OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het ministerscomité van de Raad van Europa kwam te Parijs bijeen Nationale economie thans ondergeschikt aan verdediging van ons volksbestaan Brandstofvoorziening van Britse vloot en dominions in gevaar De Regerings verklaring Weerbericht West-Duitsland moet nog wachten op volledig lidmaatschap Peronisten versterken hun worggreep op de vrije pers Programma van de nieuwe regering: Belasting- en prijsverhogingen onvermijdelijk Engeland gaat atoombom maken Het woord is aan Om de Perzische olie De Labourregering ziet DEZE nationalisatie liever niet Zware explosie op tanker in Napels eist twaalf doden De plaatsvervangers kwamen geen stap vooruit Twaalf doden bij Britse treinramp Nieuwe abonnés GRATIS Chinese hoofdmacht terug achter de breedtegraad HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 212 ZATERDAG 17 MAART 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 65 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NAMENS HET NIEUWE, of liever ge zegd: gedeeltelijk vernieuwde kabinet is vanmiddag door minister-president dr. Drees de regeringsverklaring afgelegd. Er zal enige dagen over gedebatteerd worden, maar het staat al vast dat zij door een grote meerderheid zal worden aanvaard. Immers: de fracties zijn er tevoren over geraad pleegd. De minister-president heeft overi gens aan zijn mededeling, dat geen enkele groepering de eigen denkbeelden tenvolle in het ontwerp-program weerspiegeld zal hebben gezien, de commentaar toegevoegd dat de crisisweken sommige tegenstellin gen wellicht eerder hebben verscherpt dan verzacht. Geen wonder. De uitwerking op de betrokkenen van een langdurige crisis is altijd, dat de zaken ingewikkelder wor den en meningsverschillen zich toespitsen. Verscheidene punten van belang, die vandaag in de regeringsverklaring tot uiting zijn gekomen, waren al eerder be kend, zoals bijvoorbeeld de vaststelling van de militaire diensttijd op achttien maanden. Maar vastheid biedt die ook nu nog niet, want zij wordt als „voorlopig" aangekondigd zonder enige minimum-ter mijn, waarvoor zij gelden zal. Het gebrek aan militaire oefenterreinen hoopt men gedeeltelijk te ondervangen door legering van een deel der troepen in Duitsland. Het is een mogelijkheid die op deze plaats al enige tijd geleden is geopperd: als een ver rassing kunnen wij deze mededeling niet zien. Zij lag min of meer voor de hand. Dat de regering zich niet de vorming van drie, maar van vijf divisies in Atlantisch defen sie-verband ten doel stelt is al gebleken ten tijde van het ontslag van generaal Kruis als chef van de Generale Staf. Het zijn intussen de financiële gevolgen van deze militaire plannen die de rege ringsverklaring in hoofdzaak beheersen. De kwestie-Nieuw Guinea, die aanleiding tot de crisis gaf, komt er maar even in ter sprake en is niet opgelost. De regering ziet daar nu geen kans op. Indonesië wil de onderhandelingen blijkbaar alleen hervat ten op de grondslag, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan haar zal worden overgedragen. Daar is geen meerderheid in de Kamer voor; er kan dus op deze basis geen kafoinèt worden gevormd en afwach ten is de boodschap. Mocht het kabinet te eniger tijd wegens belangrijke verandering in de omstandigheden een wijziging in de status van Nieuw Guinea willen bevorde ren, dan zal het parlement tevoren geraad pleegd worden. Bit is een toevoeging die enerzijds de Tweede Kamer moet bevredi gen en anderzijds de Indonesiërs het be kende besef van „de deur die op een kier staat" bijbrengen. Zij is dus niet dicht. De betekenis van de financiële maatrege len, ontworpen om de huidige verzwakte economische toestand des lands te verster ken en de enorme verhoging der uitgaven voor defensie het hoofd te bieden is, dat wij ze allen zullen ondervinden. Het leven van ons gehele volk zal erdoor worden be ïnvloed: door sommige maatregelen direct door andere indirect. In zijn conclusie heeft dr. Drees gezegd, dat wij ons