Schindeler Morgen Paasbrood bestellen bij Franken Eerste boom geplant op „Cruquius-hoeve" Kort en Bondig WOENSDAG 21 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Schaakcompetitie Noordhollandse Schaakbond Pelotonwedstrijd in de Haarlemmermeer Sport in 't kort Aan de Kwartaalabonnés Nieuw-Zeeland—Engeland eindigde in een draw REMBRANDT Kring Haarlem vergaderde GABARDINE REGENJASSEN 100 wol 109.- Turners bespraken actuele onderwerpen Engelse profs en het Festival of Britain HFC en HVV spelen om de Dr. Van Moorselbeker Wie kwaliteit weet te waarderen Zal LINCOL KOPERPOETS begeren! Om de Nobelsbeker GROTE KERK Een bom in de „Kennemerduinen"gevonden Voorzorgsmaatregelen bij de ontploffing Kinderen sprongen uit raam van brandend bovenhuis Regiment „Betuwe" défileerde op de Dreef Wensen van de Nederlandse Vakcentrale Geen nieuwe loonronde maar verlaging der bijdragen voor sociale voorzieningen 5 Op het terrein van de Haarlemse Gemeente Reiniging werd gistermiddag deze nieuwe vuilniswagen gedemonstreerd, een Zwitserse uitvinding, welke door een Bel gische firma in de handel wordt gebracht. De wagen heeft twee hydraulische persen, van ioelke er een dient voor het storten, de ander voor het samenpersen van het' vuilnis in de laadbak, waardoor vijftig procent meer vuil meegenomen kan worden dan door de thans gebruikte wagens. Schaken De Haarlemse ploegen HSG 4 en Haarlem hebben hun supprematie in de hoofdklasse C wel bewezen. Fier prijken zij na afloop dei- competitie boven aan de ranglijst als respec tievelijk nummer een en twee. Slechts één tiental promoveert naar de hoofdklasse B en dit zal HSG zijn. In de overgangsklasse van de Noordhol landse Schaakbond werden na arbritage enkele voorlopige uitslagen definitief: Rol landHOSC 5'/j4!s en HOSCHeemstede 5ij. Zoals reeds gemeld handhaafden beide Haarlemse teams zich. Wie er kampioen is in de eerste klasse A en dus gaat promoveren, is nog steeds niet bekend. Wel werd inmiddels de wedstrijd HSG II—Weenink beslist: 7—3 voor HSG II. Hierdoor staan HSG II en Het Oosten I ge lijk aan kop. Beide teams wonnen vier van de vijf wedstrijden en beide teams scoorden evenveel bordpunten. Toch kan er nog geen beslissingswedstrijd gespeeld worden, want HSG II heeft behalve een protest ook beroep tegen een arbritrags' aangetekend. Vooral dit beroep schijnt niet geheel kansloos te zijn. In de tweede klasse A ziet het er niet best uit voor De Torens I. Wel bracht arbitrage een 6V£3VL> overwinning op Santpoort II, doch de nederlaag van 73 tegen HOSC II maakte alles weer onzeker. Slechts een nederlaag van Haarlem III tegen Heemstede III kon de PTT-schakers nog redden, doch ook de Haarlem-spelers hadden het gevaar gezien. Wel kwam de wedstrijd Haarlem III -Heemstede III nog niet verder dan voorlopig 3—3, maar de kansen voor de Haarlemmers staan gunstig. Waarschijnlijk zullen De To rens I en Santpoort II degraderen. In de tweede klasse B was Rolland II nog niet geheel veilig. Deze veiligheid kwam in de laatste, ronde, al was het niet zozeer door de prestatie van de schakers van Rolland. Tegen Bloemendaaal II (voorlopig 5—3 voor de Bloemendalers) zal wel worden verloren. Het behoud danken de Haarlemmers aan het feit, dat Heemstede II aan De Uil I niet meer dan een gelijk spel toestond. In de tweede klasse C werd HSG III kam- pioenina een 46 overwinning op Kennemer land en een 5V>414 overwinning op Het Oosten II. De overwinning van 6—4 op Het Oude Slot heeft Het Oosten II dus weinig gebaat in de strijd om de hoogste eer. Haar lem IV verzuimde zijn kans op behoud door in de laatste wedstrijd met 6—4 van Ken- nemerland te verliezen. In de derde klasse B werd de voor het kampioenschap beslissende wedstrijd Het Oosten IVHWP II uitgesteld. In