„De Europese staal- en kolenir~rkt zal even belangrijk zijn als Amerikaanse" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geparafeerd Conferentie der plaatsvervangers weer het spoor der propaganda in Zes landen, één markt Weerbericht Het woord is aan Ex-rechercheur staatsrecherche tot elf jaar veroordeeld BIJ DE PARAFERING VAN HET SCHUMAN-PLAN Natsir stelt mandaat ter beschikking Monnet: ,,Dit is een principiële verandering in de betrekkingen tussen de Europese Staten Opmars in Korea Labour wil onderhandelen over uitputtingstactiek Mr. L. A. Donker voorzitter Kamerfractie P. v. d. A. Belgische socialisten gaan actie voeren Oorlogsproductie in Oost-Duitsland Nieuwe abonnés CRATIS Leven in Parijs wordt door stakingen verlamd Ook buiten de hoofdstad beginnen de acties Onrust in Albanië Spanje en West-Europa HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG No 214 j-joofdkanroor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 20 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 67 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Na ONDERHANDELINGEN, die bijna tien maanden geduurd hebben, is het pian-Schuman door de delegaties van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg te Parijs ge parafeerd. Het Plan-Schuman dat wil dus zeggen: de overeenkomst tot samen voeging der Europese kolen- en staalin dustrieën. Op dat woord „Europees" moet afgedongen worden dat Groot-Brittarmië, dat zich steeds verzet heeft, er niet toe be- hoort. Op het begrip „overeenkomst" moet men de beperking doen gelden, dat een parafering door leiders van delegaties pas de eerste phase aangeeft. De overeenkomst dient nu door de zes betrokken parle menten te worden goedgekeurd („gerati ficeerd" is de technische term) om rechts kracht te verwerven. In vijf van de zes ge- Vallen schijnt men daarop wel te kunnen rekenen. Het zesde is West-Duitsland, waaromtrent onzekerheid bestaat. De leider der socialistische partij in dat land, Schu macher, is van zins er zich met zijn partij tot het uiterste tegen te verzetten. Ofschoon de socialisten in het West-Duitse parle ment in de minderheid zijn is de kans niet uitgesloten, dat zij steun voor hun stand punt bij anderen vinden. Ratificatie door alle zes landen is dus nog niet zeker. En een andere moeilijkheid, die overwonnen moet worden, ligt in noodzakelijke onder handelingen met Engeland. Er is nog meer te doen. Een overgangs tijd is in de geparafeerde overeenkomst vastgesteld een overgangstijd die men zal moeten doormaken eer de belangenge meenschap van zes landen ten aanzien van kolen en staal in haar volle werking kan treden. En er zijn nog besluiten te nemen omtrent de stemmenverhouding in de ge zagsorganen, waarin het plan voorziet. Ook over de plaats, waar de Hoge Autoriteit gevestigd zal worden. Men is er dus nog niet. De leider dei- Franse delegatie, Jean Monnet, lijkt daar om wel wat hoog van de toren te blazen als hij nu al zegt: „dat met het zonder voorbehoud geparafeerde accoord een prin cipiële verandering in de onderlinge be trekkingen der West-Europese landen is ingetreden door de schepping van een super-nationale vorm, die ze tot elkaar brengt en verenigt. Douane-rechten en con tingenten zullen niet langer het vrije ver keer met steenkolen 'en staal binnen de zes deelnemende landen belemmeren". De Duitse premier Adenauer en de Duitse gedelegeerde Hallstein hebben de parafering der overeenkomst als een histo rische daad van grote betekenis betiteld en ook dat lijkt een beetje voorbarig. Maar men moet in deze uitingen van politici het streven zien om voltooiing van een belang rijk stuk arbeid te stimuleren. In zoverre zijn zij begrijpelijk en hebben zij waar schijnlijk ook haar nut. Van Verenigde Staten van West-Europa, van een federaal parlement en een fede rale regering zijn wij nog ver verwijderd. Niemand kan evenwel ontkennen dat na al de eindeloze conferenties en resoluties de parafering van deze overeenkomst ten minste een besluit, zij het nog in voor lopige vorm, inhoudt. De wezenlijke waar de van dit besluit is nu reeds, dat de offi ciële delegaties der zes betrokken landen een