tijdelijk be perkingen moeten coleggen om de moei lijkheden waar-voor wij staan, te overwin nen en straks weer te kunnen voortgaan op de weg omhoog, die wij sedert de bevrij ding. zijn gegaan. Dat is een hoopvolle toon die niet ontbreken mag en die misschien ook wel door de loop der zaken zal worden bewaarheid. Het feit doet zich evenwel nu voor dat men twee duizend millioen gulden extra aan defensie wil besteden, dat dit bedrag over vier jaar zal worden verdeeld, hetgeen dus vijfhonderd millioen extra uitgaven per jaar betekent, en dat de stij ging der prijzen van grondstoffen en de slechte toestand van onze betalingsbalans reeds tot ernstige maatregelen nopen. Mi nister Lieftinck's bezuinigings-plannen op de staatsuitgaven streven naar een totale bezuiniging (in een jaar) van honderdvijf tig millioen. Men ziet hieruit wel, dat be zuiniging op de staatsuitgaven alleen niet baat. Men kan met reden opmerken, dat daar eerder met kracht toe overgegaan had kunnen worden. Dat is overigens nakaar ten en baat dus niet. Het geheel der financiële en economische maatregelen, in het ontwerp-program uit eengezet, geeft een indruk van doorwrochte arbeid en van het streven, om de sociale toestanden zo gezond mogelijk te houden. Maar misschien zal menigeen, de uitvoerige verklaring in dit blad lezend, zich bepalen tot de directe invloed die hij voor zichzelf ziet optreden. Menigeen zal wellicht den ken dat wat het bedrijfsleven treft hem ongedeerd laat. Maai- dat is niet zo. Op welke wijze en waar men ook belastingen heft, men kan ze alleen heffen op het totaal van het nationale inkomen. Waar men hen zwaar treft, die door hun positie en moge lijkheden veel'werk kunnen doen uitvoeren, beperkt men onvermijdelijk die mogelijk heden. Dit geldt ook voor de Staat zelf; als die zijn investeringen beperkt heeft dat gevolgen. De regering is er zich van bewust dat hierbij niet te ver kan worden gegaan, maar dit blijft bij een algemeenheid. Zij kan zich ook moeilijk op dergelijke punten nauwkeurig uitspreken, omdat zij niet zeker is van de inkomsten. Dat blijkt wel heel duidelijk uit de passage betreffende onze zorgwekkende betalingsbalans: „Ook in 1950 is ons tekort nog gebleven binnen de grenzen van de middelen die aan hulp beschikbaar kwamen. Er kan echter niet meer op worden gerekend, dat zulks ook in de toekomst het geval zal zijn. Onzeker is, welke bedragen wij aan Marshall-hulp en hulp voor de bewapening zullen ont vangen". Met andere woorden: ook bij de thans zich ontwikkelende situatie zijn wij nog steeds in belangrijke mate afhankelijk van Amerikaanse hulp. Dit feit is geen nieuwe onthulling, maar het is goed dat men het weet. Terwijl de nu voorgestelde maatregelen toch reeds tot een algemene versobering des levens zullen nopen. De regering zal indien nodig scherper gaan toezien op hetgeen men in bepaalde gewesten of gemeenten wenst te doen. Zij erkent dat woningbouw noodzakelijk blijft en industrialisatie geboden. Men kan dit laatste moeilijk met optimisme begroeten. Zij streeft evenwel naar evenwicht tussen de vermindering van investeringen en van het verbruik en wil allereerst het luxe-ver bruik beperken. Zij heeft nu een speciale minister (prof. Albregts) in haar midden PARIJS, (Reuter) Het ministers comité van de Raad van Europa heeft Vrij dag besloten, alhoewel het „sympathiek" staat tegenover de W.-Duitse aanvrage om een volledig lidmaatschap van de Raad van Europa, de behandeling van dit vraagstuk uit te stellen, tot de permanente commissie van de Algemene Vergadering er haar mening over heeft uitgesproken. De permanente commissie vergadert pas in April. Gisteren nam de zevende zitting van het ministers-comité op het „Chateau de la Muette" een aanvang. De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken Bech was voorzitter. Na afzonderlijke bespreking van het West-Duitse verzoek begon de eigen lijke vergadering, welke door waarnemers van West-Duitsland en het Saargebied werd bijgewoond. Een andere kwestie, die