De radio geeft Dinsdag „Ome Jan" vierde zijn diamanten jubileum Secretaris van de Koningin trad in het huwelijk met verzorgster der prinsessen PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE J Wereldnieuws MAANDAG 12 MAART 1951 Tweede opnemingsvaartuig van de Marine „Snellius" gedoopt Herdenking in het Weteringplantsoen Tweede emigrantenreis van de Volendam Vogelpark „Aviflora" Woning te Beckum door brand vernield ZWITSALETTEN 3 Vrachtauto reed te water; bestuurder en lifter yerdronken Twee bisschoppen namen deel aan derde stille omgang Anton Karas in Haarlem Muzikale allerhande in de matig bezette Concertzaal Houtmeelfabriek ging in vlammen op Geen toeslag op producten van de koude grond Feestelijk onthaal van de Belgische gasten Nederlandse Vrouwenbeweging vierde de 41ste Vrouwendag Filmvoorstelling van de Stichting „NederlandZwitserland" „Radio-vraagtekenreis" op Koninginnedag Ierse gezante opende tentoonstelling in Rotterdam Invloed van prijsstijging merkbaar bij in- en uitvoer Auto omgeslagen op de Bloemendaalseweg In het gemeentehuis van Zoeten in Gel derland, een voormalig schoolgebouw, werd Zaterdag een bijzonder huwelijk gesloten. De Koningin en haar jongste twee doch- texijes waren naar het 2400 inwoners tel lende dorp gekomen om het huwelijk bij te wonen van haarparticulier secretaris W. J. baron Van Heeckeren van Molecaten en mevrouw M. A. Pennink, de verzoi'g- ster van de Prinsesjes gedurende een lange reeks van jaren. Een oud Betuws gebruik werd bij het huwelijk in ere gehouden: Er was groen gestrooid op een deel van de weg, die de auto's moesten volgen. Prinses Marijke en Prinses Mai-griet gingen het bruidspaar bij het binnentreden van het gemeentehuis voor en strooiden bloemen. Burgemeester Van Beekhoff verrichtte de huwelijksvoltrekking. Door een erehaag van vrienden, die voor deze gelegenheid naar Zoelen waren ge komen, verlieten de heer en mevrouw Van Heeckeren van Molecaten het gemeente huis, terwijl Prinses Margi'iet en Prinses Marijke weer bloemen uitstrooiden. Daarna reed het gezelschap in drie auto's naar het burgemeestershuis. In een der auto's zaten de Koningin, de twee Prinsesjes en de bur gemeester. Prinses Marijke had veel ple zier, zij griste de burgemeester de hoge hoed van het hoofd en zette die zelf op. Vrijwel geen inwoner van Zoelen heeft geweten welk huwelijk in zijn gemeente werd gesloten en nog minder welke gasten Koningin Juliana heeft het te Rotterdam in aanbouw zijnde opnemmgsvaartuig voor de Koninklijke Marine de naam Snellius gegeven. Willebrord Snellius (1591—1626) heeft door zijn onderzoekingen op het gebied van trigonometrie en graadmeting zeer veel bijgedragen tot de ontwikkeling van de tegenwoordige hydrogx-afische kartering. De Snellius wordt een zusterschip van de Luymes, die zeer binnenkort in Schiedam te water wordt gelaten. Op 12 Maart 1945 werd in het Wetering plantsoen te Amsterdam een aantal ver zetsmensen gefusilleerd. Zaterdagmiddag is de dood vand eze mensen tijdens een sobere bijeenkomst herdacht. De heer A. D. J. Jansen sprak namens de Bond van Oud- Illegale Werkers, de Nederlandse Bond van Oud-B.S.'ers en de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be- zettingtijd. Namens deze drie organisaties en namens de Stichting 19401945 werden kransen gelegd. Daarna volgde een défilé van na bestaanden en belangstellenden, waarvan velen bloemen naast de kransen legden. Op Donderdag 15 Maart zal het s.s. Vo lendam van de Holland-Amerika Lijn uit Rotterdam vertfekkën voor een emigran tenreis naar Halifax in Canada. Deze keer zullen ongeveer 1300 