WÊÊëÈ Franse regering treft maatregelen voor energie- en vervoersbedrijven ■Clowntje Rick De Stille Wens Wat voor weer met Pasen Bemanning van verbrande „Bonaire" ongedeerd in Rotterdam aangekomen Mijnstaking voorkomen door loonsverhoging Nederlandse kustvaarder aan de grond bij Terschelling OVERSPANNEN NERVA-NOVA Agenda voor Haarlem REMBRANDT Drie prinsessen naar Sankt Anton vertrokken Oorzaak van de ontploffing die brand deed ontstaan is niet bekend Adviesraad voor militaire productie geïnstalleerd Nieuwe abonnés GRATIS Voor de kinderen si^ÊSï- Ovvl® T>V ff K DriNk Cucchi en Magnani zetten hun actie in Luchtrace naar Nieuw-Zeeland Finland voor regeringscrisis Brand op de „Ridderkerk" Ds. Marc Jospin sprak over het gewest Poitou SCHEEPVAART FEUILLETON Uw matrassenreparatie zonder prijsverhoging H. DE GRAAFF VOENSDAG 21 MAART 1951 4 PARIJS (Reuter). De Parijzenaars ondervonden Dinsdag ongerief van een lage gasdruk, een ongeregelde treinenloop en een nagenoeg volledige afwezigheid van bus sen. Een ernstige stagnatie in de stroom- levering heeft zich echter niet voorgedaan. Van de gasfabrieken werkte er een op de vier en van de electriciteitsbedrijven een op de drie. De Franse regering heeft gis teren de ministers van transport en han del gemachtigd om het nodige personeel te requireren voor de handhaving van het Parijse buurtspoorwegverkeer en van de gas- en electriciteitsvoorziening. Na een bijeenkomst van vakverenigingen van mijnwerkers en de directies van mijn bedrijven werd bekend gemaakt, dat de re gering besloten had toestemming te verle nen tot loonsverhoging voor mijnwerkers tot een bedrag van 12 milliard francs. De premier heeft de adviescommissie voor de lonen thans voor Donderdag bij eengeroepen. Voorts heeft hij een kleine commissie van ministers benoemd voor de bespreking van een verhoging van de mi nimumloonschalen. De verhoging van de mijnwerkersionen heeft ten doel een natio nale mijnwerkersstaking te voorkomen. Premier Queuille heeft gisterenavond een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de verhoging van het minimumloon een belangrijk punt vormde in zijn regerings verklaring. Hij deed een beroep op de sta kers het werk te hervatten, „daar deze het land als geheel doet lijden". Queuille ver oordeelde de „opstandige elementen, die de stakers misbruiken". De bladen wijzen er echter op, dat de stakers looneisen zonder meer stellen en niet zoals bij vroegere sta kingen „politieke eisen, door de cpmmuins- ten geïnspireerd". Dit. gezien in het licht van de spontaneï teit van de spoorwegstaking de vakver enigingen hebben de staking nog steeds niet goedgekeurd en de stakingen in de textielindustrie, wijst er op, aldus Reuter, dat het hier om een „orthodoxe staring" gaat, voornamelijk veroorzaakt door de prijzen van het voedsel. De christelijke vakverenigingen hebben hun leden bij het gas- en electrieiteitsbe- drijf verzocht het werk te hervatten zolang onderhandelingen gaande zijn. Deze vak verenigingen omvatten echter slechts tien procent der arbeiders. Ongeveer 75 procent is bij de (communistische) C.G.T. "aange sloten. Meer stakingen De politie heeft heden in zes Parijse voor steden de electriciteitsfabrieken bezet, ten einde te voorkomen dat de arbeiders zich aansluiten bij de stakers van de andere krachtstations. Heden waren er vrijwel geen bussen in de Parijse straten te bekennen. Slechts een zesde gedeelte van het normale aantal treinen van de ondergrondse liep. Op elke vier gasfabrieken waren er drie buiten werking. De druk op het gas was weer laag. De spoorwegstaking, die het verkeer in de Parijse voorsteden reeds heeft stilge legd, breidde zich heden ook uit tot andere delen van Frankrijk, namelijk Lyón, Cha- lon, Rennes, Amiens en Caen. Op vier mijl afstand van de vuurtoren Brandaris op Terschelling is een Neder landse kunstvaarder, de „Vienna" uit Gro ningen aan de grond gelopen. Van Terschelling zijn de reddingboot Bran daris en de sleepboot Oceaan ter assistentie uitgevaren. ADVERTENTIE Lijdt U aan nerveuze hoofdpijnen, slaapt I) slecht, zijt gij geïrriteerd, gemakkelijk gede primeerd, dan zijn Uw zenuwen overspannen. Een kuur met NERVA-NOVA zal van deze verschijnselen afhelpen. Duizenden onder vonden dat reeds tot hun vreugde /1-25 en 2.70 p. verp. bij Apoth. en Drog. tegen overspanning. WOENSDAG 21 MAART Grote Kerk: ds. A. K. Straatsma spreekt over „Pilatus", 8 uur. Luxor: „Mannen", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De Indische graftempel" (De tijger van Eschnapur"), 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch". 