Gastvrijheid Samenstelling van het commando der West-Europese verdediging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Schuman-planGeen gevaar voor Nederlandse hoogovens en mijnen Weerbericht Regering van Perón overweldigt „La Prensa Overgangsregeling van vijf jaar zal ons land ongeveer twintig millioen kosten België zal mynen moeten moderniseren Subsidie voor „achterlijken" Goedkoper staal Weer twee Nederlanders op Java vermoord Bonn zal waarschijnlijk het accoord ratificeren Verklaring verwacht van Truman over Korea Montgomery vice-opperbevelhebber, de Franse generaal Juin commandeert de landstrijdkrachten Cromyko dient een compromis-ontwerp in Van Geelkerken houdt levenslang Het woord is aan Val van kabinet-Natsir kwam toch nog als een verrassing HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 215 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 21 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 68 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA ZEVEN WEKEN regeringscrisis is het parlement erg achterop met zijn werk. Misschien zal het daarom nog even moeten wachten met de behandeling van een ingediend wetsontwerp, dat een heffing beoogt op in Nederland vertoevende vreem delingen. Het zou een matig bedrag zijn, bedoeld om hen een tegemoetkoming te laten betalen in kosten die de regering „wegens" hen maakt. Vrij Nederland heeft opgemerkt dat die kosten wel wegens hen, maar niet te hunnen behoeve worden ge maakt. Want grensbewaking en toezicht op vreemdelingen zijn tenslotte zaken, die uit sluitend ónze belangen betreffen. Het blad voegt hieraan toe: „Terwijl wij het bezoek van vreemdelingen zoveel mogelijk willen aanmoedigen, terwille van onze deviezen- positie, van onze handel (om het stoffelijke nu maar voorop te stellen) en van de ver broedering tussen de volken, zouden wij aan alle vreemdelingen een (weliswaar ma tige) belasting gaan opleggen omdat het nu eenmaal geld kost, de enkele ongewenste gasten onder hen in de gaten te houden. Dit lijkt ons even inconsequent als onbillijk tegenover de grote meerderheid der wel en zeer gewensten. Wij hopen dat de Kamer de regering niet op deze verkeerde weg zal volgen." Dat is waarlijk te hopen. Een wetsont werp als dit geeft blijk van een ontstellend gebrek aan verbeeldingskracht. Niet dat dit nu zo nieuw is, maar oorspron kelijk heeft gebrek aan fantasie ten aanzien van het vreemdelingenverkeer zich altijd bepaald tot de instellingen, die het poogden te bevorderen. In tijden van wel vaart, zelfs van hoogconjunctuur, kon men zich in Den Haag nimmer opwerken tot de gedachte, dit streven behoorlijk te subsi diëren en liet het aan andere landen over, de grote stroom tot zich te trekken. Blijk baar hadden die meer inzicht in een begrip, dat toch in zeer bekende en zelfs oud- Hollandse vorm in onze taal tot uitdruk king is gebracht, namelijk in de woorden: de cost gaet voor de baet uyt. Nu wil men evenwel iets nieuws pro beren. Men wil fiscaal gaan optreden jegens de vreemdeling. Evenals Vrij Neder land zal ik het stoffelijke vooropstellen en zeggen, dat invoering van deze heffing veel meer zou kosten dan zij zou opbrengen. Verhoging van het matige bedrag in vol gende zomerseizoenen (die zeker niet zou uitblijven, omdat belastingen altijd bestemd zijn om verhoogd te worden) zou dit deficit niet doen verdwijnen, maar het veeleer doen toenemen. Waardoor het ontstaan zou? Eenvoudig door vermindering van het vreemdelingenbezoek. Mensen die naar het buitenland gaan voelen zich daar nooit zo zeker als in hun eigen land. Zij zijn dien tengevolge erg gevoelig voor de wijze waar op zij ontvangen worden. Als de douane nors en zichtbaar achterdochtig tegen hen optreedt treft hen dat onaangenaam. Als zij op straat worden nageschreeuwd omdat de mode in het land, dat zij bezoeken, enigszins afwijkt van die in hun eigeii land vinden zij dat onplezierig. Als iemand hen teveel laat betalen, misbruik makend van hun gebrek aan kennis omtrent muntstuk ken, en zij ontdekken dat later, geeft hun dit een