deze afde ling trok de aandacht de wijze, waarop SSCH de competitie afsloot. Leek dit team na drie achtereenvolgende nederlagen voor degradatie voorbestemd, toen de nood het hoogst was, werd de geest vaardig over de spoorwegschakers. Met 6!i3'4 werd een schier onmogelijk geachte overwinning be vochten op HWP II en vervolgens werd in de laatste ronde Kennemerland II met voor lopig 514—3Vz geklopt. Daarmee zijn de Spoorwegen weer „veilig", al ging dit dan ten koste van Kennemerland II, welk tiental met Zandvoort degradeert. Hoewel Het Oosten III de competitie in die derde klasse C besloot met een overwinning op Hiillegom (voorlopig 514—3'4) zag het zich toch het kampioenschap ontgaan, door dat Hoofddorp I met niet minder dan liefst 814—114 van Het Zwarte Paard I won. In de vierde klasse E boekte het kleine doch dappere 't Schouwtje succes. Het stuitte HWP III in zijn opmars door het met 64 te kloppen en maakt nu zelf een uitstekende kans het kampioenschap te behalen. Hoe wispelturig Heemstede V is, bewees het nog eens in zijn laatste wedstrijd tegen Kijk Uit IV. Ditmaal werd het een overwinning voor de Heemstedenaren en maar liefst met 714—214. Wielrennen Maandag, Tweede Paasdag, houdt de Am sterdamse wielerclub „Olympia" een peloton wedstrijd in de Haarlemmermeer. Er nemen twaalf 'verenigingen deel. Ook de HSV „De Kampioen" zal met een ploeg van zes ren ners aan de start verschijnen. Om de anderhalve minuut vertrekt er een vereni ging in Hoofddorp. De afstand bedraagt honderd kilometer. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. De uit slagen van de gisteravond in het Sport- fondsenbad gespeelde waterpolo competitie wedstrijden zijn: derde klesse heren: Haar lem 4HPC 3 1—0; HVGB 3—DWT 3 3—0. Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f5,70) storten of overschre ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op eén van onze rekeningen bii de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven, wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bii onze administratie? Cricket De eerste van de twee testwedstrijden tussen Nieuw-Zeeland en Engeland is in een draw geëindigd. In antwoord op Nieuw- Zeelands eerste innings van 417 voor 8 (ge sloten) scoorde Engeland 550 runs. Aan het eind van de laatste dag hadden de Nieuw- Zeelanders in hun tweede innings 46 runs gescoord voor het verlies van drie wickets. De beste prestatie van de Engelse kant was 134 not out van Trevor Bailey die vier en half uur aan bat stond alvorens hij de 50 bereikte. Daarna sloeg hij er frank en vrij op los. Over het algemeen werd er echter traag gescoord en toen de wedstrijd werd voortgezet was het al duidelijk dat het resultaat een draw zou zijn. Bailey maakte zijn tweede century tijdens deze tournée. Tegen Victoria had hij een innings van 125 runs genoteerd. Ook Wright haalde met 45 zijn hoogste totaal. Hij en Bailey zetten voor het negende wicket een stand op van 117. De score van Engeland in de eerste innings luidt: Hutton b Moir 28 Washbrook c Mooney b Hayes 58 Simpson c Wallace b Moir 81 Compton b Burtt 79 Bailey not out 134 Brown c Scott b Cresswell62 Evans c Hayes b Moir19 Bedser c Hayes b Moir5 Tattersall b Moir 2 Wright c Mc Gibbon b Cresswell.... 