OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het voorbeeld Prof. Romme heeft nu de steun van K.V.P., P.v.dA.V.V.D. en C.H.U. MacArthur wenst meer manschappen, en bombardementen op Chinese bases Koning Abdoeliah van Jordanië verzoekt Truman in te grijpen V.S. weigeren Russisch voorste over Duitsland te bespreken Weerbericht Wederom moord op planter in Oost-Java De moord op premier Razmara Prof. mr. dr. W. F. de Gaay Fortman en mr. J. Meynen, beiden A.R., aangezocht voor een ministerzetel Opperste Sovjet behandelt de „Vredesbegroting" West-Duitsland handhaaft Het woord is aan principe der liberalisatie Queuille heeft hoop Amerikaans vliegtuig vermist Als beperkingen niet worden opgehevenzou de strijd waarschijnlijk onbeslist blijven Over de Han Het is rustiger dan ooit in Marokko", zegt generaal Juin Seoel omsingeld Gromyho: ,,Accoord met Oostenrijkmaar dan ook Triest HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 204 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 8 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 57 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartasï 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het DAGELIJKS NIEUWS over de kabinetscrisis is nu in een stadium ge raakt, waarin de informateur bezig is te formeren. Het optreden van informateurs is nog nieuw in onze staatkundige practijk oir. Stikker was de eerste en met verschuldigde eerbied zou men willen op peren, dat het hun moeilijk zou vallen het verschil in de arbeid van formateurs en informateurs precies duidelijk te maken. Er wordt nu gerekend in zetels en onze parlementaire redacteur doet ons opgewekt weten, dat men in Den Haag spreekt over anderhalve ministerszetel bestemd voor de V.V.D. De eenvoudige kiezer, die binnen anderhalf jaar maar weer over 's Lands lot zal moeten beslissen en zich bij deze crisis bezorgd zou kunnen afvragen, wat hij de vorige maal toch wel misdaan zou hebben dat tot zulke gevolgen heeft geleid, zal dit niet gemakkelijk begrijpen. Ofschoon onze Haagse medewerker zijn best doet het te verklaren. Die halve ministerszetel betekent niet, dat een V.V.D.'er er samen met een halve" van andere kleur op moet zitten, maar dat de informateur er een niet-was- echte V.V.D.'er op kan zetten. Hij krijgt wel een hele stoel, net als de anderen. Mis schien zou men beter doen met over één a twee zetels dan over anderhalve zetel te spreken, zegt onze geachte (journalistieke) afgevaardigde. Ofschoon hij jurist is heb ik het gevoel, dat aan dit alles nog wel iets te verduide lijken valt voor de eenvoudige kiezer. Wat is een niet-wasechte V.V.D.'er? Is het vol doende als hij een vrijzinnig man is, die zich niet voor het lidmaatschap van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft opgegeven? Of mag hij wel lid van de partij zijn, maar moet hij een slecht be zoeker van vergaderingen wezen, die wei nig of niet heeft meegedaan aan hetgeen men noemt de actieve politiek? Kan het een man zijn, die het met een deel van het program der partij eens is maar met de rest niet? Zou zelfs de mogelijkheid zich kun nen voordoen, dat hij veel voor de vrijheid maar minder voor de democratie voelt? Het wil mij voorkomen dat officiële be antwoording van de vraag „wat is een niet- wasechte" van Den Haag mag worden ge vergd. Dit temeer omdat deze term niet voor het eerst wordt gebezigd. Bij vorige gelegenheden is al bij herhaling over niet- wasechte Christelijk-Historischen gespro ken. Zou de informateur of een ander schrander politicus van algemene bekend heid de kiezers niet eens met een definitie van het begrip „niet-wasechte" willen voorlichten? De betekenis van termen in het staatkun dig gebruik voelt iedereen. Zij glijden uit de hoge sfeer van het Binnenhof de bevol king in, dringen door niet alleen in lagere bestuurslichamen maar ook in