D.D.D. Legeroefeningen op de Veluwr Taxi? Bel 1.2,3.4,5 Een Eeuw Geleden HAARLEMS DAGBLAD - OFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Crescendo" sluit de training af van de lichting 194911 Nederlandse uitvoering van de Mattheus-Passie in Axel Haarlemmer steunt spaaractie Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig Agenda voor Haarlem Gereformeerde Kerk te Haarlem „OVER DE BRUG" Jubileum ds. E. Pot Mr E. Hazelhoff Roelfzema sprak over Ambon Burgerlijke stand van Haarlem Lezing met lichtbeelden over de Dolomieten en Venetië Zandvoorts meisje aangerand en ernstig mishandeld Luc Lutz verlaat Comedia M. N. Pollé veertig jaar bij de post Indonesische kunstavond Nog geen huisvesting voor kinderen van „Sociale Zaken" „Zuiderhout": woonwijk voor welgestelden Aan de Kwartaalabonnés Auto reed tegen een tram Palestinadiorama's weer voor publiek toegankelijk rHoe is het ontstaan-G Dit woord: AMECHTIG Toon Verhey dirigeert de Zevende van Bruckner DINSDAG 13 MAART 1951 Van vandaag af tot en met Vrijdag 16 Maart wordt op de Veluwe onder" leiding van generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde, dé oefening „Crescendo" gehouden, die de training zal afsluiten van de lichting 1949 II welke ruim 6000 man omvat. De uit de lichting 1949 II gevormde ge vechtsgroep, in oorlogsencadering 6200 man omvattend, zal gedurende drie dagen en nachten opereren tegen een voor dit doel geformeerde tegenpartij. Er zullen twee legers zijn, het „blauwe" van „Oost- land" en het „rode" van „Westland". De fictieve grens tussen deze twee lan den loopt van het IJselmeer via Hulshorst, Ermelo, Staverden, Nieuw-Millingen, Kootwijk en Otterloo naar Oosterbeek en verder langs de rivieren naar het Zuiden. Behalve een examen voor de troep is „Crescendo" een oefening voor de staven. Sinds 10 Maart zijn deze druk in de weer geweest om de troepen naar hun stellin gen te brengen en alles te regelen voor het goede verloop van de oefening. En kele officieren zijn reeds kort na Nieuw jaar met deze voorbereidingen begonnen. De officieren die de voorziening van het leger verzorgen, de bevoorrading met munitie en voeding, de medische verzor ging, het transport, herstel en onderhoud van het materieel, hadden een zware taak. Enkele cijfers illustreren dit: 6000 mili tairen hebben per dag 15.000 kg. levens middelen nodig. Voor hun verzorging en transport worden 55.000 liter benzine per dag verbruikt. Ook de Nederlandse luchtmacht neemt aan de oefening „Crescendo" op de Ve luwe deel. De „rode" luchtstrijdkrachten beschikken over Spitfires, Dakota's en Lockheeds. De luchtstrijdkrachten van de „blauwe" partij zullen opereren met Gloster Meteor straaljagers en met fotoverkenningsvlieg tuigen. De vliegtuigen nemen geen munitie mee, maar camera-mitrailleurs, die de resul taten van het schieten op de film vastleg gen. De luchtstrijdkrachten van de „blauwe" en de „rode" partij zullen elkaar niet on derling bestrijden, daar zij zich geheel die- Versterkt Doopsgezind Koor uit Haarlem zingt mee Onder auspiciën van het Haarlemse co mité voor uitvoeringen van Bachs passie muziek met Nederlandse tekst zal op Za terdag 24 Maart in Axel in Zeeuws- Vlaanderen de Mattheus-passie in de ver taling van Jan Engelman ten gehore wor den gebracht door Haarlems Oratorium koor (Doopsgezind Zangkoor met verster king. Als solisten zullen hierbij optreden: Maartje Kliffen, sopraan, Leni Henning, alt, Henk Meyer, tenor (Evangelist en Aria's), Henk Driessen, bariton (Christus partij), Emile Linssen, bas-bariton (Aria's en kleine partijen), Dick v. d. Velde, clavecimbel en Alex Schellevis, orgel. Voorts verlenen een knapenkoor en het Nederlands Kamersymphonieorkest uit Den Haag