OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Persoonlijkheid Politie en „burgerwacht" trachten wanordelijkheden tegen te gaan Prof. Romme komt waarschijnlijk vandaag met zijn taak gereed Conferentie der plaatsvervangers-, één stap vooruit, twee achteruit Weerbericht Buitenlandse agitatie" zegt de regering Sabotage in China DE KABINETSCRISIS Vijf inplaats van zes K. V.P.-ministers Gromyko doet één concessie maar wenst er twee in ruil Het woord is aan Indonesië gebelgd over beschuldigingen door V.S. De invoerpolitiek van West-Duitsland Eisenhowers plannen voor de Europese defensie UNO-troepen zijn weer bij Hongtsjon Ether-ontploffing in apotheek HET WEER AFGEBEELD 6Se JAARGANG No 208 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 13 MAART 1931 Haarlems Dagblad 5 e JAARGANG No 61 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN DE BENOEMING van Herbert Morrison als opvolger van de afgetreden Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin bekend werd, telefoneerde cnze Londense correspondent daarop Zater dagmorgen een commentaar. Hij zei o.a.: Of Morrison een verbetering in de inter nationale toestand kan teweegbrengen is natuurlijk zeer de vraag, want de inter nationale situatie hangt nu eenmaal heel weinig van personen af." Ik kom hierop terug omdat het bij sommigen misverstand z0u kunnen wekken omtrent de inzichten van dit blad en anderen stijven in een op vatting, die verkeerd is. Onze Londense correspondent heeft kennelijk de gedachte beïnvloed, dat in het algemeen de enkeling niet sterk staat tegenover zulke grote pro blemen en beroeringen als zich op interna tionaal gebied voordoen. Maar de korte zin waarin hij zich uitte kan tot andere gevolg trekking leiden. Als men zegt: „de inter nationale situatie hangt nu eenmaal heel weinig van personen af' zal menigeen ge neigd zijn op het eerste gezicht de weder vraag te stellen: „waarvan dan? van natuurverschijnselen? of van een soort noodlot?" En aangezien er altijd mensen zijn, die zoiets blijkbaar veronderstellen, üjkt het goed nog eens daartegen op te komen. De internationale situatie is even als de ooi-log, waar en wanneer die ook mag uitbreken, mensenwerk. Het zijn mensen, personen, persoonlijkheden, die deze toe stand geschapen hebben en hem verbeteren of verslechteren kunnen. Natuurlijk be horen ministers van Buitenlandse Zaken, vooral die van machtige landen, tot de kleine groep mannen die door hun grote bevoegdheden, op hun vooruitgeschoven posities, hun persoonlijkheid ten deze bij zonder kunnen doen gelden. Groot-Brittan- nië is in de huidige wereld niet meer een der machtigsten, maar als factor van be tekenis volgt het toch (op een afstand) op de Verenigde Staten en Sovjet-Rusland. Zijn besluiten kunnen in bepaalde omstan digheden beslissende invloed op de gang van zaken hebben. Dat is al meermalen ge bleken en het zal zeker opnieuw blijken. Daarom is de Britse minister van Buiten landse Zaken, nu Morrison, een man die evenals zijn voorganger een grote verant woordelijkheid draagt. Door zijn karakter, zijn houding, zijn vastberadenheid kan hij de wereldse gang van zaken beïnvloeden. Ge kunt daarop antwoorden dat gij hem alleen als een afgevaardigde van zijn rege ring, parlement en volk beschouwt, die slechts het eigenbelang van Groot-Brittan- nië zal dienen. Dit zou, in de strikte beperking van het begrip, het bekrompen- ste nationalisme zijn. Ofschoon eng natio nalisme zich nog bij velen doet gelden, niet het minst in Groot-Brittannië, moet men begrijpen dat nieuwe stromingen en inzich ten, sinds de oorlog tot uiting gekomen, hun grote invloed hebben doen gelden. Tal van politici zijn gaan inzien dat ook als zij zich verplicht achten de belangen van hun eigen land en volk steeds voorop te stellen, die belangen een wijder blik eisen dan vroeger. Als zij de komende ontwik keling van zaken pogen te begrijpen, de mogelijkheden tegen elkaar af te wegen, kan dit hun tot de slotsom leiden dat het belang van hun volk niet meebrengt, zoveel mogelijk directe voordelen te