OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noordelijken gaven de Zuidelijke hoofdstad zonder strijd prijs Gromyko accepteert Westelijk agendapunt over Duitse kwestie Geen grote wijziging in de staatssecretariaten Antwoord van minister lokt wederwoord uit Weerbericht Seoel voor de vierde maal gevallen De vijand trok zich snel doch ordelijk terug op Noordelijker gelegen stellingen Koreaanse kwestie weer op een kruispunt De keus is aan Peking Werkhervatting in Barcelona Aardbeving veroorzaakte grote schrik in Duitsland Voorts wijzigde hij twee Russische voorstellen Engels-Italiaanse bespreking „geslaagd'' Arabische liga over Marokkaanse kwestie Zuivering in de hoogste Tsjechische kringen De Perzische olie wordt nationaal bezit Pian-Schuman nadert eindelijk parafering Het woo&d is aan Ontbinding Australisch parlement verzocht Mau Tse Toeng zou ernstig ziek zijn Critiek op Adenauers nieuwe ministerschap Vooraanstaand Amerikaans communist vrijgesproken Amerikaans geleerde gearresteerd HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 210 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 15 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 63 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks b'eh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KOREA, 15 Maart, (Reuter en United Press). Nadat de geallieerde troepen de laatste dagen hun omsingeling van de Zui delijke hoofdstad Seoel verder hadden ont wikkeld, hebben de vijandelijke eenheden Woensdagavond de stad via de Noordelijke uitvalswegen verlaten. De Zuid-Koreanen zijn daarop in kleine vissersboten de Han overgestoken en hebben nog Woensdag nacht hun vlag gehesen op de regeringsge bouwen van Seoel. De Amerikanen zijn daarna Donderdagochtend vroeg de stad binnengemarcheerd, die zij op 4 Januari onder de overweldigende druk der Noorde lijke aanvallers moesten verlaten. Dit is de vierde maal dat Seoel van bezetter wisselt. Op 27 Juni van het vorig jaar veroverden de Noord-Koreanen de stad enkele dagen na het begin der vijandelijkheden. Op 28 September werd de stad heroverd door de geallieerden na hun verrassende landingen aan de Westkust. Op 4 Januari trokken de Chinezen na hun Oudcjaars-offensief de Zuidelijke hoofdstad binnen. Thans heeft de vijand Seoel zonder strijd opgegeven en is op Noordelijker stellingen teruggevallen, terwijl de verbonden troepen over de ge hele breedte van het front oprukken in de richting van de 38ste breedtegraad. Een strijd van twee uur met 150 Noorde lijken ten Noord-Oosten van Joedongni was het enige contact in de laatste 24 uur, dat ia het communiqué van het achtste leger wordt gemeld. Geen vlucht De eerste Amerikaanse divisie cavalerie is opgerukt tot een punt ten Noord-Westen van Hongtsjon, dertig kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De Chinese en Noord-Koreaanse troepen (rokken in midden-Korea zo snel terug, dat de patrouilles der verbondenen geen con tact met hen konden krijgen. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat het hier een vlucht betrof. Men meent dat de vijandelijke LAKE SUCCESS, 14 Maart (United Press). Terwijl de troepen der UNO opnieuw Seoel bezet hebben en oprukken tot binnen 25 kilometer van de 38ste parallel, geven diplomaten der UNO blijk van een gema tigd optimisme: Zij menen dat het eind van de Koreaanse oorlog misschien begint te naderen. Nu men er bij de UNO steeds minder voor voelt om over de grens te trekken, berust een beslissing over beëindiging van de oorlog bij Peking. Indien de vijand, zoals sommige militaire deskundigen denken, zich gereed maakt voor een massaal offensief in de regen achtige lente, wanneer de modder de ge allieerde tanks laat vastlopen, dan zal de UNO geen andere keus hebben dan de oor log voort te zetten. Doch indien de legers van Mau Tse Toeng zich op Noord-Korea terug trekken en daar blijven, beginnen de delegaties bij de UNO er steeds meer voor te voelen om MacArthur aan de 38ste parallel of daaromtrent halt te laten hou den. Men zal dan het idee om Noord- en Zuid-Korea met militair geweld te hereni gen rustig in de doofpot stoppen. Zouden de Chinezen achter de 38ste pa rallel terugtrekken maar hun aanvallen op de troepen der UNO niet staken, dan is het voor MacArthur nodig „bruggenhoof