Rad tuEVIS E De Stille Wens -Clowntje Riek Bezwaren tegen nieuwe kerkorde der Nederlands Hervormde Kerk ONS NIEUWE I FEUILLETON Kort en Civiel proces voor de Haagse rechtbank DE SVSOOIJ VOOR BRILLEN Bijzonderheden uit de Haarlemse sterfte-statistiek Een weelde van bloemen in het Openluchttheater 31 Maart: plantdag Wij vernemen uit Hollywood „Marijke's Hof" aan het Hout plein voor het publiek geopend Minder besmettelijke ziekten in Haarlem Nationale Woningraad Voor de kinderen De Emmabioem-collecte Een net huis? LINCOL POLISH Pastoor J. N. A. Beenakker overleden Bouw van duplexwoningen voor gedemobiliseerden Cricket Engeland won testmatch tegen Nieuw-Zeeland FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels WOENSDAG 28 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteren is voor de Haagse rechtbank voortgezet het proces tegen de Nederlands Hervormde Kerk, aanhangig gemaakt door een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten, die eist dat het besluit van de Generale Synode van 7 December 1950 tot invoering van de nieuwe kerkorde, in strijd wordt verklaard met de reglementen van de Nederlands Hervormde Kerk. Mr. W. H. Vermaas uit Middelburg be sprak uitvoerig de bezwaren der eisers tegen de nieuwe kerkorde. Hij verzocht de rechtbank nog in April vonnis te willen wijzen, opdat de invoering der kerkorde, die eisers als een ramp voor de Hervormde Kerk beschouwen, kan worden voorkomen en men daarna aan het werk kan gaan om tot een in alle opzichten verantwoorde kerkorde te komen. Jhr. mr. J. H. de Brauw, die optrad na mens de Nederlands Hervormde Kerk ging eerst de geschiedenis van de nieuwe kerk orde na. De synode heeft zich los gescheurd van haai- verambtelijking. Door de wijzi ging in de algemene status, die bij de werkorde van 1945 tot stand kwam, was de synode niet meer bestuursorgaan, maar kerk. De kerk en niet de synode heeft de kerkorde vastgesteld, aldus pleiter. Het bevreemdde pleiter dat er onder de eisers mensen zijn, die zo ver van elkaar afstaan: mensen uit de Gereformeerde Bond, die geen enkele regel streng genoeg vinden en leden van de Zwinglibond, die volkomen vrijheid van geloof wensen en geen enkele regel erkennen. Het heeft de kerk bedroefd, dat eisers argumenten gebruiken, die niet door de beugel kunnen en onjuist zijn, al dus mr. De Brauw. De eis tot verbod van invoeren der kerkorde kan zijns inziens niet worden toegewezen, omdat de kerk orde eigenlijk al is ingevoerd. Mr, De Brauw legde er voorts de nadruk op, dat de vastgestelde regels alleen gelden in de verhouding tussen de synode en de gemeenten. De individuele leden kunnen hiertegen niet protesteren, tenzij zij in hun privébeiangen worden benadeeld. De bezwaren van de eisers inzake belij denis. leertucht, approbatie en stemrecht kunnen slechts langs de weg der kerkelijke rechtspraak worden behandeld. Het is een algemeen aanvaard beginsel, dat de bur gerlijke rechter zich moet onthouden van een oordeel betreffende geloofszaken. Vol- ADVERTENTIE O Speciaal bedrijf in Haarlem. Steeds het nieuwste en de grootste sortering. Philips radio v.a. 115.tot 1285. Wij regelen uw betaling discreet en onder geheimhouding. Leidsestraat 20 - Tel. 19019 gens pleiter is het hier zo, dat theologen tegenover theologen staan en nu van de burgerlijke rechter een beslissing willen afdwingen. Wanneer individuele leden zich om prin cipiële redenen niet kunnen verenigen met hetgeen de meerderheid heeft vastgesteld, zo besloot mr. De Brauw, dan is er maar één mogelijkheid, namelijk dat zij uittre den, hoezeer de kerk dat ook zou betreuren. In zijn repliek merkte mr. Vermaas nog op, dat zijns inziens kerk en synode niet identiek zijn. Na dupliek van mr. De Brauw bepaalde de president van de rechtbank de uitspraak op Woensdag 25 April. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Van de 4 Haarlemmers die in 1950 stierven, waren er 3 ouder dan 60 jaar. Het totaal aantal sterftegevallen in Haarlem over 1950 hebben wij reeds mede gedeeld. Het was 1255, tegen 1403 in 1949 en 1256 in 1948. Uit deze cijfers blijkt dat de aantallen van jaar tot jaar sterk uiteen lopen. Het aantal kinderen dat beneden het jaar stierf was: 1948: 101, 1949: 61 en 1950: 66. Interessant zijn de cijfers over de sterfte gevallen van bejaarden. In Haarlem stierven: 60—79 jaar 80 jaar en ouder 1948 618 217 1949 1950 724 658 274 273 Op drie dagen per jaar verlaagde toegangsprijs Er zijn verleden jaar 90.000 bezoekers van Bloemendaals Openluchttheater ge weest om het natuurschoon te bewonde ren of een duinwandeling door het uitge strekte terrein te maken. Vierduizend per sonen kochten jaarkaarten. Het bestuur heeft gehoor gegeven aan een gerecht vaardigd verzoek om gedurende enkele dagen per jaar het theater tegen geredu ceerde prijs ter bezichtiging open te stel len en wel op Koninginnedag, op de ver jaardag van Prins Bernhard en op de be vrijdingsdag. Het parkeerterrein voor rijwielen in het theater, waarvan men geen gebruik mag maken op avonden dat er voorstellingen zijn, is uitgebreid. Het parkeerterrein voor auto's op het Kopje wordt vergroot. De beplanting van de hellingen wordt steeds interessanter, zodat het Openlucht theater- thans kan wedijveren met welke bloemen-tentoonstelling of demonstratie- tuin dan ook. Er kom 45.000 narcissen en 25.000 tulpen tot bloei, benevens tien soorten vaste planten in verschillende variaties. De bloeipauze tussen bollen en zomerbloemen wordt gevuld met heesters, de geurende avondviool, sleutelboem en vuurbloem. Gedurende Mei en Juni kan men ook de zoutstruik of t: mmeriks be wonderen aan weerszijden van de rechter- opgang, met een imponerende lawine van rose pluimen. Veel belangstelling zullen ook weer trekken de Kaapse planten (oleander, koraalboom enzovoorts) bij het paviljoen. De belichting wisselt om de minuut automatisch van stand, zodat men steeds van andere groepen kan genieten. Als zomerbloemen vindt men onder meer de middagbloem. de passiebloem en het tropisch tapijt. Op de drukste dagen wa ren er verleden jaar soms achtduizend be zoekers tegelijk, die zich kwamen verga pen aan het fraaie panorama. Het aantal voorstellingen bedroeg 26, waarvan er slechts twee tengevolge van regenval geen doorgang konden vinden. Bij de opvoeringen door de Young Vic en het Ballet de Monte Carlo moest de toe schouwers-capaciteit met 17 worden vergroot om alle belangstellenden te kun nen herbergen. Artistieke wedstrijd tussen leerlingen van lycea Vrijdag 30 Maart wordt in Pulchri Studio te 'sGravenhage een artistieke interlyceale wedstrijd gehouden tussen leerlingen van het Amsterdamse Lyceum, het Baarns Ly ceum, het Kennemer Lyceum, het Lorentz Lyceum in Eindhoven en het Nederlands Lyceum in Den Haag. De wedstrijd bestaat uit verschillende onderdelen: musiceren, declamatie, improvisatie, het maken van opstellen en tekeningen. De jury is samengesteld uit Haagse kunstenaars. Voor muziek hebben zitting genomen: Sam Swaap. Paul Kurpershoek en Anton Di-esden. Voor decdamatie en impro visatie: Nel Oosthout, Albert Vogel en Bob van Leersum. De opstellen zullen worden beoordeeld door Jan Ubink, Mia Bruijn Ouwehand en Luc. Willink, de tekeningen door F. W. van der Spek," J. de Kruijff en Corn. Veth. Het volgend jaar is het Kenne mer Lyceum aan de beurt voor het organi seren van deze jaarlijkse wedstrijd. In 1950 waren dus van de 1255 Haar lemmers die overleden er 658 van 6079 jaar en 273 van 80 jaar en ouder. Bij elkaar dus 931. Ruw berekend waren op de 4 Haarlemmers die in 1950 overleden er 3 van 60 jaar en ouder. 