VREDESTEIN?^ Woorden zoeken s T N E M O E K -R E V N A M P O E 7n E A D T ■R A N HOORTOESTELLEN SHona 7 Herkennen Ibontekoei heemstede! Schitterend besluit van H.O.V.-winterseizoen GORDIJNSTOFFEN EEN NAAM IN RUBBER 1 2 3 4 5 6 s 9 (1 12 18 '9 21 22 Natuurhistorische Vereniging stak de feestbazuin in het Krelagehuis HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee autobussen botsten egen elkaar te Vogelenzang Luxemburgse kunstenaars exposeren in Haarlem Bestuurster van bromfiets verleende geen voorrang Fa B. A. Cassée Zonen Indeling „Groenendaal" tijdens de „Flora 1953" Declamatie-middag voor Haarlemse Huisvrouwen Wie kwaliteit weet te waarderen Zal LINCOL KOPERPOETS begeren! Onze puzzle io 13 14 IS" ló 20 23 24 25" Reproducties van schilderijen voor Haarlemse scholen Nederlands kustvaartuig bij Wight aan de grond gelopen „Haagse Post" krijgt nu Delftse uitgever en batterijen Vroege voorjaarsbloemen en vele gelukwensen bij gouden jubileum Een slechte woningtoestand ZATERDAG 17 MAART 1951 met Tsjaikofski, Strawinsky en César Franck jjet laatste Vrijdagavond-concert isvens het laatste van het winterseizoen der ijo.V. is door dirigent Verhey en zijn toed gedisciplineerd orkest en laat ik er fllc de solo-pianist Luctor Ponse bij noe- tot een brillante muzikale mani- •estafie gemaakt. Verhey's directie ken merkte zich deze avond weer opvallend mo0r de rust der beheersing. Vergeet u ech- er niet: die rustigheid is geen tamheid, zij 's een sterk gebalde kracht, die, als het •Iraks zal moeten koken en stormen in het orkest, als de pathetiek van Tsjaikofsky tioog zal oplaaien, zich net precies zo ver ,a] laten gaan als nodig is, maar dan ook teen graad verder. Want over de schreef ;0U het evenwicht verbroken zijn en daar paakt de met demonische kracht geladen dirigent wel voor. Zijn concentratie ver eert hem die suggestieve kracht der "iterlijke rust, waarvan het allereerste re sultaat is dat elk instrument in het orkest jje tijd krijgt om zijn timbre zo gunstig mogelijk te laten klinken en dat het en semble zijn klankverhoudingen nauwkeurig ;<an afwegen, zodat het orkest een edel- sonore klank krijgt. Een dirigent op spanning, de uitvoeren den op spanning en een volle zaal in de ban van de meesterlijke beheersing van dit geladen musiceren: hiermede is de synthese aangegeven van deze gedenkwaardige concertavond en de zoveelste sinds Verhey iet orkest onder zijn leiding heeft. Bij dergelijke dispositie van de uitvoe renden moest de Zesde van Tsjaikofsky als vanzelf haar uiterste werking ontplooien, een macht die onweerstaanbaar is en waar over het niet aangaat nuchter te redeneren, evenmin als over die van een Verdi. Ten slotte ontkomt men toch niet aan de pathe- jek van deze op de primaire instincten werkende kunst. Men geeft er zich boven dien te gewilliger aan over, omdat de par tituur vak-technisch zo meesterlijk in el kaar zit en zo brillant georchestreerd is. Bij de Symphonische Variaties van Franck vertoeft men in een geheel andere wereld. Hier is geen gespletenheid, geen pathetiek. Hier regeert alleen de zuivere muziek- vreugde. Dit contrast kwam te sterker uit, doordat de pianist Luctor Ponse het edele werk van „Père Franck" zo bijzonder poë tisch, intiem en klankschoon vertolkte en het orkest zich bij die opvatting volkomen aanpaste, zodat alle uiterlijk bravour uit bleef en men het stuk in zijn gave schoon heid, dichterlijk melancholisch en kinder lijk blij, te horen kreeg. Tenslotte werd de suite van de muziek voor het ballet „De Vuurvogel" door Strawinsky