UNO-troepen trekken over de Han, een grote veldslag ontwikkelt zich W7BERT -Clowntje Rick De Stille Wens Houdt 1 Uw adem fris! Kort en Bondig WOENSDAG 7 MAART 1951 4 Poging tot omsingeling van Seoel HERSTEL UW ZENUWEN NERVA-NOVA De Gasperi's regering krijgt vertrouwensvotum Ierse staking Komst van 12.000 Ambonezen schept grote moeilijkheden Voor 1500 gezinnen is nog geen woonruimte gevonden Verbetering Rijksstraatweg in Haarlem-Noord K.L.M. begint goedkope nachtdiensten in Europa Betaling van schoolgeld door Nederlanders in Indonesië Gedeeltelijke ontheffing is mogelijk Haarlemse Reddingsbrigade En toen men in de Hout nog wilde zwijnen schoot Ja, toen aten wij ai Franken's Brood! Voor de Minderen Tekeningen en etsen van Rembrandt in Vleeshal Protest tegen gratie aan Aus der Fünten e.a. Biljarten Vingerhoedt Europees kampioen bandspel Van der Linden kampioen van Haarlem eerste klasse Parijse zesdaagse Schulte en Peters werden uit de strijd genomen Voetbal Elftal van de Rode Duivels Programma gewijzigd Gymnastiek Districtskampioenschappen FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Reuter). Verbonden troepen zijn he denochtend bij het aanbreken van de dag zeven-en-twintig kilometer ten Oosten van Seoel de Han overgestoken*. De over steek geschiedde door Amerikaanse troe pen. Tevoren had Amerikaans en Brits geschut de communistische stellingen hevig beschoten. Een veldslag van grote afme tingen heeft zich ontwikkeld. Waarnemers te Tokio zijn van mening dat het oversteken van de Han door Ame rikaanse troepen mogelijk het begin is van een omsingeling van Seoel door de verbondenen. Zij menen dat de verbonden troepen ook van het Westen uit op de Zuid-Koreaanse hoofdstad zullen aanruk ken. Hier doorkruisen de verbonden troe pen het schiereiland Kimpo, waarbij zij slechts lichte tegenstand ontmoeten. Geallieerde vliegers melden, dat hun waarnemingen hebben uitgewezen, dat een heftige verdediging van Seoel door de communisten is te verwachten. Ten Noor den van de Zuid-Koreaanse hoofdstad zijn uitgebreide Chinese reserves samengetrok ken. Enkele uren voor het oversteken van de Han door Amerikaanse troepen vielen de communisten terug op beide flanken van het bijna honderd kilometer breed front in de centrale sector-, waar de verbonde nen sinds twee weken langzaam oprukken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag voerden de communisten tegenaanvallen uit bij Amidong, zes kilometer ten Zui den van Tsjangpong en ongeveer vijftig kilometer ten Zuiden van de acht-en- dertigste breedtegraad en bij Jangpjong, dat, juist ten Noorden van de Han, op de linkervleugel van de geallieerde linie ligt. De verbonden luchtmacht heeft door slechte weersomstandigheden gisteren niet aan de strijd kunnen deelnemen. He den was het weer opgeklaard en stegen vele verbonden vliegtuigen op. De frontlijn van de Amerikaanse 24ste divisie te Jangpjong even ten Noorden van de Han aan de linkervleugel, is in de loop van de nacht ingedeukt door vier tegen aanvallen. Hevig Amerikaans artillerievuur kon niet verhinderen, dat de Amerikanen tegen de numerieke overmacht der Chine zen een ruim tweehonderd hoge heuvel vier kilometer ten Noord-Westen van Jangpjong moesten prijsgeven. Dienst voor It.-kol. Den Ouden In de kapel van een ziekenhuis te To kio is Dinsdag een herdenkingsdienst ge houden voor It.-kol. M. A. P. den Ouden, de bevelhebber van het Nederlandse batal jon in Korea, die enkele weken geleden te Hoengsong sneuvelde. ADVERTENTIE Herstel Uw zenuwen met Nerva-Nova, het moderne, krachtig werkende en aangenaam smakende voedsel voor Uw zenuwstelsel. Voor wie is Nerva-Nova het aangewezen middel? Voor allen, die zich lichamelijk of geestelijk slap voelen door zenuwuitputting, lichamelijke of geestelijke zwakte, lusteloos heid, depressies, voor en na zware operaties, na ziekten tot spoedig herstel van krachten. Nerva-Nova bevat stoffen, die als bouw stenen fungeren voor het zenuwstelsel en voor het lichaam in het algemeen. Nerva- Nova is klinisch beproefd. 