Loonsverhoging van vijf percent met een maximum van f200.- per jaar Franse regering besluit tot elf percent loonsverhoging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Frankrijk Amerikaanse parachutisten vestigen nieuwe linies Noordelijk van Seoel Schildpadsop Weerbericht Communistische gedelegeerden in België gearresteerd Nieuwe abonnés GRATIS Het woord is aan Verplicht voor henwier loon is geregeld in een collectieve arbeidsovereenkomst of een bindende loonregeling Paar uur tevoren was de spoorwegstaking met 48 uur verlengd Franse Assemblée keurt nieuw kiesstelsel goed Hausse in huwelijken Plaatsvervangers hielden besloten bijeenkomst Amerikaans vliegtuig met 53 personen vermist Voortzetting ECA in 1952 waarschijnlijk Pa sen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 217 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haariem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 70 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE REGERING heeft met loonsverhoging de spoorwegstaking bezworen, welker verlenging al was aan gekondigd. Maar goed is de toestand in den lande niet en een besluit, pas door de Natio nale Vergadering na stormachtige nacht- zitting genomen, getuigt daarvan. Al zal het geen onmiddellijke gevolgen hebben, het kenmerkt de ondergraven politieke si tuatie. Dat besluit betreft de invoering van een nieuw kiesstelsel. Er is over dat onder werp heel wat te doen geweest en verdeeld heid tussen de regeringspartijen zelf heeft tot de val van het kabinet-Pléven geleid. Daarop zijn in snelle opeenvolging ver scheidene formateurs uit diezelfde rege ringspartijen gefaald, waarop president Auriol tot één van hen, Queuille, is terug gekeerd en die wel is geslaagd. Met het resultaat, dat een nieuw kabinet is opge treden dat eigenlijk het oude is, met een paar kleine veranderingen en met Queuille als premier inplaats van Pléven,. die nu vice-president is. Iets dei-gelijks heeft ten slotte onze zeven-weken-lange crisis opgeleverd en het heeft geen verheffende uitwerking gehad, Maar in wezen is de Franse toestand ernstiger, want daarin be staat de samenwerking der regeringspar tijen alleen onder de dwang van gevaar lijke noodzaak. Tussen Gaullisten rechts en Communisten links, twee grote groepen die geen van beide de parlementaire demo cratie zijn toegestaan, voelen zij zich belast met de plicht, die te handhaven zonder dat zij tot werkelijke overeenstemming kunnen komen. Met kunst en vliegwerk hebben zij nu een soort kiesstelsel ver vaardigd, waarbij zij gezamenlijk zoveel mogelijk zetels hopen te behalen. Het is een merkwaardig stelsel in ver scheidene opzichten. Een partij, die min stens de helft van het aantal stemmen in een departement behaalt, krijgt alle zetels in dat departement toegewezen. Dit wisselt in de verschillende departementen (pro vincies) van twee tot elf. Er vloeit uit voort, dat als in een departement een partij 51 van de stemmen krijgt en de overige partijen dus 49 behalen, die 49 volkomen verloren zijn. Het zal zich misschien niet precies zo voordoen, maar het is mogelijk. Bovendien heeft men er de mogelijkheid van lijstverbinding aan toe gevoegd. De regeringspartijen zullen daar door gezamenlijk als één kunnen optreden. Dit is in theorie voor de andere partijen ook mogelijk. Maar in de practijk zal het voor radicale groepen, hetzij van links of van rechts, altijd bezwaarlijker zijn zich met anderen te verbinden dan voor mid dengroepen. Aldus heeft de cnderling sterk verdeelde Derde Macht zich een machts positie voor de komende verkiezingen ver zekerd. Evenredige vertegenwoordiging is in zoverre behouden, dat zij zal worden toegepast in departementen waar noch het ï-egeringsblok, noch enige andere partij 50 van de stemmen halen. Het is vernuftig bedacht, maar in wezen een gevaarlijke methode. Het kiesstelsel is in de parlementaire democratie een te belangrijke grondslag om er zulk gelegen- heids-beleid mee te voeren. Het moet, wil het gezond zijn, een zekere voortzetting waarborgen. Deze oplossing maakt de in druk dat zij voor een volgende verkiezing, als de troeven and: s verdeeld zullen