uitgevoerd. Weer een Rus, maar hoe ver zijn wij met hem van de egocentrische Tsjaikowsky vandaan! Strawinsky vertelt niets over zichzelf, maar hij hangt wonder verhalen op uit de Slavische volkscultuur, die hij met fantastische kleuren en mar kante rhythmen tot een sterk beeldende Zeventien inzittenden gewond Vanmorgen om halfacht zijn te Vogelen zang twee autobussen van de Noord-Zuid- Holïandse Vervoermaatschappij tegen el kaar gebotst, waardoor zeventien personen licht gewond zijn. In de richting Noordwijk reed op de Vogelenzangseweg nabij de R.K. Kerk een autobus. De bestuurder moest uitwijken voor een melkwagen welke aan de rechter kant van de weg stond. De autobus kwam op de linkerkant en de bestuurder zag toen, dat uit de tegenovergestelde richting een autobus naderde. Hoewel de chauf- feurs krachtig remden kon een botsing niet worden voorkomen. De beide bestuurders en vijftien inzittenden liepen lichte won den op. Zij zijn ter plaatse verbonden en konden later met een andere autobus hun reis vervolgen. De beide autobussen waren zwaar beschadigd. Het verkeer op de Vogelenzangseweg moest enige tijd worden omgelegd. Op Woensdagmiddag 21 Maart heeft in het museum „Het Huis Van Looy" de ope ning plaats van een tentoonstelling, die daar tot 16 April gehouden zal worden, van. werken van hedendaagse Luxemburgse kunstenaars. Deze opening zal geschieden door of namens de Luxemburgse gezant. De expositie is een uitvloeisel van het Nederlands-Luxemburgs cultureel accoord. Op de oversteekplaats nabij de Bakhui zen van de Brinkstraat aan de Amster damse vaart in Haarlem gebeurde Vrij dagmorgen om ongeveer één uur een on geluk doordat de 52-jarige bestuurster van een bromfiets J. S. v. O. bij het over steken van de weg geen voorrang verleen- aan een Deense personenauto. De bestuurder van de personenwagen probeerde nog een aanrijding te voorko men door scherp uit te wijken, waarbij hij een paar betonnen verkeerspaaltjes omver reed, maar het was al te laat. Me vrouw Van O. werd tegen de grond ge slagen en moest met een hersenschudding on enige vleeswonden aan benen en ge zicht naar het Grote Gasthuis worden ver- ADVERTENTIE Ziet de etalages ZIJLSTRAAT 83 - TELEFOON 11307 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Maart 1951 BEVALLEN van een zoon: 15 Mrt, W. J. Jordan—Burger: I. Loman—Latumahitta; J. B' de LangeRietveld: J. G. C. Sietsma i der Boom; A. A. Reijerts—Heeremans; van der Raad—Moll; 16 Mrt, A. C. Hulse- bosehvan der Veldt. BEVALLEN van een dochter: 14 Mrt, G. Boxem—de Vries; 15 Mrt, A. van Alten— Hersevoort, 2 d.; M. E. Dekker—Zandgrond; w. IiomanVisee; 16 Mrt, F. P. van Mens en der Putt. OVERLEDEN: 14 Mrt, N. D. van Gaasbeek ~de Haan, 72 j., Marnixstraat; J. van de Graaf—van Huls>t. 61 j., Waarderpolder; 15 Mrt, H. W. H Elferink, 67 j., Beukenstraat; J. Goebertus—Stuffers, 63 j., Verspronck- A. H. Schalkwijk-Koek, 85 j., Haze- patcrslaan. muziek maakt, een muziek die uitermate boeiend en meeslepend is. De Finale van dit werk werd een apotheose van nobele koperklank en het publiek reageerde hier op met alle hartelijkheid en dank voor een schitterend geslaagd concert, meer nog: voor een prachtig seizoen. JOS. DE KLERK. Verslag van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Op het laatste congres van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is het besluit genomen, dat het verenigingsjaar van 1 Januari tot en met 31 December loopt. Daarom heeft de afdeling een verslag ge maakt van de periode van 1 April tot 31 December 1950. In die