45 Statham b Moir 9 Extra's 28 550 De bowlingcijfers van Nieuw-Zeeland waren: Hayes 185; Reid 029; Mc Gibbon 0—74; Cresswell 2—75; Moir 6155; Burtt 199; Scott 05. De score van Nieuw-Zeeland in de tweede innings luidde: Mc Gibbon c Evans b Simpson 8 Hayes Ibw b Washbrook 19 Cresswell c Evans b Simpson 2 Moir not out 7 Scott not out 10 Extra's 0 Totaal voor drie wickets 46 De bowlingcijfers van Engeland waren: Washbrook 125; Simpson 2—4; Hutton 07; Compton 0.10. ADVERTENTIE Zwemmen Onder voorzitterschap van de heer G. Voogd werd gisteravond in hotel Lion d' Or de jaarvergadering van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gehouden. In zijn openingswoord bracht de voorzitter in herinnering de successen die de Nederlandse zwemploeg verleden jaar in Wenen heeft behaald en sprak er zijn vreug de over uit, dat drie leden uit de kring Haarlem, Cor Braasem, Gerrit Bijlsma en Joris Tjebbes daaraan hun medewerking hadden verleend. De jaarverslagen van de secretaris van de zwemcommissie en van de polocommissie getuigden van grote activiteit in het afgelopen jaar. Aangesloten waren negen verenigingen met een ledenaantal van 2805 leden. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat de financiële toestand niet ongunstig genoemd kan worden. De bestuursleden, de heren G. Voogd, voorzit ter; P. Wapstra, secretaris; P. van Goor, penningmeester; J. J. Hogeland Sr., vice- voorzitter; J. de Mayer, W. Schoppen en L. A. Rooozekrans, commissarissen werden her kozen. In de vacatures in de zwemcommissie ontstaan door het bedanken van de heren J. H. v. d. Booren en H. v. d. Helder werden bij acclamatie de heren P. Gottmer en H. A. van Doorenmaalen gekozen. In de polo commissie werd de heer E. Prager gekozen. De verkiezing van een secreitaris-competitie- leider ging niet zo vlot. Besloten werd dat DWR in deze functie zal voorzien. Hierna werd de agenda voor de aanstaande bondsvergadering behandeld. Vooral het financiële verslag van de bondspenning- meester werd onder de loupe genomen. De bondsvoorzitter de heer Jan de Vries en het lid van de financiële commissie de heer L. A. Roozekrans beantwoordden de vragen. Het voorstel van het bondsbestuur om de contributie en kosten van de startvergun ningen te verhogen werd met de stem van één vereniging tegen aangenomen. De heer Joh. M. Schmidt hield een inlei ding over de jeugdzwemdag 1951. Naar aan leiding hiervan werd besloten dat de jeugd zwemdag in Haarlem op 30 Juni zal worden gehouden. In de commissie die deze dag zal voorbereiden werden benoemd de heren A. Senden, J. J. Hogeland Sr. en een nog nader aan te wijzen lid van de Haarlemse Water- vrienden. Verzocht werd wederom een waterpolocompetitie voor de jeugd in tè stellen. De heer Hogeland Jr. bracht in herinnering dat het 7 Juli vijftig jaar geleden zal zijn dat te Haarlem, voor het eerst in Nederland, een waterpolowedstrijd werd gespeeld. HVGB heeft plannen om deze dag niet onopgemerkt .te doen voorbijgaan. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. la - lb - Tel. 16045 - Haarlem Uw adres voor kwaliteitskledlng Enige honderden turnenthousiasten zijn in Tivoli te Utrecht bijeen geweest om te luiste ren naar en te spreken over zeer belang wekkende onderwerpen van organisatorische en technische aard, betrekking hebbende op de gymnastiekbeoefening in het algemeen en op de gymnastiekbeoefening in het K. N. G. V. in het bijzonder. Deze besprekingfen beperkten zich echter niet uitsluitend tot de gymnastiekbeoefening maar ook tot het zeer uitgebreide terrein van de lichamelijke opvoeding en de vrije tijdsbesteding door de gymnastiekvereni gingen. Zo sprak dr. J. Miedema, chef van de af deling Lichamelijke Opvoeding en Sport bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over het onderwerp: „Actuele kwesties in en om de gymnastiekbeweging". Spreker begon met een uitvoerige beschou- win gover de begrippen „Sport", „Lichamelijke Opvoeding" en „Lichamelijke Oefening" te geven, waarbij hij opmerkte, dat vooral de eerste twee begrippen zeer dikwijls met elkaar vereenzelvigd en verward worden. Sport en lichamelijke opvoeding zijn echter geen tegenstellingen, doch vullen elkaar aan, waarbij dan van sport gesproken kan wor den, als de lichamelijke gesteldheid van het individu