met blazers van het Concertge bouworkest hun medewerking, het geheel onder leiding van Piet van Egmond. Het enthousiasme, waarmede een commissie te Axel heeft gewerkt om de uitvoering mo gelijk te maken en de grote belangstelling, die de gehele omgeving voor deze mu zikale gebeurtenis aan de dag legt, zijn voor comité en alle medewerkenden zeer verheugend. Een Haarlems zakenman heeft het originele idee gekregen de belangen van zijn nering te combineren met die van de Nederlandse economie, in het bijzonder met de spaaractie der regering. Hij heeft daartoe een overeenkomst met de Rijkspostspaarbank afgesloten., waardoor het hem mogelijk wordt aan iedere jong geborene in Haarlem en omgeving een spaarbankboekje te schenken met een bedrag van vijftig cent als inleg. Hierdoor hoopt hij dat de zin voor het sparen wordt gestimu leerd men komt daar immers gemakke lijker toe wanneer de eerste stap al gedaan is en dat men zich zijn aandeel daarin voortdurend in gedachte blijft houden, want op de aldus uitgereikte boekjes zal de naam van zijn firma uiteraard niet ontbreken. De zorgzame zakenman rekent erop gemid deld 120 boekjes per week ter beschikking te stellen. Wij geloven, dat deze Haarlemmer de eerste in ons land is, die deze vorm van ongetwijfeld attractieve reclame toepast. ADVERTENTIE zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als de eerste jeugd achter de rug Is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de mg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. DINSDAG 13 MAART Stadsschouwburg: „Noach op de wateren" (A.T.G.), 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Frans Halstheater: „Haarlemse Kunstgemeenschap, filmvoorstelling „Une si jolie petite plage", 8 uur. Wilsonsplcin 17: Tentoonstelling van schilderijen van dr. D. M. Hoogevcen, 105 uur (tot 26 Maart). Frans Hals Museum: Tentoonstelling col lectie mevr. WallbrinkOud, 1016 uur (tot en met 18 Maart). Palace: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karl off, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: „The third man", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vader van de bruid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 MAART Stadsschouwburg: „Het dubbelleven van Sir William" (A.G.T.), 8 uur. Frans Hals- theater: „De erfgename", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. nen te. concentreren op het verlenen van steun aan de grondstrijdkrachten. De jachtvliegtuigen zullen zich ook bezig houden met het uitvoeren van verken ningsvluchten, waarbij de vliegers zich niet beperken tot het observeren van vijandelijke objecten, maar deze tevens aanvallen met vuurwapens, raketten en bommen. Des nachts worden verkennings vluchten gehouden, waarbij gebruik ge maakt wordt van parachutefakkels ter verlichting van het gevechtsterrein. Ter voorziening in de vacature van ds. Siertsema werd door de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Haarlem een twee tal samengesteld, bestaande uit ds. A. B. C. Hofkind te Emmen en ds. G. Lugtigheid te Zwolle. Ds. E. Pot, predikant der Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem, die de volgende week vijf en twintig jaar predi kant is, is voornemens Zondag 18 Maart in de Nieuwe Kerk een gedachtenispredicatie te houden. Het jubileum zal niet gevierd worden op 21 Maart, maar op Woensdag 28 Maart. Op die middag van halfvier tot vijf uur wordt een receptie gehouden in het wijkgebouw aan de Jansstraat en des avonds is er een bijeenkomst voor de wijk. Ten besluite van de opleiding der lichting 1949-11 wordt op de Veluwe een vier daagse legeroefening Crescendogehouden, waaïaan 6000 man deelnemen. Foto: in de kaartenkamer van het „hoofdkwartier-te-velde" werd