LUTTI Predikbeurten CROC-BAR Friesche klokken ZATERDAG 24 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Exportbeperking in V.S. Uitgever van „La Prensa" op tijd ondergedoken ,,'t Helm' T ekeningen Zandvoort Akens „Karlspreis" voor prof. dr. H. Brugmans Frankrijk ontevreden over Middellandse Zee-defensie Communistisch leider op Cuba gearresteerd Joegoslavië vraagt Amerika om hulp Tweede groep Ambonese militairen aangekomen JEUGDDIENST De Sch. 183 is verder op het strand geworpen SCHEEPVAART 10 Na de Paasvacantie zal Prinses Beatrix middelbaar onderwijs gaan volgen op een> school, die thans te Soestdijk wordt ingericht. Men begint met een eerste klas, maar het is de bedoeling dat de school tot een volledig Lyceum zal uitgroeien. De leiding van de school is opgedragen aan dr. J. A. Vor der Hake. Op de foto: Het gebouw waarin de school gehuisvest wordt. Aankopen voor „normale behoefte" WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse departement van Handel heeft be kend gemaakt, dat het een nieuwe han delspolitiek zal gaan volgen, volgens welk het zich het recht zal voorbehouden de uitvoer te beperken tot de „normale be hoeften" van alle importerende landen. Deze politiek, die reeds werd toegepast op de uitvoer naar Hongkong en Macao, zal gevolgd worden om de binnenlandse voorziening en de nationale veiligheid dei- Verenigde Staten te beschermen. Er zal van. bepaalde goederen niet meer mogen worden uitgevoerd dan de normale com merciële of civiele behoeften van de im- portei-ende landen en ook niet meer dan normaal naar de importerende landen uit Amerika wordt verscheept. Het departement deelde mede, dat vele landen sedert het uitbreken van de Koreaanse oorlog een grotere invoer uit Amerika hebben toegestaan in afwachting van eventuele tekorten. De Amerikaanse autoriteiten hebben dan ook geconstateerd, dat het volume van de uitvoervergunnin gen, die aangevraagd werden voor arti kelen als rubberbanden en radiobuizen, de normale uitvoer aanzienlijk overtrof. De autoriteiten zullen voortaan de be voegdheid hebben vergunningen te ver strekken voor kleinere hoeveelheden dan waarom wordt gevraagd, of aanvragen ge heel af te wijzen. De afgewezen aanvra gen kunnen dan later opnieuw worden ingediend. BUENOS AIRES. (Reuter). Een commis sie uit het Argentijnse Congres, die de arrestatie van dr. Alberto Gainza Paz, hoofdredacteur en uitgever van „La Pren- sa" poogde te bewerken, heeft medege deeld, dat hij „uit zijn woonplaats verdwe nen" was. In een communiqué van de commissie werd verklaard, dat het arre statiebevel tegen dr. Paz om deze reden niet kon worden uitgevoerd. Het commu niqué noemt zijn verdwijning „een vlucht en een manoeuvre, kennelijk bedoeld om het werk, dat de commissie onbevooroor deeld verricht, te vertragen en te bemoei lijken". „La Prensa" werd twee dagen geleden door de commissie in beheer genomen. De Argentijnse minister van Buitenland se Zaken, die thans te Washington is, heeft op een persconferentie verklaard, dat de kwestie van „La Prensa" geheel binnen de jurisdictie van Argentinië ligt. Men zou geen buitenlandse inmenging dulden. In een bericht van zijn correspondent te Buenos Aires zegt de „New York Times", dat „de zwakte, niet de sterkte van de Argentijnse regering de vele ac ties, ook het onderdrukken van het an- afhankelijke blad „La Prensa", verklaart". De correspondent vergelijkt de politiek van de regering van Perón met de eerste jaren van het Italiaanse fascisme en zegt: „De leiders weten niet hoe zij een groot land moeten besturen". „Generaal Perón besteedt het grootste gedeelte van zijn tijd aan het aan de macht blijven", zo besluit de correspon dent. ADVERTENTIE 99 exposeert ESPLANADE Der traditie getrouw is op Goede Vrijdag door de Nederlandse Bachvereniging, onder leiding van dr. Anthon van der Horst, de jaarlijkse onverkorte uitvoering gegeven van de Matthaus Passion van Bach in de Grote Kerk te Naarden, die werd bijge woond door Koningin Elisabeth van België, vergezeld door haar secretaris en een hof dame. Haar kleindochter, prinses Josephine Charlotte, was in afwijking van het oor spronkelijke voornemen, niet meegekomen. In de pauze gebruikte de Koningin-Moeder met haar gevolg de lunch in de burgemees terskamer van het historische