onaangename gewaarwording. Ik noem maar enkele mogelijkheden, die men moeilijk als ondenkbaarheden kan betite len. Welnu. Als er minder vreemdelingen komen, omdat zij door deze of dergelijke ervaringen teleurgesteld zijn, zal er ook minder buitenlands geld hier worden uit gegeven. Van dat geld pleegt de bevolking maar ook de staatskas te profiteren. Wil men nu de buitenlander afdoende en reeds bij voorbaat afschrikken, dan moet men belasting van hem gaan heffen. Het feit dat in enkele andere landen een soortgelijke heffing bestaat, rechtvaardigt haar geenszins voor ons land. Er is meer. Ook al begint het met een matig bedrag, dat de vreemdeling zonder groot bezwaar missen kan, toch zal hij dit een ongastvrije daad vinden. Zij zal hem het gevoel geven dat hij niet welkom is. Zo zijn de mensen: tekortschietend in koude formaliteit, ja om het maar ronduit te zeggen: gevoelig. Als zij eer zij met vacantie gaan in hun krant lezen, dat Nederland een matige heffing op hun be zoek heeft ingesteld, zullen velen beden ken dat een ander land toch eigenlijk aan trekkelijker zou zijn. Zullen zij het lezen? Daar kunt u op rekenen, als dat wetsont werp mocht worden aangenomen. Want de kranten in het buitenland zullen niet nalaten hun lezers te waarschuwen. Dat zouden wij ook doen, als een ander land zo'n belasting aannam. Sommige buitenlandse gasten logeren ten huize van Nederlandse familieleden of vrienden. Dat is een minderheid, maar zij bestaat. Hun gastheren zullen zich schamen over die belasting, als zij mocht komen, en het geld voor hen willen betalen. Dat zullen zij, als zij het aanvaarden, ook geen erg prettige oplossing vinden. Het is jam mer dat men in Den Haag dat effect zo moeilijk begrijpt, of er helemaal niet aan denkt, maar zo zijn de mensen. Als men hen graag in zijn land ziet komen, al is het dan alleen maar om geld aan hen te ver dienen, moet men met hun menselijke eigenschappen rekening houden. Het zijn geen betaal-automaten. Het zijn mensen ondanks het etiket vreemdeling en allerlei mal vooroordeel zelfs net zulke mensen als wijzelf en zij leven. Het verstandigste zou zijn, dat wetsont werp in te trekken. Voor onze goede naam in het buitenland ware te verkiezen, dat het helemaal niet in behandeling kwam. R. P. BUENOS AIRES. (Reuter). De Argen tijnse regering heeft gisteren officieel de leiding over het blad „La Prensa" overge nomen. Vijf leden van de speciale com missie van negen, benoemd door het Con gres, betraden het gebouw begeleid door politie in uniform en een notaris, die de nodige documenten opstelde voor deze „officiële daad van interventie". De politie verwijderde een aantal em ployés, dat toekeek. Alle ingangen met uitzondering van één werden verzegeld. Men dient thans een speciale vergunning te hebben om het gebouw te kunnen be treden. pok. de controle op de drukkerij is offi ciéél overgenomen evenals op verschillen- öe bijbureaux. rr „Dc totstandkoming van een Europese eenheidsmarkt voor kolen en staal en een gecoördineerde productie der Europese mijnen en staalindustrie zal geen gevaren met zich brengen voor dc Nederlandse Hoogovens en de mijnen. Die zijn immers ten volle bestand tegen concurrentie, zij kunnen betrekkelijk goedkoop fabriceren en zijn voorzien van de modernste, meest efficiënte installaties". Aldus klonk het gisteren geruststellend uit de mond van de heer D. P. Spierenburg, voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de Parijse Schuman-conferenties, die Maandag te Parijs het oprichtingsverdrag van een Europese staal- en kolen„pool" parafeerde en in Den Haag de bereikte overeenkomst toelichtte. De heer Spierenburg bleek optimistische verwachtingen van de bereikte en nog te bereiken resultaten te hebben. Hij voor zag dat de Duitse critiek niet zo ver zou gaan dat de Bondsdag de overeenkomst zou verwerpen en hij meende er zeker van te kunnen zijn dat de in te stellen Hoge Autoriteit reeds in Juli haar werkzaam heden zou beginnen. Deze Hoge Autoriteit zal uit zes tot negen leden bestaan, onaf hankelijke deskundigen