Bezuinigingsplannen zijn reeds in het vorige kabinet ter sprake geweest ChefarineA ZWITSAL ABDUSIROOP HOEST PANDA EN DE MEESTER* gmeeót! Verouderde Radio geeft Donderdag Wereldnieuws j WOENSDAG 21 MAART 19 51 TWEEDE KAMER Toestand is ernstig, maar niet hopeloos, verklaart dr. Drees 'n enkel tablet doet wonderen m n enKei taoiet aoet wonaeren m „Nederlands Geleidehonden fonds" opgericht Auto met vier kinderen te water Misverstand over reis naar Brazilië Oneerlijke Hagenaar liep tegen de lamp Voorlopige samenstelling van het Rotterdams Toneel Boeken-actie Rode Kruis Heringa Wathrich. G. van Beek ter aarde besteld Voorlopig geen garantie voor aardappelmeel Een liefhebber van chocolade BARTF-LJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Lagere bankbiljetten- circulatie Van onze parlementaire redacteur) Dr. Drees heeft gisteren de naar aan leiding van de regeringsverklaring in de Tweede Kamer gehouden redevoeringen beantwoord. De bedreiging door Sovjet-Rusland noopt tot enorme opvoering van de militaire uit gaven en tot zware offers, zo zeide hij. Financieel en economisch komt er heel wat Kijken. Zodoende staan wij voor een hoogst ernstige, niet echter voor een hopeloze toe stand. Groot zijn de offers, die wij ons voor het behoud van onze vrijheid moeten ge troosten. Maar zij zijn verantwoord, gelet ook op hetgeen door andere volken wordt gedragen. De minister-president acht per soonlijk generlei reden aanwezig voor een paniekstemming. Dit meende hij te kunnen zeggen dank zij hetgeen de internationale samenwerking op defensiegebied kan be vorderen en bereiken: grotere beveiliging tegen een macht, die- neiging tot aggressie mocht hebben. Dr. Drees keerde zich uit voerig tegen allerlei beweringen van de heer Gortzak (C.P.N.) en hield hem voor ogen, hoe het in Rusland en met de z.g. satellietstaten gesteld is. De minister-president stipte hierna aan, dat het oude kabinet reeds belangrijke be zuinigingsvoorstellen in behandeling had genomen. Maar door de kabinetscrisis was dat alles stopgezet. De nieuwe ploeg had nog niet terstond over die voorstellen kun nen beslissen, maar hoopte dit ten spoedig ste te doen. Dan zou men er meer over ver nemen. Intussen onderstreepte de premier nogmaals, dat men bij het staatsapparaat de grootste soberheid aan den dag zal leg gen. Hij deelde verder mee, dat de defini tieve ouderdomsverzekering en de Zieken fondswet thans een heel eind gevorderd zijn. Ook de voorbereidingen voor verster king van onze defensie waren afkomstig van het vorige kabinet. Dat was dan ook helemaal niet vermoeid geweest, noch had het reden gegeven voor de op 24 Januari veroorzaakte kabinetscrisis. Over hetgeen daarna is voorgevallen heeft dr. Drees in hoofdzaak datgene ver teld, waarbij hij zelf, direct of indirect, betrokken is geweest. Over de informatie- arbeid van mr. Stikker zweeg hij, tevens verklarend, dat deze ex-informateur zelf ook niet bereid was om een tipje van de sluier van het geheim zijner werkzaam heden op te lichten, al had mr. Oud daar naar wel gevraagd. De fractie-aanvoerder van de V.V.D. had ook van de regering een nadere uiteenzetting omtrent de kanalen- kwestie verlangd. De minister-president gaf té verstaan, dat in de regeringsverklaring een bpmerking over de Antwerpen-Rijn- verbinding niet paste. Daarom had hij er over gezwegen. Thans noopte mr. Oud hem echter tot spreken over iets, wat ook door zijn aard zich niet terstond voor publicatie leende, omdat het- in het ontwerp-program- ma in hoofdzaak neerkwam op bereidheid, dat de regering met de Belgische regering zou gaan praten na de publicatie van het waterwegen-rapport Van Cauwelaert- Steenbarghe. Daarmee, aldus de premier, hebben wij ons nog helemaal niet vastge legd. Maar, zo voegde hij er aan toe, dit sluit niet in, dat wij in alle omstandigheden tegenover