1.25 en 2.70 p. verpakking bij apoth., drog. Het voedsel voor het zenuwstelsel. ROME. (Reuter). De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft Dinsdagavond met grote meerderheid premier De Gas peri's coalitieregering haar vertrouwen gegeven door goedkeuring van het eerste wetsontwerp op de herbewapening ten be drage van tweehonderd-en-vijftig milliard lire. De Gasperi had naar aanleiding van dit ontwerp de vertrouwenskwestie gesteld. Een grote groep in zijn eigen Christen-De mocratische partij verzette zich tegen het ontwerp. Voordat de stemming plaats vond stelde de minister van Landsverdediging Pac- ciardi de communistische volksvertegen woordigers de vraag: „Zult u weerstand bieden, indien de Sovjet-Unie uw land zou aanvallen?" Hierop ontstond een hevig ru moer op de banken der communistische afgevaardigden. Daartussen kon het woord „neen" worden gehoord. „Dit antwoord kan zeer ernstige gevol gen voor de Italiaanse communistische partij hebben", antwoordde de minister, hieraan toevoegend: „Deze vraag stelden de twee communistische afgevaardigden, die verleden maand uit de partij zijn ge treden, zichzelf. Het is de vraag die men thans in vergaderingen der communisten in geheel Italië kan horen stellen". De dienst werd bijgewoond door officie ren en manschappen uit vijftien landen. De oppei-bevelhebber van de UNO., gene raal MacArthur, werd vertegenwoordigd door zijn echtgenote. Pater De Vrande zal zich Donderdag per vliegtuig naar Poesan in Zuid-Korea begeven om de begrafenis van lt.-kol. Den Ouden en andere omgekomen Nederlandse militairen te leiden. Vandaag viert „Big Jim" Downey in Dun Laoghaire (Ierland) de twaalfde ver jaardag van zijn geschil met de bond van Iers buffetpersoneel en niet alleen de klanten, maar ook de stakersposten mogen zich gratis een whisky laten in schenken. „Big Jim", die thans 81 is, zette 12 jaar geleden zijn buffetpersoneel aan de dijk, toen hij overhoop lag met hun vakbond en sedertdien hebben voor zijn café altijd stakersposten gestaan. Voor zover hij weet is het de langste staking van de wereld. Het geschil heeft *ouristen uit de gehele wereld gebracht die het „café met de posten" wilden1 zien en dat heeft „Big Jim" geen windeieren gelegd. Bijgevolg heeft hij een zwak voor de posten. Wan neer zij niet op tijd komen, belt hij de bond op om er aan te herinneren, dat het café open moet. Wanneer het koud is, zorgt Jim er voor dat zij wat warms te drinken krijgen. De Dienst Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die belast is met de verzorging van repa trianten, ziet zich door de aanstaande komst van 3.000 Ambonese gezinnen (on geveer 12.000 personen) voor grote moei lijkheden geplaatst. Door de ontruiming en uitbreiding van een aantal woonoorden, o.a. Vught en Schattenberg, en de be schikbaarstelling van enkele D.U.W.-kam- pen zal er tegen 1 Mei woonruimte zijn voor 1500 Ambonese gezinnen, maar voor de resterende 1500 gezinnen is nog geen woonruimte gevonden. Door vordering of door de inrichting van andere kampen hoopt men hierin te kunnen voorzien. De onderbrenging van gerepatrieerden in hotels en pensions werd aanvankelijk in horeca-kringen met argusogen bezien. Men vreesde, dat de vacantie-mogelijkhe- den van het publiek door het verblijf van de repatrianten in hotels en pensions zeer beperkt zouden worden. In de con tracten werd daarom het verblijf tot 1 Mei 1951 beperkt. De komst der Ambo nezen heeft de dienst Maatschappelijke Zorg echter genoodzaakt aan te dringen op verlenging van het verblijf van de gere patrieerden na 1 Mei; 75 van de pen sionhouders in hiertoe bereid gebleken. Ondertussen is er door de extra-bouw- volume-regeling voor 1500 gezinnen onder dak gevonden in een aantal gemeenten. De opengevallen plaatsen in hotels en pen sions zullen worden gevuld met gezinnen, die thans nog in woonoorden verblijven. Om ruimte te maken voor de Ambonezen zullen alle woonoorden omstreeks 1 Mei ontruimd moeten zijn. Het verblijf van de Ambonezen wordt door de Nederlandse regering en door hen zelf beschouwd