het deelnemende kader aan de vooravond van de eerste oefeningsdag ingelicht over doel en omvang der manoeuvres. Voor een vrijwel geheel gevulde grote zaal in het Concertgebouw heeft mr. E. Hazelhoff Roelfzema gisteravond verhaald van zijn avontuurlijke reis naar Ambon op een vergadering, die was belegd door de Stichting „Door de eeuwen trouw". Voordat hij aan zijn reisverhaal begon, releveerde hij de officiële Amerikaanse tegenspraak betreffende de door hem ge dane aanbieding van militaire bases in de Zuid-Molukken. De heer Hazelhoff zei, dat zulks wel degelijk was geschied, maar dat hij kon begrijpen, dat de Amerikaanse regering reden had, deze zaak niet aan de grote klok te hangen. Hij vertelde vervolgens over zijn aan komst op Manilla, waar de Indonesische ambassade niets naliet om zijn reis naar Ambon onmogelijk te maken en zelfs dreigde, dat het staatsbezoek van Soekar- no niet zou doorgaan, wanneer hij niet werd uitgewezen. Hulp van Philippijnse vrienden stelde hem echter in staat de aanvankelijke moeilijkheden te overwin nen. Na veel complicaties slaagde hij er tenslotte in met een Seebea-toestel uit Manilla te starten, zij het dan dat terwille van de extra mee te nemen benzine de uitrusting van het toestel eigenlijk onder het minimum kwam. Na zijn bezoek aan Ambon, heeft hij zich opzettelijk weer naai de Philippijnen begeven, aangezien daar een arrestatie-bevel tegen hem was uitge vaardigd en hij het land met onbesmeurd blazoen wenste te verlaten. Inderdaad is ook dat in orde gekomen en hij is er ver trokken met de mededeling, dat hij er ten allen tijde weer welkom is. Over de Ambonse zaak zelf, zei de heer Hazelhoff, dat hij overtuigd was, dat de eind-overwinning aan de Ambonezen zou zijn. Hij gaf een overzicht van de krijgs verrichtingen op Ambon, die thans zijn geworden tot een guerilla-oorlog, waarin de Ambonezen sterk in het voordeel zijn. De grote strijd wordt echter uitgevochten op Ceram, aangezien daar meer voedsel voor de guerilleros aanwezig is. De heer Hazelhoff wees er op, dat het kerend getij in de wereldpolitiek eveneens ten gunste van de Ambonezen werkt. Hij vroeg voorts de aandacht voor het econo misch belang, dat de Republiek der Zuid- Molukken voor Nederland heeft en deed een beroep op Nederland om het idealisme te doen herleven uit de bezettingsjaren, vast te houden aan de principes van het recht en niet te proberen zich „met smoes jes" van zijn verantwoordelijkheid af te maken. Geloofsstrijd Als tweede spreker trad op de Ambonese chirurg luitenant-kolonel Kainama, die in een zeer felle rede het Ambonese vrijheids verlangen uiteen zette. Hij zei dat de Re publiek der Zuid-Molukken vastbesloten is zich tegen het Javaanse imperialisme te verzetten en vergeleek de Ambonose vrij heidsstrijd met die van Nedex-land tegen de Duitse overweldigers. Hij noemde het huidige conflict een geloofsstrijd en zei, dat de Ambonezen als Christenen nooit zullen bukken voor de Islam. Hij wees er op dat door Nederlandse juristen is uitgemaakt, dat de Republiek der Zuid-Molukken recht heeft op dé souvereiniteit. Tenslotte zei hij, dat ondanks alles Ambon hoopt op een vruchtbare samenwerking met Nederland, maar dan niet met de huidige Nederlandse regering, die Ambon in de steek liet, maar met het bevriende volk van Nederland. HAARLEM. 12 Maart 1951 ONDERTROUWD: 12 Mrt. J. G. Turken burg en A. M. Kraaij; P. A. G. Flick en M. Remmé, BEVALLEN van een zoon: 9 Mrt, S. Haver- schmidt—Tinholt; S. Strijbis—Vreugdenhil; 10 Mrt, G. J. van RijnRozenhart; 11 Mrt, J. J. NieuwdorpHuijsman; C. J. van dei- Wielvan Warmerdam; 12 Mrt, M. Bolijn Bal. BEVALLEN van een dochter: 9 Mrt, A. G. EderveenBakker; 10 Mrt. J. C. A. van Rixel—.van Halteren; E. PakesSchipper; B. LandzaatKleijn; 11 Mrt, I. M. Uiten- daal—Bastiaenen; H. A. van der Weijden— Vreenegoor. OVERLEDEN: 9 Mrt, G. J. Pothoff— Popta, 85 j., Schouwtjeslaan; M. Pleging— Drommel. 