de Belgen, wat een Rijn-Schelde kanaal over Nederlands grondgebied be treft, een afwijzend standpunt zullen in nemen. Tevens wordt'het tijdstip van be handeling dier aangelegenheid afhankelijk gesteld van het in werking treden van de Economische Unie van Benelux. Vóór we zouden gaan onderhandelen, eerst de Kamer laten zeggen, wat wij zou den mogen doen, ware verkeerd, aldus dr. Drees. Wanneer wij dit nu wel met betrek king tot het Nieuw Guinea-vraagstuk heb ben aanvaard, dan is dat alleen geschied vanwege de op dat punt bij de partijen be staande verlangens en vanwege de zeer uit zonderlijke aard van die kwestie. Wanneer dit probleem weer uit de ijs kast te voorschijn zou moeten komen, dan zal er verschil van inzicht blijken te be staan tussen in het kabinet zittende minis ters en enerzijds de fractie van de P. v. d. A.. anderzijds die van de K.V.P. en nog een andere fractie. Toen minister Drees dit zei. viel er ontstemming bij de V.V.D.-afge vaardigden waar te nemen, aangezien er nu openlijk op gezinspeeld was, dat zij over die aangelegenheid heel anders denken dan hun geestverwante minister Stikker. Of deze boosheid mede er toe geleid heeft, dat de aanvoerder van de V.V.D.-fx-actie gis teren opnieuw een paar venijnige spelde- prikken aan mr. Stikker toe diende, weet ik niet. Wel, dat deze alle reden had om slecht gemutst te zijn over dit optreden van mr. Oud. Het was eigenlijk alsof er in de zeven weken kabinetscrisis niets was veranderd. De minister-president heeft nog een en ander gezegd over de door hem en mr. Van Schaik ondernomen poging tot reconstruc tie van het oude kabinet, over zijn ver volgens ten opzichte van prof. Romme's op treden ingenomen standpunt, waarbij hij uiteenzette waarom hij wel het minister presidentschap en niet het formateurschap had aanvaard. Hoe het met de Anti-Revo- lutionnairen was misgelopen, wel, dat moet men voorlopig, na wat hierover ook nog dr. Schouten heeft gezegd, maar onderbrengen onder de rubriek „misverstanden", al zal het, alles tezamen genomen, waarschijnlijk toch wel hierop neerkomen, dat die groep te veeleisend is geweest. De jongste debat ten zijn in zoverre bepaald onbevredigend, dat zij al te veel verborgen hebben gelaten omtrent de verschillende informatie- en ADVERTENTIE EN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 75 CT. foi-matie-gebeifrtenissen, iets wat naar mr. Oud terecht opmerkte niet juist noch gewenst is. Dr. Drees zette nog uiteen dat de heer Gortzak en diens geestverwanten zich ver gissen als zij menen, dat met de verminde ring van de subsidies de prijzen van de desbetreffende ai-tikelen worde" 1-^<*elaten. Die prijzen worden ten hoogste verhoogd met het aan subsidies prijsgegeven bedrag. Nu de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid over de kwestie der lonen begonnen zijn mr. Burger prees het hier bij door de regering in acht genomen tempo zal men het resultaat daarvan even moe ten afwachten. Volledige compensatie zal er niet komen. Ten dele zal er wel voor enige compensatie zorg worden gedragen, doch in dit stadium valt natuurlijk niet te zeggen, hoever die zich zal uitstrekken. In het kabinet bestaat niet de minste gedachte aan devalüatie. Bij de bepex-king van het verbruik staat beperking van het vei'bruik in de weelde-sector natuurlijk voorop. Glo baal streeft de regering er naar evenveel op consumptie als op investeringen te be sparen. Verhouding: 5 investeringen 1 consumptie. De premier toonde nog aan, waarom de vermindering der subsidies onverwijld moest ingaan, stelde uitbreiding van het apparaat voor prijsbeheersing in vooruitzicht en verklaarde, dat de subsidie op melk voorshands gehandhaafd zal blij ven. Hij vertrouwde er op dat ons volk de verschiilende hinderpalen zal overwinnen. Laten we niet te pessimistisch zijn. Ons volk bezit