OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Perón Washington betreurt haar als ontijdige en ontactische uitlating Franse spoorwegstaking ten einde Perón: „Argentinië produceert gereguleerde atoom - energie" Weerbericht Geruchten over Russisch dreigement met interventie Het woord is aan Oefeningen van mijnenvegers Ook het Parijse vervoer weer snel op gang Buitenlandse geleerden staan er sceptisch tegenover Perzië bliift roerig Nieuwe abonnés CRATIS Sartono formateur van Indonesisch kabinet D.ie doden bij botsing tussen trein en auto HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 218 DINSDAG 27 MAART 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 71 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MacArthars verklaring baarde opzien ARGENTINIë is een groot land, in om vang het tweede van Zuid-Amerika. Om duidelijker te zijn: de oppervlakte is meer dan dertigmaal die van Nederland. Ondanks een snelle toeneming der bevol king in de laatste 75 jaar telt het nog maar zestien millioen inwoners, dus anderhalf maal zoveel als ons land. Driekwart van de bevolking woont in de steden en de hoofdstad Buenos Aires met haar 2% mil lioen inwoners bezit het drievoudige van Amsterdams bevolkirtgstottal. Het is een moderne stad. Men moet niet denken dat een land als dit achterlijk in ontwikkeling is. Het telt maar drie procent analphabeten. Het bezit een half dozijn universiteiten, van welike de oudste, die in Córdoba, uit de zeventiende eeuw dateert. De taal is Spaans, vermenging met gekleurde rassen komt er veel minder voor dan in andere delen van Zuid-Amerika en bijna de ge hele bevolking is van Europese afkomst. Het land is zeer rijk aan natuurschoon. Het kenmerkt zich door een goed klimaat. Maar het kenmerkt zich, bij al dit schoons, ook door president Juan Domingo Perón, in Juni 1946 als leider van een door hemzelf gestichte Arbeidspartij tot president ge kozen. Deze man des volks is een generaal, wiens zeer persoonlijk en krachtig bewind zich in bijna vijf jaar tijds steeds sterker in de richting van de dictatuur is gaan ontwikkelen. Naarmate zijn welvaartspo- litiek en handhaven van een hoge levens standaard meer tegenslag hebben ondervon den is hij hoger van de toren gaan blazen en een dreunender militair vertoon gaan toepassen. Zijn schone gade, Eva (of wel Evita) Perón, heeft door haar eigen leiding van de vrouwen-organisaties en door haar spectaculair optreden de. aandacht van de buitenwereld ten zeerste vergroot. Die be reikte een soort hoogtepunt toen zij in 1948 een reis naar Europa ondernam en ver scheidene hoofdsteden bezocht, waar zij officieel ontvangen werd. In de laatste tijd is Argentinië weer sterk in het wereldnieuws op de voorgrond ge treden. Dat president Perón anderhalf jaar geleden, toen hij de radicale oppositie in het parlement in een rede bestreed, de stoere woorden sprak: „Mijn stem zal niet trillen op de dag waarop ik het, bevel geef dat zij allemaal moeten worden opge hangen", heeft niet zoveel indruk gemaakt als zijn verschijningsverbod tegen het grote dagblad La Prensa. Dit blad, evenals La Nación, dat evenwel in minder mate zijn toom heeft opgewekt, is geen partij-orgaan. Als onafhankelijke krant, strijdend voor persvrijheid, heeft het zich in toenemende mate anti-perónistisch getoond. Het heeft een zo grote reputatie, ook in het buiten land, dat het in de Encyclopaedia Britan- nica zelfs is aangeduid als een der vier beste dagbladen ter wereld. Welnu, het mag niet meer verschijnen en zijn hoofdredacteur is ondergedoken, omdat hij anders ge arresteerd zou zijn. Nu moet men zich niet voorstellen dat Argentinië onder dit soort leiding een