OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoe sterk? Gromyko accoord met herstel der Duitse eenheid als agenda-punt „Daily Herald" meldt Bevms aftreden Informateur prof. Romme heeft formatie-puzzie nog niet opgelost Eerste stap naar afschaffing van fooienstelsel in horecabedrijven Weerbericht Ali Razmara begraven In Korea gesneuveld Jessup; „Wanneer het Westen ontwapent, wordt angst nog groter Duitse ambassade in Den Haag Turks kabinet gevallen Overlevende opgepikt van Privateer-toestel Queuille aanvaardt opdracht en heeft kans van slagen Radicalen doen concessies Amerikaans Congres zal beslissen over troepenzendingen Zware Amerikaanse bom aanval op Tsjoentsjon Bruggenhoofd over de Han uitgebreid Het woord is aan Moordenaars op Java gearresteerd Bedieningsgeld en garantieloon voor het personeel vastgesteld HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 205 VRIJDAG 9 MAART 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 58 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL HET WESTEN onder het At lantisch Paet tot vorming van een stex-ke defensie besloten heeft en in de Europese landen de ene politieke crisis na de andere ontstaat in het vooruitzicht van geweldige stijging der uitgaven, weet niemand hoe stérk Sovjet-Rusland en hetWesten nu eigenlijk zijn. Maar er worden wel af en tqe cijfers over ten beste gegeven. Die ver schillen zozeer, dat men er geen waarde aan kan hechten. Sovjet-Rusland heeft na de tweede wereldoorlog zijn leger gehand haafd. De Westelijke landen, met inbegrip ran Amerika, hebben dat niet gedaan. Dus moet Sovjet-Rusland een grote voorsprong in aantal soldaten hebben, of hebben gehad. Zijn satelliet-landen zijn in de laatste jaren ook tot vorming van legers overgegaan/Maar met de cijfers wordt gegoocheld, zoals de Groene Amsterdammer terecht opmerkt. Het blad citeert Attlee, die eind Januari zei dat de Sovjet-Unie nu 2.800.000 man onder de wapenen heeft. Veertien dagen later zeiden twee Amerikaanse senaats commissies dat het aantal vier millioen was. Moskou zelf verklaarde daarop in een nota, aan de Britse regering gezonden, dat de Russische troepen-sterkte gelijk is aan die van vóór de oorlog, dat daarentegen Frank rijk, Engeland en Amerika nu vijf'millioen man op de been hebben en dat dit twee maal zoveel is als de totale sterkte van het Russische leger, de vloot en de luchtmacht. Wat de vliegtuigen betreft wordt herinnerd aan berichten omtrent een Russische bouw van 50.000 toestellen per jaar. Volgens het tijdschrift American Aviation zijn het er niet meer dan 8500 per jaar, waaronder maar 250 bommenwerpers. Dit gegoochel met cijfers is verwarrend en belemmert elke oordeelsvorming, zegt de Groene, die meent dat dit niet zo be hoeft te zijn. De inlichtingen-diensten van de grote mogendheden zijn goed genoeg om de regeringen zekerheid te verschaffen. En de volken hebben er recht op, die feiten te vernemen. Het beste zou zijn als de con ferentie der Grote Vier zou leiden tot grondige wederzijdse controle op het totaal der bewapeningen. ,,0f is die gedachte te boud. te revolutionnair, kortom: te vreed zaam?" vraagt het Amsterdamse weekblad. Wie zich twee wereldoorlogen en de jaren van bewapening, die eraan voorafgingen, plus een mislukte internationale Ontwape ningsconferentie (tussen die twee oorlogen in) herinnert verwondert zich niet meer over gegoochel met sterkte-cijfers. En als iemar.d zegt: dit belet elke oordeelsvorming en dat hoeft niet zo te zijn, zucht hij. De inlichtingen- (lees: spionnage-) diensten van de grote mogendheden weten er onge twijfeld veel van. Men vormt niet gemak kelijk legers in het geheim. Laat ik overi gens herinneren aan de talloze z.g. gym nastiek- en andere semi-militaire vereni gingen die in Duitsland ,na de eerste wereldoorlog ontstonden en aan het leger van beperkte omvang, dat onder het ver drag' van Versailles Duitsland was toege staan en dat zich als een kader voor een veel groter leger bleek te ontwikkelen. Het