voldoende veerkracht om in onze democratie orde op zaken te stellen en om een bijdx-age te leveren tot de bescherming van de vrije landen en tot sociale gerech tigheid voor alle groepen van de bevolking. Aldus het slotwoord van de minister president. Bij de replieken kwamen mr. Burger (Ax-beid) en dr. Stokman (K.V.P.) wat meer tot elkaar dan in eerste instantie het geval was geweest. Vooral mr. Burger tapte nu wel uit een wat minder zuur vaatje, althans wat zijn gevoelens tegenover de K.V.P. en ten opzichte van het kabinet betreft. Verrfield zij nog dat een Communistische motie, waarin volledige compensatie der prijsstijgingen en een prijsstop werd ge vraagd, met alleen de zes stemmen der communisten vóór werd verworpen. DVERTENTIE ADVERTENTIE Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Opera. 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Orgel en viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 U kunt het ge loven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor tennissers. 18.20 Sport. 18.30 Musette-orkest. 19.00 Gesprek met de brandweerman. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 De groeten van Nuchteren. 20.20 Phil- hai-monisch orkest. 21,25 Voordracht. 21.55 Concert. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 22.15 Sport. 23.30—24.00 Platen, HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Plechtigheden van Witte Donderdag. 9.40 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Muziek voor blazers. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Wijdingsavond voor Goede Vrijdag en Pasen. 21.15 Platen. 21.30 Kamerorkest. 22.15 Buitenlands overizcht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Vlaamse liederen. 16.30 ,-Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Causerie. 18.20 Platen 18.30 Causerie. 18.45 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogram ma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Piano. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 23.00 Nieuws. Platen. In een dezer dagen te Amsterdam gehou den bestuursvergadering van de Stichting Blinden Geleidefonds voor Wolfhonden zijn de voorzitter en. de secretaris uit hun functie ontheven. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: C. Spijk, Rotterdam, voorzitter; G. J. van Embden, Arnhem, secretaris-pen ningmeester en H. Grönefeld, Arnhem, dr. W. H. Murenbeeld, Amsterdam en W. J. Zoomerdijk, Haarlem, als leden. Het secre tariaat is gevestigd te Arnhem, Onder de Linden 81. De heer C. Spijk deelde mee dat er in de stichting moeilijkheden van interne aard beti-effende beleidskwesties waren, die tot deze ontheffing hebben geleid. De vroegere voorzitter en seeretariè, de heren Métz uit Amsterdam en ir. De Kreek uit Dordrecht, zo verklaarde de heer Spijk, hebben nu een nieuwe vereniging op dit gebied gesticht, te weten Nederlands Ge leidehondenfonds, dat te Dordrecht geves tigd zal zijn. Dinsdagmiddag nam de heer P. W. C. P. uit de Van Beverninkstraat in Den Haag vier nichtjes en neefjes mee voor een auto ritje. Op de Toussaintkade kon P. zijn wagen niet starten waarna hij de motor met de slinger wilde aanslaan. Dit lukte hem, doch zodra de motor draaide reed de wagen pardoes het water van de Toussaint kade in. Vermoed wordt, dat een van de neefjes, die voorin zat, op het ogenblik dat zijn oom de motor aansloeg, de wagen in de eerste vernelling heeft gezet en op het gas pedaal heeft gedrukt. Met behulp van de heren J. van Iperen uit Haarlem en G. van der Kruk en C. M. Tuyt uit Den Haag, die ijlings toeschoten, lukte het P. spoedig het schuifdak van de auto te openen en de kinderen in veiligheid te brengen. De brandweer heeft de wagen uit het water gehaald. Naar aanleiding van berichten, dat de naar Brazilië vertrokken heer R. Weis uit Delden, op verzoek van de Stichting