„Engeland zal Duitse deelneming aan plan-Schuman beiemmeren" De Stille Wens Clowntje Riek Kort en Bondig j New York Times: Duitse vakbonden verzetten zich eveneens tegen het plan GORDIJNSTOFFEN Fa v. Vastenhovert Theo Baylé naar New York Vervoer van gewonde Korea- vrijwilligers naar Nederland DOOR BARBARA CARTLAND Vakcentralen protesteren tegen suikerprijs-verhoging Mijlpaal-tekort van zeven ton ten laste van Arnhem Hoofdredacteur van De Waar heid voor het gerechtshof Hoofdredacteur van De Tijd bekeurd Voor de Minderen De eerste verjaardag van „Teisterband Emigranten kunnen voortaan meer inboedel meenemen Nieuw radioblad nam uit „Vrije Geluiden" programma's over Zandvoort „Scapino" voor schooljeugd Duizend mondorganisten op concours van „Excelsior" Inbrekers namen textiel uit garage weg Nieuw Vennep Lisse Hillegom Jubileum L. Burggraaf Bloemendaal Heemstede Jaarvergadering E.H.B.O. DINSDAG 13 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 NEW YORK, (Reuter) De Britse re gering zal mogelijk trachten de parafering van het verdrag betreffende het plan- Schuman te verhinderen of haar veto uit spreken over de uitvoering in Duitsland van de fundamentele bepalingen van het plan, zo meldt de correspondent van de „New York Times". Deze zegt in een tele gram uit Frankfort, dat het effect, van een van genoemde maatregelen verwezenlijking van het programma voor de zware in dustrieën in West-Europa zou verhinderen of op zijn minst vertragen. De correspon dent meldt, dat de Britse houding ten aan zien van de toekomstige organisatie van de West-Duitse zware industrie thans zeer koel is. De Britse autoriteiten in West- Duitsland hebben van de Britse regering telegrammen ontvangen, waarin ontevre denheid wordt uitgespronken over de over eenkomsten, die tot stand zijn gekomen tussen de Amerikaanse en Duitse functio narissen over een ontvlechtingsprogramma voor de kolen- en staalindustrieën in het Ruhrgebied. Uit Londen wordt gemeld, dat waarne mers aldaar hebben verklaard, dat de ge allieerde Hoge Commissie de plannen voor de toekomst van de kolen- en staal ver kooporganisatie moet goedkeuren, als ook de mate waarin staalmaatschappijen kolen mijnen in het Ruhrgebied in eigendom kunnen hebben. Verwacht wordt, dat deze beide punten besproken zullen worden door de Hoge Commissie, in verband met de jongste overeenstemming, die naar ver luidt, bereikt werd door de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy met bondskan selier Adenauer. Volgens deze overeen stemming zou de verkoopsorganisatie na een zekere tijd worden ontbonden en zou den staalmaatschappijen voor 75 procent eigenaar van kolenmijnen kunnen worden. In gewoonlijk goedingelichte kringen te Londen wordt vernomen, dat Engeland zijn vorige standpunt zou handhaven, dat het vraagstuk van eigendom op individuele basis geregeld moet worden en niet door een algemeen percentage. Men gelooft te Londen, dat er geen Britse bezwaren zou den bestaan tegen de voorgestelde ont binding van de kolen- e:x staalverkoops- organisatie. Vakbonden tegen De federatie van West-Duitse vakver enigingen heeft zich gisteren aangesloten bij de afwijzende houding, welke de in dustriëlen in het Ruhrgebied tegenover het plan-Schuman blijven aannemen. De Duitse gedelegeerde bij de onderhan delingen over het plan-Schuman heeft in Dusseldorp aan de leiding van de vakbond federatie verslag uitgebracht over de stand der Prijse onderhandelingen. In een besluit van de vakbondleiding wordt gezegd, dat daarbij tot uitdrukking is gekomen, dat de huidige verdragstekst in twee belangrijke kwesties afwijkt van de geest van de ver- ADVERTF.NTIE Grote sortering. Sinds 1898 Ostadestraat 46, Kleverpark, Tel. 10413 Daarna voorgoed naar Wenen De bariton Theo Baylé, tot dusver ver bonden aan de Nederlandse Opera te Am sterdam, heeft een contract gesloten met de New York City Centre Opera voor het ver vullen van gastrollen in het lopende réper toire (onder meer in „Salomé" van Richard Strauss) gedurende de maanden Septem ber, October en November. In