Prijsverhoging toegestaan voor brood, margarine en vet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plan-Schuman werd eindelijk heden te Parijs geparafeerd Een nieuwe poging van Trygve Lie tot staking van Koreaanse strijd Rampzalige gevolgen van kortsluiting in staatsmijn „Maurits" te Lutterade Weerbericht Reeds nu duurdere grondstoffen Plaatsvervangers in Parijs Geen vorderingen Liddell Hart: „West-Europa kan verdedigd worden Onafhankelijke communistische partij in Zwitserland gevormd Spanje biedt troepen aan voor Europese defensie Drie doden en twintig gewonden door hevige explosie Het woord is aan Kans op goedkeuring door West-Duits parlement niet groot Gebeurtenissen te Barcelona hebben een nasleep Morrison volgt Bevins iin in ministerscomité Hoofdredacteur veroordeeld ,De Waarheid" Staking in Parijs breidt zich uil Opvarenden van de „Cumulus" na thuiskomst onderscheiden Nieuwe abonnés GRATIS Sjah van Perzië verdeelt zijn grond tussen boeren De vijand lijkt Zuid-Korea te verlaten Cominform-troepen aan de Joegoslavische grens? HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 213 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 66 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •s-GRAVENHAGE, 18 Maart (A.N.P.). In aansluiting op de Zaterdag afgelegde regeringsverklaring, waarin is medege deeld, dat de regering heeft besloten de subsidie op levensmiddelen te verminderen, deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat de ver mindering van subsidies hogere prijzen be tekent voor de grondstoffen voor brood, margarine en bak- en braadvet. Om een ongestoorde voorziening te waar borgen en mogelijke speculatie met onge oorloofde winsten te voorkomen, is het noodzakelijk, dat deze wijzigingen in de prüzen der grondstoffen onmiddellijk ge schieden. Als gevolg hiervan kunnen de prijzen van volkswitbrood en bruinbrood voor de consument ten hoogste worden verhoogd met drie cent per brood van 800 gram, van margarine met vijftien cent per half ponds- pakje en van bak- en braadvet met zeven tien cent per half pond. Door de duurdere grondstoffen kunnen eveneens prijsverhogingen optreden voor een aantal artikelen voor menselijke con sumptie, waarin granen, meel, bloem en/of vetten zijn verwerkt. Voor die artikelen, waarvan de prijzen niet aan maximumprijsvoorschriften zijn gebonden, zal de regering nauwlettend toe zien op de prijsontwikkeling en zij zal maximumprijzen instellen, indien de prijs wijzigingen daartoe aanleiding geven. Vandaag zal het bestuur der Nederlandse Bakkerij stichting vergaderen om te bespre ken, welke broodprijzen zullen worden vastgesteld. Naar wij uit bakkerskringen vernemen, is het waarschijnlijk, dat het „vrij witte brood" met vier cent per 800 gram ver hoogd zal worden. Aangenomen kan wor den, dat luxe broodjes," koek en beschuit op dezelfde basis in prijs zullen stijgen. Binnenkort ook duurder veevoeder Door de regeringsverklaring is thans j zekerheid verkregen omtrent de reeds lang verwachte verlaging van de subsidies op veevoeder. Over enkele weken zullen de meeste geïmporteerde grondstoffen voor de mengvoeders belangrijk in prijs worden verhoogd. In het begin van de volgende maand zullen de prijzen, waarvoor de re gering de verschillende grondstoffen voor de mengvoeder-industrie beschikbaar zal stellen, als volgt wordep verhoogd: voor mais met 3.65 per 1-00 kg, voor haver met 7,15, voor voedergerst met 7,65. De prijzen voor dierlijke eiwitten worden met ongeveer een derde verhoogd. Voor tarwe- afval (grintzemelen en gries) zal de prijs stijging van 5,50 per 100 kg waarschijn lijk pas in de tweede week van April in gaan. Voor veekoeken zullen de prijzen tot het einde van dit stalseizoen