„BEKA" Fluks Cafetaria J. FORTGENS Wethouder Happé tot de bedrijven: „Poort Stadhuis staat voor u open" verende matrassen V. BEDDENSPECIAALZAAK Luxemburgse schilderkunst in Haarlem VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Voor 3.95 Paaseieren Stichting voor industriële ontwikkeling hield eerste bijeenkomst Heemstede Aankoop van perceel Raamsingel 2 bekrachtigd Dr. Willem Mengelberg in Zwitserland overleden Handelsovereenkomst met Oostenrijk ondertekend Samenzwering tegen Franco? Enquêteformulier voor oorlogsschade vals ingevuld Santpoort De heer M. J. Grüter ten grave gedragen Bloemendaal Hillegom Laatste cursus voor bouwkundig tekenen Uitbreiding van het Gemeentelijk Badhuis Zandvoort SCHEEPVAART pONDERDAG 22 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I» dezelfde zaal waar de Haarlemse Gc- eenteraad het besluit nam om te komen Jiöt de oprichting van de Stichting tot ont wikkeling van de Industrie te Haarlem, Kwamen gisteren vertegenwoordigers van Lt ganse Haarlemse bedrijfsleven bijeen L, kennis te nemen van de plannen van Leze Stichting, En het was een verheugend ({ken, dat de raadszaal stampvol was. Nie- Land hoefde trouwens spijt van zijn komst L hebben, al was het alleen maar om het voortreffelijk exposé van de voorzitter, Ifethouden W. F. Happé, over de mogelijk heden van industrieën in Haarlem, dat hij Lf, nadat hij de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, de Nederlandse Jjlaatschappij voor Handel en Nijverheid, de Hereniging voor Nederlands Fabrikaat, de banken en de Haarlemse Gemeenteraad jbad welkom geheten. De heer Happé vertelde, dat het de. be- Ifloeling is, om na dit eerste contact met het Haarlemse bedrijfsleven de Stichting de [vleugels uit te laten slaan, tot in de verste [boeken van ons land. De samenwerking met het Haarlemse bedrijfsleven is echter broodnodig en wordt trouwens weerspie geld in de samenstelling van de commissie. Waar er zo vaak geklaagd wordt over de [stroefheid van het ambtelijk apparaat, moet dit dan ook gezien worden als een poging om de zaak wat gesmeerder te doen gaan. Van een passieve houding jegens de industrie is het Gemeentebestuur thans [tot een actieve overgegaan. Dat er vroeger enige reserve bestond J jegens het aantrekken van conjunctuur-ge- jvoelige bedrijven is begrijpelijk, aangezien de lasten van een eventuele werkloosheid [op de schouders van de gemeente kwamen. Thans is de kans op werkloosheid echter kleiner en drukken eventuele lasten meer op het Rijk. Wel bestaat er nog verschil in appreciatie van nieuwe bedrijfstakken. In dustrieën, die hoge vakbekwaamheid eisen, moeten de voorrang hebben, aangezien zij hoger lonen betalen en dus het welvaarts- peil der gemeente verhogen. Geen concurrentie De gemeentelijke industrialisatie moet I gezien worden binnen het nationale plan en is geen poging tot ongebreidelde con currentie met andere gemeenten. Er zal dus geen dumping plaats hebben van grondprijzen, zei de heer Happé, die dat ook niet nodig achtte, aangezien Haarlem vele voordelen biedt voor vestiging van nieuwe industrieën of uitbreiding van be staande. Haarlem en omstreken hebben een groot consumptiegebied en een hoge in dustriële ontwikkeling en beschikken over zeer goede verbindingen. Er is volop gele genheid tot goede vakopleiding en boven- dien zijn er en hier raakte wethouder Happé aan het punt, dat hem het dichtst aan het hart lag goede industrieterrei- I nen, met name die in de Waarderpolder en aan de Stephensonstraat. Deze terreinen I liggen gunstig ten opzichte van de arbei derswijken en zullen gemakkelijk te berei ken zijn, wanneer de nieuwe toegangs- wegen gereed zijn. Ook bieden deze terreinen mogelijkheden voor sanering van de Haarlemse industrie. Te veel industrieën liggen nog in de bin- I nenstad, waar zij de bevolking overlast aandoen en niet efficiënt kunnen werken. Industrie-hallen Over al deze zaken zal de Stichting ad viezen gaan uitbrengen aan B. en W. Zij zal voorts de bouw van industrie-hallen, waarin allerlei bedrijven onderdak kunnen