Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Toneeluitwisseling Haarlem-Oostende dient de bevordering van de vriendschap der volken I ("Hoe is het ontstaan?^ Kort en Bondig Een Eeuw Geleden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ENGELSE EN AMERIKAANSE BOEKEN I BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 TENNIS-SHIRTS Agenda voor Haarlem Oostendenaren speelden een leutig blijspel Nieuws uit Hollywood De dag des Heren" „Tjerk Hiddes" aan de grond Oude vogel bezocht Schiphol „Vader thuis" met Joan Remmelts en Rie Gilhuys Gereformeerde jeugd vergaderde Haarlems Oratorium Koor zong de Matthaus Passion Herman van den Eerenbeemt overleden Dit woord: BELAZERD „Doorwerken, niet zoveel praten" Woningbouw ïn Januari VOOR VLIJTIGE HANDEN 5 Burgemeester Cremers wees de Belgische gasten op de gevaren van Europese verdeeldheid ADVERTENTIE L O O S I E S vestigt de aandacht op de étalage: EEN KEUR VAN GOEDE LECTUUR IN ALLE PRIJZEN Grote Houtstr. 100, Tel. 13060 Rijksstraatweg 125, Tel. 23991 Met een in een zeldzaam plezierige stem ming gevierd verbroederingsfeest eindigde in de afgelopen nacht in hotel „De Leeu werik" het tegenbezoek aan Haarlem door de toneelafdeling van het Koninklijk van Neste Genootschap uit Oostende, die des middags in de Stadsschouwburg een bui tengewoon gewaardeerde opvoering van „De klucht van de brave moordenaar" door de Vlaamse schrijver Jos. Janssen had ge geven. De dankbaarheid voor deze prestatie werd tot uiting gebracht bij monde van mr. P. O. F. M. Cremers sprekende niet alleen als burgemeester doch tevens in zijn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Kennemerland van het Comité Benelux die het Belgische gezelschap de zilveren médaille van de stad Haarlem aanbood, een naar hij met enkele voorbeelden aantoonde slechts hoogst zelden verleende onderschei ding. „Het is een heel mooie médaille, zie ik," aldus voorzitter D. J. Klaassen in zijn dankwoord, „die een ereplaats in Oostende zal krijgen". Vervolgens haalde laatstge noemde een doosje te voorschijn, dat de reeds eerder uitgereikte gouden médaille van de stad Oostende bevatte, die thans aan de Haarlemse regisseur Wim Paauw werd overhandigd. Er was een inscriptie in aangebracht, luidende: „Ter herinnering aan de ontvangst ten stadhuize van het Centraal Gezelschap van Haarlemse Ama teurs op 13 Januari 1951 na de voorstelling in de Koninklijke Schouwburg in het raam van Benelux". Ontvangst ten stadhuize Maandagmorgen had burgemeester Cre mers de Belgische gasten formeel ten stad huize ontvangen, bij welke gelegenheid hij een toespraak hield om de aandacht te vestigen op het belang van een zo hecht mogelijke verbondenheid in een zo nabij mogelijke toekomst. Spreker liet de aan wezigen denken aan de ellende, die de ver deeldheid der volken zowel in Haarlem als in Oostende te weeg heeft gebracht. Daar om hebben wij een paar maanden geleden in Oostende een stuk over het beleg van Haarlem door de Spanjaarden vertoond, aldus de burgemeester, die er op wees dat de verwoestende gebeurtenissen in de jaren 1914 en 1940 in deze badplaats eveneens aan gebrek aan Europese eenheid te wijten waren. Deze uitwisseling tussen de beide steden is het hoogste wat de gemeentelijke autoriteiten kunnen doen ter bevordering van de vriendschap tussen Belgen en Ne derlanders, want het gaat om meer dan alleen elkaar over en weer het plezier van elkanders toneelsoeelkunst te verschaffen. Burgemeester Cremers richtte dan ook een hartelijk woord van welkom tot de Oostendenaren, die Zondagavond waren gearriveerd „in een grote, groene autobus, van onder tot boven gepavoiseerd, als een schip op weg naar de slag waarvan men tevoren met zekerheid weet, dat die ge wonnen zal worden, met de rood-witte vlag van Haarlem in top!" Een speciale geluk wens richtte spreker tot de heer Klaassen, die kort geleden ter ere van zijn zilveren jubileum een koninklijke onderscheiding had gekregen. In zijn antwoord zei burgemeester J. P. Burgerlijke stand van Haarlem 22 en 23 Maart 1951 GEHUWD 22 Maart: J. Bruijn en G. Riet. A. Kerkhoff en J. C. van der Elsken. A. van der Schaar en K. J. Udo. M. D. Proper en M. E. Schulpzand. J. Spruitenburg en G. J. Zeldenrijk. BEVALLEN van een zoon: 19 Maart: G. M. Karbet—Bart. 20 Maart: G. M. T. Harmes— Sanberg. C. G. van der SchuitVan Meurs. 