stuk hebben ondertekend waarin af stand van een deel hunner souvereiniteit is neergelegd. Dat komt in korte woorden tot uiting in deze bepaling omtrent het hoge gezagsorgaan: „De zes landen zullen aan dit orgaan de volmachten overdragen die zij thans bezitten op het gebied van prijsvaststelling, productie en investeringen in de kolen- en staalindustrie". Dat men zulk een besluit ter goedkeuring aan de parlementen voorlegt duidt inderdaad op de groei van nieuw inzicht in de noodzake lijke ontwikkelingsgang van West-Europa. Behalve het hoge gezagsorgaan, bestaande uit een klein aantal leden, gekozen op grond van hun vakkennis en dat geen be trekkingen met een van de aangesloten landen of verplichtingen tegenover een van die landen zal hebben, maar slechts de ge vormde gemeenschap dienen, voorziet de gesloten overeenkomst in de schepping van nog drie andere organen. De regeringen hebben wel veel waarborgen gewild om hun kostbare eigen invloed te behouden. Het boven-nationale parlement (voor de zware industrie), dat in het oorspronkelijke Plan-Schuman was opgenomen is niet in die zin gehandhaafd. Er is nu ontworpen: een adviserende commissie voor het hoge gezagsorgaan, waarin drie groepen gelij kelijk vertegenwoordigd zullen zijn: pro ducenten, arbeiders en verbruikers. Verder een gemeenschappelijke vergadering, be noemd door en uit de leden der zes parle menten, die eenmaal per jaar zal moeten vergaderen, het rapport van het hoge ge zagsorgaan bespreken en er haar goed keuring aan hechten. Als de vergadering met een meerderheid van minstens 2/3 der stemmen een motie van wantrouwen uit spreekt zal het hoge gezagsorgaan moeten aftreden en worden vervangen. Maar ook is er de raad van ministers, die als ver binding tussen het hoge gezagsorgaan en de zes regeringen zal moeten dienen. Zes ministers: een voor elk land. Deze raad zal geen voogdij uitoefenen over het hoge gezagsorgaan. Maar besluiten van dit or gaan, die terugslag hebben op het alge mene economische leven, zijn yan de goed keuring van de raad van ministers afhan kelijk. Men ziet dat dit iets gans anders is dan het aanvankelijk door Schuman voor gestelde boven-nationale parlement, waar aan het hoge gezagsorgaan verantwoording verschuldigd zou zijn. Zover vertrouwt de West-Europese democratie-in-staat-van- wording zichzelf nog niet. Tenslotte is ook een bijzonder gerechts hof, tellende zeven rechters, ontworpen. Dit zal zowel voor regeringen als voor in dustriëlen de waarborg moeten zijn, dat het hoge gezagsorgaan niet willekeurig van zijn volmachten gebruik maakt. Regelmatige voorziening van een ge meenschappelijke markt, voor kolen en staal, gelijke toegang voor alle zes landen tot de productiebronnen, vaststelling van zo laag mogelijke prijzen, bevordering van de productie en van rationeel beheer der natuurlijke hulpbronnen en bevordering van de levens- en arbeidsomstandigheden der arbeiders zijn de doeleinden der nu ge parafeerde overeenkomst. Het is niet te verwachten dat zij op korte termijn in volle werking zal treden. Er is wel te verwach ten dat zich nog verscheidene moeilijk heden zullen voordoen. Maar er is een stap in de goede richting gedaan. Een stap Aan boord van het Nederlandse weerschip „Cumulus" dat thans van zijn station op de Atlantische Oceaan in Rotterdam teruggekeerd is, zijn gisteren aan de kapitein P. J. Groen en zes leden der bemanning door de president-directeur de maatschappij tot redding van drenkelingen onderscheidingen uitgereikt wegens de moedige redding van acht opvarenden van het Noorse schip „Marga", toen dit op 21 Februari in moeilijkheden verkeerde. Tijdens de uitreiking der onderscheidingen. Geheel rechts kapitein Groen van de „Cumulus". PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Maandag op hun dertiende bijeenkomst weer geen vor deringen gemaakt. Er werden geen nieuwe voorstellen ingediend, zo verklaarde een Franse woordvoerder. Men kwam evenmin tot overeenstemming over een van de eer der gedane voorstellen. De Russische gedelegeerde Gromyko viel opnieuw de Westelijke mogendheden aan De bijzondere Kamer van de Rechtbank te Roermond