vinden, in studie nemen. En dan is er de belangrijke kwestie van gemeentelijke hulp bij de financiering van nieuwe industrie gebouwen of garanties voor leningen daar voor. Daarnaast zal de Stichting bedrijven, die met bepaalde problemen zitten, bezoe ken en onderhandelingen voeren met ge gadigden. ADVERTENTIE DE ENIGE MATRAS in Nederland, welke nog nooit in prijs verhoogd is. 80/190 90/190 120/190 130/190 117.50 125.00 165.00 185.00 HEERLIJK SOEPELE MATRAS met 15 jaar garantie. ZEER UITGEBREIDE COLLECTIE BIJ JANSWEG t.o. station Katholieke Middenstandsbond Woensdagavond hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstandsbond een. vergadering in het Parochiehuis „Anno Santo". In de plaats van de aangekondigde spreker de heer Th. Hooy, gaf de heer F. C. de Hosson uit Leiden, bondsvoorzitter, een uiteenzetting over de verschillende oorzaken die geleid hebben tot. de zeer moeilijke toe stand van het ogenblik. Spreker herinnerde daarbij aan de toestand, waarin Nederland zich bevond op het ogenblik van de bevrij ding en hoe, dank zij de grote medewerking van allen het herstel tot heden in een zo danig tempo tot stand kwam, dat het bui tenland daarvoor grote bewondering had. De oorlog op Korea en het zich steeds scherper toespitsen van de wereldsituatie is de oorzaak, dat ons land weinig grondstof fen heeft en er daardoor slecht aan toe is. Spreker behandelde daarna de motie-Oud, die een kabinetscrisis veroorzaakte en de gevolgen daarvan. Naar aanleiding van de vele eisen en wensen uit de kringen van de samenleving mag verwacht worden, dat er Weliswaar aan enige wensen tegemoet zal worden gekomen, maar dat het Nederlandse volk, hoe dan ook, gedwongen zal moeten worden tot een algemene versobering, ten einde binnen enkele jaren uit deze impasse te geraken. Vooral de middenstand zal alle krachten moeten inspannen om zichzelf te blijven en het hoofd boven water te houden. Het is nodig, dat de middenstand zich zo sterk mogelijk organiseert. Verder moet ge heel Nederland bereid zijn, de nu eenmaal noodzakelijk geachte offers in het algemeen belang te willen dragen. Het is juist deze offerbereidheid die het land kan helpen er Weer boven op te komen. De vergadering besloot een bedrag be schikbaar te stellen voor de viering van het veertigjarig bestaan in 1952. De wethouder gaf toe, dat dit een moei lijke tijd is om te starten. Investeringsgel- den zijn niet zo gemakkelijk meer te krij gen. En de kosten die de gemeente zich moet getroosten, gaan weliswaar de baat vooruit, maar die gaat hoofdzakelijk naar het Rijk. De gemeente ziet echter duidelijk haar plicht. Goedkope grond De heer Happé vestigde er de nadruk op, dat de gronden die thans bouwrijp zijn, slechts de helft kosten van de terreinen, die nog bouwrijp gemaakt moeten worden. Gegadigden voor industrie-terreinen kun nen dus beter haast maken. De heer Iiappé besloot zijn rede met te zeggen, dat de poort van het Stadhuis van nu af aan te allen tijde voor het Haarlemse bedrijfs leven zal openstaan en dat men gezamen lijk de problemen wil oplossen. Vervolgens gaf de adjunct-directeur van Openbare Werken, ir. W. de Lange, een overzicht van de nieuwe toegangswegen naar de Waarderpolder, dat geïllustreerd werd door lantaarnplaatjes, die helaas voor de helft van de zaal niet waarneembaar waren. De bijeenkomst werd besloten met een vragen-uurtje, waarvan geen overvloe dig gebruik werd gemaakt. De woningnood kwam ter sprake in verband met het aan trekken van arbeiders van buiten de stad. Voorts zei de heer Happé op een desbetref fende vraag, dat de gemeente financiering van fabrieksgebouwen niet bij voorbaat uitsluit, mits deze courant van opzet zijn. De voorwaarden zouden mogelijk gebaseerd zijn op het verstrekken van 20 van de bouwkosten (binnen een jaar te delgen) of een aflossingstermijn van vijf jaar voor een gedeeltelijke tegemoetkoming in deze kosten. Op een vraag of het de bedoeling is alle industrieën uit de binnenstad te doen verdwijnen, zei de heer Happé, dat men dit niet zó absoluut kan stellen. Ten slotte