1949 had een vrij hoog sterftecijfer, zodat het te verklaren is, dat er toen ook meer personen boven de 60 jaar overleden. 1948 is evenwel zeer goed met 1950 te vergelijken Het totaal aantal sterftege vallen was immers vrijwel gelijk, namelijk 1256 en 1255. Toch zijn er in 1950 onder de overledenen 931 mensen van 60 jaar en ouder, tegen 835 in 1948. Een verschil dus van niet minder dan 96. Deze cijfers tonen opnieuw aan dat Haar lem in verhouding veel bejaarden onder zijn inwoners telt. Het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen heeft een bijzonder programma voor de Paasvacantie samengesteld. Op Don derdag 29 Maart geeft het Jeugdtoneel van Rob. Geraerds voor de kinderen twee opvoe ringen in de gemeentelijke Concertzaal van het spel „De'prinses die de maan wilde heb ben". De laattse dag van Maart is tot „plantdag" uitgeroepen. Dan zullen de kinderen in de verschillende speeltuinen de door de dienst van Hout en Plantsoenen kosteloos beschik baar gestelde bomen en heesters gaan plan ten. De kinderen gaan, met schoppen gewa pend, in optocht naar de speeltuinen, waar zij na gedane arbeid zullen zingen en musi ceren. Door het plaatsen van vogelhuisjes, voerbakken en een duiventil hoopt men ook vogels te lokken om het vertier te verhogen. In het najaar zullen de kinderen voorts bloembollen planten. Door dit alles de kinderen moeten het gewas zelf onderhouden hoopt men de aandacht van de jeugd voor de natuur te vergroten en de vernielingen van parken en plantsoenen tegen te gaan. „Pauline", een oorspronkelijke novelle door B. Rijdes Morgen beginnen wij met de publicatie van een nieuw feuilleton, dat wel enigs- zins afwijkt van het gebruikelijke genre, in de eerste plaats door de bijzondere litteraire kwaliteiten. Hoewel in wezen romantisch van inhoud is het geen roman, maar een tamelijk grote novelle, getiteld „Pauline" en geschreven door de te Haarlem woonachtige letterkun- dige B. Rijdes, die eerder in ons blad reeds enige korte verhalen publiceerde, onder meer een Kerstverhaal voor de jeugd. Rijdes verwierf zich bekendheid met de novelle „Het derde beeld". Verder ver schenen van hem een bundel poëzie en de roman Twee tegen een". Hij werd geboren in 1910 te Neerbosch bij Nijme gen, doorliep de H.B.S. van het Christe lijk Lyceum te Almelo, behaalde de onderwijzersacte en slaagde in 1931 voor het Staatsexamen. Vervolgens stu deerde hij klassieke letteren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Thans is hij leraar aan het Kennemer Lyceum. ADVERTENTIE SAMUEL GOLDWYN, één der bekendste figuren te Hollywood, ontdekte reeds vele talenten van het witte doek, die allen wereld beroemd werden: o.a. GARY COOPER, DANNY KAYE, TERESA WRIGHT, DANA ANDREWS, VERA ELLEN.... en produ ceerde o.a. de grote films: „De beste jaren van ons leven", „Wonderman", ,.De Woeste Hoogte" en „Walter Mitty". „SAM" deed kortgeleden de meest sensa tionele ontdekking sinds jaren in de perso nen van twee jonge spelers, n.l. de 17-jarige JOAN EVANS en de 25-jarige FARLEY GRANGER. Deze twee jonge talenten werden een open baring in het romantische drama „RO- SEANNA McCOY', het aangrijpende verhaal van een der meest beruchte Amerikaanse familie-veten tussen de Hatfields en de McCoy's, welke film van Vrijdag a.s. af in Cinema Palalce wordt vertoond. De Rooms Katholieke Kinderuit zending in het bisdom Haarlem is de afgelopen winter met een actie be gonnen, die als doel heeft te komen tot de oprichting van een kleuterhuis in Bakkum, waar zwakke kinderen van een half tot zes jaar verpleegd kunnen worden. Deze actie, die een landelijk karakter draagt, bereikte dezer dagen een hoogtepunt met de houden van het fraaie houten land huisje aan het Houtplein, dat door architect G. A. M. Loogman is ont worpen en samen met twee brom fietsen en één jaar gratis leven, de