zijn, weer door iets anders vervangen zal wor den. Voor de daarop volgende opnieuw, en zo verder. Met begrip voor de moeilijk heden, waarin de Franse regeringspartijen verkeren bij hun streven naar handhaving van het régime moet men niettemin als een feit vaststellen, dat de positie benard is als men tot zulke gekunstelde methodes zijn toevlucht moet nemen. Het aangenomen stelsel houdt bovendien de mogelijkheid in, dat de regeringspartijen een aanzienlijke meerderheid in zetels zouden kunnen ver werven terwijl zij in stemmen tal ver in de minderheid zouden zijn. Men hoeft geen voorstander van wiskundige evenredig heden te zijn om te erkennen dat een stel sel, dat tot zulke krasse tegenstelling kan leiden, niet goed is. Zou dit zich in de prac tijk voordoen dan zou het verzet tegen de gevallen beslissing ook wel niet uitblijven. Met andere woorden: de Franse regerings partijen zouden er niet op moeten hopen, in verreweg de meeste departementen 50 der stemmen en daarmee alle zetels te ver werven. Dat het stelsel voor weinig-ontwikkelde kiezers moeilijk te begrijpen zal zijn is een nadeel, dat zich niet alleen in Frankrijk voordoet. R. P. BRUSSEL (Reuter) Vijftien buiten landse afgevaardigden naar het congres van de Belgische communistische partij, dat Vrijdag in Brussel is geopend, zijn door de Belgische recherche, na een inval in een restaurant in het centrum van de stad, in hechtenis genomen. Onder hen bevinden zich afgevaardigden uit Zwitserland, Frank rijk, Nederland, Luxemburg en Italië. De politie weigerde namen te noemen. „Zij zullen zo snel mogelijk uit België worden gezet", verklaarde een politiefunctionaris. In de loop van de dag werden andere buitenlandse gedelegeerden naar het con gres, direct nadat zij in België arriveerden, teruggezonden. De afgevaardigden, die Vrijdag werden aangehouden, waren al voor Donderdagavond, toen het bevel tot sluiting van de grens werd afgekondigd, in het land. Dit bevel had betrekking op if- gevaardigden uit landen, wier burgers geen visum voor België nodig hebben. Donderdag werd medegedeeld, dat de Belgische autoriteiten visa hadden gewei gerd aan afgevaardigden uit Oost-Euro- pese landen, onder wie de burgemeester van Boedapest. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr. Haarl. Courant MacArthur geeft opdracht de Breedtegraad te overschrijden TOKIO, 24 Maart (Reuter, United Press) Met verrassend weinig verliezen zijn Amerikaanse luchtlandingstroepen er in geslaagd zich ongeveer dertig kilometer achter de vijandelijke frontlinie ten Noorden van Seoel een hechte stelling te scheppen, j nadat zjj Vrijdag ten getale van ongeveer 4000 man door enkele honderden transport vliegtuigen in de delta van de rivier de Imdjin, twintig kilometer benoorden Seoel waren neergelaten. De landingsgebieden waren tevoren door bombardementen ge zuiverd van vijanden. De parachutisten kregen enkele uren later reeds contact met oprukkende Britse en Amerikaanse gemotoriseerde colonnes, die uit het Zuiden kwa men. Men schat dat 15000 vijandelijke manschappen zijn omsingeld. Bertha von Suttner: De menselijke geest is geneigd te veronderstellen, dat de gebeurte nissen reeks-gewijze plaats heb ben: dat op succes weer succes, op ongeluk weer ongeluk moet volgen. (Uit: De wapens neer). Met het troepentransportschip „Kota Inten is een groot aantal Ambonese militairen met hun gezinnen in Nederland aangekomen. Donderdagmorgen begon men met de debarkatie waarna zij voorlopig naar verschillende kampen worden gebracht, die voor hen zijn ingericht. Enige Ambonese families wachten in een der hutten op hun debarkatie. Generaal Douglas MacArthur, opperbe velhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, deelde Zaterdag mede de leiding van het achtste Amerikaanse leger opge dragen te hebben, de 38ste breedtegraad opnieuw te overschrijden, „indien en op het tijdstip dat zulks om veiligheidsredenen tactisch raadzaam is". De gemotoriseerde colonnes rukten op dwars door de stad Oeidjongboe, Noorde lijk van Seoel, die niet verdedigd werd. Er was geen noemenswaardige tegenstand De regering heeft het College van Rijksbemiddelaars