deelde de heer De Lange nog mede, dat mogelijk de spoorwegaansluiting met de Westzijde van de Waarderpolder binnen een jaar gereed zou kunnen zijn. Vorige week besloot de gemeenteraad van Haarlem tot aankoop van perceel Raamsingel 2 en het pand te bestemmen voor de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland het raadsbesluit goed gekeurd. „De Cruquius-hoeve" In het verslag van het planten van de linde op „De Cruquius-hoeve" een afdeling van de inrichting „Meer en Bos" te Heemstede, stond vermeld, dat de nieuwe afdeling in de toekomst bestemd zal worden voor chroni sche epileptici uit de provincie Groningen. Dat is niet juist; zij wordt ingericht voor chronische patiënten uit het gehele land. ADVERTENTIE HEMDJE en BROEKJE fant. weefsel, sch.band. met ronde hals INTERLOCK CAMISOLE met schouderband. ONDERJURK en DIRECTOIRE charmeuse geborduurd, ook in wit CHARMEUSE NACHTHEMDEN mgt kant, ook in wit WASZIJDEN PYAMA, zeer fijn WOLLEN POPLIN DAMESPYAMA DAMESKOUSEN links met loodje Nylon 3.25 6.50 420 5.45 2.95 7.85 9.85 1750 20.85 1.65 2.95 4.65 5.25 CORSETTEN BUSTEHOUDERS ANEGANG 25 TEL. 19644 Correspondentie voor Anstralië en Nieuw-Zeeland, welke verzonden moet wor den met het m.s. „Johan van Oldenbarne velt", dient uiterlijk op 24 Maart gepost te zijn, post voor Canada (m.s. „Noordam' uiterlijk op 23 Maart. Itt het Huis Van Looy te Haarlem, werd gistermiddag door drs. A. Wauters, consul van Luxemburg te Amsterdam, een tentoonstelling van moderne Luxemburgse Kimst geopend. Foto: burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers (links) en de heer Wauters bij eén der geëxposeerde doeken, een sneeuwlandschap van Joseph Kuiter. Mr. P. O. F. M. Cremers, de burge meester van Haarlem, leidde gistermiddag de heer A. Wauters, consul-generaal van het Groothertogdom Luxemburg, in met woorden van dank voor de organisatie van een tentoonstelling van hedendaagse Luxemburgse Kunst, die tot half April in het Huis van Looy gehouden wordt. Ver volgens kwam de consul-generaal aan het woord. Deze expositie, aldus spreker in zijn korte openingsrede, geeft een over zicht van de huidige beeldende Kunst in Luxemburg. Zij omvat velerlei richtingen. Er zijn kunstenaars die nog aan het begin van hun carrière staan. Er zijn er die uit sluitend op traditionele wijze de schoon heid van hun eigen land willen weerge ven. Daarnaast vindt men expressionnisten die dé natuur vervormen. Zelfs voor de abstracte kunst is een, zij het ook be scheiden, plaats ingeruimd, evenals voor het surrealisme. Die bescheidenheid strookt met de aard der Luxemburgers, die liever met de voeten op de grond blijven. Zij vermijden de raadselachtige scheppingen van het onderbewustzijn. Nochtans is deze tentoonstelling, aldus besloot de heer Wau ters, een bewijs van de velerlei invloeden die de Luxemburgse kunstenaars onder gaan, uit Frankrijk zowel als uit België. Luxèmburg is bezig zich uit het regiona lisme te bevrijden. De ruim veertig kunstenaars die hier ongeveer negentig werken laten zien lij ken inderdaad een goede vertegenwoordi ging van de schilderkunst van Luxem burg te vormen. Natuurlijk zijn er werken die de beschouwer dieper treffen dan andere; „Hoge Stad", van Jean Pierre Tkilmany, is de schepping van een ras-colorist. Een somber zwerk, donkere daken met half-vergleden sneeuw, de war me tinten der stadsmuien: dat alles is in een sterke compositie bijeengebracht, sterker dan in zijn „Hoek van Hollerich". Dan is er werk van de helaas overleden Joseph Kutter .Zijn „Visser" is tra ditioneel van houding en modern van klein* en lijn. Het „Sneeuwlandschap" doet aan Permeke denken, al is het iets kleuri ger en met minder temperament opgezet. Zijn „Hollands landschap" herinnert aan Raimond Kimpe's huisjes. Ook Josy Meyers volgt Permeke, maar in een vrolijker coloriet. Het „Meisje met pop" van Hary Poos lijkt te oud van geest om nog met poppen te spelen: haar oogop slag doet meer neurasthenisch dan kinder lijk aan. Er zijn ook schilders van wie ieder werk een eigen karakter bezit: Van