ntm Voetballers van paar turven hoog zijn aan hun tournooi begonnen IS DIT - E€N n •HEER? Sportprogramma's ^"Hoe is het ontstaand Sport in het kort 6*Us/ DONDERDAG 22 MAART 1951 Jubileum-avond kinderkoor „De Kleine Stem" voerde twee jeugd-operettes uit Uitvoering door leerlingen der muziekschool van „Toonkunst" Ageaida voor Haarlem Biljarten „Hof van Holland" liet zich niet door „Excelsior" kloppen C.P.N.-lid van Amsterdamse raad het woord ontnomen Dit woordNACHTMERRIE I Tsjoentsjon veroverd zonder gevechten De breedtegraad in nevelen Automobilisme Tulpen-Raliye volgeboekt Voetbal Jubileum van de Racing Jeugdtournooi der F.I.F.A. GENE RATJES fi Proces over publicatie van radioprogramma's ZWITSALETTEN Medisch onderzoek van schepelingen Perzische olie ter sprake in het Britse parlement Onder een stralend lente-zonnetje is het gisteren begonnen. Haarlems Paasvoetbal- tournooi voor de schooljeugd. En allerwe gen trokken de mannen van een paar tur ven hoog met de voetbalschoenen over de schouders en het visioen van de overwin ning voor ogen naar de velden, zwaar wichtig redenerend over voor- en nadelen van het stopperspil-systeem, over „swits" aö andere fascinerende zaken van het voetbalspel. Overigens bezweek de tactiek alras onder de mateloze geestdrift der Lenstra's-in-de-dop, die hijgend en zonder aanziens des persoons tegen- en medespe lers van de bal afliepen. Voordat het zover was, had meestal nog in de laatste minuut voor de wedstrijd de elftal-commissie een laatste conferentie gehouden, waaraan onveranderlijk door elf leden werd deelgenomen. En scoorde de tegenpartij dan toch een goal in het be gin, dan werd prompt tot een radicale wij ziging in de opstelling overgegaan, het geen ook al weer weinig verschil uitmaak te, aangezien ten minste 18 van de 22 spe lers zich voortdurend binnen een straal van tien meter van de bal bevonden. Maar een plezier dat ze hadden. Beslist veel meer dan alle volwassen voetballers bij elkaar. Zij het dan, dat ieder schot in de bovenhoek een pijl in elf jongensharten betekende. Maar ze waren daar bliksem snel weer overheen en zwoegden met rode hoofden verder op de lange en met strui kelblokken bezaaide weg naar het vijan delijke doel. Zo zagen wij gistermiddag de wedstrijd tussen de St. Bonaventuraschool en het tweede elftal van de St. Jozefschool. De mannekes van de St. Bonaventura-school waren ongeveer een kop groter dan hun tegenstanders en toen ze bovendien bin nen tien minuten twee goals maakten, dachten ze dat de zaak wel geknipt en ge schoren zou wezen. Maar de miniscule groenhemden, ijverig aangevoerd door twee broeders die met wapperende togen langs de lijnen snelden en adviezen gaven als waren zij bondstrainer Van der Lek, bleven van zich afbijten en scoorden zo waar een tegenpunt. Toen kregen zij er zo'n pret in dat zij het Ronaventura-doel onder zware druk zetten en bleven zetten. Helaas vergaten zij daarbij het eigen doel in de gaten te houden en toen stond het ineens 4-1. Wij werden daar zo treurig om, dat we geslagen het veld verlieten. Maar ziedaar, we hoorden zo'n verliezende dreu mes na afloop opgeruimd zeggen: „Lekker gevoebald jöh. En we zitte dan toch maar lekker in de verliezersronde". Dat is het plezante optimisme van de jeugd, dat dit voetbaltournooi tot een waar feest maakt. En aangezien het tour nooi dit jaar zijn vierde lustrum viert, is er alle aanleiding toe om de secretaris van de commissie, W. P. J. Ente, de man die altijd maar weer de bergen werk op zijn schouders neemt, een levensgrote pluim op zijn hoed te steken. Wegens het slechte weer zijn alle wed strijden van vandaag afgelast. Deze wed strijden worden Dinsdag op dezelfde tijd en op ^zelfde terreinen gespeeld. Hier volgen de uitslagen van de eerste dag: Afdeling B: St. Jeroenschool 1Lorentz- lyceum 2 16; St. Henricusschool 1Gym nasium 21. Afdeling C: KI. de Vriesschool 3Chr. Lyceum 2 14—0; R.K.U.L.O. 3 (O. Gr.)