De Stille Wens Fris, Keiler en Macdonald MARGARINE Besteldienst A.B.C. Clowntje Rick Tussen Belvédère en Bloemenlieuvel komt cultureel en administratief centrum VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Biosoi Hoogtezon VRIJDAG 9 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BLOEMENDAALS TOEKOMSTIG PATROON Ontwerp-iiitbreidingsplaii van stedebouwkundige ir, J, A, Kuiper openbaar gemaakt Behoud van landelijke wegen Kinderwagen cadeau i£UJee>itr FEUILLETON „Groen contact99 W oon gelegen heid Voor het Christelijk Militair Tehuis in Haarlem Er zijn nog collectanten nodig Zilveren jubileum bij de Spoorwegen Haal de Zon in Uw huis! F. Bordewijk sprak over het tijdschrift „Braga" Zonnescherm mag niet over openbare weg uitsteken VRAAGT UW WINKELIER VANAF HEDEN HELPT AMBON IN HQQÜ' /tf0.0W A.B.C., Barrevoetestraat 2, Haarlem De pianist Theo Bruins speelde voor „Toonkunst" Voor de kinderen Raadslid stelt vragen over enquête naar huurprijzen Gysbert Japicx speelde „De klok moat foarüt" Goedgelovige winkelchef voor meer dan ƒ200 opgelicht DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels De versterking: van de zelfstandigheid van de gemeente is voor de ontwerper van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van Bloemendaal, ir. J. A. Kuiper, de leidende gedachte geweest toen hij zün project, dat thans aan de Bloemendaalse raad is toegezonden, maakte. Om die zelfstandigheid te accentueren heeft hij als zijn voornaamste doel gezien het scheppen van een duidelijk administratief en cultureel centrum voor de drie be bouwingskernen Bloemendaal, Overveen en A er denhout en het verbeteren van de thans wel zeer onvoldoende verbindingswegen tussen de drie genoemde kommen. Het culturele centrum is in het plan van h'. Kuiper gedacht op het terrein van „Belvédère" (ten Zuiden van het station Overveen en ten Westen van de Bloemen- daalseweg), en op het terrein bij het kruis punt van Willem de Zwijgerlaan en Domp- vloedslaan, waar de directeur van het Haarlemse Frans Halstheatcr, de heer E. Prager, plannen had om een theater te stichten. Het nieuwe bestuurscentrum komt, zoals de raad reeds beslist heeft, op het terrein van „Bloemenheuvcl". De bedoeling is dat het tussen deze twee polen liggende gebie dvan de bebouwde kom Overveen zich mettertijd zal ontwikkelen tot een winkel- en wellicht ook kantoren centrum, dat inderdaad het centrale punt van de gemeente zal zijn. Over de Noord-Zuidverbindingen wordt opgemerkt, dat de Vogelenzangseweg zijn intieme karakter mijet behouden, zodat alles vermeden dient te worden dat het vèrkeer over die weg zou kunnen vergroten. Daarom is er maar een doorgaande locale Noord-Zuidweg door Aerdenhout gepro jecteerd, via de Viersprong, die in ieder geval ingrijpend verbeterd zal moeten wor den. Ook wordt de ontworpen verbinding van de Nachtegalenlaan met de Zandvoor- terweg om die reden niet te aanlokkelijk gemaakt. Evenzo wil men het karakter van de Els- woutslaan niet aantasten. De verbinding tussen Overveen en Aerdenhout is echter nog niet in kannen en kruiken. De Streek- plannencommissie wil deze via de Lorentz- kade in Haarlem laten lopen en in dat geval zou de Ramplaan langs Duinvliet moeten worden doorgetrokken tot de Oos terduinweg. B. en W. zijn blijkens hun commentaar niet geestdriftig over deze Noord-Zuid- verkeersweg, omdat deze vele wegkrui- singen nódig maakt en tal van woon wijken doorsnijdt. Zij willen het gedeelte tussen Dompvloedslaan en De Waal Male- fijtlaan uit het plan schrappen. Ir. Kuiper prefereert evenwel de grote, els Blois van Treslonglaan aangegeven, ver keersweg. Het contact van OverveenBloemendaal kan worden verbeterd door de Willem de Zwijgerlaan op een eenvoudig profiel door te trekken naar de Kleverlaan. Deze ver binding zou o.a. voor de leerlingen van het Kennemer Lyceum van groot nut zijn, ter wijl zij ook een gemakkelijke verbinding geeft voor de inwoners van Overveen met het station Bloemendaal. In de kom Bloemendaal zijn op de kaart geen belangrijke verkeersverbete- ringen aangegeven. Mocht de aangegeven bebouwing in het Duinlustpark tot stand komen, dan zal op de lange duur een een voudige verbinding over de Schapenduinen en Wildhoef naar het winkelcentrum van Bloemendaal niet achterwege kunnen blijven. ADVERTENTIE ycooccoocccoccooocccccoc.