86 j„ Jansweg; C. A. Weesenaar— Verhoog, 92 j„ Jansweg; 10 Mrt. M. M. Strik- Salwegter, 86 j.. Delftlaan; A. Witlou—Bras ser, 82 j„ Amsterdamsevaart; M. Olij Bouwman, 88 j., O. Indiëstraat; M. E. Bon- sema BentumAbelaar, 88 j„ Kenaupark; 11 Mrt. H. J. van den Anker, 75 j., Garen- kokerskade. In 1925 ondernam de Nederlandse Reis- vereniging voor het eerst reizen naar de Dolemieten en Venetië. Tot de oorlog zijn zulke reizen regelmatig herhaald en dit jaar staan ze voor het eerst na de bevrijding op de programma's van de N.R.V. Om de leden een indruk te geven van de schoonheid van de Dolomieten en van Venetië werd Maan dagavond in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden een bijeenkomst ge houden. Na een inleidend woord door de heer C. Spaargaren, voorzitter der afdeling Haarlem, deed de heer J. C. Beurs, algemeen secretaris der N.R.V. mededelingen over de tochten welke vroeger naar de Dolomieten gehouden zijn. Over de schoonheid van deze omgeving sprak de heer Forcher Mayr, voorzitter van de Alpenvereniging Zuid- Tirol. Deze merkte op, dat de bevolking uit boeren bestaat, die zwaar werk hebben te verrichten. In Nederland strijdt men tegen het water en de boeren in Zuid-Tirol onder vinden moeilijkheden door de droogte. In de winter is er door de sneeuw veel water, maar in de zomer valt er weinig water. Het werk in de bergen ondervindt daardoor moeilijkheden. Spreker vertoonde een serie gekleurde beelden welke een indruk gaven van de Dolomieten in de vier jaargetijden. De heer J. Panman, directeur van het Centraal Bureau der Nederlandse Reis- vereniging sprak over Venetië en in het bijzonder over het Dogenpaleis, de San Marco, de Campanile en belangrijke punten van de marmeren stad aan de Adriatische Zee. Prachtige gekleurde beelden werden op het doek gebracht. ADVERTENTIE Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Een achttienjarig Zandvoorts meisje is gisteravond op de Noorderduinweg door een onbekend gebleven individu aangerand en, toen zij zich tegen zijn voornemen ver zette, ernstig mishandeld tot zij door te hulp gesnelde employés van de Corodexfabriek werd ontzet. Het meisje had de Corodexfabriek, waar zij de cantine had schoon gemaakt, om streeks kwart over elf verlaten. Toen zij op de Noorderduinweg fietste, werd zij plot seling door een uit het struikgewas te voor schijn gekomen man van haar rijwiel afge trokken en het duin ingesleurd. Het meisje verzette zich hevig, waarop de onverlaat haar de keel toekneep en een prop helm in de mond stopte. Arbeiders van de fabriek, die het meisje hadden horen gillen, waren inmiddels toegeschoten, waarop de aan rander het hazepad koos. Bij een medisch onderzoek bleek, dat het slachtoffer ernstig aan de rug was ge wond en dat zij een kaakfractuur had. Zij kon geen signalement opgeven. Wel staat vast, dat de man een donkere jekker en leren handschoenen met kappen droeg. Ook de jonge acteur Luc Lutz treedt uit de toneelgroep Comedia. Hij zal het vol gende seizoen deel uitmaken van de Haagse Comedie onder leiding van Cees Laseur en Paul Steenbergen. Zaterdag 17 Maart hoopt de heer M. N. Pollé, employé I, wonende Zijhveg 104 rd. de dag te vieren, dat hij veertig jaar werk- •zaam is bij de PTT. De aanstaande jubi laris, die zijn ambtelijke loopbaan begon in het oude Postkantoor aan de Zijlstraat tegenover de Nieuwe Groenmarkt, is enige jaren werkzaam geweest in Amsterdam. Hij keerde naar Haarlem terug en verricht reeds jaren zijn werkzaamheden op de af