raadhuis. Op de foto ziet men het vertrek van de hoge bezoekster, die uitgeleide wordt gedaan door de burgemeester van Naarden, de héér Jixr. Visser. De internationale „Karlspreis" van de stad Aken, die in het jaar 1950 voor de eerste maal verleend werd aan de stichter van de pan-Europabeweging graaf Cou- denhove-Kalergi, werd voor het jaar 1951 bij eenstemmig besluit van de jury toege kend aan de rector magnificus van de Euro pese universiteit in Brugge, de Nederlan der prof. dr. H. Brugmans. Voor de toekenning van deze prijs heeft de jury de volgende overwegingen doen gelden: Prof. Brugmans heeft in de jaren na de tweede wereldoorlog met moed en vastbe radenheid voor het eenworden van Europa geijverd. De redding van de geestelijke waarden van het Christelijk avondland ziet hij als een eerste taak. Als vice-president van de Europese Beweging heeft prof. Brugmans er, evenzeer als in zijn weten schappelijke publicaties, op doeltreffende wijze gewezen op de moeilijke en belang rijke beslissingen, waarvoor de staatslieden en volkeren van het vrije Europa zich ge plaatst zien. Niet op de laatste plaats verdient zijn verantwoordelijke taak, het voorbereiden van een elitegroep van jonge mensen voor de diensten aan een vrij en eengeworden Europa, aan de Europese universiteit, de sympathie en steun van allen, die zich er van bewust zijn, wat dit uur van ons eist. Als waardering voor deze feiten en in overeenstemming met de grondbeginselen, die gelden voor de prijsuitreiking, heeft de jury professor Brugmans als drager van de internationale „Karlspreis" van de stad Aken uitgekozen. Het uitreiken van de prijs geschiedt He melvaartsdag, 3 Mei, in de historische kro ningszaal van het stadhuis van Aken. PARIJS (Reuter). Vice-premier René Pleven heeft in de Franse Nationale Ver gadering gezegd, dat zijn regering de rege ring van Amerika heeft medegedeeld, dat Frankrijk in beginsel niet kan aanvaarden, dat de verdediging van de Middellandse Zee binnen het Atlantisch pact in tweeën wordt verdeeld en dat Frankrijk zich niet gebonden kan achten aan een overeen- komst bij welker sluiting Frankrijk niet tegenwoordig is geweest. Naar men ver klaart vormde .deze uitlating een toespeling op de militaire Brits-Amerikaanse bespre kingen, welke onlangs op Malta zijn ge houden. LONDEN. (ANP). Naar de Washington- se correspondent van de Times meldt, hebben agenten van de militaire veilig heidsdienst in Cuba een leider der com munisten, Flavio Bravo, te Havanna ge arresteerd. Hij wordt er van beschuldigd een complot te hebben gesmeed om een dictatuur in te stellen. Naar de Cubaanse autoriteiten verklaarden, had Bravo, die juist uit Guatemala was teruggekeerd, speciale orders voor de communisten in Cuba meegebracht om ongeregeldheden te beginnen op Maandag, de dag, waarop de conferentie van ministers van Buiten landse Zaken der 21 Amerikaanse repu blieken te Washington bijeen zal komen. (Reuter). Joegoslavië heeft Amerika grondstoffen voor de industrie tot een waarde van 30 millioen dollars gevx-aagd, zo heeft de Amerikaanse ambassadeur te Belgrado, George Allen, medegedeeld. Hij zeide niet of Joegoslavië om een lening dan wel een schenking heeft gevraagd, Joego slavië wenst ruwe katoen, wol, leder en phax-rnaceutische artikelen te kopen. Over een week zullen Engelse en Ame rikaanse deskundigen te Loixden bijeen komen om te beraadslagen over de te vol gen economische politiek ten aanzien van Joegoslavië. Aan de Lloydkade te Rotterdam begon hedenmorgen de ontscheping van de 960 Ambonese miltairen met hun gezinnen, die met het troepentransportschip „Atlantis" in ons land arriveerden. Gedurende de overtocht van Indonesië naar Nederland werden 31 kinderen gebo ren. Met veertig autobussen zijn de passa giers naar het demobilisatie-centrum te Amersfoort vervoerd. ADVERTENTIE met Hazelnoot eri Melkchocolade MBBB» ZONDAG 25 en MAANDAG 26 MAART 1951 (Eerste en Tweede Taasdag.) HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. B. van Gelder. Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. G J Waai-denburg, Bev. v lidm. Paaszang Mevr. E. Misset-v. Andelt alt). 