OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT zich tegen het de kwestie-Triëst Westelijken pogen aan Russische bezwaren tegemoet te komen De heer H. H. Wemmers aangezocht voor verkeer en waterstaat Tito verklaart aansnijden van Weerbericht Gromyko voelt zich echter niet bevredigd Geallieerde opmars in Aartsbisschop Beran buiten Praag in arrest ln Korea gesneuveld Vliegramp in Hongkong Körea gaai voort Troepen van Tsjang naar Chinees continent? Het woord is aan Amerika vermaant Egypte „Tezijnertijd lossen wij haar met Italië in één dag op'' Queuille's nieuwe kabinet vrijwel gelijk aan het oude Prins Bernhard vertrekt 24 Maart naar Zuid-Amerika Nieuw radioprogrammablad in beslag genomen Generaals gearresteerd in Tsjeehoslowakije Nieuwe Perzische premier Abd El Krim predikl opnieuw de opstand Eisenhower en de atoombom Ook contröle op aflevering van margarine en vet Motorrijder reed fietser aan HET WEER AFGEBEELD e5e JAARGANG No 2 07 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 12. MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 60 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter). De Westelijke mo gendheden hebben op de conferentie van de plaatsvervangers van de ministers van bui tenlandse zaken te Parijs Zaterdag een nieuw ontwerp van redactie ingediend voor het eerste punt van een agenda voor de ministersconferentie, om te pogen aanzie bezwaren van Russische zijde tegemoet te komen. Het eerste punt handelt over bestu dering van de oorzaken van de huidige in ternationale spanning. De Russische afgevaardigde Gromyko behield zich een gedetailleerd antwoord tot later voor. Hij gaf evenwel te kennen, dat het nieuwe Westelijke voorstel niet aan de Russische wens, dat Duitslands demili- tarisatie en remilitarisatie uitdrukkelijk zouden worden genoemd, tegemoet komt. De nieuwe Westelijke redactie van het eerste punt van de agenda luidt: „Bestu dering van de oorzaken van internationale spanningen in Europa en van de middelen ter verzekering van een werkelijke en duurzame verbetering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, de V.S. en Frankrijk, zoals maatregelen tot het uitschakelen van de vrees voor aggres- sie, nakoming van huidige verdragsver plichtingen en de bestudering van het hui dige peil van bewapeningen en daarmee samenhangende vraagstukken betreffende Duitsland". Gromyko zeide, dat de Westelijke afge vaardigden hem gezegd hadden, dat alle door de Sovjet-Unie voorgestelde punten door de nieuwe versie werden „gedekt". Hij kon dit alleen beamen als aan het woord ..dékken" de betekenis van „bedek ken" zou worden gegeven, zodat de „be dekte" vraagstukken niet onderkend kon den worden. Een Franse woordvoerder verklaarde, cat de sfeer van de bijeenkomst van Zater dag niet erg bemoedigend was geweest. Hij achtte het verschil van zienswijze zeer moeilijk te overbruggen. De Britse afgevaardigde Davies zeide, dat het nieuwe ontwerp rekening hield met alle punten waaraan de Russische delegatie belang hechtte, behalve het terugtrekken van de bezettingstroepen. De formulering van dit Russische agendapunt was onaan vaardbaar omdat aanneming er van zou neerkomen op een besluit, dat de bezet tingstroepen terug getrokken zouden moe ten worden. Een dergelijke beslissing zou door de ministers van buitenlandse zaken zelf genomen dienen te worden. Een der gelijke beslissing is tevens afhankelijk van de bestudering van een vredesverdrag. Laster Jessup, de Amerikaanse gedelegeerde, betitelde de critiek, die Gromyko Vrijdag op Adenauer had geleverd als „laster". Hij legde er de nadruk op, dat er geen herbe wapening in West-Duitsland was en voeg de er aan toe, dat de oorzaken van de spanning „de reusachtige strijdmachten van het Russische lok en de grote troe penmacht in Oost-Duitsland" waren. De Fransman Pavodi zeide, dat na een week van onderhandelen de balans er niet erg bevredigend scheen uit te zien. De con ferentie had echter enkele resultaten op geleverd. De Britse en Amerikaanse ver tegenwoordigers hadden