December verleent Baylé medewerking aan de voor stellingen van de opera te Barcelona, om zich daarna met ingang van 1 Januari 1952 vast te verbinden aan de Staats- opera te Wenen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat in de toekomst meermalen kleine groe pen zieke en gewonde militairen van het Nederlands vrijwilligers-detachement in Korea per vliegtuig naar Nederland zullen worden overgebracht. De militairen worden per Brits vliegtuig van Tokio naar een vliegveld bij Londen vervoerd, waarna zij 48 uur in een Engels hospitaal in observatie worden gehouden. Het overbrengen der militairen van Enge land naar Nederland geschiedt met een Nederlands militair vliegtuig, waarna de patiënten naar een Nederlands militair hos pitaal worden vervoerd. De familieleden van de betrokkenen ontvangen enige dagen voor aankomst van het vliegtuig in Neder land bericht. FEUILLETON Vertaald uit het Engels 35) „Dank u wel", antwoordde Sally. Weldra lag Anne i'ustig in bed. Sally ging naast haar zitten. „Als je je goed voelt", zei Sally, „wip ik er eventjes tussenuit om wat bloemen te gaan kopen. Ik moet trouwens ook nog wel een hapje eten. Ik geloof, dat de dok ters al vroeg in de middag zullen komen, en dan ben ik het liefst weer hier". „Je komt toch terug?", vroeg Anne bijna smekend, en Sally begreep, dat Anne niet bang was orn alleen te blijven liggen maar voor wat de dokters met haar zouden doen. „Natuurlijk", stelde Sally haar gerust. „Ik kom zö gauw mogelijk weer hier". Sally ging naar beneden. Spoedig slaagde zij er in om wat bloe men te kopen. Nadat zij een kopje koffie en enkele broodjes had genuttigd, keerde zij naar het ziekenhuis terug. Boven op de gang hield een verpleeg ster haar staande. „Bent u juffrouw Granville?" klaring van 9 Mei 1950. Met het oog op deze situatie heeft de vakbondleiding haar definitieve oordeel in beraad gehouden. De vakbonden keren zich, evenals de industrie, tegen het gedeeltelijke verbod van verti cale organisatie en tegen de opheffing van de centrale kolenverkoop. Ook de socia listische partijleiding heeft tijdens het weekeinde in Bonn het plan nogmaals af gewezen. Daarentegen meent men in rege ringskringen, dat Duitsland het plan zal moeten aanvaarden, daar ook zonder het plan-Schuman de ontvlechting der verti cale bedrijfsorganisatie' en van de centrale verkoop zou worden uitgevoerd en wel, naar men vreest, in verscherpte mate. De Raad van Vakcentralen verzond een telegram aan de ministerraad waarin ge zegd wordt, dat de verhoging van de sui kerprijs een toegeven aan speculanten ten koste van verbruikers betekent. De verho ging geschiedde, zo wordt gezegd, zonder overleg met het georganiseerde bedrijfs leven. De vakcentralen maken daartegen ernstig bezwaar en verzoeken spoedig overleg over de sociale consequenties van de maatregel. „Op de meest onsociale wijze is de de- missionnaire regering, zonder enig overleg met het georganiseerde bedrijfsleven, bezig de eindjes aan elkaar te breien. Beoogt men met de prijsverhoging van de suiker con sumptiebeperking? Deze prijsverhoging gaat verder dan voortvloeit uit de prijs ontwikkeling. Daardoor zal de kleine beurs het gelag moeten betalen. Mocht men in derdaad consumptiebeperking beogen, dan zou men toch moeten overgaan tot distri butie met bonnenstelsel", aldus de voor zitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland, de heer M. Ruppert, in een commentaar op het besluit van de Raad van Vakcentralen, een telegram te zenden aan de ministerraad naar aanlei ding van de recente verhoging van de sui kerprijs. De heer Ruppert zeide voorts: „Door zijn medewerking aan het rapport van de So ciaal Economische Raad heeft het C.N.V. erkend, dat enige gebruiksbeperking helaas niet te voorkomen zal zijn. Maar in dat rap port is de belangrijke opmerking gemaakt, dat rekening zal moeten worden gehouden met de verschuivingen, die sinds Septem ber 1949 bij de verdeling van het nationaal inkomen zijn opgetreden. Sedertdien zijn de lonen tenminste 3 y2 pet. achtergebleven bij de