7 :Ds. Brons geest. Bijzondere dienst. Organist: Feike Asma Nieuwe Kerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Maandag 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk Zatex-dag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. A. J. Raskcr. Maandag 10.30: Dr. A. J. Raskex\ Gezinsdienst met de Zondagsschool. Oosterkcrk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Maandag. 10: Ds. A. J. van Rhijn, Ge zinsdienst met de Zondagsschool. Kapel Sa- repta. 9.30: Kinderkerk. Dhr A. J. van Hou- welingen Rijkhoek. 10.45: Ds. H. Huisman, van Velsen. Bakenesserkerk. 9.30: Kinder kerk. Ds. E. Pot. 10.30: Jeugdkerk. Ds. B. van Gelder. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. A. J, van Nieuwenhuijzen. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. E Pot. Jeugdltapel. Noord. 10.30: Dhr. J. E van Epen. Oost 10: Dhr. A. van der Hoeff. Centrum 10: Dhr. D. Selling. West. 10: Dhr. L de Graaff. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 25 Mars. a 10 h. 15: Service de Paques, px-ésidé par le pasteur G Roth, d'Amsterdam. Church of England. Easter Sunday, March 25th, at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: 7.30: a. m. Holy Communion 3 p. m. Easter Service, Rev. D. C. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34 Woensdag 7.30: Ds. L. Vroegindewey, Papendrecht. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. C. v. d. Flier, Evangelist te Enschedé. 5: Dezelfde. Evange lisatiesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkomst. Maandag 10: Dhr. J Sevensma. Evangelist te Amsterdam. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. W. S. Hugo van Dalen. Herv. pred. te Colijnsplaat. Vrije Evangelische Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Evang. L. J. Neerings. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, Amsterdam. Maandag 10.30: Ds. W. Spliet- hoff Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Maandag 10.30: Ds. Oosterbaan. Haarl Noord. Noordei'kapel. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Geref, Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Klop- Dersingeïkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. H. Volten. van Wageningen. Wilhelminakerk. 10: Ds A. M Boeijinga. 5: Ds. J A. van Ar- kel Zuid-Oosterkerk. 10: D.s L. Hoorweg Jr. 5: Ds P. de Ruig. Oud-Geref. Gemeente, C-ed. Oude Gracht 47. Maandag 3.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M Holtrop. Maandag 10.30: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34 9.30: Ds. J. W. Weenink, m. m. v Gem Koor. 5: Dezelfde. Gebouw „Salem" Bakenessergracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Sa menkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst. (Broodbre- ken). Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.15: Avondmaal. Evangelieprediking. 19: Evange- liprediking. Donderdag 20: Evangeliepredi king. Vrijdag 4.30: Kinderklas. Pinkster- Evangelisatie, Ged, Oude Gracht 47. Geen dienst Conferentie in Hollandse veld (Dx-en- the). Maandag 7: Dienst. Kruisleger, Wol straat 7. 10: Wijdingsdienst. 8: Verlossings samenkomst. 12: Zondagsschool. Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cormelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost, Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. lO en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Maandag 10: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassau- plein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. ADVERTENTIE TE OVERVEEN in de Ned. Herv. Kerk, Ramplaan 1e Paasdag te 7-30 uur Ds. A OSKAMP HEEMSTEDE Onderwerp: „DE PAASGEDACHTE" 10.30: Wijdingsmorgen. Spx-eekster J. F. Croes van Delden. Haarlem. Theologisch- Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. Pereboom. Ede. Woensdag 8: Dhr. de Waal Malefijt, Amsterdam. Broe dergemeente, Parklaan 34. Zatex-dag geen Zangdienst Zondag v.m. 7: Liturgische Paas- morgendienst met Koorzang. Voorg. Ds. H. Schutz', n.m. 7: Ds. Schutz. Geref. Kerk. Be gijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A Bos. Geref. Gemeente, Riddei-straat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Maandag 5.30: Ds. K. de Gier, van Lisse. Vrijdag 7.30: Ds. A. Vergunst, van Zeist. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Me dewerking Zangkoor ..Glorieklanken". Bij bellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Ro zendal. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. Maandag 10: Dezelfde met H. Avondmaal. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kin deren 10.30: Mensenwijdingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. v. d. Voet, Gezinsdienst. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. m. m. v. het Kerkkoor. Maandag 10: Di-, M. v d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berken straat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Hoi-st. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. H. Volten, v. Wageningen. 5: Ds. A. M. Boeijin ga. Chr. Geref. Kerk, Floressti-aat. 10 en 5: Ds. J. C Maris. Maandag 10: Dezelfde. Leger des Heils, Cex-amstraat 4. 10: Heili- gingsdienst o.l.v. mevr. kolonel Freite. Hrl. 12 en 5: Kindei-samenkomsten. 7.15: Open luchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlos singssamenkomst o.l.v. kapt.e v d. Heuvel, Jongenshuis, Haarlem. Alg. Chr. Jeugd Ge meenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Zater dag 2.30: Paasdienst voor groep A, B en C van 5 tot 15 j. Spi\ J. de Vries uit Spaarn- dam. 31 Maart 2.30: Kleuterklas A o.l.v. E. Ketellapper. 3.30: Meisjesbond B en 4.30: Jongensbond C o.l.v. J. de Cock, van H'lem. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Maan dag 10: Ds. Bartlema. (Paaszangdienst)Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Maandag 10.30: Ds. E. Pot, Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Dx- H. Jansen, Voox-g. v. d. Afdeling. Doopsgezinde Kring, gebouw van de Volksbond. Heemst. Dreef. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds, L. Hoorweg. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondox-p Geref. Kerk, He renweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds J. E. Dx-ost. Medewerking Kerkkoor. 12: Paasdienst Zondagsschool. Religieuze Kring Eikenlaan 5. 10.3Q: Mevr, Ds. Wer.t v„ d. Vring, Remonstr. Predikante, Bloemendaal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. H. S. Kalf. 7: Jeugddienst o.l.v. Ds. M. O. Steenbeek te Amex-sfoort. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. T. Soilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. Jeugdhuis. Donkex-elaan. Geen Zon dagsschool. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Ds. A. van Biemen, Hv„ Bentveld. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole Maandag 9: Dr. J. L Hoole. Vrije Kath. Kerk Popellaan 1. Hoogfeest van Pasen. 10.30: Ge zongen H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Universele Eredienst. OVERVEEN. 10: Dr. Ch de Beus. 19.30: Jeugddienst. Ds. Oskam uit Heemstede. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. W. G. Harrenstein, van Amsterdam. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 7: Ds, Eerhard, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10: Ds. Krabbe. 5: Ds. Nyenhuis van Valkenburg. Maandag. 10: Ds. Krabbe, Paaszangdienst Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Sluiter. Maandag 10: Ds. Sluiter.. Prot. Bond. 3: Paasfeest met Zondagsschool. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A J. Kx-omhout. 7: Ds. D. C. van Wijngaarden, IJmuiden, Jeugddienst. Maandag 10: Kin- derkerk. (Ook voor ouders toegankelijk). Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. Maandag gëen dienst. Geref. Kerk (Art. 31) 11: Ds. M. Vrieze, Heemstede. 3: Ds. Bos, Haarlem. Maandag geen dienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Maandag 10: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. Maandag 10: Dezelfde. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 7: Ds. M. C. Don. Maandag 930: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C Don. 7: Ds. M. M de Jong Maandag Ds M. M. de Jong. Bethel Kapel. 9.30: Cand. J. Irik. 7: Ds. Alma, van Amsterdam Jeugd dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. Maandag 10: Dezelfde. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 en 5: Ds. C. J. Meilink. Maandag 10: Dezelfde. Geloof- en Liefdekerk 10 en 7: Ds. J. Tulp. Maandag 10: Dezelfde. Ned. Prot. Bond, Op. Lagere School, Roer- dompstraat 10.30: Dhr. J. G. de Jong Hzn., Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. War- menhoven. Maandag 10: Dezelfde. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C Bröx-ens. Maandag 10: Dezelfde. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma. 10: Dezelfde. Santpoort. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds P. A. Tichelaar.' Maandag 10: Ds. J. C. Konings berger, Amsterdam. „De Toorts". 10: Ds. C. van Vessem, Rotterdam. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Maandag 10: ADVERTENTIE Er zit romantiek in kinderwagens Komt U maar eens kijken naar onze op.gecvenaarde collectie van Delft's model len^ waaruit het een lust is Uw keus te bepalen. SCHOUS sinds 1876 het best gesorteerde adres in Haarlem. „Het Kinderwagencentrum" OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 De positie van de tien dagen geleden te Scheveningen gestrande kotter Sch. 183 is sinds gisteren aanmex-kelijk slechter gewor den. Tijdens het hoge water is het scheepje eerst twintig meter zeewaarts gedreven. Als er sleepboothulp aanwezig was geweest, zou dit eeix mooie kans geweest zijn het van het zand af te slepen. Vannacht is het schip echter een veertig meter Noordwaarts op het strand gewor pen. Het ligt nu op dezelfde afstand van de boulevard als voox-heen, maar nu vlak tegenover de vuurtoren en aan de achter kant van een golfbreker. Alle verbindings touwen zijn gebroken en er is nogal wat water in het schip gekomen, doordat de golven er overheen sloegen. Ook enkele bolders zijn bezweken. De kansen om het schip nog vlot te krijgen zijn aanmerkelijk vermindei'd. De Nederlandse schilder, tekenaar, hout snijder en lithograaf Dirk A. Hidde Nijland, die men op deze foto in zijn atelier te Santpoort aan het werk ziet, hoopt op 2 April zijn zeventigste verjaardag te vie ren. Hij werd geboren in Dordrecht, was leerling van A. J. Derkinderen, bezocht van 1897 tot 1899 de Kunstnijverheids school te Amsterdam en daarna de Rotter damse Academie, om zijn studies, speciaal naar het naakt model, in Parijs en Brussel voort te zetten. Nijland heeft geen voor keur voor bepaalde onderwerpen: hij maakte landschappen, riviergezichten, stadstaferelen, figuren en portretten. Hij is lid van enkele vooraanstaande vereni gingen van beeldende kunstenaars. Zijn werk is vertegenwoordigd in het Museum Boymans, in het Rijksmuseum Kröller- Müller en in het Rijks-Prentenkabinet. Ds. G H. v. d. Woord. West. Kon. Emma- school, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Maandag 10.30: Ds. J. Kroon Evangelisatie Bethel, Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. van Besselaar Sr., uit Amstex-dam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds E. Saraber Jr. 7: Ds. C. de Ru Paaswijdingsdienst voor de jeugd. Maandag 10: Paasdienst voor Zondagsschoolkinderen en ouders. Ned. Prot. Bond, Bx'ugstraat 15. 10.30: Ds. A. K. Abcouwer, van Amsterdam. Kapel van geb. Woodbrookers, Bentveld, Bentveldseweg 3. 10.30: Ds. C. de Ru. Geref. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter (10— 10.15: Zangdienst) 5: Ds. A. Dondox-p, van Heemstede. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. Ons Huis, Dox-psplein. Dinsdag 8: J. W van Zeijl. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. Hoogfeest van Pasen. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 plechtige Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H, Missen om 7 en 7.45. Maandag. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. J. Jon- geboer. 5: Ds. J. J. Muizelaar, Noordwijk- Binnen, Maandag 10: Ds. v. Iperen, van Kat wijk aan Zee. Ned. Prot. Bond. 10.15: Prof. Sevenster, van Leiden. Geref. Kerk. 10: Dr. Th. Ruys. 5: Ds. Krabbe, van Hillegom. Maandag 10: Ds. Douma, van Noordwijk. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J J. Verleur Maandag. 10: Ds. J. J. Verleur. Ger. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Maandag. 