OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Force Ouvrière geeft opdracht tot 48-urige spoorwegstaking Driejarig meisje in brandend huis om het leven gekomen Onrust in Frankrijk Weerbericht Aankomst van de Atlantis" met Ambonese militairen Lange kabinetscrisis in Indonesië verwacht Arrestatie van uitgever „La Prensa" bevolen Arbeidsonrust breidt zich uit Muur waaide om en bedolf schoolkinderen Aan auto-rijverbod op Zondag wordt niet gedacht Vliegramp in Columbia Nieuwe abonnés GRATIS Ouders vrij ernstig gewond door sprong uit raam van derde étage Langere dienstplicht in België Plaatsvervangers nog steeds in het slop Eerste transport Ambonezen in Rotterdam aangekomen Het woord is aan Stakingen in Zweden Finse premier bood het ontslag van zijn kabinet aan Goede Vrijdag HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 216 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 22 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 69 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZOALS IN HET VOORJAAR gebruikelijk is zijn in Frankrijk talrijke stakingen uitgebroken. Te Parijs zijn zij het. veelzij- digst van aard; het stopzetten van een groot deel der gas- en electriciteitsvoorziening heeft daar vooral onrust en groot ongerief veroorzaakt. Staking in de textielindustrie in het Noorden en van de bouwvakarbei ders in het gehele land baarde het pas- gevormde kabinet-Queuille ook reeds ern stige zorgen, toen plotseling door de Force Ouvrière het initiatief werd genomen tot een algemene spoorwegstaking van acht- en-veertig uur. De Force Ouvrière is een niet-communistische vakbond, waarvan vijftien procent van het spoorwegpersoneel deel uitmaakt. Staakten die alleen, dan moest dit al belangrijke ontwrichting te weeg brengen, want deze 66.000 van de 442.000 spoorwegmannen zijn natuurlijk over alle diensten verspreid, in het gehele land. Verwacht wordt overigens dat de andere vakbonden, in de eerste plaats de communistisch-geleide C.G.T. (Confédéra- tion du Travail) zich bij de staking zullen aansluiten. En er wordt al gemeld dat in' de belangrijke centra Bordeaux, Lyon en Le Havre de staking algemeen is en dat de aanvoer-per-trein van vlees en groente te Parijs stilstaat. In hoeverre de minister van het Verkeerswezen erin zal slagen, de hier door geschapen crisis in de voedselvoorzie ning van een millioenenstad door vervoer per aute te bezweren zal moeten blijken. Aanleiding tot de stakingen zijn de aan zienlijke prijsstijgingen, die nopen tot loonsverhoging. De spoorwegmannen vra gen om een uitkering ineens van ruim zes tig gulden, om een loontóeslag van onge veer 18 gulden per maand en om verhoging van het minimum maandloon met ruim 50. Dat hiermee enorme bedragen ge moeid zijn kan men gemakkelijk uitreke nen. De gevraagde verhoging van het mi nimum-loon bedraagt iets minder dan 25%; er bestaan overigens al toeslagen op dat minimum. Maar het feit doet zich voor dat de prijsstijgingen de mensen ongetwijfeld in grote moeilijkheden hebben gebracht. Het kabinet-Queuille telt ongetwijfeld, met name in de figuren van de minister president en van minister Jules Moche, persoonlijkheden die in dergelijke moei lijke toestanden het hoofd koel weten te houden en die bovendien over niet geringe ervaring beschikken. De zwakke positie dei- Franse regeringen schuilt veeleer in het gebrek aan eendracht tussen de drie par tijen (vormend de z.g. Derde Macht) die min of meer. noodgedwongen blijven sa menwerken, tussen uiterst-links, de com munisten, en uiterst-rechts, de Gaullisten, daartoe genoopt. Voor de partijen der Der de Macht zijn onrust en crisis dit jaar wel bijzonder moeilijk. Nieuwe verkiezingen voor de Nationale Vergadering zijn immers op til, en al wat mislukt zal de regerings partijen aangerekend worden. Voor de