Jean- Pierre Beckius is „Rivier" een na- tuurtafreel in heerlijk licht badend, de „Moezel" een symphonie van parelmoeren glanzen, de „Kapel" omgeven door een kosmische ruimte. Men zou zeggen dat Michel Breithoff en Coryse K i e f f e r invloed van Marquet hebben ondergaan. E m i 1 e K i r s c h t doet aan Bonnard denken. Het schijnt dat Alexis Wagner, een der jongste van. deze schil dersgroep, Salvador Dali heeft bestudeerd. E d u a r d-M a r i e Web er blijft in zijn door verleidende figuren omgeven „Hei lige Antonius" wèl vei* van Flauberts ro mantiek. Weber wérkt met schematische vlakken in een vrij monotone kleur. Behalve de schilderijen zijn er twee bijzonder fraai gebrandschilderde ramen (in verlichte kast) die niet alléén fris van kleur en lijn zijn, maar vooral treffen door hun eenvoudig en diep sentiment. Er is ook enig beeldhouwwerk. Het Luxemburgse ministerie van Na tionale Opvoeding heeft voor deze ten toonstelling een uitnemende catalogus sa mengesteld, waarin men biografische bij zonderheden omtrent deze jonge kunste naars kan vinden. We hopen dat deze activiteit, voortgevloeid uit het Neder lands-Luxemburgs Cultureel Aceoord, met succes bekroond zal worden. Deze tentoon stelling geeft een warm beeld van een tot natuurlijke ontplooiing komende kunst, die het aanzien ten volle waard is. H. SCHMIDT DEGENER Aan de gevolgen van bronchiale pneu monie is in de afgelopen nacht in zijn villa in Zwitserland overleden de dirigent dr. Willem Mengelberg, die op 28 Maart tachtig jaar zou zijn geworden. Mengel berg was sinds Zondag buiten bewustzijn. Een vriend, die bij het sterfbed aanwezig was geweest, verklaarde dat het einde zeer rustig kwam. Langzaam maar zeker werd de ademhaling van de zieke zwakker. Het stoffelijk overschot zal naast dat van zijn echtgenote te Luzern worden begraven. Vermoedelijk zal de ter aarde bestelling na Pasen geschieden. Buitengewoon begaafd Josef Willem Mengelberg wérd in 1871 te Utrecht geboren als zoon van een be kende beeldhouwer en bouwkundige. Reeds vroegtijdig openbaarden zich zulke bijzondere muzikale gaven, dat er geen twijfel aan zijn toekomstige ontwikkeling bestond. Zijn eerste leermeester was jhr. J. C. M. van Riemsdijk en aan de Utrecht se Muziekschool kreeg hij naderhand on der meer les van Richard Hol. Toen hij zeventien jaar geworden was', liet zijn va der hem naar het conservatorium in Keu len gaan, waar Wüllnpr, Jensen en Stock- hausen zijn docenten waren. In 1892 ver liet hij dit instituut met eerste prijzen als dirigent, pianist en componist. Spoedig daarop werd hij uit tachtig sollicitanten tot stedelijk muziekdirecteur te Luzern gekozen. Lang zou hij daar ech ter niet blijven, want toen in 1895 ter ver vanging van de naar Glasgow vertrokken Willem Kes een nieuwe dirigent moest worden aangewezen bij het Concertge bouw-Orkest te Amsterdam, viel op hem de keuze. Meer dan veertig jaar heeft hij zijn buitengewone krachten aan dit or kest gegeven, dat onder zijn leiding tot grote bloei kwam en waarbij hij ook zich zelf een internationale reputatie verwierf. Wegens zijn houding in de bezettingstijd werd hem echter in 1945 het recht tot dirigeren in Nederland ontzegd. Mengelberg was in 1898 directeur van de Amsterdamse afdeling van Toonkunst geworden. Van 1907 tot 1920 fungeerde hij bovendien als dirigent der zogenaamde museumconcerten te Frankfort en van 1921 tot 1929 leidde hij gedurende drie maanden per jaar het Nationale Sym- phonie-Orkest te New York, dat op zijn initiatief verenigd werd met de New Yorkse Philharmonie. In 1928 benoemde de Columbia Universiteit hem tot doctor honorus causa. In 1933 werd hij bijzonder hoogleraar te Utrecht vanwege de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Zowel met het Concertgebouw-Orkest (dat reeds in 1897 onder zijn directie deelnam aan een muziekfeest in Noorwe gen) als met het koor van Toonkunst oogstte hij grote successen hier en in het buitenland. Behalve in New York diri geerde Mengelberg onder meer in Berlijn, Milaan, Moskou, Parijs, Londen, Rome en andere