machtspositie is gaan innemen, die verge lijkbaar zou zijn met die van het Duitse Nazi-regime toen dat in Europa sterk werd. Het Argentijnse volk heeft niet de werk kracht maar evenmin de gedweeheid van de Duitsers-onder-Hitler. Argentinië bezit belangrijke landbouw en veeteelt, maar zijn industrie is pas in opkomst. In de voor oorlogse jaren heeft het vooral Duitse in genieurs aangetrokken om de industriële ontwikkeling te bevorderen. Op zo korte termijn zijn de resultaten nog niet van overwegend belang. Bovendien is men in grote economische moeilijkheden geraakt. En een kleine volk als het Argentijnse kan zich natuurlijk in geen enkel materi eel opzicht meten met een macht als die van de Verenigde Staten. In feite is presi dent Perón genoodzaakt, de Verenigde Staten te ontzien. Dit bleek o.a. op tref fende wijze in September 1949, toen de regèring-Perón een complot onthulde dat ten doel had de president te vermoorden, er demonstraties tegen de Verenigde Sta ten werden gehouden en Péroiv zelf een algemene staking van veertien uur beval een maatregel die, genomen door het hoofd der regering zelf, voor ons Europese begrip wel heel ongewoon aandeed. De am bassadeur der V.S., James Bruce, spoorde daarop tot kalmte aan en verklaarde dat de demonstraties tegen zijn land de vried- schappelijke betrekkingen niet zouden mogen schaden. Hetgeen, welbeschouwd, een veelzeggende verklaring is. Nu is vandaag te Washington de Pan- Amerikaanse conferentie begonnen en het Zou geen wonder zijn, gezien de toestand in de wereld, als daar hoogst belangrijke zaken aan de orde werden gesteld. Aan die confe rentie nemen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Noord- en Zuid-Amerikaanse staten deel. Het beleid van president Perón rechtvaardigt de verwachting, dat hij daar gewicht in de schaal wil werpen en zowel op zijn eigen volk als op de andere Zuid- Amerikaanse staten indruk maken. Dit moet men wel bedenken als men met ver bazing zijn sensationele onthullingen leest omtrent vervaarlijke Argentijnse ontdek kingen op het gebied der atoom-energie. Wetenschappelijke commentaren in het buitenland zijn gereserveerd. Zij dienen dat ook wel te zijn, want Perón (zich be roepend op de leider der onderzoekingen, de Oostenrijker Richter) heeft alleen mede delingen omtrent resultaten gedaan, zonder nadere verklaring. Hij mag die niet kun- nên geven, om het geheim der ontdekking niet te verraden, maar het valt wel sterk op dbt hij deze troef juist aan de voor avond van de Pan-Amerikaanse conferen tie heeft uitgespeeld. En dat op een ogen blik, waarop hij door het verbod van La Prensa een der grote democratische begin selen definitief overboord heeft geworpen en ongetwijfeld de oppositie tegen zijn be wind nieuw voedsel gegeven. Zou het niet kunnen wezen dat hij met zijn waterstof bom-sensatie overdreef? Hij heeft meer malen overdreven. R. P- Argentijns vliegtuig neergestort BUENOS AIRES (Reuter). Een vlieg tuig van de Argentijnse staatsmaatschappij is bij Rio Grande (Argentinië) neergestort. Élf personen zijn gedood en zeven gewond. Het toestel was op weg naar Buenos Aires. Kort na het opstijgen stortte het van een hoogte van 3000 meter omlaag. Op 13 en 14 April zal te Eindhoven worden gehouden de jaarlijkse landdag van trict Nederland van „Rotary Interna- iat". WASHINGTON (Reuter). Ameri kaanse functionarissen verwachten enige bittere protesten te zullen ontvangen over de door de opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, generaal Douglas MacArthur, uitgesproken bereidheid om met de Chinese communistische legerlei ding in Korea besprekingen te voeren voor een wapenstilstand. Ook verwachten zij, en