een beschikking doen uitvaardi gen, waarbij met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 (over de periode 19 Maart tot 31 Maart voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 percent wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lonen en salarisssen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is ge regeld in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindende loonregeling. Voor de'man- nelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een mini mumverhoging van 4 cent per uur gelden. Aan niemand zal krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mogen worden toegestaan dan f 200,per jaar. Voor de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, wordt de mogelijkheid geopend de lonen te verhogen volgens de volgende schaal: voor werknemers van 19 jaar: 1 pet. bijslag, 20 jaar 2 pet., 21 jaar 3 pet. en 22 jaar 4 pet. Voor de bedrijfstakken, waarin de na leving dezer beschikking tot ernstige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemid delaars ontheffing worden verleend. Ver zoeken tot ontheffing moeten uiterlijk 31 Maart bij het College van Rijksbemidde laars zijn ingediend. Gedurende de periode, dat het college nog geen uitspraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toe kennen der loonsverhoging opgeschort. In dien liet college het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast heeft het College van Rijksbemiddelaars vergunning gegeven öm eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, v/elke niet bij C.A.O. of bindende beschik king zijn geregeld. De pos' ie van het over heidspersoneel zal door de regering afzon derlijk worden geregeld. Verhoging van sociale uitkeringen overwogen De regering overweegt tevens te bevor deren, dat op de kinderbijslagen, de uit keringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede krachtens rijksregelingen voor so ciale bijstand (waaronder de overbrug gingsregeling), ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze verhoging is nog overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig moge lijk zal ook daaromtrent een beslissing wor den genomen. De regering acht het gewenst, dat na Pasen het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet, teneinde de ont wikkeling van de economische toestand van ons land nader in beschouwing te nemen. Onder leiding van de minister zonder por tefeuille, prof. Albregts, zal tevens worden nagegaan op welke wijze door samenwer king van ondernemers en arbeiders de pro ductiviteit verder kan worden verhoogd, waarbij er tevens naar zal worden ge streefd de arbeiders in de resultaten dezer productieverhoging te doen delen. Doorberekening in de prijzen alleen bij strikte noodzaak Voorts zal met de daarvoor in aanmer king komende organisaties uit het bedrijfs leven overleg worden gepleegd, teneinde de uit de loonsverhoging voortvloeiende consequenties voor de prijzen onder ogen te zien. De regering vertrouwt, dat de uit de loonsverhoging voortvloeiende kosten alleen bij strikte noodzaak zullen worden doorberekend. Zij heeft er dan ook met in stemming kennis van genomen, dat van de zijde der werkgevers dit beroep volledig wordt ondersteund. Uit de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars blijkt, dat de bijslag verplicht is voor: a. mannelijke en vrouwelijke werkne mers van 23 jaar en ouder; b. mannelijke en vrouwelijke gehuwde werknemers beneden de leeftijd van 23 j.; c. mannelijke en vrouwelijke kostwin ners beneden de leeftijd van 23 jaar, wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waar onder begrepen uitkeringen ingevolge so ciale voorzieningen, van het gezin waartoe zij behoren; indien hun loon is geregeld in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonregeling. De bijslag mag een bedrag van f 16,65 per maand, respectievelijk f 3,84 per week of 8 cent per uur niet overschrijden. De bijslag is voor de eerste maal verschuldigd over de loonweek, waarin 19 Maart 1951 valt. Ten aanzien van hen, die een maand loon ontvangen is voor de maand Maart 1951 de helft van deze bijslag verschul digd. De bijslag wordt uitgekeerd boven