^cc De door ons op de Voorjaarsbeurs beschikbaar gestelde KINDERWAGEN DUOFOLD, is gewonnen door: J. WESLING - Emmalaan 6 - Uithoorn op No. 27777. VOOR DE BABY ANEGANG 46 HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Maart 1951 ONDERTROUWD: 8 Mrt, J. A. de Graaf en C. Goeman: W. K. Kroon en M. Vos. GEHUWD: 8 Mrt, W. van der Walle en J. C. Leautaud; J. J. van den Aardweg en W. Meinders. BEVALLEN van een zoon: 7 Mrt, W. A. Baartvan de Ridder; D. E. van der Voet- Groen; W. van NordeSchippers; 8 Mrt, A. E. HuiskensMoreels. BEVALLEN van een dochter: 6 Mrt, W. A. van Minnen—Abma; 7 Mrt, C. Hulshout— Apeldoorn; 8 Mrt, W. A. M. Slotvan den Broek; P. C. van DeventerGieliam; C. J. P. HegmanSwets; J. M. M. FranseKnape; J. Koopman—van der Eist; A C. de Vries— van Duivenbode. OVERLEDEN: 6 Mrt, F. J. Engeman, 6 j., Rijksstraatweg; A. Wolzak—van Schagen, 82 j., Burretstraat; K. F. Ebing, 46 j., Kolk- straat; A. van der Plas, 47 j., Neptunus- straat; 7 Mrt, W.' Anema, 71 j., Kamperlaan. Ook bestaat er met de Streekplannen- commissie verschil van inzicht over de Oost-Westverbindingen. Ir. Kuiper heeft geen rekening gehouden met een verbin ding DonkerelaanOrionweg, maar vol gens de laatste berichten zou dat contact door de provincie toch wel gewenst worden. Zo is het ook met een door de Planolo gische dienst gevraagde parallel aan de Zandvoorterweg lopende verbinding, die uitgaande van een aan te leggen „Haar lemmerrondweg" (op Haarlems gebied) ten Noorden van het Bentveldse kopje over Koningshof naar de Zandvoorterweg op Zandvoorts gebied zou leiden. De ontwerper vreest dat Aerdenhout teveel dan tussen twee verkeerswegen zou worden ingekneld. B. en W. hebben grote bezwaren tegen de geprojecteerde verbinding tussen Dompvloedslaan en Zeeweg. In ieder ge val moet „Lindenheuvel" ongeschonden blijven, maar het College acht het tevens dubieus of de verbinding wel noodzakelijk is. Eveneens kunnen B. en W. zich niet ver enigen met het denkbeeld van de stede- bouwkundige om de spoorbaan naar Zand- voort bij Belvédère te overbruggen. Dat is kostbaar en niet noodzakelijk, gezien het bestaan van het viaduct in de Brouwers- kolkweg. In Overveen is de Brouwerskolkweg doorgetrokken gedacht naar de Hoge Duin en Daalseweg. Getracht zal wox-den het profiel van deze verbinding zo te maken dat een zichtbaar groen contact tussen het Brouwerskolkpark en het complex van Lindenheuvel kon ontstaan. Tenslotte geeft ir. Kuiper nog een aantal specificaties over de toekomstige woonge legenheid. De bouw van villa's is in Bloemendaal nog mogelijk op het hellende terrein ten Westen van de Hoge Duin en Daalseweg. Hier kan terrassenbebouwing ontstaan, die aan de bestaande woningen toch een vrij uitzicht in Westelijke richting waarborgt. Totaal kunnen hier rond 35 woningen in zeer open bouw worden ondergebracht. De enige verdere uitbreidingsmogelijk heid is gelegen in het Noordelijk en Zui delijk deel van het Duinlustpark. Het Noordelijk deel hiervan is eigendom van de provincie, die voorlopig niet geneigd is om dit terrein voor bebouwing vrij te geven. Daar hier echter de enige mogelijkheid ligt voor de bouw van eenvoudige woningen zal de gemeente Bloemendaal deze bestem ming als potentiële bouwmogelijkheid in haar uitbreidingsplan moeten handhaver- Deze twee wijken bieden ruimte aan respectievelijk 100 en- 200 woningen. Op het terrein Hartelust is gedacht aan de bouw van één flatgebouw. Het aantal woningen dat in het Naalden- veld kan