prijzen van het gezinsverbruik. Dat wil zeggen dat de loon- en salaristrekken- den hun aandeel in de gebruiksbeperking reeds bijna geheel, zo niet geheel, hebben geleverd. Het is nu de beurt van de hogere inkomens-trekkenden. Maar de verhoging van de suikerprijs gaat rechtstreeks in tegen liet advies van de S.E.R. Want een zo belangrijk volksvoedsel als suiker drukt in verhouding zwaarder op de gezinsuit gaven van de lagere, dan van de hogere in komens-trekkenden. Het C.N.V. heeft tezamen met de beide andere vakcentralen steeds op construc tieve wijze meegewerkt bij het oplossen van de zeer moeilijke vraagstukken, waar voor ons vaderland is gesteld. Het zou dat graag blijven doen. De regering make dat niet onmogelijk", aldus de heer Ruppert. De Arnhemse gemeenteraad heeft zich met uitzondering van de communisten ac- coord verklaard met het voorstel van B. en W. om het mijlpaal-tekort, ten bedrage van 700.000.te voegen bij het tekort van de gemeente tot en met 1957. De raadsleden verklaarden, dat men on der de gegeven omstandigheden wel moei lijk anders kon doen, temeer nu de regering heeft geweigerd meer dan twee-en-een- halve ton, het toegezegde bedrag, te ver strekken. Men heeft bij de discussie niet naar zon debokken willen zoeken, om niet in een aanval op personen te vervallen. Wel werd betreurd, dat de leiding van de „Mijlpaal" aan Arnhem ontnomen werd en dat Den Haag het meeste voor het zeggen had. Toen men eenmaal in het schuitje zat, moest men meevaren, hoewel van de zijde van B. en W. van Arnhem en het stichtingsbestuur alles is gedaan om een verandering ten gunste te verkrijgen. Nadrukkelijk werd vastgesteld, dat de raad nimmer officieel toestemming heeft verleend tot overschrijding van het ge meentelijk garantiebedrag van 550.000. hetgeen echter wel is geschied. Wel heeft men stilzwijgend zijn toestemming eraan gehecht. Waarbij van de zijde van B. en W. nog werd opgemerkt, dat men pas thans over voldoende cijfers beschikt om de raad een inzicht te geven in het tekort en wat daarmee samenhangt. Sally beaamde dit. „Dr. Carey wilde u graag even spreken. Hij heeft zo juist uw zuster onderzocht." Sally liep achter haar aan het kantoortje binnen. De verpleegster belde David op. „Juffrouw Granville is hier, dokter. Wilt u soms even met haar spreken?" Zij gaf Sally de telefoon. „Zo, David." „Heb je al iets gegeten?" „O, ja, dat is in orde hoor!" „Ik wilde je juist voorstellen om even tjes buiten ergens wat te gaan halen. Dan kunnen wij trouwens ook rustig praten." „Maar David, moet ik Anne niet opzoe ken?" „Geen sprake vanik wil juist dat zij de eerste uurtjes alleen blijft. Zij heeft iets om te slapen gekregen." „O, in dat geval.... maar ik beloofde haar, dat ik vroeg zou terugkomen." „Kijk dan alleen maar even om een hoekje, maar sta over drie minuten bene den bij de uitgang. Laat mij niet wachten hoor!" Sally lachte. „Ik zal mijn best doen, hoor." Sally liep naar Anne's kamer. Voorzich tig deed zij de deur open. Anne sliep als een roos! Zacht deed zij de deur weer dicht. Met de lift ging Sally naar beneden. David wachtte daar al. „Sliep zij?", vroeg hij. „Ja." „Dat dacht ik wel. Maar trek nu een Vrolijker gezicht, hoor." Geldboeten en voorwaar delijke gevangenisstraf Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich te verantwoorden de hoofdx-edacteur van het dagblad „De Waax-heid", de heer A. S-, die terzake van smaadschrift jegens de heer E. Kupex-s in September 1949 door de rechtbank te Amsterdam was veroor deeld tot een boete van 150. Op de vraag van de president waarom hij tegen dit vonnis beroep had aangete kend, antwoordde de heer S.: „Omdat dit geen smaadschrift was, maar een vaststel ling van feiten." Het betrof hier een verslag iix „De Waar heid" van een zitting in de zaak-Wouden berg, waarin gezegd werd, dat de heer Kupers de karthotheek van het N.V.V. als mede gelden aan Woudenbex-g zou hebben uitgeleverd. De procureur-generaal was van mening, dat in het woord „uitgeleverd" ligt opge sloten, dat de heer Kupers gezegd zou heb ben: „hier is de zaak". Dit is volgens mr. Fabius opzettelijk zo gesteld om de heer Kupers in een kwaad daglicht te stellen. Hij requireerde daarom een boete van 500.en zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdediger, mr. H. P. C. de Balbian, zei in zijn pleidooi, dat hier van belediging geen sprake is. „Uitgeleverd" kan immers ook betekeneix „geen maatregelen geno men". Het is de bedoeling in het artikel te doen uitkomen, dat de heer Kupers een passieve houding heeft aangenomen. Het is allex-minst de bedoeling geweest de heer Kupers in een kwaad daglicht te stellen. Hierna werd behandeld een aan de heer S. ten laste gelegd smaadschrift jegens dr. Beel, waarvan hij door de x-echtbank was vrijgesproken. Het betrof hier een artikel over de zaak tegen de voormalige burgemeester van Den Haag. De heer S. zeide, dat er vragen in het artikel gesteld waren om opheldering over tal van duistere punten in deze zaak te verkrijgen en daardoor de rust te doen wederkeren. Mr. Fabius zeide van mening te zijn, dat de artikelen in „De Waax-heid" er in het algemeen niet op gericht zijn de rust te doen wederkeren. Hij vond de pas sage, waartegen dr. Beel een aanklacht had ingediend, een gemene voorstelling van zaken, zoals trouwens het gehele artikel dat naar zijn mening was. Zijn eis in deze zaak was 500. Op 19 Maaxi zal het gerechtshof in beide zaken uitspraak doen. Op bevel van de officier van justitie te Amsterdam heeft de x-echex-che proces-ver- baal opgemaakt tegen de hoofdredacteur van „De Tijd", mr. Jan Dex-ks, ter zake van de op 17 Febx-uaii in dit blad versche nen „Tijddingen", waarin de politie wex-d gewaarschuwd, zich niet door een al te lichtvaax-dig gebruik van vuurwapenen bij het volk gehaat te maken. De officier van justitie te Amsterdam schijnt van meixing te zijn, dat het hier gaat om belediging van het openbaar gezag, aldus meldt „De Tijd". Het blad mex-kt op „De Tijddingen in kwes tie sloegen op het openbaar gezag zoals dit zou kunnen wox-den. De officier van justitie meent misschien dat het reeds zo is". Ten gevolge van een verzakking in de Oostelijke baan van het traject Amsterdam Zaandam ontstond Maandagavond omstreeks acht uur een treinstagnatie. Twee treinen uit de richting Amsterdam vielen hier door uit. Zij liepen naar buiten. „Je ziet er doodmoe uit", merkte David plotseling op. „Ik ben alleen maar een beetje vermoeid. Vannacht heb ik niet geslapen." „Denk er aan, dat jij nu ook niet ziek mag worden!", waarschuwde David haar. „Dat word ik zeker niet, maar ik maak mij zorgen over Anne." „Zij is binnenkort weer beter, en jij moet je geen zorgen over haar maken." „Doe nu niet zo autoritair." David keek haar lachend aan. „Je bent veel te zelfvoldaan, David." „Hoe kom je daar zo bij?" „Nu, dat is nogal duidelijk. Een van de verpleegsters heeft mij trouwens verteld, dat het halve ziekenhuis vexiiefd op je is!" Tot Sally's vex-bazing kreeg hij een kleux\ „Zij kletsen veel te veel!", was zijn enig commentaax-. „Ik geloof, dat het de waax-heid is!", ging Sally onverstoorbaar doox\ „Je ziet er erg schuldig uit." „Je weet niet half, hoe vex-velend ver pleegsters wel kunnen zijn. Natuurlijk, er zijn wel enkele aardigen, maar verschillen den zijn bar onaangenaam. Zij kletsen de hele dag over de dokters". In het restaux-ant zochten zij een rustig tafeltje uit en ondanks Sally's protest be stelde David voor haar een stevige maal tijd. David praatte hondex-duit over zijn werk en zijn chef in het laboratorium. „Hij wil, dat ik mijn werk in het zieken- Schimmenspelcabaret en feestelijk souper De Haarlemse sociëteit Teistex-bant, waar van kunstenaars en kunstminnenden broe- dexiijk het voortdux-end stijgende ledental vormen, vierde Zaterdag met een alleszins geslaagde feestavond het éénjarig bestaan in enige lokaliteiten van het restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, welk his torisch centrum van de Spaarnestad dooi de meeste bezoekex-s pas bij het krieken van de Zondag wex-d teruggezien. Voorzit ter Godfried Bomans sprak ter inleiding