als een tijdelijk verblijf. Zodra de politieke situatie in Indonesië ge stabiliseerd zal zijn, zal het grootste deel van de Ambonezen willen terugkeren. Daarom worden er geen maatregelen voorbereid, die het opnemen van de Am bonezen in de Nederlandse samenleving kunnen bevorderen. Zeer aanzienlijke bedragen zullen ge moeid zijn met de verzorging van de Am bonezen, vooral ook omdat zij hier in zeer behoeftige omstandigheden zullen arri veren. Wegens de verbetering van de Rijks straatweg tussen het Soendaplein en de Zaanenlaan in Haarlem-Noord, welk werk dit jaar door de Rijkswaterstaat zal wor den uitgevoerd, is het noodzakelijk vooraf de riolering ter plaatse te vernieuwen en de aanwezige kabels en leidingen te ver leggen. Daar met het oog op de weersom standigheden de uit te voeren asfalterings- werken in September gereed moeten zijn, is het noodzakelijk, dat de gemeente met deze werkzaamheden spoedig begint. B. en W. stellen de raad voor 59.000 1 ter beschikking te stellen. De nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middelburg zal Vrijdag in dienst worden gesteld. Tot nu toe moest ge bruik worden gemaakt van een Bailey-hef- brug met eenrichtingsverkeer. ADVERTENTIE Een paar Wybertjes zijn voldoende om de onaangename na smaak van sigaar of cigaret te verdrijven. Wybert voorkomt ro- kerscatarrh. Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent. Ook verkrijgbaar: Wybert met mentho De K.L. M. heeft het voornemen om in samenwerking met buitenlandse zuster ondernemingen de mogelijkheid te openen voor goedkoper luchtvervoer in Europa. Het ligt daarbij in de bedoeling nachtdien sten te openen op Kopenhagen, Stockholm, Londen, Parijs, Bazel, Brussel en Zürich. De tarieven voor enige van die nacht diensten zullen veel lager liggen dan de normale. Dit deelde de president-directeur van de K.L.M. dr. Plesman gisteren in Den Haag op de jaarlijkse persconferentie tot aan kondiging van de zomerdienstregeling mee. De komende zomer zullen 68 moderne K.L.M.-vliegtuigen gezamenlijk 73 steden in 56 landen verbinden, waarbij per dag een afstand wordt afgelegd gelijk aan twee en een half maal de omtrek van de aarde. Het postvervoer naar Djakarta bedraagt nog maar 54 procent van 1948. De vliegtuigen worden gestadig moder ner, groter en sneller. Zo zijn de Lockheeds- 1949 vervangen door 7-49's. Straks komen er DC 6 B's bij en in het begin van 1953 Super-Constellations. Dit alles om de be drijfskosten te drukken. Op 13 April zal op de jonge lijn naar Paramaribo de hon derdste vlucht plaats hebben en half Juni de vijfhonderdste vlucht naar Zuid-Ame- rika. Op Djakarta is men al aan de vijftien- honderdste en op New York aan de der tienhonderdste vlucht. Het drukken der kosten staat in onver brekelijk verband met het scheppen van goedkoper luchtdiensten. De K.L.M. bestudeert de mogelijkheid van zogenaamde coach-service. In de land verhuizers-vliegtuigen op Australië zit men zo ongeveer als in een autobus. Voorts overweegt men de indeling van de ,Jsuperconnies" in drie klassen: een eer ste met complete bedden, een tweede met zogenaamde sleeperettes of fauteuils en een derde klas met coachservice. Maar dat is allemaal nog toekomstmuziek. De zomerdienstregeling staat nog niet geheel vast. Het is echter al zeker dat de continentale en intercontinentale diensten nog beter in elkaar gepast zijn. De frequen tie van een aantal diensten is verhoogd en enkele nieuwe lijnen worden geopend. Speciaal het nabije Oosten wordt inten siever in het K.L.M.