den" in Noord-Korea te vestigen om de vijand te beletten aanvallen op de grens te ondernemen, zo menen waarnemers zo wel in Lake Success als in Washington. Daartoe zou men misschien een verdedi gingslinie moeten vormen in de buurt van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang, zich uitstrekkend over de nauwe taille van het Koreaans schiereiland. Ook zou er mis schien een bufferzone tussen Noord- en Zuid-Korea nodig zijn. Zulk een zóne was door de Verenigde Staten voorgesteld toen de eerste commissie der UNO begin van deze winter tot ondex-handelingen met Peking probeerde te komen. Indien de toestand zich zou ontwikkelen volgens dat oude plan dat ook voorzag in het terugtrekken van de strijdkrachten van beide partijen, dan zouden de Verenigde Staten hun „meer dan een kwart millioen" soldaten uit Korea kunnen terughalen. Doch indien de algemene communistische taktiek is de Verenigde Staten zo lang mo gelijk aan Korea te binden, dan kan een Chinees lente-offensief verwacht woi-den, aldus United Press. Te Lake Success werd Woensdag ver klaard, dat er tussen Engeland en de Ver enigde Staten besprekingen gaande zijn over de strategie der verbondenen, indien hun strijdkrachten in Korea de 38ste breedtegraad bereiken. In delegatiekringen verklaarde men, dat de besprekingen van vertrouwelijke aard zijn. Het Britse standpunt zou nog steeds zijn, dat de 38ste breedtegraad, de grens tussen Uoord- en Zuid-Korea, als uitgangspunt voor onderhandelingen zou kunnen dienen. Ongeveer 95 procent van de arbeiders in Barcelona heeft Woensdag het werk her vat, nadat „vliegende brigades" van vak bondsleiders de stad waren rondgegaan om bij de arbeiders aan te dringen op beëindiging der staking. De arbeiders in de textielindustrie voornamelijk vrouwen staken nog. Er worden stakingen in enige steden in de provincie Barcelona gemeld. In totaal zijn 500 arrestaties verricht in de stad Bar celona. Gewapende „burgerwacht" en po- 'itie patrouilleren in industriegebieden. hoofdmacht aaneengesloten en in goede orde is teruggetrokken. Het achtste Amerikaanse leger rukte Woensdag de gehele dag door een verlaten niemandsland op, waarin zich door de vijand prijs gegeven loopgraven, bunkers en andere versterkte stellingen bevonden. In sommige sectoren rukten pantsertroe pen een kleine twintig kilometer op, zonder tegenstand te ontmoeten. Achter hen vor derde langzaam de infanterie. Amerikaanse mariniers hebben, naar A.F.P. meldt, dank zij inlichtingen van een Chinees, een geheime wapenopslagplaats aangetroffen. Er waren genoeg wapens om een regiment volledig te bewapenen. De wapens waren onder stro verborgen. De naam van de plaats, waar de wapens wer den gevonden, is door de censuur ge schrapt. BONN. (United Press). Tien minuten lang trilde West-Duitsland gisteren tenge volge van een aardbeving, die een aantal ruïnes uit de tijd der luchtbombardemen ten deed ineenstorten en honderden Duit sers de vlucht, deed nemen naar de oude schuilkelders. Lichte schokken werden ook gevoeld in Noord-Frankrijk, België en Nederland. De Duitse seismografen wijzen als epicentrum van de beving het Eifelgebergte aan. Het voor West-Europa zeldzame ver schijnsel veroorzaakte een paniek in Keu len waar verscheidene ruïnes verder in eenstortten. Honderden inwoners vluchtten de straat op en velen zochten een goed heenkomen in de oude schuilkelders. De beving was het hevigst in het dorp Mechernich in de Eifel, waar schoorstenen naar beneden tuimelden en tal van huizen schade opliepen. Vier personen liepen lichte verwondingen op en blijkens een mededeling van de politie moesten twintig personen in verband met instortingsgevaar hun woningen verlaten. In Remagen, Bad Neuenahr, Adenau en Fuskirchen stortten eveneens enige ruïnes in. In het Belgische dorp La Louvière kwam het plafond van het studeervertrek van de burgemeester naar beneden. De burge meester bleef echter ongedeerd. Ook op het vliegveld Ypenburg hield de storm gisteren danig huis: twaalf vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool werden door felle rukwinden tegen en op elkaar ge smetenwaarbij een aantal van deze lichte toestellen grote schade opliep. Een deel van de ravage. PARIJS. (Reuter). Andrei Gromyko, plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken der Sovjet-Unie, heeft zich gisteren verenigd met een van de drie punten van de voorgestelde Westelijke agenda voor een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Voorts diende hij nieuwe redacties in van twee punten van de Sovjet-Russi sche ontwerp-agenda. Gromyko aanvaard de het Westelijke agendapunt, luidende: „Bespreking van vraagstukken met be trekking tot het herstel van de Duitse een heid en de voorbereidingen van een vre desverdrag met Duitsland". De opnieutv geredigeerde punten van de Russische agenda hadden betrekking op Duitsland demilitarisatie, de oorzaken van de spanning en een vermindering van de strijdkrachten van de grote mogendheden. De Westelijke afgevaardigden verklaar den, dat zij bestudering vereisten. In de nieuwe versie van het eerste Rus sische agendapunt heeft Gromyko de ver wijzing naar de overeenkomst van Pots dam en de demilitarisatie van Duitsland, die hij een „brandende kwestie" noemde, gehandhaafd. De -Sovjet-Unie, aldus Gro myko, wenste nog steeds het vraagstuk De besprekingen te Londen tussen de Italiaanse premier, de Gasperi, minister van Buitenlandse Zaken Sforza en de Britse minister van Buitenlandse Zakep Morri son, zijn Woensdagmiddag besloten. Er zijn twee concrete resultaten op de conferentie bereikt, aldus Reuter, namelijk deze: Engelands bevestiging van de driezijdige verklaring over Triëst daterend van 1948 (waarin het teruggeven van geheel Triëst. met inbegrip van de Joegoslavische zóne, aan Italië wordt voorgestaan), met de toe voeging, dat Engeland hoopt op verzoening tussen Italië en Joegoslavië. En: Overeenstemming over het opnemen van Italiaanse arbeidskrachten in Britse kolo niën. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat men een grondig onderzoek had inge steld naar economische samenwerking en grondstof fenproblemen Ook de positie van de Raad van Europa werd bestudeerd. Donderdag zullen de Italiaanse staats lieden een verklaring afleggen tegenover de Raad van Atlantische plaatsvervangers over Italië's herbewapening. De Gasperi verklaarde tegenover Reuter, dat zijn besprekingen met Attlee en Mor rison „volledig geslaagd" waren. van Duitslands demilitai'isatie bovenaan de agenda geplaatst te zien. De nieuwe redactie van het eerste Rus sische agendapunt slaat op: „Het naleven van de Groote Vier van de overeenkomst van Potsdam aangaande de demilitarisatie van Duitsland"."In de vorige redactie werd ook gewaagd van „het verhinderen van de demilitarisatie van Duitsland". Het andere gewijzigde Russische agenda punt luidt thans: „Het onderzoeken van de oorzaken van de huidige internationale spanning in Europa en van de middelen ter verzekering van een werkelijke en duurzame verbetering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk, waarbij begre pen de kwestie van het beperken van de strijdkrachten der Grote Vier". Jessup (V.S.) verklaarde tijd nodig te hebben om de nieuwe formulering van de Russische agendapunten te bestuderen. De Engelsman Davies zeide, dat het nieuwe Russische voorstel ernstige overweging verdient. Zo op het eerste gezicht betwij felde hij echter of het voldeed aan de voorwaarden voor een objectieve agenda. Jessup zeide, dat Gromyko nog steeds niet zijn instemming had betuigd met: maatregelen om de vrees voor aggressie weg te nemen, het nakomen van de ver plichtingen van de bestaande verdragen en een onderzoek van het huidige bewape- ningspeil. CAïRO (A.F.P.) De politieke commis sie van de Arabische liga heeft een aantal resoluties aangenomen over de Marok kaanse kwestie. Namens alle Arabische landen Zal bij de Franse regering aangedrongen worden op een regeling van de Marokkaanse kwestie waarbij elk misverstand uitgesloten is. De liga zal aan de regeringen van de Islamietische landen vragen zich bij deze stap bij de Franse regering aan te sluiten. Indien haar pogingen niet slagen, zal de Liga de gehele Marokkaanse kwestie op de komende Algemene Vergadering bij de U.N.O. aanhangig maken. Reeds nu zal de Liga aan het U.N.O.- secretariaat vragen de Marokkaanse kwes tie op de agenda te plaatsen van de kleine Assemblée, met het oog op een mogelijk debat voor de Algemene Vergadering. Het secretariaat van de Arabische Liga moet alle nuttige inlichtingen inzamelen en een volledig onderzoek instellen betref fende alle aspecten van de Marokkaanse kwestie. De politieke commissie van de Liga zal voor de bijeenkomst van de U.N.O.