worden gebouwd, bedraagt 120, waarvan 75 luxe flatwoningen. De terrei nen nabij de Gemeentekwekerij, Klein Bentveld, Koningshof en Aerdenhoutskopje en omgeving bieden plaats aan 70 wo ningen in zeer open en open bouw. Aan de Zuidlaan is een flatgebouw gedacht. Ten Oosten van Aerdenhout nabij de Wester laan en op Rijnegom kunnen voorts nog 75 woningen worden ondergebracht. Tussen de Zandvoorterweg en de Hout- vaartkade is nog ruimte voor 80 woningen. De uitbreidingsmogelijkheden van Over veen liggen op het terrein besloten tussen Lonbar Petrilaan-Zeeweg en Verl. Domp vloedslaan. Hier is een betrekkelijk inten sieve bebouwing gedacht. Op het terrein van Belvédère is gedacht aan een gemengde bebouwing van flatgebouwen en villa's. Aan de Noordzijde van de Dompvloedslaan is gedacht aan een intensieve bebouwing van eenvoudige woningen in meer woon lagen, terwijl het terrein achter het Kenne mer Lyceum, voorzover niet bestemd tot sportterrein, ook nog enige bebouwings mogelijkheden zal bieden. De capaciteit van de uitbreiding bedraagt plm. 500 woningen, waarvan ter weerszijde van de Dompvloedslaan 250 stuks. In Vogelenzang kunnen nog ongeveer 160 woningen worden gebouwd. In totaal is er nog ruimte voor 1381 wo ningen in Bloemendaal, waarvan er drie honderd die in het Duinlustpark voorlopig niet zijn te realiseren. Enkele terreinen zijn aangegeven als natuurreservaat. Het belangrijkste hiervan is het bosgebied in het Naaldenveld. Het als park aangegeven gedeelte van Wildhoef zal in zijn huidige vorm gehandhaafd en onderhouden moeten worden. Ook een bij zonder mooi beboste helling langs de Zanderijvaart als natuurreservaat is in het plan opgenomen. Ir. Kuiper zal zijn project in de raads vergadering van 15 Maart toelichten. ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Het Christelijk Militair Tehuis aan de Jansweg te Haarlem heeft een grote ver bouwing ondergaan. Dit was nodig, want het staat al bijna een halve eeuw. Het moest nu noodzakelijk gemoderniseerd en vergroot worden om te kunnen beantwoor den aan de bestemming: een gezellig „thuis" te bieden voor de vele militairen die van elders komen en dus het ouderlijke huis ontberen. Haarlem heeft thans een groot garnizoen zodat er meer dan ooit be hoefte is aan ruimte. De verbouwing is bijna gereed, zodat de feestelijke heropening op Woensdag 28 Maart is bepaald. Wij zijn er een kijkje wezen nemen en hoewel de schilders, stucadoors en mon teurs der centrale verwarming nog aan het werk waren, kon reeds geconstateerd wor den, dat het geld der verbouwing zeer goed besteed is. Maar dat geld is nog lang niet bij elkaar. Het bestuur van het tehuis heeft met grote financiële zorgen te kampen. Daarom is be sloten in Haarlem en omgeving een inza meling te houden. Heemstede is in de le helft van April aan de beui-t, Haarlem van 23 tot 28 April. Later volgen nog Bloemen daal, Zandvoort en Bennebroek. Er wordt een huis-aan-huis inzameling gehouden, gevolgd door een straatcollecte. Wil het werk van het tehuis voortgang kunnen vinden, dan zal minstens 10.000 opge bracht moeten worden. Er zijn nog" collectanten te weinig. De leider van de inzameling, de veldprediker majoor Ds. Tiemens, houdt hedenavond 8 uur in het tijdelijke tehuis een uiteenzet ting voor de dames die aan deze actie deel nemen. Daar kunnen zich dus nog dames opgeven die bereid zijn aan dit werk medewerking te verlenen. Deze bijeenkomst is in het tijdelijke mi litaire tehuis Stationsplein 14 (het oude hoofdkantoor der firma Beijnes). De heer G. de Jong, eerste arbeider bij de Nederlandse Spoorwegen, herdenkt vandaag het feit dat hij een kwart eeuw geleden voor het eerst met jeugdig enthousiasme de Centrale Werkplaats van de N. S. binnen stapte. Voor de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de collega's van de jubilaris is da: aanleiding geweest om de heer De Jong letterlijk en figuurlijk in