OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Humbug MacArthur wenst de strijd niet bij de breedtegraad te doen ophouden Frans kieswet-probleem opgelost, maar nu doemt stakingsgolf op Na Gromyko doen ook Westelijken een stapje naar een compromis Weerbericht Zuid-Koreaanse regering kan nog niet naar Seoel Nieuwe abonnés GRATIS HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant Hongtsjon veroverd Joegoslavië en het Westen Hongaarse handelsattaché vraagt asyl in Nederland UNO-troepen wel of niet over de breedtegraad Het woord is aan Parijzenaars moeten weer met de benenwagen Thans bereid „ontwapening van Duitsland op agenda te zetten Staking in de Londense havens Door messteken gewond meisje op straat bezweken Gevluchte man door politie uit de Amstel gehaald Weer een verkeers- sfaking in Parijs Treinramp in Engeland HET WEER AFGEBEELD &5e JAARGANG No 211 VRIJDAG 16 MAART 1951 295e JAARGANG No 64 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN van de Amerikaanse beroemdheden is Drew Pearson. Deze man staat be leend als een „columnist"; hij levert een Icolom politieke beschouwing aan honder den dagbladen. Niet alleen in kolommen maar ook in. kwartiertjes-maat kan men zijn activiteit uitdrukken, want hij toetert over vele radio-zenders. Dit alles geschiedt op zo sappige, de menigte gemakkelijk- aansprekende wijze, dat hij een grote po pulariteit heeft verworven. De aanvecht baarheid van zijn voorlichting, die even groot is als haar sensationele trant, mag daarbij kennelijk niet als beletsel gelden. Zijn succes heeft hem nu verleid tot een uitstapje naar Italië, waar hij de politieke situatie wel eens even uit de doeken zou doen. Onze Romeinse correspondent heeft het resultaat gerapporteerd. Het is ook in een te Rome verschijnend Amerikaans blad verschenen en bleek een verzameling on zin en onjuistheden te zijn, aangevuld met enige persoonlijke commentaren op Itali aanse ministers, die grof waren. Helemaal niet grappig dus, slechts grof. In een van de dwaasheden van deze Pearson werden wij ook nog even betrokken, want hij zei ter verklaring van de politieke crises in Italië, Frankrijk en Nederland, dat die ontstaan zijn omdat de vrees voor het Rus sische communisme in die landen afneemt. Als gevolg hebben de regeringspartijen onderling ruzie gekregen. Het is een be denksel, maar het is onzin. Pearson heeft van de zaak niets begrepen en men mag betwijfelen of hij werkelijk moeite heeft gedaan om haar te begrijpen. Hij heeft iets opgedist dat zijn publiek blijkbaar goed ligt, dat zich aardig aansluit bij hetgeen dat publiek zelf voelt, en aldus een sappige kolom en een levendig kwartierje gefokt. Met sierlijke achteloosheid heeft hij ook de Italiaanse communistische partij in de kaart gespeeld, die zijn stuk haastig in haar orgaan heeft opgenomen om aan te tonen, hoe Amerika over de Italiaanse re gering denkt. En de uit deze partij uitge treden parlementsleden heeft hij bij de Italiaanse arbeiders als verraders verdacht gemaakt op een motivering die naar niets lijkt. Onze correspondent ziet zijn optreden als dat van een nijlpaard tussen de Itali aanse bloemetjes, hetgeen een aardige va riant is op de bekende olifant in de porse leinwinkel. Ge kunt ook aan een dolle Dries denken, hetgeen in dit geval toepasselijk mag heten omdat Drew als afkorting van Andrew eigenlijk Dries is. In Amerika, in het algemeen, in de Angel saksische landen, is de gedachte groeiende dat de opinie-vormende taak der kran ten afneemt. De pas afgetreden voor zitter van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers, de heer J. van