-assem blée overleg plegen over de reactie van c Franse regering op de stappen die ten be hoeve, van Marokko zijn gedaan. Onder-ministers gearresteerd PRAAG (United Press en Reuter). De Tsjechische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Arthur London, is gearresteerd, zo wordt uit Praag ver nomen. London was de derde plaatsvervangende minister, die beschuldigd werd van mede plichtigheid aan het complot, dat Tsjecho- slowakije buiten het Kremlin-kamp wilde brengen. De beide anderen waren de plaatsvervangende minister van defensie Bedrich Reicin en de plaatsvervangende minister van nationale veiligheid Josef Pavel, chef van de staatspolitie. Men neemt aan, dat London reeds een maand geleden in arrest is gesteld. London heeft in de Spaanse burgeroorlog in de internationale brigade gestreden en was in de jaren 1939 en 1940 in de Franse Maquis. Later ging hij naar Engeland. Tot voor kort meende men dat men in hem een zuiveraar moest zien, in plaats van een gezuiverde. De Tsjechoslov/aakse minister 'van de fensie, generaal Cepicka, heeft bijzonder heden medegedeeld over een samenzwe ring welke in het Tsjechoslowaakse leger gesmeed zou zijn „om reorganisatie van het leger naar Sovjet-Russisch model" te verhinderen en het tot een werktuig ten dienste van het Westen" te maken. De betrokkenen hadden voorts de vor ming van communistische cellen in het leger belemmerd. Zowel personen van het ministerie van defensie als hooggeplaatste officieren elders waren er bij betrokken. Zondag zijn generaal Bedrich Reicin, vice-minister van defensie en luitenant kolonel Karei Kopold, van het ministerie, officieel genoemd als hoofdleiders van het complot. Naar verluidt bevinden zij zich in arrest. Volgens Cepicka was het complot in het leger nauw verbonden met de aan demen tis, mevrouw Svermova en Otto Sling toe geschreven samenzwering. De Perzische Majlis (het parlement) heeft eenstemmig het besluit van de spe ciale oliecommissie ter nationalisatie van olie-ondernemingen in het gehele land onderschreven. De commissie nam 8 Maart genoemd besluit. De beslissing werd geest driftig door de parlementsleden en een grote menigte buiten toegejuicht. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Woensdag verklaard, dat de overeenkomst betreffende het plan- Schuman waarschijnlijk vóór Pasen zal kunnen worden geparafeerd. „De toestand ontwikkelt zich zeer gunstig", zo zeide hij. D'e West-Duitse regering heeft Woens dag aan de geallieerde hoge commissie in een nota voorstellen doen toekomen met betrekking tot een reorganisatie van de West-Duitse kolenmijnen en de ijzerpro- ducerende industrie, een nieuwe regeling van de technische en eigendomsverbin dingen der bedrijven van kolen- en staal industrie. en de geleidelijke ontbinding van het West-Duitse centrale bureau voor de kolenverkoop. Deze voorstellen werden naar voren gebracht met het oog op het plan-Schuman en zij zijn reeds door bonds kanselier Adenauer en de Amerikaanse hoge commissaris in bijzonderheden be sproken. Wanneer deze voorstellen, die ook besproken zijn met de vertegenwoor digers van de industrie en van de vakver enigingen, door de geallieerde hoge com missie zullen worden goedgekeurd, dan zal de weg voor de parafering van de over eenkomst betreffende het plan-Schuman vrij zijn. Van Amerikaanse zijde is reeds goedkeuring verkregen en ook van Franse zijde is men het er mede eens. Er is ech ter nog Amerikaanse bemiddeling nodig om verschillende Britse bezwaren uit de weg te ruimen. Ernst Hohenemser: Tot het verheerlijken van de góede oude tijd voert vooral een volko men gebrek aan historische fan- taisie en historisch doorzicht. Generaal Krals' ontslag De taakverdeling in het kabinet Alleen dat van Economische Zaken vervalt Vier van de vijf ministers, nl. de heren Staf, Mulderije, Wemmers en Albregts, zijn vanmorgen door H.M. de Koningin ten paleize Noordeinde in Den Haag be ëdigd. Over de taakverdeling in het nieuwe kabinet kunnen wij nog het volgende meedelen: v-SEet ligt in de bedoeling, dat ir L. A. H. Peters, de minister van Uniezaken en Overzeese rijksdelen, omstreeks Pasen