Vrijdag door de ministers werd besproken, was die van het uitbreiden van de bevoegdheden van de assemblée en van het ministers-comité zelf. Jhr. Van der Goes van Naters, voorzit ter van de commissie voor algemene zaken van de Assemblée, verklaarde, dat de As semblée er de voorkeur aan zou geven, als de ministers niets deden voordat „een ern stige discussie tussen de Assemblée en het comité van ministers in Mei zou zijn ge voerd". Hij voegde er aan toe: „Wij willen een werkelijk Europese politiek scheppen en beschouwen het als onze plicht aan de volgende Assemblée een werkelijke agenda voor te leggen een agenda, die vraag stukken van leven of dood voor Europa bevat. Wij zijn van gevoelen, dat de As semblée vraagstukken moet bespreken als de betrekkingen met de Sovjet-Unie en de Europese defensie-politiek". Heden zouden de ministers een wijziging van het statuut van de Raad van Europa bespreken. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken, Bech, verklaarde, dat het comité met algemene stemmen het begin sel had goedgekeurd, dat elke lid-staat een ministerie van Europese zaken in het leven zou kunnen roepen. Het comité had verder zijn goedkeuring gehecht aan het beginsel van permanente delegaties bij het secre tariaat van de Raad van Europa. Tenslotte had het comité, eveneens met algemene stemmen, besloten de volgende kwesties naar de permanente commissie te verwijzen: Het werven van nieuwe leden; de be voegdheid van het comité van ministers; het vaststellen van de agenda van de As semblée; het aanwijzen van afgevaardigden naar de Assemblée; het aantal vertegen woordigers voor iedere lid-staat en het bijeen roepen van een buitengewone zit ting van de Assemblée. BUENOS AIRES, (Reuter) In het Ar gentijnse Congres is Vrijdag een wetsont werp ingediend, dat de benoeming voor stelt van een commissie van negen leden uit het Congres die tot *aak krijgt een on derzoek in te stellen bij de handelsonder neming, waaraan „La Prensa" toebehoort. Het wetsontwerp werd ingediend door de partijen die president Perón steunen. Het werd met 85 tegen 14 stemmen aan genomen. Een lid van de radicale oppositie had tijdens het debat verklaard, dat het conflict, waardoor „La Pi-ensa" werd gedwongen de publicatie stop te zetten, voorbereid was in hoge officiële kringen en een nieuwe stap op weg naar de liquidatie van Argen- tinië's vrijheden was. Nadat de kamer van afgevaerdigden het wetsontwerp had aangenomen, heeft de Senaat, die geheel aan de zijde van Perón staat, met algemene stemmen zijn goed keuring er aan gehecht en zijn drie leden in de commissie benoemd. Het onafhankelijke blad „La Nacion", dat evenals „La Prensa" dikwijls critiek ge oefend heeft op het bewind van President Perón, publiceerde Vrijdag een hoofd artikel over „systematische verstikking van de pers". Daarin wordt gezegd, dat „wan neer de dag komt, dat er alleen een een heidspers zal bestaan als gevolg van het verdwijnen van partij-organen en wat nog belangrijker is onafhankelijke, on partijdige bladen, degenen, die deze toe stand teweeg brachten, slechts zullen on dervinden, dat zij in onwetendheid ver keren over hetgeen er leeft en gedacht wordt in de republiek". Vanmiddag om twaalf uur heeft de minister-president van de door prof. mr. C. P. M. lomme geformeerde regering, dr. Willem Drees, voor de Tweede Kamer de» Sfaten-Generaal de koers bekend gemaakt, die het nieuwe kabinet denkt te volgen ter overwinning van de grote financiële en economische moeilijkheden waarin ons land, tengevolge van de voortdurende verscherping van de internationale toestand, is komen te verkeren. De grote zorg van de regering zal gericht zijn op èn een redelijk aandeel in de Atlantische verdediging ter bescherming van onze vrijheid, onze volksaard en ons volksbestaan en een zodanige verdeling van de daaruit voortvloeiende lasten, dat de sociale rechtvaardigheid niet in het gedrang komt en de economische opbouw, ondanks de materiële druk, ter versterking van de volkswelvaart kan