ons steeds rijker gesorteerde organisatiewezen en ver enigingsleven en zullen hun invloed doen gelden. De rekenkunde, die zo moeilijk van toepassing wordt als men bij personen met breuken moet gaan werken, zal bevrediging vinden in de niet-wasechte wethouder, de niet-wasechte penningmeester enzovoorts. Nu doet zich bij Provinciale Staten en gemeenteraden steeds de moeilijkheid voor, dat men Gedeputeerden en wethouders al leen kan kiezen uit reeds-gekozen Staten- en Raadsleden. Z:j zijn dan uit can- aidaten-lijsten van partijen afkomstig en dus ailen wasecht. Zou het dus nodig blij ken, daar in de toekomst tijdig rekening mee te houden en bij iedere verkiezing met een lijst van niet-wasechte candidaten aan de strijd deel te nemen? Dit .lijkt een logische voorzorgsmaatregel, rekenkundig verantwoord. En de gedachte aan zo'n niet- wasechte waslijst stemt bij voorbaat vro lijk. Wie weet hoeveel stemmen zij haalt en in hoeveel gevallen zij gedeputeerden en wethouders zal opleveren. Als bijvoorbeeld in een gemeenteraad een fractie recht blijkt te hebben op 12/8 wethouder, een ander op l*/i0 en weer een andere op precies een halve, zal de fractie der niet-wasechten op de bres staan om crisis te voorkomen. Het is waar dat in dit blad, ook op deze plaats, in veel ernstiger toon over de kabi netscrisis geschreven is. Maar men kan dat niet onder alle omstandigheden volhouden. In de zevende week wordt het veel te moei lijk. En toch vrees ik dat professor Rom- me's oude onderwijzer, die zo goed in rekenen was, het grijze hoofd zal schudden als hij leest, dat de C.H.U., met negen zetels in de Kamer, twee ministerszetels kan krijgen en de V.V.D., met acht, maar ander halve. In de armstoel van zijn veertigjarig jubileum zal de gepensioneerde leerkracht zacht hoofdschuddend zich de jongen herin neren een vmg ventje, maar lette hij wel altijd op? R- P- Woensdagochtend is in Oost-Java we derom een Nederlandse planter vermoord. Het slachtoffer is de 58-jarige tuin-employé Hayes van de suikerfabriek Tjandi. Over deze moord meldt de correspondent van Aneta te Soerabaja dat de heer Hayes, die in een jeep op de grote weg reed, bij de desa Tangoelangin nabij Sidoardjo door een bende werd aangehouden en in het zijterrein werd gevoerd. Na enige tijd liet de bende Hayes vrij. Deze liep toen terug naar de plaats waar de jeep was achter gelaten. Toen Hayes een Indonesische ar beider ontmoette, scheen de bende arg waan te krijgen. Zij beschoot toen althans alsnog de planter, die op slag werd gedood. ANKARA. (Reuter). Een functionaris van de Perzische ambassade te Ankara verklaarde Woensdagavond, dat de Sjah van Perzië na de moord op de premier, generaal Ali Razmara, aan de gouverneurs der provincies opdracht heeft gegeven de orde „met toepasssing van alle noodzake lijke maatregelen" te handhaven. Verder weent men, aldus deze functionaris, dat de Sjah alle ministers heeft opgedragen bun functies te blijven uitoefenen. De vorst zou de vroegere minister van Staat Sahini als minister-president hebben aan gesteld. De naam van de moordenaar van gene raal Razmara is Abdoel Ah Rastegar. ..Mijn broer is door communisten ver woord en ik verwachtte dit", verklaarde de electrotechnische ingenieur Raza Raz mara Woensdagavond te Boston (V.S.). Raza Razmara is directeur van de afdeling opleiding van de Perzische spoorwegen. DE KABINETSCRISIS De fractievoorzitters van de Partij van de Arbeid, de K.V.P., de C.H.U. en de V.V.D. hebben gistermiddag aan de informateur prof. Romme medege deeld, dat zij de hun gestelde vraag inzake de mogelijkheid van hun mede werking aan de totstandkoming van een kabinet, bevestigend beantwoor den. De informateur zet thans op deze basis zijn onderzoek voort. Prof. Romme heeft gisteren nog be zoek ontvangen van mr. Oud, die enige inlichtipgen kwam vragen. Gistermiddag en