behalen en politiek alleen te blijven staan. Zij kunnen inzien dat een ver gaande vereniging met andere landen de belangen van hun eigen land het best dienen zal, ook al moet het daarvoor zekere offers brengen. (Als dit het opgeven van een deel der souvereiniteit betreft is het veelal slechts een schijnbaar offer, maar voor de schijn, die het prestige raakt, is men dikwijls juist zo beducht.) Nu kan een minister dit alles helder inzien en er toch niet naar handelen, omdat hij er de steun van zijn mede-ministers en van zijn partij niet voor heeft. Hij kan dan pogen, door beleid en overreding, door de kracht van zijn persoonlijkheid, die te ver werven. Lukt hem dat niet binnen de ter mijn, waarin hij het noodzakelijk heeft ge acht, dan behoort hij als man-van-karakter zijn ministerschap op het spel te zetten. Hij kan dan door af te treden een veel groter dienst bewijzen aan de zaak, die hij voor staat, dan door te blijven zitten en zich wijs te maken dat hij anderszins nog wel veel goeds kan doen. Want zijn heengaan, met duidelijk gegeven verklaring, zal velen tot het besef der werkelijkheid doen ontwaken. Men zal het niet alleen eerbiedigen, maar ook erkennen: ziedaar een kerel van sta vast, een eerlijk man, die voor zijn over tuiging staat en voor wie het heil der mens heid inderdaad meer betekent dan zijn zetel en zijn ijdelheid. Blijft hij daarentegen, dan zal hij er weer een zijn die het aan moed heeft ontbroken en die een compromis met zijn geweten heeft willen sluiten. Vaak leest en hoort ge zulke uitdrukkin gen als „practische politiek" en „de poli tiek is de kunst van het mogelijke" gebrui ken. Dat zijn misleidende termen als zij goed pogen te praten, dat men de moeilijk heden van zijn tijd niet heeft aangedurfd, dat men ervoor opzij is gegaan, dat men onder „de kunst van het mogelijke" slechts datgene verstaat, waarvoor men bij voor baat weet een meerderheid te zullen halen. Mannen die vooruitgang willen bereiken, die enige belangrijke hervorming voorstaan die bij de meerderheid nog niet „rijp" is, zoals dat altijd heet, moeten strijd aandur ven en zichzelf op het spel weten te zetten. Aan dit soort mannen hapert het in het huidige staatsbestel van zovele landen zo deerlijk. Maar laat ons nooit denken dat het niet de schuld van personen, niet de schuld van mensen is als het in de menselijke samen leving zo verkeerd loopt. Want dat is het wèl. Wie dit niet erkennen wil vlucht voor de werkelijkheid, zoals hij dat wellicht ook straks zal doen in een vergadering of in een kring, waarin hij voelt dat men be krompen of anderszins verkeerd spreekt en besluit, maar niettemin de moed mist om zijn afwijkende opinie te doen horen. Want het is veel makkelijker, met de kudde mee te draven. Omtrent Morrison heeft onze correspon dent in Londen doen weten, dat hij meer steun in zijn partij heeft dan Bevin had. Laat ons afwachten welk gebruik hij van zijn persoonlijke invloed zal maken. R. P. Melk in Boedapest gerantsoeneerd In Boedapest is de melkrantsoenering weer ingevoerd. Kinderen beneden een jaar krijgen 1 liter melk per dag, oudere kinderen en volwassenen van driekwart tot een halve liter daags. Staking en geweld in Barcelona BARCELONA. (United Press). In Bar celona is Maandag een algemene staking uitgebroken, die vergezeld ging van hef tige demonstraties, bedoeld als protest te gen de stijgende kosten van levensonder houd. Groepen opgewonden betogers sta ken gordijnen in het stadhuis in Barcelona in brand, wierpen marktstalletjes om en sneden de banden van bussen en auto mobielen stuk. Tal van autobussen, trams en automo bielen werden in allerijl van de straat ver wijderd toen de schreeuwende betogers begonnen voertuigen omver te werpen en de banden onklaar te maken. De ondergrondse spoorlijnen bleven nor maal functioneren. De civiele gouverneur belegde een spoed- conferentie met generaal Juan Bautista Sanchez, de militaire chef van Catalonië, voor het beramen van maatregelen om de onlusten de kop in te drukken. Ook de zogenaamde „burgerwacht" kwam in