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Het teken van de gorilla", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Prima Ballerina", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Gereserveerde kamers", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 MAART Grote Kerk: prof. dr. G. C. van Niftrik spreekt over „Maria", 8 uur. Gebouw Nas- sauplein 8: _De Tempelbouwers, bijeenkomst, 2.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. A.F.P. meldt dat de spoorwegarbeiders van Bordeaux en Marseille heden een 24 uur staking wilden houden. Reuter deelt mede dat in de Noord- Franse centra van de textiel-industrie Rijssel, Roubaix en Tourcoing de helft der arbeiders het werk heeft neergelegd. Bouwvakarbeiders begonnen in geheel Frankrijk symbolische stakingen, om aan hun looneisen kracht bij te zetten. A.F.P. seint dat het vakverbond van Parijse gemeente-ambtenaren heeft mede gedeeld dat het personeel van het water leidingbedrijf heden voor 24 uur in staking zal gaan. Ook de doodgravers zullen staken. ADVERTENTIE Na de Paasvacantie gaat prinses Beatrix naar een middelbare school Met de koninklijke trein zijn hedenmor gen de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet van Soestdijk naar Sankt Anton vertrokken. Gedurende de Paasvacantie zullen zij in dit wintersportcentrum vertoeven. De Koningin is voornemens Prins Bern- hard bij zijn vertrek naar Zuid-Amerika op 24 Maart te vergezellen tot Zürich en vandaar door te reizen naar Sankt Anton, waar zij hoopt enkele dagen in gezelschap van haar oudste drie dochters van de wintersport te genieten. Na de Paasvacantie zal prinses Beatrix „De Werkplaats" van Kees Boeke te Bilt- hoven verlaten en voortgezet onderwijs gaan genieten op een te Soestdijk te stich ten school. Daar wordt met een eerste klasse begonnen, maar de bedoeling is, dat deze school in de komende jaren tot een volledig lyceum zal uitgroeien. De leiding hiervan hebben de Koningin en de Prins opgedragen aan dr. J. A. vor der Hake, oud-rector van het lyceum te Baarn. Prof. dr. H. W. F. Stellwag, hoogleraar in de paedagogiek aan de-Amsterdamse universi teit, wordt als paedagogisch adviseur aan de nieuwe inrichting verbonden. Het onder wijs zal worden gegeven door docenten van verschillende scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de om geving van Soestdijk. De voltallige bemanning van de 10 mijl ten Westen van Dungeness verbrande Ne derlandse kustvaarder „Bonaire", bestaande uit acht koppen, is in de afgelopen nacht met het Noorse tankschip „K. J. Knutsen" in de petroleumhaven van Pernis aange komen. Uit hun mededelingen bleek, dat de „Bo naire" van Londen op weg was naar Bayonne, in ballast. Het schip was splinter nieuw. Op 10 mijl ten Westen van Dunge ness werd de bemanning opgeschrikt door een hevige explosie. Men rende naar boven en zag één laaiende vuurzee op het achter schip. waar de brug zich bevond. „In zulke ogenblikken besef je pas, wat radio waard is", vertelde de kapitein. Enige malen klonk het door de aether: „Wij staan in brand, verzoeken hulp en blusmiddelen". Onderwijl probeerden enkele leden van de bemanning met de nog bereikbare blusmid delen iets tegen de vuurzee uit te richten. Anderen lieten de stuurboordsloep strij ken, die het gunstigst voor de wind hing. „Dat is ons behoud geweest, want net had den wij deze sloep buiten boord of de bakboordsloep begon al te branden. Had ook de tweede vlam gevat, dan hadden wij in zee moeten