wel speciaal van de regeringen van die staten, die strijdkrachten in Korea hebben, nieuwe verzoeken om het gezag van de geallieerde opperbevelhebber te beperken. In officiële kringen te Washington is slechts verklaard dat „politieke vraagstuk ken worden behandeld in de U.N.O. en bij besprekingen tussen de betrokken rege ringen". Amerikaanse bladen meldden Zondag dat de mededeling van MacArthur een voorge nomen verklaring van de regeringen der veertien landen, die strijdkrachten in Korea hebben, „in de war zou hebben gestuurd". In deze verklaring, die men aan de regering te Peking zou hebben willen aanbieden, zouden de vredesdoeleinden der veertien staten uiteen zijn gezet. In officiële Ameri kaanse kringen weigerde men te bevesti gen of te ontkennen of een dergelijke ver klaring werd voorbereid. Volgens andere berichten zouden Russi sche diplomaten te kennen hebben gegeven dat een eventueel naderen door verbonden strijdkrachten van de Jaloe (de grensrivier tussen Mandsjoerije en Korea) een recht streeks ingrijpen door de Sovjet-Unie zou veroorzaken. Deze berichten hebben het nog moeilijker gemaakt een inzicht te ver krijgen in de ontwikkelingen van het Ko reaanse vraagstuk. In een Zondag gepubliceerd rapport aan de U.N.O. zegt generaal MacArthur, dat de grond- en luchtstrijdkrachten der U.N.O. in de periode van een tot vijftien Februari zware verliezen aan de Noordelijken heb ben toegebracht, de tegenstander uit het evenwicht hielden en hem het taktische initiatief ontzegden. In het rapport was een copie ingesloten van de verklaring van MacArthur volgens welke „het door sommige lieden gepropa geerde plan om een linie dwars door Korea te vormen en een stellingoorlog te begin nen „volledig irreëel en fantastisch is". Een dergelijke strategie zou tot een ge leidelijke vernietiging der strijdkrachten van de U.N.O. leiden. heeft tot nog toe over deze kwestie ge zwegen. Vandaag conferentie Generaal MacArthurs „vredesaanbod" aan de Chinezen staat bovenaan de agenda voor een conferentie van leden der UNO, die troepen hebben in Korea, aldus ver klaren functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De conferentie wordt heden te Washington gehouden en maakt deel uit van een serie bijeenkomsten van diplomaten onder voor zitterschap van Dean Rusk, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. Volgens Amerikaanse persberichten heeft generaal MacArthur instructie ont vangen zijn regering te raadplegen alvorens in de toekomst verklaringen met belang rijke politieke strekking af te leggen. De strijd Zondag is de door de verbonden strijd krachten bij hun opmars ondervonden tegenstand over vrijwel de gehele front linie toegenomen. Het is nog steeds strikt verboden iets te melden over de juiste loop der geallieerde frontlinie. Uit berichten, die de censuur van het achtste Amerikaanse leger zijn ge passeerd, blijkt echter dat de linie op som mige plaatsen twee tot acht kilometer ten Zuiden van de. 38ste breedtegraad loopt, terwijl zij op andere gedeelten van het front een kleine dertig kilometer hiervan is verwijderd. Zuid-Koreaanse troepen overschreden de breedtegraad in de Oostelijkste frontsector. In een communiqué van de Amerikaanse marineleiding te Tokio is Zondag mede gedeeld dat Zuid-Koreaanse mariniers Zaterdag op het aan de Westkust van Korea op het ten Noorden van de 38ste breedtegraad gelegen schiereiland Wolsari een landing hebben uitgevoerd, waarbij werd beoogd de vijand in de kortst moge lijke tijd de grootst mogelijke schade toe te brengen. Twee mijnenvegers hielpen bij Hoewel de zon niet helemaal verstek heeft laten gaan, was het weer met de Paasdagen toch verre van mild