de Kieft, heeft in zijn afscheidsrede met bijzondere nadruk gezegd, dat dit op het vasteland van Europa niet het geval is en zijn medeleden tegen het overnemen van zulk een opvatting ge waarschuwd. Dit gaarne beamend, geloof ik dat'de opinie-vormende taak voor het grootste en belangrijkste deel in goede voorlichting tot uiting moet komen. Dat de Amerikanen op dit punt sceptisch zijn ge worden is wellicht de reden dat iemand als Drew Pearson op het publiek wordt los gelaten. Er zijn ongetwijfeld vele Ameri kaanse bladen die hom niet als voorlichter zouden willen aanstellen, maar er zijn er honderden die dat wel hebben gedaan. En de raidio-maatschappijen hebben er ook geen bezwaar in gezien. Als menige lezer en luisteraar niet ernstig in zijn beweringen gelooft en ze alleen maar als een soort amusement beschouwt neemt dat niet weg, dat er toch ook bij die mensen heel wat van zal blijven hangen. Het schijnt dat deze Drew millioenen dollars verdient. Best mogelijk. Dat kan men in Amerika met populariteit van aller lei soort bereiken. Bing Crosby (liedjes voor de radio en films), Frank Sinatra (idem; in het bijzonder populair bij bak vissen en daarom bekend als bobby-soxer), Cab Calloway (dirigent en liedjeszanger), Perry Como (alleen maar liedjes) en Tommy Dorsey (trombonist) zijn voor beelden van een miliioenen-populariteit die niet alleen in aantallen luisteraars maar ook in dollars haar weergave vindt. En ik weet niet hoeveel de man verdiend heeft die dat liedje over een in zee drijvende kist heeft gemaakt, waarin „een ding" zat dat niet met name werd genoemd. U weet wel: dat geval dat in Nederland werd nage bootst, overigens niet met zo groot succes. Een Amerikaan heeft die „geniale" vondst van dat ding het eerst gedaan 'en tot dus ver hebben de Russen nog niet bericht dat het hun uitvinding is. (Mochten zij dat doen, dan zullen wij het dadelijk melden). Wat betaalt men voor dergelijke welge slaagde, niet humoristische, evenmin- geestige, alleen maar zotte vondst? Toch zeker ook wel een millioen. Dat Drew Pearson met zijn populaire feestartikelen millioenen verdient is dus geen wonder. Helaas zijn zij minder tam van inhoud en uitwerking dan die van Bing, Cab en Tommy (omtrent de bobby- soxer schijnt meer voorbehoud gewenst). Mocht hij eenmaal ook ons land een bezoek brengen, hetgeen zou kunnen geschieden als tien millioen geen te klein publiek voor hem is, dan kunnen wij ons op de zonder lingste kolommen en kwartiertjes voorbe reiden, waarin zowel de Nederlanders als hun problemen onherkenbaar zullen zijn. Maar nou ja, men zal ze wel lezen en er naar luisteren in Amerika. Ik geloof toch niet dat het goed is, het met die opinie- vormende taak op te geven. R. P. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE Het vertrek van het aanvullings detachement voor het Nederlandse deta chement in Korea is thans vastgesteld op het einde van deze maand. Aanvankelijk zou de aanvulling reeds volgende week vertrekken. KOREA, 16 Maart (Reuter en United Press). Terwijl de verbonden troepen in de sector van Seoel verder oprukken naai de 38ste breedtegraad, wordt over de troe penbewegingen in het uiterste Oosten waar oudergewoonte Zuid-Koreaanse een heden opereren een volkomen stilzwijgen in acht genomen. Er zijn onbevestigde me dedelingen uit twijfelachtige bron dat deze eenheden reeds over de 38ste breedtegraad zouden zijn gegaan. MacArthur heeft in een interview met United Press medegedeeld dat hij geen mogelijkheid ziet de strijd te doen ophouden hij de 38ste breedtegraad, doch dat hij daartegenover van mening is dat de verbonden