Gevorderde viskotter bracht zijn geld dubbel en dwars op Terugkeer van Ambonezen naar Indonesië is doel der regering Kort en Bondig Internationale wedstrijd voor organisten (om de zilveren tulp) in de Grote Kerk PONDERDAG 8 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met steekpenningen en Engelse cigaretten Drie van oplichting beschuldigden voor Haarlemse rechtbank OOK UW INGEWANDEN MOETEN OP TUD „GEWASSEN" WORDEN. Wie was getuige van dit ongeluk? Drie brandjes op één middag Men zal zijn best doen, om het hun aan niets te laten ontbreken Haarlem in hel Holland Festival Plan voor het laten componeren en uitvoeren van een orgelsymphonie Auto ramde stilstaande motor Zandvoort Worden de nieuwe Woningwet woningen gebouwd? De drankvrije wijk Voor het eerst weer een batig saldo Bloemendaal Heemstede Lisse SCHEEPVAART Vanmorgen begon de Haarlemse recht bank met de behandeling van een ingewik kelde zaak tegen een vertegenwoordiger uit Santpoort, een Amsterdamse schecps- expert en een bestuurslid van de vroegere stichting „Nederlandse Visserijgemeen schap", die zich hadden te verantwoorden omdat zij betrokken waren bij oplichting ten nadele van de Nederlandse staal. Zij zouden door middel van onjuist ingevulde formulieren ten onrechte aanspraken heb ben doen gelden op vergoeding voor oor logsschade aan de viskotter „Werk en Vreugd I" uit IJmuiden. Begonnen werd met het verhoor van de 59-jarige vertegenwoordiger N. K. uit Santpoort, die voor de oorlog zaken deed op visserijgebied in IJmuiden; aan hem was in het bijzonder de oplichting door middel van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Verdachte verklaarde, dat hij in 1938 in contact was gekomen met bestuursleden van de stichting „Nederlandse Visserij gemeenschap" en voor die instelling toe zicht had gehouden op de bouw van een viskotter op een werf in West-Graftdijk. Het werk vlotte niet erg, want met de be talingen door de „Visserijgemeenschap" haperde het nogal eens. In 1941 werd het schip door de Duitsers gevorderd, die on geveer 35.000 gulden als vergoeding be taalden. De aanneemsom bedroeg dertig duizend gulden. Rechter mr. Reeling Brouwer: „Maar het schip was toen niet klaar en nog lang niet betaald en dat wist U ook toen U in September 1945 op de formulieren voor de Schade-enquêtecommissie invulde, dat U geen enkele vergoeding had gehad en dat het schip met volledige inventaris cn met de motor verloren was gegaan". Verdachte: „Ze hadden me op de werf kort tevoren gezegd, dat er spoedig een proefvaart plaats kon hebben." President mr. Top: „En de inventaris be vond zich niet in het schip, maar in Uw magazijnen". Gaf de verdachte toe dat hij in het be langrijke document, waarop hij de schade had geregistreerd de waarde van dat formulier had hij pas later begrepen, ze; hij onjuiste gegevens had vermeld, minder positief was hij in zijn verklarin gen over „het samenspel" met ae Amster damse scheepsexpert J. van Z., aan wie hij mede namens twee andere bestuursleden van de stichting „Nederlandse Visserij- gemeenschap" 5 van het uit te keren schadebedrag had beloofd ongeveer 2500 als deze de behandeling van de aan vraag wist te bespoedigen en de vergoe ding op te vijzelen. De president liet evenwel tal van brie ven voorlezen, die de verdachte aan de bestuursleden had geschreven om hun ad vies te vragen over de te volgen methode en om zijn vorderingen mee te delen. Guldens en sigaretten Zo schreef hij, dat hij de inmiddels te ruggevonden kotter met vermijding van allerlei ambtelijke klippen had terugge kregen „met behulp van honderd gulden en twintig pakjes Engelse sigaretten", hoe „de atmosfeer aanmerkelijk opklaarde" toen hij de expert de steekpenningen had aangeboden, hoe -er een kink in de kabel dreigde te komen toen hij een argwanende ambtenaar trof, die wel eens wilde onder zoeken of de inmiddels tot zestigduizend gulden opgelopen expertise wel juist was verdachte had geïnformeerd of die „pietepeuter" vatbaar was voor steekpen ningen, maar dat bleek niet het geval te zijn en hoe hij tenslotte weer het adres van een functionaris vond, bij wie „met een