te noemen en op verschillende plaatsen waren zelfs, zoals hoven- staand plaatje bewijst, bizonder stemmige Kerst-foto's te maken. Horace Walpole (1717—1797) In mijn jeugd was ik van zins een satire over de mensheid te schrijven, maar nu ik oud ben geloof ik dat ik er een verweer schrift aan behoorde te wijden. Verscheidene verdienstelijke man- men: die ik ken, belanden in zulke onverwachte situaties, die ik even eens ken, dat naar mijn mening hun gedrag medegevoel instede van blaam verdient. Mijnenvegers van Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Noorwegen zullen in Juli grote oefeningen houden in het ruimen van mijnenvelden. Deze oefening zal onder Nederlands bevel staan. De Koninklijke Marine zal ook deel nemen aan verscheidene andere vlootma- noeuvres, die de landen van het Noord- Atlantisch pact dit jaar gezamenlijk zullen houden. Commentaar verklaring op MacArthurs Volgens de New Work Times betreurt men het in Washington, dat MacArthur niet de Amerikaanse regering geraadpleegd heeft, alvorens aan de Chinezen een aan bod voor wapenstilstandsonderhandelingen te doen. De diplomatieke correspondent van het blad is van mening, dat MacArthur zijn verklaring op een minder gelukkig tijd stip heeft afgelegd. „Want terwijl de lan den, die troepen in Korea hebben, een weg proberen te vinden om de oorlog in Korea te beëindigen, heeft MacArthur een wa penstilstand aangeboden op voorwaarden, die onaanvaardbaar zijn voor Peking- China, en tegelijkertijd zijn vredesaanbod van een bedekte bedreiging vergezeld doen gaan", aldus de correspondent. „Lomp", zeggen de Fransen Reuter meldt uit Parijs, dat MacArthurs verklaring in Franse diplomatieke kringen „lomp" en „verbazingwekkend" werd ge noemd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat het doel van de Franse rege ring ten aanzien van Korea altijd was ge weest het conflict te beperken en dat dat haar politiek zou blijven. MacArthurs verklaring, dat de Chinezen een ineenstorting nabij zijn, scheen niet in overeenstemming te zijn met MacArthurs eerdere uitlatingen en naar de mening van de Franse autoriteiten zou zij kunnen worden opgevat als een „uitnodiging aan de Russen om de Chinezen met nieuwe voorraden wapens te helpen". Peking zwijgt Radio Peking heeft tot dusver nog niet gewaagd van het door generaal MacArthur gedane voorstel om met de communistische bevelhebbers te velde be sprekingen te voeren over een wapenstil stand. Ook radio Pjongjan (Noord-Körea) de landing, die juist ten Zuiden van de monding van de Taedong, waaraan Tsjin- nampo is gelegen, werd uitgevoerd. De Zuid-Koreanen voerden verkenningen uit, doodden honderd vijandelijke soldaten, na men er 60 gevangen en maakten verschei dene machinegeweren en ander oorlogstuig buit. In een Zondagavond te Tokio opgevangen bericht van radio-Peking wordt medege deeld dat een afdeling van het Chinese Rode Kruis met grote hoeveelheden medi cijnen in Noord-Korea is aangekomen. Dit Chinese communistische radiostation heeft verleden week omgeroepen dat een van de voornaamste taken yan deze groep van het Chinese Rode Kruis zal bestaan in de be strijding van typhus. Verdachte ongelukken in Poesan Zondag heeft zich in een fabriek te Poe san een ontploffing voorgedaan, die drie personen het leven heeft gekost. Meer dan 20 mensen werden gewond en zeven huizen verwoest. De politie onderzoekt de mogelijkheid van sabotage. De ontploffing geschiedde 24 uur nadat een handgranaat in de drukste straat van de stad was geworpen waardoor een per soon gedood en acht anderen gewond werden. Poesan is de voornaamste aanvoerhaven van de verbonden troepen op Korea. BUENOS AIRES (United Press). Pre sident Juan D. Perón deelde Zaterdag op een persconferentie in het presidentiële paleis mede, dat Argentinië er in is ge slaagd op 16 Februari „gereguleerde atoom energie" vrij te maken. In een officieel communiqué dat tijdens de persconferentie werd uitgegeven, werd gezegd: „Op 16 Februari 1951 werd in het atoomenergie-proefstation op het eiland Huemul by San Carlos de Bariloche een gereguleeri"» thermo-kernreactie uitge voerd rimici zal het interesse- us zei Peron, „dat in de jrk aan de warmte-kern- - olemen van de zogenaamde v, ..