passagiei-s voor Ca nada en ongeveer honderd voor Amerika de reis aanvaarden. De Volendam zal na aankomst te Halifax niet doorvaren naar New York. De emigranten voor Amerika zullen hun reis pér trein moeten vervolgen. Onder auspiciën van de E.C.A. maken met deze boot 32 jonge boeren een studiereis naar Amerika. Voorts zullen vijf-en-veertig Nederlandse militairen met de Volendam naar Boston vertrekken voor een verdere opleiding. Het grootste gezin aan boord is dat van de heer H. Ouwendijk uit Schipluiden, be staande uit vader, moeder, vijftien kinde ren en een schoonzoon. De Volendam zal vermoedelijk op 24 Maart in Halifax aankomen. ADVERTENTIE DAMES-SHORTS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vx*ouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Viool en piano. 11.30 Voor ziekeh. 12.00 Prome nade-orkest. 12.30 Weerbericht 12.33 Voor het platteland. 12,40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Musette. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Concert. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Fan- fare-orkest. 19.30 Piano. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Ant woordman. 21.35 Opera. 22.0 Causerie. 22.15 Pianoduo. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte muziek. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Reportage. 13.25 Platen. 14.00 Piano. 14.35 Platen. 15.35 Jon genskoor. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Platen. 18.15 Amusementsmuziek. 18.48, Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Koper kwartet. 19.40 Pianoduo. 19.52 Politiek over- izcht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Vrouwenkoor. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Viool. 21.55 Platen. 22.05 Orgel. 22.30 Kamerkoor. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.1Voor kleuters. 17.30 Uitzending voor de U.N.O. 17.40 Lichte muziek. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 22.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Platen. daarbij tegenwoordig waren. Tijd en plaats van de plechtigheid waren zoveel mogelijk geheim gehouden om al te grote belang stelling te voorkomen. De Amsterdamse kunsthandelaar C. M. Henning, eigenaar van de in liquidatie zijnde kunsthandel Fetter zal te Soest aan de Soesterbergse Straatweg een groot vo gelpark openen onder de naam „Aviflora". De heer Henning heeft daartoe de terreinen x-ond de villa „Anna Marie" aangekocht, welke een oppervlakte van 20.000 vierkante meter beslaan. Bij dit complex komen een café-restau rant. een dancing en een paviljoen. In het paviljoen zullen exposities van werken van jonge Nederlandse schilders worden ge houden. Op 15 Juni wordt het nieuwe vogelpark geopend. Zondagmorgen is door onbekende oorzaak een woning in Beckum (gemeente Hengelo) door brand vernield. Van het uit negen personen bestaande gezin waren er zes naar een vroege kerk dienst, de drie anderen werden in hun slaap door het vuur verrast. De brand ont stond op de bovenverdieping. Een deel van de inboedel kon worden gered. De schade is vrij aanzienlijk. Dank zij het snelle op- t red en van de Hengelose brandweer bleef een xxabij gelegen'schuur gespaard. ADVERTENTIE z&ktms DE ANTI-PIJN TABLETTENh In de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half één is te Eindhoven een vracht auto, bestuurd door de 35-jarige woon wagenbewoner J. W., tegen een hek langs het Elndhovens kanaal gebotst en vervol gens te water gex-eden. J. W. en zijn zwa ger, de 19-jaxige A. de S., die in de ca bine zaten, vex-dronken. Een broer van A. de S., de 17-jarige L. de S., die