actie. Zij doet dienst als versterking van de po litie in Barcelona en de voorsteden. Een gróte menigte mannen en vrouwen verzamelde zich voor het gebouw van de levensmiddelen-distributie en eiste luid keels verlaging der levensmiddelenprijzen. Andere betogers stormden naar het markt plein, wierpen daar stalletjes omver en vertrapte letterlijk de op straat rollende voedingsartikelen. Voor het stadhuis werd een auto in brand gestoken en de opgewonden menigte verhinderde de brandweer het vuur te blussen. Ongeveer terzelfdertijd vlogen in benzine gedrenkte lappen de ramen van het stadhuis binnen, waar de gordijnen op de eerste verdieping in vlammen op gingen voordat de politie de menigte uit een kon drijven. Van officiële zijde wórdt gemeld dat dé staking is georganiseerd door de verboden „verenigde socialistische partij van Cata lonië", die onder communistische leiding staat. Ook wordt gezegd, dat de communis tische instigators van de staking financieel gesteund zijn door plaatselijke industriëlen. De gouverneur van de provincie Bar celona verklaarde dat enigen van hen, die de staking hebben georganiseerd, gear resteerd zijn en berecht zullen worden. Vakverenigingsleiders te Barcelona heb ben "nun. leden opgedragen het werk te hervatten. Zij verklaarden dat de eerder uitgevaardigde stakingsbevelen, waarvan was gezegd dat zij van hen afkomstig wa ren, vervalst zijn. Ook in enkele andere steden in de pro vincie Barcelona is Maandag niet gewerkt. Het Spaanse kabinet is Maandagavond in een speciale vergadering bijeen geweest om het gebeurde in Barcelona te bespre ken. Een officiële verklaring werd later verwacht. Tot dusver heeft de Madrileen- se pers geen gewag gemaakt van de ge beurtenissen in Barcelona. „Buitenlandse invloed" Het Spaanse ministerie van Binnenland se Zaken heeft Maandagavond laat een Communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de algemene staking en de monstratie in Barcelona „zonder succes" waren georganiseerd door een lichaam buiten Spanje, „onder het voorwendsel van een protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud". Het communiqué zegt verder: „De leiders zijn gearresteerd en in Barcelona is de normale toestand terug gekeerd. De regering doet haar best om wat de behoeften en moeilijkheden van het Spaanse volk betreft verbetering te brengen. Tezelfdertijd heeft zij meer dan genoeg middelen om alle pogingen van bui ten om de vrede en orde te verstoren de kop in te drukken. De enige grote staking in Spanje sedert 1938, toen generaal Franco aan de macht kwam, is die, welke in 1947 uitbrak in het ijzerertsgebied van Bilbao." De staking duurde meer dan een week en 25.000 ar beiders namen er aan deele. De aansto kers werden gearresteerd en tot langdu rige gevangenisstraffen veroordeeld. De Spaanse politie heeft Dinsdagmor gen vroeg in het havengebied van Barce lona vele arrestaties verricht. De burgerwacht met tommyguns en de politie met geweren patrouilleerden Maan dagavond laat in de straten van Barcelona. Zij hadden tevoren de winkeliers bevel gegeven hun zaken weer te openen. Er Was minder verkeer dan gewoonlijk. Franse belangstelling De bestuurscommissie van de socialisti sche partij van het Parijse Seinedeparte- ment zegt in een communiqué, dat zij de UNO zal verzoeken in Spanje onder toe zicht van de UNO vrije verkiezingen te doen houden. De commissie heeft dit be sluit genomen naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in. Barcelona. HONGKONG, (United Press) Sabo teurs hebben een grote electrische gene rator in de Chinese hoofdstad Peking ver nield, blijkens berichten van het officiële communistisch-Chinese nieuwsagentschap. Volgens deze berichten is een sabotage- complot van „imperialistische agenten" ontdekt in Peking. Enige tientallen per sonen zijn gearresteerd na het vernielen van de generator van 25.000 kw. Bovendien hebben de saboteurs in de hoofdstad 59 auto's in brand gestoken. Uit vroegere berichten bleek dat anti communistische guerilla's opereerden tot op 75 km afstand van Peking, doch de