periode is het werk rustig door gegaan. Toch is het werk van .en voor de organisatie moeilijker gewor den. Behalve de politieke spanningen in het land, onder andere-met Indonesië, zijn het de grote spanningen in de wereld die de aandacht vragen. De secretaris, de heer G. Boerhorst, deelt mee, dat er vele werk zaamheden zijn verricht. De bijeenkomsten, excursies, enzovoort zijn goed geslaagd. Het aantal leden steeg van 775 tot 821. De heer J. H. Visee zag zich genoodzaakt het penningmeesterschap neer te leggen. In zijn plaats werd mejuffrouw Nanni Bus benoemd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Plannen zijn gemaakt van de indeling van het wandelbos „Groenendaal" te Heemstede, waar in 1953 de internationale voorjaarsbloemententoonstelling „Flora" gehoi'iden. zal worden. Aan de overzijde van de bekende lelie vijver wordt een groot deel van het bos, waarin de mooie Belvedère is gelegen, bij het tentoonstellingsterrein getrokken. Op dit .geaccidenteerde terrein zal, evenals in andere delen van het bos, gelegenheid zijn wildbeplanting van bolgewassen toe te passen. De in de oorlogsjaren verbrede vaart wordt in de aanleg opgenomen en bruggen zullen voeren naar terrassen en bordes bij het tentoonstellingsgebouw. Gestreefd is naar een harmonische, artistieke aanslui ting van het voorfront van dit gebouw met het ter linkerzijde in de bosrand verscholen gelegen restaurant, met de bruggen over genoemde vaart, die daardoor meer het karakter van een vijver zal dragen en met de daarvoor gelegen tuinen langs de Vrijheidsdreef. De heer H. J. Voors heeft als tuinarchi tect de terreinindeling van het wandelbos ontworpen en de heer Carel Briels maakte een schetsontwerp voor het front van het gebouw van de tijdelijke tentoonstellingen. Er zullen vijf tiendaagse tentoonstellingen worden gehouden. Een talrijke ledenschaar van de Haar lemse afdeling van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen vormde het aandachtige gehoor van mevrouw R. Bon set-Horst die Vrijdagmiddag in één dei- zalen van restaurant Dreefzicht een aantal gedichten en enkele sprookjes voordroeg. Mevrouw Bonset opende haar voordracht met een cyclus lijdensgedichten. Zo decla meerde zij onder meer Palmpasen van Bertus Aafjes en PaascHlvond van P. C. Boutens. Na deze wat trieste beschrijvingen over het lijden van Christus zette mevrouw Bonset het programma voort met het be kende sprookje van de witte Erica van Nico van Suchtelen. Haar optreden voor de pauze besloot zij met de legende van Jeanne van Sessac in een bewerkingvan Hella Haasse. Na de thee verraste .de voordrachts kunstenares haar auditorium onder meer met fragmenten uit „Een voetreis naar Rome" van Bertus Aafjes en Fredfcrica van Godfried Bomans. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BLOEMENDAAL: GARAGE Kost minder dan élke andere auto' in zijn klasse! Rijdt 1 op 12! Centrale chassis-smering, dus lage onder- houds-kosten! Kruissnelheid 85 km/u! Iaat U nooit in de steekt IMPORT NV. AUTO PALACE OEN-HAAG VERBEEK BLOEMENDAALSEWEG 5 TELEFOON 22276 Het teken van de gorilla (Frans Hals). Een cocktail van oerwoud, wilde dieren, die elkaar in de jungle belagen, en een verborgen schat, waar kwalijke lieden naarstig naar speuren, is meestal sterk ge noeg om zelfs de gehardste bioscoop-bezoe ker te doen huiveren. Wanneer er nog een scheut gorilla aan wordt toegevoegd, is het zeker sensationeel genoeg, zelfs wanneer deze apen slechts namaak gorilla's zijn. Spanning is er dus in overvloed, hét is alleen jammer dat de intelligentie