vriendelijk gezicht" wel wat te berei ken zou zijn. Maar tegelijkertijd liet hij niet na in al die brieven te betogen, dat hij aan der gelijke methoden een hekel had en dat hij ADVERTENTIE De mooiste opgemaakte PAASEIEREN en PAASTAARTEN kunt U verkrijgen in de STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Ook thuisbezorgd het aan zijn medebestuursleden overliet of hij ziin „criminele activiteit" moest voor zetten. President: „Een wonderlijke mentaliteit. Uw geest was er op gespitst om te liegen en te bedriegen". En na het verweer van de verdachte: ,,'t Was oorlogstijd", „Nee, dat gaat niet op, want u benadeelde uw eigen regering, de mensen die juist begon nen het land er weer bovenop te helpen". In overleg met de officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, zal het requisitoir pas plaats vinden nadat ook de zaken tegen de twee medeplichtigen behandeld zijn. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 7 Maart 1951 ONDERTROUWD: 7 Mrt, J. Looijen en E. van der Werf; N. Andriessen en T. J. F. Luitjens; J. H. Turkenburg en C. T. van Buuren; J. Bruijn en G. Riet; H. J. Rietber gen en H. E. de Vries; W. van Bakel en A. M. Spoor; J. J. Moerkerk en N. M. de Wit; L. A. van de Montel en A. I. Samson; A. van der Meij en J. Mooser; A. F. Cremer en H. A. Horsmeijer; M. van Delden en A. M. Phi- lipse; L. P. Kuiper en A. G. Goulooze; J. Kok en W. M. H. Koster; A. de Graaf en L. J. Reuzenaar; H. van Zijl en E. C. Blom; P. H. W. van der Linde en W. J. Schreuder; J. Roorda en A. Scholte; C. P. J. van de Gevel en W. C. Otten; J. P. S. Weltevreden en E. P Treffers; J. Spruitenburg en G. J. Zel- denrijk; H. van der Voort en H. S. de Ruiter; A. van Bergeijk en K. L. Mok: A. A. van de Velden en D. G. van der Harst; C. Gorter en H, J. Kleijn. GETROUWD: 7 Mrt, C. L. Koelerneijer en J. Hendriks; G. Herrewijn en A. L. Magielse; T. J. Rauwers en C. M. van der Ploeg; C. N. van Geldorp en H. Selhorst; J. Wensveen en H. M. van Leerdam; J. Houwelir.g en E. P. Woudenberg; J. G. van Renswoude en W. van Honschoten; W. M. J. Ottevanger en J. E. A. Gerritsen; J. A. T. M. Siebelink en M. van der Vosse; A. de Vries en M. L. Jönsson; J. J. van Straaten en C. J. Kuijper; J. P. A. Frissen en J. J. Veltman; A. van der Gragt en E. J. Verhagen; A. Loggen en H. C. Goedejohan; W. de Haan en A. Rietvink. BEVALLEN van een dochter: 6 Mrt, L. K. SchaapSchoordijk; M. W. Kerkhof Dreijer; J. Kronenburg—Broekhof; 7 Mrt, C. A. C. van de Reep—van Assema; M. van Musscherde Haas. BEVALLEN van een zoon: 6 Mrt, J. A. Paulende Graaff; J. S. KolkKeij; P. André—Koolstra; A. J. Brouwer—Vleeskens; G. ZuiderduinBoon; 7 Mrt, M. A. Reukers Piek. OVERLEDEN: 5 Mrt. C. F. W. Schulz, 2 j„ Aelbertsbergstraat; 6 Mrt, B. Blijker, 67 j., Vosmaerstraat; A. D. Hessels. 83 j., Hage- straat; W. J. M. Snieder, 64 j., Lorentzplein; M. E. Barmentlode Laat, 54 j-, Dacosta- straat; J. v. Dijk, 71 j., Kenaupark. ADVERTENTIE Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang verontreinigen en ver stoppen Uw ingewanden en maken U moe, mat en lusteloos. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes waardoor een werkelijke zuivering van de inge wanden wordt verkregen. Hun zachte werking veroorzaakt geen overmatige stoelgang, geen krampen en geen ont steking der darm-slijmvliezen. Maak ééns per week schoon-schip met Laxeer- Akkertjes en Ge voelt U een ander mens. ADVERTENTIE Tot 15 Maart geven wij 10 KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER Spaarnwoudcrstraat 13 - Telef. 