zijrt ministeriële functie zal gaan uitoefenen. Tot zolang zal „Minuor" worden waarge nomen door dr. W. Drees. De minister zonder portefeuille, tevens vice-minister-president, mr. F. G. C. J. M. Teulings, zal naast de uitoefening van zijn lidmaatschap van de raad voor econo mische aangelegenheden in het bijzón der nog tot taak hebben de zorg voor de burgerlijke verdediging en de binnenland se veiligheidsdienst, zulks in nauw overleg met de minister van Binnenlandse Zaken. Deze regeling is getroffen, opdat de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, voldoende ge legenheid zal kunnen vinden, zich ook aan de voorbereiding van de omvangrijke grondwetswijziging te wijden. Mr. J. R. H. van Schaik heeft zich be reid verklaard het voorzitterschap van de grondwetscommissie voort te zetten. De minister zonder portefeuille, prof. A. H. M. Albregts, zal in nauw overleg mét de minister van Economische Zaken in het bijzonder zijn belast met de bevordering van de productiviteit in het gehele Neder landse bedrijfsleven, de coördinatie van het beleid met betrekking tot de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, de beharti ging der middenstandsaangelegenheden en de kartelpolitiek. De functie van staatssecretaris van Eco nomische Zaken komt te vervallen. De vraag van al dan niet handhaving van staatssecretariaten en de vervulling daarvan lag buiten het terrein van werk zaamheden van de formateur. Intussen kan worden medegedeeld, dat door de leden van het nieuwe kabinet zal worden bevorderd, dat in de bestaande staatssecre tariaten en hun vervulling overigens geen wijziging komt. Tenslotte kan worden meegedeeld dat de benoeming van mr. J. R H. van Schaik tot minister van Staat is te verwachten. De regeringsverklaring, die de minister president Zaterdag om twaalf uur in de Tweede Kamer zal afleggen, zal over beide zenders worden uitgezonden. CANBERRA (Reuter). De Australi sche premier. Menzies, heeft de gouver neur-generaal, McKell, verzocht beide huizen van het parlement te ontbinden. De gouverneur zal thans moeten beslissen of er mogelijk 5 of 12 Mei algemene verkiezingen gehouden moeten worden. Het besluit van Menzies werd genomen, nadat de door Labour overheerste Senaat besloot het wetsontwerp op de banken naar een speciale commissie te zenden, ondanks de waarschuwing van de premier, dat hij in dit geval de ontbinding van beide hui zen zou verzoeken. Volgens een opinie-onderzoek, waarvan de uitslag heden bekend is gemaakt, steunt 51 procent der bevolking de regering (libe rale partij en boerenpartij met labour in de oppositie). Volgens het onderzoek zou 48 procent de Labour-partij bij een alge mene verkiezing steunen. Bij de verkiezing in 1949 steunde 50.procent van het kiezers corps de huidige regeringspartijen, 48 pro cent de labour-partij en twee procent an dere' partijen. In officiële nationalistische Chinese krin gen te Taipeh (Formosa) verklaart men, dat de communistische leider Mau Tse Toeng ernstig ziek is en dat hij de hoge communistische functionarissen van Kanton naar Peking geroepen zou hebben. In ge noemde kringen, die zich beroepen op het nationalistische persbureau, is men van oordeel, dat Mau's ziekte een toeneming van .de macht van Li Li San zou beteke nen. Li Li San is in Frankrijk opgevoed. Hij verbleef 17 jaar in Moskou. Deze gang van zaken zou weer een toeneming van de invloed van de Cominform ten gevolge hebben, zo meent men. Li Li/San kwam naar China terug als politiek adviseur van Lin Piao. Thans is hij voorzitter van het centrale vakverbond. iOp de grote tentoonstelling, welke ter gelegenheid van het Festival of Britain te Londen gehouden wordt, zal men in de „Koepel der Ontdekkingen" dit reuzenhoofd kunnen zien, waarvan het schedeldak kan worden verwijderd. Het aldus blootgeleg de „kunstbrein" kan dan in werking ge zien worden, ivaarbij lichtstralen de „gedachtengolven" uitbeelden. Het antwoord dat de thans afgetreden minister van Oorlog, mr. H. J. s' Jacob, kort geleden heeft gegeven op de naar aan leiding van het aan generaal Kruis gegeven onslag door het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot gestelde vragen, heeft een we derwoord van mr. Kruis uitgelokt dat van middag door het A.N.P. werd verspreid. De gewezen chef van