M KoubijiiwKind Nieuwe defensie-lasten baren grote zorgen (jPANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE^ 0LIEST00K INSTALLATIES GROEN Co. Nieuwe Uiigaveaa Dr. Drees lichtte in eer radiotoespraak de jongste regeringsmaatregelen toe Radio geeft Woensdag C Wereldnieuws „Het Nederlandse volk is sterk genoeg om de moeilijkheden te dragen; het kan ze ook overwinnen KNIL-militair op Curasao zou onrechtmatig ontslagen zijn Effecten- en Geldmarkt v Documentatie over Australië Firma Goudstikker doet afstand van rechtsherstel Schatgravers in Eysden werden teleurgesteld DINSDAG 2 7 MAAKT 1951 2 ADVERTENTIE „Velen zullen zich wellicht afvragen wat er eigenlijk aan de hand is, waarom plotse ling allerlei maatregelen worden genomen, die de moeilijkheden in de gezinnen ver groten, waarom ook zo veel hoge defensieuitgaven worden gedaan. Wat de defensie betreft wil ik met nadruk zeggen, dat de voorstellen niet uitgaan van de gedachte, dat aan een nieuwe wereldoorlog en in het bijzonder aan een oorlog in West-Europa niet zou zijn te ontkomen. Dit is een angst, die op velen drukt en die ik niet deel. Ik ben van mening, dat een dergelijke oorlog kan worden vermeden, het is juist om dat te bereiken, dat het grote verbond van de Atlantische staten is tot stand gebracht. Er is een groot verschil met 1914 en 1939. Als nu een aanval werd gedaan, dan zouden niet alleen alle West-Europese mogendheden zich als een eenheid verweren, maar zouden ook Amerika. Engeland en Canada dadelijk mee in de bres staan. Dit is een waar borg zoals geen klein land tot nog toe ooit heeft bezeten". Aldus verklaarde Zaterdag avond minister-president dr. W. Drees in een radiotoespraak over de jongste regerings maatregelen. Geneesmiddel tegen huidaandoe ningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Defensiekosten: een verzekerings premie Dr. Drees zei, dat Nederland een bijdrage dient te verlenen aan de gemeenschappe lijke verdediging. „Daarmee betalen wij als het ware een verzekeringspremie. De premie is hoog, maar uit de bezettingstijd weten wij hoe oneindig veel hoger de te betalen prijs zou zijn als een dergelijke waarborg ontbrak en weer de ellende van oorlog en bezet ting over ons zou komen". Voor de grotere defensieuitgaven zullen hogere belastingen worden geheven op de winsten van vennootschappen en bedrijven, voorts een hogere vermogensbelasting, een hogere motorrijtuigenbelasting en een ho gere belasting op minder noodzakelijke ar tikelen. Hierbij wordt de grote massa zo veel mogelijk ontzien. Met deze belastingen wordt er ook doelbewust op aangestuurd, dat men minder zal kopen en dat men ook met de uitgaven voor uitbreidingen van bedrijven en voor voorraadvorming zich zal beperken tot het strikt noodzakelijke, zoals de overheid dat zelf ook zo scherp mogelijk zal moeten doen. Ons volk zal in totaal minder moeten uitgeven. Bij de uit- gavenkwestie staan wij voor een moeilijk heid, waarvan de meeste mensen zich nau welijks bewust zijn, maar waarmee de re gering voortdurend heeft te worstelen. Het buitenland wil betaald worden in dollars of ponden of andere buitenlandse munt. Daarover krijgt Nederland alleen de beschikking, als het voldoende naar an dere landen uitvoert. Hebben wij meer aan het buitenland te betalen, dan wij van het buitenland te vorderen krijgen, dan spreken wij van een tekort op de betalings balans. En het is dat tekort, dat op het ogenblik bijzonder grote zorgên geeft. Wij stonden, zo zeide dr. Drees, in 1945 in een uitgeplunderd en gedeeltelijk ver woest land. Wij hebben toen reserves aan gesproken en tenslotte schenkingen uit de Marshallhulp verkregen. De