be richten van thans vormen de eerste com munistische erkenning van grotere sabo tagedaden in de stad zelf. Intussen is de „zuiveringsactie", die twee weken geleden door de minister van Justitie, Hsu Liang werd bevolen, in volle gang. Nog grotere mass'a-executies zijn gelast om de „contra-revolutionnairen" te straffen. Meer dan 500 vrouwelijke agenten zijn opgeleid om subversieve elementen in fa brieken, kantoren en amusementsgelegen heden op te sporen. Het te Kanton verschijnende dagblad Southern Daily meldt, dat communistische troepen in de provincie Kwangsi 62.000 „bandieten" hebben gedood of gevangen genomen in de maand Januari alleen. Berichten die Hongkong van het vaste land bereiken maken er melding van, dat de anti-communistische gevoelens daar toe nemen ondanks scherpe represailles. Gue rillas hebben de verbindingen afgesneden tussen twee Zuidelijke Chinese provincies. Het officiële Chinese nieuwsagentschap geeft toe, dat een deel van de spoorlijn KantonHongkong in de provincie Kwan- toeng is verbroken. De informateur prof. Romme heeft be sprekingen gevoerd met de heer Tilanus (C.H.) en met'de heer Stokman (K.V.P.). Voorts heeft hij met de heren Wemmers, Mulderije en Staf een bezoek gebracht aan dr. Drec~ r •-- v - - De informateur heeft hedenmiddag de voorzitters respectievelijk waarnemend voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. voor een bespreking uitgenodigd. Onze parlementaire redacteur telefoneer de ons hedenmiddag: Waar is de zesde man? Ziedaar het raad sel waarmee men zich hedenmiddag om één uur in de kringen van belangstellenden voor de kabinetsformatie druk bezig hield. Immers, het heeft er alle schijn van, dat de informateur thans met zijn taak gereed meent te zijn. In dat licht bezien is het te begrijpen dat hedenmiddag om twee uur de fractievoorzitters van K.V.P., P. v. d. A„ C.H.U. en V.V.D. voor een bespreking bij de informateur zijn uitgenodigd. Uit het feit dat prof. Romme gisteren achtereenvolgens met de heer Wemmers, mr. Mulderije en ir. Staf bezoeken bij dr. Drees heeft afgelegd mag men opmaken dat dit drietal zich bereid heeft verklaard een ministerschap te aanvaarden. Prof. Romme zou hedenmiddag aan de vier fractievoorzitters het lijstje van de aanstaande ministers voorleggen. Tot he denmiddag één uur had hij nog niet een zesde K.V.P.'er gepolst. Gebeurt dit niet vóór de samenkomst met de fractieleiders dan moet men daaruit concluderen dat ofwel dit polsen pas na die bijeenkomst zal geschieden ofwel dat er in plaats van zes K.V.P.'ers slechts vijf in het te vor men kabinet zitting zouden nemen. PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" vingen gisteren hun tweede week van besprekingen aan om tot de opstelling van een agenda te komen van door hun chefs te bespreken punten. Gro myko bleek het tweede punt van zijn agen da veranderd te hebben om, zoals een Rus sische woordvoerder tegenover de journa listen verklaarde „tegemoet te komen aan de Westelijke bezwaren over een terugtrek ken der bezettingstroepen uit Duitsland. Het gewijzigde agendapunt luidt: „Bespre king van het herstel der Duitse eenheid en het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland". Het was oorspronkelijk: „Be spreking van het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland en de daaruit voort vloeiende terugtrekking der bezettings troepen". De Montesquieu: Zodra een staat zijn leger vergroot gaan de andere dat ook doen, zodat men er niets bij wint dan gemeenschappelijke ondergang. Meer dan ooit is er gebrek aan schroot, waaruit staal gemaakt kan worden. Tachtig procent van het thans in Nederland vervaardigde staal heeft schroot tot grondstof. Men dient dan ook afgedankte ijzeren voorwerpen e.d. niet weg te gooien, doch in te leveren bij de daartoe aangewezen handelaren. Op de foto ziet men hoe een werkman het oudroestafval, alvorens dit op dekschuiten naar de Hoogovens vervoerd wordt, met de snijbrander tot handzame stukken reduceert. DJAKARTA, (Aneta) De Indonesische minister van Handel, dr. Soemitro, heeft