15778 Maandag 5 Maart heeft om ongeveer 8.35 uur op het Soendaplein nabij de Schoter bosstraat in Haarlem-Noord een aanrijding plaats gehad tussen een fiets, bestuurd door een 16-jarig meisje en een mo torcarrier. De bestuurder van de motor carrier is doorgereden. Van deze aanrijding is één persoon getuige geweest. Deze getui ge wordt verzocht zich te vervoegen op het politiebureau Noord aan de Rijksstraatweg. De Haarlemse brandweer is Woensdag middag drie maal uitgerukt. Om ongeveer half twee werd haar hulp in geroepen bij een brandje in de Oranjestraat dat was ontstaan door een lek in de schoorsteen. De houten betimmering van een kamer en enige meubelen liepen brandschade op. Om kwart voor vijf kwam de melding binnen dat brand was uitgebroken op een terrein tussen de drijfriemenfabriek van de firma DroSte en de Spoorbaan. Daar waren enige werklieden bezig met het schoonbranden van een paar vaten, toen plotseling in een der vaten, waarin inkt had gezeten, zich een explosie voordeed. Er spoot inkt uit het vat dat onmiddellijk vlam vatte. Het vuur verspreidde zich over de grond die door drenkt was met teer. Met één straal kon het brandje, dat weinig schade aanrichtte, geblust worden. Om ongeveer half zes bluste de Haarlem se brandweer een brandje in een timmer manswerkplaats aan de Veenpolderstraat met behulp van enige emmers water. Een partij houtkrullen had vlam gevat toen vonken uit een kachel spatten. „De mening van de Ambonezen, die binnenkort naar Nederland zullen komen, dat zij er recht op hebben, over enige tijd op kosten der regering te worden afge vloeid bijvoorbeeld naar Nieuw Guinea, wordt door de Nederlandse regering niet gedeeld. De regering baseert haar mening op het arrest van de Hoge Raad, waarin wordt gezegd, dat er geen sprake is van een onbeperkte vrijheid van keuze van de plaats van afvloeiing. Een redelijke keuze moet aan de Ambonezen worden gelaten, doch de beoordeling van de politieke, staatkundige en militaire factoren, die haar kunnen beïnvloeden, blijft aan de overheid", aldus de juridische adviseur van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. Van der Valk op een persconferentie, die gisteren onder leiding van minister s'Jacob op het mi nisterie van Oorlog werd gehouden. Hoewel de regering zich dus deze be slissing voorbehoudt, bleek op de perscon ferentie duidelijk, dat het de bedoeling is het verblijf van de circa 13.000 Ambone zen in Nederland tijdelijk te doen zijn. De secretaris-generaal van Uniezaken, de heer J. M. Kiveron, die de commissie leidt die de kwestie der Ambonezen behandelt, legde er nog eens de nadruk op, dat men alles zal doen om hen zoveel mogelijk geschikt te maken voor terugkeer naar Indonesië. Zo kunnen zij gebruik maken van een aantal scholingscursussen voor monteur, electricien en houtbewerker. Hun sociale verzorging zal gelijk staan met dis van de gerepatrieerden. Deze overbren ging kost de regering aan transport, scho ling en onderwijs alleen al twintig mil- lioen. Het is in ieder geval niet de bedoe ling hen in Nederland te laten assimi leren. Zij blijven in grotere of kleinere gemeenschappen bijeen. Men hoopt de overbrenging in Juli ge reed te hebben. Na aankomst van de schepen, waarbij geen publiek wordt toe gelaten om demonstraties te vermijden, gaan de Ambonezen, die dan nog steeds de tijdelijke KL-status hebben, naar Amersfoort om daar medisch gekeurd en eventueel verpleegd ie worden. Er schijnt onder hen namelijk nogal wat t.b.c. te heersen, die in onr. koude klimaat wel eens virulenter zou kunnen zijn en men wil besmetting absoluut voorkomen. Een maal in Nederland aangekomen, worden zij gedemobiliseerd en zijn dan gewone Indonesische staatsburgers, die hier gast vrijheid genieten. De eerste schepen, de Kota Inten en de Atlantis komen binnen twee weken aan. Ongelukkige oplossing Minister s'Jacob zei nog eens, dat de terugkeer naar Nederland, die de regering opgedrongen is, de slechtst denkbare op lossing is. Deze mensen komen in een vol slagen vreemd land met een voor hen on gelukkig klimaat. Het wordt een lijdens gang, maar het is hen nu eenmaal door een aantal lieden aangepraat. Zij hadden veel beter naar Ambon kunnen gaan, waar per slot slechts een zwakke T.N.I.