-luchtnet opgenomen. Brussel krijgt 29 verbindingen per week, Frankfort 15, Glasgow 11, Kopenhagen 20, Londen 44, München 15, New York 11, Oslo 10, Parijs 29, Rome 10, Stockholm 12 en Zürich 15. Tengevolge van de deviezenmaatregelen, die de republiek Indonesië in Maart 1950 heeft genomen, hebben de in Indonesië verblijvende Nederlanders, die schoolgaan de kinderen in Nederland hebben, de be dragen, die zij voor de betaling van de schoolgelden moeten besteden tot het drie-' voudige zien stijgen. De minister van Financiën heeft hierin aanleiding gevonden ten aanzien van de schoolgelden, die door 's rijks belasting dienst worden geheven, zoals b.v. het ge val is met de schoolgelden voor de Rijks H.B.S.'sen en de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, een rege ling te treffen die de in Indonesië ver blijvende Nederlanders in belangrijke mate tegemoetkomt. Hoewel deze regeling uiter aard slechts voor rijksscholen kan gelden, zullen wellicht ook de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere scholen aan leiding kunnen vinden zich zoveel mogelijk hiernaar te gedragen. Op bepaalde schoolgeldaanslagen kan voor twee-derde ontheffing worden ver leend. Verzoeken om ontheffing behoren, in die het betreft schoolgelden welke door 's rijks belastingdienst worden geheven, door de belanghebbenden schriftelijk te worden ingediend bij de directeur van 's rijks belastingen en domeinen, onder scheidenlijk te Amsterdam, Arnhem, Breda, Groningen, Maastricht, Utrecht, Zwolle en Rotterdam. De heer Joh. G. van Gennip, secretaris van de Haarlemse Reddingsbrigade voor drenkelingen, heefj een jaarverslag samen gesteld, waarin hij een uitvoerig overzicht geeft van de gebeurtenissen. Hij merkt in zijn inleiding op, dat in veel groter mate dan voorheen gesproken kan worden van opbloei en meer activiteit, in het bijzonder ten aanzien van de jongere generatie. Ruim vijf en twintig nieuwe en jeugdige leden voegden zich aan het ledental. Oude en ge trouwe leden lieten zich echter afvoeren. Daardoor steeg het aantal leden met slechts vier (167). Plannen werden gemaakt om het aantal leden op te voeren. De brigade nam aan verscheidene wed strijden en demonstraties deel en verleende medewerking bij ongevallen en feestelijke gebeurtenissen. De secretaris herinnert aan een verdrin- kingsgeval aan de Lorentzkade. Aangezien gebleken is, dat vele omwonenden in het geheel geen inzicht hadden over de wijze waarop in dergelijke gevallen assistentie verleend zou kunnen worden, besloot de voorzitter in samenwerking met de Onge- vallendienst over te gaan tot het geven van voorlichtingsavonden in enige buurten en wijken. Het reddingsmateriaal van de brigade onderging een uitbreiding door het aan schaffen van een zo goed als nieuwe zuur stofkoffer. Overleg werd gepleegd over het plaatsen van reddingsmateriaal. Tijdens zeven boottochten traden de leden als be geleiders op en ook werd assistentie ver leend bij autotochten en bij een bustocht. Het financieel verslag van de heer A. G. J. van den Berg sluit met een nadelig saldo van 251, ADVERTENTIE De thee en de koele limonade hadden heerlijk gesmaakt. Toen ze daar onder de boom nog 'n poosje gebabbeld en gesnoept hadden, stond Plop op en wenkte de jongens. Kom eens mee, dan zal ik jullie iets leuks laten zien!" Hij nam hen mee naar de achterkant van de tuin, waar deze op een grote plas uitkwam. Daar wees hij lachend op drie kano's die aan de kant gemeerd lagen. „Als je soms lust hebt, om wat te varen....", zei hij. „Die bootjes zijn erg veilig, hoor, omslaan doen ze niet gauw!" Nou.dat had hij niet aan dovemansoren gezegd. Of ze zin hadden om te varen Natuurlijk! In 'n ogenblik hadden ze ieder 'n kano gekozen; ze stapten in en Plop gaf hun ieder 'n peddel, waarna hij de touwen losgooide. Enplis-plasdaar gingen ze! Wat voeren die bootjes lekker en licht over het water! Ze hadden 'n geweldig plezier. Al gauw wisten ze goed de peddels te gebruiken en als vissen schoten de kano's de plas over. Jajadie Plop.die had ook altijd iets aardigs bij de hand! Van begin Juni tot half September zal in de Haarlemse Vleeshal een belangrijke Rembrandt-tentoonstelling worden gehou den. Voor het eerst neemt men daarbij het gehele gebouw voor expositie-doelein den in gebruik. In de benedenzaal komt een aantal kostbare tekeningen van Rem brandt uit het Teylers Museum, aangevuld met tekeningen uit andere collecties. De bovenzaal wordt met etsen ingericht. De voorbereiding van deze tentoonstelling wordt ter hand genomen door de heren H. P. Baard en H. van Borssum