— Triniteitslyceum 5, R.K.U.L.O. n. o.; Trini- teitslyceum 4St. Henricusschool 4 2—0; St. Jeroenschool 3St. Henricusschool 5 21. Afdeling D: St. Henricusschool 7Trini teitslyceum 8 1—6; R.K.U.L.O. 5 (O. Gr.) St. Jeroenschool 4 03; R.K.V.G.L.O.—lste Doopsgez. school 60; St. Henricusschool 6 —Triniteitslyceum 6 1—1, St. Henricusschool wint; St Bavoschool (Eemsitr.)St. Bavo- school 1 (W.gr.) 4—1; R.K.U.L.O. 4 (O. Gr.)— St. Jeroenschool 5 121; St. Henricusschool 8—Triniteitslyceum 7 2—5. In deze afd. nam de lste Doopsgez. school de plaats in van de St. Luciaschool, welke zich terugtrok. Afdeling E: St. Aloysiusschool (Overveen) Lambertusschool 3—3, St. Aloysiusschool wint; Jacobaschool—St. Willebrordusschool 9.0; St. CanisiusschoolSt. Petrus Cani- siusschool 05; St. BonaventuraschoolSt. Jozefschool 2 51; St. Bavoschool 2 (W. Gr.) St. Adelbertusschool, St. Bavoschool n. o.: Dominicus SavioschoolSt. Aloysiusschool (H.) 07; St. Franciscus XaveriusschoolSt. Jozefschool 1 11, St. Franciscus Xaverius school wint; Chr. Dreefschool 4Marnix- school 1—0; Nassauschool 2v. Zeggelen- school 25; PrinsenschoolSchoolver. Aer- denhout-Bentveld 3—1; Weth. Westerveld- schoolNic. Beetsschool 3—0. ADVERTENTIE Evenmin is elk pijnstillend mid del Aspirin. Let er op, dat U As pirin krijgt, wanneer U Aspirin vraagt Alleen Aspirin draagt het Bayerkruis en oranjeband. Het kinderkoor „De kleine Stem" her dacht gisteravond met de opvoering van twee operettes in gebouw St. Bavo te Haar lem zijn 30-jarig bestaan. De jongste kinderen van het koor voerden vóór de pauze de operette „Jantje in Modderstad" op. Dit was, gezien de ijver en de opval lende toewijding waarmede zij zich aan de opvoering gaven, een kolfje naar hun hand. Vooral toen ze als ras-echte Mod- derstad-kinderen konden ravotten en dan sen en eens fijn maling hebben aan alles wat netjes en keurig was. Onder deze om standigheden kwam het er weinig of niet op aan of het zingen ongelijk was. Na de grote zuiveringsactie had je dat toch ook aan het zingen moeten merken. Maar daarin bleven deze dreumesen ouclerwets- Modderstads. De muzikale discipline was slechts in geringe mate aanwezig. De solistjes waren in dit opzicht beter geïnstrueerd. Vooral Jantje mag een com pliment hebben voor het spelen en zingen van de hoofdrol, die hij, omdat hij een ziek geworden ander Jantje verving, in korte tijd had moeten instuderen. Ook de sponsen-vrouw zong en speelde heel aar dig. De kammenman en de borstelman weerden zich eveneens behoorlijk. In de tweede helft van de avond ver schenen de groteren van het koor ten tonele bij de opvoering van de operette „Assepoester" een moeilijke opdracht en (gezien het resultaat) te zwaar voor de meeste der medewerkenden. Speciaal te gen de muzikale eisen waren zij niet opge wassen. Van de piano-begeleiding door mejuffrouw M. Gerbrands werd weinig steun ondervonden. Het instrument klonk te zacht, mogelijk door een te bescheiden aanslag, of doordat de piano zeer ongun stig te ver naar achteren op het toneel was geplaatst. Aanbeveling verdient het bij een volgende gelegenheid de piano in de zaal