10: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. Maandag 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Maandag 10: Ds. H. W. Eex-land. „Annie get voud gun" (Rembrandt) is een genoegelijke technicolor over de strijd van twee Amerikaanse circusdirecteuren. Buffalo Bill Colt en Pawnee Bill, om het koningschap van de piste. In die strijd speelt een dorpsmeisje uit Ohio, Annie Oakley, die als dochter van een jager al heel jong met de buks en de „sixshooter" leerde omgaan en zich omtrent haar bakvisjaren tot een ongeëvenaai'de „scherpschutteres" ontpopt heeft, haars ondanks een belangrijke rol: zij onttroont Buffalo Bills kampioen-schutter1, trekt dan zelf met diens circus de wereld rond, vergaart overal als „shootin' Annie", roem en ridderorden en redt tenslotte, terug in Amerika, met de opbrengst van haar gouden en briljanten ere-tekenen beide concui-rende circussen van het dreigend bankroet. Dat moet allemaal echt gebeurd zijn in de tachtiger en negentiger jaren, tot zelfs Annie's presentatie aan het hof van koningin Victox-ia toe, al is het daarbij zeker niet zo bont toegegaan als men ons hier wil doen geloven. Maar historisch of niet, het gegeven bood in ieder geval kansen te over tot de vervaardiging van een imposante showfilm en Hollywood heeft die kansen niet verzuimd. Heh-legers van echte circus- Indianen stormen in volle oorlogstooi over het doek. postkoetsen belagend en krijgs dansen uitvoerend, cowboy-koren kwelen, op hun mustangs chargerend, in volmaakte hax-monie hun hillbilly-liedjes en zo zijn er nog talloze andere hevigheden van massa figuratie en millioenen-décor te bewonde ren. Maar het meeste plezier beleeft xnen toch wel aan Betty Hutton als de kwajongens achtige schietkampioene, wier kostelijke transformatie van onfris sproetenkind tot gevierde circus-heldin wel niemands lach spieren ongemoeid zal laten. Een atti'actie op zichzelf zijn de songs die Irving Berlin voor dit grootscheepse kijkspul schreef. „Shootin' Annie" geeft in twee van die lied jes „Doin' what comes natcherly" en „I can do better than you can" overigens een paar staaltjes groteske mimiek weg, die zelfs maest-o Red Skeltorx groen van jalouzie k\- doen zien. H. C. Ten Zuiden van Tahiti (City), is een gezellige amusementsfilm, waarin Maria Montez en Brian Donley de hoofdrollen ver tolken. Maria Montez is omgeven door een stoet schone danseressen en Brian Donley door een bende pareldieven. Dat doet aan het romantische van deze rolpi'ent echter weinig af. Er is namelijk een bevredigend evenwicht gevonden tussen vechtlust en romantiek. De kwade bedoelingen van één bendelid worden al spoedig in ernstige trouwplannen omgezet en met de schurk- aehtigheid van zijn ruwe maats loopt het tenslotte ook nog wel los. In het voorprogramma van City zijn twee aardige tekenfilms en een spannende cowboyfilm opgenomen. L. v. B. Ultimatum. (L u x o r). Met de vervaar diging van deze voortreffelijke rolprent heeft de Engelse filmindustrie een frappant staaltje van haar kunnen geleverd. De regisseurs John en Roy Boulding hebben naar een fantasie van Paul Dehn en James Brand een filmwerk geschapen dat niet alleen uit blinkt door een superieure techniek, maar tevens indruk maakt door een beklemmende realiteit. Het is een film vol geladenheid en spanning en gelukkig zonder goede thriller effecten. In Ultimatum, die terecht het px-aedicaat „film van de maand" vei'wierf ï'aakt een atoomgeleerde aan de afgrond van de ver twijfeling als hij overweegt dat de atoom energie kan leiden tot de vernietiging van het mensdom. De gedachte daaraan wordt een obsessie voor hem en verwoest zijn gees telijk gestel. Hij schi-ijft een brief aan de minister-president, waai'in hij een ultima tum stelt: De vervaardiging van atoom wapens moet binnen een week verboden worden en anders zal hij het regeringscen- trum van Londen vernietigen. Om dit plan uit te kunnen voeren heeft hij uit het labora torium een atoombom gestolen. De regering grijpt alle middelen aan om de geesteszieke op te sporen en neemt een uitgebreide reeks maatregelen om een eventuele ramp te voor komen. Tenslotte neemt zij haar toevlucht tot een massale evacuatie. Uitstekend wordt in Ultimatum de zelfdiscipline van de Engels man weer gegeven: geen paniek, iedereen gehoorzaamt. Aangrijpend is het beeld van de verlaten straten, waarin een obsederende stilte hangt. Mannen van de veiligheids politie doorzoeken huis voor huis. Een kwar tier voor het fatale uur vindt men de pro fessor geknield voor het altaar in een kerk. Zijn assistent weet de bom te ontladen, waar mee dan de catastrophe wordt voorkomen. Ultimatum is een gigantisch exx met talent vervaardigd filmwerk. L. v. B. „Myn Held" (Cinema P a 1 a c e). Red Skelton, de dwaas uit „Bathing Beauty" en vele andere filmkluchten, speelt in deze film de rol van