 10 uur begon de markt in de feestelijk versierde lunchroom en wij begaven ons naar onze aspecten. Wij stonden tezamen in cén stand met de heer P. C. M. Toepoel, die de hondse aspecten behandelde en de heer J. van Doveren, die van het circus veel afweet. Wij behandelden natuurlijk de paarden- afdeling, omdat wij eens in 34.000 onbe waakte ogenblikken een boek over auto mobielen hebben vervaardigd, waarin voortdurend over paardekrachten wordt gesproken. Wij stonden in een hoek met beroemd heden, want rechts van ons bevond zich niemand minder dan Iwan Smirnoff en links van ons niemand meer dan com missaris Voordewind. Deze verhandelde boekjes over de Saint, van Peter Chey- ney en ook zijn eigen standaardwerken „De commissaris vertelt" en „De com missaris vertelt verder". Bij navraag bleek Willem van Iependaal's „De com missaris kan me nog meer vertellen" echter niet ter tafel te wezen. Met poli tiële vaderlijkheid troonde hij pijp in de mond achter zijn tafel, zei „Jong" tegen gepensionneerde ondergeschikten, die hem kwamen opzoeken en vormde een toonbeeld van rust en orde. Hij hield echter wel van een grapje, want als een dreumes te „ver kwam opdringen, zei hij telkenmale olijk: „Pas op, anders laat ik je inrekenen". Het publiek zei dan ver tederd: „Hoor me nou die commissaris weer es" en het ging hem zeer voor de wind. Een eindje verderop stond professor Presser met doctoranda Anne H. Mulder stand te houden in de afdeling historie. Daar speelden zich bewogen taferelen af, want toen op een gegeven moment een jong meisje met een bedeesd stemmetje vroeg: „Professor heeft u Drift en Be zinning van Van Leeuwen", zei de heer Presser onstuimig: „Wel drift, maar geen bezinning, juffrouw". En nog een ander meisje kwam, wees óp het boek over spelende mens van Huizinga en vroeg: „Gut professor, Homo Ludens, is dat leuk?", waarop de heer Presser met grote wijsheid zei: „Het hangt er van af, wat u speelt juffrouw" Maar er heerste wel verwarring in de stand, toen een bejaarde dame met kippige blik nader- trad en zei: „Wie van u is nu Anne Mulder?" Weer een deurtje verder was de sport stand, waar Bernard Verduin om de mensen aan te trekken, de titel van zijn ooek „Een hengelaar vertelt" waar stond te maken, door maar voortdurend ver slag uit te brengen van zijn gevecht met een snoek van 28 pond. Bij de zeven-en-veertigste keer werd het Jan Libèr-te machtig. Slim hief hij zijn boks- boek „Helpers weg, eerste ronde" in de hoogte, waarna de snoek, die net op de wallekant lag, zijn vrijheid herkreeg. Overigens viel het ons wel op, dat het aanzienlijk eenvoudiger is boeken te schrijven dan ze te verkopen. Er stom melde namelijk wel voortdurend een uitgebreid publiek langs de stand, maar dat scheen voornamelijk gekomen te zijn met hetzelfde oogmerk als de bezoekers van een diergaarde, namelijk het bekij ken van de apen. Evenals in Artis tuur den zij eerst op de naamborden aan de stands en vervolgens determineerden zij de drager die schaapachtig lachend in zijn kooi stond. Zij ontmoetten boven dien dezelfde moeilijkheid als de aqua rium-bezoeker die niet weet, of een voorbijvarende vis nu de Bakkus Schol lus of Tongus Meunièrus is, zodat wij herhaaldelijk voor de heer Toepoel of de heer Van Doveren werden uitge maakt, beschuldigingen die door ons mét kracht van de hand werden ge wezen. dat wij voortdurend door handtekenin gen-verzamelaars werden belaagd, ijve rige lieden met kleine opschrijfboekjes, die met grote onpartijdigheid signaturen verzochten aan een ieder, die achter de tafels stond. Eén van hen verkreeg op die manier zelfs de handtekening van een koksmaatje, dat hij waarschijnlijk voor Werumeus Buning aanzag. Onze zorg gold echter eventueel misbruik