die niet als ver tegenwoordigers van hun respectievelijke landen zullen optreden doch als vertegen woordigers van hun eigen deskundige mening. Zes maanden nadat deze leden in functie treden, zullen zij gereed kunnen zijn met hun voorbereidende werkzaamheden, waar na de overeenkomst in werking kan treden, voorshands nog aan de hand van een over- gangs-regeling. Voor staal zullen die overgangsbepalingen van belang zijn voor Italië en Luxemburg, voor kolen in het bijzonder voor België. Een van de grondbeginselen van bet plan is immers de vorming van één marktgebied. Die vorming betekent dat de productie, en de verhandeling van de desbetreffende productie, niet zal worden belemmerd door tarieven en restrictieve practijken. In voerrechten en verdere handelsbelemme ringen tussen de deelnemende landen zul len dus worden opgeheven. Het systeem van prijsnotering zal bovendien aan be paalde voorschriften worden gebonden, waarmede een einde zal worden gemaakt aan het systeem der dubbele prijzen, dat door verschillende landen (resp. voor bin nen- en buitenland) wordt toegepast. Aan de verbruikers in het gemeenschappelijk marktgebied zal gelijke toegang tot de productiebronnen worden verzekerd en men zal streven naar de tot stand koming van zo laag mogelijke prijzen. Dat alles zal echter niet zonder ingrij pende gevolgen voor de economische struc tuur van de deelnemende landen tot stand kunnen komen. Plotselinge verschuivingen zouden kunnen optreden, welke tot gevolg kunnen hebben dat een aantal mijnen en bedrijven de concurrentie met de goedkoper werkende ondernemingen elders niet zullen kunnen volhouden. Een overgangsperiode van vijf jaar be doelt die schokken, voor wat de kolen- industrie betreft, op te vangen, en het is duidelijk dat dit vooral van belang is voor België, dat zeer duur produceert. België zal met subsidies zijn mijnen moeten moderniseren om goedkoper pro duct te krijgen, of het gevaar urgent zien worden dat bedrijven als onrendabel zul len moeten worden gesloten. Er zal een tijdelijke internationale ega lisatie-regeling voor kelen in het leven worden geroepen, waaruit de duurst pro ducerende landen een tijdelijke en aflopen de subsidie ontvangen, welke voor de helft ten laste van de goedkoper werkende lan den komt. Deze laatste zullen een heffing moeten betalen, die ten hoogste l'/s pet. van hun omzet bedraagt, en de heer Spieren- bui'g schatte dat dit voor Nederland in de komende vijf jaar in totaal op ongeveer 20 millioen gulden zal komen. Alle deel nemers moeten nu eenmaal offers brengen, zij het in verschillende vorm, en uit dat oogpunt bezien noemde hij dat bedrag stel lig verantwoord. Er zal voorts een zekere steunregeling tot stand komen om de sociale gevolgen van het sluiten van bepaalde be drijven, als gevolg van de tot stand ko ming van de eenheidsmarkt, te verlichten, zoals uitbetaling van salarissen of wacht gelden aan eventueel ontslagen arbeiders, kosten van herscholing, enz. Uitbreiding van bedrijven of opening van nieuwe bedrijven, of mijnen, is toegestaan, mits zulks geen subsidie vereist en men dus direct volledig opgewassen is tegen het spel der vrije concurrentie. Exploitatie van nieuwe mijnen verwacht de heer Spieren burg overigens in de eerste plaats (en voornamelijk) in het Roergebied omdat men daar nu eenmaal het goedkoopste kan produceren. Toepassing van het Schumanplan schept de mogelijkheid van een billijke verdeling voor Europa, ook in een periode van schaarste van grondstoffen. Het draagt dus bij tot het staande houden van de econo mie en zal naar de heer Spierenburg ver wacht de bestaande Frans-Duitse tegen stellingen doen verdwijnen. Hij meent bo vendien dat de staaiprijzen op den duur omlaag zullen gaan, terwijl de kolenprijzen op ongeveer ons huidige niveau zullen worden gefixeerd. Van groot belang noemde spreker het tenslotte dat de zes landen gelijk ook in de bedoeling ligt alles in het werk zullen stellen om met Engeland tot een overeenkomst te geraken. Als dat lukt is voor Europa het probleem van ko len en