Afmattingspolitiek der oppositie houdt Labour-leden uit de slaap Hillegom heeft een demonstratietuin van het bloembollenvak Verhuizingen - Verpakkingen- Meubelopslag - Pianotransport F. DAMIAANS ZN In een overzichtelijk bestek krijgt het publiek een indruk van het sortiment der bloembollencultuur Onstuimige Paasdagen Bloemendaal Botsing op de Militairenweg Op de trap bij 't Kopje gevallen Voor de kankerbestrijding Van den Endelaan is geen voorrangsweg Uitbreiding van het badhuis is gereed Zandvoort De Paasdagen Beverwijk Bloemenventer met breekijzer aangevallen Puzzle-fietstocht voor leden van Reddingsbrigades Franco jegens de V.S. tot veel bereid De vermiste Globemaster Parlementaire waardigheid ernstig in het geding Lisse Sleepboot „Ganges" door zware zee beschadigd Nieuwe instructies voor Britse plaatsvervanger Pan-Amerikaanse conferentie te Washington begonnen SCHEEPVAART Waterpoloprogramma Bronstein won van Botwinnik DINSDAG 27 MAART 1951 H A AH I,EMS DAGBLAD - OPHECHTE HAARLEMSCHE GOIJR \NT 6 ADVERTENTIE Wegens groot succes geven wij nog tot 15 April 10°/« KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER Spaarmvouderstraat 13 - Telef. 15778 Tussen de buien door is Zaterdag j.l. de demonstratietuin van het bloembollenvak „Treslong" te Hillegom door de burge meester dier gemeente, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, officieel geopend. De tuin, die verleden jaar nog tegen een geringe entréeprijs toegankelijk was gesteld, zal voortaan gratis voor het publiek openstaan. Het oude buitengoed „Treslong" aan de Weeresteinstraat te Hillegom heeft een grote gedaanteverwisseling ondergaan. Het waarschijnlijk uit het laatst van de 18de eeuw daterende herenhuis is geheel gesloopt. Het voorterrein is herschapen in een smaakvol aangelegde tuin, waarachter nu nog een schutting van rietmatten staat, maar waarboven het bord „Nieuwbouw Hillegomse Beurs" reeds aangeeft dat de ommekeer nog niet voltooid is. Het gemis aan een achtergrond schaadt de tuin, die nu als in het niets schijnt uit te lopen. Maar volgend jaar om deze tijd, wanneer er niets tegenloopt, zal hier het nieuwe beursgebouw verrijzen. Het restau rant daarvan zal via een terras uitzien op de demonstratietuin. De burgemeester van Hillegom, die ook voorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is, merkte in zijn openingswoord op dat deze tuin in een klein maar daardoor ook overzichtelijk be stek, beter nog dan een tentoonstelling zulks kan doen, de bezoeker een indruk geeft van het sortiment van de bloembol lencultuur en de wijze waarop de bolbloe- men in verschillend aangelegde tuinen kunnen worden aangewend. Enkele firma's uit het bloembollenvak hebben, zonder in aanmerking te nemen de grote handelswaarde hunner schenkingen, de nieuwste variëteiten aan de stichting af gestaan. In een speciale border zijn deze nieuwigheden geplant. Totaal zijn hier geplant 2350 narcissen in 105 verschillende variëteiten, 26.500 tul pen in 225 variëteiten, 3000 hyacinten in 15 variëteiten en 6000 crocussen in 10 varië teiten. In de rotstuin zijn 700 soorten ge plant. De bollenvelden, zo zei de voorzitter van de Stichting Demonstratietuin, de heer H. J. Voors, kan ieder aanschouwen, maar dat aanschouwen doet het verlangen naar na dere kennismaking ontstaan. Op de bedrij ven is dat vrijwpl onmogelijk, maar in de demonstratietuin kan het publiek de bol- b.loemen van nabij bewonderen en er daar enboven veel langer van genieten dan op het veld, waar de bloemen reeds vroeg in de bloeitijd worden gekopt of gerist. De heer Voors beval deze tuin vooral aan in de zorg van het Hillegomse publiek en sprak woorden van dank tot de medewer kende firma's en tot het gemeentebestuur van Hillegom, dat op velerlei wijze de stich ting was tegemoet gekomen. Eerste lenteboden gearriveerd Bij een rondwandeling over de tuin bleek dat nog veel aan de verbeelding moest wor den overgelaten. De crocussen gaven acte de présence; op beschutte plaatsen, vooral in de omgeving van de bijzonder fraaie rotstuin bloeiden de tulipa's, waarvan vooral de Pulchella Violacea haar paars rode kleuren reeds overvloedig ten toon spreidde, een bescheiden Iris reticulata nam het op tegen storm en regenvlagen, en hier en daar bloeiden ook al narcissen. De stormachtige Paasdagen hebben de verschillende loodsdiensten