van de viering een korte .maar geestrijke i-ede uit, waarin hij ex-op wees dat in ieder leven de eei-ste verjaardagen als de be- langx-ijkste wox-den gevoeld. Naarmate de ouderdom stijgt is er vaak minder reden tot vreugde. Spreker spoox-de de commissie tot vooi-bereiding van de viering van het zilveren jubileum dan ook tot de grootst mogelijke kalmte en soberheid aan. Het bestuur denkt er over het eeuwfeest zo goed als ongemerkt voox-bij te laten gaan. Het progx-amma begon met een schim menspel, dat de hoogtepunten uit het socië teitsleven in achttien beelden de revue liet passeren. Speciaal de sublieme portretten van ere-voorzitter dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) en van het dagelijks bestuur oogstten de haxielijke waardering van de toeschouwei-s, evenals de bewegende herinneringen aan het feest van de veertiende Juli, de Weense avond in de Vleeshal, de wedstrijd in welspre kendheid en de gevreesde examens. Het aantrekkelijke geheel behaalde een uitbun dig succes. De schimmen waren verwaar digd door de tekenaars Frans Funke en Jules Chapon, die alle eer van hun wei-k kregen. De zwiex-ige, dikwijls vei-rassende tekst werd gesphreven en uitgesproken door mevrouw Hans de Kat-Van Zijl en Jan Mul zorgde voor de geluidseffecten en illustratieve muziek. Dank zij de „draad- prater" van laatstgenoemde konden ex- tevens fx-agmenten van de openingsplech tigheid ten gehore worden gebracht. Aan het daaropvolgende, door David Koning samengestelde cabaret verleenden enkele in de kleinkunst geroutineex-de leden van Teistex-bant onder enigszins primitieve omstandigheden hun desondanks bijzonder gewaardeerde medewerking, zoals de mu zikale illusionist Swen Smeele met zijn komische Vogelserenade voor viool, de be kwame verteller Wim Povel, de ditkeer als dichter een vermakelijk figuur slaande Chiel de Boer en de Amsterdamse liedjes zanger Moestafa, die zelfs tot een toegift werd gedwongen. Verder haalde de heer F. C. Dupuy vex-bazingwekkende kunstjes met kaarten uit, vertoonden Lizzie May en Jan Bronk op het krakende plankier de aardige pantomime „Pluim en de pop" en droeg Loek van den Broek een door Frans Hesmerg geschreven parodie op de „Gys- breght" voor. De apotheose van het pro gramma werd gevormd door het optreden van de marionetten van laatstgenoemde, gehanteerd door vijf leden van het H.T.C.- cabaret „De gx-ote beer", die nota bene eex-der op de avond een voox-stelling hadden gegeven in het Militair Hospitaal te Utrecht! Klokslag twaalf uur konden aan het souper de glazen worden geheven om op het welzijn van de sociëteit te drinken. Woordje doen. De boekwinkels in Bad Wildungen (Amerikaanse zóne) hebben alle voorradige Franse woordenboeken uitverkocht. De kopers waren voor het merendeel vrouwen. Binnenkort zul len Franse troepen in Bad Wildungen gestationneex-d worden. huis geheel en al opgeef. Dr. Drayson en zijn collega's willen daar echter niets van horen. De staf is toch al onderbezet. Ik wei-k er daarom iedere morgen en twee middagen. Al mijn andere tijd, ook de avonden en vaak nog een stuk van de nacht, zit ik in het laboratorium. Ik heb daar ontzettend intex-essant wei-k." „Vex-tel mij daar eens wat over", vroeg Sally, en David stak van wal. Sally be- gx-eep er maar bar weinig van, maar zij zag aan Davids gezicht, dat het werk in het laboratorium hem een intense genoeg doening schonk. Plotseling keek David op zijn horloge. „Ik moet er vandoor, Sally. Heeft het je lekker gesmaakt?" „Dank je wel, het was heerlijk". Toen zij bij het ziekenhuis waren, her innerde Sally zich plotseling, dat zij nog moest opbellen. Zij vroeg David of zij dat in het ziekenhuis kon doen. „Ik heb hier een paar kamers. Je kunt daar wel even bellen. Anne zal voorlopig nog wel niet wakker worden. Je kunt daar dan ook rustig blijven wachten". David ging Sally voor door vele gangen, zodat Sally op het laatst geen idee meer had, in welk deel van het gebouw zij was. Tenslotte opende hij een deux-, waarop een box-dje met zijn naam bevestigd was. „Daar is de