door een onder deskundige leiding en volgens van deskundigen ontvangen richtlijnen opgebouwde lichamelijke opvoe ding tot sportbeoefening in staat is gesteld. Bij de beoordeling van de vraag of iemand een 'bepaalde tak van sport zal kunnen be oefenen, dient niet alleen zijn lichamelijke (bij voorkeur door medische sportkeuring- bureaux) doch ook zijn geestelijke gesteld heid beoordeeld te worden en dan natuur lijk ook door daartoe speciaal te belasten bureaux, waarvan er al enkele in Nederland gevestigd zijn. Een en ander dient vervol gens in nauw contact met ouders en/of opvoeders te geschieden, omdat ook het milieu en de levensomstandigheden van grote invloed kunnen zijn. Met dit laatste punt dienen, volgens de heer J. M. J. Korpershoek, voorzitter van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding, vooral de leiders der gymnastiekverenigingen die les geven aan jeugdige gymnasten bekend te zijn, om daarmede bij het beoordelen van de vorderingen van hun discipelen rekening te houden en zo nodig maatregelen te nemen in het belang vap deze leden, Het beoefenen van de gymnastiek veroorzaakt niet alleen een lichamelijke en geestelijke vorming maar bevat ook een recreatie-element en vreugde-uiting, hetgeen daadwerkelijk werd aangetoond door dames van Attila (Utrecht) met een rhythmische-, een hoepel- en een baloefening, welke fraai van samenstelling keurig werden uitgevoerd. Dit bleek ook uit het optreden van een grote groep ferme jongens van „Kracht en Vlugheid" met een pittige vrije-oefening en uit grondgym- nastiek door heren van dezelfde vereniging. Derde spreker was de heer Th. Aalbers, lid van het bestuur van het K. N. G. V., die uiteenzette welke plaats, het K. N. G. V. in het volksleven inneemt. Mededelingen zijn gedaan over de ver koop van de loten voor de stichting van een fonds, waaruit de aankoop van een bonds- bureau bekostigd moet worden, In de tijd van nauwelijks drie maanden zijn 400.000 loten geplaatst, waardoor de aan koop van een eigen gebouw verzekerd is. Behalve 1100 prijzen, welke notarieel waren toebedeeld, verkreeg een drietal vereni gingen nog een extra prijs, wegens de grote verkoop. De leden van „Bato", Haarlem hebben kans gezien bijna 15.000 loten te plaatsen, een aantal, dat door geen enkele andere turnvereniging behaald werd. Voethal Berichten als zouden de Engelse voetbal profs hun steun weigeren aan het voetbal programma van 130 wedstrijden, welke ter gelegenheid van het Festival of Britain wor den gespeeld, werden door de heer Guthrie, voorzitter van de Players Union, tegenge sproken. De heer Guthrie verklaarde, dat zijn organisatie eigenlijk gekend had moeten worden bij de samenstelling van het pro gramma. Hij was evenwel van mening, dat een speciale bijeenkomst met de league en de Football Association voldoende zou zijn om mogelijke kwesties op te lossen. Het tournooi om de „Dr. van Moorsel beker" wordt dit jaar gehouden op de ter reinen van HW in Den Haag. Op dit tour nooi worden wedstrijden gespeeld tussen jeugdelftallen van HVV en HFC. Tot dus verre werd een vijftal wedstrijden ge speeld. Dit aantal is uitgebreid tot zes wed strijden. Het tournooi wordt Donderdag 29 Maart gehouden. Houdster van de beker is HFC. ADVERTENTIE Biljarten Dinsdag is het eerste gedeelte gehouden van de nederlaagwedstrijd om de Nobels beker tussen „Hof van Holland" en „Excel sior", Beverwijk. De Haarlemmers behaalden een voorsprong (84). Wegens afwezigheid van twee spelers ontmoetten Vessies en Loerakker elkaar twee maal. De uitslagen waren: Grapendaal (60) 60 39 5 1,53 Hooydonk (60) 46 39 7 1.17 Vessies (125) 114 41 13 2,78 Loerakker (100) 100 41 13 2,43 Vessies (125) 76 47 11 1,61 Loerakker (100) 100 47 9 2,12 Zijlstra (70) 36 31 7 1,16 Rozenhart (70) 70 31 10 2,25 Van der Maat (125).. 