Land verhuizing Nederland een onderzoek zou instellen naar plaatsingsmogelijkheid voor 300 gezinnen in Bx-azilië, deelt de stichting mede, dat een desbetreffend verzoek niet door haar is gedaan. Aan de heer Weis is, vóór zijn vertrek, slechts medegedeeld, dat indien hij na aankomst vestigingsmogelijk heden voor meer Nederlanders aanwezig zou achten, hij zich daaromtrent in de eerste plaats zou moeten wenden tot de Nederlandse vertegenwoordiging in Bra zilië. In de afgelopen nacht werd de vrouw van een sigarenwinkelier in de Papestraat in Den Haag wakker van een verdacht ge luid. Zij wekte haar man, die onmiddellijk poolshoogte ging nemen in de winkel, waar hij zag dat de étalageruit verbrijzeld was door een steen. Terwijl de winkelier de politie opbelde, zag zijn vrouw een man langzaam op een fiets voorbij rijden, die met belangstelling naar de winkel keek. Spoedig waren twee agenten ter plaatse, die van de vrouw een nauwkeurig signale ment van de fietser kregen. De beide agen ten vertrokken daaxxp om te zien of zij ergens in de binnenstad de aangeduide wielrijder konden ontdekken. In de Molen straat troffen zij een fietser aan, die inder daad aan het opgegeven signalement vol deed. Zij hielden hem aan, maakten een praatje met hem, waarbij een der agenten zei: „Och rij eens even naar die winkel". Zonder een nadere verklaring te vragen reed de man naar de bovengenoemde siga renzaak. Nader aan de tand gevoeld, bekende hij de steen door de ruit te hebben geworpen om daarna zijn slag te slaan. Het. tableau de la troupe van het Rotter dams Toneel voor het volgende seizoen is voorlopig, samengesteld. Het bestaat uit de dames Lily Bouwmeester, Fientje Berg- hegge Jetty van DijkRiecker, Mariëtte Flink, Eva Hauck, Coba Keiling, Nell Knoop, Charlotte Kohier, Elly Prinsen Geerligs, Georgette Reyewsky, Lize Ser- vaes, Ellen de Thouars en Annie van de Vorstenbosch. Voorts uit de heren Ben Aerden, Ko Arnoldi, Chris Baay, Ed Bauer, Eli Blom, Frits Butzelaar, Frits van Dijk, Ko van Dijk, Richard Flink, Jef de Groot, Wim Hoddes, Sieto Hoving, Jan van der Linden, Adolf Rijkens, Dick van Veen, Frans Vorstman en Lucas Wensing. Loudie Nijhoff en Cruys Voorbergh zijn voor een deel van het seizoen geëngageerd. Met ver schillende artisten wordt nog onderhan deld. Tot de taken die het Nederlandse Rode Kans zich gesteld heeft, behoort het in zamelen van boeken en tijdschriften voor zieken en gewonden. De Boeken Actie Rode Kruis (BARK) heeft reeds grote be kendheid gekregen in Nederland, maar er zijn velen die menen dat de behoefte aan lectuur verdwenen is hu er minder boe ken naar de soldaten in Indonesië gezon den worden. Het is nu de tijd Van de schoonmaak en voor velen is de gelegenheid gunstig om boeken, enz., op te ruimen. Zij, die boe ken ter beschikking hebben zullen vreug de kunnen brengen aan talloze zieken. De boeken worden in ontvangst geno men aan het gebouw van het Rode Kx-uis, Paviljoenslaan 3. Ook is men bereid ze te laten halen (telefoonnummer 21485). ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Op de algemene begraafplaats te Zaandam is gisteren het stoffelijk overschot van de Oost-Zaanse renner Gerard van Beek, die vorige week in Berlijn tengevolge van een noodlottige val tijdens de zesdaagse is overleden, ter aarde besteld. In de aula spraken na de vader en een broer van de ovei-ledene, de heer J. J. Cox-- nelissen, vooi-zitter van de Zaanse wieler club „Door Training Sterk", Arie Vooren, zijn koppelgenoot in de Berlijnse zesdaagse, de heer H. J. Eggink, provinciaal consul van de N.W.U. en John Stol. lid van de sport - commissie van de N.W.U. Door zijn clubgenoten werd Van Beek naar zijn laatste x-ustplaats gebracht. De Duitse Wielerbond had een bloeme.'uk gezonden. ADVERTENTIE Van overheidszijde is goedkeuring ge hecht aan voorstellen uit