is niet zo eenvoudig met die dingen. Ook zijn regeringen van grote mogendheden er niet toe geneigd de gegevens van hun spionnen omtrent de troepensterkte van de tegenpartij te openbaren. Zij vinden het kennelijk niet slim die te laten weten, dat .zij precies op de hoogte zijn. En als zij zelf een groter leger willen maken en in eigen land zekere weerstanden te overwinnen hebben om zoveel geld te besteden, is dat denkelijk ook een overweging om maar niet al te openhartig te zijn. Troepensterkten zijn in een tijd, waarin omvang en aard der bewapening van veel meer betekenis zijn, niet afdoend om een indruk van de militaire sterkte van een land te krijgen. Er komt trouwens nog veel meer bij: industriële capaciteit, beschikking over grondstoffen, vervoersmogelijkheden te land, ter zee en in de lucht. Als men al die feiten ter beschikking had zou men ze nog moeten weten te combineren. Dit alles missend is men verstandig als men zich niet door te hooi en te gras vermelde grote getallen laat ontstellen. Een Engels tijd schrift beweerde onlangs dat de Russen een reserve van veertien millioen man voor oorlogstijd gereed hebben. Het. tijdschrift kan ons nog meer vertellen. Dit is minder waard dan de mededeling, dat de Sovjet- Unie tussen de 180 en 200 millioen zielen telt, met inbegrip van de zuigelingen en de ouden van dagen. Want dat is tenminste juist. Dat grondige wederzijdse controle op de bewapeningen nuttig zou zijn is een oude gedachte die levendig aan de mislukte Ont wapeningsconferentie herinnert. In theorie schoon, in de practijk alleen uitvoerbaar als eerst een zo grote mate van overeenstem ming is bereikt, dat de wederzijdse achter docht is verdwenen, dat men wederzijds vertrouwt dat men oorlog wil vermijden en dan ook daadwerkelijk tot demobilisatie en ontwapening is overgegaan. Daartoe zouden conferenties van Vier moeten leiden. En als zij zover zouden zijn, zou controle niet be langrijk meer zijn en overigens niet bevor derlijk voor het vertrouwen. R P. TEHERAN (AFP). De staatsbegrafe nis van generaal Ali Razmara, de Perzische eerste minister, heeft plaat§ gehad in de Sepahsalar Moskee, in tegenwoordigheid van prins Ali Reza, broeder van de Sjah, Hossein Ala, minister van het hof als ver tegenwoordiger van de vorst, het corps diplomatique en talrijke prominente per sonen. De buurt van de moskee werd streng bewaakt. United Press meldt, dat de bewaking dei- centrale politiegevangenis van Teheran gisteren werd versterkt nadat geruchten de ronde hadden gedaan dat fanatieke natio nalisten zouden pogen de moordenaar van Razmara te bevrijden. Bovendien bleek het orgaan van de „Fidaiyan Islam" (gelovigen var de Islam) het aan te durven zich er op je beroemen, dat de moord door een van de jeden dezer partij was gepleegd. „Razmara !S helle gevaren, andere misdadigers zullen hem spoedig volgen", zo schreef het blad „Nebard Mellat" (Volksstrijd). De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen is gesneuveld in Korea, tijdens ean actie bij Hoengsong: de aanvankelijk «s vermist opgegeven eerste luitenant J. A. Tober, 23 jaar (ongehuwd), uit Loenen aan de Vecht. i f(l/nited Press). - Sovjet-Rus land heeft erin toegestemd om het herstel van de Duitse eenheid op te nemen op de agenda van de conferentie van de Grote vier, zo werd na de vierde vergadering van de plaatsvervangers in Parijs bekend ge maakt. Op de oorspronkelijk door Rusland inge diende agenda werd geen melding gemaakt van de Duitse eenheid. Dit onderwerp stond wel op de Westelijke agenda. Na af loop van de bijeenkomst verklaarden Wes telijke gedelegeerden nochtans dat geen werkelijke vooruitgang was gemaakt. Gro myko wijzigde punt twee van de oorspron kelijke agenda om toe te voegen „Herstel van de Duitse eenheid" aan de oorspronke lijke tekst die luidde: Beschouwing van een vredesverdrag voor Duitsland en daar opvolgende terugtrekking van de bezet tingstroepen uit Duitsland". Philip Jessup deed een beroep op de Sovjet-Unie de politiek