21 Maart: H. T. C. Zoon—Faase. 22 Maart: G. Gerritsen—Erbrink. BEVALLEN van een dochter: 19 Maart: G. M. Karbet—Bart. 20 Maart: P. J. van der LaanVan Dis. 21 Maart: A. M. A. Vonk Van Deursen. G. Visscher—Asma. 22 Maart: R. J. M. van Rooden—Klaver. E. G. Goes— Rutte. M. Offenberg—Jonkman. OVERLEDEN: 21 Maart: A. J. E. van der MeijSanders, 78 j., Brouwersplein. M. H. Roely—Gebhardt 48 j„ Gasthuisvest. D. Klein, 90 j., Kamperlaan. M. E. KikkertVerton, 65 j., Groot Heiligland. 22 Maart: M. A. Twee- huijsen— Peters, 76 j., Zijlstraat. F. Candido- Rose-Gastaldo, 65 j., De Clercqstraat. ADVERTENTIE CJee i&iu/ DINSDAG 27 MAART Stadsschouwburg: ,.De dood van een han delsreiziger" (A. T. G.), 8 uur. City: „Ten zuiden van Tahiti", all leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De geheimzinnige dr. Satan", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zanzibaral te bar", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mijn held generaal Skelton". alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ultimatum". 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Twee burgemeesters van bevriende steden uit verschillende landen in Haarlems stad huis, waar Maandagmorgen de toneelafde ling van het Koninklijk van Neske Genoot schap ontvangen werd. Men ziet op de foto van links naar rechts: de heer J. P. Serruys, mevrouw Cremers, mevrouw Serruys en jnr. P. O. F. M. Cremers. Serruys van Oostende te hebben genoten van het Haarlemse stadsbeeld: niet alleen rijk aan gespaard gebleven middeleeuwse schoonheden, maar ook aan „nieuwe wijken, héél prachtig en héél uitgebreid". Oostende, aldus spreker, is talrijke keren verwoest geweest, eerst door de zee en latei- bij herhaling door het oorlogsgeweld, zodat er geen enkel oud gebouw meer is te vin den. De Belgische burgemeester wees zijn stadgenoten op de hoge vlucht van het culturele leven en van de sportbeoefening in Haarlem, welk voorbeeld hij ter navol ging aanbeval. Spreker eindigde met het betuigen van dank aan zijn gastheer en ambtsbroeder, die het initiatief tot deze uitwisseling heeft genomen, benevens met het vertolken van de hoop op de groei van de vriendschap tussen de beide steden en voornamelijk tussen de beide landen. De heer D. J. Klaassen, voorzitter van de toneelafdeling van het Koninklijk van Neste Genootschap, overhandigde burge meester Cremers, die hij prees als de ener gieke promotor der uitwisseling op basis van een gezond idealisme, een foto van het moment waarop deze het gouden boek van de stad Oostende tekende. Spreker constateerde met vreugde dat er qua men taliteit al geen grenzen meer bestaan. Over al had hij vriendelijke gezichten gezien, hetgeen hem inspireerde tot de stelling dat de Haarlemmers waarlijk niet de stijve mensen zijn, zoals ze altijd worden afge schilderd. Welnu, het des avonds'gehouden ver broederingsfeest heeft hem in het gelijk gesteld, want er heerste daar, zoals gezegd, een uitbundige stemming. In het begin van de avond had het H.H.V.-cabaret „De Toverlantaarn" onder leiding van Leo van Kuijk en Bob de Buisonjé een veel bijval oogstende voorstelling gegeven, waar een geanimeerd bal met gezellige attracties op volgde. Zondagavond hebben vele Belgische gas ten in de Stadsschouwburg een voorstelling door de toneelgroep Comedia van „De eer biedige lichtekooi" van Sartre bijgewoond en Maandag maakten de bezoekers gebruik van de gelegenheid tot bezichtiging van het Frans Halsmuseum. Hedenmorgen vroeg werd de thuisreis aanvaard. Het feitelijke doel van het bezoek van de toneelafdeling van. het Koninklijk van Neste Genootschap uit Oostende, de ko ningin der Belgische badplaatsen, was de Maandagmiddag voor een niet gering aan tal belangstellenden in de Haarlemse Schouwburg gegeven opvoering van „De klucht van de brave moordenaar" door de in 1888 geboren schrijver Jos. Janssen. Men heeft met dit folkloristische spe! een gelukkige keuze