106 32 14 3.31 Veldt (130) 130 32 21 4,06 Van der Lem (105) ..105 38 10 2,76 Van der Veldt (130) 95 38 22 2,50 Vanavond wordt de wedstrijd voortgezet. ADVERTENTIE Hedenavond 8 uur: Ds. A. K. Straatsma Onderwerp: PILATUS Organist: FEIKE ASMA. ADVERTENTIE In het nationale park de Kennemer Duinen onder Bloemendaal is Dinsdag bij het graafwerk voor het duinmeer (dus ongeveer in het hart van het park) een bom gevonden. Dadelijk werd de Mijn- opruimingsdienst gewaarschuwd. Deze zal morgen, Donderdag, de bom tot ontplof fing brengen. Daar het een bom van 1000 kg. is moeten er voorzorgsmaatregelen genomen worden. De ontploffing is om ongeveer 12 uur te verwachten. Er worden 's morgens geen bezoekers in het park toegelaten. De politie van Bloemendaal geeft de be woners van Overveen en de kom van het dorp Bloemendaal in overweging even voor twaalf uur de ramen en deuren open te zetten. De Zeeweg zal van kwart voor twaalf tot na het ontploffen van de bom afgesloten worden. In Zwolle heeft mevrouw D. Jonker Sluiter, in intieme kring bekend als „Dette- meuie", haar honderdste verjaardag gevierd. Vanmorgen is op het erf van de „Cruquius- hoeve" nabij het voormalige gemaal „De Cruquius" in de Haarlemmermeer de eerste boom geplant van een grote hoeveelheid die in de toekomst het vijftig ha grote complex tegen de wind zal bescher men. De hoeve is eigendom gewor den van de Christelijke Vereniging tot ver pleging van lijders (essen) aan vallende ziekte en vormt een onderdeel van „Meer en Bos" te Heemstede. Van links naar rechts mr. H. Beucker Andreae, bestuurslid der~verenigihg, dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer, Zuster S. M. van Andel, besturend zuster en mevrouw E. E. Jonkheid-Peereboom, die de boom plantte. Mevrouw E. E. Jonkheid-Peereboom, secretaresse van het bestuur, heeft de boom, een linde, geplant. „De Cruquius-hoeve" zal gereserveerd worden voor ongeveer zeshonderd chroni sche patiënten, voornamelijk afkomstig uit de provincie Groningen. Zij zullen worden ondergebracht in de zes gebouwen die nog gesticht moeten worden. Dr. B. Ch. Lede boer, geneesheer-directeur van de inrich tingen, deelde ons mee, dat een half pro cent der Nederlandse bevolking aanleg heeft voor epilepsie. Vijftig procent van de patiënten kan volledig genezen en van de overige vijftig procent een groot gedeelte bijna geheel. De overige patiënten blijven chronische epil'ptici. Het is van het groot ste belang, dat kinderen, bij wie de ziekte Dinsdagavond heeft in de Joden Bree- straat te Amsterdam een felle brand ge woed, waardoor de drie verdiepingen van het perceel 77 totaal zijn uitgebrand. De Weduwe Kist met; vier kinderen, de familie Alma met vier kinderen en een ander gezin Kist, man, vrouw en één kind, zijn door deze brand dakloos geworden. De brand is om acht uur op de eerste verdieping ontstaan. Om negen uur had de brandweer het vuur bedwongen. Enige kinderen hebben zich uit het brandende huis gered door uit een raam van de eerste verdieping aan de voorzijde naar beneden te springen. Zij werden op gevangen door agenten van politie. Omtrent de oorzaak van de brand wordt medegedeeld, dat de bewoonster van de eerste verdieping bezig was in een kamer, waar een petroleumkachel brandde, kle ren in benzine te wassen. Ook in Haarlem zijn de handelaren in lompen en metalen begonnen met de in zameling van deze voor 's lands economie zo belangrijke afvalstoffen, een inzameling waarvoor in het ganse land actie wordt gevoerd. Een vrachtauto en vijf bakfietsen vertrokken gisteren van de Burgwal om propaganda voor deze inzameling te maken wordt geconstateerd, zich klinisch laten behandelen. Op de Emma-kliniek in Heem stede is het resultaat, dat