ongewijzigd blij ven.. De prijsverhoging van veekoeken zal PARIJS, (Reuter). De bijeenkomst van Zaterdag van de plaatsvervangers der Grote Vier in Parijs heeft volgens een Westelijke woordvoerder geen vooruitgang gebracht. Gromyko zeide in een lange redevoering, dat hij in zijn mening versterkt was, dat de Westelijke mogendheden het probleem van de demilitarisatie van Duitsland niet serieus door de vier ministers behandeld willen zien. Davies critiseerde wederom de beper king van de kwestie der bewapeningsver mindering tot de Grote Vier. Wanneer de Sovjet-Unie deze kwestie ingeval van uit breiding buiten de Grote Vier te vaag acht, kon men evengoed nog verder gaan en de bespreking van bewapeningsver mindering beperken tot slechts één mo gendheid, bijvoox-beeld de Sovjet-Unie, zeide Davies. Parodi zeide dat het er op leek, dat Gromyko niet alleen wilde, dat de Weste lijke mogendheden instemmen met de Sovjet-Russische zienswijze, doch ook dat nauwkeurig de van Sovjet-Russische zijde voorgestelde bewoordingen gevolgd zou den worden. Wanneer de besprekingen op deze wijze doorgaan, zou de conferentie van de ministers kunnen ontaarden in een propaganda-strijd en dat was hoogst on gewenst, aldus Parodi. dus pas na afloop van de huidige staltijd ingaan. De prijsverhogingen hebben geen betrek king op de prijzen van binnenlandse gra nen, doch gelden uitsluitend voor die grondstoffen voor de veevoederindustrie welke worden geïmporteerd en van rege ringswege tegen vaste prijzen aan de meng voederindustrie beschikbaar worden ge steld. Te Zürich is een „onafhankelijke com munistische partij" gevormd, die los van het Kremlin staat. De partij is gesticht door uit de officiële communistische partij getreden communisten, die een „wezen lijke communistische partij" wilden vor men. De partij zal met een eigen candi- datenlijst deelnemen aan de verkiezingen, die in het voorjaar voor de Zwitserse Se naat zullen worden gehouden. WASHINGTON (Reuter). Spanje heeft troepen aangeboden voor de verde diging van West-Europa, indien Amerika wapens verschaft, zo werd Zondag in Washinghton verklaard. Men zegt, dat deze verzekering was ge geven aan de Amerikaanse ambassadeur te Madrid, Stanton Griffis, door het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken. Griffis polste de regering van Franco hierover spoedig na zijn aankomst in Spanje in het begin van deze maand, zo werd gezegd. Spanje zou zelfs bereid zijn troepen over de Pyreneeën te zenden, indien het moder ne wapens zou ontvangen, aldus had het ministerie volgens deze kringen verklaard. De jongste wanordelijkheden te Barce lona, die ontstonden als protest tegen de gestegen kosten van 'levensonderhoud, hebben de mening in Britse diplomatieke (en, naar verluidt, ook militaire) kringen, dat het niet wenselijk is het Spanje van generaal Franco op te nemen in de orga nisatie van het Noord-Athlantische ver drag, versterkt. Er bestaat over deze aangelegenheid een duidelijk verschil van mening tussen En geland en de Verenigde Staten. De Britse regering wacht thans een gelegenheid af om deze gehele kwestie opnieuw met de Amerikaanse autoriteiten op te nemen. ff De dichtbevolkte woongebieden om de staatsmijn „Maurits" te Lutterade werden Zaterdagmorgen opgeschrikt door een hevige ontploffing in de cokesfabriek van de mijn, die het gevolg was van kortsluiting in de electrische centrale. De klap was in Heerlen zestien kilometer verder te horen, de ravage verschrikkelijk. Een vleugel van het gascompressorengebouw van de cokesfabriek sloeg weg, waarbij een gas leiding van 75 centimeter doorsnee sprong en het uitstromende gas vlam vatte en wel dertig meter hoog oplaaide. Vrijwel alle arbeiders, die in dat