Constituerende vergadering nodig voor ig van regeringsprogramma o 450 Leerlingen van achttien Nederlandse gymnasia nemen in Haarlem deel aan sportwedstrijden Het Franse landschap in het Rijksmuseum Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bijna driehonderd gulden voor fonds Jo Sternheim De Plastic kinderpo Oproep Zeven burgemeesters keken naar Haarlems citograaf E11 toen men in de Doelen nog op houten vogels schoot Ja, toen aten wjj al Franken's Brood De Zevende van Bruckner werd een gebeurtenis Beelden uit de Middeleeuwen voor de Kunstgemeenschap Vaandels van het K.N.I.L. naar Arnhem Film en causerie over Rijksluchtvaartschool Gemeente Heemskerk zwichtte voor Gedeputeerden Gecalcineerde soda en natronloog distributiegoed Nederlandse ontsteltenis over onveiligheid in Indonesië Botter in storm gezonken óór het o pi reden van het nieuwe kabinet Het plan bestaat, zodra de kabinetsfor matie haar beslag zal hebben gekregen (formeel een bezegeling van de formatie- arbeid van prof. Romme), een constitue rende vergadering te houden met hen die deel zullen uitmaken van het nieuwe kabinet. Zulk een bijeenkomst is een sedert jaren vaststaand gebruik. Ook na 1945 heeft men zich daaraan gehouden. Zo weet ik uit de allerbeste bron, dat o.a. in 1948 eveneens een constituerende vergadering heeft plaats gevonden. Het gaat in zo'n geval niet om een niet-officiële vergadering. Notulen worden er dus niet gehouden. Daardoor is ook niet in de archieven na te gaan, of de zeer enkele keren waarin de formateur geen deel van hef kabinet ging uitmaken (1868, 1905, 1918) deze toch met de door hem bijeengebracht heren rondom de tafel voor de zogenaamde constitutie plaats heeft genomen. Dit keer schijnt prof. Rom me in ieder geval van plan te zijn het wel te doen. Het voornemen bestond dat het heden zou gebeuren, nadat hij met de for matie gereed zou zijn. Doel van zulk een bijeenkomst is na tuurlijk niet alleen de onderlinge kennis making. wat in dit geval nodig zou zijn, omdat tenminste vijf van de vijftien mi nisters als nieuwelingen zouden optreden, maar bovendien om gezamenlijk het eens te worden over de inhoud van het rege ringsprogramma, dat zeer goed nog anders kan luiden dan het ontwerp-programma waarop ieder zich bereid had verklaard een ministersbenoeming te aanvaarden. In gemeen overleg gaat men dan nog na hoe het regeringsprogramma zal worden. Denkbaar is altijd dat deze of gene, in het regeringsprogramma iets wil opnemen, waarover het ontwerp-programma zweeg: als voorbeeld kan men zich voorstellen, dat er in de constituerende vergadering de een of ander zou zijn die daarin toch nog iets omtrent een Europees leger opgeno men zou willen hebben, waarover in het ontwerp-programma geen woord voor komt. Dit is louter een voorbeeld, wat hier is opgemerkt kan zich natuurlijk evenzeer ten aanzien van andere punten voordoen, terwijl men zich ook voor ogen moet hou den dat de constituerende vergadering zich kan bezig houden met het af- of bijvijlen van paragrafen van het ontwerp-program ma en dan is het zeker nuttig dat de ex- informateur, nu even formateur, aan der gelijk beraad deelneemt. Na de goede afloop van een consti tuerende vergadering volgen de Ko ninklijke besluiten en de beëdiging. Pas dan is er een definitief kabinet aanwezig. Verklaring niet aan programma identiek Dit belegt een ministerraad om de tekst van de regeringsverklaring vast te stellen, die geenszins precies gelijkluidend behoeft te zijn en precies even lang als het re geringsprogramma en ook in de redactie nog wel wat onderscheid kan vertonen. Met het optreden van het kabinet is de taak van de informateur afgelopen en dus heeft hij daarna geen recht van meespreken in het beraad over de regeringsverklaring. De bewindslieden die ontslag hebben gevraagd doch wier ontslag niet doorgaat, komen natuurlijk niet voor een beëdiging in aanmerking. Dat is destijds immers al gebeurd. Twee van de demissionaire minis ters zullen echter in de thans door hen beklede functie ontslag krijgen (Van Maar- seveen en Teulings) om zich tegelijkertijd