aangetoond, dat er een zekere mate van overeenkomst was. Het kwam er thans op aan, een agenda op te stellen waarvan de redactie voldoende ruimte moest laten om de ministers niet bij voorbaat te binden, aldus Parodi. PRAAG (Reuter). Radio Praag meldt, dat aartsbisschop Beran, de Rooms-Katho- lieke primaat van Tsjeehoslowakije, buiten Praag in arrest is gesteld. Als reden voor de overbrenging werd gegeven, dat mgr. Beran zich schuldig gemaakt zou hebben aan een „daad tegen de wet". Dr. Opatrny, vicaris van het kathedrale kapittel van St. Vitus in Praag, is afgetre den, aldus radio Praag, die hieraan toe voegt, dat dr. Antonin Stehlik, „een goed democraat", mgr. Beran opvolgt. Mgr. Beran had sinds Juni 1949 huis arrest gehad in zijn aartsbisschoppelijk paleis te Praag. Berichten van het Vaticaan in December vorig jaar, dat hij naar de gevangenis was overgebracht, war,en in Tsjechoslowaakse regeringskringen tegen gesproken. De primaat is 63 jaar. DE KABINETSCRISIS De Koningin heeft prof. mr. C. P. M. Romme verzocht haar Zondagavond te be zoeken teneinde haar in te lichten over het verdere verloop en de stand van zaken van zijn onderzoek naar de mogelijkhe den tot het vormen van een kabinet. Prof. Romme heeft Zaterdag, nadat hij besprekingen had gevoerd met ir. Staf en mr. Mulderije, met prof. Albregts een be zoek gebracht aan dr. Drees. Daarna heeft hij een onderhoud gehad met vice-admi- raal Moorman, staatssecretaris van Oorlog en Marine. Onze parlementaire redacteur meldde ons hedenmiddag: De informateur, prof. Romme, heeft he denmorgen ontvangen de heer H. H. Wem mers, tot 1 Januari 1949 directeur van het Rijkskolenbureau, sindsdien een der direc teuren van de Staatsmijnen. Uit de omge ving van de informateur wist men ons te vertellen dat de heer Wemmers partijloos is en zich beschouwt als een exponent van de gedachte van de zg. Derde Macht. Wij hebben reden aan te nemen dat de heer Wemmers gepolst zou zijn voor de porte- 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. De re gering maakt bekend, dat tot haar leed wezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari is gesneuveld de korporaal P. G- Kruyt afkomstig uit 's-Gravenhage. Pieter George Kruyt werd geboren 6 Januari 1929. Hij was beroeps-korporaal en diende destijds bij het regiment ver bindingstroepen. Hij was ongehuwd. De naaste familie is gewaarschuwd. feuille van Verkeer en Waterstaat. Ook kwam ons ter ore dat de bedoeling zou be staan ir. Staf (C.H.) ertoe te brengen, zich bereid te verklaren minister van Oorlog en Marine te worden. Er zij aan herinnerd dat hij destijds na het aftreden van minister Schokking reeds als diens opvolger is ge noemd. De heer Wemmers en ir. Staf hebben, evenmin als mr. Mulderije die aange zocht zou zijn minister van Justitie te wor den reeds een definitief uitsluitsel ge geven. Omtrent de eventuele candidaat voor het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen of wat er van dit departement mocht overblijven tasten wij in het duister; men schijnt daarvoor iemand te zullen pol sen van K.V.P.-richting. Een „Skymaster" met een bemanning van acht koppen en achttien passagiers aan boord is Zondagochtend tijdens mist op de hellingen van de berg Mount Parker op het eiland Hongkong te pletter gevlogen, aldus Reuter. Er waren geen overlevenden. Er hing een zware mist. De „Skymaster" was Zondagochtend uit de Formosaanse hoofdstad Taipeh te Hong kong aangekomen. Het toestel was op weg naar de Thailandse hoofdstad Bangkok. De Amerikaanse luchtmacht heeft in Londen bekend gemaakt, dat een superfort dat zijn basis in Engeland had, niet is teruggekeerd van een oefenvlucht. Het vliegtuig, dat 12 man aan boord hééft, is hét laatst waargenomen bij AU meria, in Zuid-Oost Spanje. Op het Amerikaanse hoofdkwartier weet men niet, wat men van de tactiek van de Chinezen -moet denken, meldt Reuter. In sommige gevallen verlaten zij zonder een schot te lossen goede stellingen en in andere houden zij in zwakke posities stand (ct zij gedood