veroordeelde Maandag de 43-jarige J. -Victor, voorheen hoofd-recher-' cheur der staatsrecherche in de bezettings tijd te Den Haag, conform de eis tot 11 jaar gevangenisstraf met aftrek. Vietor was destijds lid van de N.S.B., de Germaanse S.S. en het Rechtsfront. Hij was bij de arrestatie van talrijke Nederlanders de vijand behulpzaam. Velen van deze slachtoffers kwamen om in concentratie kampen. De in Parijs geparafeerde overeenkomst is een document van 107 pagina's, vergezeld van een kortere overeenkomst betreffende een zogenaamde overgangsperiode tot aan de tijd, dat het volledige verdrag van kracht zal worden. De parafering geschiedde door vertegen woordigers van Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië. De overeenkomst beoogt de bevestiging van een gezamenlijke markt voor kolen en staal onder leiding van een super-nationaal ge zagsorgaan. De grote Duitse kolen- en staal-trusts zullen ontbonden worden in 24 onafhankelijke ondernemingen, waarvan de grootste twee millioen ton staal per jaar zal produceren. De West-Duitse kolenver- kooporganisatie, waarin de verkoop van alle Duitse kolen geconcentreerd was, zal geleidelijk geliquideerd worden en het ligt in de bedoeling, dat zij op 1 October 1952 geheel verdwenen zal zijn. Het verdrag zal na de parafering door de regeringen moeten worden ondertekend en door de betreffende parlementen geratifi ceerd worden. Politieke kwesties zullen op een bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken geregeld worden. Er zal nog onderhandeld worden over de omvang van het stemrecht der afzonder lijke landen in het hoge gezagsorgaan. Het is mogelijk, dat de West-Duitse republiek, Frankrijk en Italië meer stemrecht zullen krijgen dan België, Nederland en Luxem burg. De Benelux-landen hebben voorge steld om, als tegenwicht tegen de overheer sende positie van Frankrijk. Duitsland en Italië, de organisatie te Luik te vestigen. Van Duitse zijde werd Trier als vestigings plaats voorgesteld. DJAKARTA (Aneta). Minister-presi dent Natsir heeft na het bezoek aan presi dent Soekarno tegenover de pers verklaard: „Ik heb de president informeel meege deeld, dat ik mijn mandaat ter beschikking stel. Formeel zal zulks in de loop van de avond geschieden". Het kabinet-Natsir werd op 16 September 1950 gevormd. Zoals gisteren reeds werd gemeld is de overeenkomst betreffende het Plan-Schuman tot coördinatie van de West-Europese kolen- en staalindustrieën Maandag te Parijs in een bijeenkomst, die onder leiding stond van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, geparafeerd. Ter gelegenheid van de ratificatie heeft de leider van de Franse delegatie, de heer Monnet, een verklaring afgelegd, waarin hij de aandacht vestigde op drie voorname punten die de principiële verandering karakteri seren welke het Plan-Schuman voor West-Europa zal brengen: Namelijk allereerst het supernationale karakter van de Europese steenkool- en staalovereenkomst, ver volgens de instelling van een markt van 150 millioen verbruikers en de samen voeging van de beschikbare steenkool- en staalvoorraden en tenslotte hst opheffen van de beperkende praktijken der kartels en van de buitensporige concentraties van economische macht. Nadien besprak de heer Monnet het supernationale karakter van deze gemeen schap. Voor het eerst zijn zes landen teza men gekomen, zo zeide hij, niet om een tijdelijk compromis na te streven tussen de nationale belangen, maar om een ge meenschappelijk beeld te krijgen van hun gemeenschappelijk belang. Dit gemeen schappelijke beeld vindt zijn. uitdrukking in een beperkte gezagsoverdracht aan ge meenschappelijke instellingen die de last hebbers der zes landen zullen zijn en functies zullen vervullen die tot nu toe aan de souvereiniteit der deelnemende landen waren voorbehouden. Het betreft hier een principiële verandering in de aard der betrekkingen tussen de Europese landen, een verandering van de nationale vorm die hen tegenover elkander deed staan en hen verdeelde, in een super nationale vorm die hen nader tot elkan der brengt en hen verenigt. „Op de gezamenlijke markt zal geen en kele discriminatie bestaan", aldus