- bezetting is. Nu ze echter komen, zal de regering alles doen wat in haar vermogen ligt om hen goed te verzorgen. Geluk kig is er de categorische verzekering van de Indonesische regering, dat deze Ambo nezen met hun vrouwen en kinderen ten allen tijde in Indonesië welkom zijn en dat zij zonder formaliteiten kunnen terug keren. HAARLEM EN OMGEVING De Nederlandse Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs houdt op Vrij dag 30 Maart zijn jaarlijkse algemene ver gadering in Haarlem. Om half zes zullen de deelnemers aan de vergadering officieel door het gemeentebestuur worden ontvangen. Daarna volgt een ontspanningsavond, aan geboden door de afdeling Haarlem. Ds. J. G. Lekkerkerker, emeritus-pre dikant der Nederlands Hervormde gemeente te Bennebroek, is op 12 Maart veertig jaar predikant. Hij is in 1881 geboren, werd in 1910 in Noord-Brabant candidaat en deed op 12 Maart 1911 zijn intrede bij de Nederlands Hervormde gemeente te Garderen. In 1914 vertrok ds. Lekkerkerker naar Nieuw Ven nep en in 1923 naar Bennebroek. Op 1 Mei 1947 heeft hij afscheid genomen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam werd de heer N. van Hinte te Haar lem bevorderd tot arts. Voor het eerste gedeelte van het artsexamen slaagden de heren T. F. Visser te Overveen en E. Dekker te Bloemendaal. Zaterdag 10 Maart zal de straatcollecte voor het Zonnestraal-N. V.V.-t.b.c.-fonds worden gehouden. Het aantal collectanten is nog niet groot genoeg. Daarom doet het comité een beroep op iedereen die Zaterdag middag een paar uur als collectant beschik baar heeft. Man kan zich Zaterdag van 8 uur af melden aan een Ier onderstaande adressen. Voor de stad: N.V.V. Bestuurders- bond Haarlem, Kruisweg 74; voor Haarlem- Noord: P. C. Hooftstraat 102, of Dutry- straat 42. De. restauratic. van het uit 1160 daterende kerkje van Marssuni in de provincie Groningen, dat tijdens de oorlog zwaar beschadigd werd. is nu zo goed als voltooid. De herstelde kerk op haar terp. In ons blad van gisteren hebben wij reeds bericht dat er deze zomer van begin Juni tot half September in de historische Vleeshal een bijzondere Rembrandt-ten- toonstelling zal worden gehouden, die een plaats op de agenda van het Holland Festi val krijgt. Het initiatief hiertoe is genomen door de schilder Jules Chapon en de kunst handelaar P. Leffelaar, die met de heren H. P. Baard, H. van Borssum Buisman en C. S. Th. van Gink de commissie van voor bereiding vormen, welke onder presidium van wethouder D. J. A. Geluk staat. Zo wordt dan de Vleeshal voor het eerst in haar geheel voor expositie-doeleinden in gebruik genomen. Men is over de beschik bare ruimte buitengewoon geestdriftig. De orandweer heeft echter bepaald dat in de bovenzaal slechts twintig personen tegelijk toegelaten kunnen worden. Veel van hel tentoongestelde grafische werk van Rem brandt, vooral van de etsen, wordt voor dit doel uit particuliere collecties afgestaan. Improvisatie-wedstrijd Maar ook op muzikaal gebied zal Haar lem, als het plan definitief wordt aangeno men, een plaats in het Holland Festival gaan innemen. Er wordt namelijk in de Grote Kerk op Vrijdag 29 Juni een inter nationale improvisatie-wedstrijd voor or ganisten gehouden. Tot deelneming daar aan zullen vijf jonge organisten worden uitgenodigd, waarvan twee uit Nederland, een uit België, een uit Engeland en een uit Zwitserland. Onderhandelingen met hier voor in aanmerking komenden worden zo spoedig mogelijk geopend. Drie oudere en gerenommeerde organisten een Frans man, een Oostenrijker en een Nederlander (men hoopt dat dr. Anthon van der Horst beschikbaar zal zijn) zullen de jury vormen. Als prijs wordt een zilveren tulp beschikbaar gesteld. Dit is een wisselprijs. want het ligt in de bedoeling van deze improvisatie-wedstrijd een jaarlijkse tra ditie te maken. In volgende zomers zullen organisten uit andere landen worden uit genodigd. Deze zilveren tulp zal direct na afloop van de wedstrijd aan de winnaar worden uitgereikt. Drie dagen later zullen de leden van de jury eveneens op het orgel van de Grote Kerk zelf een concert geven. Eveneens met het oog op het Holland Festival heeft een commissie van deskun digen nog een tweede plan ontwikkeld, dat misschien van nog meer belang voor het aandeel van de Nederlandse muziek daarin geacht moet worden. Door de korte tijd van voorbereiding, die thans resteert, heeft men besloten de verwezenlijking daarvan tot de volgende zomer uit te stellen. Er zal thans in het najaar een wedstrijd onder componisten worden gehouden, met als op dracht een speciaal voor het prachtige orgel van