en de praktijken, die de spanning in de wereld hebben ver oorzaakt, te laten varen. De meerderheid van de vrije wereld en zij die aan knech ting wensen te ontkomen, aldus de Ameri kaanse afgevaardigde, leven in een staat van angst en verslagenheid door de ont zaggelijke bewapening van Sovjet-Rusland in de afgelopen jaren. Deze angst zou toenemen,' indien de vol ken van mening waren, dat het Westen zou instemmen met een evenwichtsversto ring in de bewapening tussen Oost en West, alvorens van Rusland de verzekering te verkrijgen, dat het de politiek en de praktijken die de wereldspanning veroor zaakten, heeft laten varen. De Verenigde Staten, aldus Jessup, hopen, dat Rusland zulke garanties zal geven opdat een ver mindering van de bewapening tot stand kan komen. Ernest Davies (Engeland) en Parodi (Frankrijk) verzochten op te houden met de propaganda-redevoeringen en aan het werk te gaan. Davies zei dat Rusland met zijn propaganda tracht de loop van de besprekingen te beïnvloeden, terwijl het Westen breed en algemeen wil zien. Gromyko verdedigde de Russische agen da zeggende dat deze de brandende kwes ties van de dag raakten zoals de demilita- risatie van Duitsland, de versnelling van het Duitse vredesverdrag en de bewape ningswedloop welke, naar hij zei, door het Westen was begonnen. Jessup besloot de vergadering met Rus land te vragen om in woord en daad een bewijs, dat de Russen hun aggressieve po litiek zullen laten varen. „De Verenigde Staten hopen dat een bijeenkomst van de Grote Vier zal plaats hebben en een ver- BONN (Reuter) Men verwacht, dat de eerste West-Duitse diplomatieke missies gevestigd zullen worden te Rome, Den Haag, Brussel, Athene, Kopenhagen, New Delhi, Stockholm en misschien Ottawa en Pretoria. In de eerste drie plaatsen zouden dan ambassades gevestigd worden en in de andere legaties. zachting zal veroorzaken van de spanning in de wereld, waardoor een vermindering van het bewapeningspeil zal worden mo gelijk gemaakt." Duits beroep Heden werd in Bonn een speciale bijeen komst van de West-Duitse Bondsdag ge houden, ter bespreking van een door alle partijen, behalve de communisten, ge steunde motie, waarin wordt gepleit voor het onverwijld doen houden van vrije ver kiezingen in de vier bezettingszones van Duitsland. Bondskanselier Adenauer, dr. Schumacher, de leider der socialistische oppositie en Euler, leider van de vrije de mocratische partij, zouden achtereenvob- gens het woord voeren. Men verwacht dat de motie in de vorm van een beroep op het buitenland zal zijn opgesteld. Zij is officieel niet gericht tot de plaatsvervangers der ministers van bui tenlandse zaken van de „Grote Vier", die thans te Parijs vergaderen, doch het tijd stip van indiening is wel zodanig gekozen, dat het samenvalt met deze besprekingen. ANKARA (Reuter) Het Turkse kabi net is Donderdag afgetreden. Het kabinet, onder leiding van premier Menderes, kwam tien maanden geleden aan de macht, na verkiezingen, waarbij de republikeinse partij voor het eerst na 25 jaar werd verslagen. De democratische partij van premier Menderes telt 434 zetels in het parlement. Waarnemers verwachten dat de presi dent de démissionnaire premier Menderes zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Van een nieuwe regering worden geen ingrijpende wijzigingen in de Turkse politiek verwacht. Men had reeds enige maanden een ingrij pende reorganisatie van het kabinet ver wacht. In politieke kringen meent men echter te weten, dat Nihat Agriboz, de mi nister van landbouw, weigerde af te treden. Premier Menderes moest daarom zijn eigen ontslag en dat van het hele kabinet aan bieden. ROME (Reuter) Een Italiaanse tor- pedobootjager heeft ter hoogte van Net- tuno, 50 km ten Zuiden van Rome, zes overlevenden opgepikt van een transport vliegtuig van de Amerikaanse marine, dat gisteren in zee stortte. De zes dreven in twee rubberboten rond. Zij zouden ver klaard hebben dat de anderen in zee waren gesprongen omdat er geen plaats meer