worden voortgezet. De regering heeft er geen twijfel nan laten bestaan, dat zij de offers die zij van de bevolking vergt, gerechtvaardigd echt. Immers, de collectieve veiligheid, waartoe wij in de Atlantische samen werking onze bijdrage leveren, schept kans op een behoud van vrede en vrijheid, zoals vroeger bij dreigende aggressie niet was te verkrijgen. Dr. Drees heeft dan ook maar weinig gezegd over het vraagstuk van Nieuw Guinea, de aanleiding tot de kabinetscrisis. De meningsverschillen daarover zijn blijven bestaan en er schiet de regering niets anders over dan een afwachtende houding aan te nemen en de ontwikkeling op de voet te volgen. De hoofdpunten van de regeringsverklaring betroffen De vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samenwerking der vrije volken ter verzekering van de collectieve veiligheid het daardoor moeilijker geworden maar even noodzakelijk blijvend sluitend maken van het staatsbudget en het dekken van het tekort op de Nederlandse betalingsbalans. Van gezaghebbende zijde wordt thans vernomen, dat Groot-Brittannië besloten heeft tot het maken van een atoombom over te gaan, en wel zonder rechtstreekse hulp van de Verenigde Staten. De bom zal misschien reeds in de naaste toekomst gereed komen. (Zie het desbetreffende be richt onder Wereldnieuws). H. de Quervain: Op zoek naar de vervulling van zijn leven, naar een rijker bevre digender leven, veracht de mens het leven dat hij leeft. Dr. W. Drees. voor de bevordering der productiviteit. Zij heeft geen voorstel willen doen om de ar beidstijd te verlengen, maar hoopt in bij zondere omstandigheden (zoals zich al door kolenschaarste bij de mijnen hebben voor gedaan) op de medewerking ook van an dere arbeidersgroepen dan de mijnwerkers te kunnen rekenen om tijdelijke verlenging van arbeidstijd toe te passen. En de consumenten-subsidies! Zij drei gen door prijsstijgingen op de wereldmarkt van 175 tot 450 millioen op te lopen. Zij zullen tot die 175 millioen bepaald moeten worden. Daar zullen voor de consumenten prijsverhogingen uit voortvloeien. Om ham steren en ongeoorloofde winsten te voor komen worden reeds vandaag de grond- stoffenprijzen op nieuwe basis vastgesteld. En als in een bedrijfstak ongemotiveerde prijsverhogingen worden geconstateerd, zal meteen tot vaststelling van een gedétail- leerde prijsregeling worden overgegaan. Hier staat dus de stok achter de deur. De hoofdlijnen der voorgestelde maat regelen zijn ook op belastinggebied duide lijk. Men wil de extra-uitgaven voor defen sie (500 millioen per jaar) voor de helft uit belastingen en voor de andere helft uit leningen financieren. De leningen acht men gerechtvaardigd voorzover het éénmalige uitgaven betreft. Maar de uitvoering van het belastingplan staat nog niet in allen dele vast. Vennootschapsbelasting, inkom stenbelasting naar de maatstaf van de winst, omzetbelasting op minder noodzake lijke artikelen, omzetbelasting bij de groot handel (die natuurlijk zal doorwerken) en tenslotte de motorrijtuigen-belasting staan alle op het lijstje der verhogingen. De hard nekkige fictie dat de personen-auto een luxe-artikel is zal wel worden gehandhaafd met het resultaat dat de particuliere be drijven, die ze voor het overgrote deel in bezit hebben en voor hun zaken gebruiken, ook op dit punt weer getroffen zullen wor den. Vermindering van het autovervoer zal niet kunnen uitblijven, omdat het onbetaal baar gaat worden. Ten aanzien van een overwinstbelasting moeten de mogelijk heden nog worden onderzocht. Overleg met de Stichting van de Arbeid ten aanzien van de gevolgen van de prijs stijgingen wordt aangekondigd met de mededeling, dat volledige vergoeding dit maal niet mogelijk is. Dit stemt tot be zorgdheid, evenals de gevolgen van de nieuwe maatregelen ten aanzien van de in vesteringen bij het particuliere bedrijf en bij de overheid zelf. Dit laatste is nog niet te overzien; veel is in zijn uitwerking nog niet te overzien. Maar wij beleven een stil stand in een ontwikkeling