voor een andere ministersfunctie benoemd te zien. Aangezien nu de grondwet met het oog op de benoeming een zuiverings eed eist, waarin de genoemde zweert (be- Voor houders van een abonnement-B heeft het Amsterdams Toneelgezelschap gisteravond in de Haarlemse Schouwburg een opvoering gegeven van „De reis van Noach op de wateren" door André Obey, met de in het begin van dit jaar gejubi leerd hebbende acteur Jo Sternheim in de titelrol. Na afloop van de voorstelling sprak de heer Hm. Deinum, directeur van het theater, er zijn vreugde over uit dat ook het Haarlemse publiek dit stuk nog te zien had gekregen. Bij wijze van hulde betoon bood hij een bloemstuk aan. In de pauze werd een collecte gehouden ten bate van het fonds voor weduwen en wezen van toneelspelers, dat is gesticht uit de op brengst van de jubileumviering. Deze heeft gisteren 273.20 opgebracht, dat is onge veer de helft van het resultaat van de in zamelingen die gedurende de eerste week van Januari werden gehouden. De bezoe kers van de voorstelling van gisteravond kregen pas nu de gelegenheid om hun bij dragen te offeren, aangezien door een sa menloop van omstandigheden hun beurt in Januari was overgeslagen. ADVERTENTIE onbreekbaar doorzichtig Geïmporteerd door: Oude Groenmarkt 16 Haarlem - Tel. 11266 looft) niets beloofd of gegeven te hebben om de benoeming te verkrijgen, is mijns inziens de stelling van mi-. Oud in diens boek over „Het constitutioneel recht van het Koninkrijk der Nederlanden" juist, dat in een dergelijk geval beëdiging moet plaats vinden. Dit is vroeger wel eens nagelaten. Moge men uit eerbiediging voor de grond wet thans in dit opzicht handelen overeen komstig de door mr. Óud verkondigde stelling. DR. E. VAN RAALTE. De commissaris van politie, hoofd van de Justitiële Dienst te Haarlem, verzoekt de benadeelde, van wie op Zaterdag 24 Februari bij een kraam op de Gedempte Oude Gracht een koopmansbeurs, inhoudende een munt biljet van f2,50 en een van f 1 en drie halve centen is gestolen, zich aan zijn bureau te melden, afdeling Recherche aan de Smede- straat alhier. Tevens wordt verzocht zich te melden de dame van wie op dezelfde datum op de Bo termarkt door een meisje is getracht een portemonnaie uit haar tas te rollen. De citograaf op de afdeling Bevolking en Verkiezing van de gemeente-secretarie heeft in de afgelopen maanden belangrijk werk verricht. Alle Haarlemmers zijn ge registreerd door de machine. Op metalen plaatjes zijn de namen van de inwoners aangebracht. Ter gelegenheid van dit feit waren de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Leiden, Eindhoven, Groningen en Enschede uitgenodigd vandaag naar Haar lem te komen om de werking van de cito graaf gade te slaan en na te gaan welke voordelen het gebruik van de machine biedt. Na afloop hebben de burgemeesters een bezoek gebracht aan het Frans Hals Museum. De gasten werden rondgeleid door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. De afdeling Bevolking en Verkiezing was vandaag gesloten. De ambtenaren moesten controleren of er zich geen vergis singen hebben voorgedaan. Het bevolkings register was vandaag daarom „in ruste". Bij de Scheepswerf en Machinefabriek Holland Nautic te Haarlem had de te water- lating plaats van een motorspits van de volgende hoofdafmetingen: 38.90x5.07x2.30 M. Bedoelde spits wordt gebouwd voor reke ning van de heer J. Kik. ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Maart 1951 BEVALLEN van een zoon: 10 Mrt, M. LangeveldSteijlen: 11 Mrt, H. J. Gerding Stil; 12 Mrt, H. W. Landman—van Zomeren; H. A. Bierc—Groot; 13 Mrt, A. L. van der VossenKruijssen; I. W. C. Kallervan Niel. BEVALLEN van een dochter: 11 Mrt, A. M. H. PlooijerWagenaar; 12 Mrt, H. J. C. Oude EngberinkFreriksen; J. van den Broek—ter Pelle; 13 Mrt, C. S. van Dalen- van Zijtveld. OVERLEDEN: 10 Mrt, L. J. M. van Pol— Theewes, 68 j„ Nic. van der Laanstraat; 11 Mrt, G. de VriesZendijk, 51 j„ Pijnboom straat; J. Smink, 65 j„ Doelstraat; P. C. Kooy- man, 69 j., Gasthuisvest; 12 Mrt, A. Lunen- berg—Willemse, 77 j., Kléine Houtstraat; J. ten Have—Wevers, 89, j„ Vergierdeweg; R. Roder, 73 j„ Pieter Kiesstraat; A. Steegstra, 75 j„ Schotersingel. Rectificatie. Overleden: 9 Mrt, M. J. C. van Hoorn, 53 j., Prinsen Bolwerk. Muziek Groter tegenstelling in instrumentale be zetting en klankkracht dan tussen de twee werken waaruit het programma van het laatste H.O.V.