in felle bewoordingen gereageerd op het tin rapport van de subcommissie voor mili taire voorbereidingen van de Senaat dei- Verenigde Staten. Hij zegt, dat de in dit rapport vervatte opmerkingen als „zeer irreëel" moeten worden gekwalificeerd. De verklaring zegt: -Opmerkingen, zoals die over oplichterij door de mijneigenaars, geven een onjuist beeld van de feiten. Zo lang er een vrije tinmarkt bestaat en een wereldtekort aan tin, dat niet in het minst is veroorzaakt door de voorraadvorming in de V.S. en wel in een mate, die niet te verenigen is met de voorziening van de wereld met dit product, is het niet meer dan logisch, dat de wereldprijs van dit metaal de neiging heeft om de wet van vraag en aanbod te volgen". De minister merkt op, dat de industrie-producten eveneens aan zienlijk in prijs gestegen zijn en wel eerder dan de tinprijs, zodat de uit de tin-exporten verkregen koopkracht voor Indonesië als tin-producerend land, in het nadeel van het land heeft gewerkt. BONN. (Reuter). Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft Maan dag te Bonn medegedeeld, dat West-Duits land hedeli zijn nieuwe invoerplan aan de organisatie voor Europese economische samenwerking zou voorleggen. Het plan zal in de vorm van een memorandum wor den aangeboden, dat volgens de woordvoer der waarschijnlijk nog heden door de OEES zou worden gepubliceerd.' Wanneer dit plan óp de Woensdag beginnende bij eenkomsten van de OEES en de Europese betalingsunie wordt aanvaard zal West- Duitsland het verbod van invoer van goe deren kunnen opheffen. Te Bonn werd medegedeeld, dat de rege ring een algemene vermindering van de invoer uit de landen van de Europese beta lingsunie heeft voorgesteld van omstreeks 30 procent door het overbrengen van goe deren van de vrije lijst naar de quotalijst en door vermindering van de omvang dei- quota op de bestaande lijsten. Ook worden bankmaatregelen en technische rechtzet tingen voorgesteld tot beperking van de stroom van invoer op de vrije lijst in Duits land. De Westelijke plaatsvervangers hebben tijd verzocht om het door Gromyko gewij zigde agendapunt te bestuderen. Een Wes telijk woordvoerder verklaarde nog, dat de Westelijke vertegenwoordigers Gromyko hebben verzekerd, dat de door hen voor gestelde agenda volledige gelegenheid biedt voor de bespreking van alle door de Sovjet- Unie belangrijk geachte vraagstukken. Op de bijeenkomst van Maandag oefende Gromyko heftige critiek uit op de Zaterdag door de Westelijke plaatsvervangers voor gestelde wijzigingen in hun agenda. Om tegemoet te komen aan de Russische be zwaren hadden de Westelijke vertegen woordigers het eerste punt van hun agenda herzien. „Het nieuwe voorstel is nog slech ter dan het oude", aldus de Sovjet-Russi sche afgevaardigde, die verklaarde er be zwaar tegen te hebben, dat het punt dei- Duitse herbewapening gelijk wordt behan deld met de bewapening van andere lan den. Hij had er in het algemeen bezwaar tegen dat Duitsland op dezelfde voet wordt behandeld als andere mogendheden. Het door de Westelijke plaatsvervangers gewijzigde eerste punt van hun agenda had betrekking op „een onderzoek van de oor zaken van de internationale spanningen in Europa", terwijl er ook in werd gesproken over „een onderzoek van het bestaande peil der bewapeningen en de vraagstukken betreffende Duitsland op dit gebied". Gromyko verklaarde dat de nieuwe be woordingen, waarin dit punt thans is ge goten, „dermate zinloos en vaag zijn dat zij ook zo kunnen worden uitgelegd, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" eerder naar een uitbreiding, dan een. vermindering der strijdkrachten zouden dienen te streven". Voorts drong hij er op aan dat het vraagstuk der Duitse ontwapening als een afzonderlijk agenda punt zal worden vermeld. Teleurstelling Gromyko sprak vervolgens over „een conferentie, die nu te Parijs wordt gehou den met deelneming van Duitse vertegen woordigers en waarop, in grove schending van de overeenkomst van Potsdam, wordt gesproken over de heroprichting van een Duits leger" (de