vóór het toneel op te stellen. Dit zal het contact tussen spelers en begeleiding, dat nu vaak ontbrak, kunnen verstevigen. Over Assepoester zelve kon men tevre den zijn, zowel ten aanzien van de zang als wat de actie betrof. De kleermaker Fijn van Draad was een leuke kwant, die goed zong en goed verstaanbaar was. De boze stiefmoeder zong niet best, maar speelde uitstekend. Het koor had zijn beste momenten met het inleidingskoor van het tweede bedrijf. Overigens viel er nog heel wat te verbeteren. Ook aan de regie om de hiaten in de spelontwikkeling op te heffen. Er was een talrijk publiek, dat zich over het algemeen zeer geamuseerd heeft. En voor de dirigent E. van 't Kaar is deze avond ongetwijfeld zeer leerzaam ge weest en van beslissende invloed gewor den bii het beantwoorden van de vraag of „De kleine Stem" zich voortaan op de operette moet gaan richten. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1111111 Acht leerlingen van Roel Riphagen, een der pianoleraren van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, kregen Woensdagavond de gelegen heid voor een naar verhouding talrijk pu bliek op te treden in het schoolgebouw aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Het uitvoerige programma was zeer afwisse lend en daardoor voldoende onderhoudend. Alleen was een volledig Beethoven-concert (het Eerste) wel iets te veel om de belang stelling gaande te houden. Wat niet tegen Beethoven pleit, maar tegen de omstandig heid dat het voor een leerling een zeer zware opgave is om technisch en muzikaal van het begin tot het einde in zo'n lang stuk op spanning te blijven. Wat misschien met één deel uit het concert beter gekund had. Een andere leerling had ook tamelijk veel hooi op zijn vork genomen met drie Etudes van Chopin en vier nummers uit „Le tom- beau de Couperin" van Ravel; doch de laatste stukken toonden gelukkig geen in zinking en het Menuet werd zelfs zeer mu zikaal gespeeld. Een niet onverdienstelijke vertolking van Mozarts Sonate in D voor vier handen had de avond ingeleid. Daarop volgde een goede interpretatie van het variatiedeel uit de Sonate in A van Mozart, waarbij een goed ontwikkelde techniek van de rechterhand opviel. Met een zeer handig te pas gebrachte aparte manier van spelen werd door een andere leerling een moderne Sonatine van Henk Stam knapjes verklankt. De veel eisende Polonaise in As van Chopin be tekende wel een erg hoge greep, maar er waren in de vertolking zeer goede dingen. Een paar nummers uit de „Children's Cor ner" van Debussy misten alleen nog wat „esprit" om heel goed te wezen. Tenslotte vermelden wij de uitvoering van Schu- manns „Novellette" in D, welke zich door bijzondere muzikale en technische kwali teiten kenmerkte. Hier hoorden wij een op merkelijk fris talent, dat klank en expres sie als vanzelf in evenwicht wist te bren gen met het karakter der muziek, waarvan de gezonde opvatting sympathiek aandeed. JOS. DE KLERK DONDERDAG 22 MAART Grote Kerk: prof. dr. G. C. van Niftrik spreekt over „Maria", 8 uur. Luxor: Man nen:", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De Indische graf tempel" (De tijger van Esch- napur"), 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.30 uur. Spaarne: „De ondergang van d'e Red Witch", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het teken van de gorilla", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Prima Ballerina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gereserveerde kamers", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 