in het spel van Johnny Weismuller omgekeerd even redig is aan zijn superbe lichaamsbouw. Zelfs het eenvoudigste zinnetje stoot hij nog uit als een zenuwachtige kleuter, die een versje moet opzeggen. W. L. B. „Prima Ballerina" (Rembrandt) is een film die vooral door de vaardige en artistieke weergeving van ballet-fragmenten boeit. De kleurenfilm laat zich hier van de beste zijde kennen. Het is duidelijk dat de keuze der balletten sterk beïnvloed is door het advies der kleurenexperts, die bepaalde nuances en effeoten nodig hadden om de scènes een maximum aan bekoorlijkheid te geven. Niet temin is die keuze over de hele linie voor naam en artistiek gebleven, zodat de smaak van de ware liefhebber der danskunst geen geweld wordt aangedaan. Deze film is trouwens voornamelijk een kijkspel, want het verhaal waaraan de spec taculaire weelde is opgehangen, bevat elementen die men met de beste wil niet au sériéux kan nemen. Er wordt een piepjonge dame temidden van een hele menigte piep-jonge dames opgevoerd die een voor onze begrippen «ziekelijke verering koestert voor de prima ballerina en daardoor tot dingen komit, die haar het leventje wel erg moeilijk maken. Déze bijkomstigheid mag echter geen diskwalificatie zijn, want tachtig procent van de film kan men beschouwen als de moeite waard. Het voorprogramma biedt enkele interes sante cinematografische vondsten, waarvan de tekenfilm over de verbroedering van kat en muis, bovendien nog vol geestigheden zit. J- L- „De ondergang van de Red Witch (Spaar- ne). De clientèle van het bioscoop theater aan de Kleine Houtstraat kan deze week genieten van een Centra-film die van aanzienlijk groter kaliber is dan haar nor male sensatie-rolprenten. Het verhaal :s gebaseerd op de bekende novelle „Walke of the Red Witch" en tekent in felle kleuren doch zonder de waarschijnlijkheid geweld aan te doen het ruige leven van de geluk zoekers die rond 't midden der vorige eeuw de paradijsachtige Polynesische eilandjes afschuimden op zoek naar buit en avontuur. De kapitein der „Red Witch" is zulk een avonturier, die op een kwade dag zijn met goud geladen schip laat verongelukken uit rancune tegen zijn al even beruchte reder, de geheimzinnige mr. Sidneye, die met be drog en oplichting fortuinen aan de Polyne siërs en aan zijn eigen scheepsvolk verdiend heeft. De strijd op leven en dood tussen Rails en Sidneye, die daarop volgt beweegt zich grotendeels in de sfeer van het melo dramatische en hyper sensationele, maar het verhaal blijft desondanks boeien omdat de beide hoofdfiguren bij al hun doort"P*e"* toch een ruime mate van betere, algemeen menselijke eigenschappen bezitten, die hun zelfs tot in de meest vergezochte situa ties echte, levende mensen doet blijven.^ Gereserveerde kamers (Palace). De mysterieuze verdwijning' van een jonge Engelsman uit een hotel in Parijs, aan de vooravond van de opening van de grote wereldtentoonstelling in 1889, heeft indertijd de pennen van vele journalisten en roman schrijvers in beweging gebracht. Ook de Franse en de Duitse filmindustrie maakte zich van het boeiende gegeven meester nadat het bovendien in diverse nuances op de planken was gebracht. Tenslotte hebben de Engelsen het verhaal tot onderwerp van een rolprent gekozen. De regisseurs Ference Fisher en Antony Darnborough zijn er in geslaagd van Gereserveerde Kamers een film te maken die boven het gemiddelde peil uitgaat. De feiten mogen dan niet geheel in overeenstemming met de waarheid zijn en de oplossing van het raadsel moge wellicht wat gezocht lijken, aan