troepen de oorlog moeten voortzetten om de Chinezen naar Mandsjoe- rije terug te drijven. Hij noemde de Jaloe, dat is de grensrivier in het Noorden, als de voornaamste defensielijn. MacArthur heeft inmiddels de Zuid-Koreaanse regering, die zich reeds gereedmaakte om weer naar Seoel te vertrekken, afgeraden naar de hoofdstad te komen. „De vijand heeft Seoel weliswaar verlaten, doch geen nederlaag geleden," zo schreef MacArthur aan Syng- man Rhee, de president van de Zuid- Koreaanse regering. De toekomst van Seoel kan niet veilig worden geacht." TOKIO, 15 Maart (Reuter). De ver bonden. troepen ontmoeten bij hun lang zame opmars in centraal Korea toenemen de tegenstand, maar op de Westelijke flank kwamen Amerikaanse voorhoeden tot op 24 km van de 38ste breedtegraad. Ongeveer 35 kilometer ten Zuiden van deze grens trokken de verbonden troepen Hongtsjon binnen. De Zuid-Koreanen von den de omgeving van Seoel verlaten. Onge veer 6.000 Noordelijken graven zich, naar gemeld wordt, 15 kilometer ten Noord- Westen van de stad in. De Amerikaanse 5ste divisie breidt haar bruggenhoofd over de Han, ten Oosten van Seoel, uit. Hedenmorgen werd in het communiqué van generaal MacArthur bekend gemaakt, dat de vijandelijke tegenstand aan het cen trale front Donderdag is toegenomen, maar dat dit de opmars van de troepen der U.N.O. niet kon vertragen. In het gebied van Seoel voerden Zuid-Koreaanse een heden verkenningen uit op de hoogten, die de stad van het Noord-Westen uit beheer sen, terwijl afdelingen Amerikanen en Turken enige voortgang maakten langs de Poechan. Hevige gevechten zijn geleverd in het ge bied ten Noord-Westen van Hoengsong, waar de troepen van de U.N.O. er in slaag den grote hoeveelheden wapenen en mu- LONDEN (Reuter). Joegoslavië zal buiten elk pact blijven, aldus heeft Mosje Pijade, de voornaamste theoreticus van de Joegoslavische communistische partij gis teravond te Londen verklaard. Hij sprak een bijeenkomst van de buitenlandse pers vereniging toe. „Joegoslavië zal zich noch bij het Noord-Atlantisch verdrag, noch bij het Plan-Marshall, de raad van Europa, de Europese betalingsunie, noch zelfs bij een beperkte Balkan- of Middellandse Zee alliantie aansluiten. Dit betekent niet, dat wij van plan zijn alleen te blijven in geval van gevaar", aldus Pijade. Joegoslavië wenst economische samen werking met het Westen, „maar het Wes ten zal ons moeten nemen zoals wij zijn", zei hij. De handelsattaché der Hongaarse legatie in Nederland, ir. Laszlo Heller, die naar Boedapest was ontboden, heeft aan de Nederlandse regering asyl gevraagd. Zijn verzoek is nog in behandeling. nitie buit te maken en de vijand zware ver liezen toe te brengen. De luchtmacht van de U.N.O. maakte gisteren meer dan duizend vluchten en de gebieden van Tsjongdjin, Wonsan en Song- djin werden opnieuw door de geallieerde zeestrijdkrachten gebombardeerd. Seoel onder politiegezag Op de muren, die in Seoel nog overeind staan, waren door de communisten affiches aangebracht, waarop „de dood van de Ame rikaanse indringers" wer,d geëist. Andere klaarblijkelijk voor de geallieerde soldaten bedoelde affiches luidden: „Als u uw leven wilt redden, geef dan alle tegenstand op en leg de wapens neer. Tegenstand betekent de dood, terwijl overgave het leven ver zekert". De affiches waren in het Koreaans en het Engels gesteld. De enige tegenstand die de Zuid-Koreaanse voorhoeden ont moetten bestond uit mijnen en ondermijnde versperringen. De Zuid-Koreaanse hoofdstad zal door de eerste Zuid-Koreaanse divisie worden be zet. Zevenduizend politiemannen zullen het burgerlijke gezag