de bloeme tjes te zetten. De hoofdingenieur-chef van de Centrale Werkplaats ir. G. A. Roosemhal en de afde lingschef, inspecteur M. H. Jacobs, hebben vanmorgen met enige hartelijke woorden uiting gegeven aan de waardering die zij voor de jubilaris koesteren. Een deputatie van het personeel is vervolgens naar het huis van de jubilaris getrokken om hem daar namens alle collega's een huldiging te be reiden. ADVERTENTIE Wij verkopen I en verhuren de Zijlstraat 56 Telefoon 11828 De Nedex-landse letterkundige F. Borde wijk heeft Donderdagavond in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum voor een kleine en aandachtige schare belang stellenden een en ander verteld over het tijdschrift Braga, dat enige jaren met succes de misstanden in dc Nederlandse poëzie rond het midden van de negentien de eeuw aan de kaak stelde. Braga kwam voor het eerst uit op 1 De cember 1842 te Utrecht. Het was voor ons land en misschien wel voor de hele wereld een unicum in die tijd: Braga was een tijdschx-ift, geheel op rijm. Het kwam overigens net op tijd, want met de Nederlandse dichtkunst was het in die da gen allerdroevigst gesteld. Met de critiek evenzeer. Op een originele en rake manier kwam Braga tegen de bestaande toestan den in het geweer. De eerste jaargang werd begonnen met een omvangrijk vérs, waarin er op ironische wijze op werd ge wezen dat het goed zou zijn als de Neder landse dichters op de ingeslagen weg zou den voortgaan en dat meer en meer Neder landers zich aan de dichtkunst moesten wijden. De spil van de eerste jaargang was J. J. L. ten Kate, die later een beroemd dichter zou worden en zich met hart en ziel aan het werk gaf. Na een jaar keerde hij echter terug naar zijn theologische studie. Hij werd opgevolgd door een zekere Kraetzer een tweede luitenant van de genie die zich opwerkte tot een voor treffelijk medewerker. Het eigenaardige van Braga was dat de eigen redacteuren er soms in gehekeld werden. Het kwam zelfs voor dat Ten Kate er zijn eigen werk in kx-aakte. Onder Kraetzer wex-d het tijdschx-ift minder onbe- zox-gd: de humor werd er nog wel in ge hanteerd, maar allengs was er toch sprake van een ernstiger toon. Met enige aardige voorbeelden illustreer- de mr. Bordewijk zijn betoog. Na de pauze vertelde de schrijver iets over eigen werk. De heer Bordewijk maak te z'n entree in de letterkunde in 1919 met een bundel „Fantastische vertellingen" die hij in 1923 en 1924 door soortgelijke bun dels liet volgen. De spreker merkte op ex- steeds naar gestreefd te hebben buitenge wone voorvallen te beschrijven, die echter geenszins los stonden van het werkelijke leven. Nu, na ongeveer dertig jaar, is de heer Box-dewijk weer tot zijn oude liefde terug gekeerd. Verleden jaar gaf hij uit „Vertel lingen van genex-zijds" waarmee hij zich „op het terrein van het supernaturale" heeft begeven. Deze laatste bundel zal op het Festival of Britain worden tentoongesteld. Tot slot las de heer Bordewijk uit dit werk de schets „De Fruitkar" voox\ De politie verzoekt ons onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen dat het verboden is, tenzij met vex-gun- ning van burgemeester en wethouders, om op of aan een gebouw zonneschermen te bevestigen die bijgebruik uitsteken over de openbare weg. In het belang van de veiligheid van het verkeer oefent de politie hierop controle uit. VIJFTIGSTE VOORSTELLING VAN „DE VERRADER" DOOR COMEDIA Zaterdagavond geeft de toneelgroep Comedia onder regie van Cor Hermus in de Haarlemse Schouwburg de vijftigste voor stelling van de thriller „De verrader" van Herman Wouk. Hierin spelen mee: Ellen de Thouars, Cor en Guus Hei-mus, Frits van Dijk, Joan Remmelts en anderen. Zondag is er een volksvoorstelling van „Oom Wanja" van Anton P. Tsjechof, waarin de voornaam ste rollen worden vervuld door Rie Gilhuys, Manon Alving, John Gobau, Cor Hei-mus, Joan Remmelts en Frits van Dijk. Dit stuk is ingestudeerd onder leiding van professor P. Scharoff. ADVERTENTIE STICHTING „HELPT AMBON IN NOOD" AMBON-MARGARINE AMBON#. TEN BATE VAN DE STICHTING C'2? Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij: Fa. M. SMIT, Plataanstraat 78, Haarlem. 1 ADVERTENTIE STAAT OP IEDER GEWENST TIJDSTIP VOOR U GEREED 30 AUTO'S en 50 MAN PERSONEEL STAAN STEEDS TER BESCHIKKING. Telef. 18428, na 6 uur: 14810 - 14155 Jullie zult wel trek gekregen hebben na die vaarpartij!", zei Juup. „Nou, over 'n uurtje gaan we aan tafel, niet, Plop?" Plop knikte. Hij had er nog altijd evenveel plezier in als vroeger, om hun potje te koken. Daar hield hij van. ,.Ik zal zorgen, dat jullie 'n heerlijk maaltje krijgt!", beloofde hij lachend. En hij verdween in de keuken. Daar was hij al spoedig druk in de weer met z'n. potjes en pannetjes. Bunkie en de anderen stonden er bij te kijken, maar Plop joeg ze de deur uit, lachend met 'n houten lepel dreigend. „Vort, jullie! Pottenkijkers heb ik niet nodigAls je op m'n vingers staat te kijken, gaat 't niet goed." De jongens holden naar buiten en zetten zich in het gras, lekker in het zonnetje. Bunkie was allang weer helemaal droog na z'n onvrijwillige duikpartij. Toen Plop de pannen had opgezet, kv:an hij ook bij hen zitten, tot de boel zou koken.... De jonge Nederlandse pianist Theo Bruins gaf Donderdagavond een recital in de reeks kamermuziek-concerten van „Toonkunst". Een groot pianist in wox-ding. Een virtuoos die nu werkelijk alles mee heeft, behalve de geestelijke vrijheid, die hij buiten de grenzen van zijn vadei-land zal moeten gaan zoeken, geanimeerd door een publiek dat hem zal inspireren zich te geven zo als hij werkelijk is, vrij en on gedwongen, niet zo maar eens sporadisch, maar voortdurend de goed bedoelde maar remmende en vex-killende wenken van zijn critische landgenoten totaal ver getend. Want wanneer Bruins geheel los komt, blijkt het overvloedig dat er een stex-ke muzikale persoonlijkheid in hem schuilt. Het gebeui*t echter ook dat hij zich intoomt, dat hij zich kwasi beheei-st. Maar dan klinkt zijn spel wel eens on waarachtig, meer bedacht dan wei-kelijk beheerst: bij Bach bijvoorbeeld, met hier iets te weinig en daar iets te veel. Maar daarna staat men weer vex-i-ast deze jonge man de Sonate opus 110 van Beethoven te horen vertolken, zo gevoelig en doorleefd, zo rijp van expressie, zo heex-lijk klaar van conceptie, dat hij u het volste vertrouwen schenkt waar hij op zijn manier aan het i-omantiseren gaat. Want dat is het ten slotte. Laat hem met zijn wondei'lijke tech niek, die alle geheimen van klanknuan ces weet te ontsluieren, maar drijven op zijn fantasie, dan gebeuren er verrassende dingen, wat onder meer het geval was met de interpi-etatie van het drieluik „Gaspard de la Nuit" van Ravel. De Hoff- manniaanse geest, die de gedichten van Louis Bertrand kenmerken en die Ravel in dit eigenaardige klavierwerk versterkt wist weer te geven, kon Bruins volkomen in zijn vertolking leggen. Vooral wat hij aan spanning bereikte in 't lugubere mid dendeel „De galg", met de als een obses sie werkende steeds hei-haalde bes, die als uit dc vei-te en steeds onwezenlijk klonk, was een meesterlijk staaltje van poëtische hex-scheppingskunst. Het is echter van het publiek wel wat veel gevei-gd deze mu ziek, hoe raak en fantastisch dan ook ver klankt, zonder de teksten van Bertrand te kunnen volgen en begrijpen. Het zou dan ook geen overbodige luxe zijn geweest, in dien de gedichten en dan liefst nog ver taald in het programma waren opgeno men. Dit zou zeker de suggestie van die obstinate Bes nog verhoogd hebben, welke aan het slot van het gedicht aldus ver- klaai-d wox-dt: „Het is het klokgelui dat weex-kaatst tegen de muren van een stad aan de horizon, en het gei-aamte van een gehangene dat rossig beschenen wordt door de ondergaande zon". Om deze muziek met zo veel zin voor de leidende