belangrijke centra. Ook als pianist genoot hij een uitstekende reputatie. Strauss en Mahler Van grote betekenis is de pioniersarbeid van Mengelberg geweest voor de werken van Mahler en Richard Strauss, die er dik wijls hun verbazing over hebben geuit dat bij de vertolking hunner werken onder diens leiding nog menige verborgen schoon heid werd onthuld. Dat is des te merk waardiger omdat Mahler en Strauss zelf voortreffelijke dirigenten waren. Strauss droeg zijn „Heldenleben" aan hem op en Richard Specht wijdde zijn boek over Mahler aan „de onvergetelijke interpreet Mengelberg". Er ging van zijn geniale directie een ge weldige suggestieve kracht uit, die de onder hem staande orchestrale krachten naar zijn wil dwong. „Ik ken geen diri gent," aldus schreef de Russische orkest leider L. Sawinsky eens in een Frans tijd schrift, „die superieur is aan Mengelberg in het doen samenstemmen van zijn orkest, die beter het evenwicht in klank weet te verkrijgen tussen de verschillende groepen. Wat Mengelberg kenmerkt is het instinct voor de juiste temporegeling." Geen enkele musicus heeft sedert het be gin van deze eeuw zo'n aanzienlijke plaats in het muziekleven bekleed en zo'n sterke en persoonlijke invloed op de muzikale toestanden uitgeoefend als deze kracht figuur. Zijn Duitse sympathieën hebben hem echter de gunsten van een zeer groot .deel van de Nederlandse muziekliefhebbers doen verliezen en tot zijn aftocht uit ons land genoopt. ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. ADVERTENTIE ►•♦♦♦♦♦•♦♦♦♦♦•••♦♦♦♦♦♦•••O» Voor de PAASDAGEN heeft de Stationsplein 6 Telefoon 21750 weer zijn bekende schotels. HORS D'ÖEUVBES ZALMSALADE RUSSISCHE EIEREN HUZARENSALADE In het begin van dit jaar zijn Nederlands- Oostenrijkse handelsbesprekingen gehou den met het doel de bilaterale verhouding tussen Nederland en Oostenrijk aan te pas sen aan de multilaterale regelingen, welke getroffen zijn in het kader der O.E.E.S. Er werd besloten dat het goederenverkeer op compensatiebasis zal worden vervangen door een clearingverkeer. De overeenkomst is heden te 's Gravenhage door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker en de Oostenrijkse gezant in Nederland, de heer R. Seemann in het ministerie van Buitenlandse Zaken ondertekend. LONDEN Naar de Daily Express meldt, zou men Woensdag te Barcelona een complot ontdekt hebben om Franco uit de weg te ruimen. In een bericht „van de Spaanse grens" wordt gezegd, dat 50.000 politieagenten en soldaten door de straten patrouilleren. Er zouden 4800 personen ge arresteerd zijn. De theaters en bioscopen zouden zijn geslote en openbare bijeen komsten verboden. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen de 59-jarige koopman N. K. uit Santpoort, de 58-jarige scheepsexpert J. van Z. uit Am sterdam en de 65-jarige econoom dr. E. G. H. V. uit Oisterwijk. Eerstgenoemde had een enquête-formulier vals ingevuld, om een uitkering als oorlogsschade te verkrij gen voor een kotter, hoewel het vaartuig in 1941 aan de Duitsers was verkocht. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. De eis was een jaar en drie maanden. Van Z. had een vals expertise-rapport opgemaakt en daarvoor een doucheurtje van 25.000 ontvangen, Ook hij werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek en tegen hem was eveneens een straf van een jaar en drie maanden geëist. De derde verdachte E. G. H. V. was po ging tot oplichting ten laste gelegd. Hij was voorzitter van de „Nederlandse Visserij gemeenschap", die eigenaresse was van de kotter en waarvan N. K. penningmeester was. Het vonnis luidde acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor-arrest. Postbesteller had zich te verantwoorden De a eht-en-vijf tig jarige besteller van de P.T.T. uit Santpoort, G. Z.. was belast met het innen van gelden voor invoerrechten op postpakketten uit het buitenland. In de loop van het vorig jaar heeft hij een aantal bedragen 16,04, 8.1,en 10,34) bij bewoners van Santpoort geïnd en niet afgedragen aan een der ambtenaren op het postkantoor. De