üibom intensief zijn bestudeerd. Met verbazing stelden wij vast, dat de publica ties van de gezaghebbendste buitenlandse geleerden enorm ver van de werkelijkheid verwijderd, zijn. Gelukkig hebben wij het moeizame Triton-proces kunnen vervangen door het gebruik maken van minder kost bare materialen." Perón zeide tenslotte, dat Argentinië atoomenergie nodig had voor zijn in dustriële vooruitgang en vastbesloten was tot de productie er van te geraken. Voorts werd de 42-jarige Oostenrijkse natuurkundige professor Donald Richter, thans genaturaliseerd Argentijn, aan de pers voorgesteld, die verklaarde op een eiland in het Zuiden" een gereguleerde explosie te hebben teweeggebracht van een atoombom, waarvoor gebruik was gemaakt van Argentijnse grondstoffen, die goed koper zijn dan uranium". „Met dit project heeft Argentinië een fundamentele aanval gedaan op de projec ten die op dit terrein in het buitenland tot ontwikkeling zijn gebracht. Het is më een genoegen u te vertellen dat de energie die de Amerikanen met hun waterstofbom ver- De spoorstaking in Frankrijk is Zondag geëindigd. AI het personeel van de Pa rijse buurtspoorwegen heeft nu ook het werk hervat. In Parijs staakt nu alleen nog het personeel van de bussen en de Métro onderhield Zondag een nooddienst met 64 treinen, die alleen op de voor naamste stations stopten, PARIJS. (Reuter). Het Franse kabinet heeft Zondagavond drie uur vergaderd ter bespreking van maatregelen om te verhinderen dat de te ruglopende stakingsgolf in Frankrijk weer krachtiger wordt. Zij heeft daarbij spe ciaal aandacht geschonken aan de twee volgende punten: Er moeten nieuwe loonschalen voor de ambtenaren worden vastgesteld. Deze heb ben reeds hun ontevredenheid betuigd over het feit dat de hun toegekende loons verhogingen niet voldoenden zijn om de stijging van de kosten van levensonder houd op te vangen. De uitwerking op de prijzen van de reeds toegekende loonsverhogingen, waar bij speciaal aandacht is geschonken aan de tarieven der gas- en electrieiteitsbedrijven en de kosten van het spoorwegvervoer. Na afloop van de kabinetsvergadering Prins Bernhard is Zaterdag zijn goodwill-reis naar Zuid-Amerika begonnen. Hier begeven Koningin Juliana en de Prins zich op Soesterberg naar de Dakota die hen naar Zurich bracht, vamvaar,Zijne Koninklijke Hoogheid met zijn gevolg later per K.LM.-toestelnaar Montevideo doorreisde, waar'hij inmiddels gearriveerd is. wezenlijken op het ogenblik dat deze tot ontploffing komt, in Argentinië verkregen is op het laboratorium." De journalisten vroegen Richter wat hij bedoelde met een „gereguleerde explosie". Hierop antwoordde hij: „ik laat de explosie naar believen toenemen of afnemen." Hij zei dat zijn ontdekking gebruikt zou worden voor industriële productie in Ar gentinië en legde er de nadruk op, dat zijn methode geen copy was van wat men in het buitenland heeft. Het zal voor de Ame rikanen een verrassing zijn, aldus Richter. Op een tweede persconferentie, die pro fessor Richter te Buenos Aires hield, deel de hij mede dat op het eiland Huemul slechts een beperkt aantal technici werkt, „daar verreweg