deling Pakketpost op het postkantoor aan de Baljuwslaan. Verleden jaar werd in Haarlem-Noord, nauwkeuriger gezegd in het gedeelte van de stad ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart, het door de V.U. en 't Nut gesteunde comité „Over de brug" gevormd. Het stelde zich ten doel voor de Noord-Haarlemmers een cultureel centrum dicht bij huis te scheppen, zodat zij voor het bevredigen van hun verlangen naar kunst en cultuur niet meer uitsluitend aangewezen zouden zijn op bijeenkomsten in het hart der ge meente. In het afgelopen seizoen heeft het comité zes avonden georganiseerd, waarvoor bui tengewoon grote belangstelling werd on dervonden. Hieruit kan worden opgemaakt, dat aan het verlangen van velen van onze Noordelijke stadgenoten tegemoet is ge komen. De belangstelling bewees boven dien, dat Haarlem-Noord een aan de eisen des tij ds voldoende zaalruimte volstrekt nodig heeft. Men heeft zich nu nog moeten behelpen. Ook gisteravond, toen de musi coloog Bernard IJzerdraat met zijn ga melan-gezelschap „Babar lajar" in samen werking met twee Indonesische dansers en de Batakse liederenzanger Sam Pasariboe het eerste seizoen in het gymnastieklokaal van de oude P. H. van der Ley-school be sloot. Er was een talrijk gehoor aanwezig, dat met aandacht luisterde naar de uiteenzet tingen van Bernard IJzerdraat omtrent de gamelan-muziek en het gamelan-orkest, de weerspiegeling van een geestesgesteldheid, die veel verschilt van onze Westerse men taliteit. Het verstandelijke begrip zal de Westerlingen te hulp moeten komen om de karakteristieke schoonheid van de Oosterse klankenmengeling met haar verfijnde orde van rhythmiek, van kernmelodieën, om spelingen en variaties, van subtiele nuan ceringen en emotionele klanksterkte-con- traslen, te gaan waarderen. Meer dan in onze Westerse orkesten zijn de functies van de instrumenten van het gamelan-orkest individueel gescheiden. Het kan zelfstandig optreden, maar ook ter begeleiding van de dans. Gisteravond werkte IJzerdraats en semble in deze zin samen met de Djokjgse hofdanser Raden Mas Pakoen, die bij zijn dansen kunst van de hoogste orde te aan schouwen gaf. Volmaakte lichaamsbeheer- sing en edele uitdrukkingskracht maakten deze symbolische voorstelling van de strijd tussen het Goede en het Boze tot een in drukwekkend gebeuren. En wat de game- lanmuziek aan expressieve mogelijkheden bevat, werd bij 'het begeleiden overtuigend aangetoond. Na de pauze zag men Balinese dansen door Laloe Oesman, eveneens met de ver bazingwekkende perfectie van arm- en vingerbewegingen, die thans ontleend wa ren aan het dagelijkse leven van de Bali nese bevolking. Voor dit dansen diende gramofoonmuziek als begeleiding, hetgeen, al was het een opname van Balinese game- lanmuziek, toch een nadeel was. Een ander geluid liet de zanger Sam Pasariboe horen. Met zijn „Western-har monisch klinkende liedjes, meest van krontjong-karakter, kwam hij dicht in de buurt van de amusementsmuziek, die de oerkracht van een eigen volkskunst mist. Maar Sam Pasariboe weet zijn liedjes leuk voor te dragen en bijzonder gezellig in te leiden, zodat zijn optreden als een innemend intermezzo zeer gewaardeerd kon worden. De avond was mede tot stand gekomen door bemiddeling van het landelijk Con tactcomité voor tropische culturen. P. ZWAANSWIJK El- is nog geen oplossing gevonden voor de huisvesting van de 35 kinderen die in het „Kinderhuis Zuid" van de Haarlemse Dienst voor Sociale Zaken verblijven. Zoals men weet besliste de Haarlemse rechtbank enige weken geleden, dat het gebouw Wilhelminapark 6, waarin het kin derhuis is gevestigd, op 31 Maart ter be schikking van de eigenaresse, de stichting „Koorschool Sint Bavo", moet worden