gedaan. Weliswaar gaf voor de oorlog hier te lande het Cen traal Toneel van Cees Laseur (met Joan Remmelts als de gevangene) er een reeks voorstellingen van, doch het is naderhand ten onrechte in vergetelheid geraakt. Hei zou mij zeker niet verwonderen als enkele Haarlemse amateurverenigingen, die nu met dit leutige blijspel hebben kennis ge maakt en er van genoten, het in de naaste toekomst voor leden en donateurs menig maal gaan vertonen. De nogal doorzichtige intrige is zeer eenvoudig, naar onze smaak misschien wat al te breedvoerig uitgespon nen. Enige fikse bekortingen zouden er geen kwaad aan doen. Het bevat en dat is wel de grootste kwaliteit materiaal in overvloed voor een hele collectie van aardige typeringen. Het is bovendien rijk aan vermakelijke scènes en geestige ge zegdes, zoals bijvoorbeeld de opmerking: „De goeden leven nu eenmaal altijd van de kwaden de pastoors van de zonda ren, de doktoren van de zieken en de ge neraals van de diplomaten!" In een voorbeschouwing hebben wij de inhoud van dit stuk reeds in het kort sa mengevat. Men weet dus dat de handeling zich afspeelt in een kleine gevangenis, die onder zware zorgen gebukt gaat omdat de cellen wegens gebrek aan misdadigers al maanden leeg staan, zodat de directeur en de in hun kostwinning bedreigde leveran ciers al voor opheffing beginnen te vrezen. Maar als redder uit de nood wordt er ein delijk een jongmens gearresteerd, verdacht van moord op een bakkersbediende, die dan ook een leventje als een prins te ge nieten krijgt.'-Als tenslotte zijn onschuld aan het licht komt, wacht hem een nieuwe gevangenschap: de echtverbintenis met de lieftallige dochter van de cipier. Dit is bepaald een kostelijk gegeven, een Jules Romains of een Jean Anouilh waardig, die zeker niet zouden hebben ver zuimd er ieder op hun eigen wijze een fantastische satire op te bouwen. Jos. Janssen maakte zijn verbeelding niet los van het alledaagse en verkoos het sim plistische boven het scherpzinnige. In zijn mengsel van groteske en realisme voert de smakelijke volkshumor de boventoon en daaraan kan men zich van ganser harte overgeven. Het is jammer dat de Oostendenaren zich niet volmondig van de Vlaamse voer taal hebben bediend, want nu duurde het zeker tot het tweede bedrijf voor de ton gen naar wens los kwamen. Maar toen liep de voorstelling ook gesmeerd. Alleen Simone Hostyn bleef enigszins dupe van het streven om zo Nederlands mogelijk te spreken. Overigens speelde zij haar ver liefdheid wel aardig uit. De ster van de vertoning was Jos Willems, die met komi sche verve van de gemoedelijke cipier als autoriteit van de koude grond een verruk kelijke schertsfiguur maakte en toch voortdurend voldoende menselijkheid be hield om op ieders sympathie te kunnen rekenen. Arthur Vantyghem kreeg zelfs een open doekje voor zijn profane verhas pelingen van profetische woorden als de aandoenlijke gerechtskoetsier. Prima kluchtspelfiguren waren ook de beide ad vocaten en de wonderlijke medicus, de gevangenisdirecteur en de kleinburger lijke leveranciers. Een afzonderlijk com pliment verdient Jacqueline Torney, die met talent een verliefde blauwkous voor stelde. Eddy Acke vervulde de enige nor male en daardoor moeilijke rol temidden van al deze malle gevallen met een pret tig aandoende oprechtheid en een wellui dende stem. Niemand zal er spijt van hebben gehad deze plezierige opvoering mee te hebben maken. De belangstelling voor de verdere prestaties van het Koninklijk van Neste Genootschap onder de bekwame lei ding van regisseur Staf Seurinck is in Haarlem gewekt. Door een misverstand zakte na afloop het ijzeren gordijn voor burgemeester Cremers gelegenheid kreeg een dankwoord te spreken, welk gedwon gen verzuim later op de dag werd inge haald. DAVID KONING ADVERTENTIE HEDDA HOPPER, de populaire Amerikaanse filmjournaliste, schreef in haar filmrubriek: SAMUEL GOLDWYN deed dc grootste ontdekking sinds jaren, toen hij een engage ment aanbood aan de 17-jarige JOAN EVANS en de 25-jarige FARLEY GRANGER. Zij waren een openbaring in de film „ROSEANNA McCOY", het aangrijpende verhaal van een der meest beruchte Amerikaanse