spionnenvanger tijdens de Ame rikaanse burgeroorlog. Zijn dwaasheden her inneren aan die van Stan Laurel en Bud Abbott, zij zijn in ieder geval niet minder grappig en niet origineler. Wanneer men zich vex-zoenen kan met het feit dat een vol slagen zwakzinnige door een verstandige om geving au sérieux wordt genomen en door een zeer lieftallige jonge dame als held wordt uitverkoren, kan men verder alle nonsens accepteren die Skelton ten beste geeft en er zich een uur of wat zorgeloos mee amuseren. Het voorprogramma is zeer smaakvol. J.L. „De geheimzinnige dr. Satan" (Spaarne). In de film „De geheimzinnige dr. Satan" is de hoofdpersoon een mysterieuze figuur. Hij wil de massa texToriseren en om dat doel te bereiken moet hij de beschikking hebben over een robot. Hij is niet in staat om het werktuig zelf te maken en heeft de hulp nodig van een geleerde die in het bezit is van de gegevens. Als hij pogingen in het werk stelt om de uitvinding te stelen, wordt hij daarin vexTiinderd door Bob Wyne, „de man met het koperen hoofd", aldus ge noemd omdat hij een koperen masker draagt. De pogingen van Wyne leveren geen succes op want dr. Satan is slimmer en hoopt nu zijn robot in werking te brengen. Doch dat gaat toch niet zo gemakkelijk als hij zich dat heeft voorgesteld, want de man met „het koperen hoofd" blijft niet rusten. Hij slaagt er tenslotte in het gevaar te keren en de be volking voor ondergang te behoeden. A. O. „Zanzibar, al te bar" (Frans Hals) Drie bekende namen maken propaganda voor deze vrolijke rolprent: Bing Crosby, Bob Hope en Dorothy Lamour. Het is een ï-eeks plezierige (en griezelige) avonturen van dit drietal in Afrika, waax-bij blijkt dat zelfs bij de zwarte menseneters de humor nog bestaansmogelijkheden heeft. Soms wordt het inderdaad al te bar en het kan eventuele liefhebber-s van vrolijke onzin worden verzekerd dat zij waar voor bun geld krijgen. W. L. B. ADVERTENTIE JAGT, KI. Houtstraat 105, tclef. 14448 VERKOOP - REPARATIE Aagtekerk, 22 v. Cebu n. Singapore. Alcyone, 22 pass. Kp. Comorin. Almkerk, 23 v. Singapore te Hongkong. Alphard, 22 pass. Kp. Frio. Ampenan, 23 te Belawan. Amstelkerk, 23 v. Takoradi. Amstelstad. 22 v. Karachi n. Bombay. Amstelvaart, 23 v. Oran te Casablanca. Annenkerk, 22 v. Colombo n. Fremantle. Antonia (t), 16 v. Pladju n. Port Swettenham. Armilla (t), 21 v. Haiphong te Pladju. Alblasserdijk, 22 1075, m. O. Bermuda. Alpherat, 22 650 m. Z.ZO. St. Pauls Rock. Andijk, 22 150 m. W.NW. Flores. Aldegonda (t), 22 v. Pladju n. Bangkok. Alhena, 23 v. Salvador n. Las Palmas. Alioth, 23 v. R'dam te Porto Alegre. Amstelpark, 24 te Genua. Atlantis (rep.), 23 te R'dam. Alnati, 23 bij Recife. Alwaki, 24 v. Victoria te Bahia. Akkrumdijk, 23 te A'dam v. Mombassa. Algenib, 23 pass. Bermuda. Almdijk, 23 te Vera Cruz v. Havanna. Bonaire, 22 1250 m. ZW. Madeira. Bengkalis, 23 te Charleston v. R'dam. Blitar, 24 te Colombo. Boskoop, 23 te Porta del Gada. Britsum, 24 te Majunga. Bloemfontein, 23 te A'dam v. Beira. Blommersdijk, 23 te Antwerpen. Boschfontein, 24 v. Genua. C-leodora (t), 22 te Miri v. Sydney. Ceronia, 22 475 m. N.NO. Azoren. Cistula (t), 22 480 m. N.NW. Minicoy. Cottica, 22 350 m. W. Finisterre. Caltex Leiden, 23 v. R'dam. Caltex The Hague, 23 v. R'dam n. Sidon. Caltex Delft, 23 pass. Finisterre. Caltex Nederland, 23 pass. Pantellaria. Caltex Pernis, 23 Dass. Ouessant. Caltex Utrecht. 23 v. Sidon n. R'dam. Celebes, 21 v. Genua. Clavella, 23 v. Avonmouth n. Keywest. Drente, 22 v. Bahrein n. Karachi. Delft, 22 v. Antofagasta n. Valparaiso. Dalerdijk, 23 te Tacoma. Edam, 22 te Halifax. Etrema (t), ca. 26 verw. Livorno. Felipes, 22 v. Pladju n. Singapore. Gaasterkerk, 22 v. R'dam te Hamburg. Gadilla, 24 te R'dam v. Grangemouth. Ganymedes, 23 v. Recife n. Rio de Janeiro. Garoet. 23 v. Semarang n. Cheribon. Grootekerk, 23 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Groote Beer (em.), 23 700 m. W. Kangoeroe eil. naar Melbourne. Hydra, 22 650 m. N.NO. Azoren. Heelsum, verw. 23 Le Havre. Haarlem, 23 te Porto plata v. Kingston. Hestia, 23 v. Cartagena n. Guayaquil. Hoogkerk. 22 v. Genua. Hersillia, 23 v. A'dam W. Indië. Indrapoera, 23 350 m. Z. Ceylon. Japara. 