M.DOUWMA enZOON Demonstratie van Canadese vuurmond in de Haarlemse Koudenhornkazerne Sï RR IBES De Stille Wens -Clowntje Riek Amsterdamse subsidie aan het Concertgebouw werd zonder hoofdelijke stemming toegekend KREMER'S KOFFIE THEE Kort en Bondig DONDERDAG 2 2 MAART 1S51 4 Tweehonderd-vijftig recruten van „Betuwe" hebben elementaire opleiding achter de rug Bouwstop zal ongeveer drie maanden duren Verbetering Een costuum, dat U PAST PAASBROOD, EIEREN EN ORANJEBOOM BIER! Aan de Kwartaalabonnés Besprekingen over gestegen kosten van levensonderhoud De installatie der adviesraad voor militaire productie FALCON REGENKLEDING 1 FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Fa. B. ENGELENBERG SIKKENS' LAKKEN Onder de elementaire opleiding van de manschappen van de tweede kanonnier batterij van het Regiment Lichte Lucht doelartillerie „Betuwe", dat in de Haar lemse Koudenhornkazerne is gelegerd, is gisteren, zoals wij reeds berichtten, een streep gezet. 's Morgens werden de recruten op de binnenplaats van de kazerne door kolonel J. C. M. van Nijnatten en luitenant-kolonel G. J. van Driem geïnspecteeerd, waarna zij op de Dreef voor militaire en burgerlijke autoriteiten défileerden. Voor dit spectacu laire schouwspel bestond van de zijde van ae ouders grote belangstelling. Na een gemeenschappelijke erwtensoep maaltijd werd vervolgens een aantrekkelijk programma afgewerkt, dat er van A tot Z op gericht was de genodigden een indruk te geven van het militaire leven en wat daar zoal bij hoort. Zo werd een spiksplin- ter nieuwe Canadese vuurmond gedemon streerd die bij het mobiele regiment dat is een regiment dat aan het front ope reert wordt gebruikt. Honderdtwintig schoten per minuut Deze kolos, die maar liefst vier ton weegt, is gemonteerd op het chassis van een drictons vrachtwagen en is volautoma tisch. Hij is onder meer voorzien van een aantal eenvoudige richtmiddelen, een twee tal lopen en kan desgewenst door één man bediend worden. Het gevaarte kan hon derd twintig schoten per minuut lossen en heeft een zogenaamde aanvangssnelheid van achthonderd vijftig meter per seconde. Het wordt gebruikt voor vijandelijke vlieg tuigen die het binnen een straal van ongeveer vijftienhonderd meter proberen te naderen. Nadat een bepaald aantal scho ten is gelost dient van loop verwisseld te worden en hoewel deze apparaten twee honderd dertig kilo wegen is dat verwis selen voor de mannen van „Betuwe" een karweitje dat zij in een handomdraai op knappen. Daar is eigenlijk alleen maar een kort commando voor nodig. Dat is trouwens ook het geval met het in stelling brengen van deze vuurmond. Nauwelijks heeft een bevel daartoe weerklonken of het stuk is van voren en van achteren voorzien van een tweetal stempels die de schok van het schot behoren op te vangen. Een ander onderdeel van het program ma werd gevormd door het geven van sportdemonstraties op de binnenplaats, waaruit bleek dat aan de lichamelijke op voeding in de militaire dienst veel aan dacht wordt besteed. Vervolgens stelde de drumband van de „Betuwe" zich op om nog enige militaire marsen te laten horen. In de cantine beijverden de muzikanten van het uit „Betuwe"-mannen bestaande Tango-orkest zich inmiddels om de goede stemming er in te houden. En dat lukte hen wonderwel. Voorts werden voor ouders, genodigden en recruten de Kroningsfilm en enige trainingsrolprenten vertoond. Als sluitstuk van de eleinentaire opleiding van de manschappen van de tweede kanon nierbatterij van het regiment Lichte Lucht doelartillerie „Betuwe", dat in de Haar lemse Koudehornkazeme is gelegerd, défileerden gistermorgen eenheden van dit regiment voor militaire en burgerlijke autoriteiten op de Dreef. Na Pasen zullen de mannen van de Tweede kanonnierbatterij naar een kamp in Velsen verhuizen, waar zij de korpstrai ning zullen ondergaan. Op 4 April wordt hun plaats in de Koudenhornkazerne inge nomen door recruten van een volgende lichting. Het regiment „Betuwe" heeft zijn langste tijd in Haarlem gehad. In Juni van dit jaar zal het naar Laren vertrekken omdat de accomodatie van de Koudenhornkazerne niet van dien aard is dat alle manschappen er gelegerd kunnen worden. Manschappen van de zware luchtdoelartillerie zullen dan de kazerne komen bevolken. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (KV.P.) over de onlangs afgekondigde bouwstop heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het volgende geantwoord: Het tijdelijk niet meer verlenen van rijksgoedkeuringen voor de woningbouw, met uitzondering van die ten aanzien van herbouwgevallen en gevallen, waarin be paalde toezeggingen zijn gedaan, is uitslui tend gegrond op het groot aantal tegelijk in uitvoering zijnde woningen (ongeveer 53000). Andere overwegingen hebben niet gegolden. De minister verwacht, dat in ongeveer drie maanden het aantal tegelijk in uitvoe ring zijnde woningen zover zal zijn ge daald, dat de genomen maatregel kan wor den ingetrokken en dus geen vrees meer behoeft te bestaan voor een onregelmatige materiaalvoorziening en voor spanningen op de arbeidsmarkt. Gisteren is medegedeeld dat er interne moeilijkheden over beleidskwesties zijn ontstaan in het bestuur van de stichting „Blindengeleidefonds voor Wolfshonden", als gevolg waarvan de voorzitter, de heer C. Metz te Amsterdam, en de secretaris, ir. J. J. van der Kreek te Dordrecht, uit deze stichting zijrt getreden. Volgens het ons gisteren verstrekte be richt zouden de heren Metz en Van der Kreek een nieuwe vereniging hebben ge sticht onder de naam „Nederlands Geleide hondenfonds". Deze naam blijkt onjuist te zijn. De nieuwe vereniging heet „Stichting voor Blindengeleidehonden". Het „Neder lands Geleidehondenfonds" bestaat reeds sinds 1935 en heeft met de scheuring in de stichting „Blindengeleidefonds voor Wolfs honden" en met de thans opgerichte „Stich ting voor Blindengeleidehonden" niets uit staande. ADVERTENTIE geeaoeeooeeooooaoeaeoeaoeoee BRIXON - de vertrouwde naam voor costuums en jassen van uitgezochte kwa liteit stof, met een doorexperts ontworpen moderne coupe en door de beste vak lieden gegarandeerde afwerking. BRIXON, - het costuum, dat U past, - niet alleen doordat het zo goed zit (en blijft zitten), maar omdat het een heer, een persoonlijkheid betaamt, een costuum te dragen met eigen stijl, met een voornaam cachet. De BRIXON label garandeert U dat alles Costuums: f 119.- f 129.- f 139.- f 159.- Demi's: f 89.- f 98.- f 109.- Alleenverkoop voor Haarlem en omgeving GEN. CRONJéSTR. 42—44, HAARLEM TEL. 15438 ADVERTENTIE Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f 5,70) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven. wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bii onze administratie? Aan het slot van een wel langdurige, maar weinig-bewogen vergadering heeft de Amsterdamse gemeenteraad gisteravond zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van B. en W. tot het toekennen van een subsidie aan de N.V. Het Concert gebouw voor het lopende seizoen ten be drage van 221.000,onder de bijzondere bepaling dat nog voor het einde daarvan een rapport moet WGrden uitgebracht ter beantwoording van de vraag of en in welke vorm de exploitatie van het orkest losge maakt dient te worden van die van het gebouw. De communistische heer Bot had tijdens de debatten de mening uitgesproken dat over het optreden van Paul van Kempen als gastdirigent niet mag worden beslist vóór het orkest volledige medezeggenschap heeft. Spreker merkte op dat het bestuur van het Concertgebouw telkens weer de gevoelens van de bevolking krenkt door zijn gedragingen met betrekking tot niet- brandschone landgenoten. Om een einde te maken aan wat hij „de voortdurende chi canes" noemde, achtte de heer Bot ver andering in de verhoudingen tussen dit be stuur, het orkest en de gemeente nood zakelijk. Ook de heer Sajet (P.v.d.A.) wenste betere verhoudingen tussen de instanties. Dat de programmaraad zo zelden bijeen komt, deed spreker twijfelen aan