de heer Monnet. „In het bijzonder zullen in pe rioden van schaarste de totale beschikbare voorraden, zonder aanzien van herkomst, worden verdeeld tussen alle landen naar hun behoeften. Aldus zal ten bate van allen, voor ieder der producenten van deze landen, een markt van 150 millioen inwoners worden geopend, dat wil zeggen even belangrijk als de markt der Verenigde Staten. Aldus zal de weg worden gebaand naar een ver groting van de productie en de producti viteit overeenkomstig de moderne techni sche middelen". De heer Monnet eindigde met te ver klaren, dat dit verdrag van het plan- Schuman een bres zal slaan in de souve reiniteit der deelnemende landen: „In plaats van de scheidsmuren uit het verle den, die ons tot nu toe hebben verdeeld en verarmd, komen gemeenschappelijke regels, die door allen zijn aanvaard en voor allen zullen gelden tot het gemeen schappelijke welzijn van de zes aan dit plan deelnemende landen". Opnieuw zijn enkele dorpen in Zwitserland door lawines getroffen en van de buiten wereld geïsoleerd. In dit Alpenstadje zijn vele huizen verdiepingen-hoog bedolven door de geweldige sneeuwvracht die een lawine in de straten en op de daken deed neerdalen. op belangrijk gebied. De nieuwe geest, die dit mogelijk heeft gemaakt, geeft hoop. R. P. TOKIO, (Reuter). Meer dan een dozijn divisies van de U.N.O. trekken voorwaarts over de gehele breedte van het Koreaanse schiereiland, het door de Noordelijken be zette gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad verkleinend tot een strook van minder dan 25 kilometer. De juiste posities van de verbonden troepen worden om re denen van veiligheid niet bekend gemaakt, maar het achtste leger heeft meegedeeld, dat de verbonden troepen het belangrijke reservoir van Tsjoengpjong en de kracht installatie hebben veroverd en zich op minder clan 15 kilometer van Tsjoentsjon bevinden, de voornaamste vijandelijke ba sis ten Zuiden van de breedtegraad. De krachtinstallatie aan het reservoir van Tsjoengpjong, 32 km ten Zuiden van de breedtegraad, werd in goede toestand aan getroffen. Voor de oorlog voorzag zij voor een derde gedeelte in de behoeften aan electrische stroom van Zuid-Korea. Seoel geëvacueerd In een te San Francisco opgevangen uit zending van radio Peking werd meege deeld, dat Woensdag, voor de ontruiming van Seoel, de vijandelijke legers 58.000 mannen, vrouwen en kinderen naar het Noorden evacueerden. De burgerbevolking werd bevolen „tijdelijk terug te trekken", aldus deze uitzending. Robert Schuman LONDEN. (Reuter). Nadat gedurende de afgelopen veertien dagen de zittingen van het Lagerhuis iedere keer tot diep in de nacht hebben voortgeduurd tengevolge van interpellaties van de oppositie, heeft nu de leider van het Lagerhuis, Chuter Ede, een poging gedaan aan deze toestand een eind te maken. Hij verklaarde, dat de regering bereid is met de oppositie te on derhandelen, om haar te bewegen haar uitputtings-actie te staken. Ede legde deze verklaring af, terwijl Churchill en andere leiders van de conservatieve partij afwe zig waren. Een conservatieve woordvoer der betreurde het feit, dat de regering niet eerder met de oppositie heeft willen onderhandelen. Hij zegde toe, dat hij Churchill zou raadplegen en dat men een weloverwogen antwoord van de oppositie kon verwachten. Met ingang van 1 September De fractie van de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid heeft mr. L. A. Donker gekozen tot voorzitter met ingang van 1 September. Tot die datum zal mr. Burger, de waarnemende fractievoorzitter, met de leiding van de fractie belast zijn. in een lange uiteenzetting. Hij verweet hun schending van de overeenkomst van Pots dam. Jessup, de Amerikaanse afgevaardigde, merkte tegen het einde van de bijeenkomst op, dat Gromyko zijn toevlucht genomen had tot een zeer gemakkelijke manier van betogen namelijk die waarbij men geen aandacht schenkt aan hetgeen de andere partij verklaart. Jessup zeide, dat de door de Westelijken voorgestelde agenda, het de Sovjet-minis ter mogelijk zou maken alle punten welke hij wenste te bespreken, te berde te bren gen. Hij zeide de indruk te