Cavaillé Coll in de gemeentelijke Con certzaal te schrijven symphonic, die in samenwerking met de H.O.V. uitgevoerd zou kunnen worden. Er worden hiervoor twee belangrijke geldprijzen beschikbaar gesteld. Men is bij dit alles terecht van de gedachte uitgegaan dat de beste wijze, om Haarlem aan het Holland Festival te laten deelnemen, moet berusten op inschakeling van de beide vermaarde orgels, die de stad bezit. Bloemendaal voor de keuze Dezer dagen is een eerste, uiteraard voor lopige, in hoofdzaak voor het buitenland bestemde agenda van het Holland Festival 1951 verschenen. Opvallend is daarbij dat voor het optreden van de Young Vic in Bloemendaal alleen het blijspel „The knight of the burning pestle" van Beau mont staat vermeld en niet „De koopman Van Venetië" van William Shakespeare. Een van deze beide stukken zal gekozen moeten worden, doch blijkbaar is de artis tieke leiding van het festival niet bijster bevredigd door de kort geleden in een aan tal Nederlandse schouwburgen gegeven vertoningen van het laatstgenoemde, dat bovendien van nature weinig voor verto ning in de openlucht geschikt wordt ge acht. Het zal althans een speciale bewer king dienen te ondergaan. Thans heeft men dus een wissel op de toekomst getrokken en de aankondiging beperkt tot de comadie van Beaumont, waarvan de première eind Mei als onderdeel van het Festival of Britainzal plaats hebben. Pas daarna wordt een definitieve beslissing genomen, waarbij uiteraard het bestuur van het Openluchttheater het vooral voor het zeg gen heeft. Zoals wij reeds eerder berichtten zal de Nederlandse Comedie onder regie van Joh an de Meester deze zomer wederom een reeks opvoeringen geven van de middel eeuwse moraliteit „Elckerlye" op de bin nenplaats van het Prinsenhof te Delft, met Han Bentz van den Berg in de titelrol. Ook Gouda heeft besloten de deelneming aan het Holland Festival voort te zetten. Het koor van de Nederlandse Bachvereniging geeft daar, met medewerking van het Resi dentie-Orkest en solisten, onder leiding van dr. Anthon van der Horst, in de St. Jans- kerk een uitvoering van het Magnificat van Bach en van het Te Deum van Purcell. Eén dode De chauffeur van een vrachtauto te Goes reed Woensdagmiddag op de rijksweg tus sen Kloetinge en Kapelle in volle vaart op een stilstaande motorfiets, waarop de heer S. uit Krabbendijke en zijn 30-jarige echt genote zaten. Mevrouw S. werd van de duo geslingerd en enige meters door de auto meegesleurd. Zij kreeg een zware schedel- basisfractuur. Haar man brak het linker onderbeen. Beiden zijn naar het ziekenhuis Sint Joanna te Goes vervoerd, waar me vrouw S. kort na aankomst is overleden. VIJFTIGSTE VOORSTELLING VAN „DE VERRADER" DOOR COMEDIA Zaterdagavond geeft de toneelgroep Comedia onder regie van Cor Hermus in de Haarlemse Schouwburg de vijftigste voor stelling van de thriller „De verrader" van Herman Wouk. Hierin spelen mee: Ellen de Thouars, Cor en Guus Hermus, Frits van Dijk, Joan Remmelts en anderen. Zondag is er een volksvoorstelling van ..Oom Wanja" van Anton P. Tsjechof. waarin de voornaam ste rollen worden vervuld door Rie Gilhuys. Manon Alving, John Gobau, Cor Hermus. Joan Remmelts en Frits van Dijk. Dit stuk is ingestudeerd onder leiding van professor P. Scharoff. Het bestuur van de Zandvoortse wo ningbouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" staat voor grote moeilijkheden in verband met de onlangs gehouden aanbe steding van 21 nieuwe Woningwetwonin gen aan de Van Lennepweg. De laagste inschrijf ster. Bakker's Aanne mersbedrijf te Heemstede, kwam met een bedrag uit de bus.var. 263.700. Dit komt neer op een gemiddelde prijs van 48 per kub. m., terwijl de toegestane bouwprijs van Rijkswege slechts 30 per kub. m. mag bedragen. Zou men de huizen voor de aanbeste- dingsprijs gaan bouwen, dan zou hiervoor een huur moeten worden gevraagd van ruim 9 per week, zodat met inbegrip van een warm-water-geyser en enkele andere kleine gemakken 10 huur per week zou moeten worden betaald. Voor de laatst ge bouwde huizen van ongeveer hetzelfde type is slechts een huur van 5.45 per week verschuldigd. Het