springen, met heel geringe kans op redding". Tevoren had de eerste machinist nog kans gezien de motor, die was blijven draaien, stop te zetten en de luchtketels te laten leeglopen, waardoor een ontploffing kon worden vermeden. Alle opvarenden, acht in getal, wisten in de boot te komen. Er stond een harde wind, die het nodig maakte uit de boot wat le vensmiddelen te lozen om haar lichter te maken. Zo bleef men op zee zwalken, anderhalf uur lang, maar tenminste met de weten schap de radio aan boord had het nog kunnen opvangen dat er hulp onder weg was. De „K. J. Knutsen", een Noorse tanker, met een volle lading olie op weg naar Rotterdam, was het dichtst in de na- De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft hedenmorgen in Den Haag de adviesraad voor de militaire productie geïnstalleerd. In zijn installatierede zei de minister on der meer dat de defensieve krachtsinspan ning zowel van binnen uit als van buiten af haar invloed op het economisch bestel van ons land doet gevoelen. Voor een grond- stoffenarm, dichtbevolkt land als Neder land is deze invloed sterk ongunstig. Zij vereist dan ook onder meer een welbewuste ombuiging der lijnen van de economische politiek. Het economisch herstel van Nederland was sinds de bevrijding in tal van opzich ten bevredigend. De vermindering van de internationale waarde van de Nederlandse productie met c.a. 10 pet. en de noodzaak in de eerstkomende vier jaren 6 milliard uit te trekken voor het Nederlandse aan deel in de gemeenschappelijke verdediging, hebben het bevredigende beeld van na de oorlog ingrijpend gewijzigd. De thans op tredende nieuwe verstoring legt een extra last van tussen 1 en 1V2 milliard per jaar op de schouders van het Nederlandse volk. bijheid. De schipbreukelingen kwamen allen zonder een schrammetje opgelopen te hebben daar aan boord. Ook een onderzeeër kwam zich melden, maar deze waagde het niet al te dichtbij te komen. Later kwam er een Franse trawler aanstomen, die pro beerde de „Bonaire" vast te maken. Het gelukte inderdaad en twee man van de bemanning van de trawler begaven zich aan boord. Maar de vlammen sloegen hoog boven de stuurhut uit. Na een kwartier gaven zij dan ook seinen, dat ze weer afgehaald wilden worden. Dit gebeurde dan ook. Een geluk voor de mannen van de „Bo naire" was hét, dat de „K. J. Knutsen" onderweg was naar Nederland. Om 9.20 uur gisteravond voer men de pieren van Hoek van Holland binnen. Hoe de ontploffing, die de brand ver oorzaakte, ontstaan is, weet niemand met enige zekerheid. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant v\ \u\ VK.A\ jm te fè-J \rT m ROME. (Reuter). Cucchi en Magnani, de twee Italiaanse parlementsleden, die uit de communistische partij zijn getreden, hebben medegedeeld, dat een organisatie tot stand is gebracht, welke zich ten doel stelt arbeiders uit de communistische partij te trekken. Zij beschuldigden de Sovjet-Unie er van de Italiaanse commu nistische partij te gebruiken ten voordele van de Soviet-regering. Zij zeiden geen nieuwe partij te willen stichten. Zij zouden zich wijden aan de opbouw van een orga nisatie waarvan het geraamte reeds door het gehele land gereed was ge naamd „de bewegipg voor de eenheid en de onafhankelijkheid van de werkende klasse". Een mede-organisator verklaarde in Rome, dat men verzamelpunten zou orga niseren „teneinde de arbeidende klasse te bevrijden van de totalitaire partijen". Cucchi verklaarde, dat hij achter het „ijzeren gordijn" had geconstateerd, dat 70 van de werkende klasse in Tsjecho- slowakije gekant was tegen de „Sovjet heren" en dat in andere landen de onaf hankelijkheid nihil was. Beide dissidenten drongen er bij de arbeiders op aan in het algemene vakverbond te blijven (waar vrijwel alle functies in handen van com munisten zijn) en te pogen de leiding over het verbond te verkrijgen en de „tegen woordige status van politiek instrument" te veranderen. Zij verweten voorts de re gering van De Gasperi, dat zij niet had weten te voorkomen, dat de Italiaanse sociale