in de laad bak van de auto zat, geraakte wel te water, maar wist aan de kant te komen. De beide broers hadden enkele ogen blikken voordat het ongeluk gebeurde aan W. gevraagd of zij mochten meerijden naar het woonwagenkamp. Mgr. J. P. Huybex-s, bisschop vaxi Haar lem, en mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bis schop-coadjutor van Roermond, hebben in de afgelopen nacht deelgenomen aan de stille omgang die door ongeveer 24.000 Rooms Katholieken uit alle delen van het land naar Amsterdam werd gemaakt. Dit jaar zijn x-eeds twee stille ommegangen naar de hoofdstad gehouden. Mgr. Huybers celebreerde Zondagavond in de Bagijnhofkapel een plechtig Lof. Mgr. Hanssen droeg na zijn bedegang aan het hoofd van ruim duizend Limbux-gers een H. Mis op in de Mozes exx Aarönkerk op het Waterlooplein. ADVERTENTIE U zeggen, hoe de Boston is. Uw eigen reactie? na eens 'n Boston geprobeerd te hebben, is: BOSTON, de ideale combinatie van rijke J Virginia-smaak en jjm perfecte mildheid. Zaterdagavond was de virtuoos op de cither en componist van het fameuze „Harry Lime"-thema in de Haarlemse Con certzaal te beluisteren. Maar hij was niet de énige executant om de avond te vullen. Feitelijk was hij de „derde man" op het programma. Vóór hem had men reeds de mondhai-mohicavirtuoos Jean Wetzel en de baszanger Lucien Lupi te horen gekregen en bovendien moest hij het succes delen met de pianiste Jacqueline Durand en de harpiste Fx-eddy Alberti. Maar het ging ten slotte om Anton Karas, met zijn naam was reclame gevoerd en om hem, de man die met zijn suggestief citherspel de film „De derde man" mede tot een succes maak te, was het publiek gekomen. Dit laatste was echter niet zo talrijk als men wellicht had verwacht. Wat de balalaika voor de Rus, de cantele voor de Fin en de guitaar voor de Span jaard is, betekent de cither voor de Tiroler en de Oostenrijker. Het is een volksinstru ment waarop de simpele melodieën van het bergvolk zonder veel inspanning te vertol ken zijn. Tot bijzonder aanzien in het rijk der muziek heeft de cither het niet kun- xxen brengen. Toch worden er sinds jaren ernstige pogingen aangewend om de cither tot een volwaardig instrument te verbeteren. Dit leidde tot tal van systemen, die vooral de besnaring en de stemming betreffen. Maar het zal ten slotte de geraf fineerde uitvoering op het instrument moe ten zijn, die hierbij de doorslag kan geven. Het lijkt ons dat Anton Karas de „eerste man" is om de cither in rang te doen stij gen. Zijn techniek op het volksinstrument is verbazingwekkend. Wat hij er op doet of liever doen kan blijft natuurlijk be perkt tot een bepaald genre, maar dat be heerst hij met een verrassende vaardig heid en met een rijke fantasie voor kleur en nuancering. Bij dat al blijft zijn instru ment een cither en, hoe virtuoos dan ook bespeeld, je zou het willen horen, niet op het podium van een ruime concertzaal, maar in de omgeving waar het thuis hoort: in een alpenhut of in een gezellige kroeg te Wenen, bij een goed glas wijn of een schuimende pot bier. In zijn eigen mi lieu moet Karas beslist daverend zijn. Had hij hier alvast zijn Tirolerpak maar aan getrokken inplaats van een smoking. Het instrument van Jean Wetzel, de mondharmonica, heeft niet zulke oude brie ven en zo'n voorname stamboom als dat van Karas. Maar men kon zich verbazen om wat de virtuoos er allemaal mee uit haalde, al kon men zich tevens ergeren om wat hij er allemaal mee aandurft: muziek van Enesco, De Falla, Rimsky Korsakoff, ja, zelfs „La fille aux cheveux de lin" van Debussy. Lucien Lupi bleek een felle bas te