voor de Neder landse kust lelijk parten gespeeld. Zater dagmiddag om 12 uur legde IJmuiden het bijltje er bij neer, 's avonds gevolgd door Hoek van Holland en Vlissingen. IJmuidens loodsdienst hervatte op Eerste Paasdag 's morgens vroeg het werk weer en een uur later, tegen zeven uur waren ook Hoek van Holland en Vlissingen weer intact. Vanmorgen om 8.50 uur meldde Hoek van Holland echter, dat het „te bar" werd. zodat de loodsboot andermaal binnen hleef. Het stormsein van storm uit het Noord- Westen stond vanmorgen bij. Zondagmiddag reed een Groninger op de Terhof stede weg te Overveen in de richting van de Militairenweg. In de richting van de Zeeweg reed op deze weg de motorrijder De L. uit Haarlem en op de duo zat zijn echtgenote. De motorrijder gaf geen voorrang aan het verkeer van rechts en een botsing ontstond, waardoor het echtpaar De L. ge- I wond raakte en naar het Marine hospitaal overgebracht moest worden. De duopassa- j giere werd ernstig aan het been gewond en haar echtgenoot liep wonden aan het gezicht op. Beiden zijn in het Militair hospitaal op genomen. De motor werd zwaar beschadigd en de auto ernstig. Een achtjarig meisje uit Haarlem is Maan dagmiddag ongeveer dertig treden van de trap, welke bij het Kopje van de Hoge Duin en Daalseweg naar de Midden Duin en Daal- seweg voert, gevallen. Hoewel het meisje ogenschijnlijk niets mankeerde is zij ter observatie in het Marine hospitaal opge nomen. Het zal nog enkele weken duren voor de tuin gaat „kleuren". Zo wapperde Zaterdagmorgen de vlag op „Treslong". De laatste gasten waren net het hek uit of een striemende hagelbui liet blij ken, dat de winter nog in felle achterhoede gevechten gewikkeld was. En die zullen eerst uitgevochten moeten zijn, vóór Flora haar Hillegomse residentie kan betreden! Het batig saldo van de voetbalwedstrijd, die de eerste elftallen van „Hillegom" en „Hiliinen" met elkaar hebben geleverd, ten bate van het Koningin Wilhelminafonds, bedraagt 255. De gebruikers van de rijksweg Haarlem- Leiden hebben overal voorrang, echter met uitzondering van het weggedeelte dat in de gemeente Hillegom voert over de Van den Endelaan. Verreweg de meeste weggebruikers zijn hiermee onbekend en op het toch al on overzichtelijke kruispunt Molenstraat WilhelminalaanVan den Endelaan geeft dit menigmaal aanleiding tot misverstan den. Er hebben daar meermalen botsingen plaats, die deels ook veroorzaakt worden door de onbekendheid der autobestuurders en wielrijders met dit hiaat in de voor- rangs-regeling. Terwille van de continuïteit zou het in derdaad aan te bevelen zijn indien ook dit gedeelte van de weg HaarlemLeiden tot voorrangsweg verklaard zou worden. Nu de sproei-installaties voor de uitbrei ding van het Gemeentelijk Badhuis zijn ge monteerd, zijn de twaalf nieuwe cellen Za terdag in gebruik genomen. De lange wachttijd, oorzaak van vele klachten, be hoort nu tot het verleden. ADVERTENTIE Bij brandend maagzuur een of twee Bennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóói U het weet, behoort de pijn tot het verleden Ook voor U is er nu geen reden meer bepaal de lievelingsgerechten te laten voorbijgaan Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze in nemen zonder water of wat ook. altijd en overal- Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen, enzo doeltreffend Nieuw gemengd koor maakte een goed debuut Het onlangs opgerichte gemengde koot- van de Gereformeerde gemeente te Zand voort heeft gedurende het Paasweekeinde een uitstekend debuut gemaakt en bleek een grote aanwinst te zijn bij de reeds be staande koren. Wij beluisterden het ensem ble tijdens het optreden in enkele kerk diensten en mochten vaststellen, dat er *>nder de enthousiaste leiding van de jonge Haarlemse toonkunstenaar J. Klinkhamer fraaie en opmerkelijke resultaten werden bereikt. Enrstige studie en goede klankver houdingen onder het ruim veertig leden tel- 'ende koor leidden er tóe dat speciaal de a -apella gezongen nummers fraai van toon °n bijzonder muzikaal werden vertolkt. Het •■■ontact met het orgel in de nummers met begeleiding, was nog wel eens zoek. Men zal dit ook moeilijk kunnen bereiken, in dien men de opstelling van het koor tegen over Let orgel handhaaft. Doch in elk geval hield dit eerste optreden göede beloften in voor de toekomst. Wij hopen dit ensemble