communisten, die onrust willen, is actie dus nog veel aanlokkelijker dan in de laatste jaren. Dat ook Frankrijk geweldige nieuwe bewapenings-uitgaven zal moeten dragen belemmert verbetering van sociale voor zieningen en van de in het algemeen al lage levensstandaard. Nevens de crisis, door de jongste prijsstijgingen veroorzaakt, doen zich dus sombere vooruitzichten gelden. Het zijn deze c> rwegingen die ertoe leiden, de Franse stakingscrisis van dit voorjaar als een belangrijker verschijnsel te beschouwen dan haar onmiddellijke voorgangsters waren. Een paar jaar ge leden scheen een geleidelijke rustige ont wikkeling van zaken in het land mogelijk te zijn; door de eisen die thans aan de Europese defensie worden gesteld is die weer sterk in twijfel gebracht. Men kan verder redeneren en tot de slotsom komen, dat het Sovjet-Russische beleid dat Europa tot deze maatregelen heeft gebracht hier mee duidelijk verklaard wordt. Het behoeft zich geen oorlog ten doel te stellen een nog immer zeer twijfelachtige zaak maar wel een verzwakking van de Westelijke democratie. Die in Europa alleen sterk kan worden als het zich verenigt. R. P. Het troepenschip „Atlantis", dat een tweede groep Ambonese militairen met hun gezinnen naar Nederland vervoert, wordt in de namiddag van Vrijdag voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping der opvarenden zal Za terdag 24 Maart des morgens te acht uur in de haven van Rotterdam beginnen. DJAKARTA, (Aneta) President Soe- kamo heeft vertegenwoordigers van ver schillende politieke partijen, onder andere van de Masjoemi en de Partai Nasional Indonesia, ontvangen voor consultering over de vorming ener nieuwe regering. Vele van de fractievoorzitters in het par lement zijn van mening, dat de crisis ge ruime tijd, wellicht drie weken, zal duren. In politieke kringen wordt zeer druk ge sproken over de mogelijkheid van de aan wijzing van meer dar. een formateur en daarnevens wordt de mogelijkheid, dat Hatta een kabinet zou formeren zonder daarin zelf zitting te nemen, in parle- mentskringen aangeroerd. (Reuter). De Argentijnse congres commissie, die een onderzoek instelt naar het beleid van „La Prensa", heeft Woens dagavond de arrestatie voor veertien dagen van de uitgever van het blad, dr. Gainza Paz, bevolen. Hij wordt er van beschuldigd een document te hebben opgesteld, dat ^beledigend" is voor het congres. Het is uret mogelijk te weten te komen, waar dr. Gainza Paz zich op het ogenblik be vindt, aldus Reuter. Te Rotterdam is aangekomen het Deense s-s. „Jessie Maersk", dat de tweede jaar lijkse zending speelgoed aan boord heeft, een geschenk van de kinderen der V. S. aan de kinderen van Europa. Niet minder dan 87 ton speelgoed zijn bestemd voor Duitsland, Luxemburg en Nederland. Het Nederlandse aandeel bedraagt 12% ton. LAMGELEGD FRANKRIJK PARIJS (Reuter). De Franse niet-com munistische vakverenigingsorganisatie „Force Ouvrière" heeft een algehele spoor wegstaking van 48 uur verordend voor heden en morgen. Men verwacht, dat de grootste vakbond, de onder communistische leiding staande C.G.T., zich achter deze staking zal scharen en de staking van 48 uur in geheel Frankrijk totaal zal maken. De vier niet-communistische bonden van spoorweglieden hebben een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij niets van de regering hebben gedaan ge kregen, behalve een belofte, dat de mini mumlonen zouden worden verhoogd. Indien de staking algeheel zal zijn, zullen de inter nationale treinen niet verder kunnen gaan dan de grens. De Franse minister-president, Henri Queuille, heeft Woensdag zes ministers, die sleutelposities in zijn kabinet bezetten, te Parijs bijeen geroepen, om de middelen te bespreken om een algemene staking te ver hinderen. Het waren de vice-premiers Guy Mollet (socialist), Georges