het grootste gedeelte van het werk wordt verricht door robotten, die in Argentinië werden ontworpen en ver vaardigd." Sceptische reacties Amerikaanse autoriteiten ontvingen de aankondiging van de Argentijnse president dat zijn land atoomenergie had opgewekt met scepticisme. Men zei er niets van te weten, dat Argentinië zelfs ook maar één fabriek bezat voor het opwekken van atoomenergie. Autoriteiten van de commissie voor de atoomenergie wilden geen commentaar leveren, doch andere personen die betrok ken zijn bij de internationale kwesties van de atoomenergie toonden zich vrij sceptisch. Britse atoomgeleerden lieten zich in zéér voorzichtige bewoordingen uit over de be weringen dat Argentinië een nieuwe me thode voor vrijmaking van atoomenergie heeft ontwikkeld. „De bewering lijkt ongegrond, maar mis schien is er iets van waar", zei prof Philip B. Moch, hoogleraar aan de universiteit van Birmingham. Prof. H. S. W. Massey zei dat hij prijs zal steller op nadere in lichtingen over de beweerde nieuwe me thode en de bewering als ongegrond zal blijven beschouwen tot hij op grond van nadere gegevens een gefundeerd oordeel kan vormen. Het Braziliaanse blad „Diarios Associa- dos" verklaart van officiële zijde vernomen te hebben, dat de Braziliaanse regering van mening is. dat er bij de Argentijnse ver klaringen over atoomenergie „vooropge zette overdrijving" in het spel is. Het ziet er naar uit. dat het meer te doen is om psychologische propaganda dan om weten schappelijke of militaire bedoelingen, aldus het blad. TEHERAN (Reuter) Zaterdag is een poging gedaan om de militaire gouverneur van Teheran, Abdoel Hoessein Hedjazi, te doden. De aanslag mislukte en er werden arrrestaties verricht. Generaal Hedjazi is tevens hoofd van de politie. In het geheel zijn wegens deze aanslag negen gewapende personen gearresteerd. Zij behoren allen tot de secte der Fadayian Twee gewapende mannen werden in de nabijheid van zijn woning gearresteerd. Zij wezen de politie een huis aan waar de zeven anderen gearresteerd werden. Naar gemeld wordt bevonden zich 40 personen in het huis, onder wie „Perzische hoog waardigheidsbekleders". die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 April U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Opr Haarl. Courant DJAKARTA (Aneta) De voorzitter van het Indonesische parlement, het PNI- lid, Sartono. is aangewezen als kabinets formateur. Ir. Soekarno, die hiervan Zondag ten paleize mededeling deed, verklaardè: „Het doel is een nationaal coalitiekabinet op brede basis te vormen Sartono vroeg enige bedenktijd alvorens de opdracht te aan vaarden." Sartono heeft de pers meegedeeld, dat het niet zijn bedoeling is zelf zitting te nemen in het kabinet. De fractie-voorzitter van de Masjoemi, Frawoto Mangkoesasmito, heeft tegenover Aneta verklaard, dat hij het niet uitge sloten acht, dat een kabinet -.vordt ge vormd waarin de PNI en de Masjoemi zullen worden opgenomen. „Een kabinet vormen na zeer scherpe oppositie is ner gens ter wereld gemakkelijk. Dit betekent echter niet, dat samenwerking bij voorbaat geheel uitgesloten is. Het meest zal het er van afhangen, in hoeverre de formateur de Masjoemi er van overtuigt, dat zijn pro gramma verantwoord en uitvoerbaar is", aldus Mangkoesasmito. heeft de Franse minister van Voorlichting, Gazier, de journalisten medegedeeld dat het zeker is, dat de aan arbeiders van spoorweg-, mijn-, gas- en electrieiteitsbe drijven toegekende loonsverhogingen zul len leiden tot een verhoging der gas- en electriciteitstarieven en tot stijging van de kosten van het spoorwegvervoer en van de prijs van steenkool. De minister van Vervoer, Pinay, deelde de