zestig procent van epileptische kinderen geheel genezen. De bedoeling is het werk op „Meer en Bos" uit te breiden. Observatie- en chronische patiënten zullen gescheiden worden. Het bestuur der vereniging is dank zij de in stelling „De macht van het kleine" in staat gesteld „De Cruquius-hoeve" aan te kopen. Het hoopt spoedig met financiële mede werking van landgenoten de hoeve in ge bruik te kunnen nemen. De elementaire opleiding van de dienst plichtigen van de lichting 1950 I die, twee- li onder dvijf tig man sterk, in Januari van dit jaar de gelederen van het regiment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe" in de Koudehorn-kazerne kwamen versterken, is vanmorgen besloten met een inspectie op de binnenplaats van de kazerne en een défilé voor burgerlijke en militaire autori teiten op de Dreef. Deze militairen, die de tweede kanonnierbatterij vormen, zullen na Pasen in een kamp te Velsen hun corps training genieten, waarbij zij onder meer geoefend zullen worden met de nieuwe Canadese vuurmonden. Aan het besluit van de eerste opleidings periode is behalve een spectaculair militair karakter, ook een feestelijk tintje gegeven. Ouders en familieleden waren namelijk vandaag de gasten in de Koudehorn-kazer ne. Na een gezamenlijke erwtensoepmaal tijd staan een sportdemonstratie, een film voorstelling, een „thé-musicale" en een demonstratie met een Canadese luchtdoel vuurmond op het programma. Maar voordat men aan dit onderdeel van de ouderdag kon beginnen, was vanmorgen de hele kazerne in rep en roer om alles voor de inspectie in orde te hebben. Om precies half elf kondigde een tamboer van Betuwe's drumband de komst van kolonel J. C. M. van Nynatten aan, die in gezel schap van luitenant-kolonel G. J. van Driem, kazerne-commandant, de aangetre den manschappen aan een uitvoerige in spectie onderwierp. En zoals bij deze ge legenheden gebruikelijk is, trad na afloop van de militaire plechtigheid het peloton naar voren dat zich in de loop der oplei dingsmaanden als het beste had doen ken nen. Als beloning voor de wijze waarop de mannen van dit onderdeel zich van hun taak hebben gekweten, ontving de beste soldaat uit hun midden, soldaat J. Swet- sloot, een vaantje uit handen van kolonel Nijnatten. Luitenant-kolonel Van Driem sprak de mannen hierop toe. Hij roemde ondermeer de teamgeest van de mannen en bracht naar voren dat het uitloven van een vaantje de sportiviteit aankweekt. Onder commando van de paradecomman dant, majoor H. Heins, marcheerden de Koudehorn-bewoners vervolgens, voorafge gaan door de eigen drumband en het mu ziekcorps van de Stoottroepen, naar de Dreef, waar zij voor burgerlijke en mili taire autoriteiten défileerden., Wij merkten onder meer op: kolonel J. C. ML Nijnatten, commandant van de luchtdeel-artillerie; luitenant-kolonel J. van Driem, luitenant kolonel H. Scheffer, J. Fonteyne, hoofd commissaris van politie te Haarlem en A. F. Suurendonk, hoofdinspecteur van politie en vertegenwoordigers van de vereniging Pro Rege. De Nederlandse Vakcentrale, een politiek onafhankelijke centrale van in totaal on geveer 21.000 werknemers, heeft in een brief aan de regering en de volksvertegen woordiging haar standpunt uiteengezet ten aanzien van lonen en prijzen. De arbeidende bevolking leeft doorlo pend met tekorten, aldus de vakcentrale. Zij heeft nimmer gelegenheid gehad enige reserves te vormen. Door de vermindering van de subsidies op de eerste levensbe hoeften is zij rechtstreeks getroffen. Een nieuwe loonronde om dit bezwaar op te heffen wordt door de vakcentrale ten sterk ste ontraden, daar zij van mening is dat deze weer nieuwe prijsverhogingen tenge volge zal hebben. Naar haar mening zullen de werknemers beter geholpen zijn als de bijdragen