Bidault (M.R.P.) en René Pleven (radicaal). Voorts de mi nister van Financiën, Maurice Petsche, de minister van Bevoorrading, Jean-Marie Louvel en de minister van Transport, An- toine Pinay. De commissie voor herziening van lonen zou heden bijeen komen, vijf dagen vóór de oorspronkelijk vastgestelde datum. Waar nemers verwachten, dat de regering de niet-communistische vakverenigingen loons verhoging zal toezeggen, mits de arbeiders het werk hervatten, of aan het werk blijven zolang de beraadslagingen van de commis sie voortduren. De niet-communistische vakbonden heb ben gisteravond een overeenkomst voor hoger loon met de reg.eringskolenraad ge tekend, waardoor vermoedelijk mijnwer kersstakingen voorkomen zullen worden. Door deze overeenkomst wordt het kabi net gemachtigd twaalf milliard francs voor de verhogingen uit te trekken in plaats van de reeds goedgekeurde acht milliard. Op de eerder genoemde ministersconfe rentie zijn de volgende beslissingen geno men: Het nieuwe minimumloon zal Vrijdag bepaald worden, na overleg met de com missie voor herziening van lonen. De spoorwegmaatschappij zal tot indivi duele vorderingen overgaan, ten einde de voedselvoorziening en het belangrijkste vervoer te verzekeren. Een weigering aan de vorderingsbevelen gehoor te geven zal tot tucht- en strafmaatregelen aanleiding geven. Het plan voor wegverkeer ter vervan ging van het spoorverkeer zal onmiddellijk worden uitgevoerd. Olievlek Onze correspondent in Parijs schrijft: Het is zeker simplistisch van deze hele ontwikkeling de volle schuld op de regering of op de vakbonden af te schuiven De ver antwoordelijkheden liggen verstrengeld. Van een communistische stakingsactie valt dan ook beslist niet te spreken. Het initia tief is door de katholieke, socialistische en communistische syndicaten gemeenschap pelijk genomen. Maar natuurlijk zal de communistische C.G.T.die in omvang en invloed verre de voornaamste Franse vak- centx-ale is, niets nalaten wat de tegenstel lingen verscherpen en het proces verlen gen kan. De eisen der drie vakbonden zijn in wezen echter gelijk: herziening der sala rissen en instelling der glijdende loon schaal, een maatregel, die ook in België genomen is. De regering is wel verplicht aan de hand der eigen gegevens, de wenselijkheid van looncorrecties te erkennen. Maar de glij dende loonschaal dat is de automatische koppeling van de lonen aan de prijzen leidt, volgens de overheid, slechts tot ver snelling van de inflatie. Alle remmen zou den dan zijn losgeworpen. Bovendien meent de regering gegronde reden te hebben op een verbetering, of al thans een stabilisatie, van de prijzen te mogen hopen. De uiteindelijke oorzaak van de ellende is natuurlijk Korea. Sedert de oorlog daar zijn de grondstoffen ziender ogen in prijs gestegen, gemiddeld de laat ste twee maanden met 25 pet. Die stijging viel echter niet toe te schrijven aan een internationaal grondstoffengebrek, doch aan Amerikaanse voorraadvorming. Die Amerikaanse voorraden zouden thans in voldoende omvang ziin aangelegd. Enkele prijzen tin, rubber, koren vertonen op de wereldmarkt thans inderdaad een dalende tendenz. De redding kan dus nabij zijn, zo luiden de argumenten van de re- Dertien kleuters omgekomen Twaalf Italiaanse schoolmeisjes en een jongetje van drie jaar kwamen Woensdag in Milaan om het leven toen een stenen muur van veertig meter lengte en drie meter hoogte door een rukwind omver werd geblazen en boven op hen viel. On geveer 18 andere personen werden ernstig gewond. De kinderen zochten onder de muur dek king tegen een plotseling opgestoken scher pe wind op het. oogenblik dat hun moeders of andere familieleden buiten de poort van de speelplaats op hen stonden te. wachten om hen na schooltijd naar huis te brengen. Bij de volwassenen aie ernstig gewond