23 MAART Gem. Concertgebouw: C. O. V. „Matthaus Passion", 14 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, A. L. Constandse spreekt over „Het boek Job", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen (nieuw programma). ZATERDAG 24 MAART Stadsschouwburg: „Vader thuis", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Voetbal Het programma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond voor Maandag luidt: eerste klasse A: Velocitas—Zwartemeer. Eerste klasse B: AjaxDWS; VitesseHen gelo. Eerste klasse C: HaarlemKFC; RCH ADO; DWVHDVS. Eerste klasse D: Wil lem IINAC; RBCXerxes. Eerste klasse E: BrabantiaSittardia. Tweede klasse A, district 1: TOG—Schoten: De Spartaan— HVC. Tweede klasse B, district 2: CVV— Overmaas; NeptunusEBOH; COAL Quick. Derde klassen, derde kl. A: Velsen CSV; IVV—Kinheim; QSC—DEM; Zaandijk —Vitesse '22; RivalenTerrasvogels; Half wegSDW. Derde klasse A, district 2: HPSV Zandvoortmeeuwen. Vierde klassen: BPC Vliegende Vogels; OntwaaktNAS; KBV Bloemendaal; St. Pancratius—DSS; Onze GezellenASV; Wilskracht—FHS. Handbal Voor Maandag zijn vastgesteld: Hoofdklasse, heren: Niloc—DES; Olympia (Gr.)—PSV. Dames: VriendschapDES; Vlugheid en KrachtPSV. District West A Eerste klas, heren: Aalsmeer—HOC; AHC —Achilles. Tweede klas, heren A: HHCAHC 2; UnitasCatchers. Tweede klas, heren B: BHCNiloc 2; Lijn denAalsmeer 2; TonidoVriendschap. Eerste klas, dames: SagittaHOC; ËHC ADA Tweede klas, dames A: Attila—Coubertin; Vole wij ckersAchilles. Hockey In de promotieklasse, heren van de KNHB is vastgesteld: MRHCBMHC 2. in de pro motieklasse dames: HBS—Pinoké en in de tweede klasse: Leiden 2—Ever Swift en Rood Wit 2—FIT. Korfbal In de H. IC. B. worden gespeeld: Tweede klasse: Onder Óns IDSV I. Derde klasse A: Nieuw Flora 3—Oost hoek 3. Derde klasse B: Haarlem 4—Watervliet 6; Sport Vereent 4Aurora 5. In de voortgezette wedstrijd „Hof van Holland"—Excelsior, Beverwijk hebben de Haarlemmers weer met 84 gewonnen, zodat de strijd om de Nobelsbeker in een over winning van 168 voor „Hof van Holland.' is geëindigd. Gisteravond zijn de volgende partijen gespeeld: Grapendaal (80) Van Wunnik (90) J. Waterdrinker (60) Aufderheijde (60) Wisker (80) Wagenvoort (70) Mausse (90) Van Wunnik ADVERTENTIE In de Amsterdamse gemeenteraad kwam gisteren een voorstel aan de orde om door de gemeente te veel berekende huur terug te betalen. Deze terugbetaling was reeds geschied, dus zonder raadsbesluit. De heer Seegers (Comm.) noemde dit „een gren zenloze brutaliteit van B. en W." De voor zitter wenste dat de heer Seegers deze woorden zou terugnemen. Het communisti sche raadslid weigerde dit te doen, waarop de voorzitter hem het woord, ontnam. De heer Seegers: „Dat moe't u weten. De verantwoording voor het feit, dat hier de waarheid niet meer mag worden gezegd is geheel voor u." Het voorstel werd hierna met alleen de stemmen van de vijf aanwezige C.P.N.- leden tegen, goedgekeurd. Naar eeuwenoud gebruik trekt de dorps- slager van Spanbroek in Noordholland in de week voor Pasen met een extra mooi Paasbeestdat voor deze gelegenheid met een krans, linten en strikken is opge tuigd, door de straten, om aldus zijn klan ten te tonen, dat hij voor de feestdagen iets bijzonders te koop heeft. Tijdens deze tocht wordt de slager door de burgemeestèr van Spanbroek gecomplimenteerd met de aankoop van het dier, een der hoogst be kroonde beesten op de Paasveetentoon- stelling te Schagen. Op de achtergrond het fraaie, uit 1598 daterende