staal opgelost! Maandagochtend zijn de Nederlandse employés van de suikerfabriek „Padjie" H. J. Bovenlander en A. A. Rijkschroeff te Goenoenggansir, ongeveer 100 km. ten Zuiden van Soerabaja, door een bende ont voerd en vermoord. Uit Londen meldt Reuier: De vraag, welke rol Engeland bij de uitvoering van het plan-Schuman zal spelen, zal volgens welingelichte kringen te Londen pas wor den besproken, wanneer het plan door de zes deelnemende regeringen zal zijn gera tificeerd. In afwachting hiervan zal Enge land waarschijnlijk met deze regeringen contact opnemen om nadere opheldering te vragen. Na de ratificatie van het plan zullen Engeland, Amerika en de zes deelnemende landen bespreken, welke beslissing ten aanzien van het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied moet worden genomen. De parafering van het plan-Schuman heeft geleid tot verdere verscherping van de tegenstellingen tussen de regering Ade nauer en de oppositie op het gebied der internationale politiek. De oppositie, die scherp gekant is tegen de economische in houd van het verdrag en tegen het niet volledig voldoen aan de Duitse verlangens inzake de organisatie der Duitse industrie, beschuldigt de kanselier er van, dat hij het Duitse belang niet krachtig genoeg heeft verdedigd. Het wordt in Bonn evenwel niet waar schijnlijk geacht dat deze tegenstanders voldoende invloed op het parlement zullen kunnen uitoefenen om een ratificatie van Duitse zijde te verhinderen. De liberale fractievoorzitter Euler heeft zich bijvoor beeld reeds ondubbelzinnig aangesloten bij het standpunt van Adenauer. Men rekent er hier dan ook op, dat de kanselier te zijner tijd de ratificatie van het plan zal kunnen doorzetten, zeker wan neer de komende regeringsbesprekingen zullen leiden tot nieuwe toezeggingen in zake de gelijkheid der Duitse rechten en de opheffing van het Ruhrstatuut en dit te meer omdat men in parlementaire kringen vertrouwt, na de interventie van Hoge Commissaris McGloy, een sterke ruggesteun in de Verenigde Staten te zullen hebben, indien het plan te eniger tijd zou worden gebruikt als middel tot een blijvende bena deling van de Duitse industrie. (Reuter, AFP). Men neemt aan, aldus de Washingtonse correspondent van AFP, dat president Truman binnenkort een be langrijke verklaring zal afleggen over de politieke en militaire toestand in Korea. Hij zou dan de bereidheid van de Ver enigde Staten en van alle landen, die aan de operaties in Korea deelnemen, te ken nen geven om een eerzame oplossing van het Koreaanse conflict te zoeken. De ver klaring zou het resultaat zijn van een reeks besprekingen, die op het ogenblik te Washington aan de gang is. De laatste bespreking is Dinsdagmiddag gehouden tussen Dean Rusk, de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, en de diplomatieke vèrtegenwoor- digers van de twaalf landen, die actief aan de strijd in Korea deelnemen. Men meent te weten, zo gaat de AFP- correspondent verder, dat Truman ener zijds op het standpunt staat dat de reso lutie van de UNO eenmaking van Korea en herstel van de orde moet worden Uitgevoerd, maar anderzijds wenst, dat het conflict zo snel mogelijk beëindigd wordt op eerzame wijze. Bij de besprekingen te Washington zou den diplomaten van verscheidene landen hebben aangedrongen op „een voorzich tige benadering" van de kwestie der over schrijding van de 38ste Breedtegraad. En geland en Canada, zo wordt gemeld, ver klaarden dat er een betere kans op een regeling met China zou bestaan, als de verbonden troepen niet de verplichting werd opgelegd Noord-Korea te veroveren. De diplomaten zouden het er echter over eens zijn, dat men een tactische over schrijding van de Breedtegraad voor ver kenningsdoeleinden moet aanvaarden. De strijd Zuid-Koreaanse troepen waren vandaag aan de Oostkust de 38ste breedtegraad tot op 14 km genaderd. Eenheden van het achtste leger hebben stellingen ingenomen 13 km ten Noorden van Kangnoeng (aan de Oostkust), acht km ten Zuiden van Tsjoentsjon, drie km ten Noordwesten van IJangje en tien km ten Noorden van het Tsjoengpjong-reser- voir. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen zijn vandaag begonnen Tsjoentsjon, de laatste grote communistische basis ten Zuiden van de breedtegraad in de centrale sector, in te sluiten. Gemeld is, dat de stad grotendeels door de communisten verlaten is. Bij de opmars aan het centrale front ontmoeten de verbondenen slechts hier en daar enig verzet. Het meeste verzet wordt geboden ten Noorden van Seoel. Verbod. Volgens het West-Duitse pers bureau D.P.A. heeft de Oost-Duitse re gering een verbod uitgevaardigd tegen de „Christian Science"-beweging. Deze geloofsrichting zou een organisatie zijn „vijandig tegen de staat". De opperbevelhebber der West-Europesc defensie-strijdkrachten van het Atlantisch Pact, generaal Eisenhower, heeft de samen stelling van zijn staf bekend gemaakt. Hij heeft de Engelse veldmaarschalk Montgo mery benoemd tot zijn plaatsvervanger voor het oppercommando. Generaal Juin, thans resident van Marokko en inspecteur- generaal der Franse troepen, wordt belast met het commando der grondstrijdkrachten in West-Europa. De Engelse hoofd-iucht- maarschalk Sir Hugh Saunders is opper bevelhebber van de West-Europese lucht strijdkrachten en plaatsvervanger van Eisenhower voor de luchtmacht. De West-Europese verdediging is thans verdeeld in drie sectoren, Noord, Midden en Zuid, die afzonderlijke commando's heb ben gekregen. De Noordelijke sector wordt gecommandeerd door een Engelsman, namelijk de admiraal sir Patrick Brind, vroeger opperbevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oosten, de midden sector staat onder commando van luite nant-generaal Norstadt, opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa. De bevelhebber in de Zuidelijke sector zal later worden bekend gemaakt, doch Eisen hower heeft reeds verklaard dat de grond strijdkrachten in deze sector door een Ita liaans generaal zullen worden gecomman deerd. Generaal Juin. Over de benoeming van Montgomery zegt het communiqué, dat de veldmaar schalk de voornaamste assistent van de opperbevelhebber zal zijn bij het uitvoeren van de zending, die hem door de landen van het Atlantische pact is toevertrouwd. Montgomery's gewone werk zal de organi satie in het algemeen betreffen en het uit rusten en klaarmaken van de nationale strijdkrachten, toegewezen aan de opper bevelhebber. De 44-jarige opperbevelhebber van de geallieerde luchtmacht in de centrale sec tor, Norstadt, zal direct aan generaal Eisenhower verantwoordelijk zijn. Zijn op dracht zal er in bestaan de landstrijdkrach ten in zijn gebied te steunen en de superio riteit in de lucht boven de centrale sector en de luchttoegangswegen te bewerken en te handhaven. De 55-jarige Franse vice-admiraal, thans benoemd tot vlag-officier van de marine in de centrale sector, Jaujard, zal verant woordelijk zijn voor het bevel over de maritieme patroulles op de Rijn en even tuele andere maritieme 'strijdkrachten. Hij zal met de nationale autoriteiten samen werken in zaken, die de maritieme verde- diging van havens en kustgebieden in de centrale sector betreffen. Schuman naar Amerika De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman heeft te verstaan gegeven dat Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittamiië in de naaste toe komst zullen confereren over de verdedi ging van de Middellandse Zee. Schuman bracht dit tot uiting in een exclusief inter view met United Press aan boord van het passagiersschip „Ile de France", aan boord waarvan hij zich later in de avond te zamen met president Auriol naar de Ver enigde Staten begaf. In antwoord op de hem gestelde vragen zeide Schuman niet te geloven dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zich aan onhoffelijkheid had schuldig ge maakt door het publiceren van het Franse protest tegen het feit dat Frankrijk niet be trokken was geworden bij de onlangs op Malta gehouden Engels-Amerikaanse be sprekingen over de verdediging der Mid dellandse Zee. „Groot-Brittannië en de Verenigde Sta len hebben nimmer de bedoeling