werden, was de moeder van een der kinde ren die onder de muur stonden. Zij trachtte haar dochtertje te grijpen op het ogenblik dat de muur wankelde. Het dochtertje werd gered. Het merendeel der slachtoffertjes was onder de vijf jaar. Even voor het ongeluk was een ploeg van 300 kinderen, die even eens langs de muur gestaan had, door familieleden afgehaald. (United Press) gering, die de arbeiders dus aanmaant tot geduld. Die oproep is evenwel niet met het ge hoopte begrip ontvangen. Theoretisch mo gen de officiële economen gelijk hebben, het ongeluk v/il niettemin dat de prijzen van de kruidenier, de bakker en de schoen maker zich heel weinig aan die officiële feiten storen. En heeft de regering niet zélf het slechte voorbeeld gegeven, toen onlangs de genationaliseerde gas-, electra- en Métro-bedrijven allen hun tarieven ver hoogden? Buitengewoon sterk staat de regering, moreel gesproken, evenmin. Er zijn kost bare maanden verloren gegaan met poli tieke haarkloverijen naar aanleiding van de wijziging van een stemwet, waar nie mand, buiten de politici, zich voor interes seren kon. Dat de sociale thermometers intussen zienderogen opliepen, scheen geen der ministers te hebben opgemerkt. Thans staat de regering voor de bovenmenselijke taak een economische politiek te improvi seren, terwijl het hele sociale organisme in al zijn voegen kraakt. De minister van Ar beid, de Katholiek Buron, heeft een nieuw plan op stapel gezet, dat voorziet in over heidssubsidies aan verschillende sectoren ter bestrijding van de hoge prijzen. Maar de overige excellenties wensen eerst zijn project te bestuderen en over he cijfers is men het onderling niet eens. En inmiddels breiden de stakingen zich uit als een olie vlek Over verhoging motorrijtuigen belasting moet nog worden overlegd In de Volkskrant van hedenmorgen wordt meegedeeld, dat de regering een auto- rijverbod op Zondag overweegt. Van de meest bevoegde zijde deelde men I ons mede, dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. Een dergelijke drastische maatregel is noch door dc minister van Verkeer en Waterstaat, noch door zijn ambtgenoot van Economische Zaken of door de minister raad in overweging genomen. Ook de in hetzelfde bericht genoemde percentages, waarmede de motorrijtuigen belasting zal worden verhoogd, worden in bevoegde kringen onjuist geacht, omdat het overleg hierover nog moet beginnen. BOGOTA (Reuter). Een Columbiaans Dakota DC-3 transportvliegtuig met negen en-twintig personen aan boord, is in Noord-Columbia verongelukt. Alle inzit tenden zijn omgekomen. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant Voor de tweede maal binnen twee dagen heeft in Amsterdam een ernstige brand gewoed, deze keer in de Eerste Oosterpark straat 161. In dit huis woonden zes gezin nen. Elf personen moesten uit de ramen van de tweede étage springen om aan het vuur te ontkomen. Twee van hen, de heer en mevrouw Meuleman, werden daarbij vrij ernstig gewond. Hun driejarig doch tertje is in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan op de tweede étage, die boven een slagerswinkel is gelegen, en heeft zich zeer snel uitgebreid. Omstreeks kwart voor twaalf 's avonds werden de be woners van het huis, die allen reeds te bed lagen, wakker door het geknetter van de vlammen en het springen van ruiten. Slechts voor de bewoners van de eerste étage de 82-jarige heer Olthof en zijn pleegzoon was de trap, die naar de straat leidde, nog vrij. De familie Adam, man, vrouw en twee kinderen, in wier wo ning de brand ontstond, zagen geen andere mogelijkheid dan aan de achterzijde van het huis op een uitbouw met plat dak van de eerste verdieping te springen. De man sprong eerst, waarna de vrouw hem de twee kinderen, een meisje van omstreeks 3 en een jongetje van ruim 4 jaar, toewierp. Daarna