hebben, dat de Sovjet-delegatie zich met een bepaald doel tegen het Westelijke voorstel verzet. Gro myko heeft ongelijk, als hij meent, dat de Westelijken hun standpunt onder de druk van de openbare mening zouden moeten wijzigen. „De vrije wereld staat lijnrecht tegenover de Sovjet-politiek, vooral na de dreigende gebeurtenis van 25 Juni van het vorige jaar" (het begin van de Koreaanse oorlog). De Sovjet-Unie heeft de overeenkomst van Potsdam geschonden, zei Jessup en bracht in herinnering, dat het vandaag drie jaar geleden is, dat de Sovjet-Unie zich uit de geallieerde bestuursraad van Duitsland terugtrok. Dit maakte een einde aan het vier-mogendhedenbestuur van Duitsland. Davies (Engeland) zeide, dat slechts de Sovjet-Zone geremilitariseerd werd. Als de deelneming van West-Duitsland aan de de fensie van het Westen besproken werd, dan geschiedde dit slechts, omdat de Sovjet- Unie andere landen gedwongen had, alle middelen om hun veiligheid te verdedigen te onderzoeken. Gromyko wees de beschuldiging van de hand als,zou de Sovjet-Unie propaganda- bedoelingen hebben. Wat Korea betreft, waren sommige landen, welke deelnamen aan een bewapeningswedloop, overgegaan tot rechtstreekse aggressie. BRUSSEL. (Belga). Maandagmiddag is een speciale bijeenkomst gehouden, belegd door de Belgische socialistische partij. In een na de vergadering uitgegeven commu niqué werd verklaard, dat „tegenover de vele gevaren, die de CVP-politiek voor het land met zich brengt, de hoofdbesturen van het Algemeen Belgisch Vakverbond, van de Nationale Unie, van de Algemene Coöperatieve Vereniging, en van de Bel gische Socialistische Partij besloten heb ben, samen een uitgebreide volksactie op touw te zetten tegen dé onnodige dienst tijd van 24 maanden, tegen de duurte, te gen het tekortschieten van de regering op economisch gebied en tegen het partijdig drijven van de CVP en aanverwante ver enigingen". De nodige richtlijnen zullen binnenkort medegedeeld worden aan de gewestelijke besturen door het nationaal comité voor gemeenschappelijke actie. De besturen van de vier bewegingen zullen met elkander in contact blijven ten einde in gemeenschappelijk overleg deze actie op alle gebied te voeren. BERLIJN (Reuter). Maandagavond hebben de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn een lange verklaring uitgegeven over oorlogsuitrusting, die nu in Oost- Duitsland geproduceerd zou worden. De opsomming varieert van onderdelen van luchtdoelgeschut, munitie, onderdelen voor tanks, voor oorlogsschepen en voor vliegtuigen tot optische instrumenten voor onderzeeboten en artillerie. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de munitiefabrieken en depóts in Oost- Duitsland, die in 1945 door het Russische leger in beslag werden genomen, nu voor de Sovjet-strijdkrachten werken. Vele van de genoemde fabrieken, aldus Reuter, vormden een belangrijk deel van Hitler's oorlogsmachine. Volgens de over eenkomst van Potsdam is het fabriceren van bijna alle genoemde producten ver boden. De Oost-Duitse premier, Grotewohl, noemde Dinsdag in zijn rede voor de Volks kamer West-Duitse fabrieken op, die vol gens hem oorlogsmateriaal voor de Weste lijke mogendheden produceerden. C a r 1 y 1 e Het wezen van humor is gevoel warm, teder medegevoel met alle vormen van bestaan. Echte humor komt voort zowel uit het hart als uit het hoofd. Hij is geen verach ting: zijn innerlijk wezen is liefde; hij barst niet in lachen uit, maar ylimlacht: een lach van veel dieper betekenis. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant PARIJS (Reuter). Enkele uren voor zijn vertrek naar de V.S. presideerde de Franse president Vineent Auriol hedenmor gen een speciale kabinetszitting, waar de stakingstoestand werd besproken. Op de kabinetszitting van gisteravond kwam men niet tot overeenstemming over de middelen om een eind te maken aan de stakingen voor hoger loon wegens de toenemende kosten van levensonderhoud. Honderden protesttelegrammen van vakbonden en fa brieken aan het bureau van minister-presi dent Queuille spraken van solidariteit met de stakers. De stakingstoestand was hedenmorgen als volgt: Het