aan.de sociale voorzieningen, die thans ongeveer 15 procent van het loon uitmaken omlaag gebracht worden. De vakcentrale stelt voor direct over te gaan tot grotere centralisatie en doeltreffender werkwijze van de lichamen, welke belast zijn met de administratie van genoemde sociale voorzieningen. Deze lichamen kosten te veel, aldus de vakcentrale, en eisen van de sociale lasten naar verhouding een te groot bedrag op. De netto-opbrengst van de nationale reclasseringsdag 1950 van het gehele land was f237.854,15 (1949 f218.660.49). De bruto- opbrengst in 1950 was f253.431,66. BINNENLAND Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft de regering telegrafisch verzocht, binnen de kortst mo gelijke tijd maatregelen te nemen tot dispensatie van de prijsverhogingen voor de ouden van dagen en de minst draag- krachtigen. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie bruggen heeft aanbesteed: het maken van een doorlaatbrug van gewapend beton met bijkomende werken in de Westelijke toegangsweg naar de brug over de IJssel te Doesburg. De laagste in schrijver was G. Wolfs te Eibergen met f 199.950. De hoogste inschrijver het Aan nemingsbedrijf Heyting te Arnhem met f 289.900. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mee dat hedenavond van 18.3019.00 uur alleen over de zender Hilversum I de rede van minister Van den Brink ter gelegenheid der installatie van de adviesraad voor de Militaire Productie zal worden uitgezonden. Op een te Rotterdam gehouden verga dering van aandeelhouders van de Holland- Amerika-Lijn is besloten, de jaarstukken over 1950 overeenkomstig het voorstel van de directie vast te stellen. Het dividend is be paald op 9 procent, waarvan 4 procent in contanten en 5 procent in nieuw uit te geven aandelen. Het dividend, zowel in contanten als in aandelen, zal betaalbaar zijn van 22 Maart 1951 af. In de twee vacatures in het College van Commissarissen werd voorzien door herbenoeming der aftredende leden, de heren E. Bennink en mr. A. Loeff. De 24-jarige klerk tweede klasse J. J. uit Gouda, die de gemeente Gouda voor ongeveer f 500 zou hebben benadeeld door het doen van enige foutieve boekingen, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek. Tegen hem was zes maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist. Buitenlandse toeristen hebben in 1950 voor 58 millioen gulden aan deviezen in ons land besteed. In 1949 besteedden zij 49.5 millioen gulden. Ruim 400.000 buitenlandse toeristen bezochten vorig jaar ons land. Dat was ruim 80.000 meer dan in het jaar daar voor. Onze Belgische buren staken in 1950 bovendien nog ruim vier-en-een-half mil lioen dagbezoeken in ons land af. In 1949 bezochten 35.000 Amerikaanse toeristen Ne derland. Zij gaven samen twee millioen zevenhonderdduizend dollar uit. De 40.000 Amerikanen, die in 1950 kwamen, gaven vier-en-een-half millioen dollar uit. De Christelijk Historische Unie zal op Woensdag 16 Mei in Krasnapolsky te Am sterdam haar algemene vergadering houden. Na een openingswoord van de heer H. W. Tilanus zal behandeld worden het nieuwe ontwerp beginselprogram en een ontwerp tot wijziging van de statuten. Maandagavond om ongeveer zeven uur is voor de Torengarage in Den Haag een taxi die daar geparkeerd stond ontvreemd. De chauffeur had zijn wagen even verlaten en zich naar de garage begeven, waar hij van een juist binnenkomende collega vernam, dat deze zijn auto enige straten verder was tegengekomen. Tot nu toe ontbreekt verder ieder spoor. De taxi draagt het nummer HZ - 36359. Na een langdurige ziekte is te Molen berg-Heerlen ir. G. C. J. van Tilbory, hoofd ingenieur der Staatsmijnen, belast met de leiding van de Staatsmijn Wilhelmina, over leden. Ir. Tilbory werd in 1899 te Bergen op