zijn, die zijn stem geweldig kan uitzetten, maar die als hij beheerst moet zingen, zoals in „Standchen" van Schubert, het niet erg nauw neemt met de toonzuiverheid. Freddy Alberti bespeelde de harp uitstekend. Haar programma was echter grotendeels afge stemd op .de populaire tendens van de avond, waarbij zij de waardigheid van haar koninklijk instrument geen eer aandeed. De „Umwertung aller Werte" schijnt ook op muzikaal gebied haar fatale gang te gaan. Het deed tamelijk vreemd aan Jacque line Durand als solopianiste op dit zeer ge mengde programma Debussy, Liszt en Chopin te horen spelen. Op zich zelve was haar virtuoos spel echter zeer te waar deren. JOS. DE KLERK In de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks kwart voor één ontdekten voorbij gangers brand in de houtmeelfabriek van de firma H. van Overhagen aan. de Oost kade te Oud-Beyexiand. Het vuur bx-eidde zich zeer snel uit, zodat behalve de plaat selijke 'ox-andweer ook de brandweren uit Rotterdam, Heinenoord, Nieuw-Beyerland en Zuid-Beyerland gealarmeerd wex-den. Zij konden echter niet verhinderen, dat de fabriek grotendeels vernield werd. De oorzaak van de bi-and is onbekend. Volgens mededeling van de directie is de schade op f250.000 te schatten. De fa briek is op beurspolis vei'zekerd. De minister van'Landbouw heeft gewei gerd toeslag te verlenen op een aantal producten van de koude grond van de tuin- bouwoogst 1950. Zoals men weet heeft de Stichting van de Landbouw om toeslagen tot een bedrag van bijna acht millioen gul den verzocht. Hiermede zouden aan telers vex-goedingen worden gegeven tot 75 van de door het Landbouw-Economisch Instituut berekende kostprijzen van onver kocht gebleven groenten. Alleen voor princessebonen wil minister Mansholt een uitzondering maken, omdat bij de vraag om toeslag op dit product bijzondere redenen werden opgegeven. Op dit punt is hij tot nader overleg bereid. Minister Mansholt motiveert zijn weige ring met het oordeel, dat de gevraagde toeslagen de moeilijkheden in de tuin bouw eerder zouden verzwaren, dan ver lichten. Hij zou een plan tot verlening van steun alleen in overweging willen nemen, indien dit mede op sanering van deze be drijfstak gericht zou zijn. De minister dringt aan op bestudering van maatregelen, die in overleg tussen overheid en bedrijfsleven zouden kunnen worden genomen om tot verbetering van de economische toestand in de tunbouw op de koude grond te geraken. De toneel-uitwisseling Zaterdagmiddag werd in „De Leeuwerik" te Haaxiem een door de afdeling Kenne- merland van het Benelux-comité uitge schreven vergadering gehouden, waarop wethouder D. J. A. Geluk in gi-ote lijnen het vooidopig programma bekend maakte, dat voor het bezoek door het Koninklijk Van Neste Genootschap uit Oostende is ontworpen. Het gezelschap zal op Zondag 25 Maart 's morgens met touringcars uit Oostende vertrekken, zo mogelijk zal een bezoek aan de bollenvelden worden gebracht. Het valt alleen te betwijfelen, of deze reeds zo vroeg hun befaamde kleurenpracht ten toon zullen spreiden. De gasten worden voor een groot gedeelte ondergebracht bij hen, die tijdens het Haarlemse bezoek aan Oostende de Belgische gastvrijheid leerden waarderen. De deelnemers worden Tweede Paasdag officieel door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen. Na de lunch heeft dc middagvoorstelling in de Stadsschouwburg plaats, waar „De Klucht van de Brave Moordenaar" van Jos. Janssens zal wor den opgevoerd. Hierna wordt een diner gegeven in De „Leeuwerik", na afloop waarvan getracht zal worden het in Oostende zozeer geslaagde „vex-broede- ringsfeest" te prolongeren. In de toneel zaal wordt de gasten 's avonds een gezel lig programma met bal aangeboden, waar van de verzorging is opgedragen aan het Haarlemse H.H.V.