ook eens in een concert te kunnen beluiste ren. Het ligt, naar wij vèn een der bestuurs leden vernamen, in de bedoeling dit bin nenkort te geven. Buren trachtten vergeefs de dader te grijpen Vrijdagavond om elf uur is de 40-jarige Beverwij kse bloemenventer P. van Amers foort in zijn woning aan de Romerkerk- weg op bed verrast door een man die hem met een breekijzer begon te slaan. Er ont stond een felle worsteling, tijdens welke de kinderen van de aangevallene luidkeels om hulp schreeuwden. Toen de buren op dit geroep het huis binnendrongen, maakte de belager zich uit de voeten. Men trachtte vergeefs de dader te grijpen, deze dekte echter de aftocht door klappen met zijn schoen uit te delen en was al gauw uit het oog verloren. De bloemenventer was danig toegetakeld, hij kreeg vier bloedende hoofdwonden en is per politieauto naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. De buren hebben de identiteit van de dader kunnen vaststellen. Het is een dertigjarige Bever wijken De politie heeft zijn fiets, die hij in dp vlucht moest achterlaten, in beslag genomen. De man is evenwel nog voort vluchtig. Vermoed wordt dat hij de bloe menventer heeft willen beroven van enig handelsgeld, dat hij in diens bezit wist. In Zandvoort veel drukte, doch niet in de strandbedrijven De beide Paasdagen hebben voor Zand voort een niet onbevredigend verloop ge had. Ondanks de gure Noord-Wester, die Zondag een verblijf op het strand niet aan lokkelijk maakte, was er een groot aantal auto's uit vele delen van het land, waar van de inzittenden grote belangstelling aan de dag legden voor de nieuwe werken, die in uitvoering zijn. (Watertoren, rotonde, "'atgebouwen en aanleg nieuwe Boule vard'). Natte sneeuw en striemende hagel buien waren oorzaak, dat slechts de dap persten onder de dapperen het strand uit kozen voor het maken van een wandeling, zodat de strand-exploitanten achter besla gen ruiten rustig een kaartje konden gaan leggen. In het dorp echter heerste in de bedrijven grote drukte en werden, het weer in aanmerking genomen, goede zaken ge maakt. Een geheel ander beeld vertoonde de Tweede Paasdag. Vooral in de late ochtend en vroege middaguren lokte een koeste rend voorjaarszonnetje velen voor eer strandwandeling. Zelfs ontdekten we hiei en daar bij de strandexploitanten reed' bezoekers, die op de pas gereed gekomei terrassen hun kopje thee of koffie dron ken in de open lucht en in het dorp wer alweer vrij veel ijs verkocht! Een gezel lige bedrijvigheid bleef hier de gehele da; heersen. Tram en trein voerden een flink aantal bezoekers aan. Doch de badstoelen bleven opeengepak staan op het toch vrij druk bevolkte strand Desondanks was men over het algemeer niet ontevreden en zo werden deze Paas dagen een vóórproefje van het komende seizoen. Maandagmiddag precies t.wee uur gaf de heer Joh. van Gennip, initiatiefnemer en organisator -van de puzzle-fietstocht voor leden van Reddingsbrigades uit het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, bij het pavil joen „Het Witte Huis" aan de Zeeweg te Overveen het startschot en de eerste koppels vertrokken om een afstand van ruim 23 km. af te leggen aan de hand van een route- t - schrijving die hun aan de start ter hand was gesteld. Door het groot aantal koppels waren er twee routes uitgeschreven om 3 uur vertrokken de laatste deelnemers. Er mocht met een gemiddelde snelheid van 10 km. per uur worden gereden. De route-beschrij ving bevatte slechts de woorden in tekens zoals: ..Bij Lpt M39 L" wat betekende bij lantaarnpaal M 39 linksaf, of: „Bij Y 4119 richting 1,6" enz. Bij iedere post ontvingen de koppels behalve stempels een verrassing. Bij het Wilhelminakopje moesten de dames en heren voor het halen van hun stempels de trap van pl.m. 183 treden beklimmen. Daar ontvingen zij een netje met Paaseieren. De zestig koppels brachten de tocht tot een goed einde. Slechts enkelen hebben niet alle controleposten gevonden. Zeer voldaan kwamen allen aan de finish, om daarna nog een klassementsproef af te leggen. Zij moes ten tussen busjes doorrijden en gezeten achterop de fiets, bij de koppelgenoot, een bal in een doos werpen. Alleen het koppel PiersDe Jong uit Zandvoort, slaagde er in de bal in de doos te werpen en behaalde hiervoor een prijs. Omstreeks zes uur reikte de heer Van Gennip in het „Witte