gedeelte van het bedrijf werkten, werden gewond, waarvan sommigen zeer ernstig. De reddingsploegen vonden drie doden: de 38-jarige machinist W. Bockting, wiens lichaam geheel ver minkt was, de 64-jarige metselaar J. Hendricks, die onder het puin van een ingestorte muur bedolven was en de 22-jarige M.T.S.'er J. Vermeulen, die op het mijnbedrijf vo- lontairde en in het schakelgebouw door een steekvlam was getroffen. In totaal waren er vier zeer ernstig en zestien minder ernstig gewonden. William Hazlitt: De zetel der kennis ligt in het hoofd, die van de wijsheid in het hart. Wij kunnen er zeker van zijn dat wij verkeerd zullen oordelen als het ware gevoel ons ontbreekt. Wijnaendts Francken: Een rechtvaardig oordeel is moei lijk zonder medegevoel. Gisteren zijn overal in Haarlem en omgeving weer de traditionele Palmpaasopiochten gehouden. In Heemstede brachten de jonge deelnemers en deelneemsters na hun rondgangen hun kunstig versierde bouwsels én andere kleine geschenken naar de patiënten van de Emmakliniek, die deze verrassingen kennelijk met vreugde begroetten. LONDEN, (Reuter) De gei .ghebben- de Britse deskundige op militair gebied, kapitein Liddell Hart, schrijft in de „Daily Herald": „Een doelmatige verdediging van West-Europa tegen een eventuele Russiche aanval is mogelijk. Doch het is raadzaam dat Engeland het aantal zijner divisies in West-Duitsland verdubbelt. De Britse bij drage aan de West-Europese verdediging is niet overeenkomstig de Engelse mankracht. De Britten moeten meer troepen naar West-Duitsland zenden, opdat een betere evenwichtstoestand tussen de Russische en de Westelijke strijdkrachten in West- Europa wordt bereikt. Dit is vooral nodig, zolang West-Duitsland nog niet is herbe wapend. Wij hebben thans vier divisies in West-Duitsland, terwijl ongeveer vijf an dere over verschillende gebieden in de we reld zijn verdeeld. Ik kan met redelijke zekerheid zeggen, dat bij een reorganisatie van het bestaande militaire stelsel veertien Britse d'viste' op de been kunnen worden gebracht. Dit aan tal kan tot twintig worden uitgebreid, in dien het model van een Britse divisie zelf wordt gewijzigd. Heden is te Parijs door vertegenwoordi gers van Nederland, België, Luxemburg, Italië, Frankrijk en West-Duitsland het ontwerp-verdrag over het plan-Schuman geparafeerd. Het plan behelst de coördi natie van de Europese steenkool- en staal industrie met betrekking tot productie en distributie en heeft, omdat het de instel ling van een boven-nationale autoriteit be oogt, een nog groter politieke betekenis. Na maanden van moeizame onderhandelen, waarbij men vooral op Duitse bezwaren stuitte, is men tot parafering gekomen. Thans moeten de regeringen het ratificeren en de parlementen het goedkeuren. Onze correspondent in Parijs telefoneer de ons hedenochtend: In Parijse regeringskringen verheelt men niet, dat er de laatste drie maanden een felle strijd gevoerd is alvorens het resultaat de parafering van het Schu- man-plan bereikt is kunnen worden. Thans heeft dus de ondertekening eindelijk plaats gehad nadat ontelbare malen deze gebeurtenis was aangekondigd en ver daagd. De eerste episode van de veldslag om de Rhur, zoals hier de zeer moeilijke onder handelingen met Bonn, waarin de Ameri kanen de grootste rol hebben gespeeld, worden genoemd, is thans dus afgesloten. Doch een tweede en beslissende slag zal nu tussen Adenauer en het parlement van Bonn geleverd moeten worden. Ofschoon men in de kringen van de con ferentie zich uiteraard verheugde deze be langrijke stap te hebben kunnen zetten, ontkent men daar toch evenmin dat het uiteindelijke resultaat der discussie zoals dat nu op tafel ligt, op zeer vele en zelfs enkele essentiële punten