de goede gezindheid. Hij stelde de vraag of het niet mogelijk is het Concertgebouw-Orkest in grotere ruimten te laten optreden, waarbij hij dacht aan verbouwing van de Apollohal, om grotere gedeelten van de bevolking van de muzikale prestaties te laten genieten. Tenslotte drong deze woordvoerder aan op het betrachten van spoed bij het vaststellen van de nieuwe structuur. Mejuffrouw Luns van de K.V.P. vroeg of er al een commissie is ingesteld om de structuurwijziging te bezien en of een rap port daarover tijdig genoeg zal uitkomen om alle betrokkenen te doen weten waar zij voor het volgende seizoen aan toe zijn. De namens de Protestants-Christelijke fractie sprekende heer Van Rij verklaarde dat men het verlenen van subsidies niet los kon zien van het probleem „overheid en cultuur". Kunst is alleen op straffe van dood en ondergang te verwaarlozen. Neder land schuift langzaam maar zeker in de richting van een verzorgingsstaat. Spreker zei dat zijn fractie deze verschuiving nood gedwongen moest aanvaarden, de ernstige noodzakelijkheid van bezuiniging door de overheid terdege erkent, doch niet tegen het verlenen van deze subsidie is. De heer Le Cavelier van de V.V.D. deel de de mening, dat de verhouding tussen bestuur, orkest en overheid veranderd moet worden, niet. Er zijn er die het Concert gebouw-Orkest willen „verstedelijken" om dat zij het niet kunnen nationaliseren, al dus stelde hij vast. Deze spreker achtte het stellen van nieuwe voorwaarden dan ook onjuist, zeker indien dat zonder overleg met het eveneens subsidiërende Rijk zou geschieden. Hij was vports van oordeel dat een gesplitste exploitatie nadelig moest werken. Tal van instellingen krijgen een veelvoud, het Concertgebouw slechts het dubbele van de voor-oorlogse subsidie. Verandering noodzakelijk In zijn antwoord aan de sprekers zei wethouder mr. A. de Roos onder meer dat alle betrokkenen, evenals de bemiddelaars in het laatste conflict, het eens zijn over de noodzakelijkheid van een verandering in de verhouding tussen het bestuur van de N.V. Het Concertgebouw en het orkest. Het Rijk verleent subsidie onder eigen voorwaarden, die mede ten doel hebben de materiële positie van de musici te verbeteren. De gemeente kan de subsidiebasis niet wijzi gen zolang de structuur niet is veranderd. Rijk en gemeente zullen gezamenlijk optre den op de weg naar nieuwe verhoudingen. Het bestuur van het Concertgebouw heeft de tot dusver gestelde voorwaarden steeds zij het dan ook niet con amore aan vaard. Het is B. en W. bekend dat het zich ook zal verenigen met een structuurveran dering, die voornamelijk een gesplitste ex ploitatie beoogt. Al zal het Concertgebouw nimmer een overheidsinstelling worden, toch kan een door allen te dragen, geza menlijke verantwoordelijkheid niet ontkend worden. Het Concertgebouw heeft nog niets laten horen over de verlaging van de subsidie met 30.000,Gunstige verschillen tussen cijfers op de rekeningen en op de ramingen maken deze verlaging alleszins gerecht vaardigd. Als door tegenvallers suppletie noodzakelijk mocht blijken, zal een voor dracht daartoe worden ingediend. Het na deel, ontstaan door het recente conflict, bedraagt 53.000,dat door de ziekte van Eduard van Beinum ƒ35.000, Over de stijging van de kosten van le vensonderhoud is Dinsdag en Woensdag uitvoerig overleg gepleegd tussen de inter departementale commissie voor de loon- en prijspolitiek en de Stichting van de Arbeid. Naar aanleiding hiervan is heden ochtend een bespreking gehouden met een delegatie uit de ministerraad. „DE HOFSTADBLOEM" GEOPEND De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heeft heden in de Houtrust- hallen de grote bloemententoonstelling „De Hofstad bloem" geopend. ADVERTENTIE VOORTREFFELIJK ALLE TWEE! Vraagt Uw winkelier De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft gistermiddag zoals nog in een deel van onze vorige oplage is gemeld, de adviesraad voor de militaire' productie geïnstalleerd. Aan zijn installatierede