idéé te vertolken, is een bui tengewone techniek allereerste vereiste. Daaraan ontbreekt het Bruins niet. De vertolking van de cerebrale vijf klavier- 'stukken opus 23 van Schönberg konden dit op een geheel ander plan beves tigen. Maar wij horen hem toch liever zijn kracht ontplooien in muziek die ook wat van zijn hart vraagt. Enige stukken van Chopin waarmee het programma besloten werd konden op dit punt volop bevredi ging schenken. Toch was het ook slechts met een zekere reserve dat Bruins er zich aan overgaftot het tragische slot van de Ballade in f hem de remmen deed ver breken. Ondertussen hadden wij evenwel dankbaar genoten van het fijn geciseleex-d klavierspel van deze jonge Hollandse kunstenaar, die alles meeheeft, behalve dat „ene". Laat hij dat gauw gaan ver- werven; het ligt voor hem voor 't grijpen. JOS. DE KLERK LAATSTE ORGELRECITAL TE GEVEN DOOR GABRIëL VERSCHRAEGEN Op Donderdag 15 Maart heeft het vijfde en laatste recital plaats in de reeks bespe lingen van het orgel van Cavaillé Coll in de Gemeentelijke Concertzaal. De Belg Gabriël Vei-schraegen, organist van de St. Baaf's Kathedraal te Gent, zal composities uitvoe ren van Bach, Mozart. Regei-, Franck, Liszt en Flox- Peeters. De heer G. K. Janssen, lid van de ge. meenteraad, zal in de Woensdag te houden vei-gadei-ing van de gemeenteraad de vol gende vragen aan B. en W. stellen: 1. Is het B. en W. bekend, of in de ge. meente als gevolg van de huisvestingsnood onderhuui-dei-s van- woningen huurprijzen betalen, die een billijk te achten huurprijs te boven gaan, waardoor zij het karakter van „zwarte" huurprijzen krijgen? 2. Zijn B. en W. met de vragensteller van mening, dat het misbruik maken van deze huisvestingsnood sociaal ontoelaat baar moet worden geacht? 3. Zijn B. en W. in principe bereid aan de plaatselijke prijzencommissie opdracht te geven tot het instellen van een onder zoek naar de omvang, waarin inwoning plaats vindt en naar de huurprijzen, die voor deze inwoning woi-den betaald? 4. Indien de derde vraag bevestigend worclt beantwoord zijn B. en W. dan bereid om krachtens de werkvoox-zieningsregeling wex-kloze hool'dai'beiders als enquê teui-s ter beschikking van de prijzencom missie te stellen? 5. Zijn B. en W. bereid te bevorderen, evenals thans in de gemeente Alkmaar en enkele andere gemeenten geschiedt, dat het ondex-hux-en en -vei'huren van woon ruimte slechts mogelijk is na vooi-afgekre- gen toestemming van en goedkeuring der voorwaarden door het Gemeentelijk Bureau van Huisvesting? 6. Indien tot het houden van een der gelijke enquête mocht worden besloten, zijn B. en W. dan bex-eid de resultaten hier van te zijner tijd ter kennis van de ge- meentei-aad te bx-engen? De toneelgroep van de Friese vereniging Gysbert Japicx gaf Woensdagavond in de Stadsschouwbui-g een voorstelling van „De klok moat foarüt", éen toneelstuk van de Friese schrijver Abe Brouwer, dat geba seerd is op een actueel thema: de terug, keer van militairen uit Indonesië. Het is een soort algemene beschouwing in drie bedrijven over de moeilijkheden van deze jongens, die tijdens hun dienst op eenzame buitenposten in de tropen hun ouderlijk huis hebben gèïdealiseerd en bij hun terug komst gedesillusioneerd worden, omdat di werkelijkheid niet aan dat ideaal blijkt te beantwoorden. Er ontstaan conflicten met ouders, die niet beseffen dat hun jongens, door alles wat zij hebben meegemaakt, innerlijk volkomen veranderd zijn. Conilicten van deze aard heeft Abe Brouwer in dit stuk breed uitgesponnen zonder nochtans de kern van het door hem gestelde px-obleem te raken of er een af doende oplossing voor te geven. Hij gaai net niet ver genoeg om antwoord te geven op vragen die bij het aanschouwen van dit stuk bij de toeschouwer rijzen. Bovendien begeeft hij zich nog al eens op zijpaden, waardoor de aandacht van de hoofdzaak wordt afgeleid. Voor de spelers van Gysbert