gisteravond heeft de informateur achtereenvolgens nog ont vangen prof. dr. A. H. M. Albregts (K.V.P.), mr. D. U. Stikker (V.V.D.), prof. mr. dr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.) en mr. J. Meynen (A.R.). Onze parlementaire redacteur meldt ons: Met de verkrijging van het ja-woord van de aanvoerders van de vier fracties (K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D.), om medewer king te verlenen aan de vorming van een kabinet, als door prof. Romme bedoeld, mag deze zeer tevreden zijn. Bij de K.V.P. en de P.v.d.A. schenen zich geen moeilijk heden voor te doen, wel echter bij de frac tie van de C.H.U. en in zeker opzicht ook bij die van de V.V.D. In parlementaire kring wist men ons te vertellen dat eigen lijk de meerderheid in de C.H.U.-fractie niets voelde voor meedoen aan een der gelijk kabinet. Blijkbaar is de informateur er op het allerlaatst in geslaagd met een reeks van argumenten het zo ver te brengen dat hij van de voorzitter van ge noemde fractie een bevestigend antwoord op zijn vraag heeft kunnen krijgen. Wat de fractie van de V.V.D. betreft, deze zou een bepaalde eis gesteld hebben. Daar bij werd als uitgangspunt genomen dat het zich afzijdig houden van de A.R.-fractie twee ministerplaatsen zou doen vrijkomen, met name twee van de vier posten, hiet be stemd voor de K.V.P. met zes en de P.v.d.A. met vijf plaatsen. De V.V.D. nu zou het standpunt hebben ingenomen dat die twee vrijkomende zetels respectievelijk nog aan de C.H.U. en aan de V.V.D. ten deel moes ten vallen. Zijn wij wel ingelicht dan is die eis niet volkomen ingewilligd. In totaal zouden de V.V.D.'ers dus in dit geval twee ministerzetels willen hebben. De informateur heeft gisteren prof. De Gaay Fortman en oud-minister mr. Meynen ontvangen, kennelijk om hen te polsen of zij minister zouden willen worden. Zij hebben hierop nog geen definitief uitsluit sel gegeven, maar de eerste indruk was eer gunstig dan ongunstig. Zouden zij allebei zich tenslotte bereid verklaren, dan is de kous af, want in dat geval is er niets meer te vergeven. Neemt slechts een van de twee het aanbod aan dan staat op grond van de met de vier fractie-leiders gesloten over eenkomst vast dat de vierde van de mi nisterzetels, die niet voor de K.V.P. en de P.v.d.A. bestemd was, aan de C.H.U. ten deel zou vallen, zodat er dus twee C.H.U. - ministers en één V.V.D.-minister zouden optreden. Een wanneer inderdaad de beide posten aan anderen te vergeven zouden zijn, dan kan de V.V.D. er een bij krijgen, maar de informateur schijnt op grond van de gemaakte afspraak de vrijheid te be houden iemand te polsen die niet „was echt" V.V.D.'er is. Naar ons ter ore kwam zou de vrij ingewikkelde formule over die zogenaamde vierde post een dergelijke armslag aan de informateur geven. In het licht van een en ander valt te verklaren dat men in Den Haag spreekt van anderhalve ministerzetel, bestemd voor de V.V.D. Hiervoor zou men misschien beter de uit drukking kunnen bezigen een a twee zetels. Voor prof. Romme valt er nog heel wat te praten en te passen en te meten, eer hij kan weten hoe een te vormen kabinet in elkaar zou kunnen zitten, om dan vervol gens een formateur te laten optreden. Ge lijk bekend is zou het de bedoeling zijn dat dr. Drees weer als minister-president aan het hoofd van het kabinet zou komen. Van daar dan ook dat er tussen hem en de in formateur in het bijzonder wat betreft de samenstelling van de ploeg zeer nauw en voortdurend contact bestaat. MOSKOU (Reuter) Maarschalk Sta lin was gisteren aanwezig op de vergade ring van de Opperste Sovjet, die zich bezig hield met de behandeling van de begroting. De minister van financiën, Zweref, ken schetste deze als een „vredesbegroting". Veertig percent is bestemd voor de natio nale economie. Voor defensie wordt uitgegeven 96.376 millioen roebel, dat