van onze handtekening op bank-chèques. De stakkers zouden dan namelijk gear-, resteerd worden wegens het geld trek ken op een nadelig saldo, een gedachte die ons geen rust gunt. Met de verkoop aan onze stand ging het met uw permissie en dat nemen wij u nog steeds kwalijk overigens allerberoerdst. Slechts zeer weinigen bleken van plan te zijn honden te gaan fokken, een volbloed aan te schaffen of een circus te beginnen, zodat onze hand leidingen voor dergelijke activiteiten slechts traag van de hand gingen. Daar bij kwam nog onze natuurlijke afkeer van het zogenaamde standwerken, een eigenschap, die zozeer door de andere verkopers werd gedeeld, dat men op een gegeven moment zelfs toeters begon rond te delen om een beetje leven in de brouwerij te brengen. Commissaris Voordewind blies er één keer bedacht zaam op en toen had meteen niemand er meer zin in. Het allerergste was wel, dat ons eigen boek zo rustig op de tafel bleef liggen. Om de mensen wat te animeren, had den wij het opengeslagen bij een foto van een bijzonder geslaagd ongeluk, waarop men een brandende auto kan waarnemen, maar zelfs daar reageerden de mensen niet op. Alleen een oude dame zei „Ajakkebah" en liep toen heen. Tegen het sluiten van de markt was de stapel nog even hoog en net overwogen wij om een aanbod tegen concurrentie- prijzen af te kondigen, toen er twee heren aankwamen, die wij kenden. Zij kochten meteen twee boeken, door ons persoonlijk gesigneerd, betaalden, bladerden er vervolgens wat in en zei den toen prijzend: Aardig voor de kinderen". Een van de andere dingen waarover wij ons oprecht bezorgd maakten» was BOEDA, V; Het Ballet-Recital onder leiding van\ Sonia Gaskell vertoont Vrijdagavond in de Bachzaal het nieuwe program ma „Liefde in de dans". Hieraan werken mede Marie-Jeanne van der Veen, Louki van Oven, Maria Huis man, Marianne Boudijn, Aart Ver stegen en anderen. De Haagse Comedie komt deze week twee keer in de Stadsschouwburg: hedenavond met „Mevrouw Warren's bedrijf' van Shaw onder regie van Paul Steenbergen (met Fie Carelsen in de titelrol) en Vrijdagavond met het blijspel „Ninotchka" van Mel- chior Lengyell, met Heieen Pimen- tel en onder regie van Cees Laseur. Het Nederlands Volkstoneel vertoont Vrijdagavond in Hypokriterion in de Roeterstraat het stuk „Nieuw land" van Hans Tiemeyer onder regie van de schrijver, die er ook zelf in op treedt. Met Tine de Vries, Jan Hund- ling en Ad. van Gessel. Op 9 Maart vertonen „les Théophi- liens" uit Parijs in theater Carré een bewerking van het middeleeuwse „Mystère de la Passion" door Arnoul Gréban en Jean Michel. De agenda van de Nederlandse Opera vermeldt voor Donderdagavond een abonnementsvoorstelling in de Stads schouwburg van „Madame Butter fly" van Puccini. Vrijdagavond ivordt in het Concert gebouw de generale repetitie gehou den van de Matthcius Passsion onder leiding van Piet van Egmond, met het Amsterdams Oratoriumkoor, knapen koor en de H.O.V. Het Concertgebouw Orkest geeft van daag en morgen abonnementsconcer ten onder leiding van Jean Fournet met medewerking van Zino Frances- catti, die solist is in het Derde Viool concert van Saint-Saëns. Op het pro gramma staan verder de Symphonie van César Franck en „La tragédie de Salomé" van Florent Schmitt. In één der zalen van het Internatio naal Cultureel Centrum exposeert deze maand de amateur-schilder G. J. Schaperkötter, directeur van een te Amsterdam gevestigd bedrijf voor het eerst een dertigtal van zijn schil derijen. De opbrengst van de ten toonstelling is bestemd voor de mr. J. F. van Royen-stichting. j Milestones even bittere als indrukwekkende „Opmars zonder genade". Deze reeks menselijke documenten werd thans voortgezet met Stanley Kramers