verschilt van de verwachtingen, die de Fransen oorspron kelijk aan hun initiatief hadden gehecht. In het bijzonder werden de mogelijkheden voor de toekomst van de hoge autoriteit zeer sterk geamputeerd. Het zwaarste ob stakel hebben de laatste drie maanden zo als bekend de Duitse groot-industriëlen gevormd. De Rhur-baronnen hadden de vroegere Amerikaanse staatssecretaris Pat terson opgedragen hun trust-belangen te Washington te verdedigen, doch het is, zo meent men hier, juist deze „behendigheid" geweest, die de Duitse groot-industriëlen hun voorlopige en gedeeltelijke nederlaag bezorgd heeft. De Amerikaanse regering, zo merkt men hier met voldoening, heeft de toekomst van Europa, zoals die in het Schuman-plan werd belegd, gelukkig zwaarder doen wegen dan de cosmopoli- tische belangen van het particuliere Rhur- kapitaal. Ofschoon officieel verheugd, voelt men zich in Parijs nog allerminst gerust. Adenauers rol Onze correspondent te Bonn schrijft: Met de parafering van het plan-Schu man gaat een grote wens van Adenauer in vervulling. De Duitse bondskanselier heeft in dit plan altijd en voor alles de mogelijk heid gezien West-Duitslands lot op een symbolisch punt met dat van West-Europa te verbinden en is daarom altijd bereid ge weest voor dit allereerst politieke doel voor de Rhur nadelige concessies te doen. Deze concessies zijn de laatste weken door de bemiddeling van de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy trouwens geringer ge worden. Desondanks laat het zich nu reeds aanzien, dat het de Duitse bondskanselier niet licht zal vallen het plan-Schuman door het West-Duitse parlement geratificeerd te krijgen. Zaterdag protesteerde de socialistische fractie ten scherpste tegen het verdrag in het algemeen en tegen de opheffing van de verkoopsorganisatie, die in 1952 een feit zal worden, in het bijzonder. De sociaal-democraten vrezen, dat het verdwijnen van deze gemeenschappelijke instelling van alle Duitse steenkool-produ centen een concurrentie tussen de mijnen zal ontketenen, waardoor verscheidene on rendabel zullen blijken en hun poorten zul len moeten sluiten, hetgeen werkloosheid zou betekenen. In scherpe bewoordingen wordt de bondskanselier in de sociaal-democratische verklaring eigenmachtig optreden verwe ten. Hij zou inzake het plan-Schuman ge heel buiten het parlement om gehandeld hebben. In Bonn wordt dit socialistisch verzet uitermate serieus genomen. De status van het Saargebied, dat bij monde van zijn mi nister-president te kennen heeft gegeven een aparte stem in het Schuman-kapittel te willen hebben, is een andere kwestie, die de parafering van het plan enigszins tot een Frans-Duitse bruiloft stempelt, hoe gaarne Adenauer, die als Duits minister van Buitenlandse Zaken zélf naar Parijs hoopt te gaan, om het plan te onderteke nen, dat ook zou zien. Om het ronduit te zeggen: het plan-Schuman is voor Ade nauer een politiek waagstuk. Een uitge sproken minderheid is in West-Duitsland voor het plan-Schuman, zoals het vandaag wordt geparafeerd. De kortsluiting, die omstreeks half negen werd geconstateerd, kon vrij spoedig wor den verholpen, de explosie had een kwar tier later plaats toen de gascompressoren weer in bedrijf werden gesteld. De stagnatie in de gasvoorziening van Zuid-Nederland, die door de ontploffing ontstond, was Zondagmorgen opgeheven. Reeds Zaterdagavond was men zover, dat weer gas kon worden geleverd, doch het duurde uiteraard geruime tijd voordat de leidingen opnieuw waren gevuld. De gas voorziening van het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen, dat voor twee derden op cokesovengas is aangewezen, is nog niet hersteld. Van het pompen- en ventilatorengebouw op de cokesfabriek