Huis" de prijzen uit. De uitslag is: groep A, herenkoppels: TerolZonneveld. Haarlem, 9 straf punten; OudshoornOudshoorn, Haarlem, 30 straf- punten; Meyervan Diest, Haarlem, 32 strafpunten; Vonkde Winter, Amsterdam, 60 strafpunten; HoekBaarsslag', Bloemen daal, 66 strafpunten. Groep B, koppel be staande uit dame en heer: mej. LexNeder- helman, Bloemendaal, 2 strafpunten; slechts de eerste controlepost 1 min. te vroeg aan gedaan; mevr. BlomBlom, Bloemendaal, 5 strafpunten; NalisZonneveld, Haarlem, 6 strafpunten; MunniksBooms, Bloemendaal, 7 strafpunten; SnelSnel, Haarlem, 8 straf punten; Oddesde Boer, Bloemendaal, 10 strafpunten; Pol—Snoeks, Bloemendaal, 12 strafpunten; Bontebalde Vries, IJmuiden, 19 strafpunten. Groep C, dameskoppels: me vrouw Opzeelandmevrouw Van Gennip, Haarlem, 27 strafpunten; mejuffrouw Brou wer—mejuffrouw Ploeger, Bloemendaal, 30 strafpunten: mejuffrouw De Rooymejuf frouw Schaap, Zandvoort, 41 strafpunten. De Poedelprijs werd uitgereikt aan het koppel mejuffrouw Van Keulenmejuffrouw Vis- ser met 372 strafpunten. WASHINGTON (A.F.P.) De bespre kingen, die reeds gedurende verscheidene weken tussen de Spaanse regering en de Amerikaanse ambassadeur, Stanton Grif fis, te Madrid worden gevoerd, schijnen, naar A.F.P. van diplomatieke zijde te Was hington verneemt, in een nieuw stadium gekomen te zijn. De Spaanse regering, aldus diplomatieke kringen, zou wegens de moeilijkheden, die Spanje's opneming in het Atlantisch pact ontmoet, bereid zijn met de V.S. een ver drag naar het voorbeeld van het Atlanti sche pact te ondertekenen, waartoe ook Portugal zou worden uitgenodigd. Franco zou de voorwaarde hebben ge steld, da,t de V.S. voldoende wapens ter beschikking stellen om het Spaanse leger te moderniseren. Franco zou Griffis gezegd hebben, dat de Spaanse regering bereid is alle ver plichtingen van het Atlantische pact op zich te nemen, indien de V.S. een militair pact willen sluiten met Spanje. Spanje zou zich in dat geval ook bereid verklaren elke aanval op een lid van het Atlantisch pact te beschouwen als een aan val op zichzelf en dat lid hulp te verlenen. Tenslotte zou Spanje bereid zijn troepen over de Pyreneën te zenden, indien dit nodig zou zijn. SHANNON (Reuter). Zaterdagmiddag deelde het opsporingscentrum van het Ierse vliegveld Shannon mede, dat het geen bevestiging had gekregen van de New Yorkse radioberichten volgens welke over levenden van de vermiste Amerikaanse Globemaster gevonden zouden zijn. Twee lancasters van de R.A.F. keerden na de gehele morgen gezocht te hebben terug zonder dat zij iets naders konden rappor teren. Vijf-en-vijftig Amerikaanse en Britse vliegtuigen zoeken naar het vermiste vlieg tuig. Ook schepen nemen deel aan de op sporingspogingen. Volgens onbevestigde berichten vervoer de de Globemaster ook „een zeer geheime lading". Volgens sommige berichten zou zich een apparaat voor atoomonderzoek aan boord hebben bevonden. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Shannon verklaarde in ant woord op verzoeken om bevestiging hier van: „U kunt niet verwachten, dat ik over dergelijke dingen spreek". Een kotter heeft geseind, dat hij een verkoolde duffelse zak heeft opgepikt, op ongeveer acht honderd km. van Shannon. Deze zak werd geïdentificeerd als toebe horend aan een passagier van de vermiste Globemaster. ADVERTENTIE Laat U verhuizen door ons vakkundig personeel en met behulp van ons le klas materiaal ZIJLVEST 41 - HAARLEM TELEF. 12456 - 14155 - 11141 (Van onze correspondent in Londen) „Het leven in Engeland", zo merkte een grappenmaker dezer dagen op, „bestaat uit vasten en bidden". Het volk vast en het parlement bidt. Met dat vasten loopt het echter nogal los. Mogelijk eet men gemiddeld zelfs thans nog meer vlees dan in andere landen, waar de prijs zoveel ho ger is. En wat het bidden betreft, daarmee is de parlementaire term bedoeld. Een motie om koninklijke besluiten on gedaan te maken heet een „prayer" (ge bed of plechtig verzoek) omdat men zich vroeger in deze vorm tot de Koning wendde. Zulk een motie kan pas na afloop van de gewone debatten worden ingediend, dat is na tien uur 's avonds. Wanneer „Big Ben" zijn tien zware dreunen begint, is de normale parlementaire dag ten einde. Nu de conservatieven alles op alles zet ten om de regering ten val te brengen, ge bruiken zij de „gebeds"-tactiek om de La- bour-fractie physiek af te matten. Een prijsverhoging bij ministeriëel besluit van linnen damesschorten is voldoende om het Lagerhuis tot diep in de nacht bezig te houden. Het is maar goed dat het Paas- reces nadert, want in twee weken tijd is het Lagerhuis niet voor middernacht ge ëindigd. Weliswaar worden pogingen aan gewend om tot een zekere overeenstem ming tussen de partijen te komen, maar voorlopig houdt het trommelvuur nog aan. Het pijnlijkste is, dat de wereldpolitiek in dit critieke stadium in Westminster ge heel vergeten schijnt en dat het politieke spel alle energie van het Lagerhuis opeist. De Engelsman adoreert 't parlementaire spel en zijn regels zijn heilig. Maar bij alle be heersing, die dit volk pleegt te tonen, is het vooral in de politiek, dat men zich wel eens laat gaan, zij het binnen de perken van het reglement. Om een politieke te genstander te lijf te gaan is zeer veel ge oorloofd. Gaat men buiten z'n boekje door het bezigen van onparlementaire termen, dan kan men een verhit kamerlid met z'n liefste gezicht een al te krasse uitdrukking horen intrekken. Maar intussen heeft hij toch maar gezegd, wat hij zeggen wilde! Ook nu is de parlementaire stormbal ge- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus Gerardus Maria, z. van W. J. v. d. Zon. en M. C. A. Wulfinghoff; A. Theodorus, z. van P. Nieuwenhuis en H. Ab- bink; Josepha Maria, d. van P. H, Beelen en H. M. Beekman; Marijke, d. van I. de Koo- ker en M. Onos. GETROUWD: G. Pols en W. Smit: D. Smilde en J. C. Rietkerk; C. J. de Buck en M. J. Landkroon. Inplaats vo.n een diploma krijgen de reders en bemanningen van de schepen, die be kroond zijn met de onderscheiding voor de best verzorgde vis, dit jaar voor het eerst een fraaie legpenning van het Bedrijf schap voor de visserij. De voorzijde van zulk een legpenning. hesen. Geen dag gaat er meer voorbij zon der onstuimige scènes, zo geprikkeld is men van weerskanten. De Tories menen, dat de regering elk moreel recht mist om zich nog langer aan de macht vast te klam pen. Nu of nooit is hun leuze, omdat het vrijwel zeker is, dat de kiezers in grote meerderheid genoeg hebben van Labour. Attlee speculeert er echter op, dat de kans weer te zijnen gunste zal keren, als over een paar maanden de kolenschaarste is vergeten en de vleespositie verbeterd. Hij wordt in elk geval gesteund door de libe ralen, die hun scherpe afkeuring uitspra ken over de door de Tory-leiding gevolgde tactiek. Trouwens ook onder de conserva tieven zijn velen het oneens met deze scherpe vervolging van Labour, omdat het zo goed als zeker tot niets leidt en men de eigen reputatie op het spel zet. Bladen als de Times en de Economist spreken even eens hun twijfel er over uit of dit nu de juiste weg is. „Brengt de moeder aller par lementen", die zich nu als een viswijf ge draagt, zichzelf niet in discrediet?" Lange ziekenlijst Labour tracht zich temidden van deze obstructie, welke het in vroeger jaren ook wel eens toepastte het is immers een geoorloofd middel staande te houden, maar de ziekenlijst wordt langer en langer. Niet alleen moest Attlee naar het zieken huis ómdat z'n maagkwaal weer begon nen is, maar de 71-jarige eerbiedwaardige bepruikte Speaker, de voorzitter, moest het loodje leggen. Hij is volkomen uitge put. Een aanval op deze onaantastbare fi guur, die de glorie van het parlement uit maakt, is haast ondenkbaar. Hoewel hij zelf conservatief kamerlid is, werd hij door zijn eigen geestverwanten onder vuur genomen, omdat dezen hem partijdigheid ten gunste van Labour verweten. De Spea ker is de scheidsrechter van de mondelinge tweekamp en als zodanig vaart hij uit tegen ieder, die de regels overtreedt. Nu is er een suggestie om de „gebeden", die een constitutionele noodzakelijkheid zijn, (omdat zij het enige middel vormen om een Koninklijk besluit in geding te brengen) op bepaalde dagen te houden of het aanvangsuur van de gewone debatten te vervroegen, hoewel tegen dit laatste veel bezwaren bestaan. Chuter Ede, de nieuwe leider van het huis, is een oud-schoolmeester en de ge hele „klas" heeft het diepste respect voor hem. Hij heeft de gemoederen door zijn meesterlijke betoogtrant en zijn droge humor al aardig gekalmeerd. Een nieuwe golf van verontwaardiging rees echter on der de conservatieven op, omdat de