derde film, „Mannen", die van Vrijdag af in het L u x o r-t heater te Haarlem wordt vertoond. In „Mannen" wordt onze aandacht be paald bij het lot dergenen waarvan in de oorlog het ruggemerg werd geraakt, waar door een chronische verlamming intrad. Voor deze slachtoffers werden aanvankelijk prachtige hospitalen ingericht, doch naar mate de oorlog in het vergeetboek geraakt» waren er allerlei belangrijke lieden di« natuurlijk zo gewichtig waren, dat z» niet behoefden te vechten die deze instel lingen te duur vonden en ze daarom maa» wilden opheffen. Deze gang van zakea gaf Kramer aanleiding deze film te maken. Het gegeven is uiterst eenvoudig. Een jonge officier die gedoemd is zijn leven ia een rolstoel te slijten, moet dit lot leren aanvaarden. Er is een jonge vrouw die in haar beste ogenblikken meent dat zij in staat is hem zijn gebrek te doen vergeten en de illusie in stand te houden, dat hun huwelijk in wezen niet van dat van ande ren verschilt. Een dergelijke opgaaf valt niet zonder morele inzinkingen te volbren gen; pas nadat de beide partners door smartelijke ervaringen tot het inzicht zijn gekomen, dat de berusting in het onver mijdelijke en de moedige aanvaarding daar van slechts mogelijk zijn, nadat men door het leed gelouterd is, staat de weg voor een werkelijk nieuw leven open. Fred Zinneman, vooral bekend door zijn „Achter de wolken", regisseerde met een zuiver besef voor de kiesheid, waarmee het thema behandeld moest moest worden. Hij blijkt zich trouwens die typische Ameri kaanse, harde, droge filmstijl eigen te hebben gemaakt, die tot uiting komt in de korte, afgemeten, met galgenhumor doorspekte dialogen. Van de spelers moet niet alleen Marlon Brando, die de rol van de verlamde militair vertolkt, maar vooral Everett Sloane, die de specialist van het hospitaal met een opmerkelijk talent speelt, worden genoemd. J. H. B. In ons blad van Zaterdag deelden wij mee dat B. en W., blijkens de memorie van ant woord, aan de leden van de gemeenteraad bericht hebben, dat het college de suggestie, om een sintelbaan ten Zuiden van de Kle verlaan te stichten, in ernstige overweging zal nemen. Wij vernemen thans, dat dit plan veranderd is en dat er getracht zal worden in de toekomst een sintelbaan ten Noorden van de Kleverlaan aan te leggen. ADVERTENTIE Twee kinderen van de familie Groen te Amsterdam, een meisje van twaalf en een jongetje van tien jaar, die sinds 27 Fe bruari vermist werden, zijn terecht. Zij hebben een week door Amsterdam ge zworven en 's nachts in plantsoenen gesla pen. Toen zij van huis weg liepen hadden zij 25 meegenomen. Met dit geld hadden zij voedsel gekocht. Aan boord van het m.s. Tarakan, dat in Amsterdam ligt, zijn vier Indonesische schepelingen door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zes Indonesische schepelingen, die in één hut slapen, hadden voor zij zich ter rust begaven, een emmer met gloeiende kolen in de hut geplaatst. Toen zij de volgende morgen niet op hun werk kwar men, werd een onderzoek ingesteld. Vier van hen bleken ten gevolge van kolen dampvergiftiging te zijn overleden. De twee anderen, die bewusteloos waren, zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is ernstig. De 62-jarige nachtportier van het vlieg veld Ypenburg, J. A. de Heus, is gister avond op de weg voor het vliegveld door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De portier, een gepensionneerde Haagse politieman, kwam omstreeks acht uur per fiets uit Den Haag. Hij was op weg naar zijn dienst. Om het vliegveld te bereiken moest hij de snel verkeersweg Rotterdam Den Haag oversteken. Hij werd aangereden door een uit Rotterdam komende personen auto.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5