was in de rubberboten. Een der geredden is ernstig gewond. Bevin, de energieke en robuste vakbond leider, later een actieve en voortvarende minister van Buitenlandse Zaken, thans lichamelijk een schaduw van vroeger ten gevolge van ernstige ziekten. Het blad van de Britse Labour-party „Daily Herald" schrijft, dat het meent te weten, dat Ernest Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft besloten af te treden. Dit zal binnenkort door premier Clement Attlee worden meegedeeld, aldus het blad, dat verder veronderstelt dat Bevin in een minder zware functie in het kabinet zal blijven. Bevin is vandaag zeventig jaar geworden. Heden wordt een officiële bekendmaking van de Britse regering verwacht, waarin zij mededeling zal doen van het aftreden van de minister van Buitenlandse Zaken. In Londense politieke en diplomatieke kringen was men het er verleden week over eens dat het nog niet vinden van een geschikte opvolger de voornaamste reden is, waarom de regering nog geen officiële mededeling over een aftreden van Bevin als minister van Buitenlandse Zaken heeft doen uitgaan. De informateur, prof. Romme, heeft gis termorgen een bespreking gehad met de staatssecretaris voor Marine, vice-admi- raal H. C. W. Moorman. Naar wij menen te weten had de informateur met dit ge sprek de bedoeling de heer Moorman een ministerszetel aan te bieden. Voorts heeft de informateur geconfereerd met de de- missionnaire ministers mr. J. H. van Maarseveen, prof. mr. P. Lieftinck, mr. dr. J. in 't Veld, mr. A. M. Joekes en mr. P. Teulings. Voor de tweede maal sprak prof. Romme met prof. mr. dr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.). Ook heeft hij de voorzit ter van de C.H.U.-Tweede Kamerfractie, de heer H. W. Tilanus, en enige leden van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. ont vangen. Volgens de informateur moet het zeer twijfelachtig worden geacht of hij nog deze week met zijn werk gereed zal komen. Onze parlementaire redacteur schrijft: Op 1 April a.s. zal het Tweede Kamerlid, mej. dr. M. Klompé (K.V.P.) van huis uit doctor in de scheikunde, voor het Che- misch-Wiskundig-Politiek-Staatsrechtelijk Genootschap een voordracht houden over „De analyse van was-echte en niet-was- echte figuren". Prof. Lieftinck, van huis uit goed thuis in het rekenen, zal vervolgens een beschouwing ten beste geven over „politieke breuken en inflatie in partij manen". De lezer ziet het: het gisteren ver schenen hoofdartikel heeft ook uw par lementaire redacteur er toe gebracht zijn uiteenzettingen over de kabinets formatie maar eens een wat luchtiger karakter te geven. Intussen, na dit aan loopje waarin wij al met 1 April bezig zijn, moeten wij thans tot het heden terug keren. Dat is in elk geval voor uw parle mentaire redacteur en voor zijn collegae in Den Haag minder grappig. Wij zitten allemaal hier zwaar te puzzelen, parlemen taire en soortgelijke redacteuren, en wij komen er nog niet uit. Enfin, de informa teur, prof. Romme, grootmeester in het puzzelen, gaat ons voor. Let u wel op hoe moeilijk het is? Schijnbaar zijn vrij gemakkelijk de vol gende stukjes (hiermee bedoelen wij heel oneerbiedig personen die voor een minis terspost in aanmerking komen) te leggen: dr. Drees minister-president, mr. Stikker Buitenlandse Zaken, prof. Lieftinck Finan ciën, prof. Van den Brink Economische Zaken, prof. Albregt bevordering van de productie, prof. Rutten Onderwijs, mr. Joe kes Sociale Zaken, de heer Mansholt Land bouw, mr. In het Veld Wederopbouw. Maar nu komt het moeilijke gedeelte. .Wat te doen met mr. Van Maarseveen en mr. Teu lings, beiden kennelijk ook door de infor mateur aangezocht? Na wat heen en weer geschuif komen wij tot de slotsom mr. Van Maarseveen ten lange leste maar op Bin nenlandse Zaken te zetten en dan promo veren wij mr.. Teulings aangezien wij zo iets hebben horen verluiden tot vice- president van de ministerraad en minister zonder portefeuille. Maar dan blijft mr. Van Schaik over. Het is nauwelijks