gehad Frankrijk opzij te schuiven", aldus Schu man. Hij wees er op dat de besprekingen op Malta georganiseerd waren door militaire persoonlijkheden, die in de eerste plaats zich gewend hadden tot de officieren van de twee landen die in „effectieve" mate in dit gebied vertegenwoordigd zijn. „Men kan er staat op maken dat spoedig een drie-landen conferentie zal worden gehou den", liet Schuman hier op volgen. (United Press)- Westelijken achten het onbevredigend PARIJS (Reuter) De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn gisteren uur bijeen geweest. Volgens een Westelijke woord voerder werd geen vooruitgang geboekt. Jessup verklaarde, dat de houding van Gromyko gekenmerkt werd door „een arrogantie, die zich niet leende voor on derhandelingen tussen de vier mogend heden". Gromyko diende een nieuwe redactie in van het derde punt van de Russische agen da, luidende: „bestudering van de oorzaken van de huidige internationale spanningen in Europa en van de middelen, nodig om een werkelijke en duurzame verbetering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, de V.S., het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk te verzekeren, daarbij inbegrepen de kwes ties van de beperking van de strijdkrach ten van de Sovjet-Unie, de V.S., het Ver enigd Koninkrijk en Frankrijk en van de instelling van internationale controle op de uitvoering van de beperking van strijd krachten, evenals andere maatregelen ter beperking van de oorlogsdreiging en de vrees voor aggressie en de kwestie van de naleving van huidige verdragsverplichtin gen en overeenkomsten tussen de vier mo gendheden". De nieuwe Russische tekst combineert de inhoud van het eerder ingediende Rus sische ontwerp met delen van het eerste punt van de Westelijke ontwerpen. Gromyko gewaagde in zijn rede van „con cessies van de Russische delegatie". Hij zeide, dat de Russische delegatie had inge stemd met de formulering van de Weste lijke mogendheden niettegenstaande deze minder duidelijk was dan het oorspronke lijke Russische ontwerp. Westelijke functionarissen waren het er na de zitting echter over eens, dat de nieuwe tekst geen oplossing geeft voor de voornaamste moeilijkheid, namelijk of de Duitse demilitarisatie en de vermindering van de bewapening op zich zelf besproken zullen worden of in het algemeen bij de oorzaken van internationale spanningen. De Bijzondere Raad van Cassatie deed vanmorgen uitspraak in de zaak tegen C. van Geelkerken, ex-plaatsvervangend lei der der N.S.B., ex-hoofdstormer van de Nationale Jeugdstorm en ex-inspecteur- generaal der Nederlandse Landwacht. De Bijzondere Strafkamer te Utrecht had hem tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De officier van justitie, die de dood straf had geëist, ging hiervan in beroep van cassatie. Dit beroep is heden door de Bijzondere Raad van Cassatie verworpen. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery van Alamein. De Opregte Haarlemse Courant (in 1851): Eene belasting op de inkomsten acht de Regeering aan onover komelijke bezwaren verbonden, vooral indien zij moet worden geheven naar de opgaven der in gezetenen. (Herhaald uit onze rubriek: Een Eeuw Geleden). DJAKARTA (Aneta) President Soe- kamo heeft de ontslagaanvraag van het kabinet-Natsir aanvaarc en de demissio naire regering verzocht, haar taak te blij- w uitoefenen totdat een nieuwe regering zal zijn gevormd. De reis van president Soekarno naar Oost-Java, die morgen zou aanvangen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. De kabinetscrisis in Indonesië volgde op een wekenlange, toenemende spanning tus sen de regerings- en oppositiepartijen. De wijze waarop zij een feit is geworden, had men echter toch nog niet voorzien. Ten eerste meenden waarnemers te mogen voorspellen, dat men zelfs bij het vvegblij- ven van de P. N. I. en linkse groeperingen in de parlementsvergadering van gisteren, waarin de regeringsverklaring betreffende de motie-Hadikoesoemo ten aanzien van de ontbinding der Daerah-raden besproken zou worden, het vereiste quorum