hoofdprijs vormt van een loterij. De loterij zal vermoedelijk in Augustus of September gehouden worden, als de 240.000 loten verkocht zijn. Ons land telt tal van tehuizen waar zwakke kinderen van zes jaar en ouder kunnen worden opgenomen, maar herstellingsoorden voor peuters die nauwelijks de baby-slofjes zijn ontgroeid, zijn met een lantaarntje te zoeken. Het is niet de bedoeling om in het Prinses Ma- rijke-tehuis, want dat zal de naam van de nieuwe inrichting worden, alleen kleuters van Rooms Katholieke ouders op te nemen; het zal een tehuis worden waar alle zwakke kinderen binnen de genoemde leeftijdsgrens terecht kunnen. Koninklijke belangstelling De Koningin heeft van haar belangstel ling voor deze plannen niet alleen doen blijken door haar goedkeuring te hechten aan de naam van het nieuwe kinderoord, maar bovendien door een aardige foto in fraaie lijst van Prinses Marijke beschik baar te stellen. In het comité van aanbeveling hebben onder meer zitting: mr. P O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, mr. F. J. Gerritsen, kantonrechter te Haarlem, dr. W. B. Smit, directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst, mgr. H. J. van Hussen, natio naal directeur van de Pauselijke Missiege nootschappen en pastoor J. J. A. Kuilman, Rooms-Katholiek deken van Haarlem. De grond waarop het kindertehuis zal verrijzen is reeds aangekocht. De teke ningen zijn al klaar. Wat de kosten betreft: er is vijf ten nodig. Tachtigduizend gulden is al binnen. Het houten landhuisje 8an het Houtplein, dat inmiddels „Marijke's Hof" is gedoopt en 17.500 gulden heeft gekost, geeft de be zoeker een indruk van wat er zo al aan prijzen (in totaal zijn er 2400) aan de loterij verbonden is. Zo treft men in de keuken alles aan wat het hart van een huisvrouw sneller doet kloppen en in de woonkamer vindt men een fraai ameuble ment. Verder zijn er schilderijen, boeken, bijzettafeltjes, schemerlampen en een ge brandschilderd raam. De badkamer is bij zonder fraai ingericht. Marijke's Hof is op Amerikaanse wijze aangekleed, maar dat is niet het enige Amerikaanse in dit huisje. In een boeken kast staan namelijk twee boeken die me vrouw Roosevelt beschikbaar heeft ge steld. Gesigneerd en wel. Op het ogenblik wordt vóór Marijke's Hof een siertuin aangelegd. BINNENLAND Toen een B-36 bommenwerper dezer dagen op de kleine luchtbasis Sheppard in Texas landde voor een spoedreparatie aan zijn roer scharnieren, moest het grondpersoneel van de plaatselijke brandweer een Magirusladder lenen om het karweitje te kunnen klaren. In 1950 slechts 39 van het aantal gevallen in 1948 Blijkens de Statistische Gegevens van de gemeente Haarlem komen er in de laatste jaren minder gevallen van besmettelijke ziekten voor. Wij geven bij onze vergelijking alleen de cijfers over Kaarlemmers, buiten beschou wing zijn dus gelaten de patiënten van elders die in een ziekenhuis in Haarlem verpleegd werden. De cijfers waren over de laatste 3 jaren: 1948 1949 1950 Roodvonk 308 154 85 Diphterie 39 127 56 Typhus 4 5 1 Andere ziekten 77 33 25 Totaal 428 319 167 Bij 1948 vergeleken is het aantal geval len van roodvonk in 1950 zeer sterk ver minderd. Het waren er nu slechts 85 tegen 308 in 1943. Ook 1949 was al veel lager dan het voorafgaande jaar. Het aantal diphterie-gevallen was in 1949 veel hoger dan in 1948, 127 tegen tegen 39. Maar 1950 gaf al weer een daling tot 56 te zien, hoewel dit cijfer toch nog hoger was dan voor 1948. In 1950 kwam slechts 1 geval van typhus voor. In totaal verminderde het aantal gevallen van besmettelijke ziekten van 428 in 1948 tot 167 in 1950. In dit jaar waren er dus slechts 39 pet. van het aantal in 1948. Dinsdagavond hield de Nationale Wo ningraad afdeling Noordholland in samen werking met de Federatie van Haai-lemse