-concert van de Dinsdag avondserie bestond, is nauwelijks denk baar. Vóór de pauze hoorde men met Janny van Wering als soliste het Con cert in d voor clavecimbel en strijkorkest van Bach, muziek die berekend is op een bescheiden ruimte en in een grote zaal als het ware verloren klinkt, alsmede iets van haar kernachtig karakter verliest en dan daarna de Zevende van Bruckner, die alle klanksluizen van het Wagneriaanse orkest openzet, nu en dan een sonoor geweld ont plooiend, dat door ons Haarlemse Concert gebouw amper verwerkt kan worden. Het is duidelijk dat Bach zijn concert voor intiemere doeleinden schreef. Als hij de groote ruimte van zijn kerk met klank te vullen had, legde hij het anders aan. Zo vertrouwde hij hetzelfde Concert aan het orgel toe althans de eerste twee delen ervan toen hij het te pas bracht in zijn cantate „Wir müssen durch viel Trübsal". En hoe evenwichtig, hoe klaar en duide lijk het dan aangepast aan de ruimte verhoudingen klinken kan, hebben wij nog niet zo lang geleden kunnen horen, toen de Nederlandse Bachvereniging deze cantate ten gehore bracht. Tegenover de tweespalt „klankintensiteit en dimensies" staat echter als te waarderen factor het originele timbre van deze vroege concert muziek. Dit heeft ook zijn eigenaardige be koring en door scherp te luisteren (hoe bescheidener het geluid, hoe meer men zich tot luisteren inspant) ondergaat men er de delicate werking van. Janny van Wering vertolkte het werk zeer goed in stijl, met een beheerst rhythme en een accurate techniek. Verhey dirigeerde het orkest zo precieus mogelijk, wat toch niet kon ver hinderen dat het ensemble der strijkers nu en dan te veel domineerde. De uitvoering van de Zevende van Bruckner had plaats in de oorspronkelijke vorm, dus niet met de wijzigingen in de orchestratie die de componist op aan dringen van anderen aanbracht. Dergelijke „correcties" zijn echter in de Zevende wei nig talrijk en niet van ingrijpend belang. Maar hoe gering zij dan ook mogen zijn, men kan zich toch afvragen wat die bet weters van dirigenten bezielde om aan deze muziek, die als een natuurmonument in klanken oprijst, te gaan peuteren en knoeien. Het is alsof men een rotsgebergte zou willen fatsoeneren door er wat schil fertjes af te halen. Een brok natuur, het diepste wezen van de natuurmens Bruckner vertegenwoordi gend, dat is de Zevende. Een werk dat een boog spant tussen hemel en aarde, een boog die evengoed wortelt in dq oerkracht die door Wagner als grondmotief aan zijn „Rijngoud" gegeven werd, als dat hij reikt naar het bovenaardse. En tussen deze polen in gedenkt Bruckner zijn vereerde afgod Wagner, treurt hij om hem en brengt hem zijn dankbare hulde in een taal die de componist van de „Ring" eigen was. De herinnering aan het onthaal op Wagners villa „Wahnfried", toen demeester van Bayreuth hem lachend tegemoet trad met de woorden „Ah, Bruckner: die Trompete!" (hiermee zinspelend op het trompetmotief uit de Derde, die aan hem opgedragen was) zelfs zo'n simpele anecdote verleidde de kinderlijke Bruckner om in zijn Scherzo weer een dergelijk trompetmotief op schier eindeloze wijze uit te buiten en er moe te spelen als een uitgelaten kind met zijn hoepel of zijn bal zou doen. Het geheel is groots in zijn natuurlijkheid en door zijn oprechte bezieling. Romantisch, maar dat spreekt vanzelf, want is de natuur dat ook niet voor wie er oog en gevoel voor heeft? En trekt de natuur zich iets aan van de eens door mensen bepaalde klassieke vormen? Toon Verhey heeft met de H.O.V. een voorname daad gesteld met de vertolking van deze Symphonie. Zij werd met liefde geleid en met liefde gespeeld en zij ver wekte bij het publiek een zeer dankbare reactie. Het was een gebeurtenis! JOS. DE KLERK LUCTOR