waagde ook de vrouw de sprong. De familie Homan, die de voorzijde van de tweede étage bewoonde, kreeg hulp van de toegeschoten buren, die met jassen en dekens springzeilen improviseerden. Ook dit gezin bestond uit man, vrouw en twee kinderen, meisjes van 6 en 8 jaar. De vrouw wierp haar buren de kinderen toe en sprong hen daarna na. Alle drie kwa men zij veilig beneden. De man, die 68 jaar is, durfde de sprong niet aan en probeerde langs een regenpijp naar beneden te klim men. Hij viel echter en werd zodanig ge- Moeder Homan en haar oudste dochtertje na hun angstig avontuur. Pas na een uur gelukte het de brandweer lieden het huis binnen te dringen wond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Op de derde étage in het achterhuis de bewoners van het voorhuis, de familie Van der Laak, waren de stad uit woon de de familie Meuleman, man, vrouw en een meisje van 3 jaar. Zij zochten een uit weg in een sprong naar het platje, twee verdiepingen lager. Een buurman die via het perceel 159 naar boven was gerend en langs de dakgoot op de zolder van het bran dende huis was gekomen, heeft gezien dat de heer Meuleman, voordat hij sprong, zijn driejarig dochtertje op de arm had. Meule man is naar beneden gesprongen. Pas later bleek dat zijn dochtertje in het brandende huis is achtergebleven. Meuleman en zijn vrouw waren door de sprong vrij ernstig gewond. Beiden zijn eerst bij buren binnengedra gen en verbonden en daarna naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. Pas tegen kwart voor één was de brand weer, die met drie motorspuiten de vuur gloed had bestreden, in staat het huis bin nen te dringen. Zij vond op de derde étage de stoffelijke resten van het driejarige meisje. De tweede en derde verdieping van het huis zijn geheel uitgebrand, evenals de zol der. De eerste verdieping en de slagerij daaronder kregen geringe brandschade en veel waterschade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. BRUSSEL (Reuter). De Belgische senaat heeft gisteren de wet goedgekeurd, waarbij de militaix-e dienst voor dienstplichtigen van twaalf maanden op twee jaar wordt gebracht. Het wetsontwerp is reeds door de kamer van volksvertegenwooi-diging goedgekeurd en is nu tot wet verheven. Door de aanvaarding der wet zal België tegen één Juli een parate strijdmacht op de been kunnen hebben van een infanterie divisie en een pantserdivisie. Hieraan zal tegen Juli 1952 een tweede infanterie divisie toegevoegd worden. Tegen Juli zullen de Belgische strijd krachten bestaan uit 82.600 officieren, onderofficieren en manschappen met een resei-ve van 48.500 man. De Belgische luchtmacht zal een ge vechtskracht hebben van 352 toestellen. Dit aantal zal tegen December tot 475 worden uitgebreid. De stemverhouding was: 88 voor, 74 tegen (socialisten en liberalen), 3 onthou dingen. Na vijftien zittingen nog steeds even ver van elkaar PARIJS (Reuter). De vijftiende zit ting van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier heeft 3</2 uur geduurd. Gromyko sprak twee uur en twintig minuten. Van de zijde van een der drie Westelijke mogendheden wordt vei-nomen, dat wederom geen vooruitgang is geboekt. Een Britse woordvoerder ver klaarde dat er geen nieuwe voorstellen waren ingediend. Gromyko zei, dat de Westelijke stelling, als zou aanvaarding van de Sovjet-voor stellen aangaande de Duitse demilitarisatïe vooruitlopen op de conferentie der minis ters zélf, slechts gebruikt werd „om de openbare mening te misleiden". Davies (Engeland) zeide, dat de plaats vervangers nog steeds even ver van elkaar vemvijdèrd zijn. Een eerste studie van het Sovjet-voorstel van Dinsdag had hem de indruk gegeven, dat het niet tot een over eenstemming zou bijdragen. Er waren slechts „concessies van niet-essentieel be lang" gedaan. Een Westelijke woordvoerder