Buisman, respectievelijk directeur van het Frans Halsmuseum en conservator van Teylers Museum. Zij zal een plaats krijgen in de agenda van de voornaamste gebeurtenissen in het Holland Festival. De werkgroep Actie Anti-gratieverlening heeft een open brief gericht aan de minister van Justitie waarin zij haar verontwaardi ging uitdrukt over de gratieverlening aan Aus der Fünten en anderen. De werkgroep is van mening dat het rechtsgevoel van het Nederlandse volk telkens weer wordt gekwetst door de steeds grotere toegeeflijkheid welke naar haar mening door de overheid ten opzichte van de oorlogsmisdadigers en politieke delin quenten wordt ten toon gespreid. In de brief wordt er op gewezen dat de werkgroep geen wraak of vergeldings maatregelen op Duitse wijze wenst, doch slechts gerechtigheid eist De gratieverle ning aan oorlogsmisdadigers heeft, aldus de brief, diepe verontwaardiging en afkeu ring teweeg gebracht. De brief is onder meer ondertekend door prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar te Am sterdam, prof. dr. J. G. G. Borst, medicus te Amsterdam, ds. F. Kuiper, Doopsgezind predikant te Amsterdam. In Barcelona is het Europees kampioen schap bandspel gehouden. De eindstand luidt: 1. Europees kampioen Vingerhoedt (België) 15 p., gem. 3.78. 2. Domingo (Spanje) 13 p., gem. 3.94. 3. Reicher (Oostenrijk) 12 p., gem. 3.71. 4. Romero (Spanje) 10 p., gem. 2.69. 5. Alhinho (Portugal) 8 p., gem. 2.80. 6. Swee- ring (Nederland) 8 p., gem. 2.67. 7. Boutry (Frankrijk) 4 p., gem. 2.20. 8. Schwarzer (Oos tenrijk) 2 p., gem. 1.99. 9. Nussberger (Zwit serland) 0 p. gem. 1.99. De eindstand van de biljartwedstrijden om het kampioenschap eerste klasse libre van het distriet Haarlem van de N.B.B. luidt: carb. b. serie moy. pt. J. v. d. Linden 1398 188 52 7.43 12 R. v. d. Putten 1330 193 44 6.89 9 C Scholten 1362 238 40 5.72 8 H. Dijkstra 1242 255 39 4.87 8 B. Engwerda 1361 251 79 5.42 7 G. Karman 1253 212 45 5.91 6 G. A. v. d. Haak 984 212 34 4.64 3 P. Wagenaar 1076 281 34 3.82 3 BINNENLAND Aan de arts H. Waterborg te Utrecht is een leeropdracht verstrekt om aan de Utrechtse universiteit onderwijs te geven in de moderne narcose. Dr. Waterborg is de eerste Nederlandse specialist op dit gebied. De Indonesische regering heeft de firma Jac. Kraaier te Zaandam opdracht gegeven tot het bouwen van achttien liavenboten,, die dit jaar afgeleverd moeten worden. Zij zullen gebruikt worden voor het vervoer van pas sagiers van de schepen naar de wal. Tegen de ex-rechercheur J. Viëtor uit Den Haag. die tijdens de bezetting met zijn collega's Reemhuis en Pegels vele illegale werkers heeft gearresteerd, is thans elf jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voor- arrest van 5 Mei 1945 af. Op 15 Maart zullen met de „Volendam" 32 jonge Nederlandse boeren naar de Ver enigde Staten vertrekken, om daar de land en tuinbouwmethoden te bestuderen. B\j de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp waarbij aan de minister van Landbouw de bevoegdheid wordt gegeven om in bijzondere gevallen bezitters van ge tuigschriften van buitenlandse onderwijs- instelilngen tot de examens aan de Land bouwhogeschool toe te laten. Tegen de 24-jarige chef van de gemeen telijke storting- en ophaaldienst der gemeente Gouda is zes maanden gevangenisstraf ge- eist wegens valsheid in geschrifte en ver duistering van f 500 ten nadele der gemeente. In de nacht van 14 op 15 October zijn vier mannen op heterdaad betrapt bij een inbraak in het Vredespaleis te Den Haag. Een hunner was een oud-portier van deze instelling .Tegèn ieder van hen is thans drie jaar gevangenisstraf geëist. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft gisteren de 21-jarige Haarlemse dienstbode P. v. W, aangehouden als verdacht van diefstal van enige honderden guldens ten nadele van haar patroon. Haar stiefvader, de 66-jarige J. C. B. is, als verdacht van heling, eveneens aangehouden.. Het wükcomité voor Haarlem-Noord zal op Vrijdagavond 9 Maart weer zitting hou den in de kleuterschool aan oe Tessel- schadestraat. De heer C. J. Jansma, controleur van 's Rijks Belastingen te Haarlem is per 1 Mei eervol ontslag verleend. De hoofdassistent der invoerrechten en accijnzen T. Wierstra te Haarlem is ver plaatst naar Gennep. Door allerlei omstandigheden door B. en W. uitvoerig gemotiveerd is het ere- diet van vijf ton voor de doortrekking van de Delftlaan niet toereikend gebleken. B. en W. vragen de raad nu nog ruim 76 mille extra. Voor diverse voorzieningen die nood zakelijk in de outillage van het Gemeentelijk Energiebedrijf moeten worden getroffen, vragen B. en W. aan de raad een totaal cre- diet van 68.000 gulden. Om hygiënische reden en om overlast voor de omwonenden te voorkomen, is het noodzakelijk, dat de afvalstoffen uit de darm wasserij van het Haarlemse slachthuis dage lijks worden afgevoerd naar de onlangs afgeleverde tankauto. Voor de aanschaffing van een transportinrichting is drie duizend gulden nodig, zo schrijven B. en W. aan de raad. Dinsdagavond om ongeveer tien uur werd het Nederlandse koppel Schulte—Peters door de wedstrijdleiding van de Parijse zesdaagse uit de strijd genomen. Onze landgenoten hadden gezondigd tegen artikel 13 van het reglement, door de course van de Belgen Bruyland—Adriaenssens te be gunstigen. Dit was reeds in de middaguren van deze laatste dag begonnen. Elke poging van het koppel AdriaenssensBruyland om hun positie te verbeteren werd door de Ne derlanders toegelaten en wanneer de andere deelnemers een aanval op de Belgen wilden inzetten werd hun dit door SchultePeters vrijwel onmogelijk gemaakt. Speciaal op het koppel LapébleTerruzzi had het Nederland se tweetal het voorzien en tenslotte werd dit duel zo hoog opgevoerd, dat van normale strijd geen sprake meer kon zijn. De koppels uit de kopgroep duikelden naar de negende en tiende plaats met respectievelijk 7 en 8 ronden achterstand op de leiders. De sfeer werd ondragelijk. De wedstrijdleiding, die al een waarschuwing had uitgedeeld, maakte er een einde aan door de Nederlanders uit de strijd te nemen. Bruyland en Adriaenssens hadden van de situatie gebruik gemaakt en wonnen de zes daagse. Het elftal van de Rode Duivels, dat 14 Maart te Rotterdam tegen de Zwaluwen uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantöise). Achter: Dirix (Union St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse S K). Midden: De Buck (Eendracht, Aalst), Van Pottelberghe (FC Brugge) en Delmulle (La Gantoise). Voor: De Bruyne (St. Niklaas), Van Steen- lant (St. Niklaas), Annicq (FC Renaisien), Givard (AS Herstal) en Chaves (La Gantoise) De aanvankelijk voor Zondag vastgestelde wedstrijd H.F.C.Overmaas is uitgesteld. Het programma in de tweede klasse B in district II bevat de inhaalwedstrijden Nep- tunusOvermaas en UnitasCoaL lil de derde klasse A van district II zijn vastge steld: DIO—VVP en De Postduiven—HPSV. In enige plaltsen van ons land zijn de jaarlijkse districtskampioenschappen gehou den als voorwedstrijden van de nationale kampioenschappen. Voor het district West A omvattende Noordholland en Utrecht vonden de wed strijden in de Turnhal te Amsterdam plaats. Zestien dames, zestien dames-juniores, vijftien heren en negen herenjuniores had den zich aangemeld om een kans te maken voor toelating tot de nationale kampioen schappen, waarvoor minstens 70 procent van het te behalen aantal punten van de districtswedstrijden vereist was. Dat dit percentage niet gemakkelijk te behalen is moge blijken uit het feit, dat elf dames, zes dames juniores, negen heren en drie heren juniores zich geplaatst hebben. De uitslagen luidden als volgt: Dames: 1. Mevrouw T. Loskamp, DOS, Amsterdam, 93.9 p. (max. 110 p.); 2. me vrouw N. Madderom, Turnlust, Alkmaar, 92.8 p.; 3. mejuffrouw H. A. Gerrietsen, Kracht en Vlugheid. Utrecht, 88,5 p. Heren. 1. K. Boot, De Halter, Alkmaar, 101.8 p. (max. 110 p.); 2. M. Volkers, De Hal ter, Alkmaar, 92.9 p.; 3. G. Wiethaar. „Heem stede". Heemstede. 