ontwikkeling in Indonesië na de Ja panse bezetting bracht nieuwe moeilijk heden en nieuwe schade. Het jaar 1950 bracht een grote terugslag. De Marshallhulp werd eerder onzeker dan wij konden verwachten, maar de voor naamste teleurstelling was, dat de moge lijkheid van een langdurige strijd in Korea en van uitbreiding van die strijd heeft ge leid tot enorme aankopen van grondstof fen en levensmiddelen in verschillende landen, niet enkel voor de onmiddellijke behoeften van leger en bevolking, maar ook voor het opslaan van grote voorraden. Nederland wordt door de ontwikkeling bijzonder zwaar getroffen, omdat het bijna niet over grondstoffen beschikt. Uit onze bodem komt geen stukje metaal, wij hebben heel weinig hout, te weinig leer, wij pro duceren geen katoen, bijna geen wol, wel steenkool en tegenwoordig zelfs olie, maar veel te weinig Zelfs broodgraan, voeder- graan en grondstoffen voor margarine moeten wij voor een groot deel uit het bui tenland betrekken. Prijsstijgingen Voor bijna alles wat wij invoeren moeten wij veel meer betalen dan tevoren. Onze uitvoerartikelen zijn veel minder in prijs ADVERTENTIE Wrijf Vicks VapoRub flink op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlich ting, omdat ze de verkoud heid rechtstreeks bestrijdt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen 3.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.C0 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Fluit en piano. 16.00 Voor kin deren. 16.30 Voor zieken. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage. 18.30 R.V.U. 19.00 Causerie. 19.15 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Opera. 21.40 Voordracht. 22.00 Lichte mu ziek. 22.25 Causerie. -22.40 Pianoduo. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7:00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Militair orkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Platen. 12.C0 Platen. 12.30 Weerbericht 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Mandoline. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Altviool en piano. 15.30 Metropole-orkest. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Cello en piano. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Zieken- fondsvragen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Salonorkest. 20.40 Causerie. 21.00 Ka mer-orkest. 21.50 Reportage. 22.00 Vocaal ensemble. 22.20 Orgel. 22.4-5 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.45 Lichte muziek. 15.15 Pla ten 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.35 Hobo en '7 -« kHncm-ojjing. 18.00 Hobo en piano 18.15 Cause-!e. 18 30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Ver- xoekprogramma. gestegen. Duitsland bovendien is in zo grote betalingsmoeilijkheden gekomen, dat onze belangrijke uitvoer daarheen zeer ern stig gevaar loopt. Onder deze omstandig heden kunnen wij eenvoudig niet blijven kopen wat wij tevoren deden. De prijsstijgingen op de wereldmarkt zijn ook'oorzaak van de verhoging van de prijzen van brood, margarine en vet. Deze prijsstijgingen werden tot dusverre ver borgen doordat de staat steeds meer bij paste om de prijzen van de eerste levens middelen op een vast peil te houden. Toen de begroting van 1951 werd opgemaakt, kon daarvoor nog met 175 millioen worden volstaan, maar bij de prijzen van nu zou 450, misschien zelfs 490 millioen nodig zijn. Subsidies op melk en brood blijven De staat subsidieert ook alle Nederlan ders, ook als zij door hun financiële toe stand geen bijdrage nodig hadden. Op deze weg kon niet onbeperkt worden voortgegaan. Met de subsidie op veevoer moest ook die voor graan worden ver minderd, om te