IE THE INDIANA (OtUer -Clowntje Riek Kampeertenten en Tuinparasols Haarlem ontvangt SVV en Blauw Wit moet de strijd aanbinden tegen ADO RR De Ruyter is de enige libre-speler Mr. Oud constateert vijf winstpunten Verhoging belasting op bedrijfswinsten Sport op Zondag Verhoging ziekenfondspremie bejaarden voor rijksrekening Absolute meerderheid voor Nationale Partij Suriname Aan de Kwartaalabonnés „Zwaardvis" oefende met Engelse smaldelen Mariniers naar Curasao Testmatch tussen Nieuw-Zeeland en Engeland Gouverneur Peters vertrekt 29 Maart naar Nederland Voor de kinderen Beperking van de kinderaftrek en veilig Moeder met vijfjarig zoontje verdronken bij auto-ongeluk Nederlands sanatorium Davos ontvangt rijkssteun Hef radio-programma'' gedagvaard De Haarlemse industrie Suikerondernemingen in Oost-Java in moeilijkheden Einde van het directoraat Exportbevordering Internationaal busstation in Den Haag geopend ZATERDAG 17 MAART 1951 4 Voor Zondag zijn in de eerste klasse C twee ontmoetingen vastgesteld, welke van groot' belang zijn voor de bezetting van de bovenste plaats. Haarlem speelt thuis tegen SVV en Blauw Wit krijgt bezoek van ADO. De vier overgebleven candidaten treden dus in onderlinge wedstrijden in het strijdperk. Wint ADO in Amsterdam en zet het met Haarlem de serie overwinningen voort, dan- is de laatste wedstrijd voor de competitie HaarlemADO van beslissende aard. Zover zijn wij echter nog niet. Haarlem krijgt het morgen niet gemakkelijk tegen SVV. doch gelet op het succes van enkele weken ge leden tegen dezelfde club in Schiedam, is een goed resultaat te verwachten. RCH speelt in Amsterdam tegen De Vole- wijckers en EDO in Den Haag tegen HBS. Wij vermoeden, dat de Haarlemse clubs zul len winnen. De strijd om het kampioenschap in de tweede klasse A in district I is ten gunste van HVC geëindigd. Daarom is de ontmoe ting StormvogelsUW van weinig belang. De strijd De SpartaanSchoten is voor de Haarlemmers wel van belang. Mogelijk be halen zij een punt en behouden de voor sprong op TOG. HFC trekt naar COAL dat reeds in veiligheid is. Verliest Sliedrecht in de ontmoeting tegen Neptunus een punt, dan degradeert het. Ir. de derde klasse A van district 2 is alleen HPSVTYBB vastgesteld. NederlandBelgië hockey Voor de zes en dertigste maal komen de hcckeyploegen van Nederland en België tegenover elkaar in het Wagener Stadion te Amstelveen. Tot nu toe heeft Nederland drie en twintig keer gewonnen. Vijf maal eindigde de strijd gelijk en de Belgen be haalden zes maal de zege. Wij vermoeden, dat onze landgenoten ook morgen zullen winnen. Handbal in een zaal Zondag komen clubs uit district West A in de Apollohal te Amsterdam bijeen voor een tournooi. Dit geldt als een proefneming, waartoe men gekomen is, door de ieder jaar voorkomende lange periode van stilstand in de competitie door de slechte weersomstan digheden. Men wil nu zien, of er voor hand bal in de zaal voldoende belangstelling be staat. om het huren van de vrij kostbare gelegenheden het moeten grote hallen zijn te rechtvaardigen. Er zijn twee poules van hoofd- en eerste klassers n.l.: poule A: Niloe, Aalsmeer, Hellas (Den Haag) en AHC. Poule B: Con cordia, Haarlem. APGS. Blauw Wit en Attila, Utrecht. Tevens zijn er twee' poules van tweede klassers. Damesploegen spelen demonstratiewedstrijden en wel Concordia Sagitta en ADA—Vriendschap. Het geheel vormt een belangwekkend experiment, dat alle aandacht verdient. We merken op, dat het zaalhandbal in de Scandinavische landen. Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk, populair is. Promoveert „Aurora" I naar de tweede klasse K.N.K.B.? Oosterkwartier trekt in de korfbalcompe titie naar het sterke ZKV te Zaandam en zal ADVERTENTIE SSTR ),T:T HPJ i BgSjjTMiHp LEDEREN SPORTKLEDING j Bij de huidige ouderdomsuitkering wordt het niet mogelijk geacht, dat de betrokke nen de verhoogde premieheffing voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering van f 0.63 op f 0.80 (c.q. f 1.26 op f 1.60) kun nen opvangen. Aangezien de minister van Sociale Zaken het waarborgen van genees kundige behandeling voor deze categorie een absolute eis acht, heeft hij gemeend de kosten welke uit bedoelde verhoging voortvloeien ten laste van het rijk te moe ten nemen. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor 1950 is hiertoe een verhoging van de post „Kos ten noodvoorziening ouden van dagen" met f 1.300.000 voorgesteld. Volgens de definitieve stembusuitslag bij de algemene verkiezingen in Suriname heeft de Nationale Partij Suriname dertien zetels behaald, de Verenigde Hindustaanse Partij zes en de Kaum Tani Persatuan Indonesia twee zetels. Gouverneur Klaasesz heeft de heren F. Limapo en D. Findlay aangezocht een kabi net te vormen. Zij hebben deze opdracht aanvaard. „De Cirkel" verhuist in geheel naar ZwanenburgHalfweg Het sedert 1934 in Amsterdam gevestig de bedrijf van de N.V. „De Cirkel" zal in September zijn verplaatsing naar Zwanen- burg-Halfweg voltooien. De sedert 1948 aldaar in gebruik zijnde gebouwen zullen met drieduizend vierkante meter worden uitgebreid waardoor de thans nog in Am sterdam gevestigde afdelingen in Halfweg kunnen worden ondergebracht. Het bedrijf vervaardigt stalen buismeubelen, metalen tekentafels, magazijninstallaties en fa- brieksmeubilair. Met medewerking van de gemeente Haarlemmermeer is voor een kern van het personeel woongelegenheid in Zwanenburg gevonden. Het overgrote deel van de ruim driehonderd werknemers woont in Amsterdam. Met de bouw van de fabriekshallen is reeds een begin gemaakt. ADVERTENTIE Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U 'kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de kx*ant per post ont vangen f5,70) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bii de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven. wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bij onze administratie? na heel veel strijd wellicht de puntjes mede naar Haarlem nemen. Aurora gaat op bezoek bij Indo. De Haar lemmers moeten winnen om kampioen te worden. Bij een gelijk spel eindigen Aurora en Oosterpark gelijk. Verliezen de Haar lemmers, dan is Oosterpark kampioen. Aurora is de laatste tijd in goede vorm, de schotvaardigheid is groot, daarom durven wij een zege voor Aurora te voorspellen. De wedstrijd wordt om twee uur gespeeld op het terrein aan de Mauritskade te Amsterdam. Aurora 2 speelt in Utrecht tegen Sarnos 2. Spelen de Haarlemmers, zoals afgelopen Zondag tegen Blauw Wit 3, dan moet een gelijk spel mogelijk wezen. Tenslotte zijn nog vastgesteld Blauw Wit 4Sport Vereent 2, BEP 2Oosterkwartier 3 en Blauw Wit 3Watervliet 2, waarin de gastheren de beste kansen hebben. Na een afwezigheid van zes weken is de onderzeeboot „Zwaardvis" op de onder zeebootbasis aan de Waalhaven in Rotter dam teruggekeerd. De „Zwaardvis" heeft in de Schotse wa teren in samenwerking met een Engels onderzeebootflottilje geoefend. De laatste dagen is de onderzeeboot in de Golf van Biscaye geweest waar geoefend is met de Engelse „Homefleet". Ter vervanging van de in Curasao ge legerde militairen vertrokken gisteren uit de Amsterdamse haven met het s.s. „Bos koop" van de K.N.S.M. 168 manschappen, vier onderofficieren en tien officieren van het Korps Mariniers. Dit contingent mariniers bestaat voor een deel uit miliciens, die in Curagao zullen blijven tot het einde van hun diensttijd, voor een ander deel uit beroepsmariniers, die twee jaar op Curasao worden gesta- tionneerd. Koningin Juliana en Prins Bernhard bezichtigden in gezelschap van de Canadese gezant en de minister van Oorlog, ir. C. Staf, op de Leusderheide zes door Canada geschonken vuurmonden, waarna de hoge gasten een défilé afnamen van de deel nemers aan de oefening Crescendo. Kampioenschap