raadhuisje. Het gevoel kent u natuurlijk wel: de benauwende gewaarwording dat ons iets loodzwaar op de borst ligt, dat ons de adem beneemt en ons zou kunnen dooddrukken. Met het klamme zweet op het voorhoofd, soms met een luide gil ontwaken wij, maar niemand heeft, geloof ik, ooit gedacht dat het een damespaard was dat hem zo onprettig behandelde. Met een merrie heeft het tweede deel van het woord dan ook helemaal niets te maken. In vroeger tijd luidde het: nachtmare en in het Vlaams komt mare nog voor in de be tekenis van: spook, boze geest. Toen het woord mare in onbruik geraakte en dus niet- meer werd begrepen, is het tot merrie verbasterd. U weet het dus: het is geen paard maar een spook dat u de keel dichtdrukt. Een probaat middel schijnt te zijn: uw schoenen verkeerd voor uw bed te zetten, de rechter links en de linker rechts. Maar ik heb het nooit geprobeerd. Amerikaanse troepen hebben Woensdag Tsjoentsjon, de laatste grote vijandelijke basis ten Zuiden van de 38ste Breedte graad, veroverd zonder een schot te lossen. Aan de Oost-kust zouden Zuid-Korea- nen, naar men gelooft, de Noord-Koreaan- se grens bereikt hebben. Volgens het laat ste officiële bericht waren de Zuid-Korea- nen 14 km van de 38ste Breedtegraad ver wijderd. In het Westen, ten Noorden van Seoel, is het verzet van de vijand het hevigst. Noordelijke troepen ter sterkte van een compagnie sloegen alle pogingen, om hen uit heuvelstellingen te verdrijven af. De Amerikaanse autoriteiten volgen een politiek van „opzettelijke verwarring" be treffende de vraag tot hoe ver de verbon den troepen in Korea ten Noorden van de 38ste Breedtegraad zullen oprukken, aldus gezaghebbende zegslieden te Washington en er werd bij verteld dat de Amerikanen deze taktiek volgen om de vijand in het on zekere te laten betreffende de Amerikaan se bedoelingen. Men gaf te kennen dat geen verdere beslissing kan worden genomen voor dat men wijzer is geworden over de militaire reactie der Chinezen. Het verluidt dat de Brits-Amerikaanse besprekingen een punt hebben bereikt waarop een aanzienlijke mate van overeen stemming is bereikt tussen deze twee lan den over de uiteindelijke doelstellingen in Korea. In de hoogste kringen wordt e ken nen gegeven dat de twee landen het in grote trekken eens zijn over het idee luite nant-generaal Ridgway gestaag naar voren te laten gaan zonder een algemeen offen sief, tot is vastgesteld of de vijand al dan niet bereid is over vrede te praten. Beide landen zouden dan bereid zijn tot een wa penstilstand en de oprichting van een buf ferzone van 20 mijl in Korea, als voorspel van besprekingen over de eenwording van Korea. De verzekering die de Amerikanen gaven dat ten Noorden van de 38ste Breedtegraad geen algemeen offensief zal worden inge zet zonder volledig overleg met de 13 an dere landen die in Korea strijden is nog steeds van kracht, zeggen diplomatieke kringen. „Goedkoop tweede front" (90) C. v. d. Haak (50) Hoenderdos (50) A. Waterdrinker (70) Bouwmeester (60) 38 35 4 1.08 90 35 17 2,57 60 38 7 1,57 40 38 5 1,05 55 33 6 1,66 70 33 13 2,12 90 44 15 2,04 86 44 37 1,95 30 49 3 0,61 50 49 6 1,02 46 32 7 1,43 60 32 6 1,87 De belangstelling voor de Tulpen Rallye, zowel nationaal als internationaal, is ook dit jaar weer zeer groot en, zoals reeds werd verwacht, is de inschrijving vollekend. De Nederlandse inschrijvingen zijn alle ge accepteerd. Slechts indien inschrijvingen zouden worden teruggetrokken, zou het mo gelijk zijn deze vrijkomende plaatsen alsnog aan nieuwe