structuur terugviel „naar het fas cistische stelsel". Ook de adhaesie met het Atlantische pact veroordeelden zij. Men dient een „gewapende neutraliteit" te handhaven, zo zeiden zij. Er zijn reeds verscheidene voorlopige in schrijvingen voor de luchtrace Engeland— Nieuw-Zeeland, die in 1953 zal worden ge houden. De afstand, die de deelnemers aan deze internationale wedstrijd zullen afleggen, is 14.000 mijl, het langste traject, dat ooit tevoren in dergelijke races is uitgezet. De wedstrijd is tweeledig en bestaat uit een snelheidswedstrijd en een handicapwed strijd. Voor de winnaars worden prijzen ter beschikking gesteld tot een totaal bedrag van 30.000 pond sterling. Zowel srtraalvlieg- tuigen als vliegtuigen met zuigermotoren zullen aan beide wedstrijden, die gelijktijdig worden gehouden over hetzelfde traject, deelnemen. De route loopt over Basra, Calcutta en Singapore tot een punt aan de Oostkust van Australië en van daar naar Christchurch (Nieuw-Zeeland): Vier internationale luchtvaartmaatschap pijen hebben voorlopig ingeschreven voor de handicaprace. Het zijn de British European Airways Corporation, de British Overseas Airways Corporation, de K.L.M. en de Quantas Empire Airways. GEDIPLOMEERDE COSTUMIèRES EN COUPEUSES Voor de in Utrecht gehouden mode-vak- examens van de Stichting Verenigde Mode- Vakscholen in Nederland slaagden de dames: A. P. de Beurs, W. Broek, F. Scholtens en G. C. P. Schaap (voor costumière) en B. T. Bragt en L. de Waard (voor coupeuse). Met de „Noordam" van de Holland Amerika Lijn arriveerde te Rotterdam een groep van tien vakverenigingsleiders, verte genwoordigend het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B. Zij hebben in het kader van het technisch hulpprogramma van de E.C.A. een studiereis van zes weken door de Verenigde Staten gemaakt. De directeur materieel van het wapen der militaire luchtvaart, reserve-kolonel prof. dr. ir. G. Otten, is bevorderd tot reserve generaal-majoor van dat wapen. Ze hadden allemaal veel plezier om dat geval van Bunkie in de kist en hij lachte zelf maar mee! 't Was immers goed afgelopen. Na het eten had Plop nog 'n plannetje.In hun tuin stond een appelboomen die hing vól mooieglimmende appels. Ze waren al rijp ook. „Kom!", zei Plop. „We zullen vast eens wat van die appeltjes gaan plukken, dan mag je er zelf van eten en je kunt er ook 'n mandje vol van meenemen voor Tante Liezebertha!" Dat vonden ze fijn. Ze volgden Plop in de tuin en hij zette een laddertje tegen de stam; toen plukte hij de mooie appels netjes tussen de blaren uit en liet ze vallen in het gras, waar de jongens ze ijverig raapten en in 'n mandje legden. Ook zetten ze gauw hun tanden in zo'n heerlijke vrucht, en dat smaakte, hoor! Plof.plof.ploftelkens kwam er weer 'n appel naar beneden. Plop stond op het trapje en plukte maar door. En toen, opeens. „Au!", riep Bunkie, en wreef z'n bol. Hij had 'n appel precies op z'n hoofd gekregen! De Finse socialistische ministers zijn heden uit de regering getreden, waarmede Finland voor een regeringscrisis staat. Pre mier Kekkonen zou hedenmiddag nadere mededelingen doen over het lot der re gering. In de haven van Antwerpen is gister avond brand uitgebroken in de ruimen van het Nederlandse motorschip „Ridderkerk" van de V.M.S., dat met een lading stukgoe deren uit Oost-Afrika kwam. De brandweer had de hele nacht werk om het vuur te be dwingen. Twee ruimen moesten geheel onder water worden gezet. De schade is zeer aanzienlijk. Voor „Les conférences frangaises" hield ds. Marc Jospin gisteravond een lezing in de Renaissance-zaal van het Frans Hals museum over het Franse gewest Poitou, dat zich bevindt tussen de Loire en de Garonne. Zijn betoog beperkte zich overigens niet tot die landstreek, maar diende er evenzeer toe om degenen, die menen dat Frankrijk uit sluitend uit Parijs en de Cöte d'Azure is samengesteld, op het rechte pad te brengen. Of liever gezegd op de kronkel weggetjes van het Franse platteland, dat nog steeds de ruggegraat vormt van Frankrijk. Het werd