pakketten, welke hij moest bezorgen, had hij niet ingeschreven, waar door men op het postkantoor niet wist, dat ze waren aangekomen. De officier van Justitie zeide dat het on begrijpelijk is, dat een besteller, die reeds dertig jaar in dienst van het rijk is en die, naar aangenomen mag worden, zijn werk naar behoren heeft vervuld, met het einde van de loopbaan in het zicht, verduistering pleegt Gelukkig komt het zelden voor, dat ambtenaren zich aan misdrijven schuldig maken. Spreker merkte op, dat verdachte reeds zwaar ge straft is, omdat hij ontslagen is en moeilijk aan werk zal kunnen komen. De eis luidde een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. A. Rutgers, was van mening, dat verduistering van geld niet bewezen is en pleitte vrijspraak met ver zoek verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Als ambtenaar had hij wel waarde papieren onder zich, echtel* geen geld. Voorts vroeg hij, als een veroordeling mocht volgen, een korte straf op te leggen. De rechtbank weigerde de gevraagde in vrijheidstelling en bepaalde de uitspraak op 5 April. Op de Santpoortse begraafplaats „de Biezen" waren Woensdagmiddag velen ge tuige van de teraardebestelling van wijlen de heer M. J. Grüter, oud-hoofd der Da Costa-school, die Zaterdagmorgen plotse ling op 59-jarige leeftijd is gestorven. Onder het grote aantal belangstellenden, dat zich op de dodenakker bevond, waren leden van de kerkeraad der Gereformeerde Kerk, bestuursleden van de Schoolvereni ging voor Christelijk Nationaal Onderwijs, personeel van de Da Costa-school met het hoofd de heer J. Suurmond met vele leer lingen en oud-leerlingen dezer school Nadat de kist in de groeve was neerge laten sprak op verzoek der familie alleen ds. A. C. van Nood, Gereformeerd predi kant te Velsen-Noord. Deze zeide dat de heer Grüter in zijn leven het grote voor recht te beurt was gevallen zijn krachten te kunnen geven aan het Christelijk onder wijs. Zich richtend tot de jongens en meisjes zeide ds. Van Nood. dat de heer Grüter's dood een opneming in Gods heerlijkheid betekende. Tenslotte liet de spreker nog eens duidelijk uitkomen, hoe de verschei dene ondanks zijn vroegtijdige pensionne ring nog hartelijk meeleefde met school en Kerk en hij zich verheugde over de groei van de Christelijke school. Tot troost aan de familie las ds. Van Nood ten slotte een gedeelte uit de belijdenis van de eerste Zondag van de Cathechismus. Namens de familie werden enkele woor den van dank gesproken voor het mede leven, waarmede de zeer eenvoudige plech tigheid was besloten. Er waren geen bloe men. ADVERTENTIE HEEFT U REEDS EEN vlot model KINDERJURKJE WASECHT, GROTE ZOOM, IN DIVERSE RUITJES. NIEUWE SORTERING GE Sï REEPTE PULLOVERS KORTE MOUW vanaf 7.45 TIROLER BROEKJES bruin-koren-grijs .f 8.45 MEISJES-MANTELTJES prima modellen f 24.75 Anaganj) 19 Haarlem - Tal. 21412 In een algemene vergadering van Lemito, Tentoonstelling en beurs van han del. nijverheid-industrie, kunst en landbouw te Leidschendam is met algeméne stemmen besloten de Lemito 1951, gezien de steeds slechter wordende tijdsomstandigheden, niet te doen doorgaan. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 23 Telefoon 10065 Naast onze lunch- en dinerschotels, slaatjes, broodjes, croquetten, koffie en gebak ook nog een pracht sortering van prima chocolade en tegen reclameprijzen. Nadat de avondcursus bouwkundig teke nen onder leiding van de heer W. F. van de Rotte, architect te Bennebroek, gedurende 27 jaren tal van jonge Hillcgommers vak bekwaamheid heeft bijgebracht, zal de cursus straks een onderdeel vormen van, het leer plan der Avond-Nijverheidsschool, waarvoor thans de rijksgoedkeuring, zij het laat, ver kregen is. Deze avondschool zal, wanneer zich geen onverwachte hinderpalen voor doen, in het najaar van 1951 worden geopend. De cursus die Dinsdagavond j.l. werd af gesloten was dus de laatste. Namens het college van B. en W. dat door een vergade ring verhinderd was, was de heer K. J. van Gemert. directeur van Openbare Werken aanwezig, die de cursisten