denkbaar dat hij, die tot dusver vice- minister-president was, dan nog in deze puzzle zou passen. Maar er zijn zes tot de K.V.P. behorende ministers nodig. Nu gaan wij verder zoeken. V/aar zullen wij de zesde zetten? Misschien op wat wel licht overblijft van het ministerie voor Uniezaken en Overzese Rijksdelen? Het kan echter ook zijn dat in plaats van deze zesde ons nog onbekende figuur van de K.V.P. daar iemand van de C.HiU. zou passen. Maar daar schiet ons te binnen dat mr. Meijnen (A.R.) is gepolst, voor wie Oorlog en Marine wel het aangewezen departe ment zal zijn. En dan is er nog prof. mr. De Gaay Fortman (A.R.), die volgens puzzlekampioenen zowel op Justitie als op •Verkeer en Waterstaat zou passen. Denk baar is ook dat op dit laatste ministerie een C.H.-man zou komen, of dat het stuivertje wisselen tussen zo iemand en prof. De Gaay Fortman wordt. Doch nu moeten wij er weer aan denken dat als er een C.H.- figuur op Overzeese Rijksdelen zou komen er nog altijd een plaatsje overblijft voor de zesde K.V.P.'er. Zou die dan misschien bij Verkeer en Waterstaat terecht komen of gaat men daar mee ook weer wat anders doen? Wij stoppen. Medelijden met de lezers die het nu wel zal duizelen brengt ons hier toe. Laten zij nu even bedenken hoe het de informateur wel moet vergaan, in de eer ste plaats reeds op dit ogenblik en boven dien wanneer wat wij nu nog maar even buiten beschouwing lieten prof. De Gaay Fortman en mr. Meijnen of een van de twee bedanken? In elk geval schijnt de C.H.U.-Kamer- fraclic ook nog hulp te willen verlenen bij het puzzelen, want zij houdt hedenmiddag laat een vergadering, nadat zij aldus menen wij te mogen aannemen eerst nog wel iets van de informateur-puzzelaar, prof. Romme, zal hebben vernomen. PARIJS. (AFP en Reuter). Henri Queuille heeft aan de president van de republiek bevestigd, dat hij definitief de formatieopdracht aanvaardt. Hij zal heden om 5 uur voor de Natio nale Vergadering verschijnen. De par tijen van de traditionele regeringsmeer derheid hebben Queuille verzekerd, dat zij voor hem zullen stemmen, zodat het beha len van de vereiste meerderheid zo goed als vast staat. Queuille zal zijn kabinet gedurende het weekeinde vormen. Het zal niet veel afwijken van dat van Pleven. Concessies van de radicalen op het stuk van de kieshervorming schijnen veel te hebben bijgedragen tot de oplossing van de crisis. Na zijn bezoek aan het Elysée heeft Qüeuille de volgende verklaring afgelegd aan de pex-s: „Hoewel ik mijn overleg nog niet volledig heb voltooid, heb ik gemeend de president een positief antwoord te kunnen geven. Ik zal dus Vrijdagmiddag voor het parlement kunnen verschijnen". Hij ontving een afvaardiging van de MRP. De leider van deze delegatie, De Menthon, verklaarde: „Wij hebben de aandacht van Queuille gevestigd op een aantal wetsvoorstellen, die wij zo spoedig mogelijk in stemming willen zien ge bracht. Zij betreffen ook de kwestie van de kinderbijslagen. Wii hebben bovendien onze instemming betuigd wat betreft de grondwetsherziening. Wij menen, dat Queuille niet voornemens is nu reeds de datum van de eerstvolgende verkiezingen vast te stellen". De Menthon zei voorts, dat de Nationale Vergadering eerst de kieshervorming en vervolgens de grondwetsherziening zal be handelen. Volgens Paul Reynaud is de crisis zo goed als ten einde. Queuille zou heden nog overleg plegen met verscheidene politieke persoonlijk heden. De Amerikaanse Senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en voor de strijdkrachten hebben met 14 tegen 10 stemmen besloten, dat zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden moeten be slissen over het detacheren van Ameri kaanse troepen bij het leger van het At lantisch pact. TOKIO, 8 Maart (Reuter). Ameri kaanse superforten hebben een zwaar bom bardement op de stad Tsjoentsjon uitge voerd.Sjoentsjon ligt ongeveer 50 kilometer ten Noorden van de huidige centrale front lijn. Het is een grote dichtbevolkte stad en een belangrijk