bestuur is er van overtuigd, óók voor deze hoge huurprijs thans gegadig den te vinden, doch men acht dit geen reële bouw, terwijl bovendien de Huurwet verbiedt huren met méér dan 30 boven het voor 1940 geldende bedrag te verho gen. Dit alles dan nog afgezien .van de vraag, of van Rijkswege toestemming zou worden verleend de huizen voor deze hoge prijs te bouwen. Het bestuur overweegt thans door een versobering in te voeren in de bouw de gevraagde aanneemsom met ongeveer 25 te kunnen verlagen, doch ook dit heeft be zwaren, omdat dan alle gerief zou ont breken. Het bestuur meent ook met dit voorstel niet bij de leden te kunnen komen en zoekt daarom in overleg met de architect, de heer B. J. J. M. Stevens, naar een op lossing, die méér bevredigend zal zijn. Als oorzaak van het hoge bedrag moeten in hoofdzaak in aanmerking worden gebracht de sterk gestegen prijzen der bouw-ma- terialen, inzpnderheid lood, zink, koper, hout en verf. Grenzen moeten verlegd worden Zandvoort bezit een zogenaamd „droog gelegd gebied" in de cmgeving van de nieuwe watertoren en de Brederodestraat. Nu thans echter de watertoren een café zal krijgen, en bovendien aan het einde van de Zuid-Boulevard, nabij de Brede rodestraat, een nieuw Paviljoen Zuid zal worden gebouwd, in welk bedrijf eveneens een café zal worden gevestigd is het noodzakelijk, dit drooggelegde gebied niet langer te handhaven. Daarvoor is wijziging van de plaatselijke verordening als bedoeld in de art. 10 en 43 van de Drankwet, noodzakelijk. B. en W. stellen daarom aan de raad voor een wijziging van de grens van de drankvrije wijk in te voeren, terwijl voor het verle nen van vergunning voor het bedrijf in de nieuwe watertoren toestemming zal moe ten worden gevraagd aan de minister van Sociale Zaken. Nieuwe weg in Bentveld B. en W. hebben aan de raad voorge steld, in de Dinsdag te houden raadsver gadering goedkeuring te hechten aan het verlenen van een crediet van 4500 beno digd voor de aanleg van een nieuwe weg met inbegrip van de riolering aan het Westelijk einde van de Duindoornl-aan, aan welke laan aan de Noordzijde een villa in aanbouw is. Vooruitlopende op de algehele aanleg van het riolerings- en stratenplan in het wederopbouwplan „Bentveld", is het- daardoor reêds thans nodig, deze nieuwe weg aan te leggen, welke zal komen te lopen vanaf de Duin doornlaan in de richting van de Zand- voortselaan. Eeo andere plaats voor de nieuwe ULO-school Het oorspronkelijk plan van B. en W., om de nieuw te bouwen ULO-school te doen verrijzen op het terrein naast de trambaan, ten Noorden van de kleuter school en de Hannie Schaftschool, zal niet kunnen doorgaan, omdat de inspecteur van het lager onderwijs er prijs op stelt, dat bij de school een speelplaats wordt ge maakt, waarvoor dit terrein echter te smal is. B. en W. stellen daarom de raad nu voor, voor de bouw van deze school een terrein te bestemmen, gelegen ten Zuiden van de trambaan en ten Oosten van de Koninginneweg. Om te verhinderen, dat op dit terrein, dat geen gemeente-eigen dom is, garages en bergplaatsen zouden worden gebouwd ten behoeve van de be woners van de aldaar in aanbouw zijnde huizen in het Kostverlorenpark, stellen B. en W. voor, een herziening van het uit breidingsplan goed te keuren, waarna de raad later een definitieve beslissing kan nemen, of voor de stichting van de school bovengenoemd terrein zal worden gekozen. De gemeente-ontvanger van Zandvoort heeft aan B. en W. de rekeningen over het dienstjaar 1948 aangeboden, waarop dit college in de raadsvergadering van Dins dag a.s. de goedkeuring van de raadsleden vraagt. De rekening sluit, voor wat de gewone dienst betreft, met een voordelig saldo van 166.970.779 en ten aanzien van de kapi- taaldienst met een nadelig slot van 1.182.498,52. Omtrent het voordelig saldo van de gewone dienst wordt opgemerkt, dat de gemeenterekeningen van 1940 af steeds met een nadelig saldo sloten. Die tekorten belopen te zamen 784.892. Ned. Bijbelgenootschap Dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam sprak Woensdagavond voor de afd. Zandvoort van het Ned. Bijbelgenootschap in de