hoofdklasse groot biljart Na twee dagen is in het biljarttournooi om het kampioenschap van Nederland groot biljart libre hoofdklasse gebleken, dat ons land slechts een libre-speler heeft. Dezer dagen schreven wij, dat Kees de Ruyter de beste libre-speler is, maar tijdens de wed strijden in de Kroonzalen van restaurant Brinkinann te Haarlem, kwam tot uiting, dat hij de enige is, die in staat is een grote serie op te bouwen en dat te doen in een snel tempo. Soms gaf Kruythof Vrijdagmid dag de indruk het libre-spel onder de knie te hebben. Hij maakte tenminste in de mid dagpartij tegen Mol in de laatste twee beur ten twee maal in korte tijd een serie van 135 (totaal dus 270). Voor de andere 230 caramboles had hij echter vijf en twintig beurten nodig gehad. De partij tegen Beekman maakte De Ruy ter in dertien beurten af. Zijn hoogste serie was 236. Later hield de Waalwijker Swee- ring er onder, thans na vijftien beurten. Zijn hoogste serie was 220. De Haarlemmer Kobus heeft een partij verloren en een gewonnen. Hij heeft met zijn tegenstanders de meeste tijd nodig ge had om de partijen uit te spelen. Ongeveer drie en half uur duurden de partijen. Kobus toonde zich een bijzonder goed kaderspeler en liet vaak fraaie staaltjes van biljartspel zien. In een snel tempo een aantal caram boles maken kon hij niet. Een maal bracht hij het tot een serie van 126 en wel in de partij tegen Sweering welke hij met klein verschil verloor. Kobus begon goed en had na de vierde beurt, welke 27 caramboles opleverde, een voorsprong (111 tegen 52). Na de elfde beurt was de stand 171 tegen 130. Toen volgde er een inzinking voor Kobus, waarvan Sweering gebruik maakte. Deze produceerde series van 19, 115 en 70 en na de achttiende beurt was de stand 264 voor Kobus en 437 voor Sweering. Daarna was Kobus weer op dreef, maakte eerst een serie van 126 en vervolgens een van 23. Na twintig beurten was het 413 voor Kobus en 494 voor Sweering. De Haarlemmer had nog een kans als hij een slotserie van 87 zou maken. Hij bracht het tot 78, waarna Sweering de partij uitmaakte. In de avondpartij tegen Beekman ging het nog langzamer voor de Haarlemmer dan in de partij tegen Sweering. Hij was echter beter op dreef dan Beekman. Na vijftien beurten had hij een voorsprong van meer dan honderd caramboles (314212) en in het verdere deel van de strijd liep hij steeds uit. Kobus had de vijfhonderd vol, toen Beek man nog niet de helft had (244). Teegelaar heeft dank zij een beter gemid delde de tweede plaats bereikt. Hij boekte gisteren twee overwinningen. Kruythof leed gisteravond zijn eerste nederlaag en door zijn zwak spel tegen Eichelsheim is zijn ge middelde aanzienlijk gedaald. Doordat drie spelers een partij verloren hebben wordt de strijd om de tweede plaats vandaag en morgen nog spannend. De uitslagen luiden: Kobus 491 21 126 23.38 Sweering 500 21 115 23.80 Kruythof 500 27 135 18.51 Mol 359 27 57 13.29 Teegelaar 500 18 178 27,51 Eichelsheim 429 18 130 23.83 Beekman 114 13 75 8.76 De Ruyter 500 13 236 38.46 28 77 17.85 Beekman 244 28 88 8.71 Mol 12 108 18.33 Teegelaar 12 139 41.66 Kruythof 279 26 58 10.73 Eichelsheim 500 26 129 19.23 Sweering 125 15 30 8.33 De Ruyter 500 15 220 33.33 De stand na de tweede dag luidt: 1. De Ruyter, 8 m.pnt. gem. 51.28; 2. Tee gelaar 6 m.pnt. gem. 27.20; 3. Kobus 6 m.pnt. gem. 21.18; 4. Kruythof 6 m.pnt. gem. 19.11; 5. Sweering 4 m.pnt. gem. 17.12; 6. Eichels heim 2 m.pnt. gem. 17.08; 7. Mol 0 m.pnt. gem. 13.26; 8. Beekman 0 m.pnt. gem. 14.55. Cricket Op de eerste dag van de eerste testmatch tussen Nieuw-Zeeland en Engeland scoorde Nieuw-Zeeland 247 runs voor het verlies van drie wickets. Dit hoge totaal was voor namelijk te danken aan het batten van Sut- cliffe, die 116 scoorde voor Statham hem bowlde. De laatste, een fast mediumbowler, speelde zijn eerste testwedstrijd. In totaal stond Sutcliffe 4 uur en 27 