tevens een charmant pleidooi voor een tourisme, dat door veel te weinig bui tenlanders in Frankrijk bedreven wordt. Een tourisme dat de platgetreden paden verlaat en zorgeloos avontuurt door het on bedorven Franse landschap met als voort durende beloning het speciale gerecht of het speciale landwijntje van de contreien die men doorkruist. Een landwijntje dat het stof van het verhemelte spoelt en een gerecht, waarin het tikje knoflook geen kwaad kan, aangezien iedereen het immers eet. Zo'n streek is ook Poitou, verdeeld in drie departementen, waarvan de Vendee het meest, maar nog steeds niet genoeg be kend is. Deze oude provincie heeft een bewogen historie gehad. De overblijfselen van Romeinse amphitheaters en de ruïnes uit later tijden getuigen daar nog steeds van. Invasies, geloofs-oorlogen (de wieg van de Franse Reformaties stond hier), hebben hun sporen in het land en zijn men sen nagelaten. Niet minder dan elf veld slagen van beslissende betekenis voor de Franse geschiedenis zijn hier uitgevochten. Het zou te ver voeren om het voortref felijk relaas van ds. Jospin op de voet te volgen, maar we willen niet nalaten enkele van de grote mannen te noemen, die Poitou heeft voortgebracht: Richelieu, Descartes, Clemenceau, Juin en De Lattre de Tassigny. Het zijn er maar een paar uit een lange reeks. Ds. Jospin, die zelf uit Poitou komt, vergeleek tenslotte het karakter van de mensen daar met dat van de Nederlanders en kwam tot de conclusie, dat er opvallend veel aanknopingspunten zijn. Reden temeer voor de vrienden van Frankrijk om dit land tussen Loire en Garonne eens een keer in hun reisplan op te nemen. De lezing werd opgeluisterd door zang van de Groupe Vocale de Coligny, vijf meisjes die volks liedjes uit Poitou zongen en door oude ballades, die gezongen werden door mevrouw Cosguilleron. die daarmee een vleugje van de weemoedige charme van de Vendee in de zaal bracht. Aardijk, p. 19 Key west. Alblasserdijk, 19 p. Terceira. Alcyone, 19 v. Bombay n. Colombo. Almkerk. 19 v. Singapore n. Hongkong. Ampenan, 19 p. Ceylon. Aagtedijk, 20 p. Vlissingen. Abbedijk, 19 p. Recife. Almdijk, 20 v. Havanna n. Vera Cruz. Alnati, p. 19 Kp. Verdische eilanden. Alpherat, p. 19 St. Helena. Atlantis (rep.), 23 16 u. H. v. Holland verw. Alderamin, 19 200 m. O.ZO. Fernando. Algenib, 19 840 m. O. Bermuda. Andijk, 19 325 m. W. Ouessant. Arundo, 19 240 m. Z. Azoren. Aletta, 19 te Balikpapan 20 n. Soerabaja. Amsteldijk, 19 500 m. Flores. Averdijk, 19 600 m. W. Scillies. Alphard. 19 250 m. Z. Recife. Aagtekerk, 21 v. Manilla te Cebu. Alwaki, 20 pass. Kp. Frio. Agamemnon, 21 v. Maracaibo n. Philadelphia. Amstelveen, 19 v. Baltimore n. Nederiland. Arendsdijk, 20 v. New York n. Boston. Arkeldijk. 20 te Houston. Alkaid, 21 te Antwerpen. Arendskerk, 21 v. Hamburg te Schiedam (rep.) Ariadne, 20 v. Barcelona n. Algiers. Bintang, 10 Rode Zee ter hoogte v. Pt. Soedan. Baarn, 20 te Balbao v. Porto Chicama. Elijdendijk, 19 v. Baltimore n. Rotterdam. Boschfontein, 18 v. Port Said. Borneo, 19 200 m. W. Halmaheira. Breda, 19 900 m. N.NO. Guadeloupe. Bonaire, 19 525 m. ZW. Madeira. Blitar, 20 v. Belawan n. Colombo. Bengkalis, 20 pass. Bermuda. Bennekom, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Caltex Nederland (tl, p. 19 Kp. St. Vincent. Caltax The Hague (t), p. 19 Finisterre. Celebes. 20 te Genua. Congostroom, 19 te Amsterdam. Caltex Delft, 20 v. R'dam n. Sidon. Caltex Pernis, 21 pass. Gibraltar. Cottica, 20 v. Pt. del Gada. Castor, 21 nm. te Curagao verw. Clavella, 21 te Avonmouth v. Bahrein. Dalerdijk, 18 te Vancouver v. Rotterdam. Delfland. 