worden. Het front van de verbonden troepen is nu rechtgetrokken op minder dan 40 km van de 38ste Breedtegraad. De opmars duurt voort. Na het invallen van de duis ternis maken de verbondenen met behulp van zoeklichten een kunstmatig „maan licht" om nachtelijke aanvallen van de Chinezen te voorkomen. De Chinezen staan als uitstekende nachtvechters be kend. De voorhoede der verbonden troepen bleef Zondag, onder dekking van vliegtui gen en artillerie, haar opmars door prijs gegeven stellingen van de Noordelijken voortzetten. Generaal Ridgway, bevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft verklaard, dat, als de oorlog in Korea bij de 38-ste Breed tegraad eindigt, dit een „geweldige over winning voor de UNO" zou betekenen. Aan de opmars wordt deelgenomen door vier Amerikaanse divisies. De vorderingen zijn gestadig, de tegenstand neemt af. Op belangrijke bergruggen en heuveltoppen strijden de Noordelijken door teneinde de geallieerde opmars te vertragen, doch de vijandelijke hoofdmacht is over de Hongtsjon, een ten Oosten van Tsjoetsjon en twaalf kilometer ten Zuider van de 38ste Breedtegraad lopende zijrivier van de Poekhan. teruggetrokken. Het Franse blad „Le Monde" meldt, dat de Amerikaanse journalist Robert Allen, die als officieuze woordvoerder van Mac- Arthur wordt beschouwd, de vorige maand in de Engelse editie van het Japanse blad Mainitsji geschreven heeft, dat de strijd tegen communistisch China zou worden uitgebreid tot het Chinese vasteland zelf. Uiteindelijk doel van deze uitbreiding zou zijn een algemene invasie in China. De uationalistiseh-Chinese troepen op For mosa zouden gebruikt worden voor het vestigen van een dergelijk tweede front. Zij zouden steun krijgen van afdelingen van de Amerikaanse vloot en luchtmacht, genaamd „strijdkrachten van de Straat van Formosa" en onder bevel van admiraal Roscoe Hillenkötter. Er zouden voorbereidingen getroffen worden voor het organiseren van een aan voerlijn over water voor het overbrengen van een strijdmacht van driehonderddui zend man. Engeland, Frankrijk en enkele andere landen zouden van deze plannen op de hoogte gebracht zijn. Rabindranath Tagore: leder kind komt met de bood schap, dat God nog niet ontmoe digd is over de mensen. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana en haar twee jongste dochtertjes werd Zaterdag in het gemeentehuis van Zoelen in Gelderland het huwelijk voltrokken tussen de heer W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris van de Koningin en mevrouw M. A. Pennink, de verzorgster van de prinsesjes gedurende een reeks van jaren. Terwijl het bruidspaar het gemeentehuis verlaat, strooien Prinses Margriet en Prinses Marijke bloemen. Een grote houtmeelfabriek aan de Oostkade te Oud Beyerland is in de nacht van Zaterdag op Zondag door brand grotendeels vernield. De schade is zeer aanzienlijk. Op het nippertje nog een socialistisch obstakel (Van onze correspondent te Parijs) Alvorens zijn kabinet aan de Kamer te presenteren heeft de nieuwe premier Queuille Zaterdagnacht zijn nieuwe mede werkers al vast aan president Auriol voor gesteld. Bij diezelfde gelegenheid werden de fotografen uitgenodigd om het tradi tionele plaatje te komen maken. Het werd een plaatje, dat als een druppel water lijkt op een vorige opname, want deze regering bezit, zoals reeds gemeld, letterlijk de zelfde samenstelling als het kabinet, dat door minister Pleven werd gepresideerd. Alleen de radicaal Giacobi, die belast was met de kieswethervorming, zei het kabinet vaarwel, terwijl Georg Bidault toetrad als vice-premier. Naast deze Katholiek na men met dezelfde waardigheid de socialist Mollet en de oud-premier Pleven, beiden gelijk bekend leden van het afgetreden ministerie, plaats. Er is dus weinig veran derd. Niettemin had het een haar ge scheeld of Zaterdagavond was dit opge poetste oude kabinet weer afgetreden. In de late namiddag werd namelijk bekend dat de socialisten een plan beraamden een spaak in Queuille's wiel te steken. Zij eisten, nu Bidault