min. aan bat en scoorde 12 vieren. Dit is de tweede century geweest van Sutcliffe tegen Engeland, Twee jaar geleden, toen Nieuw-Zeeland in Engeland toerde, bereikte hij in de derde testwedstrijd 101 runs. Brown, de Engelse aanvoerder, verloor de toss, een gewoonte van hem, want het was ook gebeurd in vier van de vijf testwedstrijden, welke Australië onlangs tegen Engeland speelde. Aanvankelijk steeg de score van Nieuw-Zeeland langzaam en men had 71 runs bij elkaar in een periode van 2 uur. Sutcliffe werd uitstekend bij gestaan door J. R. Reid. De score aan het einde van de eerste dag luidt: B. Sutcliffe b Statham 116 V. J. Scott b Bailey 16 J. R. Reid b Wright 50 W. M. Wallace not out 32 W. A. Hadlee not out 20 Extra's 13 Totaal voor 3 wickets 247 De wickets vielen op 37, 168 en 203. De bowlingcijfers waren: Bedser 056; Bailey 131; Statham 129; Tattersal 024; Wright 1—74; Brown 0—19. «JULaJL*! lllllSlXISM Het vertrek naar Nederland van de gou verneur der Nederlandse Antillen, ir. L. A. H. Peters, die benoemd is tot minister voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen, is voor lopig vastgesteld op 29 Maart. De voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, mr. P. J. Oud, heeft in zijn gisteren gehouden openings rede op de tweedaagse algemene vergade ring, die te Utrecht wordt gehouden, ten aanzien van de samenstelling van het nieuwe kabinet vijf winstpunten gecon stateerd, namelijk, de vervanging van twee partijloze leden door leden van de „derde macht", de vervanging van de heer s'Jacob door de heer Staf, het optreden Van mi nister Albregts als „tegenspeler" van mi nister Lieftinck, het verdwijnen van mi nister Van Maarseveen op „Minuor" en tenslotte de te verwachten conservering van 't Nieuw Guinea-probleem in de „koel kast", hetgeen de heer Oud de erkenning van de juistheid van de door hem inge diende motie noemde. „Het is deze uitspraak geweest", zo zei mr. Oud voorts, „waarom het meeste ru moer is gemaakt. Zij heeft plotseling een nieuwe constitutionele figuur in het 'leven geroepen. De figuur van een kabinet, dat zijn ontslag vraagt vanwege de indiening ener verworpen motie. Onze uitspraak richtte zich tegen het kabinet als zodanig. Maar zij sloot volstrekt niet uit, dat men sommige leden van het kabinet in een bewind van andere samenstelling gaarne opnieuw achter de regeringstafel zal zien verschijnen. Tot hen behoorde in de aller eerste plaats de minister van Buitenlandse Zaken". De heer Oud besprak vervolgens de ka binetsformatie. Er moeten in deze tijd zeer ernstige maatregelen worden genomen. Als het mogelijk is, dat dit geschiedt met medewerking der socialisten, is het beter dan dat het geschiedt zonder hen. En het is niet mogelijk, omdat de socialisten zo danige eisen stellen, dat het welslagen van het saneringswerk er door in gevaar komt. In een regering met socialisten behoort daarom een behoorlijk tegenwicht aanwij zig te zijn. De K.V.P. alleen kan dit zeker niet in voldoende mate leveren. Dat de Anti-Revolutionnairen, ondanks hun instemming met het program, niet tot medewerking hebben kunnen besluiten, betreurde mr. Oud zeer. „Het juiste begrip van de betekenis der derde macht zal bij hen nog wat moeten groeien". Daar de P.v.d.A. geen tweede V.V.D.'er in het ka binet wenste, kwam prof. Romme er toe, voor zijn vierde plaats een buitenstaander te vragen. Na de openingsrede van de voorzitter werd besloten aan de Koningin een tele gram van verknochtheid te zenden. Ver volgens werden de Belgische gasten be groet, welke verwelkoming door de Bel gische oud-minister Jules Hoste werd be antwoord. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, evenals, na bespreking, het beleid van het hoofd bestuur. Ook werd aangenomen het con cept-reglement van de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Tenslotte werd aangevan gen met de behandeling van het concept werkprogramma. De vergadering wordt heden voortgezet. Kalverdrieling. Een koe van de land bouwer C. Verburg te Berkenwoude heëft twee stierkalveren en een koekalf ter wereld gebracht. ADVERTENTIE In onze strijd tegen de duurte en door de steeds geringere aanvoer uit Amerika zagen wy ons genoodzaakt tot uitschakeling; van de gehele tussenhandel. Dit besluit stelt ons voorlopig althans in staat onze tenten en tuinparasols, mits rechtstreeks betrokken, zelfs met een KORTING VAN 10 op onze catalogusprijzen van 1950 aan te bieden. Hoofdk. v. Nederl.: HAARLEM - Zjjlwcg 111 (Geïllustr. catalogus op aanvraag) MINISTER LIEFTINCK VRAAGT: Heden zijn bü de Staten-Generaal twee wetsontwerpen ingediend, die een aantal belastingverzwaringen inhouden. Deze voorstellen zullen, indien zij worden aan vaard, tezamen met enige nog in te dienen belastingverhogingen de extra-middelen opleveren, die de regering, met het oog op de aanzienlijk verhoogde defensieuitgaven, noodzakelijk acht tot handhaving van het budgetaire evenwicht. Een wetsontwerp tot verhoging van de vennootschapsbelasting houdt in een ver vanging van het thans geldende proportio nele tarief van 40 procent door een enigs zins progressief tarief, dat begint met 45 procent en voor de hoge winsten tot een absoluut heffingspercentage van 50 procent nadert, zoals in onderstaande tabel is weergegeven. der belas- hng over hel hit bSfact-j gedeelte b0" belastbaar bedrag bare bedrag jfele^en ^tus- tot l„ de eerste Sfe beto- kolom gen in kolom 1 en 2. 50.000 100.000 22.500 46 100.000 150.000 45.500 47 150.000 200.000 69.000 48 200.000 250.000 92.000 49 250.000 117.500 50 Het hogere bedrag van het gehele belastbare bedrag. Bij een belastbaar bedrag van niet meer dan 50.000 bedraagt de belasting 42Vs van het belastbare bedrag benevens 12Va van het bedrag, waarmede het belastbare bedrag 40.000 te boven gaat. Het nieuwe tarief gaat in met het boekjaar 1951. Verhoging Het tweede wetsontwerp heeft betrek king op de inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting. Het houdt aller eerst in een verhoging van de inkomsten belasting, voor zover geheven van bedrijfs winsten. De winsten uit cle vrije beroepen (dokter, advocaat enz.) worden dus niet in de verhoging betrokken. Grondslag voor de suppletoire belasting is de in het inkomen voor de inkomsten belasting begrepen bedrijfswinst, met uit zondering evenwel van bedragen, die ont trokken zijn aan de onbelaste reserve en met uitzondering van de voordelen uit vervreemding van een zogenaamd aanmer kelijk belang. ADVERTENTIE MIT WAARDEBON VOOR GOAL VOETBALFOTO Gisteravond om ongeveer half zeven is een auto met drie inzittenden in Rotterdam in de Delfshavense Schie gereden. Twee hunner, de 31-jarige mevrouw E. de Goyer- van Zanten uit Schiedam en haar vijfjarig zoontje kwamen hierbij om het leven. De levensgeesten van de bestuurster van de auto, de 33-jarige mevrouw Penders-van Zanten uit Rotterdam, konden worden op gewekt. De auto kwam uit de richting Den Haag en reed op de Abraham van Stolkweg in Rotterdam, toen door onverklaarbare oor zaak de wagen plotseling naar rechts zwenkte en het water in tuimelde. De auto zonk binnen enkele ogenblikken. Voorbij gangers en automobilisten snelden toe en stelden nog pogingen in het werk om de inzittenden te redden, maar zij slaagden er niet in de portieren van de wagen te openen. De brandweer heeft met een sta len draad de auto zover boven de water spiegel gebracht, dat de beide vrouwen en het jongetje eruit konden worden gehaald. De bestuurster bleek nog in leven te zijn en kwam spoedig bij kennis. Haar zuster en het kind gaven echter geen teken van leven meer en ook toedienen van zuurstof mocht niet meer baten. Het Nederlands sanatorium te Davos is tengevolge van de devaluatie van de Ne derlandse gulden in September 1949 in financiële moeilijkheden geraakt. Teneinde