die toch al moei zaam was en slecht stilstand kan velen, terwille van een nieuwe bewapening die wel grote zorg moet wekken gezien de ervaringen met bewapeningswedstrijden. Daarom dient de hoop wel gericht te blij ven op slagen van het overleg tussen Oost en West, waarin de enige werkelijke uit komst zou liggen. Konden wij dat met of fers bereiken, het zou ze tenvolle waard zijn. R. P. Drie problemen die innig met elkaar verweven zijn en sterk beïnvloed door de gevolgen van de aanval op Zuid-Korea. Wat nu de versterking van Nederlands aandeel in de gemeenschappelijke verde diging van West-Europa betreft, deelde dr. Drees mede, dat de militaire diensttijd voorlopig achttien maanden zal bedragen en dat op den duur niet drie. maar vijf divisies zullen worden gevormd. Het ge brek aan militaire oefenterreinen zal even tueel worden ondervangen door legering van een gedeelte der troepen in Duitsland. Met het volbrengen van dit defensieplan is een extra uitgave van twee milliard gulden verdeeld over vier jaren, gemoeid. Deze kosten zullen voor de helft door be lastingen, voor de andere helft door lenin gen moeten worden gedekt. In de economische sector, zo gaf de mi nister-president voorts te kennen, is de regering geen voorstandster van strenge rantsoenering en distributie, wel zullen met het oog op schaarste en duurte van grondstoffen productievoorschriften wor den gegeven. De verhoging der productie zal met kracht worden bevorderd, maar niet door algemene verlenging van de arbeidstijd. De overheid zal voorts voor dienen te gaan bij de beperking der investeringen, doch de regering is zich er van bewust dat daarbij niet te ver kan worden gegaan. Ook het luxe-verbruik zal, door het aan draaien van de belastingschroef, verder worden beperkt. De consumentensubsidies zullen ondanks de prijsstijgingen op het oorspronkelijk voor 1951 geraamde bedrag worden ge handhaafd, zodat de duurdere importen ook voor de consument voelbaar zullen worden. NAPELS (Reuter). Aan boord van de tien duizend ton metende Italiaanse tank boot „Montal Egro", die in de haven van Napels werd nagezien, heeft een ontplof fing plaats gevonden, waardoor de tanker bijna in tweeën is gereten. De „Montal Egro" stond, onmiddellijk na de ontplof fing, in lichter laaie. Ruiten van woningen in het havengebied zijn gesprongen. In de nabijheid voor anker liggende schepen hebben snel het anker gelicht en zijn ver derop gaan liggen. Aan boord van de tankboot bevonden zich ongeveer honderd arbeiders en opva renden. Door de ontploffing zijn twaalf personen gedood, 35 ernstig en ongeveer twintig licht gewond. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat de ontploffing waarschijnlijk is ver oorzaakt doordat dampen van de brandstof aan boord van het schip tot ontbranding kwamen door een acetyleenbrander. Deze prijsverhogingen zullen onmiddel lijk van kracht kunnen worden, want de regering heeft, om hamsteren en ongeoor loofde winsten te voorkomen, de grond- stoffenprijzen heden op een nieuwe basis vastgesteld. Over de gevolgen van de prijsstijgingen zal overleg worden geopend met de Stich ting van de Arbeid. Deze keer, zo waar schuwde dr. Drees, zal evenwel volledige compensatie niet mogelijk zijn. (Voor de uitvoerige weergeving van de regeringsverklaring zie men pagina 2). PARIJS. (Reuter). De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Groote Vier hebben Vrijdag vier uur ver gaderd, maar volgens een Britse woord voerder werden er geen vorderingen ge maakt. De Westelijke afgevaardigden betreur den het, dat de Sovjet-vertegenwoordiger, Andrei Gromyko, niet „een verzoener.der" antwoord had gegeven op de Donderdag door de Westelijke afgevaardigden inge diende nieuwe voorstellen. Gromyko critiseerde opnieuw de nieuwe Westelijke voorstellen, welke, zo zei hij, weliswaar de ontwapening van Duitsland en de vermindering der bewapening ver melden, maar deze punten begraven, zo dat zij hun essentie verliezen. Gromyko verklaarde nog, dat de Don derdag door