wel zou halen. Behalve de leden van de P. N. I. bleven echter 19 anderen weg, waardoor dit quorum niet bere.Kt werd. Bovendien deelde de fractie van de P. I. R. mede, dat zij haar ministers verzocht had uit het ka binet te treden en kondigde zij.aan het ka binet niet langer te zullen steunen. De regering-Natsir, die zich door het af treden van de minister zonder portefeuille Harsono Tjokroaminoto (die geen steun van zijn partij had verkregen) en door het niet-ingewilligde verzoek om ontslag van de minister van binnenlandse zaken, mr. Assaat (na de aanneming van de motie- Hadikoesoemo over de Daerah-raden, het geen nog steeds een aangrijpingspunt vormt voor de moeilijkheden) reeds was verzwakt, zag zich daardoor gedwongen haar mandaat ter beschikking te stellen. Rol van de P.N.L Er waren de laatste weken vele stem men opgegaan, ook in enkele kringen van de Masjoemi, om door het opnemen van de Partai Nasional Indonesia in de regering de moeilijkheden te boven te komen. De P.N.I. wenste echter niet alleen in de re gering te worden opgenomen, doch ook een integrale verschuiving in de kabinets zetels en wijzigingen in het regeringspro gramma. De regeringspartijen daarentegen wensten verschuivingen in de zin van mu taties bij aanvulling van de opengevallen zetels. Door de opzegging van steun aan het kabinet door de Partai Indonesia Raja viel dc basis van het kabinet weg. De regering steunde daarna nog slechts op de Masjoe mi, de P. S. I. (socialistische partij), de de mocratische fractie, de Partai Indonesia Rakjat en de Christelijke groeperingen, hetgeen niet voldoende was om de vereiste meerderheid in het parlement verzekerd te zien. In politieke kringen vernam Aneta, in dien de formatie zou worden opgedragen aan de tot de P. N. I. behorende burge meester van Djakarta, de heer Soewirjo, deze daarmede eventueel zou worden be last tezamen met de demissionaire minis ter-president. De aftredende minister-president heeft aan Aneta medegedeeld, dat het kabinet, ook al hadden de ministers van de Partai Indonesia Raya zich niet terugggetrokken, zijn mandaat ter beschikking zou hebben gesteld, aangezien het „door de boycot van de oppositie" voor de regering onmogelijk was geworden zich tot het parlement te wenden. Hedenochtend ontving president Soekar no drs. Moh. Hatta, aan wie Natsir eerst rapport had uitgebracht. Intussen voerde Natsir besprekingen met de P.N.I.-leiders Sidik Djojosoekarto en Soewirjo. Het gebied van hoge luchtdruk, dat gisteren nog bij Schotland lag, verplaatste zich naar het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee en nam nog belangrijk in betekenis toe. Daardoor namen bij ons zowel de wind als de bewolking af, zodat de temperatuur in ons land vannacht bijna overal tot beneden het vriespunt kon dalen. Bij de Noorse kust bevindt zich een actieve polaire storing, die van IJsland is ge komen. Bij IJsland ontwikkelde zich inmiddels een nieuwe storing en ook ten Westen van Ierland is een nieuwe depressie verschenen. Het is waarschijn lijk dat ook ons land geleidelijk weer onder de invloed van deze depressies zal komen. O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW 0 HALF 3EW ZWAARBEW GEHEEL 3E'vV MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 1 .?T£ MPER'ATUUfl' iOOS-iSOSAAR. y BELANGRIJK.''», NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST -'STAND VAN'DiT TEKEN-GEEFT DE WINDRICHTING AAN--TEDERE .HELE DWARSSTR££P .15- EEN..WIND -., .5-NELHEÏD.VAN VIJF METER PER SECONDE s TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht tijdelijk nog licht be wolkt met op vele plaatsen nacht vorst. Overigens toenemende be wolking met morgen later kans op enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige en aan de kust vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. 22 Maart Zon op 6.41 uur, onder 18.55 uur. Maan op 17.58 uur, onder 6.22 uur. Hoog en laag water te IJrouiden: Donderdag 22 Maart Hoog water: 3.14 en 15.27 uur. Laag water: 11.08 en 23.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1