overnemen. Vandaag beslissing: Op de vergadering van de vertegenwoor digers van landen, die een militaire bij drage aan de actie op Korea leveren, welke heden in Washington gehouden wordt, zal de vraag besproken worden, of de 38ste breedtegraad eventueel al dan niet over schreden zal worden. President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat het be sluit of de verbonden troepen de 38ste breedtegraad in Korea zullen overschrijden er een van tactische aard is en genomen dient te worden door de bevelhebber te velde en niet door de opperbevelhebber, die 7000 mijl van Korea verwijderd was. De Zuid-Koreaanse minister van Lands verdediging Shin Soeng Mo heeft Donder dag te Poesan, in Zuid-Korea, verklaard dat er geen staken van het vuren behoort te komen, zolang de strijdkrachten der verbondenen de grens tussen Korea en Mandsjoerije nog niet hebben bereikt. Hij verwierp elk denkbeeld van een halt hou den der verbonden troepen aan de 38ste breedtegraad of het afkondigen van een staakt het vuren bij het bereiken van deze grens. „Men overweegt niet de Amerikaanse troepen terug te trekken en het Koreaanse volk aan zijn lot over te laten zolang het doel der UNO niet bereikt is", zo heeft de perssecretaris van het Witte Huis tegenover een delegatie van „strijders voor de vrede" verklaard. De delegatie was naar Washing ton gekomen om tegen de regeringspolitiek te demonstreren. Naar aanleiding van een desbetreffende toespeling van de secretaris verklaarde professor Robert Nors Lovett, een lid van de delegatie, dat geen der „strijders voor de vrede" communist is en dat de beweging de mening van een groot deel van het Ame rikaanse volk vertegenwoordigt. Addison Debaters doen mij denken aan inktvissen. Als zij in het nauw zitten maken zij het water zwart tot zij onzichtbaar zijn. In zijn functie van Inspecteur Generaal der Koninklijke Landmacht heeft Prins Bernhard Donderdag een deel van de thans geëindigde leger-oefeningen Crescendo meegemaakt en de verschillende legeronderdelen, die bij de oefening betrokken waren, bezocht. Op de viersprong in Putten bespreekt de Prins met een groep officieren de situatie. Tweede van rechts (met bril) is generaal-majoor A. T. C. Opsomer, Commandant Strijdkrachten te Velde, die de oefeningen leidde. Onze correspondent in Parijs telefoneer de ons hedenochtend: In Frankrijk is het kieswetprobleem op gelost, doch werden de stakingen hervat. Gisteren heeft de Franse Kamer waar schijnlijk een einde aan het kieswetpro bleem gemaakt. Met een behoorlijke abso lute meerderheid werd het compromis voorstel. van de gematigde afgevaardigde De la Chemal aanvaard, dat voorziet in een meerderheidssysteem in één ronde en dat in precies dezelfde lezing 1 Maart oorzaak van de jongste crisis werd. In grote lijnen is met dit resultaat aan de Katholieke eisen voldaan. Ofschoon het voorstel eerst nog de senaat moet passeren om dan na een tweede lezing in de Assemblée pas kracht van wet te krijgen, mag men toch verwachten dat nu in feite deze netelige kwestie begraven is. Wanneer aldus een politiek obstakel van de eerste orde uit de weg is geruimd, doe men op hetzelfde moment andere moeilijk heden op, die voor de regering en zeker voor het volk niet minder ernstig lijken. Voor de Nederlandse Steenkolen Handels Vereniging te Amsterdam is door Stork Hijsch te Haarlem een drijvende kraan vervaardigd, welke de grootste van Europa is. Het gevaarte is in gedeelten naar Am sterdam getransporteerd, waar het gemon teerd zal worden. Donderdagmorgen werd het laatste gedeelte naar Amsterdam ver voerd. Tijdens deze tocht moest men