gegadigden toe te wijzen. Uit negen verschillende plaatsen zullen op 23 April de 300 équipes (120 buitenlandse en 180 Nederlandse) worden gestart. De deel nemerslijst vermeldt 12 nationaliteiten. Onder de inschrijvers bevinden zich de buitenlandse Rallye-cracks Ken Wliarton (tweevoudig winnaar van de Tulpen Rallye), mrs. Cooke, Ian Appleyard, mad. Francois Sigrand. Greta Molander, Ainsworth en Robinson, terwijl zich onder de Nederlandse rijders bevinden Barendregt, Gatsonides, Kreisel. Beekman, Gerlach, Groenhart, Hoogeveen, Hillen, Van der Lof, Roeloffzen en Sijthoff, die het hun buitenlandse sport- collega's 9tellig niet cadeau zullen geven. Ongeveer 50 wagens, waarvan de helft uit het buitenland, zijn voor de „sportklasse" geboekt. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de voetbalvereniging „R.C.H.", zal de jeugd van R.C.H. Maandag 26 Maart voor de aanvang van de wedstrijd R.C.H.—A.D.O., een aantal vlaggen aanbieden. Deze vlaggen zullen het Heemsteedse Sportpark versieren. Zaterdag en Woensdag worden de jaarlijkse onderlinge Paastournooien gehouden voor de aspiranten. ADVERTENTIE De jeugdelf tallen van Nederland. België, Joegoslavië, Zwitserland en Engeland, die deelnemen aan het FIFA-tournooi, zijn te Cannes aangekomen. Verder zullen de jeugdploegen van Noord-Ierland en Oosten rijk nog deelnemen, alsmede het team van Frankrijk, Heden worden de eerste wedstrijden ge speeld, waarbij Nederland tegen Noord- Ierland uitkomt. Drie spelers uit Haarlem en omgeving behoren tot de Nederlandse ploeg. TOMMY FARR DOOR FRANK BELL VERSLAGEN. De zeven en dertig-jarige vroegere Britse zwaargewicht kampioen Tommy Farr verloor in de tweede ronde door k. o. van Frank Bell, vier en twintig jaar oud. Tommy Farr was in de eerste ronde volkomenin de meerderheid en toen de tweede ronde begon bloedde het gezicht van Frank Bell. Plotseling schoot er een linkse van Bell bliksemsnel door de verdediging van Farr en de linkse werd onmiddellijk gevolgd door een rechtse op het gelaat. Fan- viel neer, stond op, maar werd door een serie linksen en rechtsen zo hevig getroffen, dat hij weer door de knieën ging en nu voor tien tellen. Volgende bezoek. week komt „Rembrandt" op OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De derde partij tussen Bot- winnik en Bronstein in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken is na 63 zetten in remise geëindigd. ADVERTENTIE ii gebruj^tga KEtP-BRILLEN voor betfr zfën, Me^vsdan 40 ja» waren en zijn er mensen dVfwet anders dsft'KEIPiBRILLEN geb|üiken. KElP||3RILLEN zjjn hun :^e!d steeds; ruim- chootvwaard: V/ KEIP-OPTIÉK, Gr. Houtstraat naast Luxor. Het gerechtshof te Leeuwarden ontzegde in zijn arrest in de zaak van de vier grote omroepverenigingen tegen het Nieuwsblad van Friesland betreffende het publiceren van radioprogramma's, aan de president van de Leeuwarder rechtbank de bevoegd heid in kort geding kennis te nemen van deze zaak. Het hof grondde zijn arrest op de omstandigheid, dat het Nieuwsblad van Friesland drie-en-een-half jaar lang ongemoeid is gelaten en dat niet is aange toond, waarom thans met spoed in rechten moet worden opgetreden. Het hof vernie tigde het vonnis, waarvan appèl en ont zegde aan de omroepverenigingen de vor dering. Zij werden veroordeeld in de kos ten van het geding. Over het wezen van de zaak zelf heeft het hof zich niet uitgelaten. ADVERTENTIE 0£ ANTI-PIJN TABLETTEN De staking bij het Par Use transportwezen heeft het verkeer in de Franse hoofdstad- danig