de mogelijkheid tot verpleging van tweehonderd patiënten in Zwitserland te behouden, meent de minister van So- I ciale Zaken het sanatorium financiële steun te moeten verlenen, waartoe thans een bedrag van f 221.500 wordt aangevraagd, j „Daar moet ik nou toch eens goed op letten!", zei Rick. Het was maar steeds, of hij ergens in het huis iets hoorde. Net of er iemand riep ,Jk ga toch nog maar eens kijken!", besloot hij, en liep het huis in. Onderwijl zetten de anderen hun speurtocht voort. Overal liepen ze rond, nu en dan Bunkie's naam roepend. Hij zal toch niet. ...in het water terecht gekomen zijn?", zei Plop ongerust. „Dat zou wel heel erg zijn! Ze liepen naar de waterkant en keken naar benedenof er niet ergens voetstappen te zien waren. Maar ze konden niets ontdekken. Ook in het water was nergens 'n spoor te zien, waaraan ze houvast hadden. Juup ging ook nog eens de hele tuin door. Achter het oude schuurtje, dat achter in de tuin stond, in de grote schuur, onder de aalbessenstruikenoveral keek hij. Maar Bunkie was weg en bleef weg De stichting „Het Radio-programma" is gedagvaard om op Dinsdag 27 Maart, ver tegenwoordigd door een procureur, te ver schijnen ter terechtzitting van de recht bank te Amsterdam, als gedaagde. Eiseressen zijn de vier grote omroep verenigingen. In de dagvaarding wordt gesteld dat „Het Radio-programma" zonder toestemming van de omroepverenigingen radio-programma's heeft afgedrukt. De eiseressen vorderen de vernietiging- van alle exemplaren van het in strijd met de rechten van eiseressen gedrukte blad. Voor de stichting de gedaagde treedt als procureur op mr. J. W. F. Donat uit Arnhem. Voor de omroepverenigingen mr. dr. P. J. Witteman uit Overveen. Vandaag is het tweede nummer van „Het Radio-programma" verschenen. Klokken voor Middelburgs „Lange 3an" De acht-en-veertig, in Heiligerlee ge goten nieuwe klokken voor het carillon van de „Lange Jan" te Middelburg en de bewaard gebleven oude luidklok, zijn door de klokkengieterij Van Bergen naar de plaats van bestemming gebracht. Voorlo pig zijn de kleine klokken van het klok kenspel opgeslagen in de kelder van de consistorie der nieuwe kerk en de grote staan bij de voet van de toren. Zolang de nieuwe spits niet gereed is, zullen zij daar blijven. De Zeeuwen hopen dat zij in 1953 hun klanken over de stad en het W-alcher- se land kunnen uitstrooien. Wat kan de Stichting doen tot ontwikkeling en bevorde ring daarvan? Het bestuur van de Stichting tot ontwik keling van de Industrie te Haarlem heeft het voornemen om een bijeenkomst te houden op Woensdag 21 Maart 20 uur, in de Statenzaal, Stadhuis Haarlem. Het bestuur zal in deze bijeenkomst een uiteenzetting geven van de plannen ter bevordering van de belangen van de in Haarlem gevestigde en in de toekomst te vestigen bedrijven. Speciaal zullen ook de ontwikkeling en ontsluiting van de indus trie-terreinen te Haarlem aanschouwelijk worden toegelicht. Voorts zal aan alle deel nemers de gelegenheid worden geboden van gedachten te wisselen en vragen te stellen. Iedere industrieel zal op deze bij eenkomst welkom zijn. Voor de rrtfddelbare winsten 8.000- 20.000) bedraagt de suppletoire belasting 5 van het gedeelte van de winst boven 8.000, voor de hogere winsten loopt het tarief enigszins op tot een maximum van 7V« voor het gedeelte boven 100.000 als volgt: Winst uit bedrijf: 8.00020.000, In komstenbelasting 5 van de winst boven 8.000. Winst uit bedrijf: 20.000—50.000, In komstenbelasting 600, benevens 6 van de winst boven 20.000. Winst uit bedrijf: 50.000100.000, Inkomstenbelasting 2400, benevens 7 van de winst boven 50.000. Winst uit bedrijf: 100.000 en hoger, Inkomstenbelasting 5900, benevens 7Vs van de winst boven 100.000. Ook deze verhoging zal ingaan met 1951. Voorts bevat het ontwerp een bepaling die betrekking heeft op de faciliteit van vervroegde afschrijving op bedrijfsmidde