ontlenen wij nog het volgende: De minister verklaarde met grote na druk, dat het niet geoorloofd is de nieuwè grote defensielasten in belangrijke mate naar de toekomst te verschuiven. De ge meenschappelijke inspanning van de lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact, beoogt het voorkomen van een oorlog. Dit houdt in, dat er mede moet worden gerekend, dat de militair-economische krachtsinspanning lang zal kunnen duren. Indien de lasten hiervan naar de toekomst zouden worden verschoven, zou zulks tot gevolg hebben, dat de landen van het At lantisch Pact intern zwakker zouden wor den naarmate de tegenwoordige militaire inspanning langer zou duren. Voorkomen moet worden, dat de huidige militaire ver sterking geschiedt ten koste van de toe komstige productiemogelijkheden. Productieverhoging Het ligt daarom voor de hand dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een vergroting van de productie. Het zal afhangen van de mate, waarin de produc tiviteit zal worden opgevoerd, in hoeverre een groter deel van de herbewapenings lasten ten koste van de consumptie moet worden gebracht. Zelfs een sterke verho ging der productiviteit zal echter op zich zelf nimmer voldoende kunnen zijn. Deze zou hiervoor op korte termijn met ca. 10 pet. boven de normale jaarlijkse stijging moeten toenemen. Dit moet uitgesloten worden geacht. Met de productie van militaire goederen is spoed gewenst, omdat de opbouw van het leger aan een tijdschema is gebonden. Vele van de voor deze productie benodig de grondstoffen zijn thans schaars. In Washington worden reeds organen ge vormd voor de verdeling dezer grondstof fen over de verschillende landen. Neder land kan een bijdrage leveren door de pro ductie van staalplaat. De mate waarin van civiele op militaire productie zal moeten worden overgeschakeld is thans nog niet aan te geven. Het Nederlandse bedrijfs leven heeft nu reeds orders voor militaire goederen onderhanden ten bedrage van 1 milliard. Van het voor de eerstkomende vier jaren uitgetrokken bedrag van 6 milliard komt ruim 3 milliard in aanmer king om in Nederland te worden geplaatst. Er zullen ook aanzienlijke opdrachten voor de bouwnijverheid komen. Voor de scheepswerven bestaan belangrijke moge lijkheden voor leveringen aan Nederlands bondgenoten. De minister herinnerde voorts aan de mogelijkheden voor de electro-tech- nische-, de optische- de vliegtuig- en de springstoffenindustrie. In de Hispano Suizafabrieken te Breda zullen snelvuren- de wapens gefabriceerd worden. De minister vestigde voorts de aandacht op het grote belang, dat gelegen is in het verkrijgen van militaire orders van andere landen. Ook in de nabije toekomst zal ech ter de militaire productie in ons land als geheel slechts van bescheiden omvang zijn in vergelijking met de civiele. Waar het echter om gaat is, dat Nederland naar vermogen medewerkt aan het weerbaar maken van West-Europa door het leveren van een effectieve militaire inspanning en door het leveren van een niet minder effectieve economische inspanning. In be paalde bedrijfstakken zal de civiele pro ductie in belangrijke mate door militaire moeten worden vervangen. In andere zal dit slechts ten dele het geval zijn. Slechts door een nauwe samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven kunnen de gestelde doeleinden op efficiënte wijze worden be reikt. ADVERTENTIE II uee Bartei SSTR 43) „Wat is er", vroeg Marigold. „Ik denk er net aan, dat het toch raar kan lopen. Anne hoopte altijd met een hertog te trouwen, en nu trouw jij met Peter, die over enige tijd die titel zal gaan dragen." „Een hertogin?", riep Marigold bijna verschrikt uit, „maar dat kan toch niet". „Je zult in ieder geval de mooiste her togin van alle mooie hertoginnen van Cheyn worden!" Hij gaf haar een kus. „Je trouwt toch zo gauw mogelijk met mij Marigold?" „Hoe vlug?" „Morgen, overmorgen!" „O, niet zo vlug. Wij hebben de tijd nodig." „Tijd? voor wat?", vroeg Peter. „Kleren", antwoordde