woningbouwcorporaties een contactverga dering in restaurant Brinkmann. De secretaris van de Nationale Woning raad de heer Scheerens hield een inleiding over „Oude en nieuwe bijdrage". Spreker schetste de ontwikkeling zowel van de zogenaamde hoge als van de lage bijdrage, welke geleidelijk werden terug gebracht op een meer reële basis. Verder besprak hij de zorgelijke tijdsomstandig heden, waardoor de thans geldende bijdra ge niet meer toereikend blijkt te zijn en moeilijk te handhaven is. Vervolgens kwam nog de bouwstop ter sprake, alsmede de zogenaamde rationele bouw en de sombere vooruitzichten omtrent de woningbouw in de komende jaren. Collectanten voor 4 April gevraagd Het Comité voor de Emmabioem-collecte doet een ernstig beroep op alle vrouwen en meisjes van Haarlem en Bloemendaal, om haar medewerking te verlenen aan deze collecte op Woensdag 4 April.,, Grote successen werden geboekt bij de tbc-bestrijding, het aantal sterfgevallen aan tbc is lager, dan ooit tevoren. Willen deze sucessen gehandhaafd blijven, dan dient de Vereniging tot bestrijding der tu berculose haar arbeid met onverminderde kracht voor te zetten, want het aantal ziektegevallen is nog veel te groot. In de eerste plaats is hiervoor geld nodig en de Emmabloemcollecte dient om de vereni ging aan geldmiddelen te helpen. Sinds 1910 is door het Comité, en zeker niet tevergeefs, een beroep gedaan op het gevoel van gemeenschapsplicht van allen. Laat het Emmabloemendag-Comité ook nu niet in de steek en geeft U nog heden op als collectante. Voor Haarlem kunt U zich opgeven aan het Consultatie-bureau Ged. Oude Gracht 41; voor Aerdenhout bij mevr. M. v. Riems dijkv. Limburg Stirum; voor Bloemen daal bij mevr. G. Elderingv. d. Schoot, H. Duinendaalseweg 24 en voor Overveen bij mevr. A. M. BuhrmannLe Gras, Ter Hoffsteedeweg 9. Tenslotte nog de mededeling dat door de Directie van het Rembrandt-Theater op Donderdagmiddag 5 April de zaal is be schikbaar gesteld om alle medewerkenden aan de collecte een bioscoopvoorstelling aan te bieden. Op Zaterdag 31 Maart houdt de Bewe ging van Europese Federalisten haar lande lijk congres in Leiden. De Nederlandse kennelclub „Cynophi- lia" houdt op 31 Maart en 1 April in de Apollohal te Amsterdam een internationale hondentenitoonstelling „Winner 1951". Voor deze tentoonstelling zijn 774 honden inge schreven. Het hoogleraarschap vanwege de Ver eniging tot Bevordering der studie van het Frans aan de rijksuniversiteit te Utrecht zal worden veranderd in een hoogleraarschap vanwege het universiteitsfonds. Prof. dr. H. Brugmans zal ook het gewijzigde hoogleraar schap in de Franse taal en letterkunde blijven bekleden. Een achtjarige jongen, die in de Egelan tierstraat te Amsterdam op de verbindings- stang tussen een vrachtwagen en de aan hanger wilde klimmen, toen de wagen reeds reed," viel en geraakte met zijn hoofd onder de wielen. Hij overleed vrijwel onmiddelijk. Namens de Zusters van Liefde te Schijndel is aanbesteed het bouwen van een klooster in de gemeente Schijndel. De hoog ste inschrijfster was de firma De Bont te Nieuwkuik voor f 1.08.800. Laagste inschrij vers waren de gebroeders Schellekens tc Schijndel voor f992.300. De directie der Nederlandse Spoorwegen is voornemens over te gaan tot opheffing van het locomotieven-depót te Amersfoort, vermoedelijk in het begin van 1052, daar dan in Amersfoort uitsluitend geëlectrificeerde lijnen samenkomen. Prins Bernhard zal op 24 Mei een bezoek brengen aan de stad Groningen. De prins zal besprekingen voeren met vertegen woordigers uit het bedrijfsleven en land- bouwkringen. Het ligt in de bedoeling dat Prins Bernhard op 25 Mei besprekingen m de provincie Groningen zal voeren. Hedenmorgen is op het stationsemplace ment te Goes de 26-jarige rangeerder J. de Jonge onder