len, ingevoerd bij de wet belastingherzie ning 1950. Volgens het ontwerp krijgt de minister van Financiën de bevoegdheid om indien de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, in overleg met de minister van Economische Zaken de toepassing van de vervroegde afschrijving ten aanzien van toekomstige investeringen te begrenzen tot jaarlijks ten hoogste 10 (inplaats van 33 1/3 van de kostprijs van de bedrijfs middelen. Kinderaftrek tot 16 jaar Een wijziging die zowel voor de inkom stenbelasting als voor de loonbelasting en de vermogensbelasting zal gelden is het voorstel tot het verschuiven van de leef tijdsgrens voor kinderaftrek van 21 jaar tot 16 jaar. Door deze verschuiving wordt op dit punt aansluiting verkregen bij de regeling van de kinderbijslag. Voor kinderen van 16 tot 21 jaar, die onderwijs genieten of worden opgeleid voor een beroep, blijft de aan spraak op kinderaftrek bestaan. Hetzelfde geldt voor gebrekkige kinderen. De nieuwe regeling van de kinderaftrek zal ingaan met 1952. Het bijzondere tarief la (voor inwonende minderjarige kinderen) komt tegelijkertijd te vervallen. Voorts komt het meer en meer voor dat de termijnen van afdracht van loonbelas ting en vereveningsheffing worden over schreden. Dit heeft de minister aanleiding gegeven tot het voorstel om de bevoegdheid te scheppen, dat, indien na een waarschu wing de werkgever nalatig blijft, een ver hoging op de dan op te leggen aanslag kan worden opgelegd. Van deze bepaling zal ongetwijfeld een belangrijke preventieve werking uitgaan. De verhoging is daarom beperkt tot 10 van de aanslag, met een minimum van 5,—. (Van onze correspondent te Soerabaja) Enorme diefstallen van te velde staand suikerriet vinden momenteel op Oost-Java plaats, terwijl eveneens spoorrails een be geerd object zijn om gestolen te worden. De algemene onveiligheid is er oorzaak van, dat de planters hun tuinen niet in kunnen. De arbeiders hebben een dreigende houding aangenomen. De grondhuur is door de regering van 800 tot 1500 roepiah per hectare verhoogd voor een seizoen van 18 maanden. Als gevolg hiervan zullen suikerfabrie ken in Soerabaja Delta Tjandi, Kremboeng en Toelangan dit jaar niet planten, evenals te Kebonagoeng bij Pasoei-oean. Van andere fabrieken op Oost-Java is nog niet bekend of zij al dan niet zullen planten. De toekomst wordt door de ondernemers zeer donker ingezien. Niet planten toch betekent niet oogsten van 42000 ton suiker. Voor de bevolking betekent dit een ern stige inkomstenderving, daar geen grond- huren betaald worden, evenals lonen, het geen een bedrag van 15.000.000 roepiah betekent. Directeur gaat heen De heer L. Smit, directeur voor de ex portbevordering, zal binnenkort deze func tie neerleggen. Naar wij vernemen zal hij de leiding op zich nemen van het Oost- West syndicaat te Amsterdam. De heer L. Smit ging van Philips over naar het Bureau voor de exportbevorde ring, dat ruim een jaar geleden door de minister van Economische Zaken werd ge vormd. Het ligt in de bedoeling, dat alle zaken betreffende de exportbevordering worden verzorgd door de Economische Voorlich tingsdienst van het ministerie, waarvan mr. B. J. Geveke directeur is. Het Direc toraat Exportbevordering, dat reeds onder deze dienst ressorteerde, zal dan komen te vervallen. Het eerste internationaal busstation in Nederland werd Vrijdag in Den Haag door burgemeester mr. F. Schokking geopend. Het busstation, dat gelegen is aan Turf markt, Grote Brouwerstraat en Kalver markt heeft een garage van 1500 vierkante meter met een seiwice-station, een smeer- inrichting en al hetgeen met herstel en reiniging van de autobussen verband houdt. Het hoofdgebouw heeft een afdeling voor boekingen en inlichtingen, een voor het wisselen van buitenlands geld, een restau rant, een snackbar, wachtkamers en een bagage-depót.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6