de Westelijke mogendheden ingediende voorstellen eerder de weg kon den openen voor niet-nakoming dan wel- nakoming van de ontwapening van Duits land en eerder voor vergroting dan ver mindering der bewapening. De Franse afgevaardigde, Parodi, diende een nieuw ontwerp van de Donderdag dooi de Westelijke mogendheden gedane voor stellen in, dat naar inhoud gelijk is, maar de oorzaken van de huidige internationale spanning opsomt in genummerde alinea's. Gromyko behield zich hierover zijn stand punt nog voor. Bij de ontsporing van de sneltrein Don- casterLonden, die gisteren plaats had, zijn tenminste twaalf personen gedood en vermoedelijk twintig gewond. Toen het ongeluk gebeurde, werden passagiers door de vensters geslingerd. Tot nu toe zijn vijf lijken geborgen. Het zoeken naar passa giers, waarvan men aanneemt dat zij zich nog onder de wrakstukken van twee uit de rails gelopen en over de kop geslagen wa gons bevinden, duurt voort. (Van onze Londense correspondent). Het is een speling van het lot dat de Labourregering, zelf vurig kampioene voor nationalisatie der sleutelindustrieën in eigen land, met schrik en beven de natio nalisatie moet aanzien van de Brits-Perzi sche oliemaatschappij. De Perzische actie vormt echter een ernstige bedreiging van Engelands olievoorziening, niet in het minst die van de Britse vloot. Ook de stra tegische positie van het gehele Westen is ongetwijfeld in het geding. Het gigantische concern van de „Anglo-Iranian" voorziet niet alleen Engeland, maar ook de domi nions en een deel der Britse koloniën van brandstof, een leverantie, die vooral dollars spaart. Na Amerika en Venezuela is Perzië de belangrijkste olieproducent voor het Westen. De raffinaderij aan de Perzische Golf is de grootste die er bestaat. In Lon den hoopt men, dat de Perzische nationa lisatie weinig meer dan formele betekenis zal hebben, welke alles bij het oude zal laten wat de olieproductie betreft. Indien deze stelling juist is, zou deze nationalisatie enkel maar zijn doorgezet om een vlaag van nationalistische, anti-Britse emotie, die reeds leidde tot de moord van de Per zische premier, generaal Razmara, te be vredigen. Bovendien, zo luidt sommiger geruststellende redenering, is Perzië niet in staat om zelf het bedrijf meer dan een week lang gaande te houden. Perzië be schikt daarvoor niet over de nodige tech nische en commerciële capaciteiten. Evenmin is het land bij machte om de aangeboden compensatie te betalen, al zal Engeland niet veel kunnen doen om deze af te dwingen. Londen speculeert er ook op, dat Perzië Engeland en het Westen niet te veel van zich af zal stoten om de Russen, die op alle mogelijke manieren intrigeren, niet in de kaart te spelen. Men wil de Perzen ook herinneren aan hetgeen destijds in Mexico gebeurd is, waar de olieproductie spaak liep na de onteigening van de buitenlandse maatschappijen. Men kan de gebeurtenissen in Perzië natuurlijk zien als een naieve poging om geen tweede Korea te worden, door zowel de Westelijke als de Russische invloed te weren. De achtergrond van het sociale conflict in Perzië maakt de zaak echter veel inge wikkelder. De machten, die zich thans laten gelden, verzetten zich met alle kracht tegen de sociale hervormingen, welke door de Sjah zijn bepleit en waarvan ook de ver moorde premier een voorstander was. Hij wilde deze plannen financieren met een bedongen hoger concessiebedrag door de oliemaatschappij te betalen. In de ogen der nationalisten zou dit Perzië echter nog vaster aan het Westen binden. In Londen wordt het thans betreurd, dat die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant de „Anglo-Iranian" rijkelijk laat kwam met haar aanbod om meer voor de olieconces sie, die nog 42 jaar zou lopen, te betalen, terwijl bovendien het bedrag minder was dan het tarief elders. Ook was het een fout, dat er te weinig Perzisch personeel en in het geheel geen Perzisch directielid bij de maatschappij in dienst is genomen. De Engelse regering, welke de eenzijdige