ontwricht. Passagiers voor de „Washington" en de „lle de France", die het zonder boottrein moesten stellen, wachten bij de „Opera" op gehuurde bussen, welke hen naar Le Havre moeten brengen. Bemanningen van schepen van Engeland Frankrijk, België en Nederland, die een gezondheidscertificaat van de autoriteiten in de thuishaven hebben ontvangen bij het begin van een reis, zullen zich niet meer aan medisch onderzoek behoeven te onder werpen in een haven van een der drie andere landen. Dit is Woensdag besloten op de conferen tie van de commissie voor volksgezondheid van de Brusselse verdragsorganisatie te Marseille. Dit geldt alleen voor schepen, die geen tussenhaven hebben aangedaan in een land, dat geen ondertekenaar is van het verdrag van Brussel. Joseph Martin, republikeins leider in het Amerikaanse huis van Afgevaardigden, heeft in een rede te Boston aangedrongen op het onmiddellijk gebruik van Tsjang Kai Tsjeks troepen van Formosa „om een tweede front in Azië te openen". „Dit zou, met Amerikaanse hulp, de goedkoopste operatie zijn, die wij wat be treft dollars en manschappen zouden kun nen bevorderen", aldus Martin. „Zeker willen wij een verenigd en mili tair krachtig Europa", aldus Martin, „maar laten wij niet al onze kaarten op Europa zetten". LONDEN. (Reuter). Woensdag heeft de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, in het Lagerhuis medegedeeld, dat zijn regering nog geen antwoord had ontvangen op de Engelse nota aan Perzië van 14 Maart, die inhield dat nationali satie van de oliemaatschappijen onwettig zou zijn. Ook had de Engelse regering nog geen verklaring van de Perzische regering over de nationalisatie van de bronnen en raffinaderijen van de Anglo-Iranian ont vangen, aldus Morrison. Conservatieve leden stelden voor „met het oog op het strategische belang van de Perzische olie" dat Engeland Perzië een militaire garantie zou geven als afweer tegen mogelijke aggressie. Morrison antwoordde hierop, dat de Britse politiek gericht is „op het bevorde ren van de onafhankelijkheid, de stabili teit en de voorspoed van Perzië". Hij on derschreef de verklaring van Bevin, vol gens welke Engeland „het allergrootste be lang stelt in de onafhankelijkheid, de inte griteit en de veiligheid van Perzië" en Engeland besloten is deze politiek „ten aanzien van Perzië en andere landen te volgen, gebruikmakend van militaire en economische maatregelen tot waarborging van hun onafhankelijkheid en territoriale integriteit". „Ongelukkig genoeg moedigen de Perzen ons thans niet stérk aan", zo voegde hij er aan toe. Lord Vansittart verklaarde in het Ho gerhuis, dat het Perzische olieconflict naar de UNO verwezen diende te worden. Lord Henderson, staatssecretaris van Buiten landse Zaken, zeide, dat het niet juist was zulks in het huidige stadium te doen. Mo gelijk had de nationalisatie nog de goed keuring van de Sjah nodig. Op een andere vraag antwoordde Hen derson, dat Engeland er van overtuigd was, dat de Perzische regering niet over woog haar toevlucht tot „onwettige ge weldsmiddelen" te nemen. Kalmte De Sjah van Perzië en de nieuwbenoem de premier Hoessein Ala hebben Woens dag in een radio-rede het volk gevraagd zijn kalmte te bewaren, mee te werken en eendrachtig te blijven. Geen van beiden sprak over de gebeurtenissen van de laatste dagen in Perzië. In Teheran was het vandaag rustig. Het enige teken van de staat van beleg is, dat iedere politie-agent door een gewapende soldaat wordt vergezeld.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5