lezingen van. pro ducenten van veenaardappelen en aard appelmeel betreffende garanties en prijzen voor 1951. Op een bijeenkomst, welke enige tijd geleden te Veendam is gehouden, zijn be sprekingen gevoerd tussenê de vertegen woordigers van "dé telers, de aardappelmeel- industrie en de overheid, waarbij de telers voorstelden dat voor fabrieksaardappelen een garantie gegeven zou worden van de kale kostprijs plus 20 px-ocent ondernemers winst. Alleen voor 1951 zijn de telers, na ovei'leg met de aardappelmeelindustrie, be reid afstand te doen van deze garantie. Uit drukkelijk werd hierbij vastgesteld, dat dit standpunt geen precedent schept voor vol gende jaren. Het afzien van deze garantie betekent dat voor oogst 1951 een vrije prijs vorming van aai-dappelmeel zal plaats heb ben. Mocht de overheid zich genoodzaakt zien maatregelen te treffen met betrekking tot de prijs van het aardappelmeel dan zal opnieuw overleg met de overheid worden gepleegd. Indien de aardappelineelindustrie dit jaar eeix gedeelte van de grondstof voor haar product gaat betrekken buiten de veen koloniën of buiten de kring van de telers die van ouds fabrieksaardappelen produ ceren, houdt dit niet in dat bij een eventuele beperking van de fabrieksaardappelen deze nieuwe gebieden of deze nieuwe telex-s enig recht kunnen doen gelden. Dinsdagmorgen werd op de markt van Purmerend een varken met het respectabele gewicht van 1116 pond aangevoerd. Er was grote belangstelling voor deze zwaar gewicht die tenslotte verkocht werd aan een Hoornse slagers-combinatie. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Evert van der Duyn, koopman in kantoor benodigdheden, wonende te Haarlem, Flora park 4, en aldaar aan de Lange Lakenstraat 27 handelende onder de benaming handels onderneming E. van der Duyn. Rechter commissaris: mr. H. G, Rambonnet. Cura- trice: mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. C. van Pel, aannemer-wegenbouwer, wo nende te Heemstede, Binnenweg 180. Rech- ter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Cornelis Jeronimus de Jong, wonende te Haarlem en aldaar zaakdrijvende onder de naam „De Jongs Lederwarenfabriek en Re paratie-inrichting", aan de Schoterstraat 13. 27. Terwijl professor Delver Delfgauw stond te roepen dat alles bedrog was, en terwijl Jolliepop op kalme toon bepleitte, dat het in Panda's eigen bestwil was om hen tweeën tot het kamp toe te laten, stond Panda in een zware tweestrijd, en het is niet zeker wat hij gedaan zou hebben, wan neer niet gelukkig te rechter tijd Joris Goedbloed was terug gekeerd van de drin gende zaken, die hem gedwongen hadden zich enige tijd te verwijderen. „Laat mij er in! Laat mij er in!", riep de opgewonden professor Delver Delfgauw nog eens uit, 23.05 en" 23730—24^001 toen Jolliepop kalmerend opmerkte: „Er schijnt een einde te kunnen komen aan onze onzekerheid! Vergis ik mij niet, dan nadert daar de Hooggeleerde mijnheer de Baron!" Zo was het. Joris bracht de auto met een ruk tot stilstand en sprak op be straffende toon tot Jolliepop: „Ei, ei, beste! Waarom zijt gij niet thuis, zoals u was opgedragen, teneinde daar de bel te bedie nen en de rekeningen te betalen? Beseft gij wel, dat gij u schuldig maakt aan grof plichtsverzuim?" „Ik meende mij hierheen te moeten spoeden met de Hooggeleerde Delver Delfgauw," begon Jolliepop, „en deze....". „Laat mij er in! Ik wil je ont maskeren!", riep de professor op dat ogen blik weer hartstochtelijk. „Aha!", sprak Joris verrast. „Dus gij zijt die amateur Delftman, waar onze knecht zich zo vaak waarderend over uit liet? Proficiat, mijn beste! Ik moedig de belangstelling van leken in mijn tak van wetenschap altijd ten zeerste aan, en wanneer gij nog eens terug komt morgen bijvoorbeeld, dan zal ik u graag eens inlichten over de grond beginselen der Oudheidkunde„Ik... een