-cabaret „De Tover lantaarn"' onder leiding van Leo van Kuyk en Bob de Buisonjé. Het Belgische gezelschap keert Dinsdagochtend naar Oostende terug. Wethouder Geluk deelde tenslotte nog mede, dat ook met andere toneelvereni gingen dan de ter vex-gadering aanwezige contact zal worden gezocht, zodat zij even eens bij deze ontvangst ingeschakeld kun nen worden. Zatex-dagavond werd in ,,Cultui-a" dooi de afdeling Haai-lem van de Nederlandse Vrouwenbeweging een feestelijke bijeen komst gehouden ter gelegenheid van de 41ste Internationale Vrouwendag. De leidster van het samenzijn maakte in haar openingswooi-d de vrouwen die Donderdag niet hadden deelgenomen aan de demonstx-atieve colportagetocht van het Soendaplein naar het Stadhuis, waar een brief voor de burgemeester werd afgege ven, het vei-wijt dat zij zich dor hun huis houden hadden laten weerhouden deze bijdrage tot de vrede te leveren. De brief bevatte een protest tegen de Duitse her bewapening en tegen Nederlands deelne ming aan het Atlantisch pact. De spreekster van de avond, mevrouw E. de Smit uit Amstei-dam, memoi-eei-de in het kort het ontstaan van de Internationale Vrouwendag, uit het initiatief van de democratische socialiste Clax-a Zetkin en gaf vex-volgens enkele cijfex-s over de grote offers die de bewapening van de bevolking vergt. Mevrouw De Smit weet dit alleen aan de politiek der Westelijke geallieex-den; zij bracht althans uitsluitend de argumen ten die gemeenlijk door de aanhangers van de Sovjet-Unie worden gebezigd in het geding. Als beste remedie tegen de bewa pening prees zij het „praten met degenen die hel nog niet begrijpen" aan, waarbij zij te kennen gaf dat vooral onder de leden van de Pai-tij van de Ax-beid in dat opzicht wel enig succes zou zijn te boeken. Na de toespraak van mevrouw De Smit besloot het gezelschap een motie naar de Koningin te sturen, waarin de vorstin ver zocht werd de kabinetsformateur opdracht te geven rekening te houden met het vux-ig verlangen naar vrede en welvaart en werd aangedrongen op uittx-eding uit het Atlan tisch pact en „verbod van oorlogspropa ganda". De avond werd voorts gevuld met schets jes die door de groep „Uilenspiegel" wer den opgevoerd en met het optreden van een paar meisjes en jongens, die wijsjes uit Oost-Europa ten gehore bx-achten. Op uitnodiging van de Haarlemse af deling der Stichting „Nederland-Zwitser land" heeft het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau Zondagavond in café „De Leeuwerik" te Haarlem een voorstelling gegeven van een aantal nieuwe Zwitserse propagandafilms, waarvoor ondanks het slechte weer en het vroege aanvangsuur grote belangstelling bleek te bestaan. De toneelzaal van De Leeuwerik was tot de laatste plaats bezet toen een der organisa toren de bijeenkomst opende met een in leiding waarin hij uitvoerig Helvetia's vele deugden als toeristenland roemde. Een serie fraaie kleurendia's van befaamde vacantieoorden verluchtte deze voordracht. Daarna was de beurt aan de films van welke vooral die over Luzern en zijn mu ziekfestival (waax-in Strawinsky's „Sacre du Printemps" en Wagners „Siegfried- Idyll" de muzikale illustratie vormden voor een documentaire over Zwitsers natuur schoon), een feest voor oog en oor was. Bijzonder fraaie fotografie gaf ook de film over de Rijn te genieten. Zeer in de smaak viel ook de kleurenfilm waarmee het pro gramma besloten werd. De nationale-programmacommiSsie van dc Nederlandse Radio Unie heeft het voor nemen om op Koninginnedag alle beschik- bare lijn- en reportagewagéns te gebruiken voor een „Vraagtekenreis door feestend Nederland". Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat allen die niet zelf aan de festiviteiten kunnen deelnemen, toch thuis kunnen meegenieten. Waar de radiowagens zullen stoppen blijft tot de avond van de uitzending een open vraag. Het programma van de reis wordt ook tevoren niet nauwkeurig vastgesteld. Ex- zullen telkens drie of vier feestvieringen tegelijk „aan de draad hangen" en daaruit wordt er dan steeds één de aether inge stuurd. Natuurlijk zal naar zoveel mogelijk va riatie worden gestreefd, waarbij zowel het grootscheepse feest in de grote stad als het typisch provinciale element uit het kleinste dorp van gelijke waarde kunnen zijn. Ierland - week Ter gelegenheid van de Ierlandweek, ge- organiseerd door de vereniging „Ierse Vriendenkring", is Zaterdag in het mu seum voor Land- en Volkenkunde te Rot terdam een folkloristische en fototentoon stelling geopend door mevrouw J. Mac Neill, de Ierse gezante in ons land. Zij zeide verheugd te zijn over de tentoonstelling, omdat deze haar land beter bekend zal ma ken In Nedei-land en het begin kan zijn van vele culturele banden tussen beide landen. De lei-se gezante heeft Zondag in het K.R.O.-programma een toespraak gehou den. Zij merkte op, dat de Ierlandweek wordt gehouden, teneinde de vriendschap pelijke betrekkingen, die er tussen Iex-land en Nederland bestaan, te versterken en deelde mede dat dit jaar in Ierland een Nederland-week zal worden gehouden. Met betrekking tot de handelsrelaties tus- sende beide landen herinnerde zij er aan, dat deze zich na de oorlog op zeer bevi-e- digende wijze hebben ontwikkeld. Zij hoopte, dat niet alleen de handelsbe trekkingen zullen groeien, maar dat ook de intellectuele en artistieke betrekkingen tussen de twee landen zich zullen uitbrei den. Drie medailles sieren thans de borst van Nederlands oudste jachtopziener, de bijna 85-jarige Jan van Honschooten, die gisteren in zijn woning te Zandvoort onder over stelpende belangstelling de dag viei-de, waarop hij voor zestig jaar in dienst trad van de familie Quarles van Ufford. In zijn huiskamer heeft het de gehele dag gegonsd van de jachtverhalen, want allen die in zijn lange loopbaan in Zand- voorts duingebied geregeld het weidwerk hebben beoefend, zijn gisteren hun op wachting komen maken. Burgemeester mr. H. M. van Fenema had de dankbare taak de jubilai-is de zil- Ome Jan, glunderend, ontvangt het eremetaal. veren medaille van de Huisorde van Oranje-Nassau te overhandigen. Dat ere metaal kreeg een plaats naast de bronzen medaille waarmee hij tien jaar geleden werd onderscheiden. Jhr. P. Quarles van Ufford voegde daar, met een lofzang op de verdiensten van de feesteling, de zil veren penning van de Koninklijke Neder landse Jagers vereniging bij. Als bijzon dere uiting van waardering was deze pen ning gehecht aan het groene lint van de Hubertusvereniging dat eertijds door Van Iionschootens overleden patroon mr. R. de Favauge werd gedragen. In de middag verscheen de heer B. Dor- hout Mees, adjudant, tweede secretaris en jachtjonker van Prins Bernhard, die mede namens de Prins zijn gelukwensen kwam aanbieden. Onder de stapels gelukstele grammen was er ook een van de Neder landse ambassadeur bij het Engelse Hof, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, die trouwens ook door een ge schenk van zijn belangstelling voor het feest van „Ome Jan" had doen blijken. 