spanning is zeker niets ingeboet. Met een mengeling van vrou welijke schuchterheid en innemende vast houdendheid beeldt Jean Simmons het wan hopige meisje Vicky Barton uit, dat in vertwijfeling wordt gebracht door de even plotselinge als geheimzinnige verdwijning van haar broer. Zij levert in deze sterke film waarin onder meer tal van knappe staaltjes van fotografie te bewonderen zijn wel een heel duidelijk bewijs van haar grote talent. In Dirk Bogarde, haar trouwe metgezel en raadsman op de beklemmende jacht naar de oplossing van het mysterie, heeft zij een waardige tegenspeler gekregen. Gereserveer de kamers is een spannende en voortreffe lijke rolprent die het zien ten volle waard is. L. v. B. De Indische graftempel (City). De uit twee delen bestaande film „De Indische graf- tempel" wordt deze week in City vertoond. Tot en met Zondag staat het eerste deel „De tijger van Eschnapur" op het programma en van Maandag tot en met Donderdag het tweede deel „Monument ener grote liefde". Frits van Dongen, La Jana en Theo Lingen vervullen de hoofdrollen. „Mannen" (Luxor). De film „Mannen" met Teresa Wright en Marlon Brando is geprolongeerd. Een officiële ontvangst B. en W. van Haarlem zullen op Don derdag 26 Juli om 12 uur officieel ten Stad- huize ontvangen de afgevaardigden naar de in deze gemeente te houden jaarver gadering van de Nederlandse Chemische Vereniging. ADVERTENTIE Chapeaux Exposition de ses modèies de saison RAAMSINGEL 36 Telefoon No. 17747 HAARLEM Fermé Ie Samedi Voor deze opga ve hebt U speur zin, geduld en kennis van de Ne derlandse woor denschat nodig. In bijgaande tekening' van 25 vierkantjes met letters kan men vele Nederlandse woorden lezen. Men mag bij ieder willekeurig vakje beginnen en tel kens naar een daaraangrenzend vakje gaan, dat wil zeggen naar rechts, naar links, naar boven of naar beneden (niet schuin, diagonaals- gewijs). Om een voorbeeld te noe men: indien in het vakje, genummerd 13, een T had ge staan, zou men, gaande van dat vakje naar vakje 18, dan naar 17, dan naar 22 het woord „tent" heb ben gevonden. Nu is het de bedoeling, aldus zoveel mogelijk Nederlandse woorden in deze figuur te vinden. Onder woorden verstaan wij dan alle woorden behalve eigennamen, verbui gingen en vervoegingen van woorden en meervouden van woorden. Niet mag b.v. het woord „moer" (vakjes 4-5-9-8) aange zien men van 5 op 9 overspringende diago- naalsgewijs verder gaat en niet naar een aangrenzend vakje rechts, links boven of onder. Ook mag niet het woord „tenen" (1-6-11-16-17) aangezien dat een meervoud is. Voorts mag „Daan" (20-19-24-25) niet, want dat is een eigennaam. Stond er echter ook het woord „voetballen" te lezen, dan mag dat wel, want dat is een werkwoord en niet alleen meervoud van voetbal. In dat geval zou dus „voetbal" en „voetballen", dus twee woorden te lezen zijn. Zoekt U echter niet naar dit speciale woord, want het komt niet in de opgave voor! Verschillende korte woorden komen in de opgave verschillende malen voor. Bij de oplossing geldt zulk een woord echter maar voor één, zodat het geen zin heeft, het meer dan eens op te noemen. Verder komt het voor, dat één woord verschillende betekenissen heeft. Ook dit geldt dan slechts voor één woord, zodat het geen zin heeft, het meer dan eens voor verschillende begrippen op te noemen. Hoeveel woorden kunt U in deze figuur vinden? Het zijn er in ieder geval veel meer dan 50, waarvan meer dan een dozijn woorden van zes of meer letters. Bij de oplossingen de woorden alfabe tisch opgeven s.v.p.! Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IJMUI- DEN Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". Voor de goede oplossingen loven wij uit: één prijs van 7.50; één van 5.en één van 2.50. Oplossing van de vorige puzzle Horizontaal: 1. hinder; 6. sta; 9. Simavi; 14. ende; 15. onthaal; 18. Oran; 19. id.; 20. klei; 22. raat; 24. Sn.; 25. idee; 26. eerst; 29. lont; 30. e.v.; 31. niets; 33. aster; 35. H.H.; 37. eik; 38. set; 39. moe; 40. d.d.; 41. benee; 44. ester; 48. U.N.; 49. uren; 50. snert, 52. eend; 53. Ee; 54. lens; 56. eend; 58. e.o., 60. leve; 62. oordeel; 65. eind; 67. flater; 68. pen; 69. synode. Verticaal: 1. hei; 2. individueel; 3. N.D.; 4. deken; 5. roe; 6. St.; 7. Thor; 8. Aa; 9. sla; 10. motor; 11. ar; 12. vasthoudend; 13. Inn; 16. niet; 17. arts; 21. lei; 23. ale; 27. Essen; 28. sater; 30. eed; 32. een; 34. tot; 36. hen; 41. belet; 42. ene; 43. Esso; 45. stee; 46. een; 47. reden; 51. ende; 53. elf; 55. nor; 57. Els; 59. ode; 61. va; 63. r.p.; 64. en; 66. Io. 7.50: F. A. v. d. EykhofCools, Moluk- kenstraat 48, Haarlem. 5.K. Hollander, Driehuizerkerkweg 98, Driehuis-Velsen. 2.50: Mevr. J. Snethlage, Bispincklaan 15, Bloemendaal. De directeur van het Frans Halsmuseum de heer H. P. Baard heeft in eigen bezit een grote hoeveelheid fraaie roproducties van schilderijen van oude en moderne meesters. Op verzoek van burgemeester én wethouders van Haarlem verklaarde hij zich gaarne bereid een gedeelte van deze afbeeldingen in bruikleen af te staan ten behoeve van het onderwijs, om do ontwik keling van het gevoel en het begrip voor de kunst bij de jeugd te bevorderen. Uit deze verzameling zullen telkens twee col lecties van zestig tot tachtig reproducties worden samengesteld, om deze in ongeveer 25 wissellijsten bij toerbeurt ten toon te stellen in de scholen voor gymnasiaal, middelbaar, uitgebreid lager en voortgezet gewoon lager onderwijs. De heren Baard en E. de Kat zullen iedere collectie van schriftelijke toelichtingen voorzien, welke het de leerkrachten mogelijk maken de kinderen op de gewenste wijze daarbij van voorlichting te dienen. Niet alleen de ge meentelijke, maar ook de bijzondere scho len in Haarlem, zowel als die in Bloemen daal en Heemstede, kunnen in dit plan worden betrokken. Het 337 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Volkerak" van J. Vermaas Scheepvaartbedrijf in Rotterdam is van- niórgen vroeg bij St. Catharine's Point aan de Zuidkust van het eiland Wight aan de grond gelopen. Het schip vertrok Vrij dag met een lading klei uit Fowey naar Amsterdam. Het verzocht vanmorgen om ongeveer half zeven om hulp. Omstreeks half negen werd geseind dat de „Volke rak" water maakte. De reddingboot van Yarmouth is op Weg naar het schip. Naar wij vernemen is de „Haagse Post" overgenomen door de N.V. Uitgeversmaat schappij „Het Periodiek" te Delft. Het blad zal ongewijzigd blijven verschijnen. De stremming op de spoorlijn Haarlem IJmuiden was gistermiddag om half vier opgeheven. Neen het is geen ouderdomskwaal, want ik heb het mijn hele leven lang ge had. Maar ieder jaar komen er driehonderd kennissen bij en dan wordt het wel steeds pijnlijker, wanneer ge, zoals ik, de geeste lijke kwaal hebt, zelden iemand te her kennen. Ik heb zoëven zeer plechtig een man de hand gedrukt en naar zijn gezondheids toestand geïnformeerd, toen hij vrolijk naar mij toekwam en uitriep: „dag kerel. hoe maak jij het, ouwe jongen, da's ook al lang geleden, die avond op Aruba Nu heb ik vele avonden op Aruba door gebracht, maar (al slaat u mij dood).... geen