de Generale Staf gaat op de vijf punten van het antwoord (gebrek van vertrouwen in de leiding van de Generale Staf, de omstapdigheden van de wederom opgeroepen lichting 1949 II, de uiteenlopende inzichten in legerplannen en wereldsituatie en de propaganda naar buiten) uitvoerig in, waarbij hij betoogt, dat hij alleszins reden had om aan te ne men, dat het vertrouwen in zijn beleid was hersteld. Hij heeft de gebreken van de huidige legerorganisatie nimmer verheeld, terwijl evenmin over het „drie-divisiesplan" enig verschii van inzicht van belang bestaan zou hebben. Bij herhaling heeft de chef-staf de minister op de noodzaak van verhoogde en versnelde paraatheid gewezen. Hij had daarover na het bezoek van generaal Eisenhower met de minister van gedach ten willen wisselen, doch zover is het nooit kunnen komen, zo zegt mr. Kruis. BONN. A.N.P.Dr. Adenauers be sluit om zelf de functie van minister van buitenlandse zaken op zich te nemen tot het tijdstip waarop de bondsrepubliek vol ledig souverein zal zijn, heeft heftige cri tiek gewekt, niet alleen van de zijde van de socialistische oppositie, doch evenzeer van de tot de regeringscoalitie behorende liberale partij. In de critiek van beide zijden wordt het argument gebruikt, dat de 75-jarige kanselier overbelast zal worden, ook al heeft hij in professor Iiallstein, Duits ge delegeerde bij de besprekingen over het plan-Schuman, een bekwaam medewerker gekozen. Het is echter duidelijk, dat de libe rale grief in hoofdzaak gaat tegen het feit, dat Adenauer de positie der liberale partij in het kabinet niet heeft willen versterken door uit haar rijen een minister van bui tenlandse zaken te kiezen. Het is bekend, dat de liberale partij op grond van haar jongste aanzienlijke verkiezingssuccessen zulk een versterking gevraagd had en dat zij vice-kanselier Blüeher als candidaat voor de functie had gesteld. De bezwaren van de socialisten tegen Adenauers nieuwe functie gaan nog dieper en zij gelden in de eerste plaats de politieke lijn, welke Adenauer in het verleden tegenover het buitenland heeft gevolgd. Alle oude socia listische bedenkingen tegen Adenauers po litieke lijn worden thans nog eens herhaald. Earl Browder (index-tijd communist no. 1 van Amerika genoemd) die „wegens min achting van het congres" vervolgd werd, is wegens een fout in de procedure vrij gesproken. De president van het gerechts hof verklaai-de, dat de beklaagde meer dan 140 vragen had beantwoord en de voorzit ter van de sub-commissie, toen Browder op een vraag niet antwoordde, hem er niet op gewezen had, dat hij antwoox-den moest. De Amerikaanse inlichtingendienst (FBI) maakte Woensdagavond de arrestatie be kend van William Perl, een 32-jarige ge leerde. Gedurende het atoom-spionnage px-oces van de vorige zomer had Perl ver- klaai'd de beide beklaagden, Rosenbex-g en Sobel, niet te kennen. Rosenbei-g en Sobel wox-den ervan beschuldigd geholpen te heb ben bij het overbrengen van atoomgehei men naar Rusland. De FBI zou nu zekerheid hebben dat Perl toen niet de waax-heid gesproken heeft. De diepe depressie, die gisteren boven onze omgeving stormachtig weer veroorzaakte, trok naar het Noordelijk gedeelte van de Noordzee en vulde zich geleidelijk op. Boven Frankrijk en de Golf van Biscaye bevindt zich een rug van hoge lucht druk, die in de richting van ons land trekt en de wind verder doet afnemen. Inmiddels is bij de Azoren een nieuwe depressie actief, terwijl ook op de Oceaan ten Westen van Ierland een lichte depressie tot ontwikkeling is ge komen. O'OMBEWQLkT ©t|QHTB£W è'HALF SEW ZWAAR 3EVV j •GEHEEL BEW MIST SWEOW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN KONWEER .'^TEMPERATUUR- 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG-. SE3IED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK k_ SCHEIDINGSLIJN-FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Vannacht iets kouder, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van- 16 Maart Zon op 6.55 uur. onder 18.44 uur. Maan op 10.22 uur. onder 4.01 uur. Hoos en laag water te l.ïmuiden: Donderdag 15 Maart water 8.22 en 20 50 uur. water 3 38 en 16 07 uur. Vrijdag 16 Maart Hoog water: 9.17 en 21.58 uur. Laag water: 4.23 en 16.29 uur. Hoog Laag

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1