90.4 p. Aan de Nederlandse Kampioenschappen mogen deelnemen uit Haarlem en omstre ken mejuffrouw J. Hogewey en G. Wiet haar. Bovendien is toegelaten mevrouw T. Cornelese-De Wit van Bato, Haarlem, die enigszins gehandicapt door een oude schou derblessure zesde werd met 82.7 p. Dames-juniores. 1. Mej. A. B. Simons, Hercules, Amsterdam, 74.2 p. (max. 90). 2. mej. L. Kohier, Turnlust, Alkmaar, 74.1 p.; 3. mej. L. Rens, Vlugheid en Kracht, Enk huizen, 72.2 p.; 4. mej. J. Hogewey, Bato, Haarlem, 68 p. Heren-juniores. 1. C. Klinkhamer, Hercu les, Amsterdam, 84.2 p (max. 110); 2. P. J. H. Veen. S.S.S., Halfweg, 80 p.; 3. H. G. Lichen, Halter, Alkmaar, 79.7 p.; 4. C. de Wolff, Bato, Haarlem, 76.8 p. DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels 30) Anne en Marigold hadden dit beiden beaamd, maar Anne was er zeker van, dat Sally's woorden speciaal voor Marigold bestemd waren. Marigold had steeds met geld gesmeten: jurken, hoeden, onderkle- ding, schoenen. Zij verdiende een heel behoorlijk salaris, maar aan het einde van iedere week zat zij steeds weer erg krap en moest van haar zusters lenen om de bus te kunnen betalen! Voor de maaltijden had zij in 't geheel geen geld meer over, zodat Anne en Sally steeds voor de kosten konden opdraaien. Bijna iedere avond was zij uit. Zij kwam met grote haast thuis en ging zich steeds in avondkleding steken. Gelukkig scheen zij echter niet te zijn. De laatste drie we ken begreep Anne niet veel meer van Mari gold. Zij stond dikwijls op het punt in huilen uit te barsten, maar vertelde niet wat er aan het handje was. Met grote en dure auto's werd zij steeds gehaald en zij kwam pas terug als de anderen allang sliepen, 's Morgens stond zij altijd op het laatste nippertje op, liet haar ontbijt vaak staan en rende het huis uit naar de bus, na misschien nog geen twintig woorden met haar zusters gewis seld te hebben. „Wat is er toch met haar?", had Anne Sally al meerdere malen gevraagd. Sally wist het ook niet. Zij zuchtte slechts en keek bezorgd, en Anne begreep, dat Sally zich dag in, dag uit. zorgen maakte om Marigold. „Zij is zelfzuchtig", merkte Anne eens op en zij had al direct spijt van haar woor den. Marigold was nog zo jong, zo vrolijk. Het was natuurlijk, dat zij van haar jeugd genieten wilde. „Ik ben de saaie van het trio", zei Anne tot zichzelf toen zij door de rustige May- fair-straten naar Berkeley Square wandel de. „Ik verwacht niet, dat er ooit iets op windends in mijn leven zal voorvallen." Op een of andere manier was haar werk bij de hertogin, dat in het begin zo prettig en opwindend had geleken, monotoon ge worden. Het grote huis scheen even rustig en kalm als de eigenaresse. Er leek niets opmerkelijks te gebeuren. De ene dag na de andere ging voorbij met de regelmaat van een klok. De oude bedienden veegden het vuil wat weg, terwijl zij in de hoeken de spinnewebben rustig lieten zitten, de de hertogin mopperde over de hoge be lastingen, de nukken van haar familie leden en het ongemak, dat de moderne tijd haar bracht. Geregeld moesten bibliotheek boeken gehaald en gebracht, brieven ge schreven en telefoongesprekken gevoerd worden en geen enkele van hen was iets bijzonders het was altijd hetzelfde, van de Maandag tot de Zaterdag. Doch geheel afgezien van de eentonig heid van haar werk, voelde Anne haar acti viteit afnemen en wat zij uit de eerste hand over de aristocratie leerde kennen, vernietigde haar droombeelden. Zij kwam er achter, dat er zelfs voor hertogen en hertoginnen geheel tegen haar verwach ting in geen sociale veiligheid bestond in deze haastige en moderne wereld, waar in geld de belangrijkste rol speelde. Terwijl zij zo in de regen stond te wach ten, dacht zij er aan, wat er die dag ge beurd was. Het was geheel anders dan zij zich had kunnen voorstellen. De hertog was naar Londen gekomen en had in de ochtend ongeveer twee uur onder vier ogen met zijn moeder gespro ken. Het was al bijna tijd voor het kopje koffie en Anne had zich juist afgevraagd of zij er wel goed aan zou doen, naar bin nen te lopen, toen de bel was overgegaan. Anne liep zo snel mogelijk naar de slaap kamer van de hertogin. Deze