Sally. „Nonsens", antwoordde Peter, „Marigold kan alles krijgen wat zij hebben wil." „En dan moet zij toch eerst je familie leden zien," zei Sally. Aan alle leuke dingen komt eens 'n eind. De jongens hadden een prettige dag gehad bij Juup en Plop. Maar de middag verstreek, en het werd tijd om op te stappen! Maar jullie komen nog maar eens gauw weer hier, hoor!", zei Juup. Ja, dat beloofden ze graag. Ze maakten zich gereed om te gaan; bij het hek van de tuin wachtten ze tot de autobus naar de stad naderde. „Daar komt-ie!", waarschuwde Oepoetie. „Nou, dag, jongens, tot ziens, hoor, en de groeten aan Oom Tripje en Tante Lieze- bertha!", zeiden Juup en Plop. „Wel bedankt voor de prettige dag!", zeiden de vriendjes. Juup ging aan de weg staan en stak z'n hand omhoog. De bus stopte, de jongens stapten in. Brrrroe! bromde de motor en weg reden ze. Ze zaten op de achterste bank en konden door het brede raam van de bus terug zwaaien naar Juup en Plop, tot de weg een bocht maakte. En even later liepen ze weer in Speelgoedstad, op weg naar huis. „We hebben 'n reuzefijne dag gehad!", vonden ze.... BINNENLAND Met ingang van 1 April wordt het internationale giroverkeer tussen rekening, houders bij de Postchèque- en Girodienst in Den Haag en rekeninghouders bij een der chèquekaratoren in het gebied van West- Duitsland met inbegrip van het Westelijk gedeelte van Berlijn heropend De deviezen- bepalingen zijn op dit verkeer van toe passing. De gemeenteraad van Amsterdam keur- de een voorstel van B. en W. goed tot het bouwen van 238 eensgezinshuizen (waarvan 85 voorlopig als duplexwoningen) en 6 win- kels in Amsterdam-Oost. Een crediet van f3.100.000 werd daarvoor beschikbaar gesteld Ook besloot de raad tot het doen bouwen' van 35 eensgezinshuizen (voorlopig als duplexwoningen) in de voormalige Water graafsmeer. Daarvoor werd een crediet van f490.000 gevoteerd. Teneinde ter bevordering van de ver keersveiligheid en gezonde rivaliteit op te wekken heeft de KNAC besloten een jaar- lijkse verkeersveiligheids-competitie van een aantal gemeenten in Nederland te doen hou den. Voorlopig is gedacht aan een indeling in groepen van de 77 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. De Ziekenfondswet is thans bij het departement van Sociale Zaken in concept gereed. Door de minister van Justitie is de onbezoldigd rijksveldwachter M. S. te Vught geschorst in de uitoefening van zijn functie in verband met het feit dat deze opsporings ambtenaar in strijd met de voorschriften van zijn vuurwapen heeft riebruik gemaakt, ten gevolge waarvan aan een persoon licha melijk letsel werd toegebracht. S. heeft kort geleden te Vught op een man geschoten die mollen had gevangen, nadat hij eerst een waarschuwingsschot had gelost. Op initiatief en in opdracht van de minister van Onderwijs prof. dr. F. J. Ui. Rutten zijn ongeveer anderhalf jaar geleden op enkele scholen in Nederland, onder meer ook te Deventer, experimenten begonnen teneinde de voor- en nadelen na te gaan van het overgaan der leerlingen per vak inplaats van per klas. In verband hiermede heeft de minister een bezoek gebracht aan de drie leerscholen, verbonden aan de rijkskweek school te Deventer. B. en W. van Rotterdam hebben het maken in gewapend beton van een tunnel met toeritten onder de rijksweg nummer 13 te Rotterdam aanbesteed. De laagste inschrij. ver was J. G. Steensma uit De Lemmer, met f489.800, de hoogste de Hollandse Beton Maatschappij uit Den Haag, met f577.000. Hare Majesteit de Koningin is voor nemens de Europese groep radioreporters, die van 20 tot 26 April Nederland bezoeken, te ontvangen. Deze ontvangst zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, op 24 April te Soestdijk plaats vinden. Als gasten van een groep grote bedrijven en onder auspiciën van de A. N. V. V. zullen deze radio-verslaggevers uit de Marshall-landen een aantal uitzendingen over de stand van zaken in Nederland maken. De Nederlandse Bond van oud-BS'ers heeft een protesttelegram aan de