zeide, dat de afgelopen vergadering „de ergste van alle" was geweest. Gromyko had geen enkel nieuw ai-gument gebruikt. Gromyko maakte ook nog een toespeling op de huidige Franse stakingen door te zeggen, dat het Franse volk sterk de toenemende belastingdruk ten behoeve van de herbewapening voelt. Vanmorgen zijn met het troepentrans portschip Kota Inten 998 Ambonezen, mi litairen van het voormalige K.N.I.L. en hun gezinnen in Rotterdam aangekomen. Zij werden namens Hare Majesteit de Ko ningin en de Nederlandse regering ver welkomd door luitenant-generaal D. Buurman van Vreeden. De toespraken van generaal Buurman van Vreeden wer den in het Maleis herhaald. Luitenant-kolonel W E. C. Detineer, de Commanderend Officier Troepen aan boord, vertelde dat het schip op 20 Fe bruari uit Soerabaja was vertrokken. Na dat in de Javazee veel zeeziekte was voor- eekomen. aldus de C. O. T., keerde na Straat Soenda de rust terue en werden de reeelineen toeeenast. volgens welke een K.L.-transoort verloopt. De C. O. T. noemde dit transpoi-t het moeilijkste, maar ook het dankbaarste, dat hij ooit heeft gehad. Er heerste een gezon de disciDline aan boord. Een Ambonese cassière uit Soerabaia heeft de reis als verstekelinge meegemaakt. Zij meldde zich bij de C. O T toen de loods reeds van boord was, zodat zij de reis moest meemaken. De stemming aan boord was puik. In Port Said hebben de vrouwen trainingspak ken gekregen, die zij onder haar sarong konden dragen. Aan boord zijn voor de re patrianten, die overwegend protestant zijn, kerkdiensten gehouden die druk be zocht werden. Ook de medische verzorging was goed. Ernstige ziekten hebben zich niet voorgedaan. De kinderen hebben aan boord les ge had in Nederlands, aardsrijkskunde en rekenen. De C. O. T. heeft de volwassenen voorlichting over ons land gegeven Zij stellen zich voor. aldus de luitenant-kolo nel Detinger, naderhand weer naar Indo nesië terug te gaan. De repatrianten gaan eerst naar het de mobilisatiecentrum te Amersfoort voor medische contróle Men hoopt ze dan van daag nog naar hun plaatsen van bestem ming te kunnen bi-engen. Amerikaanse Senaat gaat beslissen over troepenzendingen WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft besloten 2 April de resoluties over de zending van troepen naar Europa in stemming te brengen. In de twee resoluties wordt president Trumans plan om vier nieuwe Ameri kaanse divisies landtroepen op te nemen in de Noord-Atlantische strijdkrachten goedgekeurd. Voorts wordt geëist, dat het Congres alle toekomstige zendingen van Amerikaanse troepen moet goedkeuren. Anonymus: Toegeven aan redelijke wensen en verlangens kan nooit een teken van zwakte of een verlies van prestige zijn; omdat het voor een verontrust mens in critieke omstandigheden zelfoverwinning vereist is het een teken van moed en niet van lafheid. STOCKHOLM. (Reuter). In Malmö en Helsingborg (havensteden aan de Zweedse Zuidkust) ligt het verkeer van autobussen en trams stil als gevolg van de Dinsdag begonnen staking van chauffeurs en con ducteurs. Gisteren begon eveneens een staking van chauffeurs en conducteurs in Gothenburg. Deze en andere kleinere stakingen in Zweden zijn een gevolg van het aflopen van de twee jaar oude loon-overeenkomst tussen de regering, het vakverbond en de verenigingen van werkgevers. In het gehele land wordt over nieuwe collectieve loon-overeenkomsten onder handeld. Volgens premier Erlander volgt de re gering de ontwikkeling op de voet. Hij zeide niet te verwachten, dat gedurende het Paasreces het kabinet in buitengewone zitting zal moeten worden bijeengeroepen. Stockholm ligt onder een kleed van on geveer twintig millioen ton sneeuw en de gemeentearbeiders zijn twee dagen gele den een langzaam-aan-staking begonnen voor hogere lonen. Zij weigeren overuren te