voorkomen dat men tarwe aan het vee ging voeren. De regering blijft overigens verschillende artikelen, onder meer brood en melk, subsidiëren met in totaal ongeveer 175 millioen per jaar. Helaas heeft de regering de verminde ring niet geleidelijk kunnen doen plaats hebben. De plannen waren bekend gewor den en dit gaf aanleiding tot misbruik. Zo werd in één week twee keer zoveel suiker gekocht als gewoonlijk. Het is echter van het begin af de bedoeling geweest, ook zo snel mogelijk de gevolgen voor de minder draagkrachtige groepen zoveel mogelijk te verzachten. Vandaar het besluit de lonen met 5 te verhogen en ook verschillende sociale uitkeringen spoedig te verbeteren. Helaas zijn er groepen, die men niet kan helpen. Loonsverhoging mag prijzen niet verder doen stijgen Het mogelijke moet worden gedaan, om te voorkomen, dat de loonstijging weer de stoot geeft tot een enigszins verdere be langrijke prijsstijging. Met de organisaties van ondernemers en arbeiders zullen be sprekingen worden gevoerd over de vraag hoe dit het best kan worden bereikt.. De regering beseft ten volle, dat velen zich afvragen of niet meer kan worden ge daan om allereerst luxe verbruik, dat bui tenlandse betaalmiddelen eist, af te snij den. Men kan echter niet alles doen, wat Voor de president van de Haagse recht bank diende in kort geding een zaak van de oud-KNIL-militair op Curagao J. van Os tegen de Staat der Nederlanden. De heer Van Os is van mening onrechtmatig ont slagen te zijn. Namens hem betoogde jhr. mr. A. J. den Tex, dat na de opheffing van het KNIL de KNIL-leden in West-Indië onderworpen bleven aan de bepalingen, die hun rechtspositie regelden. Zes maanden na de opheffing van het KNIL herinnerde de staat zich dat er ook nog KNIL-leden in West-Indië dienden en heeft toen zonder verdere opgaaf van reden het KNIL aldaar vervangen door de Koninklijke Marine en aan de leden van het voormalige KNIL zelfs met terugwerkende kracht ontslag verleend. Mr. Den Tex beschouwde dit als een onrechtmatige daad van de overheid, een inbreuk op een subjectief recht. Mr. Den Tex verklaarde dat hij slechts een preventieve maatregel van de staat verlangde om te voorkomen, dat de heer Van Os zou worden gedwongen naar Ne derland te gaan. Hij kan in Curagao beter werkgelegenheid vinden. De pleiter voor de staat, mr. G. Hooge- veen, betoogde, dat het ontslag volkomen terecht was verleend. De heer Van Os heeft een zg. kort verbandacte voor het KNIL getekend voor de duur van drie jaren. Hij verbond zich tegenover het toenmalige gouvernement van Nederlands-Indië. Krachtens de bepalingen van de Ronde Tafel Conferentie, waarin staat dat het KNIL na zes maanden zou ophouden te be staan, was de groep van het KNIL die in West-Indië diende bij de opheffing van het KNIL betrokken. In de dagvaarding is gesteld, dat de Staat der Nederlanden de rechtsopvolger is van het voormalige Nederlands-Indische gou vernement. Dit is in strijd met de wet op de souvereiniteitsoverdraeht. Mr. Hooge- veen was van oordeel dat de heer Van Os in feite de Indonesische staat had moeten dagvaarden. De president van de rechtbank bepaalde de uitspraak op 31 Maart. VERKIEZINGEN IN DE NOORD-OOSTPOLDER De landdrost voor de Noord-Oostpolder heeft een regeling getroffen voor de verkie zing van de leden der poldercommissie op Zaterdag 16 Juni. In totaal zijn acht stemdistricten ingesteld, waarvan er twee door reizende stembureaux bediend zullen worden. Op de kiezerslijst staan 3806 na men. De poldercommissie zal 13 leden tellen. „DOOD VAN EEN RAT" WORDT IN FRANKRIJK VERTOOND Jean Mercure, die enige jaren geleden in het Théatre Verlaine „Schipper naast