19. „Wanneer er hier nu een gemeente lijke vuilnisbelt isuche-uchewaar je net zo veel ouwe rommel kan vinden als je maar wilt, uche-uche," zei de oud ste inwoner van Ezelsbrugge, „waarom zou je er dan naar gaan graven?" „Wij zoeken geen gewone oude rommel," legde Panda hem uit, „nee, wij zoeken echte óudheden!" „O.!", knikte de oudste inwo ner. „O. Hè? Huh. Uche-uche!" „Gij zoudt ons stellig beter verstaan, oude," viel Joris nu in, „zo gij de moeite wildet nemen te lezen: ,JDe Oudheidkunde Gezien in het Licht der Ontdekkingen van baron van Malpertus," op boeiende, doch strikt- wetenschappelijke wijze geschreven door professor doctor J. Goedbloed. Zo gij tot de beter-ontwikkelden gerekend wilt wor den kan ik u dit boekje niet hartelijk ge noeg aanbevelen. Stellig zal het u thans duidelijk zijn, dat wij hier zoeken naar de overblijfselen der Romeinen!" „Watte? Hè? O! Huh!", sprak de oudste inwoner. „Uche- uche! Ro Meier? Huh. Nee, dan vergis je je! Er heeft hier nooit iemand gewoond die zo heette.... nee! Uche-uche. Of het moest misschien die postmeester van vijftig jaar geleden zijn, waar ik nooit de naam van heb kunnen onthouden.uche-uche Tweeling. Een vx-ouw in Calcutta heeft met een tussentijd van 45 dagen een twee ling ter wereld gebracht. Druk. De republikeinse senator Kem deelde Zaterdagavond mede er bij president Truman op aan te hebben gedrongen Europese landen, die oorlogsmateriaal aan de Sovjet-Unie en Communistisch China verkopen, geen hulp meer door de Ver-enigde Staten te doen verlenen. Basis. De Amerikaanse luchtmacht heeft een weerstation met een staf van vijf, tien man ingericht op een drijvende ijs- berg in de Poolzee op ongeveer drie- honderd km te Noorden van Alaska, Vliegtuigen zorgen voor de bevoor rading. Lid. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de regering van de West-Duitse federale republiek op de aanstaande bij, eenkomst van het ministercomité van de Raad van Europa officieel verzoeken om het volledig lidmaatschap van de Raad van Europa, waarbij zij tot op lieden als geassocieerd lid is aangesloten. Dool. „De kex-k heeft nooit de sociale revo lutie gepredikt, maar zij heeft steeds en waar mogelijk gepoogd te bewerkstelli gen, dat er meer rekening zou worden gehouden met de mens dan met de tech nische vooruitgang, opdat allen, die zich naar hun beste vermogen inspannen, Christelijk en menswaax-dig zouden kunnen leven", zo verklaarde de Paus in een radiorede tot Spaanse arbeiders, die te Madrid en eldei-s waren bijeen gekomen om de twaalfde verjaring van de Pauskroning van Pius 12 te vieren. Waarschuwing. Op een vergadering van een duizendtal Gaullisten uit alle delen van het land heeft generaal De Gaulle verklaard, dat elke poging om het leven van het huidige Franse pai-lement te verlengen na het einde van de ambts periode in November, burgeroorlog zou betekenen. Goede Vrijdag. President Truman heeft in een brief aan een predikant te Wash ington, die voorzitter 'is van een ker kelijke groep, welke ernaar streeft het gedurende drie uur in gedachtenis hou den van Goede Vrijdag ingang te doen vinden, een brief geschreven, waarin hij dit streven steunt en waarin de president zegt: „Een slechte man heeft kwade invloeden op de wereld los gela ten, waaxwan de uitwerking verwoes tender is dan het optrekken der zwer men sprinkhanen, of de zeven plagen die Egypte onder de Pharao's moest ondergaan". Truman zeide ook nog dat het Amerikaanse volk dit jaar de Goede Vrijdag zal vieren met een diep gevoel van de blijvende les, die in de kruisi ging van Christus is gelegen. Handgranaten. In de „Glazen