werden alle vensters en een gedeelte van de installatie vernield. In Geleen en Lutterade sneuvelden vele rui- Gouverneur van Barcelona afgezet Alegria, de civiele gouverneur van Bar celona, is uit zijn ambt ontzet en vervangen door generaal Colonga, lid van het hoog militair gerechtshof. Verder is Martinez, voormalig militair gouverneur van La Coruna, benoemd tot inspecteur-generaal van de gewapende politie en verkeer. Volgens Reuter was het aftreden van Alegria geëist van de zijde dergenen, die aan de jongste staking hebben deelgeno men. Politieke kringen in Madrid voorzien, dat generaal Franco, nu hij eenmaal zijn „sleu telmannen" van het regiem in Barcelona heeft vervangen, weldra ook in Madrid drastische mutaties zal overwegen. Som mige waarnemers verwachten, dat een re organisatie van het Spaanse kabinet ver haast zou kunnen worden als gevolg van de gebeurtenissen in Barcelona. De aftredende civiele gouverneur van Barcelona, Alegria, verklaarde Zaterdag op een persconferentie, dat de gemoederen nog te onrustig waren om nu reeds com mentaar te leveren op de recente gebeur tenissen. Hij legde de nadruk op zijn loyali teit tegenover generaal Franco. Alegria zei de tenslotte een praktijk als arts in Sara- gossa te zullen opnemen. De Spaanse regering is teruggekomen op een besluit waarbij aan werkgevers ver boden werd de arbeiders, die in Barcelona gestaakt hebben, loon uit te betalen voor de duur van de staking. Thans is besloten, dat de werkgevers het volle loon mogen uitbetalen, waarvoor de stakers als tegen prestatie moeten overwerken en wel een uur per dag. Verder is nu bepaald, dat al leen degenen, die voor gewelddaden ver oordeeld zijn, ontslagen moeten worden. Dit gold eerst voor alle gearresteerde ar beiders. ten. Zondagmorgen heeft de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Hou- ben, een bezoek gebracht aan de centrale van de Maurits en de cokesfabriek. Op 12 Maart stond de hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid" voor het Am sterdamse Gerechtshof in hoger beroep terecht wegens een hem ten laste gelegd smaadschrift jegens de heer E. Kupers, destijds voorzitter van het N.V.V., en we gens een smaadschrift jegens dr. L. J. Beel. De procureur-generaal had toen voor het eerste smaadschrift vijfhonderd gulden boete geëist en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken en voor het tweede eveneens vijfhonderd gulden, sub sidiair een maand hechtenis. Het Hof ver oordeelde hedenochtend de verdachte we gens het smaadschrift tegen Kupers tot een gevangenisstraf van zes weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van driehonderd gulden en wegens het smaadschrift tegen dr. Beel tot een geldboete van driehonderd gulden of dertig dagen hechtenis. (Van onze correspondent te Parijs) Vandaag, de vierde dag van de Parijse verkeersstaking, kondigde de regering enige verbeteringsmaatregelen aan in de vervangingsmiddelen 200 nieuwe mili taire vrachtwagens, die door soldaten wor den bestuurd om het publiek te bedie nen. De tarieven in die trucks zullen worden gehalveerd. Het publiek trekt uit deze maatregel echter gauw de conclusie, dat er op een hervatting der werkzaam heden door het Métro- en autobusperso- neel voorlopig nog niet te rekenen valt. Van een verlopen van de staking is dan ook geen sprake. Integendeel hebben van daag ook de taxi-chauffeurs, die niettemin de laatste dagen beste zaken deden, zich bij de stakers gevoegd. Ook een groot deel der locomotieven, in het bijzonder voor de lijnen naar de voorsteden, is van morgen in de remise gebleven. Aan boord van het Nederlandse weer- schip „Cumulus" dat hedenmorgen van de Atlantische Oceaan in Rotterdam terug keerde, werden hedenmorgen