leven in Parijs is gedeeltelijk ver lam® door' stakingen bij de bussen de Mé tro, het electriciteits- en het gasbedrijf. De gasstaking is onmiddellijk algeheel gewor den. De arbeiders bij de electriciteitsbedrij- ven begonnen te middernacht de fabrieken in groten getale te verlaten. De staking bij de Métro begint zich tot de hoofdlijnen van de spoorwegen uit te breiden, hetgeen de- genenen, die met Pasen Parijs willen berei ken, in moeilijkheden zou kunnen brengen. De vrachtautochauffeurs, die onder meer voedsel naar de centrale markten van Parijs brengen, zijn voor onbepaalde tijd een algehele staking begonnen. Te Nantes zijn de metaalarbeiders voor 24 uur in al gehele staking gegaan. In de grote textiel centra in Noord-Oost-Frankrijk worden verscheidene stakingen voorbereid. Ook onder de taxichauffeurs, straatvegers en vuilnismannen te Parijs is een staking be gonnen. LONDEN. (Reuter). Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de Sovjet-Unie haar missie in Al banië bijna verdubbeld „om het beheer over de communistische marionettenrege ring te verscherpen". Volgens deze correspondent is de Sovjet missie, „die oorspronkelijk ongeveer 3000 man telde, met meer dan 2000 versterkt, die uit Roemenië zijn gekomen". Terwijl de missie voorheen voorname lijk uit Sovjet-Russische adviseurs voor het Albaanse leger, ingenieurs en in dustriële deskundigen bestond, die de supervisie hebben over de productie van Albaans chroomerts en andere mineralen, bestaan de versterkingen hoofdzakelijk uit veiligheidspolitie, aldus dit blad. Begin van dit jaar zou deze actie begonnen zijn. Verder zijn er enige recen te aanwijzingen, dat de onrust in het Al baanse leger toeneemt, zo meldt deze cor respondent. „Dit leger, dat drie divisies (ongeveer 50.000 man) telt, is het enige instrument, waarmee de huidige regering omver geworpen zou kunnen worden", WASHINGTON. (Reuter). Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te leveren op de berichten als zou Spanje bereid zijn troepen ter be schikking te stellen van de Europese de fensie in ruil voor Amerikaanse wapens. Hij zeide echter, dat met de aankomst van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Madrid, Stanton Griffis, een nieuwe fase in de Spaans-Amerikaanse betrekkingen was ingeluid. Hij verwees naar een verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken, Ache- son, voor de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, waarin deze had verklaard, dat „het duidelijk" is, van welk belang „een Spaanse deelneming aan de Westelijke defensie" zou zijn. Acheson had verklaard, dat men tot een Spaanse deel neming zou kunnen komen, doch dat vele landen de leden van het Atlantische Pact en Spanje zelf hierin zeggenschap hebben. De kleinedepressie, die gisteren in ons land regen bracht, is naar het Oosten weggetrokken. Intussen begon de luchtdruk gisteren in het zeegebied tussen Schotland en IJsland snel te stijgen. Deze stijgingen breidden zich naar het Zuid-Oosten uit en deden een afzonder lijk gebied van hoge druk boven de Britse Eilanden ontstaan. Het lage druk- gebied dat gisteren ten Westen van Ier land lag. vulde zich inmiddels snel op. De genoemde veranderingen in de druk- verdeling deden de wind naar het Noor den draaien, waardoor koude lucht uit de Poolzee en Scandinavië ons land binnen viel. O ONBEWOLKT 0L1CHTBEW 3 HALF BEW ZWAAR BEW. «GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER ^TEMPERATUUR IOQS-IS08AAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- 5NELHEID VAN VIJF METER PER'tSECONDE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden,vooral in het Zuiden van het land Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Vannacht vooral in het Noorden van het land zware nacht vorst Morger overdag ongeveer dezelfde temper azuren als vandaag. 31 Maart Zon op 6.43 uur, onder 18.53 uur. Maan op 16.37 uur, onder 6.10 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Hoog water: 2.01 en 14.17 uur. Laag water: 9.40 en 22.13 uur. Woensdag 21 Maart Hoog water: 2.39 en 14.54 uur. Laag water: 10.29 en 22.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1