persvertegenwoordigers mede dat de staking der arbeiders van de Parijse on dergrondse spoorweg en der autobus diensten op zijn laatst Dinsdag zou eindi gen. „De onderhandelingen tussen de be trokken vakverenigingen en de Parijse raad voor het vervoer verlopen goed", zeide hij. Op de Zondagavond gehouden kabinets vergadering is besloten de laagst betaalde Franse ambtenaren een loonsverhoging van twee duizend francs per maand toe te staan. Ook de salarissen van de andere ambtenaren zullen worden verhoogd. (Reuter). Ongeluk op onbewaakte overweg in De Bilt Op de onbewaakte overweg bij de Bilt- hovense manége in De Bilt is Maandag avond een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Een electrische trein uit Utrecht reed bij het passeren van de Leyenseweg op deze overweg met een vaart van ruim 100 km per uur een kleine vier-persoontsauto aan. De wagen werd geheel verbrijzeld. In de auto zaten de 53-jarige Rotterdamse rijwielhandelaar R. L. W. met zijn vrouw en twee zoontjes van respectievelijk 9 en 12 jaar. Volgens de enige ooggetuige is de chauffeur niet in staat geweest de rood wit geschilderde borden met reflectoren te zien. Het was namelijk zeer donker. De carrosserie werd van het chassis gerukt. De vrouw en haar twee zoon tjes werden uit het auto'tje geslingerd. Mevrouw W., die veertig meter van de plaats van het ongeluk in de bermrand werd gevonden, moet op slag dood geweest zijn. Van haar man, die bekneld zat tus sen het stuur en zijn zitplaats, waren beide benen verbrijzeld. Hij liep voorts een zeer ernstige schedelbasisfractuur op. Het zoon tje van 12 jaar werd eveneens met een schedelbasisfractuur langs de kant van de spoorbaan gevonden. Zijn broertje van 8 jaar bleef ongedeerd doch kreeg een shock. De heer W. en zijn 12-jarig zoontje zijn in de loop van de nacht in het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht overleden. De familie W. was op Paasbezoek ge weest in Amersfoort. De Biltse politie neemt aan dat de heer W. bij de splitsing van de weg nabij de Biltse fabriek Inven- tum is verdwaald. Er heerste op het mo ment van de botsing een noodweer. Hoewel de heer W. slechts met matige vaart de overweg wilde passeren, was de botsing zó hevig dat uit de wrakstukken moeilijk meer de resten van een auto konden worden her kend. De trein had een half uur vertraging en was aan de voorkant een weinig be schadigd. O ONBEWOLKT ©LICHT BEW. ©HALF BEW ZWAAR BEW. O GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER .\?T£UPEFfATUUR 1005-ISÖBAAR '//II BELANGRIJK 't//j NEIBSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VUSTA.NO VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HÉLE OWARSSTREEP |S EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER.SÉCONDE Boven de Wadden-eilanden bevond zich vanmorgen een depressiekern, die van daag de windkrachten aanzienlijk deed toenemen. Aan de Zuidkant van deze storing trok tijdelijk zachtere lucht ons land binnen. Aan de achterzijde van de depressie worden nu grote hoeveelheden koudere lucht uit het Noord-Westen aangevoerd, zodat de komende 36 uur de temperaturen aan de lage kant zullen blijven. Voor de komende nachten is de kans op nachtvorst vrij groot. Overdag zullen er echter wel enkele buien vallen. AANHOUDEND KOUD S Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele S buien. Tijdelijk harde of storm- achtige, overigens krachtige Noord- Westelijke wind Vrij koud. 28 Maart Zon op 6.27 uur, onder 19.05 uur. Maan op 1.20 uur, onder 8.09 uur. Hoog en laag water te IJmuidcn: Woensdag 28 Maart Hoog water: 6.52 en 19.16 uur. Daag water: 2.33 en 14.59 uur. 2

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1