minister van Justitie gezonden, waarin wordt gezegd, dat door de gratieverlening aan Aus der Fünten, Fischer en anderen het rechtsgevoel van de gehele oud-illegaliteit ernstig is gekrenkt. De brand op het Nederlandse m.s. „Rid derkerk", dat thans in Antwerpen ligt, heeft aanzienlijke schade toegebracht aan schip en lading. Een onderzoek zal moeten uit wijzen of het schip op eigen kracht naar Rotterdam zal kunnen varen. De lading be stond uit sisal, huiden, zonnebloemzaad, tabak, looi-extraot, looischors, asbest, olie koeken, palmpitten en 1300 ton mais. In de Staatscourant is thans medede ling gedaan van de Koninklijke Besluiten waarbij mr. J. R. H. van Schaik, oud-vice- minister-president, is benoemd tot minister van Staat en mr. D. G. W. Spitzen, oud minister van Verkeer en Waterstaat, is be noemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Te Rotterdam is de 58-jarige loodgieter J. H. Baardman uit een twaalf meter hoge dakgoot van een huis in de Stampioenstraat gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. HAARLEM EN OMGEVING By de Geref. Kerk te Aalten is beroe pen ds. L. Blijdorp te Hillegersberg-Ter- bregge, daarvoor te Overveen. De heer L. J. Roggeveen te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amster dam geslaagd voor het arts-examen eerste gedeelte. De heer J. W. B. Smit te Heemstede is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen godgeleerdheid. In het Huis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel, zal Eerste Paasdag een Paasprogramma uitgevoerd worden, door het Chr. gem. koor Eben-Haëzer, dir. J. F. Snoeks. Tweede Paasdag geeft dit koor medewerking aan een toogdag der Christen gemeenschap te Gouda. De 63-jarige Haarlemse timmerman E R., die bezig was met het leggen van een zoldervloer in een huis aan de Van Rie- beecklaan in Haarlem-Noord, viel gister morgen ten gevolge van een misstap tussen een balkenlaag door en kreeg een ruggen- wervelfractuur. Per ziekenauto is R. naar het Grote Gasthuis vervoerd. Woensdagmorgen is in de Grote Hout straat een dame door een onbekend gebleven wielrijder aangereden. Zij viel en kneusde haar linker enkel. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop „Dat duurt niet zo lang!" „Ik heb een prachtig idee", merkte Sally ou, „waarom komen jullie niet naar Corn wall om daar te trouwen." „Dat is een prachtig idee!", riep Marigold uit. „Maar morgen kunnen jullie nog niet komen. Ik moet dan Anne goed installeren en jullie zullen trouwens toch eerst wel nog een paar mensen moeten opzoeken." Dan komen wij overmorgen", besloot Peter. „Maar ik heb niets, waarin ik kan trou wen!" reip Marigold verschrikt uit. „O, Nadine zal dat wel voor je in orde maken", stelde Peter haar gerust. „Nadine?", herhaalde Marigold, „ik denk wel niet, dat zij er veel voor voelt om mij te helpen. Wat betekent zij feitelijk voor je, Peter?" „Ik zal je de waarheid maar vertellen", begon Peter, „Nadine is de dochter van de beste vriendin van mijn moeder. Wij kennen elkaar al van jongsaf. Langzamer hand ben ik er achter gekomen, dat onze moeders het plan hadden, ons met elkaar te laten trouwen. Plotseling verloor haar vader echter al zijn geld. Nadine ging naar Londen en kreeg een goede baan bij Sor- rell. Ik zag haar vrij vaak, zij was erg eenzaam." „Maar zij is toch verliefd op jou, Peter?", vroeg Marigold. „Zo ver zou ik niet willen gaan", ant woordde hij. Wij waren steeds als broer en zuster tegenover elkaar. Niet meer." „Het spijt mij", zei Sally, „maar ik moet gaan pakken". En zij verdween achter de gordijnen. Toen Sally klaar was, reden zij met z'n drieën weg. Bij de woning van Duncan werd Sally met al haar koffers afgezet. Nog een laatste afspraak werd gemaakt, en toen ging Sally naar binnen. Elaine wachtte op haar in de gang. „O, juffrouw Granville, ik ben zo opge wonden." Robert Duncan kwam uit zijn kamer. „Goedenavond, juffrouw Granville", zei hij formeel. „Ik heb de kaartjes. Ik zal u en Elaine dadelijk zelf even naar het