echter een klapbrug in Spaarndam passeren, die een doorvaart had van 12 meter, hetgeen te weinig ivas om het kraan-gedeelte door te laten. Men heeft toen de hulp van een grote bok ingeroepen, die het hele gevaarte hoog boven de brug tilde zodat de tocht vervolgd kon worden. Met het laatste ge deelte van de reuzen-kraan hoog boven de brug getakeld, passeert de bok de doorvaart PARIJS, (Reuter). De Westelijke vertegenwoordigers op de conferentie van de plaatsvervangers te Parijs hebben gis termiddag een nieuwe redactie van het eerste punt van de Westelijke ontwerp agenda voorgesteld, luidende: „Het onder zoek naar de oorzaken van de huidige in ternationale spanning in Europa en naar de middelen om een werkelijke en blijven de verbetering in de betrekkingen tussen de Sovje-Unie, de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk te verzekeren, zoals het huidige bewapeningspeil, de gevolgen van de kwestie van de ontwapening van Duitsland, maatregelen ter verwijdering van de vrees voor aggressie, en nakoming van de huidige verdragsverplichtingen". De Sovjet-Unie heeft voortdurend ge staan op een verwijzing naar ontwapening van Duitsland op de agenda voor de bij eenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken. Ernest Davies (Engeland) zei, dat de nieuwe tekst belangrijke concessies aan het Sovjet-Russische standpunt inhield. Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) criti- seerde de nieuwe tekst, maar behield zich zijn standpunt voor. Hij verklaarde, dat de woorden „ontwapening van Duitsland" weliswaar in de nieuwe formulering voor kwamen, maar dat het ontwerp de be langrijkste en brandende kwestie in een moeras van algemeenheden verdronk. De Westelijke mogendheden gaven ver dere reacties op de gisteren door de Sovjet- Unie ter tafel gebrachte voorstellen. Hoe wel zij hierin een duidelijke stap vooruit zagen, vonden zij deze nog onbevredigend op een aantal punten, vooral de .formule ring van het eerste punt op de Sovjet agenda, waarin wordt aangedrongen op nakoming door de vier mogendheden van de overeenkomst van Potsdam ten aanzien van de ontwapening van Duitsland. Spijt De Westelijke afgevaardigden betuigden opnieuw hun spijt er over, dat het nieuwe Sovjet-ontwerp voor hun derde agenda punt de bespreking van de vermindering der bewapening scheen te beperken tot de vier grote mogendheden. De Amerikaanse afgevaardigde, Philip Jessup, die namens de Westelijke mogend heden het nieuwe voorstel indiende, ver klaarde, dat de UNO thans het vraagstuk van de vermindering der bewapening be spreekt, omdat het veel meer landen dan de grote vier aangaat. Jessup zei voorts, dat deelneming van Duitsland in het At lantisch pact de verdediging van Europa zou versterken zonder in enig opzicht het zuiver defensieve karakter van de orga nisatie te veranderen. Gromyko verklaarde nog. dat de taak van de vermindering der strijdkrachten der grote mogendheden concreter was dan het onderzoek naar het algemene bewa peningspeil. De Sovjet-Unie kon geen agenda aanvaarden, welke de kwestie van de nakoming van de overeenkomst van Potsdam of de ontwapening van Duitsland negeerde. Een Westelijke woordvoerder verklaarde, dat Davies Gromyko had gezegd, dat het nieuwe Westelijke ontwerp het uiterste was, waartoe de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk konden gaan. Te Londen zijn hedenmorgen vroeg on geveer 7.000 havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen de berechting van zeven collega's, die er van beschuldigd worden te hebben aangezet tot het houden van ongeoorloofde stakingen. Vele der stakers begaven