FONSE (PIANO) SOLIST OP HET LAATSTE HOV-CONCERT De pianist Luctor Ponse werkt als solist mede aan het tiende en laatste HOV-concert van de Vrijdagavond-serie, dat op 16 Maart onder leiding van Toon Verhey wordt ge geven. Op het programma staan de Zesde Symphonie (Pathétique) van Tsjaikofski, de Symphonische Variaties van César Franck en de suite „De Vuurvogel" van Igor Strawinksy. De vereniging Nederland-U.S.S.R. zal In April een „Maand voor vrede en vriend schap met de Sovjet-Unie" organiseren. Er zijn méér dan 100 bijeenkomsten in vele plaatsen van ons land in voorbereiding. De „Maand van vriendschap" zal geopend wor den op 1 April met een concert in het Am sterdamse Concertgebouw, waar het Neder lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Nico van der Linden muziek van Sovjet-componisten ten gehore zal brengen. De bezoekers van de Franse filmavond der Haarlemse Kunstgemeenschap in het Frans Halstheater moesten tot hun spijt vernemen dat het opvallende, surrealisti sche werk „De wereld van Paul Delveaux niet tijdig genoeg voor vertoning was bin nengekomen. Men zal tnu trachten er voor de laatste filmbijeenkomst in dit seizoen de beschikking over te krijgen. Wel echter werd op het witte doek ge projecteerd de schitterende documentaire „Images Médiévales" (Beelden uit de mid deleeuwen) van William Novik, een voor treffelijk gemonteerde reeks in kleuren op genomen miniaturen uit handschriften van de veertiende en vijftiende eeuw, die be waard worden in de Nationale Bibliotheek van Frankrijk. Dank zij de wonderbaarlijk geslaagde fotografie van deze oude, uiter aard onbewegelijke prenten kon de toe schouwer zich als het ware in het verle den verplaatsen, zich een voorstelling ma ken van de geloofsijver, de ridderlijke ro mantiek, de methode van oorlogvoeren en de gebruiken des dagelijksen levens, zich bij benadering indenken bovendien in de gedachtengang en geestelijke stromingen. Er ontrolde zich voor de ogen van het tal rijke publiek een tapijt in heldere kleuren, vol sierlijke patronen. Men zag overigens niet het herfsttij der middeleeuwen, doch deze periode in volle, zomerse bloei. Ge- prêzen moet vooral worden het vloeiende rhythme van deze film met zijn weelde van illustratieve détails. Een andere voorfilm gaf een merkwaar dig kijkje in het leven onder de water spiegel: „Rond een rif". Het gekrioel van allerlei wonderlijke vissen in verbijsterend grote getallen werd begeleid door voor dit doel uitstekend geschikte jazz-muziek. Over de hoofdfilm „Zo'n aardig bad plaatsje" van Yves Allegret met Gérard Philippe in de voornaamste rol, schreven wij na de Amsterdamse première reeds een uitvoerige beschouwing. kazerne te Nijmegen tijdens een korte Hedenmiddag is in de Prins Hendrik plechtigheid het afwikkelingsbureau van het KNIL officieel opgeheven. De heer L. Götzen deelde mee, dat de drie vaandels van het KNIL zullen worden overgedragen aan het Koninklijk militair invalidehuis „Bronbeek" te Arnhem. Aan de leerlingen van het Stedelijk gym nasium te Haarlem is de organisatie opge dragen van de jaarlijkse wedstrijden van leerlingen van gymnasia uit den lande., welke van Dinsdag 27 Maart tot en met Zaterdag 31 Maart gehouden worden. In 1947 had het Arnhemse gymnasium het initiatief genomen wedstrijden te houden en men sprak van „Gota" (Gymnasia Olympiade te Arnhem). Het succes was groot en een jaar later kwamen weer leer lingen van vijf Nederlandse gymnasia in Arnhem bijeen. Daarna werd besloten de wedstrijden steeds in een andere plaats te houden. In 1949 was Rotterdam aan de beurt en winnaar werd Haarlem. Een jaar later bereidde Hilversum de wedstrijden voor en behaalde de hoofdprijs. Thans zijn leerlingen van het Haarlemse gymnasium bezig maatregelen te treffen na de Paas dagen een groot aantal gasten te ontvan- gen. Ingeschreven hebben driehonderdtwintig meisjes en jongens buiten Haarlem en vijf-en-twintig leerlingen van het Haar lemse gymnasium. Moeilijkheden moeten worden overwonnen om allen gedurende enkele dagen te huisvesten. Verwacht wordt, dat als zij niet bij leerlingen