het rechtens geldende, in geld genoten loon. Onder geld genoten loon wordt in deze beschikking verstaan vast tijdloon, tarief- verdienste, productiepremies en andere met de arbeid of met de prestatie of productie rechtstreeks verband houdende toeslagen, vaste of gegarandeerde tantièmes, doch niet de v/ettelijke kinderbijslag, winstuit keringen en dergelijke. Het is geoorloofd de bijslag eveneens toe te kennen aan mannelijke en vrouwe lijke werknemers, wier loon niet is ge regeld in een collectieve arbeidsovereen komst of bindend vastgestelde loonrege ling. Ook in de Dierentuinen is het festijn van vaderlandse netheid, de voorjaars-schoon- maakwoede, begonnen. Hier krijgt de reu zen-schildpad, die zojuist uit zijn winter slaap ontwaakt is, een lekker vet sopje opdat hij morgen weer op zijn Paasbest de Artis-bezoekers kan ontvangen. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft gisteravond besloten de lonen van alle arbeiders in het gebied van Parijs met elf procent te verhogen. Het minimum-uurloon wordt namelijk van 78 op 87 francs ge bracht. Het laagste uurloon in de provincie werd van 64 tot 74 francs verhoogd. De Franse niet-communistische vakbond „Force Ouvrière" had enige uren tevoren bepaald, dat de spoorwegstaking, die te middernacht zou eindigen, met twee dagen verlengd wordt. Het Franse kabinet heeft gisteren voorts, na een bespreking van de bevindingen van de commissie voor collectieve arbeidsover eenkomsten, besloten onmiddellijk het vooroorlogse stelsel van rechtstreekse onderhandelingen en het vaststellen van lonen tussen de directie van de staatsspoor wegen en de vakverenigingen van spoor- weglieden weer in te voeren. Sinds 1939 zijn de lonen door het ministerie van Ver voer vastgesteld. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben 16.000 van de 40.000 arbei ders uit vitale bedrijven, die een oproep hebben gekregen weer aan het werk te gaan, hiex-aan gevolg gegeven. Het mini sterie van Vervoer heeft bekend gemaakt, dat de arbeiders, die een oproepingsbevel tot hervatting van het werk hebben ont vangen en hieraan heden om 12 uur geen gehoor gegeven hadden, als dienstweigeraar zullen worden beschouwd en dienten gevolge gestraft kunnen worden met een boete van duizend tot drie millioen francs of een maand tot een jaar gevangenisstraf of onmiddellijke schorsing zonder behoud van salai'is met de mogelijkheid van ont slag. Andere stakingen Twee duizend van de 120.000 mijnwer kers in Noord-Franki-ijk zijn gisteren in sympathiestaking gegaan. In Algiers heb ben de gecombineerde vakbonden een al gehele gas- en electriciteitsstaking voor onbepaalde tijd afgekondigd. Er dreigden gisteren ook grote stakingen van rijksambtenaren, arbeiders in de metaalindustrie en personeel van de bur gerluchtvaart. In een redevoering voor de Assemblee heeft de Franse minister-president Henri Queuille, Vrijdag verklaard, dat de regering alle stappen zal ondernemen, om arbeids- vrijheid te verzekeren. Hij zette uiteen, dat de verhoging van de kosten voor levens onderhoud, die 12'/s procent bedraagt sinds Augustus van het vorig jaar, „hoofdzakelijk te wijten is aan internationale factoren". Volgens een mededeling der Franse spoorwegen reed drie-kwart van de treinen uit Parijs gisteren volgens het tijdschema De internationale treinen liepen Vry dag morgen normaal. Er liepen echter slechts enkele treinen op de voorsteden. De busstaking duurt nog voort. De Métro rijdt voor ongeveer vijftien procent. Ter verzekering van democratische meerderheid PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft Donderdag, na een rumoerige nachtelijke vergadering, een nieuw kiesstelsel goedgekeurd, waarbij iedere party, die 50 procent van de stem men in een departement behaalt, alle ze tels in dat departement krijgt toegewezen. (Het aantal zetels in de departementen 'varieert van twee tot elf). Theoretisch zouden de andere partijen met 49 procent van het totaal aantal stemmen volgens het nieuwe stelsel geen enkele zetel kunnen krijgen. Verder houdt het nieuwe stelsel in, dat indien geen enkele pai-tij 50 procent van het aantal stemmen zou halen, de ze