19 v. Bremen n. Hemburg. Delft, 20 v. Iquique n. Antofagasta. Elmina, 20 te Lagos. Esso Amsterdam (t), 19 v. Curagao n. Rotterdam. Edam, 19 415 m. O. Cape Race. Erlnna (t), 19 200 m. ZO. Vizagapatam. Eemdijk, 20 v. R'dam n. Cuba. Eemland, 21 te Recife. Esso Rotterdam, 21 te Rotterdam. Friesland, 20 (9 u.) pass. Gribraltar. Farmsum, verm. 28 te R'dam v. Baltimore. Gouwe, 19 v. Libreville n. Monrovia. ADVERTENTIE Het is ditmaal wel een zeer vroege Pasen en al hebben wij kans op een mild lente zonnetje; er kan nog wel eens een Maartse buis tussen vallen. Maar in ieder geval zult U de feestvreugde verhogen door Uw gezin te tractoren op een heerlijk kopje pittige Paarsmerk-Koffie van Niemeijer: dit maakt van elke dag een feest dag En U geniet dan dubbel, want zonder kosten spaart U met Niemeijer's waardepun- ten (ook op de pakjes Gala-Thee en Pnn- cess-Thee) het prachtige „Safira -lafelbestek bij elkaar. Voor een betrekkelijk gering aan tal punten kunt U al éen mooi stuk „Safira kriifjen Een briefkaart aan Th. Niemeijer N.V., af deling Geschenken, te Groningen en U ont vangt per omgaande de geschenkenlijst franco thuis. De deelnemers aan de grote Niemeijer prijs vraag, worden verzocht nog even geduld te hebben, daar wegens een overstelpend aan tal inzendingen de uitslag eerst na Pasen bekend kan worden gemaakt. DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels 42) Zij lachte tegen Marigold. Toen zag zij Peter. Even keek zij verbaasd, toen gaf zij een kreet van blijdschap. „Peter, wanneer ben je teruggekomen?" „Vanmiddag." Sally keek van Peter naar Marigold. Kaar gezicht straalde. „O, Sally!" Impulsief liep Marigold op haar zuster fee en gaf haar een innige zoen. Sallv begreep het. „Dit betekent....", vroeg zij. „Dat Marigold met mij gaat trouwen," vulde Peter aan. „Lieve mensen, ik ben zo blij voor jul lie!" „Peter," zei plotseling Sally op een ern stiger toon, „jou had ik juist willen zien." „Waarom?" vroeg zij verbaasd. ..Omdat ik er ach(er ben gekomen, wie jij feitelijk benl!" HOOFDSTUK XVIII. „Je bent dus detective geworden?", vroeg Peter met een glimlach. „Ik had gedacht, dat Anne het wel ont dekken zou. Ik had er werkelijk niet op gerekend, dat jij het zou zijn." „Waar gaat dit allemaal over?", vroeg Marigold verbaasd, van de een naar de ander kijkende. Sally keek naar Peter. „Wil jij het haar vertellen, of zal ik het doen?" „Wacht eens even." riep Marigold, „voor dat jullie iets vertellen, dat er iets vrese lijks met Peter is, hoe slecht ook, ik zal altijd van hem blijven houden!" „Ben je daar wel erg zeker van?", vroeg Peter met een schalks lachje. „Zeker?", herhaalde Marigold, „absoluut zeker!" „Zelfs indien ik je bedrogen heb?" „Dat kan mij ook niets schelen." „Nu Sally," zei Peter, „vertel maar op." Hij legde zijn arm om Marigolds schou ders. „Nee", zei Sally, „vertel jij het maar." „Goed dan," en hij vervolgde: „Ben je klaar om de schok op te vangen, Mari gold?" „Ja." „Mijn werkelijke naam is Montague Pe- terfield Sebastian Fenwick. Dat is heel wat, hè?" „Fenwick?", herhaalde Marigold. Toen begon wat bij haar te dagen. „Is dat niet de familienaam van de Cheyns?" „Is zij even knap?", vroeg Peter. „Maar Peter," ging Marigold enigszins Groote Beer (emigr.), 21 te Fremantle v. A'dam. Hersilia, 19 te Amsterdam. Hector. 19 v. Limasol rede Haifa. Hera, 20 pass. Ouessant. Helicon, 21 v. La Guaira n. Guanta. Haarlem, 21 van Kingston n. Satiago. Hercules, 20 te Kaiyvia. Indrapoera, p. 19 Engano eil. Japara, 19 3.45 u. v. Colombo. Jagersfontein. 20 v. Kaapstad n. Teneriffe. Klipfontein, 19 te Durban v. East London. Karsik, 20 v. Bunta n. Ampenan. Kota Agoeng, 20 te Belawan. Kota Inten (repatr.), 21 (18 u.)) aan de Hoek v. Holland verw. Luna, 20 te Amsterdam. I.awak, 19 v. Djakarta n. Semarang. Laertes, 20 rede Ras Mallap. Lievevrouwekerk, 20 te Chitagon. Lombok, 20 te Manilla. Loosdrecht, 19 v. Colombo n. Leppey. Langkoeas. 19 te Sungeigerong. Loenerkerk, 20 v. Genua n. Port Said. Loppersum, verm. 22 v. Sfax n. Vlaardingen. Lekerkerk, 21 v. Rotterdam n. Marseille. Malea (t), p. 19 Gibraltar, verm. 23 te Vado. Manoeran, 20 te Pt. Soedan. Marisa (t), 19 dwars Rio Grande. Muiderkerk, 19 v. Pt. Said. Murena (tl, p. 19 Ouessant. Mataram, 20 1.30 u. v. Port Said. Madoera. 19 325 m. Z.ZO. Dondrahead. Metula (t), 19 240 m. O. Guadeloupe. Myonia (t), 19 pass. Zuidpunt Ceylon. Merwede, 19 150 m. N. Azoren. Maas, 19 240 m. N.NW. Trinidad. Marken, 20 rede Accra. Maetsuycker. 