zat rechtop in bed en zag er oud, vermoeid en uitgeput uit. De hertog, die in een gemakkelijke stoel dicht bij het bed zat, glimlachte naar Anne toen zij binnenkwam. „Goedenmorgen, juffrouw Granville." Anne beantwoordde de groet. „Juffrouw Granville," zei de hertogin, „zou je naar beneden willen gaan en Dal ton zeggen, dat hij je de familiejuwelen moet geven, die in de safe liggen!" Anne ging- de kamer uit en hoorde nog net de hertogin zeggen: „Wij moeten de smaragden maar nemen. Zij zullen veel meer opbrengen dan de andere stenen." Terwijl Anne naar beneden liep, vroeg zij zich af wat alles te betekenen had. „Ik geloof, dat er wel weer wat verkocht zal worden!", merkte Dalton op, toen hij bezig was de safe te openen. „Eerst ging het antieke zilver weg, toen de schilderijen en nu de juwelen! Alles zal binnenkort wel verdwenen zijn, zodat er niets meer is voor de volgende generatie. Niet dat het hun iets kan schelen, zij denken alleen maar aan auto's, vliegtuigen en dergelijke dingen. De goede, oude dagen zijn voor goed voorbij, juffrouw Granville." „Ik hoop van niet!", riep Anne impul sief uit. De oude man ging rechtop staan en keek haar aan. „Het heeft geen zin dat te wensen, juf frouw, wij zijn trouwens verre in de min derheid en wie kan met ons nu nog reke ning houden!" Na een paar seconden vervolgde hij: „Wij zullen het, zolang wij leven, nooit meer terugzien." „Wat terugzien?" „De élégance," mompelde de oude be diende. „De élégance van het oude Enge land. Toen ik nog jong was, waren de toestanden nog heel anders. U had de fees ten op Cheyn moeten zien en hier! De tafels stonden vol zilver, de bloemen waren prachtig en overvloedig. Er liepen tiental len knechten rond in prachtige livrei en de kapsels van de dames schitterden van de diamanten. Iedereen sprak rustig en met waardigheid. Er was nog niets te zien van die „geef-hem-een-klap-op-de-schou- der" en „zo-ouwe-kerel"-houding. De dames en heren waren in die dagen nog „dames" en „heren", maar nuMaar laat ik nu niet ophouden, de hertogin wacht op u". Hij greep een grote stapel x-ood-leren dozen en legde ze in Annes armen. Toen Anne zich omdraaide, hoorde zij Dalton nog mopperen. „Ik ben te laat geboren," zei Anne tot zichzelf, toen zij de trap opliep. „Dat is de wereld, waarin ik had willen leven." Zij had enige moeite om de deur open te doen met al die dozen in haar hand. „Heeft u alles meegenomen?" vroeg de hertogin. „Dalton heeft mij deze dozen gegeven" „Het zal wel goed zijn," antwoordde de hertogin. „Hij weet wel wat ik hebben moet. Ja, hier zijn de smaragden." De hertogin greep een der étuis en opende het. Anne staarde met bewonde ring naar de inhoud: tegen een achter grond van fluweel lagen in het étui een tiara, een ketting, armbanden, ringen en oorbellen, bezaaid met smaragden en dia manten. De sieraden weren ouderwets ge zet, doch hun schoonheid was nog steeds buitengewoon groot. De hertogin opende de andere étuis. Een schat van juwelen lag al spoedig over haar bed verspreid. Anne had er nooit van gedroomd, dat zij nog eens zóveel schoons bij elkaar zou zien. Tenslotte zei de hertogin: „Ja, ik ben bang, dat de smaragden wel weg zullen moeten gaan." Anne riep toen impulsief uit: „Maar u gaat ze toch niet verkopen? Zo iets moois kunt u toch niet van de hand doen!" De hertogin keek haar aan. „Alles zal in de loop van de tijd ver kocht moeten worden en het is beter de juwelen weg te doen dan land te verko pen". „Maar dat kunt u toch niet doen. Zij zijn zo uniek. U vindt nergens meer zulke ju welenZij kon niet meer uit haar woorden komen. De hertog antwoordde haar. „Ik begrijp, wat juffrouw Granville wil zeggen. Ik vind" het ook niet prettig, dat de juwelen verkocht moeten worden. Ik weet nog zo goed moeder, dat u deze sma ragden droeg toen u naar het bal op Buckingham Palace ging. Ik was toen nog voor de geest halen, dat u een zilverkleu rige japon droegU zag er toen toch wel erg jong, maar kan mij nog levendig zo veroverend uit. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6