telefoon, Sally. De telefoniste zal je wel doox-verbinden". Sally knikte. „Ik moet er nu vandoor! Zie je binnen kort wel weer!" Onder de sinds 1 Januai-i 1951 geldende regeling bestaat voor emigranten een rui mere mogelijkheid dan voox-heen om goede- x-en mee te nemen en na verti-ek te doen overkomen-naar het land van vestiging. Bij de beoox-deling van aanvragen ter vei-krij- ging van de vereiste vex-gunningen wordt door de Centrale Dienst voor In- en Uit voer nauw samengewex-kt met de Neder landse Bank. Voor een vlotte gang van zaken is het gewenst gebleken dat in eerste instantie de Nederlandse Bank inzage ver krijgt van de door belanghebbenden in te dienen aanvragen. In overleg met de commissai-is voor de emigratie is daarom bepaald dat met in gang van heden aanvragen ter verkrijging van vergunning voor de uitvoer van goe deren door of ten behoeve van emigranten, met uitzondering van de normale verhuis- boedel, moeten wox-den ingediend bij de Nederlandse Bank N.V., kantoor deviezen- vergunningen, afdeling emigratie, postbus 838, Amsterdam. Voor het indienen van deze aanvragen bij de Nederlandse Bank blijven de tot nu toe gebruikelijke formu- liei-en van kracht. Na behandeling zullen de formuliei-en en bijgevoegde bescheiden door de Nederlandse Bank ter verdei-e be oox-deling en afhandeling worden gezonden naar de Centi-ale Dienst voor In- en Uit voer. Deze regeling voor de indiening van aan vragen geldt in het algemeen niet voor de uitvoer van bedriifsinventarissen door naar België emigrerende landbouwers, noch voor goederenuitvoer binnen het raam van het emigratievei-drag met Frankrijk. Voor in lichtingen omtrent de wijze waarop in deze gevallen dient te worden gehandeld wende men zich tot de Centi-ale Stichting Land- bouw-emigratie, Raamweg 26, 's-Graven- hage. Om misverstand te voorkomen wordt er aan herinnerd dat de inspecteur der in- voerx-echten en accijnzen, binnen wiens dienstkring de emigrant is of was geves tigd, bevoegd is uitvoei-vergunning te ver lenen voor een verhuisboedel welke wordt meegenomen dan wel binnen zes maanden na het vertrek wordt nagezonden, voor zover deze boedel uit gebruikte goederen bestaat en geen zeer waardevolle goederen omvat. Ter verkrijging van ver-gunning tot uitvoer richte men zich in dit geval der halve tot bedoelde inspecteur. Het bestuur der stichting „Het Radiopx-o- gramma" van de Vereniging van Radio luisteraars deelt mede, dat het een brief aan de V.P.R.O. heeft gezonden. Daarin verklaart het bestuur er prijs op te stellen de V.P.R.O. mede te delen, dat de in „Het Radioprogramma" opgenomen Nederlandse pi-ogramma's uit „Vrije Geluiden", het pro- gi-ammablad van de V.P.R.O., zijn over genomen buiten medeweten en zonder goedkeuring van de V.P.R.O. Het bestuur geeft de V.P.R.O. de vrijheid van deze bi-ief een hem dienstig gebruik te maken Woensdagmorgen om tien uur zal het be kende ballet „Scapino", de balletgroep voor de jeugd onder artistieke leiding van Hans Snoek en Abraham van der Vies in theater Monopole een opvoering geven voor de leer lingen der U.L.O.-school en de hoogste klas sen der lagere scholen van twee sprookjes. Door bemiddeling van het gemeentebestuur van Zandvoort is deze voorstelling mogelijk gemaakt. De Zandvoortse mondaccordeonvercniging „Excelsior" houdt een concours op Hemel vaartsdag, 3 Mei, in het Patronaatsgebouw. Dit is, na de bevi-ijding, het eerste concours, dat in Zandvoort wordt gehouden, waar mede een oude traditie in ere wox-dt hex-steld. Vele verenigingen uit alle delen vanhet land schreven reeds in en de organisatoren verwachten, dat méér dan duizend mond- accordeon-enthousiasten die dag in Zand voort in verenigingsverband tegen elkaar zullen kampen. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. M. van Fenema heeft zich een ere-comité gevormd, dat als volgt is samengesteld: mevrouw M. C. van Fenema- Brandsma; mevrouw G. Molvan Bellen en de heren A. Kerkman; S. Slagveld; W. M. B. H. Bosman; G. J. W. Vreman; B. F. Bersma; C. Schouten; J. B. Th. Hugenholtz; mr. A. Merens; Joh. C. Jung; J. Sijtsma; H. J. Peper; M. Weber en A. H. Pomper. Vorige week zijn uit een garage aan de Kostverlorenstraat in Zandvoort twee rol len stof ter waarde van 1400 ontvreemd. In de garage stond een auto waarin zich voor ongeveer 15.000 aan textiel bevond. In de nacht van Woensdag op Donderdag werd de garagedeur geforceerd. Het con tactslot werd verbroken. De inbrekers wer den echter in hun bezigheden gestoord en sloegen op de vlucht. Zij wisten twee rollen stof te bemachtigen. NED. HERV. KERK Ds. M. M. de Jong te Nieuw Vennep staat op het viei-tal voor Groningen. Hij was verdwenen voordat Sally nog iets had kunnen antwoorden. Eerst belde zij de woning van mijnheer Duncan op. Zij had verwacht, dat de be diende zou antwoox-den, maar het was Robert Duncan zelf. „Juffrouw Granville? Uw zuster heeft mij al opgebeld. Ik vind het werkelijk erg vervelend, dat uw zuster Anne ziek is ge worden. Het is toch niet ernstig?" Sally legde alles omstandig uit. „Zij ligt dus in het St. Anthony's Zieken huis? Wat is het nummer van haar kamer?" „568, vijfde vex-dieping". „Ik wilde uw zuster graag wat bloemen sturen". „Dat is ex-g vriendelijk van u". „Komt u mox-gen weer hier?" „Ja, ik denk wel, dat dat zal gaan". Duncan was heel vriendelijk. Hij was veel gemakkelijker te benaderen nu Sally met hem tot ovex-eenstemming was geko men over Elaine. Het kind was de laatste tijd veel gelukkiger en Duncan begon er steeds meer voor te voelen haar naar school te sturen. HOOFDSTUK XIV. Anne lag rustig voor zich uit te kijken. In de kamer hing de geur van de vele bloemen, die men haar had gestuurd. Er was een grote vaas met anjers van de hertogin, Ben Barlow had een geweldige bos gladiolen gestuurd, mevrouw Jarvis had getracht Anne wat vrolijker te stem men met een bosje anemoontjes, en de be- BINNENLAND Er worden onderhandelingen met ver scheidene gegadigden gevoerd over de ver koop van het weekblad „De Haagse Post". Het m.s. „Willein Ruys" vertrekt Don- dei-dag van Rotterdam naar Djakarta. Het schip is vrijwel geheel volgeboekt. Dezer dagen is in Amsterdam een 17- jarige jongeman gearresteerd die een aantal hóteldiefstallen op zijn geweten had. Uit het onderzoek is gebleken dat hij in de loop van 1949 vier diefstallen in Zandvoort pleegde. HAARLEM EN OMGEVING Ds. B. Keer, oud-Indisch predikant, is benoemd tot hulppredikant in wijk II der Ned. Hervormde Kei-k te Haarlem. De heer M. Koeleman, Weltevreden- plein 32, zal 15 Maart 25 jaar in dienst zijn bij de N.V. Cacao en Chocoladefabrieken „Droste" te Haarlem. J. de Mos, kampioen der tennisoefen- meesters. Te Amsterdam heeft J. de Mos het kampioenschap van Nedeiiand voor oefen- meesters behaald door in de finale H. Hem mes te verslaan met 1-6, 6-3, 6-3. 7-5. In het dubbelspel won J. de Mos met zijn broer D. de Mos het dubbelspel. J. Mulder en Hemmes verloten (6—4, 86, 97). A.R. Kiesvereniging De Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging hield haar jaarvergadering. Blijkens het jaarverslag daalde het aantal leden enigs zins. In de vacature-dr. Ruys werd tot voorzitter gekozen de heer M. Vermeer en in de vaca- tures-Segers en -Smink als bestuursleden de heren I. Eisenga en A. Schalk. De heer D. Algera uit Nooi"dwijkerhout hield een causerie over „Principiële oppor tuniteit of gelegenheidspolitiek". De heer L. Burggraaf, chef van de Uit voerende Dienst der N.Z.H.V.M., is van daag veertig jaar in dienst bij deze maat schappij. De loco-burgemeester van zijn woonplaats, Hillegom, heeft de jubilaris hedenmorgen medegedeeld, dat de Konin gin hem had onderscheiden met de ere medaille in goud, behorende bij de Orde van Oi-anje Nassau. De directeur der N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen, kwam de jubilaris gelukwen sen en bood hem de gouden draagmedaille en het getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del aan. Woningbouwvereniging „Bos en Duin" De woningbouwvereniging Bos en Duin houdt haar algemene vergadering Woens-. dagavond 28 Maart. Aan de orde komt het voorstel tot het bouwen