20 v. Djakarta n. Fremantle. Meerkei'k, 20 rede Melbourne v. R'dam, Meliskerk, 20 nm. te Port Said. Modjokerto, 20 v. Djakarta verm. 22 aank. Singa pore. Malvina (t), 20 pass. Noordpunt Luzon. Metula (t), 20 pass. Martinique. Mijdrecht (t), 21 bij St. Pauls Rock. Nieuw Amsterdam, 21 v. Pt. au Prince n. Car tagena. Noordam. 20 te R'dam v. New York. Nestor, 20 v. Palermo. Orion, 19 te Izmir. Oberon, 20 te Philadelphia v. Carupano. Oranje, 19 120 m. N Massawa. Oranjestad, 19 dwars Oporto. Omala (t), 19 325 m. Z.ZO. Dondrahead. Oranje Fontein, 19 300 m. N. Teneriffe. Ovula (t), 20 v. Singapore te Mirl. Ondina (t), 20 pass. Antigua. Oranjefontein, 20 nm. v. Teneriffe. Orestes, 21 v. Valparaiso te Talcahuano. Prins Willem v Oranje, 19 v. Antw. n. Londen. Phrontis, 20 te Amsterdam. Prins Alexander, 18 te St. John. Paula (t), 19 180 m. Z. Bangkok. Prins Willem III, 19 v. Tripoli n. Valencia. Polydorus, 21 verw. Gibraltar. Polyphemus, 21 te Halifax. Parkhaven, 19 v. R'dam n. Hampton Roads. Prins Willem II, 21 te A'dam v. Baltimore. Ridderkerk, 19 te Antwerpen. Roebiah, 20 te Djakarta v Singapore. Rondo. 20 te Lorenzo Marques. Rotti, 19 v. Singapore. Rufina (t), 17 v. Curagao n. Montevideo. Rossum, 19 v. Ostende n. Leixoes. Roepat, 20 nm. te Port Said. Roma (repatr.), 21 te Aden verw. Radja, 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Salland, 19 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Slamat, 19 te Suez. Scherpendrecht (t), 19 v. Sidon n. Portland. Slamat, 20 v. Suez. Schiedijk, 19 900 m. W. Flores. Sommelsdijk, 19 750 m. W.ZW. Ouessant. Siberoet, 19 v. Djakarta n. Padang. Sarpedon, 20 te Porto Plata. Samarinda, 21 te Belawan v. Semarang. Sliedrecht, 20 pass. Gibraltar. Stentor, 20 pass. Finisterre. Sibajak (emigr.), 20 b. Oostpunt Flores. Soestdijk, 21 te Beaumont Texas. Stad Alkmaar, 20 te Narvik v. Emden, 24 n. Rot terdam of Vlaardingen. Stad Dordrecht, 20 v. Sebutal n. Kral. veer. Stad Maassluis, 20 te Vlaardingen v. Saffi, 23 naar Pepel. Tabinta, 20 v.m. te Colombo, Tjibesar, 19 bij Formosa. Taria (t), 19 175 m. O. Malta. Telamon, 19 175 m. N. Haiti. Tjitjalengka, 19 600 m. Z. Hongkong. Tasman, 19 te Belanwan. Tiberius, 19 150 m. N. Inagua. Triton, 19 240 m. N. Turks Island. Tjibesar, 20 pass. Zuid-Formosa. Tamo, 20 v. Nicochea. Tero, 21 te Buenos Aires v. R'dam. Tawali. 20 v. A'dam n. Indonesië. Tiba, 21 te St. Vincent verw. om te bunkeren. Utrecht, verm. 22 v. Singapore. Volendam (emigr.), 20 950 m. O. Kp. Race. Venus, 20 p. Gibraltar n. Antwerpen. Vulcanus, 21 te Amsterdam. Westerdam, 19 te New York. Waikeie, 19 v. Soerabaja n. Makassar. Winterswijk, 19 400 m. NO. Porto Rico. Waterland, 20 pass. St. Pals Rock n. Las Palmas. Wilem Ruys, 20 (16 u.), pass. Pantellaria. Willemstad, 20 v. Trinidad n. Barbados. Zonnewijk, 19 600 m. W.NW. Flores. Zeeland. 20 v. Emden n Stor' holm. IJssel, 21 (12 uv) voor IJmuiden verw. v. San Juan de Haiti via Antwerpen. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad 's morgens gehaald, 's avonds gebracht. HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 van haar stuk gebracht voort, „dan ben jij....". De kleinzoon van de hertogin. Ik heb mij allang afgevraagd hoelang het voor Anne geheim zou kunnen blijven. Maar hoe ontdekte jij het, Sally?" „Ik zag een foto van je in een van de albums van de hertogin." „Lieve hemel, heeft zij die nog bewaard? Ik dacht, dat ik totaal uitgebannen was." „Integendeel! Je zult weer in de familie kring opgenomen worden! Daarom wilde ik je vandaag zo graag zien!" Peter keek verbaasd. „Je grootmoeder zal je een brief schrij ven." „Wat heb ik nu dan weer gedaan?" „Nee, dat is het niet. Het gaat erom wat zij niet heeft gedaan! Zij voelt zich be schaamd en wil weer vriendschap met je aanknopen." „Wie heeft hier een handje in gehad? Ben jij het soms geweest, Sally?" „Misschien heb ik er wel iets mee te maken," gaf zij toe. „Maar Peter, je moet vriendelijk voor haar zijn!" „Ik wil voor niemand vriendelijk zijn, behalve voor Marigold!" en hij