familie- velen tussen de Hatfields en de McCoy's.... Deze film zal van Vrijdag a.s. af in Cinema Palace vertoond worden. Paasspel van M. Nijhoff in de Remonstrantse kerk De Nederlandse dichter M. Nijhoff heeft een trilogie van evangelische spelen ge schreven, die onlangs in boekvorm is ver schenen onder de titel „Het heilige hout". In de Vrijzinnig Hervormde kerk werd enkele jaren geleden reeds het Kerstspel „De ster van Bethlehem" vertoond en in de Grote Kerk in 1949 en 1950 het Pink sterspel „Des Heilands tuin". Dank zij het prijzenswaardige initiatief van ds. J. J. van Hille is nu ook het Paasspel „De dag des Heren" door een groep lekenspelers ver beeld en wel (Maandagavond voor het eerst) in de Remonstrantse Kerk aan de Prins Hendrikstraat. Dinsdag en Woensdag worden er herhalingen van gegeven. Naar mijn stellige mening is het Pinkster spel, hoewel het uitstorten van de Heilige Geest zich misschien het minst tot drama tische voorstelling leent, het volstrekte hoogtepunt van dit drieluik geworden. Of misschien juist daardoor, omdat hier het diepst gegraven moest worden naar de klinklare schatten in de tuin der poëzie. Maar ook in dit Paasspel wordt men ge troffen, zo niet ontVoerd, door de „woorde lijke waarheid" van de taal van Nijhoff, die in bijna middeleeuws-eenvoudige regels het verhevene voor ieder verstaanbaar wist te maken. Prachtig is de symboliek van de boetedoening van Adam de ver drevene, die afdaalt in het door twee engelen bewaakte graf in de hof van JoZef van Arimathea, doch minder gelukkig uit gewerkt het optreden van de drie zonen Noachs, ondanks de schoonheden van hun tekst. De hoogtepunten zijn de merkwaar dige offerande der Romeinse soldaten en de verkondiging van de verrijzenis door Maria Magdalena. De Remonstrantse lekenspelers hebben van dit Paasspel met grote toewijding een zorgvuldige vertolking gegeven, die voor al opviel door een zangerige helderheid van dictie. Men zou alleen de juichtoon bij de verkondiging der Opstanding wat voller hebben gewenst. Maar ondanks de onvol komenheden heeft het werkelijk geen zin om aanmerkingen te maken. Hier werd naar beste vermogen op zuivere wijze het bezielde woord van een groot dichter ge diend. DAVID KONING. ADVERTENTIE AM8TERDAMSCHB RIJTUIG M13. DJAKARTA (Aneta). Het vlgggeschip van de Indonesische marine, de „Gadjah Mad$" (de voormalige „Tjerk Hiddes") is vorige week tijdens een proefvaart nabij Madoera aan de grond gelopen, aldus luidt een mededeling van het hoofdkwartier van de Indonesische zeemacht. Het schip be vind zich op het ogenblik in reparatie. Over de toedracht zijn nog geen bijzon derheden bekend en evenmin over de schade. Een oude vogel heeft tijdens de Paas dagen het vroegere nest Schiphol weer eens opgezocht. Het was een Fokker F 7, een één-motorige machine van het type waarmee in 1924 de eerste vlucht Amster- dam-Batavia werd gemaakt. Het vliegtuig is thans het eigendom van tien Zweden, die er een trip mee maken. Tijdens de oorlog heeft het nieuws getransporteerd: dagelijks bracht het dagbladen van Malmö naar Stockholm en omgekeerd. Voorts is het gebruikt voor het vervoer van vis. De F 7 stond een beetje schuchter met zijn Bristol-motor (kruissnelheid 140 km per uur) tussen al die moderne verkeers- reuzen. Eertijds gold de F 7 als een der snelste vliegtuigen. In de herfst van 1939 verrasten de reeds als libretto-fabrikanten bekend staande auteurs Howard Lindsay en Russell Crouse zo goed als de gehele uitgaande wereld met hun blijspel „Vader thuis" (Life with father), waarvan het succes dai van uc legendarische „Tante van Charley" leek te zullen evenaren, zo niet overtreffen. Dit stuk was een bewerking men moet in derdaad zeggen: een voorbeeldige bewer king van een serie amusante jeugdher inneringen aan het ouderlijk huis van Cla rence Day (die leefde van 1874 tot 1935), door deze in de vorm van alom de aan dacht trekkende korte verhalen in het weekblad The New Yorker gepubliceerd. In de Verenigde Staten beschouwde men deze dramatisering, die enifg; jaren achter een volle zalen mocht lokken, als hét toon beeld van de Amerikaanse comedie, omdat