minis ter van Handel, Harold Wilson, nu uit ran cune tegenover de Tories zijn prijsbeslui- ten heeft opgeschort. Dit betekent volgens Churchill enorme schade voor de zaken- mensen. Hij zeide niet bereid te zijn met Chuter Ede te praten, voordat Wilson dit dreigement opheft. Maar Wilson beweert, dat juist Chuchill schade berokkent aan de belanghebbenden, omdat de Tory-„gebe- den" de besluiten ongedaan willen maken. Dit is zo, volgens de letter van de moties, doch de conservatieven hebben ze tot dus ver niet in stemming gebracht, omdat het doel van de debatten alleen is de socialis ten uit bed te houden. Zelf hebben de To ries minder last van hun tactiek, omdat zij weten wanneer zij tot een eventuele stem ming zullen overgaan, zodat zij in ploegen werken. Zij lopen echter het risico, dat door een onverhoedse stemming de rege ring het debat verdaagt. Nu en dan scoort de regering op deze manier een tegenpunt. Zaterdagavond zond het Antèrikaanse stoomschip „Lewis Emery", dat zich vijf mijl ten Noord-Westen van Hoek van Hol land bevond, noodseinen uit. Het schip, dat een gebroken stuurinrichting had, vroeg sleepboothulp. Later werd geseind, dat de stuurinrichting gerepareerd was, maar de „Lewis Emery" bleef sleepboot hulp vragen. De sleepboot „Ganges" en de reddingboot „President Jan Leis" voeren uit om assistentie te verlenen. De sleepboot „Ganges" moest echter te rugkeren, daar door een zware zee de brug in elkaar werd geslagen en de telegraaf tus sen brug en machinekamer defect raakte. De „Lewis Emery" had inmiddels 't anker gelicht en is er in geslaagd op eigen kracht weg te stomen. De reddingboot keerde la ter eveneens terug. PARIJS (Reuter) De Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, Davies, is na een bezoek aan Londen gedurende het weekeinde, met nieuwe instructies naar Parijs teruggekeerd, aldus diplomatieke kringen te Londen. Davies heeft Maandag besprekingen gevoerd met Morrison. Men gelooft dat Morrison Davies instructies heeft gegeven voor het geval de impasse op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van vandaag zou voortduren. De Westelijke plaatsvervangers poogden Zaterdag Gromyko te brengen tot instem ming met hun bewoording van het punt ten aanzien van Oostenrijk. Zij verklaar den, dat het slechts een kwestie van redac tie was, waardoor hij niet in beginsel ge bonden zou zijn. Gromyko, die gedurende anderhalf uur het woord voerde, ant woordde, dat de kwestie reeds besproken was en dat er geen reden bestond om nader in te gaan op de bewoording „terwijl er nog steeds een principieel punt ten aan zien van deze kwestie" bestond. Hij zeide dat het weinig moeite zou kosten de Oos tenrijkse kwestie te redigeren, doch vroeg of de Westerse mogendheden de door hem vooi-gestelde redactie van de kwestie- Triëst wilden aanvaarden. De Amerikaanse plaatsvervanger, Jessup, zeide dat de Wes telijke mogendheden herhaaldelijk ver- klaai-d hadden, dat er geen verband be stond tussen Triëst en het vredesverdrag met Oostenrijk. Hij zag niet in waarom.de ministers Triëst niet zouden kunnen be- spi-eken onder het punt over de vredesver dragen. WASHINGTON, (Reuter). In een rede op de openingsvei-gadering van de ministers van buitenlandse zaken der 21 Amerikaan se republieken heeft president Truman ver klaard, dat het Westelijk halfrond zijn ver dediging moet samenvoegen en „gezamen lijk de volken in Europa en Azië moet steu nen, die strijden tegen communistische overheersing." De ministers van buitenlandse zaken ko men op verzoek van de Verenigde Staten bijeen om te spi-eken over de bescherming van vrede en veiligheid van het Westelijk halfrond. Volgens president Truman moeten de Amerikaanse ï'epublieken ook overwegen, welke maatregelen genomen dienen te wor den om de U.N.O. te steunen en te verster ken. Door stand te houden in Korea en het treffen van voorbereidingen om eventuele aggressie elders het hoofd te bieden, doet de U.N.O. haar best om een derde wereld oorlog te voorkomen. „Wij weten dat de mensen overal in de wereld in hoofdzaak dezelfde wensen koes teren. Wij erkennen dat het volk van Rus land en de volken van de Russische satel lietstaten veel op ons lijken bij wat zij wil len voor zichzelf en hun. kindei-en. Wij hopen dat het hun eens mogelijk zal zijn hun leiders van het pad der tyrannie en aggressie af te