onder gebracht kunnen worden anderen bereid zijn als gastvrouw of gastheer op te treden. In de eerste jaren stonden tennis, hockey, athletiek en zwemmen op het programma Het zwemmen, vroeg nogal veel van de organisatoren en daarom is dit onderdeel vervallen. Daarvoor is later volleyball in de plaats gekomen. In de komende Paas- vacantie zullen de hockeywedstrijden ge speeld worden op de velder, van BMHC in Bloemendaal, de tenniswedstrijden op de banen van de Haarlemse LTC aan de Snanjaardslaan, de volle-yballwedstrijden in de HBS b en de Doelen, de athletieknum- mers op het veld van het Kehnemer Ly ceum cn een veldloop op het terrein van het CIOS te Overveen. Dinsdagmorgen 27 Maart worden de deelnemers van achttien gymnasia in Haar lem verwacht, Zij komen in het tijdelijk Christelijk Militair Tehuis op hef Stations plein bijeen en vertrekken dan met hun gastvrouwen of -heren. Des middags om een uur beginnen de volleyballwedstrijden en des avonds is êr een begroetingsbijeenkomst in gebouw Sint Bavo. Voor de pauze zullen leerlingen van het Haarlemse gymnasium een cabaret programma verzoi'gen en in het tweede deel van de avond wordt dc film over de Olympische Spelen 1948 vertoond. Op het programma van Woensdagoch tend 28 Maart staan hockey- en tennis wedstrijden en van Woensdagmiddag de eindwedstrijden volleyball in de HBS b. Des avonds komen de deelnemers(sters) in de Stadsschouwburg bijeen, waar de leerlin gen van het Haarlemse Gymnasium een opvoering zullen geven van „Medea". naar een Amerikaanse bewerking van de Griekse tragedie. De heer Frans Hesmerg, leraar van het gymnasium, heeft de vertaling verzorgd en voert de regie. Donderdagochtend worden de tennis- en hockeywedstrijden voortgezet, des middags worden athletiekwédstrijden en een veld loop gehouden en de avond kunnen de deelnemers(sters) naar eigen keuze beste den. De tennis- en hockeywedstrijden worden Vrijdag besloten met de eindstrijden en des avonds is er een feestelijke afscheidsbij eenkomst in het Concertgebouw. Voor ieder tak van sport worden prij zen beschikbaar gesteld. Verder is er een hoofdprijs voor de beste prestaties van alle onderdelen. Om een vlot verloop der wedstrijden te bevoi-dcren zullen medewerking verlenen mevr. A. Hazevoet, lerares, D. Ph. Immer, leraar lichamelijke opvoeding, leden van de Haarlemse Athleliekvereniging en scheidsrechters van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleyball Bond. Interessante middag op het Dac. P. Thijsse-Lyceum Aan de opleiding tot verkeersvlieger ADVERTENTIE 'ALLE MEISJES 2JN MATUURL'JK NARR OE HUISHOUDBEURS!" Op grond van het Nederlands-Frans accoord wordt van 18 Maart tot 10 Juni in het Rijksmuseum te Amsterdam de ten toonstelling „Het Franse landschap" ge houden, bestaande uit 140 schilderijen en 70 tekeningen. De totale waarde van deze collectie is zeer hoog: het bedrag der ver zekering overschrijdt de tien millioen gulden. Tegen de traditie in heeft het Louvre voor deze expositie tien kunstwerken af gestaan. De belangrijkste inzending komt van de Bank van Frankrijk: „Feest in Saint Cloud" van Fragonard. Dit schilderij werd nog nooit eerder tentoongesteld en is ver zekerd voor 125 millioen Franse francs. Het is per speciale vrachtwagen door een Nederlandse firma uit Parijs gehaald, om dat men daar niet over de middelen voor een dergelijk omvangrijk transport be schikte. Er komen nog allerlei andere wer ken naar het Rijksmuseum die nimmer tevoren in het openbaar werden getoond. Deze tentoonstelling is kleiner, maar daardoor kwalitatief beter dan die van Franse landschapskunst, welke verleden jaar in Londen werd gehouden. De iiazen- „Feest in Saint Cloud" van Fragonard, door zijn grote kleurgevoeligheid en bij zondere lichtbehandeling één der belang rijkste Franse schilders van de achttiende eeuw, krijgt een plaats aan een wand in het RijksmuseumHet kostbare doek is verzekerd voor 125.000.000 francs. dingen zijn uit zeven landen afkomstig. Daar de diverse musea de afgestane schil derijen voor het begin van het zomer seizoen terug willen hebben, kan