Ned, Herv. Kerk. Na te zijn ingeleid door ds. E. Saraber Jr., heild dr. Geelkerken een causerie over het onderwerp: „Het Boek- voor de wereld", waarin hij het werk van het Ned. Bijbel genootschap uiteenzette, verhaalde van de moeilijkheden, waarmede men momenteel door het steeds stijgen van papierprijzen en verhoging van lonen te kampen heeft, om daarna te wijzen op de grote en belangrijke plaats die de Bijbel, als het Boek der boeken over de gehele wereld inneemt. De nieuwe vertaling van het Oude Testament zal aan het einde van dit jaar van de pers komen. Duinbrand Woensdagmiddag om half vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Bentveldse duinen bij de Westerduin weg, nabij de manége. Met zand wist men het vuur nog in de kiem te smoren, zodat slechts een oppervlakte van ruim honderd meter beplanting verloren ging. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een 60-jarig jubilé Op 17 Maart zal het 60 jaar geleden zijn dat de heer C. Hoogestein in dienst trad van de Fa. D. Hogenbirk Zn., Bloemen- daal-Velsen als vuursmid. Een enkele maal is door de firmanten met Hoogestein over welverdiende rust ge sproken, maar daarvan heeft hij niet wil len horen. „Zijn trouw en toewijding en liefde voor zijn werk, zijn vriendelijke omgang zijn een voorbeeld voor allen, die het voorrecht hebben gehad met hem te mogen samen werken", zo schrijft de firma ons. Van de huidige firmanten heeft Hooge stein de overgrootvader nog meegemaakt en zodoende onder 4 generaties zijn werk mogen verrichten. Ongetwijfeld zal het de jubilaris aan be langstelling niet ontbreken. Brandje in een hooiberg Doordat kinderen ,me: vuur speelden, raakte de hooiberg van de landbouwer v. d. W. aan het Zandvaartpad te Heemstede in brand. De brandweer heeft de brand ge blust. Het grootste gedeelte van de hooiberg bleef behouden. WONINGBOUWVERENIGING „VOLKSBELANG" Woensdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de woningbouwvereniging „Volksbelang", in het gebouw van de Volks bond. In zijn openingswoord deelde de voor- ztter mede dat aan de vereniging 25 hofjes huizen en 12 industriewoningen waren toegewezen. Het financieel verslag van de administra teur, de heer J. C. Zaneveld, gaf in totaal aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f400.916 aan. De aftredende bestuursleden, de heeren M. v. d. Lans en M. Hordijk, werden bij acclamatie herkozen. Aardijk, 6 v. Houston na Mobile. Akkrumdijk, 7 te Livorno. Algenib, 6 v. Hamburg n. Hamptonroads. Annenkerk, 6 te Port Said. Ariadne, 6 v. Tunis. 'v Aagtekerk. 4 te Yokohama. Abbedijk, 6 dwars op Hatteras, Alamak, 6 te R'dam v. Antwerpen. Aldabi. 7 pass. St. Paul. Amstelstad, 6 pass. Djeddah. Aagtedijk, 6 900 m. W. Scillies. Albireo, 6 100 m. N.NO. Las Palmas. Aldegonda (t), 6 te Pladju v. Bangkok. Almdijk, vcrw. 7 pass. Azoren. ArmiTla (tl, 7 v. Singapore te Saigon. Arnedijk. 6 650 m. ZW. Flores. Aletta ft). 5 v. Balikpapan n. Makassar. Alphacca. 7 verw. Montevideo. Altair, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Axeldijk, 6 325 m. N. Victoria. Averdijk, 6 v. Baltimore n. Norfolk. Aalsum, 8 te Antwerpen. Alcyone, pass. 7 Ras Madraka. Alderamin, 7 bij Kp. St. Vincent. Alkaid. pass. 7 St. Paulsrocks. Alphard, 7 pass. Lissabon. Ampenan. 7 pass. Messina. Arendsdijk, pass. 7 Bishop Rocks. Aalsdijk. 7 v. Houston. Aludra, 1 te Manzanilo v. Duinkerken. Britsüm, 6 v. Suez n. Aden. Bengkalis, 6 v. R'dam n. Charleston. Barumun, 5 v. Huwuk n. Banggai. Blommersdijk. 6 verw. Newport News. Blijdendijk, 6 200 m. Z. Sable eil. Bantam, pass. 7 Finisterre. Barendrecht. 7 pass. Kp. Verdische eil. Beverwijk. 7 pass. Finisterre. Bintang. 8 te Colombo. Bloemfontein, 7 500 m. ZO. Freetown. Boschfontein. 7 v. Moirrbassa n. Aden. Caltex Nederland (t), pass. 6 Ouessant. Caltex Pernis (t), pass. 6 Ouessant. Caltex Utrecht (t). 6 te R'dam v. Sidon. Chama (t), pass. 6 Gibraltar. Celebes, 7 te Antwerpen. Camphuys. 6 v Menado te Ternate. Congostroom, 7 verw. Las Palmas. Corilla ft). 6 1000 m. Z.ZW. Azoren. Castor. 7 verw. New York v. Curasao. Cronenbuvgh, 6 pass. Finisterre. Caltex Delft. 