Zoom geboren. Zijn mijnbouwkundige studies deed hij aan de Technische Hogeschool te Delft. De eerste groep toeristen uit de V. S., die dit seizoen naar ons land komen, een ge zelschap Amerikaanse dames, is Maandag avond door het Haagse gemeentebestuur in de oude raadszaal van het Stadhuis ont vangen. Het waren allen leden van de Pilot Club International, welke men enigszins zou kunnen vergelijken met de Rotary Club. Het ambtenarencentrum heeft een com missie in het leven geroepen, die rapport zal uitbrengen over de positie van de hoofden van gemeentewerken. In deze commissie heeft onder meer zitting de heer N. Vos, secretaris der gemeente Heemstede. Ten gemeentehuize te Peize is aan besteed de aanleg van de weg Rhoden—Peize Groningen. Voor de uitvoering met por fierslag was Albert de Siepe's Aannemers bedrijf te Winterswijk de hoogste inschrijver met f 1.627.000. De laagste was N.V. Wegen bouwbedrijf Gruno te Groningen met f 1.406.000. Voor uitvoering in bazaltslag was de hoogste inschrijver Albert de Siepe's Aannemersbedrijf te Winterswijk voor f 1.627.000 en de laagste Reef's Aannemers bedrijf te Oldenzaal voor f 1.435.000. Oud-minister mr. W. F. Schokking heeft het voorzitterschap aanvaard van het bestuur van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.). Van Donderdag 22 tot en met Dinsdag 27 Maart zullen de Nederlandse Spoorwegen extra treinen laten rijden naar en van het Zuiden, Noorden en Oosten des lands. Op de Hoogeveenseweg te Meppel is de twintigjarige J. Beugeling uit Ansen (gem. Ruinen) met zijn motor tegen een aan de kant van de "weg geparkeerde vrachtauto gereden. Hij was op slag dood. Vermoedelijk beeft B. door een sneeuwbui de vrachtauto niet gezien. De nieuw benoemde minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, zal ih de nacht van Vrijdag op Zater dag 30 Maart per K.L.M. uit Willemstad (Curasao) naar Nederland vertrekken. De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft tegen de Nijmeegse letterzetters de 20-jarige A. A. van R. en de 19-jarige A, G. C. en tegen de 23-jarige fabrieksarbeider W. M. K. één jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Deze Nij meegse jongelui hebben gedurende April van het vorige jaar vrouwen en mannen met gummiknuppels afgeranseld en zich daarna de inhoud van handtasjes en porte- feuiUes toegeëigend. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een beton-boogbrug, de Wier- dense brug in Almelo. Laagste inschrijfster was de N.V. „De Condor" te Amsterdam met f 388.700- de hoogste Dura's Aannemings- maatschappij N.V. te Rotterdam met f 420.000. Met ingang van de zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zullen op het baanvak Arnhem—Winterswijk enkele stoomtreinen worden vervangen door Die- seltreinen. Een tweejarige geit van de heer Th. Obdam in Zuidermeer (gemeente Berkhout) heeft vijf jongen ter wereld gebracht. De Commissaris van Politie te Hilver sum verzoekt opsporing van Klazina Jacoba te Wijs, geboren te Alkmaar op 7 Juli 1933, verkoopster, wonende te Hilversum, die op 14 Maart de ouderlijke woning verliet en sindsdien spoorloos is. HAARLEM EN OMGEVING Als advocate en procureur is bij de rechtbank te Haarlem beëdigd mejuffrouw C. F. Kehrer te Haarlem. Als makelaar in onroerende goederen werd voor de Haarlemse Rechtbank beëdigd: J. van der Hoorn, aannemer in bouwbedrij ven te Bennebroek. De Haarlemse recherche heeft gister middag de negentienjarige typograaf A. J. van O. aangehouden, verdacht van diefstal van een portefeuille, inhoudend een bedrag van f730, ten nadele van zijn patroon. De diefstal had hij in de maand Januari ge pleegd. Een bedrag van f 220 en de porte feuille waren nog in zijn bezit.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7