God" (Maitre après Dieu) van Jan de Hartog ten tonele heeft gebracht, waarin hij de hoofdrol vervulde, repeteert op het ogenblik met zijn gezelschap „La Mort d'un rat" (Dood van een rat), een nieuw stuk van onze landgenoot, dat binnenkort in het Théatre Gramont opgevoerd zal worden. Het stuk is bij de vertoning in Nederland gevallen. schijnbaar voor de hand ligt. Beperking bij voorbeeld van het bedrag, dat voor bui tenlandse reizen beschikbaar wordt ge steld, is voor het ogenblik niet mogelijk, omdat de bij de Europese Betalingsunie aangesloten landen zijn overeengekomen bepaalde bedragen vrij te geven voor toe risten. De in te voeren verhogingen van belas tingen op winsten, op het vermogen, op emotorrijtuigen en op weelde hebben alle mede de beperking van luxeverbruik ten doel. Voor het tot stand komen daarvan zijn wettelijke maatregelen nodig. Aan verschillende van die wetten zal terug werkende kracht worden gegeven. De belastingen zijn reeds hoog, maar de nood van het land en ook de sociale recht vaardigheid eisen deze maatregelen. Rijk, provincies en gemeenten zullen het voor beeld van grote soberheid moeten geven, maar ook in de bedrijven en in het parti culiere leven zal elke verspilling met kracht moeten worden tegengegaan. Aller mede werking is daarbij (nodig. Ons volk kan, zo besloot dr. Drees, moei lijkheden dragen, het kan ze ook overwin nen. Het heeft vele leidende krachten met initiatief, durf en bekwaamheid. Het heeft ook een bezonnen arbeidersklasse, tot rede lijke medewerking bereid. Het is een sterk volk. „Ik vertrouw, dat het ook sterk ge noeg zal blijken om te midden van een In de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet en bij de daarover in de Kamer gevoerde besprekingen is de Nederlandse bevolking op een aantal cijfers getracteerd, welke, op zich zelf beschouwd, haar allicht niet zo zullen interesseren, maar die op korte termijn zeer diep in onze staats- en volkshuishouding zullen ingrijpen. Of en in hoeverre het financieel én eco nomisch regeringsbeleid gedurende de laat ste jaren juist geweest is en of. ook als men de gevolgen van Korea buiten beschouwing laat, niet eerder tot een drastische beper king van de uitgaven had moeten worden overgegaan, zijn vragen, welke men thans kan laten rusten. Een feit is dat thans de Nederlandse begroting wordt beheerst door de defensie uitgaven, welke vbor de eerstkomende vier jaren op niet minder dan 7 milliard wor den aangenomen, hetgeen dan nog alleen de extra-defensie-uitgaven zijn, want de uit gaven voor dit doel, welke reeds in de be groting zijn opgenomen, bedragen rond 850 millioen en moeten wegens „bijzon dere voorzieningen, nog met ongeveer 150 millioen tot 1 milliard worden verhoogd. Wanneer-, zoals blijkbaar gehoopt wordt, Amerika en Canada er van de extra 7 milliard vijf voor hun rekening nemen, blijft er voor ons 2 milliard aan extra defensielasten over, welke de regering over vier jaar wil verdelen, 500 millioen extra per jaar wil de regering, als bekend, voor de ene helft vinden in belastingen en voor de andere in leningen, hetgeen door de heer Weiter deze week in de Tweede Kamer een „financiële en economische ketterij" is genoemd, omdat het hier improductieve uitgaven betreft voor oorlogstuig, dat over wereid vol tegenstellingen en spanningen, te midden ook van eigen noden, zijn even- enige jaren versleten of verouderd zal zijn. wicht te bewaren, zijn vrijheid en zijn geestelijke goederen te beschermen, zijn arbeid doeltreffend te organiseren, en voor zover het in menselijk vermogen ligt, de toekomst, ook voor zijn kinderen, te ver zekeren". Het komt ons voor dat hier waarheid