idee wie die vent was. „Nou, nou", zei die dame in de trein, „daar heb je Henk. Jij bent ook geen zier veranderd". En ik: „dat moet je mij niet zeggen; als ik dat nou tegen jou zei...." (ik kan me niet herinneren 't mens ooit gezien te heb ben). „Ach, dat doet mij nu groot genoegen: Wij hebben toen in Leeuwarden zo gezellig zitten babbelen, die middag....". Ik zeg: „in Leeuwarden?" zeg ik. „Nou komdenkt u eens na Riemersma.die saucijzenbroodjes. Ik zeg: „Och ja", zeg ik, „natuurlijk. Ach.... ja.... Riemersma.... brave ke rel.... nou en die saucijzenbroodjes!" „Ziet u nu wel!" zei hij, „hoe lang is dat nou al wel weer geleden!" Ik herinner mij geen Riemersma, geen saucijzenbroodjes en geen Leeuwarden. Dit gebeurt een kleine duizend maal per jaar. Vroeger heb ik altijd gezegd: „Nu moet u me toch eens even zeggenik her inner me u natuurlijk heel goed.maar de juiste naam is me toch heus ontscho ten Maar daar ben ik van terug gekomen. Want er zijn mensen die dan boos worden. En wanneer ge zo iets twee maal per week tegen dezelfde zegt, dan is het pijn lijk. Maar het heeft niets met ouder worden te maken. Als u dat maar weet. ELIAS. ADVERTENTIE BEëDIGD DESKUNDIGE SPOORPLEIN 4 TEL/27627 BUS 5 Over belangstelling' ter gelegenheid van haar gouden jubileum heeft de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging zeker niet te klagen ge had. In een der zalen van het Krelagehuis hebben een uitgebreide ledenschaar en tal van genodigden, waaronder de burgemees ter van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, Vrijdagavond tijdens een feestelijke bijeen komst de vijftigste verjaardag van deze kerngezonde organisatie gevierd. Een sta peltje telegrammen bevatte de gelukwen sen van zuster-afdelingen en sympathise- renden. Om in de sfeer van de jubilerende vereniging te blijven sierden vroege voor jaarsbloemen hier en daar de tafeltjes. Na een inleidend woord van de voorzit ter, de heer E. C. H. Kolfoort, hield Haar lems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers een korte toespraak, waarin hij onder meer getuigde van zijn warme sympathie voor de Natuurhistorische vereniging. „Ons bindt het gevoel dat we de schoonheid van ons land liefhebben als een stuk van ons zelf. Wanneer die schoonheid ontluisterd wordt, doet ons dat pijn", aldus mr. Cre mers. Spreker bracht in herinnering hoe bestuur en leden van de vereniging er steeds onvermoeibaar voor hebben ge- Het Huisvestingsbureau te Haarlem heeft nog geen oplossing voor dit geval Een jonge man kwam tot ons met de volgende klacht: Ik woon met mijn vrouw en baby van 6 maanden bij anderen in. Wij hebben een kamertje van 2y2 bij 3 mèter. Er is geen stookgelegenheid, zodat wij ons moeten be helpen met een petroleumkachel. Eten doen wij op bed, omdat er geen plaats is om op stoelen aan een tafel te zitten. Ons is het gebruik van de keuken door de hoofdbewoner toegestaan, maar de was moeten wij bij de buren drogen. Ons kind slaapt in een kinderwagen, omdat er geen ruimte in de kamer is voor een ledikantjé. Wij zoeken al een jaar tevergeefs naar een woning. Bovendien wil men ons nu uit dit kamer tje zetten. Daardoor bestaat het gevaar dat wij op straat komen te staan. De Geneeskundige Dienst heeft ons ge val onderzocht en is op mijn hand. Onze huisarts evenzo. Ik heb zo vervolgde de man een behoorlijk inkomen, maar voor geld noch goede woorden gelukt het mij een behoor lijk onderdak te vinden. Het Huisvestingsbureau heeft ons inge schreven. maar ook dit had nog geen re sultaat. Tot zover deze klacht. Bij het Huisvestingsbureau vernamen wij dat dit een geval betreft van een huisje in een steeg in de oude binnenstad. 