vice-president was ge worden, eenzelfde zetel voor hun partij genoot, de oud-premier Ramadier. Queuille, uit vrees het evenwicht te verbreken van het moeizaam opgebouwde kaartenhuis, weigerde bot en trok zelf de consequenties door direct zijn ontslag bij de president aan te bieden. Deze was echter klaarblijkelijk van oor deel dat de grap nu wel lang genoeg ge duurd had. Hij weigerde dus op zijn beurt het ontslag te aanvaarden en zo werden de socialisten genoodzaakt hun condities te herzien en de candidatuur-Ramadier weer in te slikken. Een half uur later knipten de fotografen hun plaatjes af. Het „kabi net van 100 dagen", zoals men Queuille's ploeg mogelijk niet zonder optimisme al heeft gedoopt, had zo de eerste moeilijk heden zegevierend doorstaan. Maar onge twijfeld kan deze regering zich óp vele andere klippen voorbereiden. In een vóór-verkiezingsperiode plegen de partijtegenstellingen immers eerder te worden toegespitst dan verzwakt te wor den en het zijn, zoals bekend, juist die broedertwisten tussen de coalitiegenoten van de „derde macht" die sedert de bevrij ding het mex-endeel der vijftien i-egerings- crises in Frankrijk veroorzaakt hebben. Op verzoek van de Nederlandse regering zal Prins Bernhard dit iaar weer een offi ciële reis ondernemen en wel naar Uruguay, Argentinië en Chili, teneinde op deze wijze uitdrukking te geven aan de hai-telijke betrekkingen welke Nederland met deze landen onderhoudt. De reis zal op Zaterdag 24 Maart beginnen. Op de heenreis zal de Prins in Europa gedeelte lijk gebruik maken van een speciale Dakota en verder van het lijntoestel op Zuid-Amerika van de K.L.M. De officiële aankomst te Montevideo is vastgesteld op Maandag 26 Maax-t De heer Daubanton, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, laatste lijk gezant te Mexico, zal Prins Bernhard op deze reis vergezellen. De heer Dau* banton vertrekt reeds op 15 Maart via Rio de Janeiro naar Buenos Aires en zal zich in Montevideo bij de Prins voegen. Het gevolg bestaat voorts uit dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris, majoor C. C. Geertsema, adjudant van de Prins, majoorvlieger G. Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van Hax~e Majesteit de Koningin, luitenant ter zee eerste klas se A. F. Eibers, adjudant van Zijne Ko ninklijke Hoogheid en de heer C. Sesink", hoofdcommissaris van rijkspolitie. BELGRADO, (Reuter) Maarschalk Tito heeft zich Zondag uitgesproken tegen een thans aansnijden van het vraagstuk- Triëst, In een toespraak tot het congres van Joegoslavische oorlogsveteranen, zèiüe hij: „Men moet de Sovjet-Unie niet toestaan titans hét vraagstuk-Triëst aan de orde te stéllen, dat kan slechts nadelige gevolgen hebben. Het is in het belang van de volken van Joegoslavië en Italië dit probleem thans nog te laten rusten. De Sovjet-Unie heeft het opgeworpen tijdens de besprekingen der plaatsver vangers te Parijs, doch uitsluitend om druk op Joegoslavië uit te oefenen. Het Kremlin wil een tweede „Koreaanse oorlog" aan de Joegoslavische grenzen ontketenen, maar. het Italiaanse volk weet dat het beter in vriendschap met ons kan leven. Indien wij en de Italianen dit vraagstuk tezamen onder handen namen, zou het in één dag op zodanige wijze zijn opgelost, dat zowel Joegoslavië als Italië voldaan zouden zijn. Het vraagstuk-Triëst is geen groot pro bleem. Het moet niet in &e huidige gespan nen internationale toestand worden be handeld. Het wordt opgelost wanneer de tijd ervoor rijp. is". Maarschalk Tito waarschuwde de Itali anen zich niet door het optreden der Sov jet-Unie te laten misleiden. Hij besloot met te zeggen dat het in het belang van Joego slavië is de vrede in dit gedeelte van Europa te handhaven en dat zijn land er naar zal blijven streven alle vraagstukken op vreedzame wijze op te lossen. Tevox-en had maarschalk Tito gepleit voor een voortschrijdende democratisering in Joegoslavië zelf, hetgeen hij een belang rijke factor voor het handhaven van de eenheid noemde. „Ik weet", aldus de Joe goslavische leidex-, „dat