zich naar het gerechtshof, waar vandaag de zeven beschuldigden zou den verschijnen. Het werk op grote schepen kwam tot volledige stilstand en in het ha vendistrict veroorzaakten vrachtauto's met exportgoederen opstoppingen. Het proces tegen genoemde stakingslei ders vindt zijn aanleiding in de stakingen van duizenden havenarbeiders in Liver pool en Birkenhead naar aanleiding van een loongeschil. Alle stakers keerden de vorige maand naar het werk terug maai de. Londense arbeiders besloten tot perio dieke stakingen zolang het proces gaan de is; Het lijkt er inderdaad veel op, dat Frank rijk sedert twee dagen een nieuwe sfakings- periode is ingetreden. Gisteren hebben in het hele land studenten tegen het dure leven gedemonstreerd en vanochtend werd een staking van onbepaalde duur onder het Métro- en autobuspersoneel geproclameerd. Hopen Zoals men zich herinnert, werd eind Februari in dezelfde bedrijven een waar schuwingsstaking afgekondigd, die uit het oogpunt der arbeiders volkomen is ge slaagd. De Parijzenaars echter konden zich over dat succes minder verheugen. Voor hen luidt thans weer het parool: tippelen. Weliswaar heeft de regering inderhaast een aantal provisorische buslijnen georgani seerd, die met vrachtauto's worden onder houden, doch de ervaring leerde, dat door zo'n maatregel ten hoogste tien procent van het publiek kan worden geholpen. De pre fectuur die vorige maal alle automobilisten opriep de voetgangers in hun wagens mee te willen nemen, heeft gisteren de Parijze naars gevraagd sléchts in zeer dringende gevallen zich op straat te begeven. Het ver zoek leek nogal overbodig, omd'at men wel aspirant-Marathonloper moet zijn om zich voor zijn plezier'te werpen in de chaos, die Parijs vandaag weer staat te wachten. Loonsverhoging De inzet van de staking is nogmaals een eis tot loonsverhoging 'ten bedrage van 6000 francs (66 gulden) per maand voor alle arbeiders van de Métro. De regering heeft berekend dat inwilliging van deze eis voor de circa millioen passagiers die elke dag van de Métro gebruik maken een verhoging van drie franc per rit zou betekenen. Bo vendien zouden, wanneer het hek eenmaal van de dam is zeker ook andere arbeiders gelijkluidende eisen indienen bij de rege ring. Het staatsbudget zou dan grondig uit zijn verband worden gelicht. Niettemin heeft de regering bij monde van premier Queuille zich bereid verklaard Maandag met de betrokken vakverenigingen over hun moeilijkheden te willen spreken. Als antwoord van de vakverenigingsleiders De Amsterdamse recherche houdt zich op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de omstandigheden waaronder een meisje gisteravond op gewelddadige wijze de dood heeft gevonden en een man gewond is geraakt. Gisteravond omstreeks tien uur werd een in de buurt van de Sarphatistraat in Amsterdam surveillerende agent door een voorbijganger gewaarschuwd, dat hij een vrouw had horen gillen en een man daar op snel in de richting van de Amstel had zien lopen. De agent zette daarop de man in de aangeduide richting na. Bij de Amstel ge komen zag hij hem op ongeveer ander halve meter van de wal in het water staan. De vluchteling bleek niet bereid te rug te komen, waarop een aantal ter hulp gesnelde wachtmeesters hem uit het water haalden. Hij, bleek het bewustzijn verloren te hebben. Polsen en borst vertoonden snij- en steekwonden. In het O.L.V. gast huis, waarheen hij werd overgebracht, werd geen onmiddellijk levensgevaar aan genomen. Hij .had geen papieren bij zich, zodat zijn identiteit niet vastgesteld kon worden. Inmiddels was in het Achter-Oosteinde een deerlijk door messteken gewond meisje van ongeveer 18 jaar aangetrof fen. Zij gaf de geest voor men nog iets voor haar had kunnen doen en bleek even min in het bezit van papieren of andere herkermingsstukken. Haar stoffelijk over schot is eveneens naar het O.L.V.