men (zoals ik eens ergens heb gelezen) in deze met milde ironie gekruide verheer lijking van het gezonde gezinsleven precies dat mengsel van zakelijkheid en romantiek ontdekte, dat het merg van deze natie zou vormen. Het is dan ook niet te verwonderen dat het geenszins nieuwe genre (men denke aan de proeven van Dodie Smith en Eugene O'Neill) grif navolging heeft ge vonden. Er verscheen in de loop der jaren een schier onophoudelijke reeks van fami liestukken, spelend in de door het roman tische waas der herinnering of verbeelding blijkbaar zeer aantrekkelijke periode rond de eeuwwisseling, ten tonele en op het witte doek. Het relatief het best geslaagde voorbeeld daarvan is het overigens veel meer aan de sentimentaliteit toegevende „Ik herinner me moeder" door John van Druten, dat men enkele seizoenen terug hier te lande heeft kunnen zien. Lindsay en Crouse hebben intussen ook niet stil gezeten en betrekkelijk kort geleden onder de titel „Moeder thuis" (Life with mother) een vervolg uit de mémoires van Clarence Day samengesteld. „Vader thuis" is in ons land kort voor of in het begin van de bezetting door het toenmalige Centraal Toneel onder leiding van Cees Laseur langdurig vertoond. Dit gezelschap gaf echter zelden of nooit voor stellingen buiten Amsterdam en daarin schuilt waarschijnlijk de reden dat Come dia dit populaire blijspel thans op het répertoire heeft geplaatst om het in stad en lande te vertonen, er daarbij op specu lerend dat de bekoring van dit plezierige en onderhoudende verhaal ondanks de ver andering der tijden wel niet verbleekt zal zijn. Zaterdagavond ging in de Haarlemse Schouwburg de première, gezien het nog geenszins gave resultaat wel wat voorbarig. Doch men mag veilig aannemen dat ook nu weer het succes niet zal uitblijven.. Zoals gezegd hebben de bewerkers er voortreffelijk kans toe gezien het blijmoe dige karakter en de verwarmende humor van dc oorspronkelijke gegevens ongerept te bewaren, al waren zij uiteraard genood zaakt een kleine anecdote tot een soort intrige uit te breiden in dit geval de ont dekking, na een twintigjarig huwelijks leven, dat vader niet gedoopt is, tot grote ontsteltenis van moeder, die al haar morele zekerheden ziet wankelen. Maar per slot van rekening is dit bijzaak. Het gaat om het portret van vader: een autoriteit in de ouderwetse zin van het woord, waarlijk het als een verlicht despoot regerende hoofd van de familie, charmant en vitaal, maar geborneerd en zonder gevoel voor humor, die slechts de werkelijkheid van cijfers en feiten kent, doch dol is op zijn vrouw en kinderen. Men kan hem komisch vinden (en dit is ook de bedoeling), maar hij ver dient respect. Het was destijds van Cees Laseur, met zijn in kostelijke overdrijvin gen vervallende manier van doen en pre cies van pas komende temperament,een on vergetelijke rol. Joan Remmelts is er van nature veel minder voor geschikt. Of hij er in zal slagen met een gelijkwaardige figuur voor het voetlicht te komen, kan men pas beoordelen al hij de tijd heeft ge vonden zich enigszins met zijn tekst ver trouwd te maken. Vader was hierin bepaald nog niet thuis. Rie Gilhuys speelde haar oude rol die van moeder, wazig en onpractisch met de haar kenmerkende allure. Onno Molen kamp maakte van de oudste zoon, de ver liefde vrouwenhater, wel een acceptabel type, hetgeen niet gezegd kan worden van John Soer als de predikant, die men zich plomper en goedhartiger denkt. Ook Ma- non Alving, die haar capaciteiten als blij spel-actrice nog moet bewijzen, voldeed niet geheel als het jonge meisje in het spel. Wel aardig was de travestie van Fransje Hart, als de benjamin van het gezin. In de oorspronkelijke tekst telt de familie Day overigens een telg meer. Jopie Tourniaire en Stine Lerou gaven geen aanleiding tot commentaar, doch Karei Bakker als de huisarts wel: die was beneden peil. Als het stuk beter ingespeeld is geraakt, moet u maar eens gaan kijken. U zult het vast en zeker een leuk stuk vinden, als u van dit genre houdt. DAVID KONING De afdeling Noordhollgnd van de Neder 7 l.andse bond van jongelingsverenigingen op Gereformeerde grondslag