bevoorradingscentrum. De toestellen ondervonden geen tegenstand in de lucht. Ook was er geen luchtdoelgeschut De verbonden troepen, die ten Oosten van Seoel aanvallen, zijn Donderdag langs het gehele honderdvijftig kilometer lange front in midden-Korea twee tot vijf kilo meter opgerukt, aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse achtste leger Donderdagavond verklaard. Zij zijn echter nog steeds niet op de hoofdmacht van de Noordelijken gestoten. Volgens de Amerikaanse 25ste divisie zijn in haar sector 6000 tegenstanders ge dood of gewond sedert Woensdag. Er zou den driehonderd gevangenen zijn gemaakt De verbonden troepen bleven ook Vrij dag langzaam in Noordelijke richting op rukken, daarbij de vijand moeizaam van bergrug na bergrug verdrijvend. Uit de Vrijdagochtend van de verschil lende sectoren van het 240 kilometer brede centrale Koreaanse front ontvangen be richten blijkt dat de vijand in de nacht van Donderdag op Vrijdag geen tegenaanvallen op grote schaal heeft ondernomen. Het is niet duidelijk wat de Noordelijken in de naaste toekomst op militair gebied voor nemens zijn. Wel zijn er toenemende aan wijzingen dat zij voorbereidingen treffen voor een grote slag. In het vandaag door het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio uitge geven communiqué wordt verklaard dat het eerste geallieerde legerkorps, dat twee dagen geleden in de Westelijke frontsector de Han wist over te steken, een communis tische tegenaanval afsloeg. Dit korps ver- La Rochefoucauld: Wie zich te veel met het kleine inlaat wordt gewoonlijk onge schikt voor het grote. grootte zijn bruggenhoofd over de Han en het is begonnen van daaruit verder op te rukken. Hevige tegenaanvallen Noord-Koreaanse troepen zijn kort voor het aanbreken van de dag hevige tegen aanvallen begonnen tegen de verbondenen over een front van veertig kilometer ten Oosten van Hoengsong. In deze sector be vinden zich de tweede en zevende Ameri kaanse divisie en de vijfde en zevende Zuid-Koreaanse divisie. Over het verloop van de Noordelijke tegenaanval zijn nog geen nadere berichten binnengekomen. Het Amerikaanse offer Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie bedragen de Amerikaanse verlie zen in Korea thans 51.468 man: 8.853 ge sneuvelden, 8.834 vermisten en 33.781 ge wonden. DJAKARTA (Aneta) Politie en mili tairen te Tangerang hebben twee van de drie moordenaars van de planter Hessel van de onderneming Serpong gearresteerd. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd. Daaruit bleek, dat roof het motief tot de moord was. Ruim zes duizend van de geroofde twintig duizend gulden werden achterhaald. De derde moordenaar is nog voortvluchtig. De politie te Djakarta heeft de moorde naar van de Amerikaan Jones kunnen ar resteren. Ook deze heeft volledig bekend. Hij deelde -mede, dat hij Jones door mes steken gedood had, nadat Jones hem had geschopt. Regeling gaat in op 19 Maart Het Horecabedrijf heeft een begin gemaakt met de afschaffing van het fooienstelsel. Met ingang van 19 Maart is iedex-e wex-kgever, die een hotel, restaurant, café-restaurant, café of cafétax'ia exploiteex't, verplicht een be dieningsgeld vast te stellen dat een percentage is van het bedrag, vex-schul- digd voor logies of vertering. In aan sluiting aan dit systeem is een garantie- inkomenregeling ontworpen voor per sonen, die geacht worden bedienings- gelden te ontvangen. Over een bepaalde periode wordt telkens nagegaan hoeveel het gemiddeld week- inkomen en bedieningsgeld van een werk nemer is geweest. Ligt dit weekinkomen lager dan het voor de functie van de be- ti-okken werknemer vastgestelde garantie inkomen, dan is de ondernemer verplicht dit verschil bij te betalen. Deze garantie inkomens zijn zodanig, dat zij de werkne mer voldoende bestaanszekerheid bieden. Door deze nieuwe x-egeling van lonen en andex-e arbeidsvoorwaarden, die een beper king van het fooienstelsel inhouden, is een voox-zichtig begin gemaakt met de afschaf fing van