maken, waardoor 's nachts de straten niet schoongemaakt kunnen worden. Gis teren kwam de zon door en de gemeente- autoi-iteiten verklaarden: „Als het mooie weer aanhoudt, zullen wij de straten toch wel op de een of andere manier schoon krijgen". Volgende week Woensdag zullen de kraanmachinisten in de haven van Stock holm, de arbeiders van het slachthuis, het personeel van de markt en de stokers en schoonmakers van het stadhuis in staking gaan, als de gemeenteraad hun looneisen niet heeft ingewilligd. De regering blijft echter tot na Pasen aan De Finse pi'emier, Urho Kekkonen, heeft gistermiddag aan president Juho Paasikivi het ontslag van zijn coalitie-regering over handigd. De president heeft hem verzocht tot na Pasen aan te blijven, welk verzoek door Kekkonen werd ingewilligd. Later besloten de coalitiepartijen in de tussentijd (tot na Pasen) te trachten eên compromis te vinden inzake de kwestie der huurverhoging. De sociaal-democraten hadden tevoren hun ministers uit de regering teruggetrok ken, omdat het parlement Dinsdag niet het wetsontwerp van de regering heeft aan genomen, dat de huurvei'hoging met 43 procent van 1 April tot 1 Augustus wilde uitstellen. De sociaal-democraten hebben in het parlement verklaard, dat men met een huur vei-hoging met ingang van 1 April in de kaart van de communisten speelt bij de verkiezingen voor de vakverenigingen, die deze maand gehouden worden, en bij de algemene verkiezingen in Juli. Bovendien zou een huurverhoging van 43 procent de reeds zeer hoge index voor de kosten van levensonderhoud nog met 20 punten doen stijgen. Het kabinet bestaat uit zeven agrariërs, zes sociaal-democraten, twee leden van de Zweedse volkspartij en een liberaal. De volksdemocraten, een fusie van communis ten en linkse socialisten, die na de agrariërs en de sociaal-democraten de sterkste partij in het parlement vormen, zijn niet in de regering vertegenwoordigd. Wegens Goede Vrijdag verschijnt onze courant morgen niet. Onze bureaux zijn de gehele dag ge sloten. Het gebied van hoge luchtdruk, dat zich gisteren boven ons land bevond, verplaatste zich vrij snel in Zuidoostelijke richting en lag vanmorgen boven Zuid-Duitsland. Een depressie, die gisterèn ten Zuiden van ons land lag breidde zich naar het Zuid-Oosten uit en deed boven het Noordzeegebied de luchtdruk aanzienlijk dalen. Ten gevolgde hiervan wakkerde de wind bij ons sterk aan en nam de bewolking toe. In de na-nacht werd reeds op verschillende plaatsen regen en hier en daar natte sneeuw ge meld. Een nieuwe storing ten Westen van Ierland zal de luchtdruk boven het Noordzeegebied nog verder doen dalen, tengevolge waarvan zachte Oceaanlucht in versneld tempo naar onze omgeving zal worden gestuwd. O0NBEW0LKT 'QLïCHT'SEW HALF 8EVV ©ZWAAR 8EW. 9 GEHEEL BEW. S! MIST SNEEUW •■REGEN MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN K ONWEER /^temperatuur lOOS'ISOBAAR 'BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H hoge druk L lage druk .scheidiNgsujn-front-tussen lucht vam fc.. verschillende herkomst vastand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele owarsstreep is een wind- snelheid van vijf meter per seconde VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen, krachtige tot harde en aan de kust later wel licht stormachtige Zuid-Westelijke wind Vrij zacht. 23 Maart Zon op 6.38 uur onder 18.56 uur Maan op 10 22 uui onder 6.32 uur fVolle maan) 24 Maart Zon op 6.36 uur, onder 18.58 uur. Maan op 20 48 uur, onder 6.43 uur Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 22 Maart Hoog water- 3.14 en 15.27 uur. Laag water: 11.08 en 23.29 uur Vrijdag 23 Maart Hoog water: 3.46 en 16.00 uur. Laag water: 11.46 uur. Zaterdag 24 Maart Hoog water: 4.23 en 16.35 uur. Laag water: 0.05 en 13.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1