in schuilt, vooral omdat na afloop van de be doelde vier jaar ook dan met jaarlijks terugkerende defensie-uitgaven van 1 a m milliard rekening gehouden zal moe ten worden. ADVERTENTIE Het Bouwcentrum te Rotterdam is thans bezig met de samenstelling van een alge mene documentatie, voornamelijk over het Australische bouwwezen, een project van grote omvang, waarvan iedere ondernemer die eraan wenst deel te nemen, de resulta ten tot zijn beschikking kan krijgen. Met behulp van deze documentatie zal het hem mogelijk zijn de kansen en risico's die zijn eigen projecten meebrengen, te bepalen. Het Bouwcentrum zal met ondernemers overleg plegen omtrent de gevolgde metho de en speciale problemen, die aan hun pro jecten verbonden zijn. Het Bouwcentrum zal gegevens verzame len die aanwezig zijn in Nederland, in Londen bij de vertegenwoordigers van de Australische staten en in Australië zelf. Voor dit laatste zullen enkele deskundigen zeer binnenkort naar Australië vertrekken. Aan de hand van deze gegevens zal een ge makkelijk toegankelijke en te hanteren do cumentatie worden samengesteld. VERENIGING NEDERLAND-INDIA-PAKISTAN Ter ontwikkeling van het contact tus sen Nederland enerzijds India en Pa kistan anderzijds, is besloten, de vereni ging Nederland-India-Pakistan in het le ven te roepen. Het ligt in de bedoeling door lezingen, demonstraties, publicaties en culturele ont moetingen en uitwisselingen op allerlei ge bied het contact tussen alle belangstellen den in de betrokken landen zoveel moge lijk te bevorderen. De oprichtingsbijeenkomst zal op 7 April in het stadhuis te 's-Gravenhage worden gehouden. In deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door de am bassadeur van India, dr. M. S. Mehta. De langdurige procedure voor het Bun- desgericht te Lausanne over het rechtsher stel van de firma Goudstikker is onlangs gestaakt omdat de firma haar eis tot ver der rechtsherstel heeft ingetrokken. De firma Goudstikker zal afzien van verdere vorderingen tot rechtsherstel zowel in Ne derland als in het buitenland. Aanleiding tot de procedure was het feit, dat na de bevrijding in Zwitserland werd aangetroffen een schilderij van Jan Steen, „De bruiloft van Canaan", dat tot de collectie Goudstikker heeft behoord. De Zwitserse regering legde beslag op het doek krachtens een besluit, waarin de mogelijk heid wordt opengelaten z.g. „roofgoed" voor het Bundesgericht terug te vorderen. Mede op advies van de stichting Neder lands Kunstbezit besloot de firma Goud stikker de zaak in Zwitserland aanhangig te maken. Twee jaar geleden begon te Lausanne de procedure. Na langdurige on derhandelingen met de belanghebbenden is nu besloten de procedure niet voort te zetten. De firma Goudstikker zal geen verdere eisen tot rechtsherstel aanhangig maken. ADVERTENTIE Er is hier maar één lichtpunt, namelijk dat de werkelijke opbrengst van de belas tingen ook dit jaar vermoedelijk enige hon derden millioenen groter zal zijn dan de raming, een bedrag, dat onder normale omstandigheden voor aflossing van schuld zou moeten worden gebruikt, maar dat nu grotendeels tot dekking van de buitenge wone uitgaven kan dienen, omdat hiervoor anders toch weer zou moeten worden ge leend. In verband met het feit dat in ver schillende vormen ook de indirecte belas tingen zullen worden verhoogd, vall over het vermoedelijk resultaat van de staats huishouding voor dit jaar nog niets positiefs te zeggen, dan alleen dat het naar alle waarschijnlijkheid, ondanks de verzwaarde en nieuwe belastingen, wel weer op een tekort zal uitlopen en het gevaar voor ver dere inflatie dus zal blijven dreigen. En vooral zal dit het 