2 V2 jaar geleden is de man daar als kostganger gekomen bij de hoofdbewoner. Die gaf toe stemming omdat zijn huishoudster de moeder van deze jonge man is. Deze kwam toen uit Hilversum, maar had werk in Haarlem gevonden. Een jaar geleden is de jonge man ge trouwd. Hij is toen tegen de zin van de hoofdbewoner en ook zelfs tegen de zin van zijn moeder in het huisje blijven wonen. Hij sliep daar eerst in de voorkamer en toen is hij met zijn vrouw in de kamer gaan wonen. Het huisje is absoluut ongeschikt voor inwoning. Dit is het Huisvestingsbureau natuurlijk eens met de Geneeskundige ijverd de Kennemer duinen als pronk juweel van het Nederlandse landschap in zijn rijkdom aan schoonheid te bewaren. Hij memoreerde voorts de actie die inder tijd werd ondernomen om de Zeeweg van bebouwing te vrijwaren. Namens de gemeente Haarlem en namens de Stichting De Kennemer Duinen bracht de burgemeester daarvoor dank aan de vereniging. Mr. Cremers maakte vervolgens gewag van het feit dat de Kennemer duinen bin nenkort een kampeercentrum zullen wor den: honderden kampeerhuisjes zullen er verrijzen, hetgeen bij tal van natuurlief hebbers de vrees heeft gewekt dat aan na tuurschoon veel zal worden ingeboet. „Ik heb de overtuiging dat wij geleid door de adviezen van ervaren mensen ernaar zul len streven de politiek van de gulden weg te bewandelen, teneinde vele duizenden van de Kennemerduinen te laten genieten." „Tamme wilden" Dr. J. F. Steenhuis wierp vervolgens een terugblik op de geschiedenis van de jubi lerende vereniging. Hij merkte daarbij onder meer op dat in het begin van de twintigste eeuw, reeds voor dat de vereni ging was opgericht, de kernen van de latere afdelingen aanwezig waren. De eerste leden van de Natuurhistorische vereniging wer den beschouwd als „tamme wilden", maar allengs heeft men een beter inzicht in de doelstellingen van de organisatie gekregen. Spreker herinnerde aan de drie-daagse congressen die in Haarlem zijn gehouden" en stelde met voldoening vast dat de zalen, waar de bijeenkomsten werden gehouden, meermalen te klein waren om alle belang stellenden te bevatten. De heer C. Sipkes hield als besluit van het eerste deel van het programma een in teressante voordracht over het nationale park de Kennemerduinen, waarvan hij een kort historisch overzicht gaf. Na de pauze vertelde de heer Sipkes aan de hand van een reeks lichtbeelden vele wetenswaar digheden over deze schat aan natuur schoon. Als sluitstuk van de viering van dit gou den jubileum zal vandaag onder leiding van de heer Sipkes een excursie door de Kennemerduinen worden gehouden. ADVERTENTIE Voor de PAASDAGEN heeft de Stationsplein 6 Telefoon 217S0 weer zijn bekende schotels. HORS D'OEUVRES ZALMSALADE RUSSISCHE EIEREN HUZARENSALADE Dienst en de huisarts. Maar hoewel de man op de lijst der woningzoekenden is ge plaatst, is er nog geen huis voor hem be schikbaar. Hij is lang niet het enige geval dat om voorziening roept. Intussen is er een gespannen verhouding in het huisje gekomen, wat de reden is dat er nu om uitzetting is gevraagd. De Kan tonrechter wil voor hij zijn beslissing neemt eerst een advies der Adviescommis sie hebben. Komt het tot een uitzetting dan zal naar een spoedige oplossing gezocht moeten worden. Inmiddels is de man bij de Hoog ovens gaan werken, maar ook Velsen heeft op dit moment geen huis voor hem be schikbaar. 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7