brengen", aldus Truman. In zijn antwoord op het welkomstwoord van president Truman heeft de Braziliaan se minister van buitenlandse zaken, Joao Neves de Fontoura, namens zijn Zuid-Ame rikaanse collega's bij de 21 Amerikaanse re publieken aangedrongen gezamenlijk maat regelen te treffen om een einde te maken aan communistische propaganda in Zuid- Amei-ika. Het pi-ogx-amma van de op Zatex-dag 31 Maart in het Sportfondsenbad te spelen wedsti-ijden luiden: eerste klasse dames Haarlem-VZV, DWR-HPC. Derde klasse heren HZV-Haarlem 4. Tweede klasse heren Haarlem 3-HVGB 3. Eerste klasse heren HVGB 2-DWR. Schaken De vijfde partij te Moskou tussen Bot winnik en Bronstein in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, is na 40 zet ten door Bronstein gewonnen. De uitdager, David Bronstein leidt na 5 partijen met 3 tegen 2 punten. De partij had het volgende verloop: Wit: Botwinnik; zwart: Bronstein. I. d2—d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pblc3 Rf8b4; 4. e2—e3 De Rubinsteinvariant van de Nimzo- Indische verdediging. 4.0—0; 5. Rfld3 c7—c5; 6. Pgl—f3 b7b6; 7. 0—0 Rc8—b7; 8. Pc3—a4 c5xd4; 9. a2—a3 Rb4—e7; 10. e3xd4 Dd8—c7; 11. b2b4 Over deze zet dacht Botwinnik 50 minu ten na. II .Pf6g4; 12. g2g3 f7—f5; 13. Pa4c3 a7a6; 14. Tfl—el Pb8—c8; 15. Rd3fl Pc6d8; 16. Rel—f4 Re7—d6: 17. Rf4xd6 Dc7xd6; 18. Rfl—g2 Pd8—f7: 19. c4c5 Dd6c7. 20. Tal—cl Ta8—«8: 21. Pc3a4 b6b5; 22. Pa4—c3 f5—f4; 23. d4- -d5 f4xg3; 24. f2xg3 e6xd5; 25. Ddl—d4 Pg4—f6; 26. Pf3h4 Te8e5; 27. Telxeö Dc7xe5; 28. Dd4xe5 Pf7xe5; 29. Pf4—f5 Pe5—c4; 30. Tel—dl Kg8h8; 31. Tdl—el Pc4xa3; 32. Pf5—d6 Rb7c6; 33. Tel—al Pa3—c2; 34. Talxa6 d5—d4; 35. Pc3xb5 Rc6xg2; 36. Kglxg2 Pf6g4; 37. Pd6—f5 d4—d3; 38. Ta6d6 Tf8xf5; 39. Td6xd7 Pg4e3 T. Mat is niet meer te vermijden. Botwinnik gaf de partij op. Alhena, 23 v. Salvador n. Las Palmas. Alioth, 23 v. R'dam te Porto Alegre, Amstelpark, 24 te Genua. Atlantis (rep.), 23 te R'dam. Alnati. 23 bij Recife. Akkrumdijk, 23 te A'dam v. Mombassa. Almdijk, 23 te Vera Cruz v. Havanna. Alcyone, 23 te Colombo. Ariadne, 23 v. Algiers n. Gibraltar. Aagtedijk, 23 450 m. NO. Flores. Albireo, 23 te Cuxhaven. Alderamin, 23 100 m. O.NO. Victoria. Altair, 22 125 m. Z. Teneriffe. Aludra, 24 v, Monzanillo te San Juan. Amsteldijk, 23 375 m. O.NO. Bermuda. Aardijk, 23 475 m. O. Bermudas. Agatha (t), 23 te Singapore. Alioth. 24 te Porto Alegre v. R'dam. Agamemnon, 26 v. Maracaibo te Philadelphia. Algenib. 26 te Baltimore. Alphard. 26 te Montevideo. Alwaki, 25 dwars Recife. Amstelstad, 26 v. Bombay n. Colombo. Amstelvaart,, 26 bij Oporto. Andijk, 26 pass. Bermudas. Arendsdijk, 26 v. Boston te Philadelphia. Arnedijk, 25 te Port Arthur. Arkeldijk, 25 te Galveston. Blitar, 24 te Colombo. Boskoop, 23 te Porta del Gada. Britsum, 24 te Majunga. Bloemfontein. 23 te A'dam v. Beira. Baud, 24 n. Soerabaja. Blijdendijk, 22 250 m. Z.ZW. Sable eil. Bacchus, 23 v. Trinidad n. Iriagua. Blommersdijk, 27 te R'dam. Boschfontein, 24 te Marseille. Boissevain, 27 v. Okinawa te Hongkong. Borneo, 27 te Macassar. Bengkalis, 26 n. Paramaribo. Bennekom, 25 te A'dam v. Antwerpen. Caltex Delft. 23 pass. Finisterre. Caltex Nederland, 23 pass. Pantellaria. Caltex Pernis, 23 Dass. Ouessant. Caltex Utrecht, 23 v. Sidon n. R'dam. Clavella, 23 v. Avonmouth n. Keywest. Castor, 23 n. Trinidad. Cleodora (t), 23 te Mirl. Castor, 24 v. Curagao te Trinidad. Caltex Leiden, 26 pass. Finisterre. Caltex The Hague. 26 pass. Burlings. Celebes, 27 te Port Said. Cottica, 26 te A'dam v. Paramaribo. Delft, 22 v. Antofagasta n. Valparaiso. Duivendrecht (t). 23 200 m. N. Dakar. Dalerdijk, 24 te Seattle. Delfland, 26 te A'dam v. Hamburg. Ena (t), 23 v. Lagos n. Freetown. Esso Amsterdam, 23 475 m. N.NO. Sombrero. Edam, 25 v. Halifax te New York. Eemland, 26 pass. Fernando Noronha. Eemdijk, 26 v. Antwerpen. Eendracht, 26 pass. Kreta. Enggano, 26 v. Aden. Farmsum, 23 375 m. N. Flores. Friesland, verm. 26 v. Alexandrië. Gadilla, 24 te R'dam v. Grangemouth. Ganymedes, 23 v. Recife n. Rio de Janeiro. Gai-oet, 23 v. Semarang n. Cheribon. Groote Beer (em.), 23 700 m. W. Kangoeroe eil. naar Melbourne. Grootekerk. 25 te Kaapstad. Haarlem, 23 te Porto Plata v. Kingston. Hersilia, 23 v. A'dam n. W. Indië. Hersillia, 23 v. A'dam W. Indië. Hercules. 