een rijdende goederentrein geraakt. Zijn beide benen werden afgereden. Voor zijn leven wordt gevreesd. HAARLEM EN OMGEVING Namens de kerkeraad der Geref omeer- de Kerk van IJmuiden is aan de Ned. Herv. Gemeente aldaar, van wier kerkgebouw ze vijf jaar had mogen gebruik maken, een knielbank aangeboden „als bewijs van de dankbaarheid en herinnering aan de goede verstandhouding, die er gedurende die tijd tussen beide kerkeraden bestond". Ds. J. C. Brussaard, Geref. predikant te Oegstgeest. die van 1918 tot 1947 te Bloe mendaal stond, is voornemens 20 Mei afscheid te nemen van zijn gemeente wegens bekomen emeritaat. Dr. A. H. Haentjens, em. predikant te Baarn, die van 19011939 predikant was bij de Rem. Geref. gemeente van Haarlem, viert April a.s. zijn 75e verjaardag. -- De heer A. van Os, die veertig jaar deel uitmaakt van de conferentie van de H. Anto- nius van Padua, is benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius. ADVERTENTIE is het dat U begeert, Mevrouw Daarvoor hebt U LINCOL-WRIJFWAS nodig Maakt Uw meubels, linoleum en parket als nieuw. Voor de ledige schone .doos ontvangt U 5 centen. Vraagt inleverbiljet. Haarlem - Telef. 14214 tussen 910 u. Ja, dat was 'n prettige dag geweest, met het bezoek aan Juup en Plop. Niemand kon weten, dat de volgende dag iets heel anders dan vreugde zou brengen. Rick, die de volgende middag een paar boeken op hun kamertje had gebracht, kwam de trap weer af. Misschien 'n beetje te haastig, want ze zouden nog wat gaan spelen. In ieder geval.toen hij op de bovenste treden was, bleef hij opeens met 'n broeks pijp haken, waardoor hij struikeldeTerwijl hij 'n gil gaf en met z'n armen door de lucht zwaaide, verloor hij z'n evenwicht, en holderdebolder rolde hij de hele trap af naar beneden! Van zo'n hoogte was dat 'n lelijk ding.Toen hij onder aan de trap lag, voelde hij een erge pijn aan zijn been, en eigenlijk overal aan zijn lijf. „O, oooojammerde de arme Rick. Hij probeerde op te staan, maar dat ging niet. Het deed zo'n pijn, dat hij het uit schreeuwde. En toen schrikte hij ergZijn been zou toch niet gebroken zijn! Het deed zo zeer In de ouderdom van 53 jaar is overleden de heer J. N. A. Beenakker, pastoor der parochie van Onze Lieve Vrouwe Rozenkrans en H. Dominicus aan het Spaarne. De thans overledene, die in Leiden geboren is. werd op 21 Mei 1921 tot priester gewijd. Hij was kapelaan te Bennebroek, Delft en Amster dam, vervolgens rector -van het St. Anna- gesticht en godsdienstleraar te Den Haag. In 1921 werd hij benoemd tot pastoor te Schoorl, in 1944 te Voorburg en in Augustus 1949 werd hij benoemd tot pastoor te Haarlem, als op volger van pastoor De Vlieger. Donderdagmorgen zal in de R.K. kerk aan het Spaarne de uitvaartdienst worden gehou den, waarna de begrafenis volgt op het R.K. kerkhof Sint Barbara. Benoemingen bij het onderwijs B. en W. van Haarlem hebben de volgende voordrachten aan de gemeenteraad aange boden: benoeming hoofd der Dr. Huetschool: 1, C. M. Korteweg te Rotterdam. 2. D. W. Brinkhuis te Dieren. Onderwijzer(es) aan de Lorentzschool: 1. C. Bakker, Haarlem. 2. me juffrouw E. M. van den Hoonaard, Heem stede. 3. C. Vogelzang, Haarlem. De aanbeveling voor de benoeming van een tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde aan het gymnasium luidt: 1. mevrouw J. G. van Oldenborgh-Meesters. 2. mevrouw L. F. Tan-Haverhorst, beiden te Bloemendaal. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor voor de bouw van vijftien duplexwoningen op een terrein aan de Roemer Visscherstraat ter beschikking te stellen een bedrag van 206.100 en voorts vragen zij machtiging tot het aanvragen en aanvaarden van steun uit 's rijks kas ten behoeve van deze bouw. De woningen zul len bestemd zijn voor gedemobiliseerden. Voor het benedengedeelte zal de huur kun nen bedragen ƒ7.per week en voor het bovengedeelte 8.20. Engeland heeft te Wellington cle tweede testmatch tegen Nieuw-Zeeland met zes wickets gewonnen. Het Engelse elftal zag zich voor de opgaaf geplaatst om voor een overwinning in iets meer dan twee uur 88 runs te scoren. Toen men 91 runs voor het verlies van vier wickets bij elkaar had, waren er nog maar enkele minuten over. Engeland behaalde hiermede zijn eerste overwinning op Nieuw-Zeeland sinds 1937. In de eerste innings scoorde Nieuw-Zee land 125 runs en in de tweede 189. Engeland maakte in de eerste innings 227 runs en in de tweede 91 runs voor vier wickets. De eerste testmatch tussen beide landen, die te Chrischurch is gespeeld, eindigde in een draw. De scores waren: Nieuw-Zeeland, tweede innings: Sutcliffe b Tattersall 11 Burtt b Tattersall 31 Reid b Tattersall 11 Hadlee c Bailey b Tattersall 9 Wallace c Brown b Bailey 1 McGibbon lbw Tattersall 0 Scott c Sheppard b Bedser 60 Mooney b Tattersall 0 Moir c Bedser b Bailey 26 Hayes b Bailey 5 Cresswell not out 0 Extra's 35 46). Bij al de belangrijke besluiten, welke ik moest nemen, Sally, was jij betrokken. Toen begreep ik ook, dat jij altijd al een deel van mijn leven was geweest. Het klinkt misschien wel wat dom, maar ik heb mij dat nooit eerder gerealiseerd". Sally draaide zich om en keek naar de zee. „Je vraagt je misschien af, waarom ik je dit nooit eerder heb verteld", ging David vooii, „maar de goede gelegenheid deed zich nooit voor. Ik wist de waarheid al voordat Anne ziek werd, maar ik voelde dit alles het sterkst, toen jij in het zieken huis in mijn kamer naar het portret van mijn vader keek. Toen wist ik, dat jouw leven met het mijne verweven was. Ik kon mijn leven niet meer zonder jou denken. Jij bent er altijd geweest, maar omdat de mensen vaak dom, doof en blind zijn, had ik het nog niet eerder zo sterk gevoeld. Alles werd duidelijk, toen ik door de zor gen van het leven en het werk een man Sally keerde zich eindelijk naar David. Haar vingers trilden in zijn hand. Haar ogen schenen voor hem een diep en don ker meer. Hij kon niet zeggen, wat zij voelde. Lang keek hij haar aan. „Voordat je iets zegt, Sally, moet ik je nog wat anders vertellen. Ik heb je al gezegd, toen je mij opbelde, dat men mij gevraagd heeft mee naar Amerika te gaan. Ik heb er lang over nagedacht en tenslotte besloten niet te gaan." „Je weigert dus?", fluisterde zij. „Ja Sally. Ik weet nu wat ik wil. Ik ver-lang geen roem, ik verlang zelfs niet naar de onderzoekingen in Amerika. Er zijn twee dingen, die ik wil: een praktijk, waarin ik iedereen kan helpen. en jou. Misschien moest ik jou wel eerst noemen, want zonder jou zou ik geen praktijk kun nen hebben of carrière kunnen maken. Alles hangt van jou af, Sally. Ik hoop, dat jij voor mij een tehuis v/ilt scheppen. Een tehuis voor ons beiden Mijn vader wordt al oud. Hij kijkt al enige tijd uit naar een collega om hem bij te staan. Hij heeft mij echter nooit voorgesteld een deel van zijn praktijk over te nemen, omdat hij zulke grote plannen voor mij had. Hij zal wel teleurgesteld zijn, dat ik niet naar Amerika ga, maar diep in zijn hart is hij vast blij. Hier hoor ik thuis, Sally. De mensen hier ken ik. Ik houd van hen. Zij moeten later evenveel vertrouwen in mij stellen als zij het nu doen in mijn vader. Ik kan zijn praktijk overnemen en iets moois opbouwen. Dat wil ik, Sally. En dat kan ik niet doen zon der jou! Je geeft mij zoveelalles wat ik nodig heb Langzaam stond David op en keek naar Sally. Hij trok haar naar zich toe. Zij was zo klein, dat hij haar hoofd achterover moest buigen om haar in het gezicht te kunnen zien. Hij wist echter nog steeds niet, v/at haar ogen zeiden. „Sally," zei hij tenslotte met nadruk, „zég toch iets!" „David!" Hij kon nauwelijks