besprekingen over de in stelling van een verenigd Europees leger). De Britse vertegenwoordiger Davies uitte zijn teleurstelling, dat de Russische ver tegenwoordiger 'de herziene geallieerde voorstellen, waarin de drie Westelijke mo gendheden hadden gepoogd rekening te houden met de Russische critiek, had ver worpen. „Waar de volken belang in stel len", vervolgde Davies, „is of hun vrees voor een aanval zal verdwijnen, of de be dreiging van hun onafhankelijkheid wordt opgeheven en of een einde zal komen aan de spanning in Europa." Vervolgens drong Gromyko er op aan dat het vraagstuk-Triëst als een afzonder lijk punt op de agenda zal worden opge nomen. „Het moet niet worden begraven in het algemene, over verdragsverplichtin gen handelende agendapunt, zoals de heer Davies heeft voorgesteld", zeide hij. Woordvoerders van de drie Westelijke landen verklaarden later: „De bijeenkomst van Maandag betekende één stap voor waarts en twee achteruit". Nederlandse sleepboot „Ebro" vraagt hulp Volgens een in Den Haag ontvangen be richt heeft de Nederlandse sleepboot „Ebro" radiotelegrafisch om onmiddellijke sleepboothulp gevraagd. De Ebro drijft met twee vaartuigen op sleeptouw naar de kust in de richting van Godling aan het Kanaal van Bristol. Nadere bizonderheden ontbreken nog. WASHINGTON. (Reuter). Generaal Eisenhower heeft in een verklaring voor Senaatscommissies gezegd, dat hij, van strikt militair standpunt bezien, Spanje, Turkije, Griekenland en Joegoslavië opge nomen zou wensen te zien in de Noord- Atlantische defensieregelingen. Hij wilde zich niet uitlaten over de politieke kwes ties, die daarmee verband zouden houden. Hij zei, dat, indien deze landen zouden worden gesteund door krachtige Ameri kaanse lucht- en marine-eenheden, de landen van het Atlantisch pact een krach tige flank in plaats van een zwakke zou den hebben. „Geef mij een klein leger van zeg twaalf divisies", aldus Eisenhower, „ik zou deze divisies dan bijvoorbeeld in het schiereiland Bretagne (Frankrijk) kunnen onderbrengen, waar zij door onze eigen zee- en luchtmacht zouden worden gedekt en ik geef u de verzekering dat geen enkel Russisch leger ter wereld in staat zou zijn om ze ook maar een haar op het hoofd te krenken". „Ik streef er naar", vervolgde Eisen hower, „een leger onder mij te krijgen, waarmee Europa voor een Russische be zetting kan worden gevrijwaard. Het is niet de bedoeling een strijdmacht op te bouwen, waarmede de Sovjet-Unie zou kunnen worden aangevallen. Met veel minder strijdkrachten dan de aan Rusland toegeschrevene zouden wij grote gedeel ten van West-Europa voor een bezetting kunnen vrijwaren". „Indien het er op zou lijken", vervolgde Eisenhower, „dat de Russen de hand zou den kunnen leggen op West-Europa, moe ten de Verenigde Staten alles in de strijd werpen, waarover zij beschikken, al zou den wij er onze gehele voorraad atoom bommen voor moeten gebruiken". Noordelijken vormen troepenconcentraties KOREA (Reuter en United Press). De verbonden troepen aan het centrale front zijn terug waar zij een maand geleden wa ren op enige kilometers afstand van het belangrijke weg- en spoorwegcentrum Hongtsjon. Toen Hongtsjon de vorige maand door de verbondenen bedreigd werd, deden de Chinezen een hevige tegenaanval welke het Amerikaanse achtste leger ongeveer de bloedigste verliezen in de Koreaanse oorlog berokkende. Thans echter schijnen de Chi nezen zich terug te trekken en Hongtsjon zonder strijd achter te laten. Er zijn aanwijzingen, dat de Noordelijken troepenconcentraties willen vormen. Pilo ten van de verbonden strijdkrachten meld den het drukste verkeer in Zuidelijke rich ting in Noord-Korea sedert tien weken. Piloten, van duikbommenwerpers van de Amerikaanse vloot verklaarden Maandag, het spoorwegvervoer in Noord-Korea tot stilstand te hebben gebracht en een op dracht te hebben uitgevoerd, die twee maanden in beslag genomen heeft: In de afgelopen acht weken waren 120 belang rijke bruggen vernield. De piloten ver klaarden, dat zij zich thans geheel zouden kunnen concentreren