'geval zijn, wanneer een nieuwe loonronde, waarvoor thans hartstochtelijk wordt gepleit en die in be paalde kringen zelfs geëist wordt, het effect der besparingen op de volkshuishouding weer ongedaan zou maken en de Marshall hulp, gelijk thans wordt aangenomen, niet 1 Juli 1952, maar 1 Juli 1951 zal aflopen. Tot dusver, zo heeft minister Drees ge zegd, kon door die Marshallhulp het tekort op de betalingsbalans nog grotendeels wor den opgevangen. Maar hoe moeilijk de situatie wordt als deze eindigt, blijkt wel uit de recente cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek inzake de besteding van het nationaal inkomen in 1950, volgens welke bestedingen van overheid, pai-ticulie- ren en bedrijven het op 17,5 milliard be cijferde nationaal inkomen, met ruim 800 millioen hebben overtroffen. De overheid besteedde 350 millioen, de particulieren besteedden 850 millioen en de bedrijven investeerden 1 milliard meer dan in het voorgaande jaar. Het verschil tussen in komen en bestedingen kon, als gezegd, wor den gedekt door buitenlandse schenkingen en leningen en door het liquideren van activa in het buitenland, maar hiermee kan men natuurlijk niet voortgaan, ook al is het geruststellend te vernemen dat door genoemde middelen het tekort op de lopen de rekening van de betalingsbalans is ge delgd. Een andere aanwijzing voor de précaire positie van Nederland zijn de cijfers van de Economische Betalingsunie over de ach? maanden, gedurende welke ze heeft ge functioneerd en waaruit blijkt dat Neder land met een tekort per eind Februari van 114 millioen dollar, het op één na zwakste lid is. Alleen Duitsland heeft een groter tekort. Reeds nu moet elke maand 20 pet. van het tekort in goud worden afgedragen, dit percentage wordt tot 40 pet. verhoogd als het tekort het bedrag van 132 millioen dollar overschrijdt, hetgeen vermoedelijk in deze maand het geval zal zijn. Ook de ontwikkeling van onze handelsbalans was, als bekend, in Januari weer ongunstig. De financiële en economische ontwikke ling is in het licht van het bovenstaande dus onzekerder dan ooit en het ligt daarom voor de hand dat de Amsterdamse beurs een afwachtende houding aanneemt. In de tuin van het voormalige Capu- cijnenklooster te Oost-Eysden zouden door een Amerikaanse militair in 1945 gouden kandelabers en edelstenen zijn begraven. Onlangs had de politie reeds naar de schat gezocht met assistentie van een wichelroedeloper en een mijndetector, ech ter zonder enig resultaat. Dezer dagen kreeg het klooster bezoek van een Ameri kaan. Deze had een plattegrond bij zich waaruit moest blijken, dat de gouden kan- kelabers zich op een diepte van ongeveer anderhalve meter in een oude oliekan moesten bevinden. Hoewel opnieuw werd gegraven bleek alle moeite vergeefs. Er werd toen iemand ontboden, die zeide te- lepaath te zijn en die werkelijk goud en edelstenen in een oliekan meende te zien. Inderdaad werd op de door hem aangewe zen plek een oliekan gevonden. Zij was echter leeg. BORSTBEELD VAN JAN TOOROP TE BERGEN ONTHULD Ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van mevrouw Charley Toorop is te bergen aan Zee Zaterdagmiddag op de hoek van de Buerweg en de Jan Tooropweg een borstbeeld van Jan Toorop onthuld, dat door de kunstverzamelaar S. J. Sala aan het gemeentebestuur van Bergen is aan geboden. Het in hardsteen door de beeldhouwer J. Altorf uitgevoerde borstbeeld werd door de gemeente op een stenen voetstuk ge plaatst tegen de achtergrond van struik gewas. DE txvwr«j_ .ORANJE" DONDERDAG IN AMSTERDAM Het m.s. „Oranje", dat met 850 passa giers uit Indonesië naar Nederland onder weg is, wordt Donderdagmorgen om 5 