ge steld. De gemeente zoekt naar een tijdelijke oplossing door middel van huur van een geschikt pand dan wel naar een definitieve door aankoop van een gebouw. Maar tot het laatste kan alleen worden overgegaan wanneer dat perceel ook werkelijk aan alle eisen voldoet die aan de huisvesting van een groot aantal kinderen kan worden ge steld. Is dat niet het geval dan zal men trachten bij wijze van noodmaatregel een ander gebouw te huren. De gemeente kan zich moeilijk voorstel len, dat men op 31 Maart zal overgaan tot het met de sterke arm verwijderen van de kinderen en hun verzorgsters. Aangenomen mag worden dat de eigenaresse van het pand in dat opzicht zich wel soepel zal be tonen. Tegen het ontwerp-uitbreidingsplan „Zui derhout, gedeelte A" zijn bezwaren inge diend over de opzet van een flatgebouw ten Zuiden van de Spanjaardslaan. Een adressant geeft de voorkeur aan een ge bouw van eenvoudige opzet, dat een grotere capaciteit zal kunnen hebben. B. en W. merken op, dat bij het 'ontwerpen van het uitbreidingsplan niet gedacht is aan een flatgebouw met een uitgesproken luxueus karakter, doch aan flatwoningen voor wel gestelden. De toekomstige bewoners zul len daarin, wat betreft ruimte, inrichting en afwerking, hetzelfde moeten kunnen vinden als in een zelfstandig woonhuis van ongeveer gelijke huurklasse. Wat de capaciteit van het geprojecteer de flatgebouw betreft merken B. en W. op, dat het volume daarvan is gedacht op on geveer 15.000 m3, hetgeen wil zeggen, dat, na aftrek van de ruimte welke nodig is voor het souterrain en de kap. voor woon ruimte ongeveer 10.500 m3 overblijft. Deze ruimte zal voldoende zijn voor onge veer dertig woningen. Volgens globale ra ming zal het, gerekend naar de tegen woordige maatstaven, mogelijk zijn het gebouw te exploiteren bij een huurwaarde van ongeveer 2500 per woning per jaar, waarin begrepen de centrale voorzienin gen. Een dergelijke huurwaarde kan, gelet op de welstandsklasse, waar uit de toekom stige bewoners zullen moeten komen, niet buitensporig genoemd worden. Het gebouw moet een goede overgang vormen tussen De Hout en de ruime bebouwing met villa's. Het geheel zal daardoor een waar dig karakter krijgen, zonder dat de bouw massa te dominerend wordt. B. en W. heb ben er dan ook bezwaren tegen ook de Westelijke- en de middenvleugel voor drie woonlagen te projecteren, zoals een der adressanten suggereert. Als het terrein waarop het flatgebouw is geprojecteerd, was verkaveld op de wijze als is geschied met de aangrenzende gronden, dan zouden ter plaatse zes grote villa's, elk met een in houd van 1500 m3 zijn ontworpen. Was de grond gelegen in een normaal stratenplan elders in de gemeente, dan zou deze plaats bieden aan vijftig arbeiderswoningen van 260 m3 elk of 35 kleine middenstands woningen van 375 m3. Naar aanleiding van bezwaren over het plan, slechts een groot type ééngezins woningen te projecteren, delen B. en W. mee, dat de totale stichtingskosten zeker niet meer dan 60.000 tot 65.000 be dragen. Een adressant heeft gevraagd het uitbrei dingsplan zodanig te wijzigen, dat op elke kavel een gebouw kan worden gesticht, dat huisvesting kan verschaffen aan bijvoor beeld zes gezinnen. B. en W. merken op, dat een dergelijke opzet schade zou toebrengen aan de gehele omgeving, welke het uitge sproken karakter van een meer gegoede woonwijk heeft. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CKK RIJTUIG MIJ. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kimt het bedrag ad. f5.20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f5.70) storten of overschrr,- ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op .een van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven. wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bij onze administratie? Maandagavond om halfzeven reed een bewoner uit Aerdenhout per auto op de Zandvoorterweg en wilde bij de Vier sprong te Aerdenhout de trambaan over steken om de Oosterduinweg te bereiken. Hij zag niet, dat uit de richting Zandvoort een tram naderde en bemerkte evenmin, dat de waarschuwingslichten aan de kant van de weg brandden. De auto reed tegen de tram op en werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De bekende Palestina-diorama's te Haar lem zullen half Maart weer ter bezichtiging voor het publiek opengesteld worden. De diorama's zijn in de afgelopen maanden geheel gerestaureerd en van een nieuwe verlichting voorzien. De opening zal plaats vinden op Donder dagmiddag 15 Maart door ds. J. Bronsgeest, Nederlands Hervormd predikant te Haar lem. Ds. Bronsgeest hoopt tevens enkele diorama's toe te lichten. Hierna zullen er nog twee bijzondere rondleidingen gehouden worden, n.l. op Dinsdagavond 3 April door ds. W. Spliet- hoff, Evangelisch Luthersch predikant en op Woensdagavond 11 April door mr. J. W. Key, Oud-Katholiek pastoor. „Toen hij de piano naar de derde ver dieping had gehesen, zeeg hij amechtig in een luie stoel neer". In deze beteke nis plegen wij het woord te gebruiken en wie er wel eens over heeft rage- dacht, is waarschijnlijk tot de conclusie gekomen dat het samenhangt met het woord adem, samengetrokken tot aam. Het tweede deel is voor onze landge noten uit Gelderland en Overijsel dui delijk. Daar kent men nog hechter, in de zin van hijgen. Amechtig zou dus be tekenen: ademloos, naar adem snak kend en zo gebruikt men het ook. Het spijt mij wel, lezer, maar het is niet waar. In vroeger tijd kende men be halve amechtig ook amachtig en nu komt de aap uit de mouw: het voorvoegsel a- betekent: niet, of on-. Het is bekend uit amoreel: zonder moraal; uit a-reli gieus, on-godsdienstig. En amechtig be tekent dus doodgewoon: machteloos. En ook dat ben je als je die piano naar de derde verdieping hebt gehesen. Als besluit van serie D van het winter seizoen van de H.O.V. dirigeert Toon Ver hey hedenavond de fameuze Zevende Sym- phonie van Anton Bruckner, een werk van doorslaggevende betekenis in de waar dering van de machtige symphonische kunst van de Oostenrijkse meester. Bruck ner's Zevende was namelijk zijn eerste symphonie, die van de première af (in 1884, onder leiding van Arthur Nikisch) een overtuigend succes behaalde, meer nog: een triomf werd. Het was ook de eerste die in druk verscheen. Zij heeft de weg ge- effend om het totale symphonische oeuvre van de meester te doen begrijpen en aan vaarden. De extra-bezetting van de parti tuur (deze eist boven de normale sterkte ook nog een kwartet Wagner-tuba's) zal er wel de oorzaak van zijn dat het werk niet tot het lopende répertoire behoort, zeker niet bij ons Haarlems orkest. Het is dus ongetwijfeld een bijzondere gebeurte nis op muzikaal gebied in onze stad, dat de H.O.V. er dit keer haar prachtige reeks van Dinsdagavond-concerten mee wil besluiten. Het te pas brengen van bovengenoemde Wagner-tuba's in het werk wijst naar de kern van Bruckner's Zevende. Deze instru menten vervullen in de „Ring der Nibelun- gen" van Wagner een bijzondere rol om de godenwereld te typeren. Door ze in zijn symphonie aan te wenden, heeft Bruckner in Wagner's geest en met diens specifieke klankmiddelen de door hem zo zeer bewon derde meester willen eren. Wat echter niet zeggen wil dat zijn muziek door dik en dun Wagneriaans is. Aan de dirigent Felix Mottl verklaarde de componist dat hij met een voorgevoel van de naderende dood van Wagner aan het Adagio van zijn symphonie begonnen was. Dit heerlijke