en de bond van meisjes-verenigingen op Gereformeerde grondslag hebben gisteren in de Klopper singelkerk haar Paasvergadering gehouden. Tijdens de ochtendzitting sprak ds. H. Veld kamp uit Middelburg over „De betekenis van Pasen voor heden en toekomst". De middagzitting was naast de bespre king van enige organisatorische zaken ge wijd aan een rede van prof. mr. I. A. Die penhorst over het communisme. De spreker behandelde uitvoerig het ontstaan en de geschiedenis van het communisme in Rus land en de omstandigheden waardoor het wortel kon schieten. Die omstandigheden verontschuldigen echter allerminst het dic tatoriale karakter van dit systeem, waar door het de mens onmogelijk gemaakt wordt de stem van zijn geweten te volgen. In het Christendom ligt het antwoord op dit mensonwaardig systeem en de spreker riep zijn gehoor op, om als jonge Christe nen te beseffen, dat er hier een taak voor hen ligt. De spreker behandelde uitvoerig enige vragen die hem gesteld werden, me! name over het communisme in China. De middagzitting werd nog opgeluisterd door declamatie door Cocky Wiersinga. Geslaagde uitvoering in Gere formeerde kerk van Axel Welk een aantrekkingskracht er va*. Bachs Matthaus Passion uitgaat ervaart men telkenjare weer bij de uitvoeringen van dit machtige werk in de Paasweek. Dat demonstreert zich bijzonder duidelijk in kleine plaatsen, waar zulk een uitvoering gewoonlijk niet kan worden gegeven.. Axel heeft dit op ondubbelzinnig wijze getoond. Met enthousiasme is er aan de voorberei ding gewerkt en over de uitvoering Zater dag j.l. was men opgetogen. Met vijf bus sen waren de medewerkenden aangevoerd en nadat in de middag nog een zeer be klopte generale repetitie was gehouden, vi?ig de uitvoering in de tot de laatste plaats gevulde Gereformeerde Kerk te zes uur aan. Piet van Egmond had de leiding. Deze dirigent huldigt de romantische opvatting en boeide met zijn interpretatie van de eer ste tot de laatste noot. De gehele partituur dirigeert hij uit het hoofd en zowei bij koor als orkest weet hij niet alleen de mo tieven duidelijk te doen uitkomen, maar ook de fijne trekjes even naar voren te halen. Haarlems Oratorium Koor (Doops gezind Zangkoor met versterking van Am sterdams Oratorium Koor) heeft aan hoge eisen voldaan. Veertig jongens van het Knapenkoor der Vredeskerk te Amsterdam ontroerden door hun heerlijk frisse en glas- zuivere zang. De vocale solisten: Maartje Kliffen, sopraan, Leni Henning, alt, Henk Meyer, tenor (Evangelist en aria's), Henk Driessen, bariton (Christuspartij) en Emile Linssen, bas-bariton (aria's en kleine par tijen), maakten een voortreffelijke indruk en brachten menig hoogtepunt in de uit voering. Bij Dick v. d. Velde en Alex Schellevis waren clavecimbel- en orgel partijen in goede handen. Sam Swaap, viool, Haakon Stotijn, hobo d'amore, Leo v. d. Lek, hobo da caccia, Hubert Bar- wahser en Leo Oostdam, fluit, behoren tot de allerbesten en het was een voorrecht hun artistiek bezield spel te mogen beluis teren. Het Ned. Kamer Symphonie Orkest uit Den Haag heeft zijn begeleidende op dracht met toewijding'vervuld. Na een langdurige ziekte is Zondag te Amsterdam in de leeftijd van zestig jaar overleden Herman van den Eerenbeemt, directeur van de N.V. Van Munster's Uit geversmaatschappij, voorzitter van de Xunstraad en een bekend kunstbescher mer. Hij was de stichter van het Interna tionaal Cultureel Centrum, dat in het voor malige Vondelpark-paviljoen te Amster dam is gevestigd. Neemt u mij niet kwalijk dat ik dit woord behandel. Al gebruikt u het na tuurlijk nooit, u kent het, denk ik, toch wel. Iemand die belazerd is, is eigenlijk melaats. In de Middeleeuwen is me laatsheid een afschuwelijk veel voor komende besmettelijke ziekte waarbij het lichaam bedekt was met uitslag en kwaadaardige zweren. In de Bijbel wordt gesproken van - bedelaar, La zarus geheten „welke lag voor zijn poort, vol zweren" (Luc. XVI 20). Hij was dus kennelijk melaats en naar hem kreeg de ziekte de naam iazarij. Bij uit breiding ging het v.