van 10 stenen schuren en het grondig herstellen van 32 houten schuren en het in verband daar mede aangaan van een geldlening van f 10.000. Dit voorstel is reeds door de ge meenteraad goedgekeux-d, zodat de gemeen te het bedx-ag van f 10.000 zal versti-ekken, benevens een bedrag a fonds perdu. Naar wij vernemen heeft een der leden van de woningbouwvereniging bij Gedepu- teex-de Staten bezwaren tegen het raadsbe sluit ingediend, omdat het bestuur der ver eniging het vex-zoek aan de gemeenteraad heeft gericht zonder vooi'kennis van de le den, terwijl in art. 27 van de statuten staat, dat een besluit van de ledenvergadering nodig is voor het aangaan van geldlenin gen, het vaststellen van bouwplannen en het doen uitvoeren van werken. De afdeling Heemstede van de Nedex-- landse Vereniging voor Eerste hulp bij on gelukken hield Maandagavond haar jaar vergadering. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de afdeling er in alle opzichten goed voorstaat en dat ook van officiële zijde de belang stelling voor het werk vaxx E.H.B.O. meer en meer toeneemt. De voorzitter deelde mee dat op 7 April de afdeling meedoet aan de voor wedstrij den voor de districtwedstrijden, die dit maal te Hoofddorp wox-den gehouden. Bij acclamatie werd door de vergadering dokter A. G. Degenaar als voorzitter ge kozen, zulks op uitdrukkelijke wens van de aftredende president, de heer Rühl, die als zijn mening te kennen had gegeven dat het voor de afdeling veel beter was indien de medisch leider tevens voorzitter was. Eveneens bij acclamatie werd de heer N. Bloot tot bestuurslid benoemd. Nadat aan de instructeur, de heer Ouds hoorn en zijn echtgenote hulde was ge bracht en een geschenk aangeboden, wex-d de scheidende voorzitter door vex-scheidene sprekers gehuldigd en met algemene in stemming benoemd tot adviserend lid van het bestuur. Met meerdei'heid van stemmen werd vervolgens de contributie vei-hoogd en ge steld op 2,50. Het plan bestaat om in samenwex-king met de Heemsteedse brandweer in de loop van deze zomer een grote demonstratie te geven. dienden van het statige huis op Berkeley Square hadden afrikaan tj es gestuurd. Sally had Anne vei-blijd met enkele gar- denia's en Marigold haar zuster met een grote stapel fruit. Verder stond er nog een mand met or chideeën, een geschenk van Elaine en haar vader. „Wat is iedereen toch vriendelijk voor mij", herhaalde Anne steeds halfluid. Zij voelde zich al wat opgeknapt. David en dr. Drayson waren niet ontevreden, maar de laatste had haar verteld, dat de blinde daim er toch uit moest. Toen Anne met David alleen was, vroeg zij hem: „Ja, maar hoe moet dat nu alles? Wij kunnen het onmogelijk betalen." „Ik ben bang, dat je er niet aan zult kunnen ontkomen. Maak je echter geen zorgen. Sally heeft gezegd, dat zij het wel voor elkaar zal krijgen." „Dat is alles goed en wel, maar dat be tekent, dat zij en Marigold zich alles ont zeggen moeten. Dat vind ik helemaal niet leuk." „Het zal alles wel meevallen. Ik heb het aan dokter Drayson uitgelegd en hij be greep het wel. Hij zal je werkelijk niet het vel over de oi-en halen." „Is deze kamer duur-?" David keek, alsof hij het haar niet wilde vertellen, maar iets in Anne's blik weer hield hem te ontkennen. Anne zuchtte diep. (Wordt vervolgd). Gelukkig viel het met dat verbranden in de keuken nogal meeBehalve de pudding kwam alles goed op tafel, en ze smulden! Want Plop kon heerlijk koken, dat is 'n ding dat zeker is! Nou jaeen ongelukje kan iedereen overkomennietwaar? Na het eten wilden de jongens graag 'n spelletje doen. En na wat verzinnen en over leggen vonden ze 't leuk. om eens verstoppertje te doen. Maardan moesten Juup en Plop ook meedoen! Dat vonden die best. Er werd dus eerst afgeteld, wie 't eerst bij de buut moest. Oepoetie wees: Iene miene mutte tien pond grutten, tien pond kaas, iene miene mutte is de baas! Dat was RickHij ging met z'n gezicht naar de muur staan en de anderen holden weg, om 'n goed schuilplaatsje te zoeken! I

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6