breuk in de overeenkomst weigert te er kennen, hoopt dat in de komende maanden, waarin Perzië verdere stappen zal voor bereiden om uitvoering te geven aan het nationalisatiebesluit, alsnog het Britse aan bod, waarbij de winsten gelijkelijk tussen Perzië en de maatschappij zullen worden verdeeld, zal worden aanvaard. Engelse nota In een nota heeft Engeland de regering van Perzië gewaarschuwd dat zij niet op wettige wijze het contract van de Anglo- Iranian Oil Company kan opzeggen door een nationalisatie die in feite neerkomt op beslaglegging van de industrie, aldus werd vandaag bekend gemaakt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de nota gepubliceerd die door de Britse ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, aan de Perzische regering was overhandigd. De Britse nota was krachtig doch vrien delijk. Er werd het vertrouwen in uitge sproken, dat op een eerlijke en verstan delijke basis deze kwestie zou kunnen worden besproken. Tevens werd gewezen op het aanbod van de Anglo-Iranian Company om een nieuw accoord te berei ken waardoor Engeland en Iran een gelijk deel ontvangen van de opbrengst van de olie. Hongtsjon is Zaterdag geheel door Ame rikaanse troepen bezet, nadat zij de laatste tegenstand van een groep Chinezen hadden gebroken. Doch ten Noorden van de stad, die 32 kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ligt, wierpen de Chinezen patrouilles terug, die in de richting van Tsjoentsjon trokken. De verbonden legers, die ten Noorden van Hongtsjon optrekken ondervinden toenemende, hoewel nog ge ringe tegenstand, aldus meldt het Ameri kaanse achtste leger. De tegenstander schijnt Tsjoentsjon niet zonder meer te willen ontruimen. Er zijn tekenen, dat hij zijn terugtocht naar het Noorden vertraagd of mogelijk tot stilstand gebracht heeft. Volgens een correspondent van Reuter lijken de Chinezen hun hoofdmacht boven de 38ste breedtegraad teruggetrokken te hebben. Hoge geallieerde officieren ver klaarden, niet meer dan taaie vertragings acties ten Zuiden van de breedtegraad te verwachten. Chinese strijdkrachten, die de Ameri kaanse opmars ten Noorden van de rivier de Hongtsjon trachtten te vertragen, moes ten Vrijdag verder terugtrekken omdat er hevige branden in kreupelhout waren ont staan door geallieerde beschietingen. De Amerikanen in dit gebied gaan systema tisch verder, gesteund door zware artillerie en vliegtuigen. Vrijdag is in het gebied van Hongtsjon voor het eerst een batterij raketgeschut in actie gekomen. Met een salvo werden 144 zeer explosieve raketten op een door de Chinezen bezette heuvelrug ten Noorden van de stad afgevuurd. Deze werd daarna zonder een verder schot door verbonden infanterie bezet. Een randstoring van het langgerekte depr essiegebied ten Zuid-Westen van de Britse Eilanden trok in de afgelopen nacht vergezeld van vrij veel regen over ons land. Er zijn aanwijzingen, dat zich boven Portugal een nieuwe storing gaat ont wikkelen. Deze zal waarschijnlijk in de komende nacht het weer in ons land gaan beïnvloeden. O0NBEW0LKT .LICHT. BEW 3 HALF 8EW 3 ZWAAR BEW GEHEELBEW MiST X"SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN H ONWEER !005 ISCSAAR BELANGRIJK VEtRSLAG- 3EBIE0 CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST KJ*STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP 'S EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE OPNIEUW ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen Zuid en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets minder zacht. 18 Maart Zon op 6.50 uur. onder 18.48 uur. Maan op 12.38 uur. onder 5 17 uur 19 Maart Zon op 6.48 uur. onder 18.50 uur Maan op 13 56 uur onder 5 40 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 17 Maart Hoog water: 10.37 en 23 32 uur. Laag water- 5.29 en 18 21 uur. Zondag 18 blaart Hoog water: 12.22 uur. Laag water: 7.06 en 20.05 uur. Maandag 19 Maart Hoog water: 1.08 en 13.32 uur. Laag water: 8.39 en 21.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1