amateur.hijgde de professor, ter wijl hij zó ernstig naar adem snakte, dat hij beurtelings blauw en bleek werd in het gelaat.... Brutale oplichting van een winkelier in Zwanenburg De kruidenier De K. in Zwanenburg bij Halfweg heeft een wonderlijke week ach ter de rug. Vorige week Dinsdag' kreeg hij van een firma uit Haarlem een factuur in huis, waaruit bleek, dat hij twee dozen chocolade-repen betrokken had. De krui denier had die niet besteld, maar dacht aanvankelijk aan een service, wat niet on mogelijk is in deze tijd van prijsstij gingen. Twee dagen later kwam er echter een reiziger van een andere firma uit Haar lem. Deze was opgebeld door een dame en een heer, met het verzoek een paar orders in Zwanenburg te komen opnemen. De kruidenier wist natuurlijk van niets! Des Zaterdags kwam de grossier Van N. uit Haarlem met een blij en dankbaar gezicht de winkel van De K. binnenstappen. Hij had namelijk nog nooit iets aan deze krui denier geleverd en Was kennelijk ver heugd drie orders tot een bedrag van f 254 uit te kunnen voeren. Er was zo werd er bij gezegd al voor 50 aan re pen afgehaald. De K. kwam toen tot de ontdekking, dat een oplichter op zijn naam chocolade kocht. De Rijkspolitie van Zwanenburg lichtte Maandagmorgen om 6 uur de 29-jarige kantoorbediende W. v. d. K. van zijn bed. Dat was zij tenminste van plan. De moe der, die de politie binnenliet, ontkende namelijk dat haar zoon thuis was. Een wachtmeester begon het huis te doorzoe ken en ontdekte dat hij in een halletje tamelijk wankel stond. Blijkbaar was de vloer pas opgebroken. Dit bleek juist. De G. zat onder de vloer, werd gepakt en na een verhoor naar Haarlem overgebracht. Toen mevrouw De K. later schertsend aan een vertegenwoordiger van Verkade vroeg of haar man soms repen gekocht had, kreeg zij ten antwoord, dat dit in derdaad het geval was. De G. had name lijk in Amsterdam voor 80.:repen meegenomen. Zijn truc bleek door het zet ten van valse handtekeningen steeds te lukken. De G. heeft nog 100 dagen voorwaar delijke gevangenisstraf op zijn stx-afregis- ter staan. Decreet. Bulgarije heeft de rantsoenering van fabrieksgoederen afgeschaft, aldiré" meldt het Bulgaarse persbureau. In een door de regering en de communistische partij uitgegeven decreet worden voorts bekend gemaakt: verlagingen van de vastgestelde prijzen van goederen, va riërend van 20 tot 45 procent, salaris verhogingen voor ambtenaren, partij functionarissen, employés van genatio naliseerde en openbare bedrijven, coöperatieve organisaties en particu liere ondernemingen en aanzienlijke pensioenverhogingen. Achteruit. Gisteren is in Montreal de bij eenkomst begonnen van de afdeling luchtwaardigheid van de internationale burgerluchtvaartorganisatie, de ICAO. Een van de punten die de afgevaardig den van de acht-en-vijftig leden-lan den zullen bespreken, is het voorstel van Groot-Brittannië, om in de toe komst de stoelen in de cabines der passagiersvliegtuigen met de rug in de vliegrichting aan te brengen. Men wil zo ernstige verwondingen der passa giers in geval van een ongeluk of bij een noodlanding voorkomen. Huurverhoging. Het Finse parlement heeft met 138 tegen 36 stemmen een rege- ringsmoiie verworpen, waarin uitstel van huurverhoging van 43 tot 1 Augustus werd voorgesteld. De huis eigenaars willen dat de verhoging 1 April ingaat. Na de stemming verklaar de de sociaaldemocratische partij offi cieel dat zij haar leden heden uit de coalitieregering zal terugtrekken, doch gaf officieus te kennen, dat zij bereid is een compromisvoorstel te aanvaar den. Men verwachtte heden een nieuw regeringsvoorstel met de volgende com promis-oplossing: 1 April een huurver hoging van 20 en 1 Augustus een nieuwe verhoging van 23 Proef. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat een groot project „wordt uitge voerd" op het proefnemingsgebied van Eniwetok in de Stille Oceaan. De ver klaring voegt hieraan toe, dat uit vei ligheidsoverwegingen schepen of vlieg tuigen niet bij de proefneming betrok ken, niet binnen de gevaren-zóne rond Eniwetok mogen komen. Op een vraag of nieuwe proeven met atoom-ontplof fingen worden genomen, zeiden de autoriteiten van de commissie, dat zij niets aan de verklaring konden toe voegen. Kwestie. Pogingen om in Lake Success tot een onderhandse regeling in het geschil om Kasjmir tussen India en Pakistan te komen, zijn opgegeven. Heden zal de kwestie nogmaals in de Veiligheids raad besproken worden. De leider van de Indische delegatie, Sir Benegal Rau, zou duidelijk gemaakt hebben, dat de Indische regering zich niet kon ver enigen met het beginsel van arbitrage in welke vorm ook. Bezoek. Te middernacht is de Franse presi dent, Vincent Auriol, op de „Ile de France" uit Le Havre naar Amerika vertrokken. Auriol is de eerste Franse president, die een officieel bezoek aan de V.S. brengt. Hij is vergezeld van zijn echtgenote, zijn zoon Paul, de mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, en de Amerikaans ambassa deur, David Bruce, en zijn echtgenote. Naar Parijs. De Algemene Vergadering van de UNO heeft besloten haar vol gende zitting, beginnende 6 November, te Parijs te houden. Het besluit werd ge nomen met 24 tegen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. Engeland stemde voor, de Verenigde Staten tegen, de Sovjet- Unie en haar bondgenoten voor. Men was het er over eens, dat de gehele zit ting in Parijs moet worden gehouden, zelfs indien men met Kerstmis zou moeten blijven. Meerderheid. De Engelse regering heeft gisteren in het Lagei-huis bij een stem ming een meerderheid van slechts drie stemmen behaald. De uitslag luidde 294 tegen 291. Deze stemming werd gehou den na een debat over de nieuwe mone taire overeenkomst met Egypte. De oppositie had hierop critiek geleverd. Officieel gold de stemming een motie voor verdaging van de vergadering. Ontvanger. Een Amerikaanse zakenman Kurt Wahle zal Vrijdag een kortegolf radio ontvanger, bestemd voor Stalin, aan de militaire missie van Sovjet-Rus land te Frankfort overhandigen, om Stalin in staat te stellen naar de uit zendingen van de „Stem van Amerika" te luistei-en, zoals een begeleidend briefje verduidelijken zal. Europees. De Franse regering heeft beslo ten aan de leden-landen van de Raad van Europa, alsmede aan Oostenrijk, Portugal en Zwitserland, voor te stel len een conferentie bijeen te roepen voor de totstandkoming van een Euro pese organisatie van landbouwafzetge- bieden. ADVERTENTIE DAMES-SHORTS De heer J. van Horsscn te Heilouw (Gld.) hoopt op 31 Maart zijn 103de verjaar dag te vieren. Bereikte de omloop van bankbiljetten vorige week met een bedrag van 2759 millioen een laagterecord voor dit jaar, de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 19 Maart laat wederom een lager be drag aan biljetten in circulatie zien, name lijk 2731,8 millioen. De laagste stand van de vorige maand was 2765 millioen. Het jaar zette in met een circulatie van 2926 millioen. Uit de overige posten van de weekstaat blijkt, dat de netto deviezenpositie blijft teruglopen, ditmaal tot 205.7 millioen gulden, een vermindering dus van 27 mil lioen. De Zaterdag uitgesproken regeringsver klaring is niet zonder invloed op de geld markt geweest. Veronderstellingen inzake onze monetaix-e positie en het tijdstip, waarop de regeringsverklaring werd be kend gemaakt, waren oorzaak, dat men in sommige kringen meende zich in valuta te moeten dekken. Dit bracht een verandering teweeg in de stemming op de geldmarkt. Men meent echter, dat de maatregel slechts van tijdelijke aard is en dat zich weldra weer enige ontspanning zal voor doen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2