uur in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal om 9 uur aan de Javakade te Amsterdam beginnen. Bommen. Zondagnacht zijn drie bommen tot ontploffing gekomen aan de ingang van de zaal „La Madeleine" in het cen trum van Brussel waar het congres van de Belgische communistische partij werd gehouden. Er vielen geen gewon den en de materiële schade is niet groot. Actie. De „Conferentie van Europese Ar beiders" in Oost-Berlijn heeft Zondag besloten een „Europees Arbeiders comité" op te richten, waarvan het secretariaat in Berlijn gevestigd zal zijn en dat tot doel zal hebben de activiteit der Europese vakbonden tegen herbe wapening van Duitsland te coördine ren. Aan de te Parijs vergaderende plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier verzocht zij de kwestie der ontwape ning voorrang te verlenen op de agen da der ministers. Uitgeweken. Dn. Alberto Paz, de uitgever van het onafhankelijke Argentijnse dagblad „La Prensa", die door de poli tie van Argentinië wordt gezocht op beschuldiging van „het betonen van on voldoende eerbied voor het Argentijnse congres", is in Uruguay aangekomen. Hij houdt verblijf in zijn landhuis in het departement Colonia. Zoals gemeld, is de verschijning van „La Prensa" door cle regering onmogelijk gemaakt. Droogte. Als gevolg van de droogte drei gen in de Noord-Oostelijke Braziliaan se staten Parahyba en Ceara typhus-, builenpest- en dysenterie-epidemieën te ontstaan. Een grote groep artsen ia Zondag per vliegtuig naar deze streken vertrokken. Schepen, militaire en bur gerlijke vliegtuigen brengen voedsel, kleding en medicamenten aan. Duizen den mensen hebben kun woonplaats in de streek, die door dé droogte wordt geteisterd, verlaten. Bezoek. Opgewonden dorpelingen, tf&r- stoord over de rommel, die toeristen maken, hebben gisteren in Ayot SÉ. Lawrence (Engeland) de borden, die de weg aangeven naar het huis van Shaw, weggenomen. Sedert het huis van Shaw, die in Ayot ging wonen „omdat er nooit iemand kwam", voor het pu bliek is opengesteld, wordt de lande lijke rust verstoord door bezoekers, die overal sinaasappelschillen achter laten. Eer. De premier van India, Nehroe, heeft gezegd, dat het oneervol zou zijn om de Engels-Amerikaanse resolutie inzake Kasjmir, die voor de Veiligheidsraad is gebracht, te aanvaarden. De herziene resolutie, die Woensdag is aangeboden, doet een beroep op India en Pakistan om arbitrage te aanvaarden in hun drie jaar oude geschil door vanwege het in ternationaal gerechtshof aangewezen vertegenwoordigers, indien hun bespre kingen met de vertegenwoordigers van de UNO zouden mislukken. Regen. Te Manizales (Columbia) zijn der tig huizen ingestort ten gevolge van een aardverschuiving. Tien personen kwa men om het leven en elf werden ge wond. De aardverschuiving werd ver oorzaakt door zware regens. Staal. De Westelijke landen hebben in 1950 139.670.000 ton ruw staal geproduceerd tegen 32.288.000 ton geproduceerd door de Sovjet-Unie en de vijf andere staal producenten van het Sovjet-blok. Van de productie der Westelijke landen heb ben de Verenigde Staten 87.723.000 ton geproduceerd en West-Europa 51.947.000 ton. Vrijwilligers. HetAmerikaanse ministerie van landsverdediging heeft medege deeld, dat het Amerikaanse leger in West-Duitsland bezig is met de inlijving van 2500 vreemdelingen-vrijwilligers. Deze vrijwilligers mogen geen Duitsers of onderdanen van staten-leden van het Atlantisch pact zijn. Zij verbinden zich voor vijf jaar. Dit is de eerste maal dat niet in de Verenigde Staten wonende vreemdelingen in Amerikaanse strijd krachten worden opgenomen. Bevolkings aanwas. Volgens de laatste cij fers