de cominform niet van het woord „democratie", dat zij als .burgerlijk" bescliouwt, houdt en dat zij •spreekt over „de dictatuur van het prole- tariaat". Ik ben het met hen eens dat zij dictatuur bedrijven, doch niet door het px-oletariaat, maar via de bureaucraten". Het. officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" zegt, dat een Italiaanse cam pagne voor de terugkeer van Triëst „slechts gunstig kaïx zijn voor de op overheersing gerichte politiek der Sovjet-Unie". Kolonel-generaal Peko Dapcevic, ad junct-stafchef van het Joegoslavische leger, heeft op de bijeenkomst verklaax-d, dat Joegoslavië, mocht het aangevallen wor- den, „het kerkhof van tien vijandelijke divisies" zou worden. De techniek van het leger is in de afgelopen twee jaar seper- fectionneerd en „alleszins voldoende" voor de oorlogvoering, die het zou toepassen in geval van een aanval. Zaterdagmiddag zijn door een deurwaar der ten kantore van de Stichting Radio luisteraars in Amsterdam de daar nog aan wezige exemplaren van het Zaterdag voor het eerst uitgekomen „Radioprogramma" in beslag genomen. Het bestuur van cle stichting meent dat dit beslag onrechtmatig is .en zal in kort geding, opheffixig ervan vorderen. De inbeslagneming geschiedde nadat mr. dx'. P. J. Witteman, raadsman van de Nederlandse Omroepverenigingen, bij de presidéilten van de rechtbanken te Am sterdam exi Arnhem (het nieuwe blad wordt .in het arrondissement Arnhem ge drukt.) de eis had ingediend de oplage van „Radioprogramma" in beslag te doen ne men. De omroepverenigingen staan op het standpunt dat de stichting ixxbreuk heeft gepleegd op de autexxrsrechten van de omroepverenigingen op haar programma's. De minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken van Italië, De Gasperi en graaf Sforza ziln per trein uit Rome naar Londen vertrokken, waar zij, op uitnodiging van de Britse regering, be sprekingen zullen voeren. „Wil gaan naar Londen om openhartig van gedachten te wisselen over alle pro blemen, die ons ter harte gaan, en daar niets ons nader aan liet hart ligt dan het lot van Triëst, zullen wij eveneens over Triëst spreken", verklaarde minister Sforza voor zijn vertrek. PRAAG (Reuter). Generaal Reicin, de plaatsvervangende' Tsjechoslowaakse minister van defensie, is van verraad be schuldigd. Men gelooft, dat hij is gearres teerd. Hij wórdt ervan beschuldigd medeplich tige te zijn van Otto Sling, de vi-oegere se cretaris van de communistische partij te Brno. Generaal Kopold, van de Tsjechoslo waakse generale staf, is eveneens van ver raad beschuldigd en is vermoedelijk ook gearresteerd. TEHERAN, (Reuter). De Perzische Senaat heeft Zondagavond met algemene stemmen de benoeming door de Sjah van Hoessain Ala tot premier goedgekeurd. In politieke kringen voorspelt men, dat Hoes sain Ala ook de goedkeuring van de Kamer zal krijgen. De Perzische Tweede Kamer heeft inder daad de keuze van de Sjah voor de post van eerste-minister Hoesain Ala, gewe zen Perzisch ambassadeur in Washington goedgekeurd, zo wordt nader bericht. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, heeft Zaterdag een be zoek gebi-acht aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Bey, en de Egyptische regering de raad gegeven gematigdheid te betrachten ten aanzien van de gebeurtenissen in Marokko. De ambassadeur verklaarde nader aan de pers, dat, ofschoon de Verenigde Sta ten gaarne zouden zien dat Frankrijk en de Arabieren tot een regeling kwamen, er geen sprake was van Amerikaanse inmen ging in Noord-Afrikaanse aangelegenhe den. Later bracht de Egyptische ambassa deur in Frankrijk, die Zaterdagmorgen uit Parijs arriveerde, een bezoek aan de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken. Hij verklaarde tegenover de pers, dat er afwijkende meningen in Frankrijk waren over Marokko en dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman hem gevraagd had de houding van Egypte uit een te zetten. De Franse ambassade te Cairo heeft van Parijs toestemming gekregen om Egypti sche