tels als tot dusver verdeeld zouden worden, namelijk naar evenredigheid. Daar echter geen der regeringspartijen in geen enkel departement 50 procent van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen op zich kan ver enigen is de mogelijkheid van lijstverbin ding geschapen. Zo zouden bijvoorbeeld vier samengaande partijen, die elk 13 pro cent van de uitgebrachte stemmen hebben behaald, alle zetels krijgen, terwijl een vijfde alleenstaande pai-tij, die de resteren de stemmen (48 procent) op zich verenigd heeft, geen enkele zetel zou krijgen. De bedoeling van het nieuwe stelsel is, de voornaamste Regeringspartijen socia listen, radicalen, volksrepublikeinen, radi caal-gezinden en gematigden een meer derheid in het nieuwe parlement te ver zekeren en zowel de communisten als de Gaullisten uit te sluiten. bij deze actie te bespeuren. Generaal Ridgway landde enkele uren na het neer komen van de eerste parachutisten op het nieuwe strijdgebied in een licht vliegtuig, waarna hij de leiding nam bij de verdere operaties. Aan de andere sectoren van het front rukten de verbonden troepen even eens zonder zware tegenstand te ontmoe ten op in de richting van de 38ste breedte graad, die zij nu op enkele punten reeds moeten hebben bereikt. De luchtlandingsoperatie had plaats op zestien kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Intussen heeft het hoofd kwartier een order uitgegeven dat de term „38ste breedtegraad" niet meer gebezigd mag worden door officieren van de UNO- troepen. Een reden werd niet opgegeven. MacArthurs verklaring Voordat generaal MacArthur heden per vliegtuig uit Tokio vertrok voor een nieuw bezoek aan het front in Korea, heeft hij zijn aanbod herhaald, een bevelhebber van de tegenstander te ontmoeten om een wapenstilstand in Korea te bewerkstelligen. ..Door een wapenstilstand zouden de poli tieke doelstellingen van de UNO in Korea, waartegen geen land met enig recht aan merking kan maken, zonder verder bloed vergieten verwezenlijkt kunnen worden", aldus de generaal. MacArthur wenst, dat het Koreaanse conflict alleen bijgelegd zou worden, zonder dat het verzwaard werd door „andere zaken, die niet direct met Korea verband houden, zoals Formosa of de zetel van China in de UNO". MacArthur vei-klaarde, dat communistisch China een „militaire ineenstorting" te wachten zou staan, indien de UNO zou be sluiten „haar verdraagzame poging om de oorlog tot het gebied van Korea te beper ken" te laten varen. MacArthur uitte de waarschuwing, dat de oorlog zich misschien zou uitbreiden, indien China niet door onderhandeling tot een bijlegging van het geschil zou willen komen. In Engeland is Pasen van ouds de tijd. dat veel paartjes in het huwelijksbootje stappen. De vroege Pasen valt dit jaar onmiddel lijk voor het einde van het belastingjaar 19.50-51, met het gevolg, dat diegenen die nu met Pasen trouwen, over het afgelopen jaar ongeveer f170,— tot f310.(al naar gelang hèt inkomen) minder aan inkomstenbelasting zullen betalen, aldus de „Daily Herald". Het gevolg is een „hausse" in trouw partijen. Zaterdag zal bijvoorbeeld in Nottingham tussen 8 uur 's ochtends en 5 uur 's middags iedere zes minuten een huwelijk gesloten worden. Drie trouw kamers zullen tegelijkertijd -in bedrijf zijn. Een ambtenaar zei: „We zullen tegen de klok moeten werken. Als de bruid te laat komt, gaat haar beurt voorbij en moet zij achter de rij aansluiten". PARIJS. (Reuter). De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zijn Vrijdagmiddag in een besloten zitting bijeen geweest. Zij waren elk slechts van een adviseur en een tolk vergezeld. Hedenmorgen werd weer ver gaderd. Op weg van Amerika naar Engeland boven de Oceaan verdwenen Amerikaanse en Engelse vliegtuigen zoe ken boven de Atlantische Oceaan naar een vermist militair vliegtuig met 53 mensen aan boord, onder wie een Amerikaanse brigade-generaal. Het is een viermotorige „Globemaster". In het laatste bericht dat het vliegveld Shannon van het toestel ont vangen heeft, gaf die zijn positie als onge veer 800 mijl buiten de Zuid-Westelijke punt van Ierland. De globemaster is het grootste Ameri kaanse militaire