sta tion brengen." „Dt is erg vriendelijk van u." Zij gingen de eetkamer binnen, waar een kostelijke maaltijd gereed stond. Sally lachte. „Overmorgen wordt het een drukke dag". „Wat is er dan?", vroeg Elaine. Sally vertelde over Peters verloving met Marigold. „Kan ik bruidsmeisje worden, juffrouw Granville?" smeekte Elaine. „Ik weet het niet. Ga in ieder geval Nanny maar vragen of zij je lange witte jurk wil inpakken." Elaine rende de kamer uit. Robert Duncan vroeg Sally direct: „Denk je, dat ik enige kans heb?" „Ik wilde maar, dat ik bevestigend kon antwoorden. Ik weet het werkelijk niet." „Zou je het erg vinden, als ik overmor gen al kom voor de feestelijkheden?" „Natuurlijk niet!", antwoordde Sally spontaan. „Dat zal juist erg gezellig zijn!" „Werkelijk?" „Maar natuurlijk!" en zij voegde eraan toe: „Ik hoop toch zo, dat Anne van je zal gaan houden!" HOOFDSTUK XIX. Anne lag in de tuin en voelde de koele wind over haar wangen strijken. Ze voelde zich volkomen tevreden. Sally kwam naar buiten met een glas melk. „Ik heb wat voor je." „Toch niet wéér melk?" „Ja, helaas wel. Je weet het zelf óók best. Voorschrift van de dokter!" „Vreemd is het toch," zei Anne, „dat wij nu alle drie weer terug zijn in St. Chytas". „Ja, en er is zoveel gebeurd sedert wij weggingen", zei Sally. „Hè, ik dacht er juist aan, dat er zo goed als niets veranderd was." „Ik heb een telegram van Peter gekre gen," merkte Sally op, „hij komt hier met Marigold om even over zes." „Dat is gezellig." „Heb je niet als ik het sentimentele gevoel weer helemaal thuis te zijn?", vroeg Sally. „Toch toevallig, dat de pastoor net met vacantie ging en dat hij zo vriendelijk was te vragen of wij soms niet liever in ons oude huis wilden trekken!" „Ja, hij is een engel," zei Anne. „Tussen twee haakjes," merkte Sally op, „heb ik je al verteld, dat Elaine's vader hier vanmiddag komt?" „Mijnheer Duncan?", riep Anne ver baasd uit. „Maar wat komt hij hier doen?" „Ik denk om eens te kijken hoe het met zijn dochter gaat!" „Wil je mij waarschuwen, als hij komt?" „Natuurlijk!" Anne sloot haar ogen. Plotseling werd zij wakker met het ge voel, dat er iemand naar haar keek. Zij kon haar ogen haast niet geloven. Robert Duncan zat in het gras naast haar stoel. Hij zag er heel anders uit dan in Londen. Geen statig donker pak, maar een gezellig geruit jasje en een lichte broek. Hij leek nu veel jonger. „Ik heb je toch niet wakker gemaakt?", vroeg hij bezorgd. „Hoe lang ben je hier al?" „Een tijdje." ,Js het hier niet heerlijk rustig?" „Ja, je kunt weer eens op adem komen na al dat vele werk in Londen." „Heeft Sally al verteld, dat dit ons oude huis is?" „Ik begrijp niet, hoe jullie het konden verlaten." „Ja, het is vreemd. Eerst waren wij zo verlangend om weg te gaan naar Londen en nu willen wij plotseling allemaal weer terug!" „Ik kan dat begrijpen. Ik heb ook een huis buiten, maar heb er nog nooit in ge woond". „Nog nooit gewoond?" „Neen." „Wat vreemd!" „Mag ik vertellen waarom?" „Graag zelfs!" En toen vertelde Robert hoe hij op zekere dag om de Londense vermoeienissen eens te ontlopen een dagje was gaan rijden. Plotseling had hij dat oude huis gezien. Het stond kennelijk al jaren leeg. Door een raam was hij naar binnen geklommen. Het huis bracht hem in vervoering. Het lag prachtig temidden van een grote tuifl. Voordat een week voorbij was, had Robert het gekocht. „Maar waarom ben je er nooit gaan wonen?" „Het goede ogenblik was er nog niet voor gekomen." „Hoe bedoel je?" „Dat wilde ik je uitleggen, Anne." „Toen ik dat huis kocht, wist ik al, dat ik er nooit alléén in zou gaan wonen.... het is een huis voor twee mensen.... die samen een mooi leven willen gaan opbo'u* wen." Hun handen sloten zich ineen. „Anne", zei Robert, „ik ben bang". „Bang?", vroeg zij. „Ja, bang. Ik heb zoveel droefenis iD mijn leven gehad, dat ik nauwelijks kali geloven, dat het schone weer in mijn leven kan komen." Anne bleef zwijgen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6