zaal" van de „stadionclub" te Brussel zijn Zondag zes handgranaten geworpen. Twee ervan ontploften en richtten aanzienlijke schade aan het dak 'aan. Belgi sche communistische vrouwen zouden 's avonds in het lokaal bijeenkomen om te protesteren tegen de West-Duitse herbewapening. Complot. De te New Delhi verschijnende „Times of India" publiceerde Zondag een bericht van zijn correspondent in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji, inhou dend dat de samenzwering in het Paki staanse leger-, Waarvan premier Liaquat Ali Khan twee dagen geleden mede deling deed, „ten doel had Pakistan onder een communistische, militaire dictatuur te brengen." Het blad schrijft: „De opperbevelhebber van het Paki staanse leger heeft de officieren van het algemeen hoofdkwartier in een dag- ox-der medegedeeld, dat generaal-majoor Akbar Khan en brigade-generaal Latif (de gearresteerde officieren) bondgenoten waren van de communis ten en dat zij met laatstgenoemden heb ben samengezworen tegen de Paki staanse staat. De opperbevelhebber zeide onweerlegbare bewijzen voor zijn beschuldiging te bezitten". Volgens de voox-lopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek had de invoer in Januari 1951 een waax-de van f 789.6 millioen (December f 699 mil lioen) en een gewicht van 2.01 millioen ton (December: 2.3 millioen ton) terwijl voor een waarde van f 523.9 millioen (De cember: f 537.4 millioen) met een gewicht van 1.16 millioen ton (December: 1.21 millioen ton) wex-d uitgevoerd. In Januari 1949 bedroeg de invoer (in millioenen guldens) 464 en de uitvoer 318; in Januari 1950 waren deze cijfers respectievelijk 581 en 396. Bij een vergelijking met de cijfers over Januari 1949 en 1950 dient onder meer re kening te worden gehouden met de deva luatie van de gulden, welke in September 1949 heeft plaats gevonden, alsmede met de prijsstijging in 1950 ten gevolge van de verscherping van de internationale toe stand. Berekend is, dat de prijzen van onze invoerproducten van Januari tot De cember 1950 met 18 pet. zijn gestegen ter wijl de prijzen van onze uitvoerproducten daarentegen met slechts 2 pet. zijn toege nomen. Het dekkingspercentage over December 1950 (77) is vex-geleken met Januari 1951 (66) vrij belangrijk achteruit gelopen. De belangrijke stijging van de invoer waarde van f 580.5 millioen in Januari 1950 tot f 789.6 millioen in Januari 1951 moet behalve aan de prijsstijging voorna melijk worden toegeschreven aan de ver meerderde aanvoer van grondstoffen on der meer oliehoudende zaden, tabak, hout, wol, katoen en garens. De stijging van de uitvoerwaarde met f 128.1 millioen vergeleken bij Januari 1950 is in hoofdzaak het gevolg van de toegenomen exporten van vlees, minerale oliën, textiel, tin en ijzer en staalproduc- ten. De uitvoer van groente en groente- conserven liep daax-entegen van f 13.6 mil lioen in December 1950 (f 15.6 millioen in Januari 1950) terug tot f 5.6 millioen, het geen voornamelijk het gevolg is van de verminderde export van groente. Zondagmiddag om halfvijf is op de Bloe mendaalseweg tussen de Dompvloedslaan en de Ceax-alaan te Overveen een aanrij ding ontstaan tussen twee auto's. De heer B. uit Aex'denhout passeerde een wielrijder en keek daarna om. Hij week naar links uit en kwam in botsing met een uit de tegenovergestelde richting naderende auto, bestuurd door de heer B. uit Heemstede. Laatstgenoemde auto sloeg om en werd zwaar beschadigd. De inzittenden, het echtpaar B. en drie kinderen liepen geen wonden op. De andere auto werd licht be schadigd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2