is 21.3 percent van het totaal, tegen 18,5 percent van de vorige begroting. Zweref verklaarde dat de regering veel aandacht aan de defensie moet besteden, aangezien de kapitalistische landen een oorlog voorbereiden. Zweref zei, dat de taken van het na-oor- logse vijfjarenplan zijn volbracht. Het plan ter verhoging van de industriële pro ductie met 48 percent was verre overtrof fen. De vooroorlogse landbouwproductie was eveneens overtroffen. De bespreking van de begrotingen begint vandaag. BONN (Reuter) Op een bijeenkomst van industriëlen heeft de West-Duitse mi nister van Economische Zaken, prof. Erhard, verklaard, dat de bondsrepubliek het zich slechts kan veroorloven zijn invoer te beperken als middel om zijn betalings balans weer in evenwicht te brengen. De oplossing van de betalings balans-moeilijkheden kan niet gevonden worden in een terugkeer tot import restrictie, daar dit slechts zal leiden tot vergeldingsmaatregelen van andere landen, zo zeide hij. Naar de mening van de minis ter moeten de financiële moeilijkheden, waarin West-Duitsland thans verkeert, overwonnen worden door verhoging van de uitvoer, en wel tot 50% boven het peil van 1950. Hij deelde mede. dat hij om de uit voer te bevorderen, voornemens is de exportindustrieën belastingverlichting te verlenen en voorrang bij het verkrijgen van grondstoffen. Deze maatregelen maken deel Rabindranath Tagore: De mus heeft met de pauw te ioen om de zware last van zijn staart. uit van het crisisplan, dat de regering in overweging heeft. Prof. Erhard verklaarde tenslotte, dat West-Duitsland nog steeds aan een politiek van liberalisatie gelooft en dat het op dit punt niet zal capituleren. Als eerste maat regel om de onevenwichtige uitwassen in het economische leven op te ruimen heeft, zo schrijft, de speciale correspondent van A.N.P., de regering besloten de investe ringen te gaan richten. Teneinde middelen voor de investering in de basis-industrieën te verschaffen, heeft zij besloten de in dustriële bedrijven te verplichten hun af schrijvingen om te zetten in investerings leningen. Men hoopt daardoor jaarlijks twee tot drie milliard mark te verkrijgen. PARIJS (Reuter) Henri Queuille heeft gisteravond gezegd dat hij hoopt de president heden te kunnen meedelen, dat hij onder de meerderheidspartijen over eenstemming heeft bereikt over de vorming van een nieuwe regering. Als alles goed gaat, zou hij de assemblée Vrijdag ver zoeken hem het premierschap te verlenen. (Reuter) Vier vliegtuigen en een hef- schroefvliegtuig van de Italiaanse lucht macht zoeken boven de Middellandse zee naar een viermotorig transporttoestel van de Amerikaanse marine met 14 personen aan boord, dat vermist wordt. Het toestel, een Privateer, was op weg van Udine naar Rome. Men vermoedt, dat het ter hoogte van Rome in zee is gestort. WASHINGTON (United Press en Reuter) Generaal MacArthur, die Woensdag van het Koreaanse front te Tokio terugkeerde, heeft Washington gewaarschuwd dat de oorlog in Korea wellicht onbeslist zal blijven, indien hij niet de vrijheid krijgt Chinese bases en aanvoerwegen te bombarderen en meer manschappen ter beschikking krijgt. Dit is de eerste maal dat MacArthur de mogelijkheid, dat geen van beide partijen de oorlog zal winnen, openlijk uitspreekt. Zijn verklaring heeft in Washington en Lake Success groot opzien gebaard. Men veronderstelt dat zij de UNO voor een ernstige be slissing zal plaatsen, wanneer zij in een officieel rapport aan de Veiligheidsraad zou worden herhaald. Intussen meldt de Daily Telegraph uit Londen dat de Amerikaanse regering volgens mededelingen van het Britse ministerie van Defensie met de landen die aan de veldtocht tegen de Noord-Koreanen deelnemen de wenselijkheid bespreekt om bombardementen uit te voeren op de Chinese aanvoerwegen en bases. Een Amerikaanse woordvoerder zeide aan de pers, dat M"acArthurs verklaring thans te Washington wordt bestudeerd. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat de regering der Verenigde Staten de zaak spoedig voor de Algemene Vergadering zal brengen. „De U.N.O.-commissie voor aanvullende maatregelen", die gewoonlijk „commissie voor sancties" wordt genoemd, vergadert vandaag ter bespreking van eventueel op economisch en diplomatiek gebied tegen het communistische China te nemen maat regelen. De Amerikaanse woordvoerder zeide hieromtrent dat, terwijl deze commis sie mogelijk zal nagaan hoe tegemoet kan worden gekomen aan het verzoek van Mae Arthur om meer strijdkrachten voor Korea, zij naar zijn mening niet "de bevoegdheid bezit om te beraadslagen over het vraag stuk van eventuele bombardementen op China. De boodschap van generaal MacArthur, die hij te Tokio, na terugkeer van zijn be zoek aan het Koreaanse front, uitgaf, werd Woensdag druk besproken door vooraan staande afgevaardigden bij de Veiligheids raad. De Algemene Vergadering is in feite nog niet uiteen gegaan. Zij, kan onverwijld worden bijeen geroepen, indien de Ame rikaanse of een andere regering een snelle behandeling van het Koreaanse vraagstuk wenst. Onder dekking van het zwaarste artille rievuur, dat tot nu toe in de Koreaanse oorlog losgebarsten is, stormden Woensdag tank- en infanterie-eenheden .van de ver bonden strijdkrachten op drie punten over de Han, in een gebied ongeveer 23 kilo meter ten Oosten van Seoel, aldus meldt United Press. De Chinese vertegenwoordigers aan de Noordelijke oever vluchtten in allerijl. De overtocht over de Han was het begin van een geallieerde aanval van algemeen karakter, waarbij langs een zestig kilome ter breed front terreinwinsten werden ge boekt. Tegelijkertijd wierpen twee Noord- Koreaanse corpsen van naar schatting 13.500 man sterk zich met hun volle ge wicht op de verbonden troepen aan het Oosten van het centrale front. De plotse linge verschijning van massa's vijandelijke eenheden veroorzaakte een stilstand in de aanval van de Amerikaanse zevende divisie, welke eerder op de dag was begonnen. Tegen het vallen van de avond hadden de verbonden troepen bij hun actie aan de Han op de Noordelijke oever van de rivier een bruggenhoofd weten te vormen, waar door een springplaats werd gelegd voor massale operaties tegen de zich nog altijd in handen der communisten bevindende stad Seoel. Verder naar het Oosten wisten Ameri kaanse, Britse, Canadese, Griekse en Zuid- Opwinding in de Arabische landen over Marokko AMMAN, 7 Maart (Reuter). Koning Abdoeliah van Jordanië heeft president Truman telegrafisch verzocht er bij Frank rijk op aan te dringen zijn „onderdruk kingspolitiek" in Marokko te staken, zo wordt te Amman vernomen. De politieke commissie van de Arabische Liga is voor Zaterdag te Cairo bijeengeroe pen als gevolg van Koning Abdoellah's initiatief om „de ernstige Franse inbreuk op de vrede in Marokko" te bespreken. In alle Arabische landen heerst grote Dit is wat er overbleef van een jeep van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, nadat deze in Korea op een landmijn gereden was. Een soldaat kijkt naar de verspreide wrakstukken van de wagen, die in de lucht vloog vlak bij de commandopost van de Nederlanders. Op de bumper van de jeep is nog de aanduiding Neth(Netherlands) leesbaar. opwinding over de Marokkaanse kwestie. Het Iraakse parlement heeft Woensdag een protest aanvaard „tegen Frankrijks aggressieve, brute en onrechtvaardige be handeling van Arabieren in Marokko" en het naar de Veiligheidsraad der UNO ge zonden, welke wordt verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen. De voorzitter van het parlement zond een boodschap aan de Arabische Liga, waarin de leden en de raad van de Liga wordt ver zocht beslissende maatregelen met betrek king tot Frankrijks