door de pre sident-directeur van de Koninklijke Zuid hollandse maatschappij tot redding van schipbreukelingen onderscheidingen uitge reikt aan kapitein P. J. Groen en zes op varenden van de „Cumulus", die kans za gen op 21 Februari zeven opvarenden te redden van het in nood verkerende Noorse schip „Marga". die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant PARIJS (Reuter). Herbert Morrison, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de vergadering van Zaterdag van het ministerscomité van de Raad van Euro pa dezelfde lijn gevolgd als zijn voorgan ger, Ernest Bevin, door zich te verzetten tegen een amendement op het statuut van de Raad van Europa, waarbij de consulta tieve vergadering defensie-aangelegen heden zou kunnen bespreken. Tot dusver waren de besprekingen over defensie- vraagstukken door de Assemblée beperkt tot de politieke aspecten ervan. Het desbe treffende voorstel was aan het ministers comité samen met andere voorstellen, die amendementen op het statuut bepleiten, voorgelegd door een commissie van des kundigen. Het ministerscomité heeft besloten, over weging van de kwestie op te schorten tot de bijeenkomst van de gemengde commissie van de Assemblée en het Comité. Verschillende opvattingen werden ver kondigd door Mollet, de Franse vice-pre mier en minister voor Europese aangele genheden. en Morrison over een voorstel, dat de leden van het comité een artikel be treffende gespecialiseerde bureaux in het statuut zouden opnemen. Volgens Morri son moesten de landen volledig vrij zijn om tot dergelijke bureaux met een internatio naal karakter toe te treden. Er werd een compromis-voorstel goedgekeurd, dat aan de gemengde commissie zal worden voor gelegd. Dit behelst, dat ingeval leden-lan den onder elkaar en op eigen initiatief ge specialiseerde Europese organen in het leven roepen, de wenselijkheid om derge lijke organen in verband te brengen met de Radd van Europa in overweging zal worden genomen, nadat de belangen van de Euro pese gemeenschap als geheel in aanmerking zijn genomen. De ministers stemden in met een stap naar nauwere betrekking met de organisa tie voor Europese economische samenwer king. De Sjah van Perzië heeft, overeenkom stig zijn besluit om de kroondomeinen on der de bevolking te verdelen, Zaterdag de gronden van een dorp op zijn landgoed op voordelige voorwaarden overgedragen aan 143 boeren. Ieder der boeren kreeg acht hectaren land, voor twintig procent gratis en de rest te betalen over een periode van 25 jaar. LAKE SUCCESS. (Reuter). Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, polst op het ogenblik Westelijke delegaties van de UNO over een staken van het vuren in Korea, zonder dat daarbij andere vraagstukken van het Verre Oosten betrokken worden, aldus werd Zondagavond te Lake Success bekend gemaakt. Ook India heeft zich bij toonde van sir Senegal Ran bereid verklaard opnieuw een bemiddelende rol te aanvaarden in een eventuele vredesregeling tussen UNO en Peking. Uit Tokio wordt gemeld, dat luitenant- generaal Robertson, administratief com mandant van de strijdkrachten van het Britse Gemenebest in Korea, Zondag ver klaarde, dat hij geen bevel had ontvangen zijn troepen ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad te houden. Hij was er van overtuigd, 'dat de Chi nezen in de centrale sector een tegen offensief voorbereiden om de verbonden legers uit Korea te verdrijven. Generaal Robertson zeide-voorts niets te weten van de geruchten, dat vredesonderhandelingen waren begonnen of aanstaande waren. „De vijandelijke troepen zijn numeriek verre in de meerderheid", voegde generaal Robertson hier aan toe, maar de heer schappij van de UNO ter zee en in de lucht, alsmede de veel