Japiex was het dan ook een moeilijke opgave, zich in hun rojlen in te leven. Dat zij er toch in geslaagd zijn de verschillende situaties aan nemelijk te maken- pleit voor hun talent, Met name mag hier mevrouw J. Roesink- Kalsbeek genoemd worden in haar sympa thieke rol van „Beppe Syts". En ook d« levenslustige buurvrouw van Jant Geer- ligs, die de vaak zwaax-wichtige dialogen met wat vrolijkheid afwisselde, verdien', vermeld te worden. De bedrijfschef van een kledingmagazijn kreeg dezer dagen een telefoontje van iemand die vooi-gaf bestuurslid van de Stichting 19401945 te zijn. Hij deelde de chef mee dat die dag drie personen enige inkopen in de winkel zouden doen, waarvan een reke ning gestuurd kon worden naar het hoofd kantoor van de Stichting. Inderdaad kwam in de loop van de dag een man binnen stappen met de mededeling dat hij door de Stichting gestuurd was. Hij vroeg om een overjas en een colbertcostuum, die hem prompt werden verstrekt. Toen de chef ue rekening; die meer dan 200.bedroeg, naar de Stichting stuurde, kreeg hij echter te horen dat men daar van niets wist. Er was volgens het bestuur niemand naar de win kel gestuurd. 31) 32) „Hè, wat vervelend. Als je mij,maar niet aansteekt!" „Misschien verbeeld ik het mij maar", stelde Anne Marigold gerust. Zij ging op de i-and van haar bed zitten en voelde zich doodmoe. Op dat moment kwam Sally binnen. „Dachten jullie niet, dat ik verdwaald zou zijn? Ik ben zo laat! Mijnheer Duncan iiet mij met zijn wagen naar huis brengen, maar eerst moest de chauffeur nog een brief bezorgen bij het Lagerhuis. Dat duux-- de eeuwen. Maar ik ben tenminste droog thuis gekomen!" Zij keek naar Anne. ,Kind, wat ben jij nat! Zijn dit je schoe nen?" Zij pakte ze op en keek naar de zolen. „Je moet werkelijk doornat met deze dingen geworden zijn. Waarom heb je niet een lekker warm bad genomen?" „Er is geen warm water". Sally keek Anne aan. Zij legde haar hand op Anne's vooi-hoofd. „Je hebt koorts." „Ik geloof, dat ik lelijk kou heb gevat." „Je zult er beter aan doen niet zomaar te blijven zitten. Kruip toch in bed! Laat ik je even helpen met al die natte kleren." Anne liet zich uitkleden als een klein kind. Zij kroop in bed en huiverde. „Ik zal een warme kruik voor je maken", zei Sally behulpzaam, en zij liep naar beneden. Max-igold keek njet een bezorgd gezicht naar Arme. „Het spijt mij, dat jij je zo vervelend voelt. Ik wist het niet. Ik had je feitelijk niet moeten vragen nog melk te halen. Vertel het Sally maar niet. Zij zou maar boos worden." „Natuurlijk niet! Ik voel mij best. 'k Ben alleen maar wat moe." „Vermoeid? Zijn wij soms ooit wat anders?" „Waarom blijf je niet eens een avond thuis? Ik zou werkelijk niet iedere avond kunnen dansen, laat thuiskomen en de volgende morgen weer vroeg gaan wer ken!" „Dat is in ieder geval beter dan thuis te blijven zitten niets doen", antwoordde Marigold. „Werkelijk?" „Ik vind van wel." Anne was te vermoeid om te gaan argu menteren. Haar tanden begonnen te klap peren en zij voelde koude rillingen door zich heen gaan. Sally kwam boven met de kruik. „Ik heb ook wat warme melk voor je meegebracht." „Dank je wel." „Je kx-ijgt straks een gebakken tongetje van me", ging Sally voort. „Ik geloof niet, dat ik een hap door mijn keel zou kunnen krijgen!" „Sssst", zei Max-igold. „Gaat de bel niet? Ja. Luitjes, ik ga nu maai'. Anne, ik hoop, dat je morgen weer beter bent." Max-igold vex'dween. Sally luisterde aan de deur. „Ja, iemand komt haar halen. Ik vraag mij af, wie het is. Vertelde zij het jou, Anne?" Anne schudde haar hoofd. „Ik geloof, dat het die mijnheer Bax-low ^s", zuchtte Sally, „Marigold, vertelt ons 'de laatste tijd niets meer." Zij liep naar de gang. Toen zij even later terugkwam en wat tot Anne wilde zeggen, zag zij dat haar ogen gesloten waren. „Als zij werkelijk slaapt", dacht zij, „is dat maar het beste." Zij begon de kamer op te