handel en culturele be langen in de Arabische wereld te nemen. In het Libanese parlement nam men twee minuten* stilte in acht ter nagedachtenis van „de slachtoffers voor Marokko's onaf hankelijkheid". Er werd eenstemmig een motie aangenomen, waarin de Franse methoden worden veroordeeld, de bevrij dingsbewegingen worden gesteund en de regering wordt verzocht haar uiterste best te doen om de Marokkanen te helpen. Volgens waarnemers is de Arabische openbare mening geschokt over het feit, dat Engeland en de Verenigde Staten „Frank rijk de vrije hand hebben gelaten in Marokko". Ook het Syrische parlement heeft de Franse „aggressie" in Marokko veroor deeld. In Tripolis hebben politieke minderheids groeperingen, overeenkomend met de Marokkaanse Istiqlal, scherp tegen het Franse optreden geprotesteerd. De resident-generaal van Marokko, gene raal Juin, is Woensdagmiddag uit Casa blanca te Parijs aangekomen. Hij ver klaarde: „Nog nooit is het zo rustig in Marokko geweest als nu. Als er opwinding heerst is het in. Cairo, en wel op kosten van het Egyptische volk". Het parket te Rabat heeft namens het Fx-anse ministerie van Justitie aan Tanger een onderzoek verzocht naar beweerde verspreiding van valse berichten over Marokko, waarvan de bron in Tanger ge zocht zou moeten worden. Koreaanse eenheden bijna vier kilometer op te rukken tegenover een vijandelijke strijdmacht, die blijkbaar doende is een tegenoffensief in midden-Korea te lan ceren. De Noordelijken blijken in groten getale troepen samen te trekken en opnieuw te groeperen voor een tegenaanval. De ver bonden luchtmacht steeg Donderdagoch tend, begunstigd door fraai vliegweer, op om de vijand zoveel mogelijk afbreuk te doen. Vliegers van nacht-jachtbommenwer pers merkten een zeer uitgebreid verkeer van vijandelijke voertuigen op, die in het algemeen in Zuidelijke richting trokken, om zich evenwel in de buurt van het slag veld, juist ten Zuiden van de 38ste breedte graad, in alle richtingen te verspreiden. Verbonden troepen vormen een tang om de hoofdstad Seoel, meldt Reuter. Op het schiereiland Kimpo, ten Westen van Seoel, bezetten andere eenheden van de geallieer den stellingen langs de Han. Verkenners melden tekenen van grote vijandelijke concentraties ten Noorden van Seoel en bij het centrale front. Generaal MacArthur heeft bij een bezoek aan het front verklaard, dat de Chinezen klaarblijkelijk een groot voorjaarsoffensief voorbereiden. De verliezen der Noordelijken in de af gelopen 24 uur worden van geallieerde zijde geschat op meer dan 11.000 doden en gewonden. Er werden 260 krijgsgevange nen gemaakt. De vijand biedt hevig verzet tegen het geallieerde offensief. Ten Oosten van Seoel hebben zij nieuwe versterkingen in de strijd geworpen waardoor het Amerikaan se offensief, dat gesteund wordt door mas saal artillerievuur en luchtaanvallen, slechts zeer langzaam vordert. Veertig km ten Oosten van Hoengsong ondernamen de 1 Noordelijken hevige tegenaanvallen. yy PARIJS (United Press). De Verenigde Staten zullen onder geen enkele omstandig heid toestaan, dat de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier de Duitse herbewapening zullen bespreken op de door de Sovjet-Unie gestelde voorwaarden, zo werd hier gisteren vernomen. Een aanvaar ding der Sovjet-bewoordingen, aldus deze zegslieden, zou de erkenning van het Wes ten inhouden, dat er iets waar is van de bewering der Russische propaganda, dat de spanning in de wereld veroorzaakt wordt door de Westelijke plannen tot herbewape ning van Duitsland. De Russische tekst luidt: „Nakoming van de overeenkomst inzake demilitairisatie van Duitsland en verbod van de hermili- tairisatie van Duitsland". Amerikaanse vertegenwoordigers in het bijzonder zijn van oordeel, dat een aanvaarding van deze bewoording alle onderhandelingen met West-Duitsland over de