haar gefluister horen. „Natuurlijk wil ik alles doen, wat jij wilt. Ik houd van je David, ik heb altijd al van je gehouden." Hij keek haar weer aan, maar sloeg zijn armen niet om haar heen. Zij leek zo on waarschijnlijk en fragiel in het maanlicht. „Altijd?", vroeg hij onzeker. „Altijd", antwoordde zij. „Al van de tijd, dat ik nog een klein meisje was. Niemand wist het, alleen vader. Hij was erg op jou gesteld. Wat zal hij blij zijn, dat.... wij elkaar gevonden hebben." Een ogenblik scheen het, alsof David niet de betekenis van haar woorden be greep. Toen lagen zijn armen om haar. Hij trok haar naar zich toe en voelde hij de warmte van haar lippen op zijn mond. „Lieveling, wat ben ik blind geweest. Maar ik houd van je, ik houd van je. Ik zal je gelukkig maken." „O, David, ik houd ook zo veel van jou! Zij mompelde de woorden met haar lip pen op de zijne en plotseling ver-gat hij alles, behalve het intense geluk en de vreugde in zijn hart. Hij drukte haar ste vig tegen zich aan en kuste haar lang, wild bijna. Er scheen een vuur in hem te bran den. Sally keek op. Zij lag in zijn armen en was intens gelukkig. Met warmte beant woordde zij zijn kussen. Zij glimlachte gelukkig. „O, Sally, Sally, Sally!" Er lag een klank van triomf in zijn stem. EINDE Totaal189 De wickets vielen op: 25, 62, 76, 82, 82, 98, 105, 156, 187. De bowlingcijfers van Engeland waren: Bailey 3—43; Bedser 134; Wright 0—32; Tatterssal 6—44: Brown 01; Engeland tweede innings: Hutton c Hadlee b Cresswell Simpson b Burtt Parkhouse c and b Burtt Compton b Cresswell Sheppard not out Brown not out Extra's 29 5 20 18 8 10 5 91 Totaal voor 4 wickets De wickets vielen op: 16, 56, 60, 80. Bowlingcijfers van Nieuw-Zeeland: Cress- wel 2—31; Burtt 2—36; Moir 0—19. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 Maart 1951 ONDERTROUWD: 27 Mrt, H. Vink en M. C. J. Eichhorn; J. P. Wesselingh en A. G. P. van der Want; G. Smiet en A. C. de Prijcker; T. J. A. Stoeltje en A. van der Pol. GEHUWD: 24 Mrt, K. Teer en J. A. Kas; 27 Mrt, H. van der Voort en H. S. de Ruiter. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, G. van der VlugtJanssen; E. M. H. Havermans Koop; H. G. Bosma—van de Nerwe; 24 Mrt, D. van der Veer—van Zon; H. C. Dekker- Kroon; A. F. G. M. Arxhoekvan Son; S. Rijken—Boosman; 25 Mrt, P. van Houten— Pigmans; M. Braunius—>van der Putten; J. LaanBeljaards; H. E. Lubberink-Sinnecker; 26 Mrt, F. C. Koersde Boer; J. E. Prins Meijer; 27 Mrt, G. A. F. RutteHogerheijde. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt, M. B. SchuijtvlotSattler; W. A. van der Graaf Habben; 23 Mrt. S. M. J. Bakker—Kleij; J. Dros—Eelman; W. Verbeek—Kalff; C. TeunissepLanda; H. M. van der Vossen van Ruiten; 24 Mrt, G. E. M. Staphorst— Mattaar; J. van der Pols—Balk; I. de Smit- van der Vliet: 25 Mrt, D. A. Kraaij—Zeg- waart; B. R. Vos—van der Putten; H. C. Schildvan den Boog; J. Frankfortde Bruijn; N. van Woudenberg—Roodenburg; 26 Mrt, C. M. van der Heijden—Maenz; W. J. WitkampRoetman; L. J. Jonkerde Kwaadsteniet; E. C. van OpstalBasten; J. B. Horstman—van Ophem; 27 Mrt, J. Volk— Bergsma; W. A. Dekkervan Loon. OVERLEDEN: 22 Mrt, C. ten Brinke Kuperus. 67 j., Schoterweg; C. M. Maas Schellingerhout, 57 j., Schoterweg; 23 Mrt, K. C. Ouwejan, 55 j., Maerten van Heems kerkstraat; C. L. Dalman, 75 j., Jansweg; C. van der Plas, 81 j., Muiderslotweg; C. M. M. Doeven, 12 d., Kamperlaan; J. A. de Land meter, 75 j., Gaelstraat; M. M, J. Pronk— Meelberg, 66 j., Kamperlaan; 24 Mrt, C. M. Makkelie—Kroonen, 76 j., Kloosterstraat; K. J. van den Berg, 65 j., van Nieveltstraat; W. A. Visser—Bot, 65 j„ van der Hulststraat; 26 Mrt, J. N. A. Beenakker, 53 j., Spaarne; J, Nijssen, 55 j., Westergracht; C. Greuter, 62 j, Holsteijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6