op de weinige over gebleven weg- en spoorwegverbindingen tussen Noord-Korea en het front. Volgens een woordvoerder van de vijfde luchtmacht zijn Maandag bij luchtgevech ten boven Sinoeidjoe, in de buurt van de Mandsjoerijse grens, waarbij vier „shoo ting stars" en zestien Migs betrokken wa ren, twee Mig-toestellen (straaljagers van Russische makelij) met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. Tweeërlei uitspraak United Press meldt: Er is een zekere tegenstelling tussen de verklaring die gene raal MacArthur vijf dagen geleden aflegde, waarin hij voorspelde dat de Koreaanse oorlog onvermijdelijk in remise zou eindi gen als de bestaande beperkingen op zijn bevoegdheden zouden blijven voortduren, en een uitlating die luitenant-generaal Ridgway op een persconferentie voor front correspondenten heden deed. Ridgway zeide dat het een geweldige overwinning voor de UNO zou betekenen als de Koreaanse oorlog zou eindigen bij de 38ste breedtegraad, maar dat hij niets wist van plannen om de vijandelijkheden aan die grens te beëindigen. Een Amerikaanse officier die commen taar leverde op deze tegenstrijdigheid, merkte op: „MacArthur sprak tot de UNO, Ridgway sprak tot zijn troepen". Generaal Ridgway zei op zijn persconfe rentie nog, dat door het offensief van de verbonden troepen in centraal Korea het vijandelijke leger niet meer in staat was een verrassend tegenoffensief te lanceren. „Wij hebben het initiatief en wij hebben alle vijandelijke pogingen om het ons te ontnemen, gebroken", aldus de luitenant- generaal. Naar schatting van Ridgway is de ver houding tussen de vijandelijke verliezen en die van de verbondenen bij het zes dagen geleden begonnen offensief als 60 staat tot één. Het veroveren van grote hoeveelheden communistische wapens noemde hij veel betekenend. „Al beschikt de tegenstander over een onbeperkte voorraad mensen, het moet toch wel zeer moeilijk zijn om die wapens te vervangen." In de opslagplaats van de apotheek Chr. Buzink in de Lange Veerstraat, die achter de winkel is gelegen, heeft zich omstreeks het middaguur een ether-ontploffing voor gedaan. Een van de assistenten was bezig met het overgieten van de ether en er stond een gaspitje in de buurt, dat de damp tot ontbranding bracht. De brandweer was gelukkig zeer snel ter plaatse en zorg de er met twee flinke stralen voor, dat de brand snel geblust was. Het had aanzien lijk slechter kunnen aflopen, want er ston den nog zeer brandbare stoffen in de op slagplaats. Met de schade viel het nogal mee en er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Alleen het meisje dat de ether overgoot kreeg een paar schroeiplek ken in het haar. Ten Zuid-Westen van de Britse Eilanden bevindt zich een uitgebreid depressie- gebied waarin verschillende kernen voorkomen. Sommige van deze kernen zijn uit de Poolstreken afkomstig en bestaan geheel uit koude lucht. Het de- pressiegebied onderging de afgelopen 24 uur een uitdieping terwijl de lucht druk boveti het vaste land tamelijk hoog blijft. Als gevolg van deze ontwikkeling kwam ons land in een Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke luchtstroming, die ge leidelijk zachtere lucht aanvoert. OONBEWOLKT 0 LICHT B£W. 0 HALF8EW ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN I'S ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR «LAUGBIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HÜOE DRUK i L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN UJOfT VERSCHILLENDE HERKOMST NisSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE" DWAR5STREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN V|JF METER P£P SECONDE ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid Zacht voor de tijd van het jaar. 14 Maart Zon op 6.59 uur, onder 18.41 uur. Maan op 8.56 uur, onder 1.56 uur Hoog en laag water te I.Tmuiden: Dinsdag 13 Maart Hoog water: 7.04 en 19.22 uur. Laag water: 2.37 en 14.59 uur. Woensdag 14 Maart Hoog water: 7.39 en 20.01 uur. Laag water: 3.07 en 15.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1