8 te Sidon v. R'dam. Ceram, pass. 7 Gibraltar. Cistula, 8 te Madras v. Abadan. Clavella, 7 v. Port Said. Cottica. 7 v. Paramaribo n. Trinidad. Delfshaven, 6 pass. Burlings. Delft. 8 te Callao. Esso Amsterdam (t). 6 600 m. NO. Azoren. Enggano, 7 te Khorramshar. Eendracht. 6 v. Piraeus n. Izmir. Friesland, 6 v. Charleston n. New York. Grootekerk, 6 v. Porto Amelia n. Mozambique. Gouwt. 6 te Librevillle v. Abidjan. Garoet. 4 v. Soerabaja. Gaasterland, 7 pass. St. Pauls Rocks. Groote Beer. 7 te Aden. Hector, 6 v. Algiers n. Tunis. Helena, G G50 m. ZW. Azoren. Hera. 6 300 m. N. Sombrero. Hersilia, 6 360 m. NW. Azoren. Hestia, 7 verw. Laguaira. Helder. 6 pass. Cape Blanco. Hestia, 7 verw. Porto Cabello. Haarlem, 2 v. Curasao n. Port Cabello. Heelsum. 7 v. Savanna n. Le Havre. Heemskerk, 5 te Melbourne. Helicon, 5 te New York. Ittersum, 6 675 m. Z.ZW. Azoren. Ilos, 7 te Cape Haitien v. New York. Japara, 7 v. Bahrein. Java. 7 pass. Minicoy. Jupiter. 7 v. Tanger n Gibraltar. Kota Agoeng. 5 v. Aden. Kota Gede, 6 v. Philadelphia. Kedoe, 7 verw, v. Petiang. KeiJehaven, 7 te Port Harcourt. Klipfontein. 7 pass. Kp. Frio. Kota Inten (rep.), pass. 7 Dahlae eil. Leopoldskerk, 7 te R'dam v. Culcutta. Lissekerke, 7 te R'dam v. Calcutta. Lutterkerk, pass. 6 Ras Al Hadd. Leuvekerk, 7 v. Suez. Loenerkerk, 6 v. R'dam n. Basrah. Lawak, 8 te Rangoon. Loppersum, pass. 7 Kp. St. Vincent. Leerdam, 7 bij Sable eil. Leersum. 4 v. Brownville te New Orleans. Limburg. 7 pass. Fernando Noronha n. Kaapstad. Maaskerk, 6 te Duala v. Lagos. Manoeran, 6 pass. Siberoet n. Colombo. Meliskerk. 6 v. Port Swettenham n. Aden. Metula (t), 6 bij Finisterre. Malea (t), pass. 6 Guadeloupe. Malvina (t), 6 pass. Luzon. Mapia, 5 v. Soerabaja. Mentor, 6 v. A'dam n. Alexandrië. Madoera, 6 v. Soerabaja n. Semarang. Maetsuyeker, 6 pass. Chrismas eil. Marisa (t), 6 300 m. O.NO. Paramaribo. Molenkerk, 6 te Damman. Muiderkerk, 7 v. Mombassa n. Aden. Melampus, 5 v. Makassar. Nieuw Amsterdam, 7 te Cristobal. Nieuw Holland, 4 te Sydney. Nigerstroom, 8 te Antwerpen. Nelly (rep.), 8 v. Port Said. Oranjestad, 6 v. Southampton. Omala ft), 7 verw Balik Papan. Oranje Fontein, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Polyphemus, 6 te Port Said. Prins Willem III, 6 pass. Ouessant. Prins Joh. W. Friso. 6 te St. John. Prins Willem II, 6 60 m. O. Kp. Henry. Poseidon, 7 te Aruba v. New York. Papendrecht. 7 pass. Startpoint. Reael, 6 v. Djakarta n. Cherlbon. Reyniersz. 6 v. Rangoon n. Belawan. Roebiah, 7 verw. pass. Minicoy. Rotti. 6 300 m. O. Port de Galle. Rotula (t), 6 650 m. W. Madeira. Ruys, 6 600 m. O. Rio Grande. Rijn, 6 dwars Lissabon. Roepat, pass. 7 Belawan. Rondo, 8 te Port Elisabeth. Slamat, 7 te Colombo. Sumatra, 6 te Bombay. Sibajak (em.), 7 bij Kangoerei eil. Sarangan, 6 te Tj. Pandan. Schie. 6 v. Punta Cardon n. Houston. Stanvac Pendopo (t). 6 te Belawan. Sunetta (t). 6 rede Miri. Swartenhondt, 5 v. Donggala te Menado. Stad Alkmaar, verw. 7 v. Narvik n. Emderu Stad Arnhem, 7 te Sluiskil n. Vlaardingen. Stad Vlaardingen, 9 verw. R'dam. Stad Breda, 4 te Victoria. Stad Maastricht, pass. 7 Finisterre. Sommelsdijk, 6 v. Galveston n. R'dam. Tero, 6 pass. Kanarische eilanden. Tegelberg, 5 te Kaapstad. Tibia, 7 verw. Pas Piedras v. R'dam. Tjikampek, 3 te Montevideo. Tankhaven, 6 v. Bangkok n. Palembang. Tankhaven III (t), 7 te Soengeigerong. Tjibodas, 6 rede Semarang v. Soerabaja. Tosari, 6 rede Makassar. Taria, (t), 6 1025 m. O.NO. Martinique. Tasman. 4 te Hongkong. Tjibadak, 4 te Yokohama v. Osaka. Tjibesar, 4 te Shimizu v. Soerabaja. Tjitalengka, 3 v. Soerabaja n. Makassar. Tabian, pass. 7 Madeira. Themisto, 8 te R'dam v. Cuba. Veendam, 6 650 m. W. Azoren. Van Heutsz. 6 pass. Okinawa. Volendam, 10 20 u. aan H. v. Holland verw. Waterland, 6 v. Montevideo n. Santos. Waikelo, 7 te Singapore v. Pare Pare. Winterswijk. 6 350 m. NO. San Miguel. Willemstad, 7 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Waal, 8 v. Maracaibo n. Mobile. IJsel, 6 500 m. N.t.O. Sombrero. Zijpenberg, 6 pass. Kp. St. Sebastian. Zeeland, 7 v. Colombo n. Aden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7