-oord ook betekenen: het met melaatsheid besmette lichaam en vandaar is het een ruwe term voor lichaam in het algemeen geworden. Wanneer men thans de onhoffelijke vraag stelt: ben je beldan be tekent die vraag dus eigenlijk: wat mankeert je? ben je besmet? VJ NIPO-enquête over de arbeidsproductiviteit Ten behoeve van een enquête over de arbeidsproductiviteit stelde het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag: „Wat is uw indruk: zoudt u persoonlijk in dezelfde tijd meer werk dan thans kunnen afleveren, zou er meer werk uit uw han den kunnen komen, zonder dat u langer gaat werken?" Negentien percent der ondervraagde mannen antwoordt: ja; 56 percent neen; 25 percent heeft geen oordeel. Vooral arbeiders en kantoorbedienden zijn van mening dat zij in dezelfde werk tijd meer zouden kunnen presteren. „Hoe zou dat bereikt kunnen worden" heeft het NIPO hun verder gewaagd. Dit zijn de antwoorden: Doorwerken, geregeld werken, niet zoveel praten 4 Reorganisatie in de bedrijven, eco nomischer indeling 2 Sneller werken 2 Mechaniseren, meer mach. invoeren 1 Invoeren van premiestelsel, stukloon 1 Diverse antwoorden 3 Geen oordeel 1 Het NIPO heeft ook de vraag gesteld: „Kunnen er waar u wei-kt dingen ver beterd worden, waardoor in dezelfde tijd door dezelfde arbeidskrachten meer ge presteerd wordt, dus meer werk afge leverd?" 29 antwoordt: wel: 35 meent van niet, 36 weet het niet. Bijna drie op de tien volwassen mannen zijn van oordeel, dat er bij het werk dingen verbeterd kun nen worden, waardoor in dezelfde tijd door dezelfde arbeidskrachten meer gepresteerd wordt. In aansluiting op het voorgaande werd de vraag gesteld: „Wat kan er dan ver beterd worden?" De antwoorden luidden: Mechaniseren, meer machines6 Reorganiseren in de bedrijven, eco nomischer indeling e.d5 Doorwerken, geregeld werken, niet zoveel praten 1 Minder bureaucratie 1 Betere samenwerking 1 Invoeren premiestelsel, stukloon 1 Diversen 5 Geen oordeel 2 Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Januari 1951 2910 nieuwe woningen gereed. In de over eenkomstige maanden van de jaren 1946 tot en met 1950 werden respectievelijk 114, 137, 2021, 3229 en 3447 woningen voltooid. Het betrekkelijk lage aantal gereedgeko men woningen in de eerste maand van dit jaar is te wijten ggn de vorstperiode in die maand. In de 2910 gereed gekomen woningen zijn 191 duplexwoningen begrepen. De in Januari voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers over Januari 1950): Groningen 87 (176); Friesland 82 (63); Drente 72 (58); Overiisel 195 (221); Gel derland 401 (459); Utrecht 211 (183); Noordholland (zonder Amsterdam) 209 (327); Zuid-Holland (zonder 's Graven- hage en Rotterdam) 354 (328); Zeeland 106 (105); Noord-Brabant 352 (513); Lim burg 322 (388); Amsterdam 68 (195); 's Gravenhage 239 (176): Rotterdam 212 (255). In Januari werden 4015 woningen in uit voering genomen, waaronder 205 duplex woningen. In Januari 1950 was dit aantal 3123. Daar het aantal nieuw begonnen wo ningen groter is dan het aantal dat gereed kwam, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen op eind Januari tot 53.800 (eind December 1950 52.700). Hieronder bevon den zich 4071 duplexwoningen (eind De cember 1950: 4077). J BINNENLAND Het achtjarig meisje Jennie Harms uit Steenwijk is op de overweg te Havelierberg door een Diesel-electrische trein aangere den. Het kind was op slag dood. Met meisje zat op een fiets en moet de trein gezien hebben, want aanvankelijk stapte zij bij de overweg af. Enkele ogenblikken later reed zij toch weer door. De overweg te Havelter- berg is voorzien van een flikkerlicht installatie. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een bespreking gewijd aan de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet. De landbouw blijft vasthouden aan het principe dat in her goed geleide en soieaal-economisch verantwoordde bedrijf een redelijk bestaan moet worden gevonden voor de agrarische ondernemer en de land arbeider. Het Nederlandse motorschip ...Gazelle" (140 ton), waarvan sinds 9 Maart niets ver nomen was, blijkt in Nordhamsiel te liggen. Op de stille Mauritskade te Amsterdam is een 42-jarige dame door een man van haar handtasje beroofd. De man kwam op haar toe, gaf haar een klap in het gezicht en rukte haar tegelijkertijd de tas uit de handen. Hij maakte zich snel uit de voeten en reed in een auto, die op enige afstand wachtte, weg. Met een hevige klap vloog Zondagmor gen in alle vroegte een auto de etalage van een boekwinkel aan het Alberdingk-Thijm- plein te 's Gravenhage binnen. Een 27-jarige autorijder liet zijn 19-jarige broer ook eens achter het stuur zitten. Op het plein gaf deze in plaats van te remmen vol gas, waardoor de auto in de boekwinkel belandde. Zowel de winkel als de auto wei-den flink be schadigd. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij de studie in het Ne derlands-Indisch recht wordt opgeheven. Voor hen, die thans nog in dit vak studeren zal nog gelegenheid gegeven worden tot 14 April 1951 candidaats- en tot 14 April 1954 doctoraal examen te doen. Tijdens dc Paasdagen heeft de Bond van Arbeiders-Esperantisten in Amsterdam een congres gehouden. De deelnemers zijn door het gemeentebestuur ontvangen. De voorzitter van de bond. de heer A. van Haren, bood het college van B. en W. enige exem plaren van het standaardwerk over Esperanto „Pra la labirinto" aan. HAARLEM EN OMGEVING Het uitgestelde optreden van de voor drachtkunstenares Georgette Hagedoorn en de pianist-componist Pierre Verdonck voor de Volks-universiteit heeft Woensdagavond plaats in de Renaissancezaal van '.iet Frans Halsmuseum. De monteur de heer J. Peetoom, wo nende Ten Katestraat 67 te Haarlem, chef van de afdeling motorrijwielen zal op 28 Maart zijn 25-jarige jubileum vieren bij het auto- en motorrijwielbedrijf F. P. van Rumpt en Zoon te Haarlem. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in een huis aan de Marnixstraat in Haarlem ingebroken. Er worden onder meer een radio toestel, een naaimachine en enige huishou delijke voorwerpen vermist. De ongewenste gast is' aan de achterzijde van het huis, via een raam binnengekomen. Op de eerste verdieping van een huis in de Hogerwoerdstraat in Haarlem brak brand uit door oververhitting van een eter- niet buis boven de haard. De bewoonster kon de vlammen met enige natte doeken doven. Een groep van de Haarlemse Reserve politie heeft Maandag deelgenomen aan een wandeltocht van 25 km. en won een tweede prijs. Dc 24-jarige Haarlemse metselaar L. van der L. die op een bouwwerk aan de Lorentz- kade stond te schuilen kreeg een rek met gemetselde perfora-elementen, dat door een hevige rukwind omwaaide op zijn rechter been. Per ziekenauto moest Van der L. naar de Maria-stichting worden overgebracht. Zijn rechter onderbeen was gebroken. Ds. C. B. Tli. Enkiaar, Ned. Herv. pre dikant te Burgh (Z.) die van 19421944 werkzaam is geweest als hulpprediker bij de Ned. Herv. gem. van Haarlem, heeft een volle ontheffing uit zijn ambt ontvangen met de bevoegdheid van emeritus-predikant. Tot onderwijzer aan de Julianaschool te IJmuiden-Oost is benoemd de heer G. Hage doorn te Sexbierum (Fr.). ADVERTENTIE in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 28 Maart 1851 PARJJS Men heeft eergisteren eenige vrees gehad voor een openbare vertooning ten gunste der nationale garde, waarvan officieren hadden voor genomen. hun ontslag in te dienen, het geen aanleiding zou hebben kunnen geven tot beweging, waarbij de menigte zeer ligt in opgewondenheid zou kun nen geraken. Indien al sommigen den dag van eergisteren hadden bepaald voor een demonstratie, zoo is dit voornemen ver ijdeld geworden, vooreerst doordat de ontevreden officieren verre in de min derheid zijn, verder door de zware regens, welke den geheelen dag zijn ge vallen. en wijders door eenen belang rijken brand, welke de pianofabriek van den beroemden Pleyeï, gelegen in de straat Rochechouart, In de asch heeft gelegd. Pas na drie uren was men den brand hieester; er zijn eenige personen ernstig gekwetst bjj het blusschen. Al gemeen roemde men den goeden geest van hen die geroepen zijn. om bij bet ontstaan van brand hulp te veiieenen. De heer Pleyel heeft verklaard, onver wijld maatregelen te zullen nemen tot den wederopbouw der fabriek

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7