het fooienstelsel. Naar de Federatie van Werkgevers- ox-ganisaties in het Horecabedrijf mede deelt, zou het ideaal geweest zijn, indien men het fooienstelsel x-adicaal had kunnen afschaffen. Dit kan echter niet plotseling gebeuren; men zal geleidelijk te wei-k moe ten gaan. Zulks hangt voor een groot deel van het publiek af. Nu in elk Horecabedrijf van 19 Maart af het percentage voor be dieningsgeld is vastgesteld en het publiek weet, dat het inkomen van de betrokken werknemer op een behoox-lijke wijze is geregeld, zal het voor de wex-kgevers in het Hox-ecabedx-ijf van het publiek afhangen of het fooienstelsel in de toekomst geheel kan wox-den afgeschaft. Het publiek zal dus geen gx-oter bedieningsgeld moeten geven dan in de desbetreffende zaak is vastgesteld. Het is de kellners op straffe van ontslag vex-boden meer bedieningsgeld in rekening te brengen dan het vastgestèlde. Percentages voor bedieningsgeld Bij de vaststelling van het bedienixigs- geld is de werkgever gebonden aan de vol gende minimum percentages: 15 pet., 12% pet. of 10 pet. van het bedrag verschuldigd voor het verstrekken van logies, logies met ontbijt of ontbijt, al naar gelang de ver blijfsduur; 10 pet, 12% pet.; 10 pet. en 15 pet. van het bedrag, verschuldigd voor ver teringen, in x-estaurants, café-restaurants, cafetari's en cafés. Werknemer en wex-kgever zijn verplicht het bedieningsgeld afzonderlijk in x-ekening te brengen, tenzij door de werkgever aan de gasten bekend is gemaakt dat het bedie ningsgeld in de prijs voor logies en bedie ning is inbegrepen. Perronkellners brengen voor verkoop van chocolade, vex-pakt ijs en tabaksartikelen geen bedieningsgeld in re kening, doch ontvangen van de werk gever een provisie van de verkoop. Voor de inkomens, die door de werk gevers wox-den gegarandeerd, is een schaal vastgesteld. Zij ^bedraagt voor een hotel-, café- of bar-kellner 53.35 tot 49.50 per week, voor een restaurantkellner, hótel- café-restaux-antkellner en café-restaurant- kellne^- 55.55 tot 50.05, voor een chef de rang 61.05 tot 55.voor een eerste obex-kellner 68.20 tot 61.60, voor een ser- veex-ster 37.40 tot 34.10, voor een eex-ste barkeeper 61.05 tot 55.00. In seizoen- bedx-ijven zijn deze garantie-inkomens ten minste 10 pet. en ten hoogste 20 pet. hoger. Bovendien kan een werkgevex-, na verkre gen toestemming, het garantie-inkomen nog met ten hoogste 10 pet. verhogen. Aan het tot stand komen van deze rege ling, die thans door het College van Rijks bemiddelaars is goedgekeurd, is drie jaar gewerkt. Zestig percent van personeel in het Horecabedrijf was afhankelijk van fooien. Tot nu toe bestond er een laag basisloon. Thans hebben deze wex-Bbemers een garantie-inkomen. 9V.CAXT195? f tri/A TTl "T~ XT jr, *i In Frankrijk en het Middellandse Zee gebied bleef de luchtdruk laag. In onze omgeving bleven krachtige Oostelijke winden tamelijk koude lucht uit Polen aanvoeren. Winden in de hoge niveaux transporteerden wolkenvelden waaruit plaatselijk wat neerslag valt, van het depressiegebied in Frankrijk naar onze omgeving. Laiigs de West-kust van Noorwegen beweegt zich een depressie naar het Zuiden. OONBEWOLKT 0LICHT BEW. HALF BEW. «ZWAAR 8EW. «GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ONWEER .'^TEMPERATUUR 1005-iSOBAAR I, BELANGRIJK NEERSLAC- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEERT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE "OWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, overwegend in de vorm van sneeuw. Tempera turen om het vriespunt. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog af en toe harde, overigens krachtige tot matige Noord-Oostelijke wind. 10 Maart Zon op 7.08 uur, onder 18.34 uur. Maan op 7 46 uur, onder 22.07 uur. Hoog en laag water te IJmuiden; Vrijdag 9 Maart Hoog water: 4.50 en 17.03 uur. Laag water: 0.31 en 12.53 uur. Zaterdag 10 Maart Hoog water: 5.25 en 17.37 uur. Laag water: 1.07 en 13.29 uur. f 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1