stuk, dat het hoogtepunt genoemd wordt in het complete oeuvre van Bruckner, vangt dan ook aan met het bewuste tuba-kwartet, dat trou wens het Adagio-deel geheel beheerst. Nog vóór dit stuk voltooid was, kwam de tijding dat Wagner inderdaad overleden was. Men begrijpt dat Bruckner hiervan zeer onder de indruk was en dat dit sporen nagelaten heeft in de slotzinnen van deze merkwaar dige middenmoot van de Zevende. Daar wordt het pas werkelijk een treurmuziek. Het voorafgaande heeft eerder een rustig- heroïsch karakter met een hooggespannen lyriek in een majeur-toonaavd. Toch is er een wonderlijke eenheid in dit geniale brok orkestmuziek. Dit Adagio is als het ware het hart van het werk. En hoe warm dit klopt, kan men ervaren cloor er vol over gave naar te luisteren. Volgens mij is het. een der hoogtepunten van de romantische muziek. Het is de synthese van Wagner, zonder diens pessimisme en zonder diens theatrale techniek. Een echt Bruckner-thema beheerst het eerste deel van de symphonie, waarin men sommige Mahler-effecten reeds als toe komstmuziek meent te vernemen. Het Scherzo bevat nu eens geen folkloristische boerendans; het heeft veeleer een grotesk en onstuimig karakter. De aanwending van het trompetmotief brengt de aan Wagner opgedragen Derde in herinnering. In de Finale werken weer de Wagner-tuba's mee. Een typisch Bruckneriaans koraal beheerst dit deel, dat aan het geheel een sterke ge slotenheid geeft door een teruggrijpen naar het beginmotief van het werk, maar nu in de plechtige sfeer van het koraal geheven. Voor de Haarlemse Bruckner-vrienden en die het worden willen, mag deze uit voering een buitenkansje heten. JÓS. DE KLERK. De sterk gezwollen rivier de Han in Korea levert de verbonden strijdkrachten, die haar moeten oversteken, veel moeilijkheden op. Daar er bijna geen bruggen zijn, moet men doorwaadbare plaatsen zien te vinden. Op een der oversteekplaatsen rijden de wagens, tot aan de assen in het water, door de wild bruisende rivier. Aan de andere zijde wachten nog talrijke wagens op hun beurt. Havcnbclangen. De cineast Ytzen Brusse, die het vorige jaar een regeringsprijs won met zijn film „Parlevinkers" heeft van de stichting „Havenbelangen" te Rotterdam op dracht gekregen een film over de Rotter damse haven te maken. Uit de Opiegte Haarlemsche Courant van 13 Maart 1851 's-GRAVENHAGE Van regerings wege zijn bij de Tweede Kamer voor dragten ingediend tot wijziging van het belastingstelsel, vergezeld van eene me morie van toelichting, waarin Z.Exc. de Minister van Financiën verklaart, dat de moeijelijkheden in welke 's Rijks geld middelen twee jaar geleden gewikkeld waren, allengs zijn verminderd en thans geheel verdwenen Eene vervanging der accijnsen door ééne enkele belasting acht de Regeering eene hersenschim. Met andere verbruiks belastingen in te voeren, zoude men de last, die der nijverheid is opgelegd, ver plaatsen, niet opheffen. I-Iet voordeel der accijnsen ligt daarin, dat de belasting zich in den prijs van het artikel verbergt. De afschaffing van den accijns op de brandstoffen komt der Regeering aanbe velingswaardig voor. Om het evenwigt te behouden stelt zij eene belasting voor op de renten van roerende kapitalen, niet tot eenigen tak van nijverheid, aan het regt van patent onderworpen, aangelegd. Betreffende de patenten stelt de Regee ring eene belangrijke vermindering op de binnenlandse, vaart voor. Voor zeeschepen zal het tonnengeld van 45 op 25 cents verlaagd worden, zonder opcenten. Eene belasting op de inkomsten acht de Regeering aan onoverkomelijke be zwaren verbonden, vooral Indien zij moet worden geheven naar de opgaven der ingezetenen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5