er van verlenging der expositie geen sprake zijn. De voornaamste kunstenaars, hier ver- tegenwoordigd, zijn: David, Courbet, Corot, Watteau, Sisley. Poussin, Cézanne en Fra gonard. Men zal zich herinneren dat in het na jaar van 1950 in de Orangerie te Parijs een tentoonstelling van Hollandse landschap pen uit de zeventiende eeuw is gehouden. De Franse tentoonstelling strekt zich uit van het einde der zestiende tot het begin van de twintigste eeuw. Zaterdag heeft de opening plaats. Het is niet uitgesloten dat deze zal geschieden door de Franse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. werd voor de tweede wereldoorlog veel minder aandacht besteed dan op het ogen blik het geval is. Jongemannen uit de rijen van de militaire luchtvaart konden meestal na een korte aanvullende opleiding het brevet van verkeersvlieger verwerven. De technische vooruitgang van de laatste jaren heeft het echter dringend noodzakelijk gemaakt dat de verkeersvlieger wat meev in zijn mars heeft dan de kunst van vliegen en sturen alleen. Zo is het onder meer onontbeerlijk dat de verkeersvlieger een zo groot mogelijk inzicht heeft in meteoro logische kwesties, van kaarten cn peilingen weet en voorts een grondige kennis van baken- en landingssystemen bezit. Er blijkt over de huidige opleiding toi verkeersvlieger hier en daar misverstand te bestaan. De heer J. Ooms, hoofd van de opleiding van de Rijksluchtvaartschool, is Dinsdagmiddag in de aula van het Jac. P. Thijsse Lyceum in Overveen voor de leer lingen van deze school een en ander komen rechtzetten. Zo vertelde de heer Ooms onder meer dat het behalen van het ver keersvliegersbrevet niet zo'n toer is als sommige sterke verhalen wel willen. Het is ongetwijfeld zó dat het hard aanpakken geblazen is op de Rijksluchtvaartschool, maar iedere gezonde jongeman met een diploma van H.B.S. of gymnasium in zijn zak en een degelijk karakter kan het tot verkeei-svlieger brengen. Om de eipen, die aan dit beroep woi'den gesteld, meer tot de verbeelding te laten spreken werd de film „De vliegende Hollander" vertoond; een interessante rol prent die een beeld geeft van de opleiding aan de in 1946 geopende Rijksluchtvaart school en waarin het verhaal gevlochten is van een H.B.S.'er die zijn hart aan de luchtvaart heeft verpand en na het be halen van zijn diploma de opleiding aan deze vliegerschool gaat volgen. Dat de theorie van het vliegen een belangrijk en integrerend onderdeel van de opleiding vormt kwam wel zeer duidelijk tot uiting. Een jaar lang zitten de adspii-ant-vliegers gebogen over studieboeken over lucht- vaartnavigatie, luchtvaartgeschiedenis, me teorologie, klimatologie, telegrafie en wat dies meer zij om vervolgens anderhalf jaar de eigenlijke vliegopleiding te genieten. Voor dit tweede deel staat hem een vloot van maar liefst zes en zestig vliegtuigen ter beschikking. Tot besluit van deze middag volgde de heer J. Pley, hoofd bedrijfsbureau vlieg bedrijf K.L.M., een afgestudeerde piloot op zijn weg naar een vaste plaats in de vliegerkringen. Zodra een vlieger de deuren van de Rijksluchtvaartschool achler zich dicht doet cn bij de K.L.M. wordt geplaatst begint op Schiphol'een geduchte na-oplei ding om nog een hele reeks technische kneepjes van het bedrijf onder de knie te krijgen. Na vervolgens hier en daar wat op kleinere routes dienst gedaan te hebben volgt een tijdelijke aanstelling in de West of in Indonesië. Tussen de bedrijven door wordt nog een lange afstands-navigatie- cursus gevolgd. Voor sommige lijnen is bovendien nog een speciale training nodig. Zo moeten bijvoorbeeld de piloten op de New Yorklijn vertrouwd worden gemaakt met het airway-systeem. De heer Pley lardeerde zijn causerie met tal van aardige voorvallen uit zijn vlieger- tijd en toen de conrector van het Jac. P. Thijsse Lyceum, ir. K. Hondius, de spreker na afloop dank bracht voor zijn onder- houdende lezing, vielen de leerlingen hem dan ook met een hartelijk applaus bij. Baden of zonnebaden weer beperkt toegestaan Bij raadsbesluit van 31 Mei 1950 veror donneerde de Heemskerkse raad „dat het verboden is in zee te baden of te zwemmen of op het strand zonnebaden te nemen op een ancler gedeelte of gedeelten van het strand dan door burgemeester en wethou ders daarvoor aangewezen. Indien zodani ge aanwijzing niet is geschied, is dit ver bod van kracht voor het gehele strand der gemeente". Bij het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn ernstige bedenkin gen gerezen tegen deze bepalingen, aange zien krachtens het bepaalde in de laatste zinsnede het baden of zwemmen in zee en het nemen van zonnebaden aan het sti-and in deze gemeente wettelijk geheel onmo gelijk kan worden gemaakt, wat schade lijk geacht wordt voor de volksgezondheid. Een en ander is voor het college van Heemskerk aanleiding geweest te ovenve- gen de bepalingen zodanig te wijzigen, dat aan B. én W. wordt opgedragen één of meer gedeelten strand voor baden of zwemmen en een of meer gedeelten voor het nemen van zonnebaden aan te wijzen. B. en W. achten het echter wel gewenst hiex-bij de bepaling op te nemen, dat de aan te wijzen gedeelten moeten behoren tot een gedeelte of gedeelten strand, welke aan een strandexploitatie in pacht is of zijn uitge geven. Men zal zich herinneren, dat de bepaling in haar oude vorm heel wat stof heeft doen opwaaien en dat een der burgemeesters van een gemeente uit de Zaanstreek ver- leden jaar in verzet ging, door zich op het strand van Heemskerk te laten bekeuren wegens „zwemmen in verboden water". Volgens een publicatie in de Nederlandse Staatseoux-ant van vandaag zijn gecalci- neei'de soda en natronloog (vast en vloei baar) met ingang van 15 Maai't tot distri butiegoed verklaax-d. Tot deze maatregel werd besloten wegens de schaarste aan genoemde basisgrondstof fen voor de chemische industx-ie en de als gevolg hiervan verminderde invoermoge- lijkheden. In Wageningen is de schouwburg „Junushof" heropend. In October 1948 is het gebouw door nimmer opgehelderde oorzaak afgebrand. Twee der vier mannen, die in April 1950 gewapend en gemaskerd de speelgelc- genheid „Jockeyclub" te Den Haag over vielen, zijn door de Haagse rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het zijn de Amsterdammers E. H. J. en J. B. tegen wie twee-en-een-half jaar was geëist. Op 23 Maart (Goede Vrijdag) zullen de beurzen voor de geld- en fondsenhandel zijn gesloten De Haagse politie heeft enige inbrekers en helers gearresteerd die volgens eigen be kentenis betrokken zijn geweest bij dief stallen in Haagse kledingmagazijnen. De buit bestond uit 47 coupons stof, 7 heren- costumes en enige regenjassen en broeken. Bij hun aanhouding droegen twee der ver dachten het bewijs van hun schuld aan het lichaam. Een had van een gestolen coupon een pak laten maken, de ander droeg een der gestolen winterjassen. De heer R. J. Hille te Oostzaan is ge slaagd voor het examen kantoorstenograaf van de Algemene Stenograaf bond. De heer Hille, organist der Nederlands Hervormde Kerk in Oostzaan, is blind. De Amsterdamse rechtbank heeft de aanvraag cm surséance van betaling van L. A. H„ directeur van een bank-assurantie- en administratiekantoor te Weesp. afge wezen daar er voor de schuldeisers geen vooruitzichten zijn op betaling. Uit die over weging besloot de rechtbank het faillisse ment uit te spreken. Te Nijmegen zal Donderdag het Univer siteitshuis van de Rooms Katholieke univer siteit in gebruik worden genomen. Werk studenten en anderen zullen hier kunnen studeren en goedkope maaltijden kunnen gebruiken. De Infanteriekaderschool te Harder wijk zal per 2 April worden overgeplaatst naar Bussum. Wegens het sterk verminderde aantal gedetineerden is besloten tot opheffing van de rijkswerkinrichting te Marum (Gr.) waar tot dusver jeugdige politieke delinquen ten zijn ondergebracht. De overgebleven gedetineerden zullen in de loop van de volgende week worden overgebracht naar een aparte afdeling van de strafgevangenis Nieuw Vosseveld te Vught. De radiotelefoonvcrbincling met Neder lands Nieuw Guinea zal met ingang van 14 Maart 1951 worden heropend. De mogelijk heid om met dit gebied te telefoneren be staat elke Woensdag van 11.00 tot 15.30 uur. De Koningin heeft op Soestdük de heer A. Carissimo. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Italië, in afscheids- audiëntic ontvangen. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin zal op 22 en 29 Maart geen audiëntie houden, Cand. C. Mak te Beverwijk ontving een beroep van de Geref. Kerk van Drijber (Drente). Ds. B. de Jong, em. predikant der Ned. Herv. Kerk, woonachtig te Haarlem viert vandaag zijn 70e verjaardag. Ds. De Jong diende van 1905—1946 de gemeenten van Helenaveen, Heemse, Ellecom, Medemblik. Vanavond wordt in het Tehuis voor Ouden van dagen aan de Schotersingel een bijeenkomst gehouden, waarvan het pro gramma verzorgd wordt door de R.K. Amusementsvereniging „Animato". Mede werking verlenen het orkest onder leiding van Ed. Zuiderwijk, Johnny James (confé rencier). Dip en Dop. de zingende dwazen en Swen Smeele, goochelaar. Regering overweegt uiting van teleurstelling ,'sGRAVENHAGE, 14 Maart. In zeer welingelichte kringen in Den Haag consta teerde het A.N.P. ontsteltenis over de toe nemende algemene onveiligheid in Indo nesië, die zich de laatste maanden gemani festeerd heeft in tal van moorden. Men realiseert zich in regeringskringen, dat deze moorden niet gezien kunnen worden als anti-Nederlandse actie, aangezien men sen van velerlei landaard getroffen werden. Men herinnerde aan het rapport, dat de Nederlandse hoge commissaris, mr. Th. Lamping, onlangs over deze situatie aan de Nederlandse regering heeft uitgebracht en de instructies, die hij te dien aanzien van zijn regering vroeg. De Nederlandse regering overweegt ernstig aldus ver namen wij om haar diepe teleurstelling over deze situatie binnenkort openlijk ken baar te maken. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, wenste men zich nog niet uit te laten, doch men wees er op, dat de Nederlandse regering enerzijds slechts be moeienis heeft met de ongunstige gevolgen van de toenemende onveiligheid, voorzover deze de Nederlandse gemeenschap treffen, maar andex'zijds bij een eventuele officiële stap de onveiligheid der Nederlanders zal bezien worden tegen de achtergrond der algemene onveiligheid. Tijdens de Zuid-Wester storm is de Hel- derse botter HD. 47, van schipper P. Pos, vanochtend ten Zuiden van Texel stuurloos geraakt en door de overkomende stort zeeën gezonken. De drie opvarenden kon den zich met een vlot in veiligheid brengen en werden later door de reddingboot „Dorus Rijkers" naar Den Helder gebracht. Het scheepje moet als verloren worden be schouwd. De botter HD. 180, die gelijk met de 47 van volle zee naar Den Helder opstoomde, is afgedreven en op het ogenblik spoor loos. Roeien Drie ploegen van „Het Spaarne" starten in „head of the river" Leden van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" hebben in de af gelopen winter druk geoefend. Tal van ploegen trainden regelmatig op Zaterdagen en Zondagen op het Zuider Buiten Spaarne. Onder de trainende ploegen zijn talrijke jeugdploegen die deel uitmaken van de bloeiende jeugdafdeling der vereniging. De race-roeisters hebben de gehele winter geoefend in de vier, de acht en- de double scull. Dezer dagen beginnen de stijlroeisters aan de training. Drie herenploegen oefenen in achtriems- gieken voor de wedstrijd, waarmee het Ne derlandse roeiseizoen geopend wordt, namelijk de „head of the river" of het lange afstandskampioenschap van de Amstel. Deze race over acht kilometer wordt gehouden tussen Ouderkerk en de Berlagebrug te Am sterdam. De drie ploegen van „Het Spaarne" houden Zondag een onderlinge oefenwed strijd. Gestart wordt bij de nieuwe verkeers- brug over de Ringvaart en de finish is vier honderd meter voorbij het clubgebouw. Voor deze oefening zullen de ploegen om twee uur des middags van het clubgebouw naar de startplaats vertrekken. In de wedstrijd om het lange afstandskampioenschap van de Amstel, welke op Zondag 1 April wordt ge houden en waaraan ongeveer dertig achten deelnemen, starten de drie oioeeen van „Het Spaar rie".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7