-zieken- huis overgebracht. De politie heeft de omgeving van de Amstel bij het Achter-Oosteinde afgezet, aangezien het haar nog niet gelukt is het wapen, waarmee de moord en de poging tot zelfmoord zijn gepleegd, te vinden. De burger die de agent op het gillen van het meisje attent heeft gemaakt, heeft zich nog niet bij de politie gemeld. Hem wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk tot de chef van het bureau Stadhouderskade te wenden, teneinde inlichtingen te ver schaffen. Nader wordt gemeld, dat de politie de identiteit van het meisje heeft kunnen vaststellen. Ook de naam van de 21-jarige jongeman is nu bekend. Zijn toestand is nog ernstig, zodat hij nog niet kon worden gehoord. Het wordt aannemelijk geacht, dat jalouzie het motief van dit liefdes drama is geweest. PARIJS, 15 Maart (Reuter). Zowel de communistische als de niet-communistiscbe Franse vakverenigingen hebben bevolen, met ingang van heden (Vrijdag) een alge hele staking te beginnen bij de Par ij se autobusdiensten en de ondergrondse. De staking, waarvan de duur niet is be paald, moet de eisen voor een algemene loonsverhoging van 6.000 francs per maand kracht bij zetten. Hedenochtend is de sneltrein Doncaster- Londen ontspoord. Volgens de eerste be richten zijn tenminste zes en misschien tien personen om het leven gekomen. De eerste vier rijtuigen liepen uit de rails, waarvan twee dwars kwamen te staan. Vele passagiers zijn gewond door glas splinters. Het ongeluk gebeurde kort na het vertrek. werd echter de staking afgekondigd. Over de duur en het verloop is op dit moment nog niets te zeggen, maar zeker is dat de arbeiders, zowel communisten als socialis ten en katholieken, vast besloten schijnen, voet bij stuk te houden. Men kan zelfs eerder verwachten, dat de stakingen zich spoedig zullen uitbreiden over het spoor wegpersoneel. De nieuwe krachtproef tus sen regering en arbeiders, die voor het grootste deel in de communistische C.G.T. zijn georganiseerd, schijnt zich aldus aan te kondigen. Boven onze omgeving bevindt zich nu een rug van hoge luchtdruk die lang zaam in Noordoostelijke richting trekt. Het front boven Frankrijk verplaatst zich in de richting van ons land en zal de bewolking hier doen toenemen. Een depressie die gisteren bij de Azoren was gelegen, beweegt zich nu in de richting van de Britse Eilanden. lOpNBEWQL.kT O LICHT SEW. 9 HALF SEW ZWAAR SCW ►GEHEEL BEW MIST SNEEUW' 0: REGEN v*.:."-' f MOTREGEN. A HAGEL V BUIEN R ONWEER; ^TEMPERATUUR i005-!S03AAR ff 'B£ AanGRI JK A'-Sneeoslag- '•'GEBIED,' CENTRA. H HOGE 0RUK L LAGE DRUK# SCHEIDlNSSLl jN - FRON T TUSSEN LUC HT'VAN - VERSCHILLENDE. HERKOMST. VASTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METEP P£R SECONDE ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veel bewolking met op vele plaat sen enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later vrij krachtige wind hoofdzakelijk tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. Ho gere temperaturen, vooral in de nacht en ochtend. 17 Maart Zon op 6.52 uur, onder 18.46 uur. Maan op 11.25 uur, onder 4.45 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Vrydag 16 Maart Hoog water: 9.17 en 21.58 uur. Daag water: 4.23 en 16.29 uur. Zaterdag 17 Maart Hoog water: 10.37 en 23.32 uur. Laag water: 5.29 en 18-21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1