grotere vuurkracht kunnen deze numerieke meerderheid ten volle ongedaan maken". Weinig tegenstand Zaterdag hebben Amerikaanse troepen het vroegere vijandelijke bevoorradings centrum Poengam in het gebied aan de Oostkust, 32 kilometer ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad, veroverd. De Chinese en Noord-Koreaanse legers schijnen zich uit Zuid-Korea terug te trek ken. Tsjoengtsjon, de grootste stad op het centrale front, dat de Noordelijken als doorgangscentrum voor de bevoorrading en het troepenvervoer naar het front hadden gebruikt, scheen Zondag verlaten te zijn. De verbonden troepen hadden verwacht, dat zij zware gevechten om Tsjoengtsjon zouden moeten leveren. In eerdere berich ten werd gezegd, dat Noordelijke troepen hardnekkige gevechten leverden om een opmars naar Tsjoengtsjon te verhinderen. De geallieerde opperbevelhebber, gene raal Douglas MacArthur, heeft Zaterdag onverwacht een bezoek aan de centrale frontsector in Korea gebracht. De generaal reed in een jeep tot een a twee kilometer achter de frontlinie. Onbekende hulp Berichten van het centrale front in Korea meldden Zaterdag, dat twee niet geïdentificeerde vliegtuigen een heuvel aanvielen waar zich slechts vijanden be vonden, die juist door de Amerikanen zoudén worden aangevallen. Het zouden geen vliegtuigen van de UNO zijn geweest. Amerikaanse officieren van gezondheid zijn vandaag in het dorp Hotsjondong bij Hongtsjon aangekomen, waar 30 mensen aan een nog niet geïdentificeerde ziekte vermoedelijk typhus lijden. De dorps bewoners verklaren, dat een groot aantal Chinezen het slachtoffer van de ziekte is geworden voordat zij uit het dorp werden verdreven. Ook in een ander dorp, Jang- pjoen, heerst de ziekte. De besmette gebie den zijn voorlopig met prikkeldraad afge zet. De ambassadeur der Verenigde Staten in Joegoslavië, George Allen, heeft te Wash ington verklaard, dat de troepen der Oost- Europese staten gereed staan aan de Joe goslavische grens. Hij verzekerde dat „de enig overblij vende vraag is, wanneer de machthebbers van het Kremlin het bevel zullen geven om de strijd te beginnen". Allen zei, dat het feit dat Stalin nog niet het bevel had gegeven Joegoslavië binnen te trekken, betekende, dat „vastberadenheid en een gezonde defensie tegenwoordig zeer over tuigende argumenten zijn in het belang van de vrede". Hij verklaarde, dat de Joegoslaven „zullen vechten, onverschillig wie de aanvallers zouden zijn of in welke vorm de aanval komt". Een gebied van lage luchtdruk, dat zich bij het begin van het afgelopeJi week einde ten Westen van de Golf van Bis- caye bevond, trok over Engeland en de Noordzee naar Denemarken en veroor zaakte Zondag in ons land harde wind. Intussen is een kleine storing snel de Oceaan overgetrokken en hedenmorgen in Noord-Frankrijk gearriveerd. Het weer in ons land werd hierdoor vandaag beïnvloed. Bij Ierland bevindt zich voorts nog een depressie, die langzaam naar het Oosten trekt. O0NBEW0LKT LICHT BEW (ÏHALPBEW. ZWAAR 8CW GEHEELBEW MIST 4e SNEEUW o REGEN t MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 72TEMPERATUUS !OOS ISOBAAR BEUAHG9UK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE OR UK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen Noord en West, maar tijdelijk veranderlijk. Zwaar be wolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk enkele buien Iets kouder. 20 Maart. Zon op 6.45 uur. onder 18.51 uur Maan op 15.16 uur. onder 5.57 uur Hoog en laag water te IJmuiden: Maandag 19 Maart Hoog water- 1.08 en 13.32 uur. Laag water: 8.39 en 21.21 uur. Dinsdag 20 Maart Hoog water: 2.01 en 14.17 uur. Laag water: 9.40 en 22.13 uur. coccoooocoo

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1