toesprak en hen er op wees dat met het voortschreiden der techniek ook de eisen aan de vakman gesteld hoger worden. Bijzondere dank bracht hij namens het gemeentebestuur aan de heer Van de Rotte die al deze jaren met onverflauwde ijver de cursus heefi geleid en straks ook aan de Avondschool zal worden verbonden. Ook de heer Van de Rotte sprak zijn leer lingen toe en wees hen op het grote belang van de vakopleiding, waarna een der cur sisten het gemeentebestuur en de cursüs- leider met een kort woord dankte voor het onderricht. Hét Gemeentelijk Badhuis is te klein en de verbouwing die thans geschiedt, was drin gend noodzakelijk. Het badhuis is met 12 douche-cellen uitgebreid en deze uitbreiding zou reeds in gebruik zijn genomen, ware het niet dat de huidige vertraging in de aflevering der materialen een spaak in het wiel had gestoken. Het wachten is nog op de sproeiers en zodra die zijn gearriveerd, zal de lange wachttijd, die vooral Vrijdag en Zaterdag velen ergerde, weldra tot het ver leden behoren. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 128 t.o. Cornelissteeg Speciaal adres voor GOUDEN VERLOVINGSRINGEN en Keltum Pleet TAFELGEREI Rcparatiën Inkoop Tel. 19980 GEEN ANIMO Stichting „Touring Zandvoort" deelt mede. dat de aangekondigde cabaret-avond die zij met de gecombineerde Zandvoortse toneel verenigingen had willen organiseren op 7 April, niet kan doorgaan. Uitgezonderd de accordeonvereniging en de operettevereniging trokken de andere verenigingen zich terug. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. A. M. v. d. Moolen— Prenen. z.; J. H. FrankenHappel. z. ONDERTROUWD: J. A. F. Broekman en M, T. J. Roozen; M. Paardebek en K. H. Polak; J. G. Stuijfzand en J. Harder; A. T. M. v. Balen en S. Verberne. OVERLEDEN: Mej. E. S. Meuser, 81 j. Aldegonda (t). 21 te Pladjoe v. Bangkok. Algenib, 20 650 m. O Bermuda. Alpherat. 20 300 m. N ten W. St. Helena. Amsteldijk, 20 650 m. W. Flores. Arundo. 20 360 m. ZZW Azoren. Aardrijk, 20 150 m. N. Bahamas. Abbedijk, 20 150 m. ZO Bahia. Alblasserdiik, 20 300 m. ZZW Azoren. Almdijk, 23 v. Havanna te Vera Cruz verw. Aagtekerk, 21 v. Manilla te Cebu. Alwaki, 20 pass. Kp. Frio. Agamemnon, 21 v. Maracaibo n. Philadelphia. Amstelveen, 19 v. Baltimore n. Nederiiand. Arkeldijk. 20 te Houston. Alkaid, 21 te Antwerpen. Arendskerk, 21 v. Hamburg te Schiedam (rep,) Ariadne, 20 v. Barcelona n. Algiers. Aalsdijk, 21 te R'dam v. Houston. Albireo, 21 v. R'dam n. Hamburg. Averdijk, 21 pass. Startpoint. Alhena, 21 v. Vitoria n. Salvador. Alioth, 21 v. Rio Grande Do Sul n. Pto. Alegre. Alphard, 21 dwars Vitoria. Abbedijk. 22 te Rio de Janeiro. Altair. 22. v. Las Palmas. Arendsdijk. 21 te Boston. Axeldijk, 21 v. New York n. Boston. Aldabi, 22 te R'dam v. Buenos Aires. Bantam, 20 v. Rotterdam te Liverpool. Boskoop, 20 200 m. NNW Finisterrc. Breda, 20 540 m. NNO Guadelupe. Bengkalis, 20 pass. Bermuda. Bennekom, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Bintang, 21 nm. v. Suez. Borneo, 23 te Balikpapan verw. v. Hollandia. Blitar, 21 pass. Noordpunt Sumara n. Colombo. Camphuys, 20 v. Waikelo n. Boeleleng. Cieodora (t). 20 p. Menado. C'istula (t), 20 180 m. O Minikoy. Coryda (t), 20 p. Okinawa. Caltex Delft, 20 v. R'dam n. Sidon. Cottica, 20 v. Pt. del Gada. Glavella. 21 te Avonmouth v. Bahrein. Caltex Pernis, 22 pass. Kp. St. Vincent. Castor, 21 nm. te Curasao. Caltex The Hague, 22 te R'dam v. Sidon. Delftland, 20 te Hamburg v. Bremen. Delft, 20 v. Iquique n. Antofagasta. Diemerdijk, 21 v. Antwerpen te R'dam. Kernland, 21 te Recife. Eemdijlf. 21 te Antwerpen. Edam, 21 300 m. O. Halifax, 22 verw. aankomst Halifax. Esso Rotterdam, 21 te Rotterdam. Felipes (t), 20 v. Sngapore n. Pladjoe. Friesland, 20 (9 u.) pass. Gribraltar. Farmsum, verm. 28 te R'dam v. Baltimore. Gaasterkerk, 21 v. R'dam n. Hamburg. Groote Beer (emigr.), 21 v. Fremantle n. Melb. Hydra, 20 100 m. ZW Scilly's. Hera, 20 pass. Ouessant. Helicofl, 21 v. La Guaira n. Guanta. Haarlem, 21 van Kingston n. Satiago. Helena, 22 v. Trinidad te Paramaribo. Hercules, 21 v. Kalyvia n. Izmir. Hector. 