van 't Franse bui'eau voor de Statis tiek, heeft de Franse bevolking het ge tal 42.1 millioen bereikt. In Januari 1946 bedroeg het aantal inwoners 40.1 millioen. Dit betekent dus een vooruit gang van 2 millioen. Hieronder bevin den zich 400.000 immigranten. De groei van de Franse bevolking bedraagt dus 1 millioen 600.000. Medicijn. Naar een ambtenaar van het Britse ministerie van Gezondheid heeft medegedeeld, heeft in het afgelopen jaar de bevolking gemiddeld meer dan vier flessen medicijn per hoofd ge bruikt. Deze hoeveelheid, zo werd ver klaard, „schijnt wat te groot te zijn, zelfs al was het bier". Men loopt gevaar, dat dit hoge medicijngebruik tot een nationale gewoonte wordt, aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE CO» MMTIHTOOHDM lTU0«O"* >7^ 30. De aanblik van de Romeinse oudhe den in Joris Goedbloed's opgravingskamp was voor professor Delver Delfgauw te veel. Steunend zakte de oudheidkundige ineen, terwijl hij zuchtte: „Maar het kan niet.het m&g niet! Ik heb zelf in al mijn boeken geschreven dat er in Ezels- brugge geen oudheden zijn! Dus mogen ze er niet zijn....". Maar intussen had Jol- liepop het gegarandeerde knopenhaakje gevonden en aan een nauwgezet onderzoek onderworpen, en hij sprak: „En tochHoog geleerde, moet ik vaststellen, dat dit voor werpje volkomen echt is!" „Echt!", kreet dc professor. „Echt! Deze ruines zullen me ruineren!" Maar intussen zei Panda ver ontwaardigd tegen Joris: „Zie je nu wel? Hij is er helemaal overstuur van! En het is niet eens eerlijk we hebben die din gen hier immers niet gevonden!" „Wat zegt ge? Niet eerlijk?", vroeg Joris. Maar tóch! Hebben wij soms gezégd dat we deze voorwerpen hier gevonden hebben? Neen toch! Ha, ha! Deze Delfvriend is slechts voorbarig in het trekken van zijn conclu sies, dat is alles! Niet voor niets roepen wij, ontwikkelden elkander toe: Quod erat dilletantibus wanneer wij willen zeg gen; daar héb je weer zo'n amateur!" „O.eh.... zomompelde Panda, die het niet zo vlug kon volgen. En inmid dels had de professor werkelijk zijn con clusies te snel getrokken, want hij rende nu het kamp uit terwijl hij riep: „Ik moet naar huis! Oe! Ik moet al mijn boeken opnieuw gaan schrijven!" BLOEMENDAAL - TELEFOON 22145 Prof. dr. A. Lodewijkcx: „Australië, waarheen?" (Terra-reeks no. 3) Uitg. J. A. Boom en Zn., Meppel. In de schier eindeloze rij van boeken en brochures over Australië, die de laatste tijd het licht zagen, is dit werk van prof. Lode- wijekx een belangrijke aanwinst. De schrij ver, Vlaming van geboorte en taalgeleerde van naam, die bijna 35 jaar hoogleraar in Sydney was, behandelt op grondige en voor ieder begrijpelijke wijze vrijwel alle facetten der Australische samenleving en spaart deze, waar nodig, zijn onbarmhartige critiek niet. Dat laatste geldt vooral voor zijn eigen „stiel", het onderwijs, dat daarginds nog vele misstanden en onvolkomenheden vertoont, maar ook over het politieke leven, de sociaal-economische uitwassen zoals, wat hij noemt, de „dictatuur van de massa" en de geringe culturele belangstelling van de Australiër heeft hij menig hartig woordje te zeggen. Vrijwel ieder terrein van het maatschap pelijk en geestelijk leven passeert hier de revue en steeds maakt de schrijver de in druk, niet slechts volkomen zijn onderwerp te beheersen, maar bovendien de meest mogelijke objectiviteit te hebben betracht. Wie het nieuwe „land van belofte", zijn be volking en zijn hedendaagse verhoudingen interesseren en dat zullen stellig niet alleen ae emigranten-in-spe zijn die zij dit gedegen werk zonder voorbehoud aanbe- volen. h. c.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2