ruimen. Mari gold had een geweldige rommel achter gelaten. „Sally", zei Anne plotseling, „ik voel mij bepaald niet goed." „Wat vervelend tocb!" „Ik kaxx nauwelijks ademen. Heb je mis schien nog een kussen?" „Maar natuurlijk!" Sally gaf haar het kussen van haar bed. Zij vroeg zich angstig af, of Anne werke lijk ziek was. HOOFDSTUK XII. Marigold sleepte zich de trappen op. Zij was moe, maar meer geestelijk dan licha melijk. Het was een drukke en verwarde avond geweest. Zij was met Ben in de stad gaan eten omdat hij het haar gevraagd had en omdat zij met wie dan ook uit eten zou zijn gegaan, daar zij niet alleen met haar gedachten thuis wilde zitten. Zij prees zichzelf gelukkig, dat zij zo veel uitnodigingen kreeg. Ze werd werke lijk „iemand" in het vreemde wereldje van de uitgaande mensen. Marigold had er bijna een cynisch genoegen in eraan te denken, dat zij meer en meer werd opgenomen in die kringen. En verder was daar altijd Ben, die haar steeds voor een feestje hier, of een etentje daar, vroeg. Zij probeerde wel vaak hem te ontlopen, maar dat ging haar niet al te goed af. Hij was vrij vasthoudend. Al vroeg had hij haar opgebeld om haar te hex-inneren aan de afspx-aak om met hem te gaan eten. „Wat zal ik dragen?", had zij gevraagd. „Doet er niet toe", had hij geantwoord. „Doe nu niet zo dom", repliceerde zij. „Gaan wij ei-gens dansen, naar een theater, •wat gaan wij doen?" „Wij gaan ergens heen, waar je iemand zult ontmoeten, die voor mij erg belangrijk is". Zijn stem klonk, als had hij een ge heimpje voor haar. Zij had de laatste weken zeer veel over Ben gehoord. Hij was schatrijk en dingen als orchi deeën en lippenstiften, bezet met diaman tjes, betekenden voor hem nagenoeg niets. Tot haar grote vex-wondei-ing was zij er ook achter gekomen, dat hij een belangrijk deel van zijn kapitaal bijzonder goed belegd had. Ben had het haar zelf niet verteld. Hij wilde zich liever voordoen als een zor geloos iemand, die niet al te nauw op zijn geld let. Marigold ging volgens afspraak naar Bens flat. Tot haar verbazing hoorde zij, toen zij door de bediende was binnengela ten, niet het gebruikelijke geroezemoes van stemmen. Er hingen slechts dx'ie hex-en- hoeden op de kapstok en alles was erg rustig. De bediende keek erg verbaasd. „Mijnheer Barlow verwacht mij," zei zij. „Weet u dat zeker?", vroeg hij. „Mijn heer Barlow heeft een zakelijke bespre king." Max-igold keek naar de klok. Het was bijna twintig over zes. „Ik ben er zeker van dat ik een uitno diging voor vanavond heb." Op dat ogen blik ging de deur van de kamer open en een man op leeftijd met grijs haar kwam de gang op. „Tot wederziens, Ben", zei hij. „Ik ben erg ingenomen met wat je juist besloten hebt. Dat fonds van jou wordt ongetwij' feld een van de beste aanmoedigingen voor jonge ingenieurs." „Daar ben ik het geheel en al mee eens, Chester", zei een stem in de kamex-. Toen hoox-de Max-igold Ben zeggen: „In vredesnaam, houd het geheim. Het zou mijn reputatie van losbandig te zijn ruïneren." Een hartelijk gelach volgde op deze woorden. Max-igold keek naar de knecht. „Ik denk, dat het maar het beste is, dat ik wegga. Ik geloof dat er een vergissing in het spel is. Zoudt u mijnheer Barlow willen zeggen, dat ik er geweest ben?" Zij liep de voordeur van de flat uit en belde voor de lift. Toen zij nog stond te wachten, kwam de man, die Chester was genoemd, naar buiten, gevolgd door Ben. „Ik ga met je mee naar beneden, ik toch al laat." Toen zag Ben Marigold. „Hé, Marigold, kreeg je mijn boodschap niet?" „Wat voor boodschap?" „Ach, die secretax-esse van mij is oos niets waal-d. Ik had haar allang moeten ontslaan. Ik ver-telde haar iedereen op Je bellen, dat het feestje niet hier zou zijö ïxiaar in het Savoy-theater". „Het spijt mij", zei Marigold. „Zij z® vergeten hebben mij op te bellen." (Wordt vervolgdh I

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6