herbewapening zouden doen vastlopen en dat daarmede pas een voortzetting kan worden gemaakt na de bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken. Hiertoe zijn de Ame rikanen niet bereid. Westelijke officials staan nog altijd scep tisch tegenover de mogelijkheid van een opheffing der impasse over het bewuste agenda-voorstel. Naar hun oordeel kan het opnieuw énige dagen duren voordat met zekerheid kan worden gezegd of de Russen werkelijk een ministersconferentie wensen. Oostenrijk en Triest De vier plaatsvervangers kwamen om 4 uur gistermiddag voor hun derde zitting bijeen. Andrei Gromyko beschuldigde de Ver enigde Staten en Engeland er van het vredesverdrag met Italië te hebben ge schonden door ombouwing van de Adriati- sche haven van Triëst in een Anglo-Ameri- kaanse militaire en marine-basis. Gromyko zei er accoord mee te gaan, Oostenrijk op de agenda te plaatsen van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken indien de Oostenrijkse kwestie werd ver bonden met de schendingen door het Wes ten van het Italiaanse vredesverdrag ten aanzien van Triëst. De drie Westelijke gedelegeerden ver wierpen Gromyko's aanbod om te mar chanderen en ontkenden ten hevigste de Russische beschuldiging ten aanzien van Triëst. Philip Jessup (V.S.) herinnerde Gromyko er aan dat de Sovjet-Unie alle vredesverdragen met de Balkan-satellieten had geschonden en dat deze schendingen door het Westen voor het Internationale Hof waren gebracht Ernest Davies (Engeland) deelde Gro myko mede dat hij geneigd was te conclu deren, dat de Russen het argument Triëst bezigden als een „voorwendsel om te ver bergen dat de Sovjet-Unie geen verdrag met Oostenrijk wil sluiten." Parodi van Frankrijk sloot zich bij de andere sprekers aan bij het tot uitdrukking brengen van zijn verbazing over het Russische aandrin gen op een verbinding van het vredesver drag met Oostenrijk en de kwestie Triëst. Zowel Jessup als Davies ontkenden catego risch gelijk hun regeringen reeds vele malen gedaan hebben in diplomatieke nota's aan Rusland dat Triëst up eniger lei wijze was omgebouwd in een militaire of maritieme basis. Gromyko antwoordde hierop dat het voor hem onmogelijk was de kwestie Oostenrijk te bespreken zonder deze te verbinden met Triëst. De gehele zitting van gisteren was aan dit onderwerp gewijd. Westelijke afgevaar digden zeiden aan het eind van de bespre kingen dat er absoluut geen vooruitgang was geboekt in de besprekingen sedert de vorige dag. O0N8EW0LKT 0LICHT 8EW. OHALr BEW 9 ZWAAR BEW GEHEEL PEW. MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN 4 HAGEL V BUIEN Tl ONWEER ?2temperatuur i005-isobaar BELANGRIJK '//ft, NEESSLAG- t///' GEBIED CENTRA. h hoge druk L lage oruk - scheidlngslljn-front-tussen lucht van verschillende .herkomst nastani? van dit teken geeft oe windrichting aan- iedere hele dwarsstaee-5'"s'een wind - snelheid van vijf meter per seconde Boven Groenland ligt nu een krachtig hoge drukgebied. De depressie die giste ren bij Ierland lag, bewoog zich verder in de richting van de Middellandse Zee waar de luchtdruk laag bleef. In Scan dinavië stegen de barometers langzaam. Door deze ontwikkeling nam de Ooste lijke wind in onze omgeving in kracht toe en worden wolkenvelden van het iepressiegebied in de Middellandse Zee in onze richting gevoerd. SCHRALE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oos telijke wind. Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer Vannacht temperatu ren om het vriespunt, morgen Tverdag iets kouder dan vandaag. 9 Maart Zon op 7.10 uui ondei 18.32 uur Maan op 7.35 uur. onder 20 50 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 8 Maart Hoog water: 4.15 en 16 25 uur. Laag water: 12.14 uur. Vrijdag 9 Maart Hoog water: 4.50 en 17.03 uur. Laag water: 0.31 en 12.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1