vervolgde: „Mijn grootmoeder is een oude autocraat, die zich met alles en nog wat wil be moeien." Sally zweeg. „Je moet mij alles uitlegen Peter", zei Marigold. „Ik ben er helemaal opgewon den van! Peter Aird is dus helemaal niet je eigen naam?" „Neen, ik werd Peterfield gedoopt, met verder al die andere gekke namen. Aird is de naam van mijn moeder." „Toen ik het stof van de Cheyns van mij afschudde", vervolgde Peter, „nam ik de naam van mijn moeder aan." „Vertel mij alles Peter!" B „Laat mij eerst een sigaret opsteken." Hij greep naar zijn koker. Staande voor de schoorstenmantel begon hij zijn verhaal: „Toen mijn vader en moeder bij dat auto-ongeluk omkwamen, was ik juist bij de Guards gekomen. Hun dood was een geweldige schok voor mij. Ik hield van beiden dolveel. Ik ging naar mijn groot moeder en vertelde haar, dat ik de mili taire^ dienst wilde verlaten. Het was mijn plan om in de scheepsbouw te gaan. Mijn grootvader, Douglas Aird, had een werf aan de Clyde. Zij wilde hier echter niets van horen. Zij was woedend! „Er is altijd een lid van de familie bij de Guards ge weest, dus jij moet blijven." Ik antwoord de toen, dat als de wereld aan het ver anderen was, er ook wel eens iets in de oude families kon gaan veranderen. Toen werd zij helemaal nijdig. Het resultaat van de ruzie was, dat ik verstoten werd. Ik ging toen naar mijn grootvader Dou glas- en legde hem alles uit. Op zijn manier nam hij het nogal grappig op. Gelukkig voelde hij wel wat voor mijn plannetje. Ik werd dus in de zaak opgenomen en noemde mij van die tijd af Peter Aird." „Ga door", zei Marigold, daar Peter even zweeg. „Ongeveer een jaar had ik op de werf gewerkt, toen de oorlog uitbrak. Ik werd naar Frankrijk gezonden in mijn oude Brigade, keerde via Duinkerken terug en ging toen naar het Oosten. Ik had werke lijk een geweldig geluk! Even voor het einde van de oorlog werd ik gewond." „Je hebt me nooit verteld, dat je ge wond bent geweest!", zei Marigold verwij tend. „Het was ook niet zo belangrijk." Peter ging verder met zijn geschiedenis: „Toen ik in Engeland terugkwam, voel de ik er weinig voor weer naar de werf te gaan. Ik bleef dus in Londen hangen. Grootvader Aird beviel dit echter niet al te best. Hij beval mij bijna weer terug te komen naar Schotland. Ik schreef hem toen, dat ik zou terugkomen als ik klaar was en misschien zelfs helemaal niet meer. Zijn antwoord leek erg veel op dat van mijn grootmoeder. Hij stuurde mij geen cent meer! Dat deed mij echter niet bar veel. Ik had nog wat geld op de Bank en verdiende vrij aardig met tekenen. Ik be hoefde dus geen honger te lijden! Ik huur de hier dichtbij een werkkamer en alhoe wel ik mij niet erg gelukkig voelde, rolde ik best door het leven. Totdat ik jou zag Marigold!" Peter drukte zijn sigaret uit en legde beschermend zijn arm om Marigold. „Toen wist ik precies wat ik wilde!" „Peter", riep Marigold verheugd, „hield je al direct van mij?" „Van de eerste seconde, dat ik je gezien had!" Hij haalde eens goed adem en ging ver der. „Een tijdje geleden dus vertrok ik uit Londen. Ik ging naar mijn grootvader om zoete broodjes te bakken. Het was niet gemakkelijk hem over te halen. Tenslotte bezweek hij echter. Nu werk ik dus weer op de werf en hard ook: ik moet een paar verloren jaren inhalen!" Hij keek naar Marigold en Sally. „Dat is dan mijn geschiedenis." „Je wilt toch wel weer vrede sluiten met je grootmoeder, Peter?", vroeg Sally. Haar stem klonk bijna smekend. „Waarom?", vroeg Peter. „Ik kan best mijn eigen boontjes doppen." „Maar zij kan niet zonder jou, Peter. Zij wordt erg oud. Voordat zij overlijdt wil zij het met jou weer in orde gemaakt hebben!" „Dat lijkt helemaal niet op een geluid van haar." „Zij is veel ouder geworden Peter. Je zult haar misschien maar met moeite her kennen!" Marigold greep Peters hand. „Je moet het doen. Peter!" .Goed, ik zal het doen!" „Vreemd", zei Marigold, „dat ik nu in 1e familie zal worden opgenomen." Sally gaf een verbaasd gilletje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6