21 v. Haifa n. Tel Aviv. Jagersfontein, 20 v. Kaapstad n. Teneriffe. Juan de Haiti via Antwerpen. Japara, 21 v. Madras. Java, 22 te Belawan. Kelbergen, 20 rede Saffi. Kota Agoeng, 21 v. Belawan n. Pt. Swettenham. Kota Inten (repatr.), 21 te R'dam v. Soerabaja. Kedoe, 22 te Belawan. Kieldrecht, 21 in Sir. Messina n. Genua. Kertosono, 22 nass. Kp. Bon. Laurenskerk. 20 te Hamburg. Loenerkerk, 20 v. Genua n. Port Said. Loppersum, verm. 22 v. Sfax n. Vlaardingen. Lekkerkerk. 21 v. Rotterdam n. Marseille. Laertes, 21 v. Ras Mallap n. Aden. Larenberg, 21 v. R'dam ri. Savona. Leerdam, 21 te Norfolk. Loosdrecht. 22 v. Cochin n. Karachi. Limburg, 21 v. Kaapstad n. Pt. Elizabeth. Lombok, 22 v. Manilla n. Soerabaja. Madoera. 20 100 m. Z Colombo Mentor. 21 n.m. v. Alexandre te Beyrouth verw. Mitra (t). 20 v. Singapore n. Rangoon. Molenkerk, 20 te Basrah. Murena (t), 23 n.m. verw. Oslo. Maetsuycker. 20 v. Djakarta n. Fremantle. Meerkerk, 20 rede Melbourne v. R'dam. Modjokerto, 20 v. Djakarta verm. 22 aank. Singa pore. Malvina (f), 20 pass. Noordpunt Luzon. Mijdrecht (tl, 21 bij St. Pauls Rock. Maashaven, 21 pass. Kp. Frio. Macuba. 21 nm. te Kopenhagen v. Abadan. Mataram, 21 v. Suez. Meliskerk, 22 v. Port Said te Alexandrië. Metula, 22 te Willemstad v. Rouen. Marisa, 21 nm. te Buenos Aires v. Curasao. Marken, 21 nm. v. Takoradi n. Freetown. Noordam. 20 te R'dam v. New York. Nestor, 20 v. Palermo. Nigerstroom, 22 te Dakar v. Bordeaux. Nieuw Amsterdam, 21 nm. v. Cartagena. Ovula (t), 20 geankerd rede Miri. Oranjefontein, 20 nm. v. Teneriffe. Orestes, 21 v. Valparaiso te Talcahuano. Oberon, 22 v. Philadelphia te New York. Ootmarsum, 22 pass. Flores. Oranjestad, 21 v. Madeira. Prins Willem III, 20 n.m. p. Bizerta. Prins Joh. Wilem Friso. 20 300 m. ZZO Cp. Race. Prins Philips Willem, 20 p. Sicilië. Polyphemus, 21 te Halifax. Prins Willem II, 21 te A'dam v. Baltimore. Polydorus, 21 v. Gibraltar. Prins Maurits, 21 nm. te Antwerpen v. Gandia. Parkhaven, 21 pass. Lizard. Rempang, 20 660 m. NNO Guadelupe, 23 verw. Curasao. Rijn, 21 v. Rotterdam n. Lissabon. Roma (repatr.), 21 te Aden verw. Radja, 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Roepat, 21 v. Port Said. Rotti, 21 te Pangkalpinang. Siaoe, 20 v. Panang n. Benkoelen. Stanvac Talang Akar (t), 22 te Tandjonoeban verwacht. Salland, 20 240 m. ZZW Las Palmas. Schiedijk. 20 600 m. WZW Flores. Sommelsdijk, 20 300 m. W ten Z Ouessant. Sarpedon. 21 te Fort Liberie. Samarinda, 21 te Belawan v. Semarang. Stentor, 20 pass. Finisterre. Stad Alkmaar. 20 te Narvik v. Emden, 24 n. Rot terdam of Vlaardingen. Stad Maassluis, 20 te Vlaardingen v. Saffi, 23 naar Pepel. Sarangan, 21 te Pladjoe. Sibajak (emigr.), 22 te Soerabaja v. Sydney. Saparoea, 21 pass. Finisterre. Scherpendrecht, 22 pass. Malta. Sliedrecht, 21 pass. Lissabon. Soestdijk, 22 v. Beaumont. Stad Dordrecht, 20 v. Sebutal n. R'dam, 26 Hoek van Holland verw. Tankhaven IH, 21 verw. te Sungeigerong. Tasman, 20 v. Belawan n. Penang. Temate, 20 v. Djakarta n. Cheribon. Trajanus, 20 v. Maracaibo n. Pt. Acardon. Tankhaven I, 20 300 m. Z. Saigon. Tegelberg, 20 650 m. ZZO Diego Garcia. Themisto, 20 550 m. NNO Flores. Tiba, 20 380 m. NNO St. Vincent Kaap verd. Eil. Tjibadak. 20 dwars Mindanao. Triton, 20 v. Turksisland n. Laguaira. Tjibesar, 20 pass. Zuid-Formosa. Tamo, 20 v. Nicochea. Tero, 21 te Buenos Aires v. R'dam. Tiba, 21 te St. Vincent verw. om te bunkeren. Tsjidane, 22 v. Singapore te. Pt. Swettenham Tosari, 23 v. Macassar te Djakarta verw. Telamon, 21 nm. te Aruba v. New York. Tabian. 21 dwars Djeddah Rode Zee Tawali. 21 nm. te Southampton. Tomini, 19 te Baltimore v. R'dam. Venus, 20 p. Gibraltar n. Antwerpen. Vulcanus. 21 te Amsterdam. Volendam (emigr.), 21 600 m O. Kp. Race. Waterland, 20 pass. St. Pauls Rock n. Las Palmas Wilem Ruys, 20 (16 u,), pass. Pantellaria. Willemstad. 20 v. Trinidad n. Barbados. Winterswijk, 20 250 m. N. Porto Rico. Weltevreden, 21 pass. Zeid v. Kreta.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11