23 v. Izmir n. Istanboel. Hector, 26 v. Naxos n. Catania. Heelsum, 26 v. Le Havre te Duinkerken. Heemskerk, 26 v. Melbourne n. Sydney. Hermes, 26 te Cristobal. Hoogkerk. 26 tc Port Said. Helicon, 27 v. Carupano te Ciudad Trujillo, Indrapoera, 23 350 m. Z. Ceylon. Ittersum, 21 te Houston v. R'dam. Ilos, 24 te New York v. Fort Liberte. Jagersfontein, 23 650 m. O.ZO. St. Helena. Jupiter, 26 v. Marseille te Oran. Katwijk. 20 te Huelva verm. 27 n. Nederland. Klipfontein, 23 v. Durban te Lorenzo Marques. Karossa, 23 v. Biak. Karsik. 24 v. Smoetong n. Bumbulon. Kota Agoeng, 26 te Singapore. Helbergen, 26 pass. Finisterre. ICertosono, 23 6 u. te Londen verw. Laagkerk, 23 v. Karachi n. Bombay. Leerdam. 23 te New York. Langlee Scott, 23 v. Suez. Laertes, 26 pas. Socotra. Larenberg, 26 pass. Finisterre. Lemsterkerk, 24 nog Basrah. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Chittagong n. Bombay. Loenerkerk, 26 te Port Said. Lombok. 26 te Soerabaja. Loppersum, 25 pass. Algiers. Lutterkerk, 26 pass. Burlings. Lekkerkerk. 26 pass. Gibraltar. Laurenskerk, 26 te A'dam v. Hamburg. Leersum, 28 te R'dam verw. Linge, 26 pass. Kp. St. Vincent. Manoeran, 23 te Suez. Mentor, 24 te Haifa v. Beyrouth. Minjak, 23 pass. Burlings. Muiderkerk, 24 te Genua. Maaskerk, 24 v. Duala te Takoradi. Macuba (t), 23 v. Kopenhagen n. Aalborg. Marpessa (t) 23 te Rangoon. Maas, 26 te Mobile v. Paramaribo. Madoera. 27 te Aden. Mapia, 26 rede Cheribon. Marissa, 26 n. Kaapstad. Meliskerk, 27 te Genua. Murena, 26 v. Oslo n. Mena el Ahmadi. Maashaven, 26 pass. Fernando Noronha. Mataram, 26 pass. Guardafui. Noordam. 24 v. R'dam n. New York. Nestor. 23 pass. Gibraltar. Nigerstroom. 26 dwars Monrovia n. Tokaradi Noordwijk, 26 v. Melilla n. R'dam. Nieuw Amsterdam, 26 v. Havanna n. New York. Orestes. 23 te Corral. Orion, 23 v. Izmir te Vathy. Ophir, verm. 25 te Singapore. Oranje Fontein, 23 300 m. Z. Dakar. Oranjestad, 23 300 m. Z.t.W. Madeira. Oberon, 24 v. New York n. Aruba. Oranje. 26 pass. Lissabon. Prins Maurits, 24 te R'dam v. Valencia. Prins Willem II. 23 v. A'dam n. Antwerpen. Polyphemus. 23 v. Halifax n. New York. Papendrecht (tl. verm. 25 v. Aruba n. Punta Cardon. Paula (t). 24 te Pladju. Polydorus, 24 pass. Malta. Rotti, 24 te Tj. Pandan. Rempang, 23 te Curagao v. A'dam. Roebiah, 26 te Semarang. Roepat. 26 pass. Gibraltar. Roma (rep.). 26 te Suez. Ruys, 26 v. Montevideo te Santos. Radja, 25 te A'dam v. Hamburg. Riouw. 24 v. A'dam n. Amerika. Rijn, pas. 26 Finisterre. Salawati, 24 v. Tegel te Semarang. Sarangan. 23 v. Pladju. n. Semarang. Soestdijk, 23 v. Beaumont te New Orleans. Sommelsdijk, 23 te Londen. Stad Breda, 22 v. Los Angeles n. Boston. Stad Dordrecht, 25 16 u. Vlaardingen verw. Stad Maassluis, 24 v. R'dam n. Pepel. Scherpendrecht (t). 23 75 m. NW. Malta. Stad Maastricht, 23 pass. Burlings. Stanvac Talang Akar (t). 24 te Sungeigerong. Stad Vlaardingen, 26 te Emden verw. Schie. 24 te Laguaira. Scherpendrecht. 26 te R'dam v. Havanna. Sibajak, 27 te Djakarta v. Semarang. Slamat, 26 te Genua. Sliedrecht, 26 pass Kielerkanaal. Sloterdijk, 25 v. Djakarta te Singapore. Stad Haarlem, 24 te Savona v. Vlaardingen. Stentor, 26 pass. Kp. Bougaroni. Stad Schiedam. 26 pass. Bahamas. Stad Alkmaar, 29 10 u. Hoek van Holland verw. Stad Arnhem, 26 v. Huelva n. A'dam. Tabian, 23 pass. Aden. Tjipanas, 24 te Hongkong. Tomori. 24 te Menado. Tosari, 23 v. Djakarta n. Penang. Tiberius, 24 te New York v. Inagua. Tankhaven I. 23 n. Tj. Uban. Tankhaven III, 24 te Tj. Uban. Taria (t), 23 n. Abadan. Telamon, 23 te Maracaibo. Tiba, 23 325 m. ZW. St. Vincent. Tabinta, 27 v. Colombo te Belawan. Ternate, 25 te Soerabaja. Tjibesar, 26 v. Hongkong n. Saigon. Tjimenteng, 25 te Kaapstad. TTjisadane, 25 te Penang. Tosari, 26 te Penang. Trajanus. 25 v. Port au Prince n. Mobile. Tawali, 26 pass. Burlings. Teiresias, 26 pass. Algiers. Trompenberg. 27 v. New Orleans te Charleston. Volendam, 24 te Halifax v. R'dam. Venus, 23 pass. Finisterre. Wieldrecht, 23 v. Sydney te Melbourne. Westland, 24 pass. Kp. Frio. Winterswijk, 24 te Cabanas verw. v. R'dam. Waikelo. £5 te Macassar verw. Willemstad, 23 650 m. N.NO. Trinidad. Waal, 22 n. Curagao. Willem Ruys, 26 v. Aden. Weltevreden, 26 ter hoogte v. Djeddah. Zijpenberg, 24 v. Vlaardingen n. Hampton Road» Zonnewijk, 23 900 m. Z.ZW. Scillies. Zeeland, 26 pass. Burlings.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8