journalisten in de gelegenheid te stellen een bezoek te brengen aan Ma rokko. De voormalige leider van de Riff-opstand in Marokko, Abd El Krim, die thans in Egypte in ballingschap vertoefd, heeft alle Noord-Afrikanen opgeroepen zich „tegen de gemeenschappelijke vijand Fx-ankrijk te verenigen". Hij waarschuwde dege nen, die met de Fransen samenwerken, dat „hun uur geslagen" had. Niet welkom De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Salah El Din Bey, heeft Zon dagavond verklaard, dat de politieke com missie van de Arabische Liga het niet no dig acht Abl El Krim, de voormalige lei der van de Riff-opstand in Marokko, uit te nodigen haar bijeenkomsten bij te wonen wanneer zij de toestand in Marokko bespreekt. WASHINGTON, (Reuter). Te Wash ington is medegedeeld, dat generaal Eisen hower voor de senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en gewapende strijdkrachten heeft verklaard, dat hij in geval van oorlog „onmiddellijk" de atoom bom zou gebruiken, „als dit de afloop van de slag ten goede zou komen". Het gebruik van de atoombom zou mo reel verantwoord zijn „daar Amerika geen oorlog zal beginnen". „Het domste ding", dat het Kremlin zou kunnen doen was een uitputtingsoorlog tegen de Verenigde Staten te beginnen. Het Bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën heeft de producenten van marga rine en van bak- en braadvet de verplich ting opgelegd, thans per week niet meer van deze producten af te leveren dan zij in de pex-iode van 7 tot 28 Januari 1951 gemid deld per week hebben afgeleverd. Deze maatregel, welke analoog is aan die voor tarwebloem, -meel en -griesmeel, heeft volgens het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ten doel zonder moeilijkheden voor een noi'male voorzie ning aan de mogelijkheden van specula- latieve voorraadvorming en geforceerde verkoop een einde te maken. Zaterdagmorgen werd de 56-jarige Haar lemse bloemist G. L. van L. voor het Kre- Isgehuis aan de Leidsevaart door een mo torrijder aangereden toen hij, zonder rich ting aan te geven, naar links zwenkte op het moment dat de motorrijder hem pas seerde. Van L. werd enige metei-s met de motor meegesleurd. Hij kreeg een hersen schudding en werd per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. De kern van een depressie, die gedurende het weekeinde over Portugal en Frankrijk trok, lag hedenmorgen ongeveer boven het IJselmeer. Deze ontwikkeling gaf op de meeste plaatsen aanleiding tot regen, in de Noordelijke provincies zelfs hier en daar tot lichte sneeuwval. De drepressie w ordt gevolgd door een rug van hogere druk die vergezeld gaat van opklaringen. Deze rug wordt weer gevolgd door een nieuwe storing, die zich van het Zuid-Westen uit morgen over West-Europa zal uit breiden. Het mag verwacht worden dat het weer de eerstkomende dagen een wisselend karakter zal hebben waarbij tijdens nachtelijke opklaringen plaatse lijk nachtvorst kan voorkomen. O ONBEWOLKT 0 LICHT 8EW. 3 HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST' SNEEUW is REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 12r E M PE RAT UUR IÖ05 ISOBAAR '//ii BELANGRIJK 'ff// NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE 'DRUK L LAGE DRUK- SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE. HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT ÖE'WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTRE.ER.IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en in de nacht hier en daar lichte vorst. Later weer toenemende bewolking met op vele plaatsen enige regen of sneeuw en overwe gend matige, tijdelijk naar Ooste lijke richtingen draaiende wind. Morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 13 Maart Zon op 7 01 uur. onder 18.39 uur, Maan op 8.30 uur. onder 0.41 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Maandag 12 Maart Hoog water- 6.31 en 18.46 uur. Laag water- 2.08 en 14 30 uur. Dinsdag 13 Maart Hoog water: 7.04 en 19.22 uur. Laag water: 2.37 en 14.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1