transportvliegtuig dat in dienst is. Het kan 125 soldaten en een nor male bemanning van 13 vervoeren. De ma rinecommandant te Plymouth heeft alle schepen verzocht naar het vliegtuig uit te zien. Volgens een radiobericht hebben opspo- ringsvliegtuigen op 50.22 Noordei-breedte en 22.20 Westerlengte (ongeveer 1000 kilometer ten Westen van Ierland in de Atlantische Oceaaneen wrak en lichtsignalen waarge nomen. Op 50.33 Noorderbreedte en 20.46 Westerlengte is iets waargenomen, dat men voor een wrak en parachutes met eenper soons vlotten houdt. De opgegeven positie van het wrak is ongeveer 850 kilometer en die van de para chutes en vlotten ongeveer 600 kilometer ten Westen van Shannon. Toen het vliegtuig twintig uur over tijd was, is te Shannon een tijdelijk centrum voor de opsporingswerkzaamheden in de lucht en op zee ingesteld. Zes passagiers vliegtuigen, die van Shannon naar Amerika zijn vertrokken, waaronder een toestel van de K.L.M., hebben officieel opdracht ge kregen naar het vermiste toestel uit te kij ken. Zij zullen lager vliegen dan gewoon lijk. Amei-ikaanse superforten B-29 en Lan casters van de R.A.F. helpen mee aan de opsporing. Ook een Amerikaanse B-29 heeft op on geveer 700 kilometer ten Westen van Shannon lichtsignalen en een wrak waar genomen. NEW YORK (Reuter). De E.C.A. (ad ministratie van de Marshall-hulp), die, wanneer de hulp voor Europa het volgende jaar zal aflopen, ontbonden zou moeten worden, zal waarschijnlijk haar werkzaam- heden voor onbepaalde tijd voortzetten. De Amerikaanse bladen bevatten een bericht uit -Washington, waarin gezegd wordt, dat Amerikaanse regeringsfunctionarissen, toe gestemd hebben in het voortbestaan van de E.C.A. .Hét Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zal volledig toezicht hebben op de politiek met betrekking tót economische handelingen ten aanzien van het buitenland en het uiteindelijke gezag over alle E.C.A.-missies in de landen, waar deze zich bevinden, zal berusten bij de ambassadeurs in het buitenland. Het Con gres zal het laatste woord hebben ten aan zien van het voortbestaan van de E.C.A., maar de i-egeringsleiders verwachten, dat hun plannen zullen worden goedgekeurd, daar deze plannen gebaseerd zijn op de be hoeften aan hulp voor Europa voor mili taire productie en economische hulp in niet-Europese landen zoals de Philippijnen, Indonesië en Formosa. Wegens Pasen verschijnt onze courant Maandag niet. Onze bureaux zijn die dag gesloten. Het depressiesysteem, dat ons de afgelopen dagen harde wind, regen en veel bewolking heeft gebracht, trekt verder in Noord-Oostelijke richting weg. Geheel West-Europa bevindt zich nu in koude lucht. Daar ook de komende 36 uur de aanvoer van deze- lucht zal blijven plaats vinden, zal de temperatuur de komende dagen aan de lage kant blijven. Ten Westen van Ierland ontioikkelde zich inmiddels een krachtig hogedrukgebied, dat zich naar onze omgeving gaat uitbreiden. Daardoor zullen morgen flinke opklaringen voorkomen en zal het weer geleidelijk een rustiger karakter krijgen. OONBEWOUG ©LICHT BEW. HALF BEW. 0 ZWAAR BEW. jj> GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN "r MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER /^TEMPERATUUR IOOS-ISOBAAR BELANGüijK '///l NEERSLAG- GEBED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vooral aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien maar af en toe ook opklaringen. Overwegend krach tige wind tussen Noord-West en West. Vrij koud. 25 Maart Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur. Maan op 22.17 uur, onder 6.56 uur. 26 Maart Zon op 6.32 uur, onder 19.02 uur. Maan op 23-50 uur, onder 7.12 uur. 27 Maart Zon op 6.29 uur, onder 19.03 uur. Maan op onder 7.35 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 24 Maart Hoog water- 4.23 en 16-35 uur. Laag water 0.05 en 13.05 uur. Zondag 25 Maart Hoog water: 4.54 en 17.09 uur. Laag water: 0.40 en 13.05 uur. Maandag 26 Maart Hoog water: 5.28 en 17.47 uur. Laag water: 1.17 en 13.42 uur. Dinsdag 27 Maart Hoog water: 6.10 en 18.31 uur. Laag water: 1.51 en 14.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1