23 v. Madras te Calcutta verw. Java, 23 te Djakarta. Jagersfontein, 22 300 m. W.ZW. Walvisbaai. Japara, 22 rede Kohsichang. Helbergen, 22 v. Saffi n. A'dam. Kieldrecht, 23 te Genua. Klipfontein, 22 v, Durban n. Lorenzo Marques. Limburg, 23 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Linge, 22 pass. Las Palmas. Loppersum, 22 v. Sfax n. Vlaardingen. Laertes, 22 pass. Daedalus. Leuvekerk, 22 nog te Bahrein. Laagkerk, 23 v. Karachi n. Bombay. Loenerkerk, 22 pass. Str. Messina. Lutterkerk, 23 pass. Algiers. Leerdam, 23 te New York. Maetsuycker, 22 300 m. Z.ZO. Christmas eil. Malvina (t). 22 300 m. Noordpunt Borneo. Marken. 22 225 m. O. Cape Palmas n. Freetown. Mydrecht, 22 600 m. Z.ZW. Kaap Verd. eil. Madoera, 22 pass. Minicoy. Molenkerk, 22 nog te Basrah. Musi, 23 v. Balikpapan te Macassar. Malea, 22 te Vado verw. v. Curagao. Manoeran, 23 te Suez. Meliskerk, 23 v. Alexanderië n. Genua. Mentor, 24 te Haifa v. Beyrouth. Minjak, 23 pass. Burlings. Murena, 23 te Oslo v. Curagao. Nieuwe Amsterdam, 22 v. Cristobal n. Havanna. Nieuw Holland 22 v. Sydney n. Melbounie. Omala (t), 22 pass. Minicoy. Ovula (t), 22 nog geankerd rede Miri. Orestes, 23 te Corral. Oranje, pass. 23 Malta. Prins Joh. Friso, 22 360 m. N.NW. Flores. Prins Maurits, 24 te R'dam v. Valencia. Prins Willem II, 23 v. A'dam n. Antwerpen. Polyphemus. 23 v. Halifax n. New York. Rotula (t), 24 te Port Said verw. Reael. 22 te Menado. Roebiah, 24 v. Djakarta te Cheribon. Rotti, 24 te Tj. Pandan. Rijn, pass. 24 Ouessant. Samarinda, 22 v. Belawan n. Colombo. Sloterdijk, 22 v. Djakarta n. Singapore. Salland, 22 bij Kaap Verd. eil. Straat Soenda, 22 v. Hongkong. Stanvac Benakat (t). 23 te Sungeigerong. Sunetta (t), 22 v. Colombo n. Koweit. Swartehondt, 23 v. Soerabaja te Djakarta. Stanvac Djirak (t), 20 te Singapore. Salawatie, 24 v. Tegal te Semarang. Sarangan, 23 v. Pladju. n. Semarang. Sliedrecht, 23 pass. Ouessant. Soestdijk, 23 v. Beaumont te New Orleans. Stentor, 23 pass. Gibraltar. Sommelsdijk, 23 te Londen. Stad Arnhem, vérm. 26 v. Huelva n. R'dam. Stad Breda, 22 v. Los Angeles n. Boston. Stad Dordrecht, 25 16 u. Vlaardingen verw. Stad Maassluis, 24 v. R'dam n. Pepel. Taria (t), 20 te Piraeus. Tomini, 22 v. Baltimore n. R'dam of A'dam. Tegelberg, 22 300 m. Z.ZW. Diego Garcia. Tjibadak, 23 verw. Tarakan. Tiba, 22 125 m. ZW. St. Vincent. Themisto, 22 240 m. N. San Miguel. Tjiwangi, 23 verw. te Djakarta. Tabian, 23 pass. Aden. Tawali, 23 v. Southampton n. Genua. Tjimenteng, 21 v. East London te Port Elisabeth. Tjipanas, 24 te Hongkong. Tomori, 24 te Menado. Tosari. 23 v. Djakarta n. Penang. Tabinta, 23 v. Colombo n. Belawan. Tiberius, 24 te New York v. Inagua. Volendam, 24 te Halifax v. R'dam. Van Heutsz, 22 v. Hainan n. Singapore. Willem Barendsz, 22 v. Kaapstad n. A'dam. Waterland. 22 600 m. Z. Kaap verd. eil. Willemstad. 300 m. O. Martinique. Waikelo, 23 te Parepare. Wieldrecht, 23 v. Sydney te Melbourne. Willem Ruys, 23 in Suezkanaal. Westland, 24 pass. Kp. Frio. Winterswijk, 24 te Cabanas verw. v. R'dam, Zeeland, 23 v. Marseille. Zijpenberg, 24 v. Vlaardingen n. Hampton Roads Schepen met emigranten en repatrlëre'nden Oranje, Djakarta n. A'dam, 29 verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, verm. 28 v. ASdatn n. Sydney, verw. 3 Mei, verm. 22 Mei v. Djakarta naar Amsterdam. Groote Beer. A'dam n. Sydney verw. 30 Maart verm. 13 Apr. v. Djakarta n. A'dam verw. 5 Mei. Castel Bianco, verm. 25 v. Djakarta n. A'dam 19 April verwacht. New Australia, verm. 2 Apr. v. Djakarta n. A'dam 25 April verw. Somersetshire, verm. 9 April v. Djakarta n- A'dam 12 Mei verw. Cheshire, verm. 28 April v. Djakarta n. A'dam 29 Mei verwacht. Goya, verm. 15 Mei v. Djakarta n. A'dam of Rotterdam 10 of 11 Juni verwacht. Sibajak, verm. 27 v. Djakarta n. R'dam. aanfc. verm. 21 Apr. verm. 9 Mei v. R'dam n. Sydney verw. 15 Juni. Willem Ruys, verm. 5 April te Djakarta, ca. 12 April v. Djakarta n. R'dam 3 Mei verw. Asturias, verm. 24 April v. Djakarta n. R'dam, 17 Mei verw. Dorsetshire, ca. 27 v. Djakarta n. R'dam verw. 28 April. Indrapoera, verm, 12 April te R'dam. Kota Inten, verm. 7 April v. R'dam n. Indonesië Skaubryn. verm. 2 April v. Djakarta n. R'dam verw. 25 April. ADVERTENTIE t een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlseerde wol en wo!goedl i

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 12